Maassluis vreest geding niet 'Geen fair-play' 1; VMAROMGS DAGBLAD SCHKDAMSCHE COURANT t NIEUWE WATERWEG COURANT Kermis met grote K Cadeaus verzachten de pijn Nog geen besluit over beheersmaatregelen gifwijk 'Ramp voor kinderen' Proveniersbrug nachtje dicht Gelukwensen voor Zon i te Herdenking gevallenen Sky Channel in Vlaardingen Maassluis eert Jac Boezeman VRIJDAG 3 MH Schiedam Mevrouw Span- jersberg en haar dochtertje Fleur kregen vanmiddag een warm onthaal in de jeugdbi bliotheek aan de Korte Haven .in-Schiedam. Afgelopen zondag waren zij "daar ook al in de buurt, maar aan die wandeling bewaren ze minder goede herinneringen. Door de storm waaide er een -dakpan van het gebouw en die raakte zowel Fleur als haar ■moeder. Het meisje raakte aan haar hoofd gewond en me vrouw Spanjersbergs arm werd gekneusd. Om de pijn -wat te verzachten werden de twee vanmiddag ontvangen door het bibliotheekpersoneel. Moeder kreeg een bosje bloe- men en ook voor Fleur was er een cadeautje: een prenten boek en een jaarabonnement. Maassluis De gemeente Maassluis heeft nog steeds geen besluit genomen over beheersmaatregelen op de voormalige vuilstort aan de Albert Schweitzer- dreef in de gifwijk Steen- dijkpolder. Gisteren heeft wethouder Elly Coenen een gesprek gehad met artsen en wijkverpleeg kundigen en vandaag is de werkgroep volksge zondheid van Rijnmond bij elkaar geweest om over de problemen te pra ten.-- De bewoners willen dat de ge meente de speelplaats saneert en dat de kruipruimten van de flats, die in direct contact staan met de grond, worden geïsoleerd. In de grond is een verhoogde concentratie ben zeen, tien tot honderd maal de normale waarde, aangetroffen. Benzeen kan kankerverwek kend zijn. „Ik wil eerst hét overleg af- wachten, voordat we tot het nemen van maatregelen over gaan", aldus wethouder Elly Coenen. „In de werkgroep volksgezondheid zitten alle disciplines en .uit dat gesprek moeten de resultaten komen. Gelukkig hebben we het weer mee. Er zullen nu weinig of geen kinderen spelen op de speelplaats". Het college heeft inmiddels wel de woede op de hals ge haald van de bewoners van de Albert Schweitzerdreef.Die vinden dat er al lang maatre gelen genomen hadden moe ten worden. In een advérten- tie in een plaatselijk krantje maken de bewoners dat ook duidelijk. Burgemeester Van Es, mogen we bij u in de tuin komen spelen. Bij ons in de Ylaardingen Alsofde twee partijen niet ruim, een jaar geleden nog eendrachtig: hadden samengewerkt, zo fél was de aanval van de PvdA gisteravond op het CDA bij de behandeling van de meeijarenbegrotïng. Het plan om een steunfonds voor de minima in te stel- len, het troetelkindje van de christen-democraten, werd door de PvdA genadeloos de grond in geboord. „Pijnlijk, opdringerig en ondoordacht", karakteriseerde f Kees van der Windt, de voorman van de FvdA-fraetië, s het voorstel van het CDA, ;Het steunfonds van honderd duizend gulden moet gefinan cierd worden uit de verkoop van de school aan de Kamer- lingh On nesstraat, stelde het |CDA in een motie; „Discussies ovér minima in de commissies eindigen dikwijls in een- ge- i vóel van machteloosheid: Op grond van de wet kan ermiet wórden geholpen, terwijl de nood .zo schrijnend is", zei CDA'er Cees Bot Dat was de belangrijkste reden vaor .zijn partij om te pleiten voor:, een steunfonds. Het CDA drong er verder op aan om de mogelijk heid tot kwijtschelding van de 'gemeentelijke belastingen voor minima te verruimen. Van der Windt had geen goed woord over voor het voorstel i van de christen-democraten. „Het CDA is.de eerst verant woordelijke voor 'het verder- felijke sane'ringsbeleid', om met Herman Bode te spreken", zei de PvdA-voorman. Hij vónd het initiatief vooral pijn lijk 'voor al die mensen in Vlaardingen die moeten rond-, komen van uitkeringen waar op rigoureus wordt gekort „als gevolg van CDA-beleid." Fractieléider George van de WD vond dat het CDA de behandeling van de nota over het minimabeleid had moeten afwachten; Neijssel