en m WATERWEG ZAKEN WAAR "SERVICE" CENTRAAL STAAT dmili j smederij John Beijerstill going strong Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordeel Vrijdag Zoterdag Voordeel Vrijdag Zaterdag Voordee Bevrijdingsrevue in mei '45 doorslaand succes Politie getrapt jongens Olie weg FOLKERS DIERENSHOP W. KLEIN stolkaietfdijK. eigenwijze reK'öcrte KEIIZIR Derby opent seizoen Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 2 mei 1985 Ankiet of kniekousje van kant. Maat 36-41. Wit. Polyamide. Kniekousje^99" Mm Ankiet ££5* 6. Atd damestewwen Black Decker gazon maaier R4. Elektrische cirkelmaaier. 380 Watt electromotor. Dubbel geïsoleerd-199r- Looppaard. Wit met rood gecombi neerd. Van stevig piastic. Met vier wieltjes 22S Maassluis/Schiedam Sjaak van Haastcren lacht. Zoals hij dat ook deed in mei 1945 toen hij juichend, huilend, de Amerikanen en Canade zen begroette die ons land eindelijk kwamen verlossen van de Duitse Schiedam De politie van Schiedam heeft twee jongens uit die stad aangehouden, die hadden ingebroken op het schooltuinencomplex De Vijf sluizen. De jongens, .van15 en 16 jaar oud, hadden vlaggen en sleu tels weggenomen. De politie werd door omwonenden inge schakeld en in de directe om geving van het complex kon den agenten de jeugdige delin quenten inrekenen. Een drukkerij aari de Walvis-, straat kreeg ook bezoek van ongenode gasten. Door het for ceren van een deur konden de dieven naar binnen gaan. In het pand werd een enorme ra vage aangericht. Alle kasten en Jaden werden doorzocht. Geld was echter niet te vin den. De inbrekers namen wel een typemachine mee. De schade bedroeg ruim 3.000 gul den. Uit een op de Lange Haven geparkeerde wagen namen on verlaten een radio-cassettere corder weg. Een raampje werd vernield en de apperatuur, met een waarde van 1200 gul den, werd gestolen. Vlaardingen Uit een tank van een in de Vulcaanhaven afgemeerd schip hebben onbe kenden kans gezien om 70.000 liter dieselolie te stelen. Vermoedelijk is gebruik ge maakt van een binnenvaart- tanker en met behulp van een slang en een pomp is de olie overgepomt. Door het oor gezien In het muziekinformatie- en documentatiecentrum Tom Stolk is vanaf zaterdag de ten toonstelling 'Door het oor ge zien' te bezichtigen. Beelden, schetsen en tekeningen van de veelzijdige kunstenaar Theo Wieringa zijn dan te zien. Tij dens opening zal Wieringa enige liederen zingen. Aan de vleugel wordt hij begeleid door Ton Stolk. Jan Rap en z'n maat Het theaterseizoen van de Stadsgehoorzaal wordt maan dag en dinsdag afgesloten met extra inspeelvoorstellingen van het toneelstuk 'Jan Rap en z'n maat'. Het toneelstuk van Yvonne Keuls wordt in het jongerenjaar 1985 vertolkt door een groot aantal jonge ta lentvolle acteurs. De voorstel lingen beginnen om 20.15 uur. Natuurgenot De Schiedamse aquarium- en terrariumvereniging 'Natuur genot in huis' houdt maandag de maandelijkse contactavond. A. Sanderse uit Spijkenisse zal in de grote zaal van gebouw Sociale Belangen aan de Lan ge Haven spreken over het aquarium. Om 20.00 uur start de lezing. dictatuur. De bejaarde (71), maar uiterst vitale Schiedammer praat aan stekelijk over die meida gen. Woont nu in Maas sluis, waar bij in zijn flat aan de Merellaan de berinneringen aan de be vrijding uit zijn geheu gen opdiept. Hij, Sjaak van Haastéren, speelde mee in de bevrijdings-1 revue die in 1945 in het Passa getheater in Schiedam werd opgevoerd. Uitverkochte za len, een dolenthousiast pu bliek. Dé oud-politïeagent en chef examinator van het