Vaart adopteert idee van verdraagzaamheid I P Bevrij dingsdag: ingetogen feest Rijnmond: geen directe maatregelen in gif wijk VLAAMSS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Honderden mensen bij dodenherdenking ËMfii Zondagsdruk te begint bij kerk 'Ed Nij pels, word eindelijk eens alert' Ramblers zorgen voor jeugdsentiment Commissie: 'Uiterste waakzaamheid geboden' Leuzen De Kleiput gedupeerd Nieuwe Haven: leden akkoord Zakkendragers aan de slag Rijbaan afgesloten MAANDAG 6 MEI 1985 Vlaardingen/Schiedam/Maassluis Bij de veertigste dodenherdenking op het Verploegh Chassépleïn in Vlaardïngen waren meer mensen aanwezig dan ooit en er werden meer bloemen en kransen gelegd dan ooit. Bij de kranslegging in de Plantage in Schiedam was het-zaterdagavond net zo. De herdenking van de geval lenen begon zaterdagmiddag in Vlaardingen al in het stad- .huis. Daar werd in aanwezig heid van de commissaris van de koningin Schelto Patijn en de burgemeesters van Schie dam, Maassluis en Vlaardin gen het Geuzen monument op de Markt overgedragen aan de leerlingen van scholenge meenschap De Vaart. „Eigen lijk gaan wij niet het monu ment adopteren, maar wel de gedachte die erachter zit", zei directeur J. I, M. Keijzer van De Vaart. „Probeer zoveel mo gelijk verdraagzaam te zijn voor je medemensen." Eregasten in de raadszaal van het stadhuis waren de twintig leerlingen van de vier eerste klassen van de school, die een expositie over de oorlog had den gemaakt. Met een krans legging en een balletopvoering voor het beeld van Leen Drop per zetten zij de overdracht juister bij. T,Het is een uitstekend idee van de stichting Februari 1941 óm door middel van adoptie door scholen bij de jonge gene ratie, jullie, de gedachte aan 1940-1945 levend te houden", zei burgemeester Fred van Lier. „Om voort te laten leven in onze gedachten de mannen en de vrouwen uit het verzet, en speciaal zij die met hun dood de hoogste prijs betaal den. Hun strijd, hun offers maken het voor ons, maar ook voor jullie, mogelijk om van daag in vrijheid te kunnen le ven." Ballet ■Tussen een haag van zeekadetJ ten droegen de leerlingen eerv krans naar het monument opj de Markt. Toen klobken uit de; luidsprekers achttien schoten,I ter nagedachtenis aan de acht tien verzetsstrijders die op 18 maart 1941 op de Waalsdorper- vlakte werden gefusilleerd. Daar waren vijftien leden van de Vlaardingse verzetsgroep De Geuzen bij. De schoten wa ren het begin van hel ballet, dat de leerlingen -opvoerden op het nummer 'No more war' van Bronski Beat. Met roze, rode en gele linten symboli seerden zij de vervolging van Homofielen, socialisten, com munisten en joden in de twee de wereldoorlog. ',,Elke volgende oorlog is ver schrikkelijker dan de vorige", •zei Van Lier. „Wij moeten de 'lessen van het verleden ge bruiken in de toekomst." En directeur Keijzer maakte het nog eenvoudiger door de kin deren voor te houden: „Be denk als je met een vriendje of vriendinnetje ruzie maakt of zelfs gaat vechten, dat je al aan een klein oorlogje begint." 