toonde zich maar wat blij, dat de gemeente niets te zeggen heeft over de inko mens van de minima. „Ieder een in deze raad zal onder schrijven, dat rondkomen van een bijstandsuitkering een bij na onmogelijke zaak is. Geluk kig is dit een landelijke zaak, zodat wij deze moeilijke beslis singen niet hoeven nemen." PvdA'er Van der Windt vond dat het steunfonds herinnerin gen opriep aan armenzorg en bedeling met de pet in de hand, zoals in vroeger tijden. Vlaardingen „Het gods dienstonderwijs op de openba re scholen moet blijven." Dat hielden onderwijzeres H. Dek- ker en voorzitter Kreeft van de centrale kerkeraad van dc hervormde gemeente gister avond de gemeenteraad voor. Om het gat in dc gemeentelij ke begroting te dekken, willen B en W dat godsdienstonder wijs .afschaffen. „Dat zou een ramp zijn voor de kinderen", zei voorzitter Kreeft. „Het is geen zending of zieltjeswinne- rij", zei onderwijzer Frank Voorburg van "de Professor Kohnstammschool. „Wij leven in een christelijke samenle ving en daar moeten de kinde ren iets van weten." Mevrouw Dekker geeft aan de. zesdeklassers van achttien scholen elke week een uurtje godsdienstonderricht. Negen tig procent Van de leerlingen gaat daar vrijwillig naartoe. Dat moet u toch iets zeggen", vond Kreeft. „Er hebben ons verzoeken' bereikt voor het subsidiëren van humanistische vorming", verklaarde de PvdA-fractie. „Dat kunnen wij met geen mogelijkheid be talen, Uit een oogpunt van ge lijkberechtiging vinden wij het beter deze subsidie maar hele maal stop, te zetten." Het CDA vond dat maar een vreemde argumentatie. Schiedam In verband met herstelwerkzaamheden aan de Proveniersbrug zal deze in de nacht van maandag 13 mei op dinsdag 14 mei tussen 00,30 uur. en 06.00 uur voor het verkeer worden afgeslo ten. De stremmingen zijn ie dere keer van korte duur: 5 tot 10 minuten. Er zal geen >omleidingsroute worden aan gegeven, omdat het geen langdurige afsluiting betreft. Ook de Schiedamseweg iri Kè- thel is voorlopig voor het ver keer afgesloten in verband met herbestrating. Vanaf de Lindeyerstraat zal iri gedeel ten naar de Zwaluwlaan ge werkt worden. De werkzaam heden zullen ongeveer drie weken in beslag nemen. Het verkeer wordt via de Zwaluw- laan en Kerklaari omgeleid. De route zal met oranje ver wijsborden worden aangege ven. Gelukwensen van wethouder Arij. Maarleveid voor het VVD-raadslid Bram Zonne, die gisteravond werd geïn stalleerd. De nieuwkomer is de opvolger van Georgine Splinter-De Becker, die een maand geleden verhuisde naar Gelderland. Voor burgemeester Fred van Lier, die hersteld van een nieroperatie weer 'uitgedeukt en op gespoten', zoals hij het zelf zei de vergadering voor zat, legde de nieuwe WD'er de belofte af. Hij werd met een in vier commissies en twee besturen gekozen. Zijn specialismen zijn onderwijs en gezondheidszorg. grond zit benzeen en daar kun je kanker van krijgen", Is de weinig verheffende tekst van de mededeling, die gesierd wordt met een foto van kinde ren "uit de flats. „Wij willen onze ongerustheid daarmee tot uitdrukking brengen", aldus bewoner Frans Markestein. „De reacties zijn overwegend positief. We zijn gewoon het wachten een beetje zat". Wethouder Elly Coenen is niet blij met de advertentie. „De bestuurders hebben tenslotte niet. zelf het gif gestort. Ik vraag me af of het verstandig is om zo te reageren. Het is, denk ilt, een emotionele reac tie, Het duurt voor de mensen natuurlijk ook ontzettend lang. We zijn er nu al bijna twee jaar mee bezig en het einde is nog lang niet in zicht. Ik zou ook best willen dat het alle maal wat sneller ging, maar als gemeente hebben we daar de bevoegdheden niet voor. Als bestuurder kun je op een advertentie geen verweer voe ren. Het Is vrijheid, blijheid in zo'n geval. Ik weet ook best dat het allemaal te langzaam gaat. De bewoners gaan zich machteloos voelen, maar over alles moet nu eenmaal overleg worden gevoerd. Zeker als er geld in het geding is, nemen zulke zaken nu eenmaal veel tijd in