CBR genoot, net als alle anderen die meewerkten aan de revue. Nu, 40 jaar later, zit hij weer in het Passagetheater. Niet om te spelen, maar om te kijken. Ge nieten van de bevrijdingsre- vue in een nieuw jasje: 't Zit erop. Niet het origineel van veertig jaar geleden want die teksten waren niet meer te achterha len. „Ik heb net twee jaar te rug mijn kelder opgeruimd en toen heb ik een hoop spullen weggegooid. Ook de tekst van de revue. Doodzonde natuur lijk, maar ja, je kunt niet alles bewaren." Toen Han van der Horst, de schrijver van 't Zit erop bij Sjaak van Haasteren aanklopte om de revue te reconstrueren kwamen de herinneringen weer bovendrijven. Van Haas- teren: „Wat een tijd was het toen. In de oorlog waren we al bezig met het repeteren. Ile- gaal natuurlijk, niemand mocht er iets van merken." Leden van de toneelvereni ging Alberdirigh Thym ston den in mei 1945 borg voor de flitsende revue, waarin de. haat jegens de Duitsers cen traal stond. Van Haasteren: „Alles werd aangegrepen bm de Duitsers belachelijk te ma ken. Zelfs de meest flauwe grappen .slóegen in als een bom. Ik speelde in het stuk de gehate Rauter. Sterk overdre ven probeerde, je die man neer te 2etten. Onze organist, Jo Walvis, zorgde voor de grom mende geluiden die bij Rauter hoorden en dan lag de zaal in een deuk." Jo Linkels Toontje van Duinhoven, de vader van Ton, speelde Hitler. „Jan van der Toorn deed ook auditie om Hitier te spelen, maar Toontje kon een grotere mond opzetten en werd daar om gekozen", kan Sjaak van Haasteren zich nog levendig herinneren. Namen vliegen over tafel. „Jo Linkels was de centrale figuur in het stuk. De Ko van Dijk van de Schiedam se toneelwereld. Ted van Gendt, de distillateur speelde Timochenko en Frans Elshof gaf op indrukwekkende' wijze gestalte aan Churchill. Bonzo noemden we Frans achter de schermen. Wat eer. imposante verschijning was dat. De vrou welijke hoofdrol was wegge legd voor de legendarische Til Ripperda. Het publiek was dol op haar." Met bleke gezichten werd de revue opgevoerd. Sjaak van Haasteren: „Je moet niet ver geten dat er nog bijna niets te krijgen was. De ontberingen waren nog van onze gezichten af te lezen. Het was hard wer ken in de revue. In het theater konden wij 's avond pas na elf uur terecht om te repeteren. Tot diep in de nacht waren we bezig, maar we moesten er ook weer vroeg uit om aan het werk te gaan. Slopende tijden waren het." Vermoeiend, maar het late re peteren had ook zijn voorde len. „We durfden de vrouwen en de meisjes niet alleen naar door Chris Woerts huis te laten gaanl Het was dan wel niet zo gevaarlijk als nu, maar toch, we wilden hof felijk zijn. Iedere man bracht een meisje of vrouw naar huis. Mijn vader was dan binnen tien minuten terug, maar ik had het een keer dat ik pas ver na vieren thuis kwam. Mijn vader begreep het niet. Waarom duurde het zo lang, vroeg hij streng, waarop ik niets anders, kon verzinnen dan dat we nog wal hadden staan napraten over de revue." De vrouw van Sjaak van Haasteren moet hartelijk om het voorval lachen. 