beslag". Vraagtekens Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemon derzoek, zet vraagtekens bii hot verhaal van EÜy Coenen. „Een autoriteit als een wet houder mag de verantwoorde lijkheden die ze heeft niet af schuiven op medische deskun digen. Het zijn drogreden die de wethouder aanvoert. Het onderzoek kan beslist niet sneller worden uitgevoerd. We hebben zelf voor deze opzet gekozen om er een uitgebreid onderzoek van te maken. Daar heb je nog steeds het meeste aan. Wel kunnen enkele be leidszaken naar voren worden geschoven. Dat is met de uit breiding van het drinkwate- ronderzoek ook gebeurd. De gemeente Maassluis kan dat zelf beslissen. Over de be heersmaatregelen op de voor malige vuilstort kan de ge meente ook zelf een beslissing nemen. Dat is primair een zaak die Maassluis aangaat". Over de advertentie in het plaatselijke krantje is Woud stra duidelijk: „Het initiatief is niet van ons uitgegaan, maar we staan er wel volledig ach ter. Natuurlijk zijn de bestuur ders in Maassluis wel verant woordelijk. De gemeente had het beheer over de vuilstort, maar het schortte gewoon aan de juiste controle. Er zitten nu nog mensen in de raad en in het college die die periode be wust hebben meegemaakt". Overigens is de commissie bo demonderzoek niet van haar idee afgestapt om een kort ge ding aan te spannen tegen de gemeente, als de gevraagde be heersmaatregelen uitblijven. Wethouder Elly Coenen vreest het kort geding niet. „Ik heb er geen enkele moeite medals de commissie bodemonderzoek naar de rechter stapt. De rech ter moet dan maaruitmaken of het beleid van de gemfee^te fout is geweest. Ik kan besCop de verkeerde manier bezig-zijn en hoor dat dan graag vgir de rechter. Maar misschien'; 'zijn de bewoners ook wel verkeerd -bezig. De rechtsgang in ons land is van een dusdanig hóóg niveau dat ik het een goede zaak vind dat de rechter de problematiek toetst. Het is ten slotte het recht van iedere burger naar de rechter te stap pen". Harm Woudstra: „Een even tueel kort geding zien wij met vertrouwen tegemoet. Bewo ners in Dordrecht zijn ook naar de rechter gestapt om be heersmaatregelen af te dwin gen. Zij werden ook in het ge lijk gesteld. En bij ons is de. si tuatie nog veel ernstiger. Ik weet bijvoorbeeld dat de frac tie van mevrouw Coenen hele maal niet blij is met het kort geding, en ook andere partijen zien het nut van een kortge ding niet in". K.'&f&ct-r-y Maassluis De herdenking van de gevallenen in de Twee de Wereldoorlog start in Maas sluis met een herdenkings dienst in de Grote Kerk. Tij dens de dienst zal burgemees ter Van Es een toespraak hou den. De Stille Tocht start om 19.25 uur vanaf de Grote Kerk,: waarna wordt gelopen naar het verzetsmonument in het Prinses Juiianplantsoen. Om 20.00 uur wordt de The Last Post geblazen, waarna twee minuten stilte in acht wordt' genomen. Burgemeester Van Es zal na mens het gemeentebestuur de eerste krans leggen. Vlaardingen: De cai- abonnees, die in spanning hadden gewacht op de komst van Sky Channel, konden gisteravond hun hart ophalen. Rond half elf nam de gemeenteraad het besluit om de Engelse com merciële zendei via de ka bel door te geven en vijf minuten later waren de uitzendingen van Sky al in Vlaardingen te 2ien. Alleen SP'er Remi Pappe morde nog over de voor waarden, waaronder de ge meente Sky Channel toe gang verschafte op de Vlaardingse kabel. „Da's een commercieel bedrijf, dat gebruik maakt van een voorziening die door het publiek is betaald, daar moeten de mensen beter van worden. Laat Sky maar betalen", betoogde Poppe. De andere raadsle den trokken zich zoals g§= woonlijk weinig van 21 ju woorden aan. Hst besluit werd vrijwel antoniem ge nomen. Sky draaiide vorige week al proef op kanaal drie op de A-schakéi&ar en het was voor het G£Wli geen enkel probleem om het restant van de uitzen ding van gisteravond on middellijk door te geven. Maassluis Atletiek vere niging Waterweg neemt een belangrijke plaats in bij de viering van bevrij dingsdag in