1 Zij was niet het meisje dat Sjaak' naar huis bracht, maar ze kan zich de gebeurtenis nog als de dag van gisteren herinneren. De kostuums vormden bij de voorbereiding een probleem apart. „We hadden vijftien W A-uniformen nodig. Ik wist: ze wel te versieren, maar ik moest wei voor die uniformen tekenen en garant staan. En fin, ik neem ze mee naar de repetities en iederen hartstik-, ke blij. Na afloop van de voor stellingen zou ik alles weer in leveren. Maar mooi dat alles weg was. Het was goede stof en de portiers en .taxi-chauf feurs maakten er prachtige colberts van. Maar ik had ge tekend voor die jassen, dus werd ik erop aan. aangekeken. Gelukkig hebben we het pro bleem, kunnen oplossen, maar ik wist niet wat er gebeurde." Ballet Het ballet nam in de revue ook eèri speciale plaats in. On der leiding van Yvonne, van der Tuyn, de dóchter van de distillateur, Werden de ballet ten uitgevoerd. De animo om mee te spelen in de revue Was enorm. De audities trokken vele honderden belangstellen den. Van Haasteren: „Iedereen Sjaak van Haasteren heeft het fotoalbum erbij genomen om te vertellen over bevrijdings revue die in mei en juni 1945 In het Passagetheater in Schiedam werd opgevoerd. deed het ook met het grootste plezier. We waren wel blij dat er een distillateur in het gezel schap zat want dan konden we tenminste af en toe een borrel tje nemen. Dat was in die tijd een delicatesse. Mijn vader speelde in de revue vijf rollen. Op een gegeven moment brak hij zijn pink.. Bij het terugdrin gen van het publiek, dat mas saal kaartjes wilde kopen, ge beurde het. Mijn vader wilde van geen opgeven weten. Met een ijzerdraadje heeft hij zijn pink gespalkt eri verder; ge speeld. „Menigeen; pinkte, tijdens de voorstelling een traantje weg. Mensen lieten hun emoties de vrije loop. Vaak gebeurde het dat na afloop spontaan het Wilhelmus werd gezongen. Ik .heb zelf nog steeds van die momeriten. Als ik Vera Lynn hoor zingen dan wellen de tra nen op. We hebben ook zoveel moéten doorstaan in de oor log."- Schiedam Nieuwe bezems plegen nog steeds schoon te vegen. Niet in de laatste plaats op de cricketpitch van Excelsior'20, waar de en tree van Tony Opatha een aanzienlijk zwaardere wis sel zal trekken op de speci fiek Schiedamse inbreng dan onder Rupert Gomes ooit het geval is geweest. Opatha, die irt de voorbije drie seizoenen het Rotterdamse VOC naar de landstitel leidde, gaat ook bij Excelsior'20 bou wen aan de toekomst en neemt zonder moeite genoegen met een plaatsje op de achterJ grond. De 36-jarige inwoner van Sri Lanka, die elf jaar. lang in de nationale ploeg van zijn land speelde en in die hoedanigheid zelfs in Zuid-Afrika de bal voor 'zes' sloeg, houdt er de gezonde gedachte óp na, dat Excelsior'20 na zijn vertrek gewoon verder móet. Met an dere woorden, de opleiding en begeleiding van de Nederland se kern staat centraal in de aanpak van Opatha. Hij wil iri dit eerste jaar vooral invents- fiseren, weten wat zijn selectie wel en nietkan en werken aan de basis. Hetgeen beslist niet wil zeg gen, dat Opatha op zondagen de coaching uitsluitend vanuit een luie leunstoel zal verzor gen. Excelsior'20 heeft immers niet voor niets redelijk in de buidel getast om het vertrek van Gomes (naar VRA) naar behoren te kunnen opvangen. „Ik wil", zegt Opatha eerlijk, „mezelf vooral als coach be wijzen. Ik wil een team bou wen, waarmeeExcelsior een aantal jaren doorkan, zoals ik bij VOC heb gedaan. Het wordt niet zo, dat de coach speelt en dat de rest op de bank.zit". Opatha zal zich dus vooral, po pulair gezegd, bezighouden met het slaan van heipalen. „Discipline en hard werken betekent winnen", houdt hij zijn selectie voor. „Die gedacht te was ook de basis voor de successen van VOC. Alleen de captain is zeker van z'n plaats,, de anderen moeten: dat zelf verdienen. Met behulp van captain' Henk. Kornet wil ik dat bij Excelsior'2Ö op dezelfde (ADVERTENTIE) Tropische vissen, planten, aquaria EmmaStraat 63 B en kleine huisdieren. Vogels en vogelzaad. Honden-en kattenvoer. "oarcJingen Div. diepvriesvoeders. 