Maassluis. At leten van de vereniging halen het bevrijdingsvuur uit Wageningen, waarna het in estafetteloop haar Maassluis wordt gebracht. De lopers gaan bij binnen komst in de geméente naar de RK-begraafplaats aan het Re- viusplein. Daar zal wethouder Duimelaar een krans leggen op het graf van verzetsstrijder Jac Boezeman. Hij was de eer ste geus die door de Duitsers in het Oranjehotel in Scheve- nignen werd vermoord» Hij weigerde de namen van zijn kameraden te noemen en moest dat met de dood beko pen. Familieleden van Jac Boezeman zullen de kransleg- ging bijwonen. Na de plechtigheid aan het Re- viusplein vertrekken de fak keldragers naar de algemene begraafplaats aan de Willem de Zwijgerstraat, waar. wet houder laak van der Knaap een krans zal leggen bij de graven van oorlogsslachtof fers, De twee jongste leden van AV Waterweg zullen dan het bevrijdingsvuur ontsteken bij het verzetsmonument in het Prinses. Juiianplantsoen. Muziekvereniging Kunst na de Arbeid zal de plechtigheden muzikaal begeleiden, In de middaguren is er een be vrijdingsloop in de Oranjewijk. Burgemeester Hans va Es zal het startschot lossen, nadat hij van de voorzitter van de atle tiekvereniging een oorkonde in ontvangst heeft genomen. Bevrijdingsdag in Maassluis wordt besloten met een ge- derikdienst in de Immanuël- kerk. De dienst wordt geleid door ds. Schoonenboom én burgmeester Van Es zal een herdenkingswoord spreken. Dg jaarlijkse kermis in VJaardlngen stelt weer wat voor. Met een achtbaan en als splinternieuwe attractie de 'thriller' heeft de kermis zich op het Erasmusplein ge revancheerd voor de scha mele vertoning van het vorige jaar. Toen zou, meenden de paar kermisexploitanten die wel naar Vlaardingen waren afgereisd, de Haagse en Rot terdamse concurrentie een onjjuist verhaal hebben opge hangen waardoor velen Vlaardingen meden. Het ?i&rdnekkige gerucht dat de s,trad het kermisterrein had volgebouwd, waardoor de" activiteit niet Sanger gehou den kon worden, was reden voor velen om weg te blijven, - Hoewel de Vlaardingse ker mis weer trots met een grote K door het leven kan. waren het de eerste dagen de weer goden die roet in het eten gooiden. Een problepm dat ln mindere mate gold voorrij© botsauto's, want daarvóór was de animo als vanouds groot. In Schiedam loopt de belang stelling voor de kermis steeds verder terug. Slechts een gering aantal attractiès vond vorige week een plaats-r je tegenover het stadskan toor. Het Schiedamse publiek liep er niet warm voor.^Dê kermisexploitanten klaagden dan ook steen en been. ïfj- dens het weekeinde bood hét kermisplein een troosteloze aanblik en ook op Koningin nedag liep het niet echt storm. Sinds gisteren 2»jn de attracties definitief verleden tijd. Vlaardingen „Dat is toch geen fair-play meer", riep een verontwaardigde atleet van de Vlaardingse verenï, ging Fortuna. Hij kon zijn verontwaardiging niet .be dwingen, toen Kees van der Windt in de gemeenteraad de aanleg van een nieuwe atletiekbaan voor zijn vere niging op de tocht zette. De PvdA'er stelde voor dm Fortuna een fikse bijdrage te laten leveren in de kos ten van de baan, die ruim een miljoen gulden bedra- gen. Weliswaar is het geld voor de nieuwe atletiekbaan in de •raena- renbegroting voor 1987 opgenomen, maar Van der Windt bétwij- felde of het lek daarmee boven is'. De gemeente moet in óver leg treden met Fortuna over de bekostiging van de baan zelfde fractievoorzitter. Hij kwam met het plan. om de gemeente een derde van de kosten voor haar rekening, te laten nemen. Voor de overige zes ton zou Fortuna zelf moeten zorgen. „Datk&n nooit Zo'n rijke vereniging zijn wij niet", zei de Fortuna-atleet Het CDA vroeg de raad in een motie om de aanleg van de baan een jaar te vervroegen. Dat zou betaald kunnen worden doorïdé activiteiten van het gemeentelijk bureau voor sportieve recrea tie kostendekkend te maken. „Dan is het geld in één klao boven water", dacht CDA'er Cees Bot -f.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1