010-341389 Schoorsteen vegen, gaskachel, geiser, c.v. schoonmaken Vondelstraat 6 Telefoon 01(^341933 VERWARMING - SANITAIR - LASSEN Wm. Beukeiszoonstr. 45, 3414 LW Callenburgstraat 80. 3134 GG Vlaardingen. Tel. 010-343096 w de Nie. bekend van de markten in Vlaardingen en Delft en van de winkel in Maassluis is NU OOK IN VLAARDINGEN AKTIEF. in samenwerking met naaimachinespecialist Leen Voogd verkoop van Husqvarna naaimachines. On derhoud en reparatie van ALLE MERKEN in eigen werkplaats (dus óók Singer en Platf). Van Schravendijkplein 37, Vlaardingen of bellen 010-341693 (halen en brengen gratis) W. de NIE i.s.m Leen Voogd Rijksgediplomeerd StolkWestdijk is eigenwijs genoeg om te zeggen, dat zij dat vak beheerst' Daarin zijn hun huidige relaties het roerend met hen eens. Zandevellweg 65 - Postbus 154 2690 AD 's-Gravenzande - TeL01748-7460 adverfentie-.cdmpagnes - lol tl eis brochures - direct mail reclamebordenslickers- etc- LASTRAFO'S 140 Amp/220 Volt259»" i 1B0 Amp/220/380 Volt......... 299,- fc 190 Amp/220/380 Volt—359,- 210 Amp/220/380 Volt549,- -Turbo- Thermisch beveiligd, traploos regelbaar. Kompleei met toebehoren: 2 jaar garantie. technisch gereedschap- en ma5^5Q-, Landstraat 5. Vlaardingen. tel. 343553-355893 At meer dan 40 jeer tot uw aianst O Tony Opatha (rechts) en Henk Kornet...Excelslor's /nieuwe Wind... te- I#'- manier doen. In het eerste jaar wil ik zien, wat ik er uit kan' halen en daarna gaan we bou wen, net zoals bij VOC". Zweepje Wat dat betreft, heeft Opatha de voorbije vijf weken al me nig zweepje laten knallen in Klaversteae. Voorlopig, wor den de signalen die Opatha heeft laten uitgaan zonder uit zondering opgepikt, „Excel sior", zegt hij, „heeft genoeg talent, dat alleen nog doorzet tingsvermogen mist Niet het eerste elftal, maar de. jeugd be paalt de club. Toen ik op een zaterdagochtend om acht uur ging trainen, was iedereen er. Ik was verbaasd over die in stelling", deelt Opatha zowaar eén complimentje uit' Over zijn eigen, prakische rol en die van Garfield Charles, wil hij kórt zijn.„Dé Neder- anders moeten spelen", is zijn leuze. „Dat betekent dat Gar- i pakken. field Charles en ik$aag opvdgjj. batirig-side staand Teméè£ri daar Charles er^yolgend* séi^i zoen niet meer/isten. ik geeir i grote gaten wilf latèn - vallêiv voor het jaar „daarop. ..Dé hum*;) mers één tot -én mét zes zijtv? Nederlandersf Tk ben er variri overtuigd/dat dat niét zal miSv* lukken. Zo lang de bereidheid'* maar aanwezig is om keihari*} te werken". Het streelt Opatha; dat de cric>w kei-commissie van Excel-ij sior'20 zijn beleid steurit. ZcH werden twee trainings pitches)) van 25.000 gulden aangeschaft; (Koosa Gouka: 'Die is volgerij- de week klaarkom Opatha op*;;' timaal te laten functioneren^; „Het is nutteloos om veel geld)) uit te geven aan coaches als ejr geen faciliteiten zijn. Zonder^ dat soort zaken zou het voorO mij een stuk moeilijker zijn",?1 besluit Opatha, die na vijf jaarf' VOC precies weet hoe hij 'deli nuchterè Hollander moet aan-r Schiedam Traditiegetrouw wordt zondag in Schie; dam het cricketseizoen geopend met de puur plaatse) lijke ontmoeting tussen hoofdklasser Excelsior'20 en eersteklasser Hermes DVS, met als inzet de Amstel- bokaal. Ditmaal vormt het terrein van Excelsior'20 het decor voor dit brokje nostalgie, waar beide ploe gen zich voor het eerst in de nieuwe samenstelling aan hun eigen aanhang presenteren. Ter gelegenheid van deze ouverture had verslaggever Donald Bax een gesprek met Tony Opatha en Henk Kornet van Ex-- celsïor'2Ü en John Beijer van Hermes DVS- Schiedam Zonder het met die woorden te zeggen, gaai' John Beijer niet uit van een kampioenschap. De overstap van Rob ter Braak naar goede buur Excelsior'20 en het aan trekken van een nieuwe en dus onwennige trainer-coach in de persoon van de Nieuw-Zcelander Chris Kuggelijn hebben, de ambities op een wat lager pitje gezet. Bovendien is de concurrentie in de eerste klasse dit seizoen van dien aard, dat Hermes DVS tevTeden moet zijn met een plaatsje in de sub-top. „De eerste klasse", neemt Beij-, er geen blad voor de mond, „is aanzienlijk vervalst door al die transfers. Toch denk ik, dat er geen zinnig woord over te zeg gen is. VRA heeft, met Rupert Gomes, op papier een ijzer- sterk elftal. Dat had Kieviten vorig jaar ook, maar dat is er helemaal niet uitgekomen", hoopt de conrector van een Schiedamse scholengemeen schap, dat Hermes de rol van outsider aankan. Beijer weet dus ook niet of Kuggelijn, een 29-jarige off- spinner, in Staat is de door Gary Langridge achtergelaten leemte adequaat op te vullen. „We zochten", memoreert de Hermes-captain sinds jaar en dag, „in eerste instantie een coach, nadat bekend was ge worden, dat Gary niet terug kwam. Hij had al eerder z'n twijfels uitgesproken over een terugkeer/maar zei ook met een voor minstens een gelijk waardige vervanger te zullen zorgen". Op Beijer (38) en Pieter van Noort (37) na, biedt ook de se lectie van Hermes DVS moge lijkheden voor een vruchtbare toekomst. Beijer, tevens als trainer-coach werkzaam bij de Maassluise hockeyvereniging Evergreen, betreurt het ver trek van Ter Braak ('Jammer, maar verder zeg ik er niets over') én hoopt vooral, dat. de mentaliteit ten goede zal'ke ren. „Hét is zonde, dat talent volle jongeren zeggen 'bekijk het maar'. Zeker als er veel is geïnvesteerd in die knapen;'. Wèl gebleven is Steven .Brown, die kennis heeft opge daan aan een meisje uit Her- mes-kringen en dus als het ware stond te popelen om op Harga" aan de slag te gaan. Voorts werd de selectie uitge breid. met de Antilliaan Do nald Phillips (Beijer: 'Een goeie .-wicket-keeper. Die had den we hard nodig en niet eentje die alleen een balletje kan vangen'). Berry de Raaij, .terwijl ook.Pim Vollebregt een volwaardig^ speler van het eerste team lijkt te worden. Bovendien këert Hennie van Wijk na een zware blessure te rug, maar heeft hij besloten om eerst maar eens in het tweede te beginnen. Beijer: ,",Wie weet, krijgt hij straks toch weer .de prikkels om er helemaal bij - te boren". Over één ding. heeft Beijer nu nog feen zekerheid, de methodiek ie Kuggelijn voorstaat. „Ik denk toch, dat hij bij dit Her mes op het veld een belangrij ke taak heeft..We zullen hem zeker gebruiken op de plaats waar hij nodig is". Linnenkast met schuifdeuren. In wit of grenen structuur. 3-deurs hang-leg 180x150x60 299m 3-deurs opzetkast 45x150x60 779.- 2-deurs hang-leg 180x100x60 fOÜ 2-deurs opzetkast ■'■/■r 45M00X6Q 125 A fd. meubelen Uni dames rok metbïjp. lido blouse. De rok is in marine, wit of kobalt. Polyester Klopman 49^ De tricot blouse 1$ oa. in wit. ma» ine, of aqua. Acryl/katoen Ai<S damevkonJeXK Ookgeldigop de plaatselijke koopavond. Toilettas. Plastic. Met een grijs, groen of rose streepdessin j2#sr Aluminium fauteuil. Met streepdessin. Plat in klapbaar, past in elke autokoffer -35r- B/ecJr* Decker Herenshirt met paste Istrepen. Korte mouw. Pot/katoen a9^-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2