1200 De Maassluisse bevolking was massaal aanwezig bij de do denherdenking in de stad. De Grote Kerk puilde tijdens de herdenkingsdienst uit en ruim 1200 inwoners liepen daarna mee in de Stille Tocht naar het verzetsmonument in het Prin ses Julianaplantsoen. Burge meester Van Es legde namens het gemeentebestuur de eerste krans. Mevrouw A Iers van der Pols declameerde 'Het lied van de achttien dooden' van Jan Campert. Ontmenselijking In Schiedam begon de herden king met de kranslegging en twee minuten stilte, die slechts onderbroken werden door het getjilp van de vogels in de Plantage, Het waren niet al leen oudere instellingen zoals het Voormalig Verzet, de Ex- Politieke Gevangenen en de Vereniging Nederlandse Feest- en Gedenkdagen die een groet brachten voor het monument, maar ook jongere organisaties zoals de scouts en het AD AF-comité (anti-discri minatie en anti-faseisme). Van de politieke partijen waren het alleen de PvdA en de CPN, die een krans legden. Hieropvolgend wees burge meester Reinier Scheeres in de Grote Kerk op de veertig jaar geleden herstelde democratie, waarover wel blijdschap kan bestaan, zei hij, maar een blijd schap die meteen overscha duwd wordt door het feit dat er nog zoveel andere landen in de wereld zijn waar dagelijks doden vallen (Scheeres noem de Iran, Irak en Libanon) en waar men onderdrukt wordt en vervolgd om een mening; hierbij wees de burgemeester op Afrika en Latijns-Amerika. Behalve Scheeres sprak ook oud-verzetsstrijder P.W. Hor dijk uit Lunteren, die in de be zetting bekend was als Peter Noord en later burgemeester werd van Middelharnis en Naaldwijk. Hij herinnerde zich hoe „de Nazi's ons een geestes houding opdrongen die geen ruimte liet voor ons eigen ge weten." Hordijk noemde het Leerlingen van De Vaart leggen een krans bij het geuzen monument op de Markt. Onder grote belangstelling werden kransen gelegd op het graf van de Maassfuise verzets strijder van het eerste uur Jac. Boezeman. „een ontmenselijking, een ont luistering van de kroon der schepping," Hordijk zei hoeveel moeite het verzet had moeten doen om mensen zover te krijgen dat zij bereid waren opgejaagden m hun huis op te nemen. Hij was bang dat dat ook nu nog zo is, al noemde hij de Tamils niet. Het koninklijk Schiedams mannenkoor Orpheus zong twee gebeden van Pouiene en een soldatenmis van Bohuslav Martinu. De op een na laatste zin van deze mis was een' ver zoek van de soldaat aan de Heer om zijn vijanden uit te roeien: dit kwam nogal wrang over tijdens de dodenherden king. Vlaardingen - Terwijl de lopers van Fortuna zon dag de Markt oprenden met de bevrijd ings vlam drentelden in de Fransen straat drie jongetjes voor een etalageruit. Daar was met blauw viltstift een nazistische kreet neerge schreven, een hakenkruis eronder. „Kom op joh", zei een van de drie. „We gaan weg. Straks denken ze nog dat wij het gedaan hebben." Bevrijdingsdag in Vlaardin gen. Het was maar goed dat er dranghekken stonden, anders waren de atleten er niet in ge slaagd om met het vuur uit Wageningen de Markt op te komen. Ouders, kinderen met rood-wit-bla uwe vlaggetjes dromden samen voor het stad huis om burgemeester Fred van Lier te horen zeggen, dat wij blij mogen 2ijn dat er al veertig jaar geen oorlog is ge weest. „Hopelijk mag dat nog vele generaties duren." De duiven hadden vervolgens weinig zin om met hun vre desboodschap uit te vliegen „Dat is een van de weinige ke ren geweest dat ik gehuild heb", zei Marcel Thielemans van de Ramblers, „toen ik de vliegtuigen van de voedsel- droppings zag over komen." De burgemeester bad een paar minuten eerder een groot, Zweeds wittebrood gekregen en bakker Frans Hazenberg legde uit, dat die geschiedenis sen van het Zweeds witte brood en van de voedseJdrop- pmgsnogal eens door elkaar gehaald worden. „Het brood werd met gedropt. Het meel werd per schip naar Delfzijl gebracht en daar vandaan ver voerd naar de Nederlandse bakkers Misschien dat het verhaal van het gedropte brood nu de wereld uit is Jeugdsentiment Na de officiële gebeurtenissen en de toespraken was de Markt voor de Ramblers. Puur jeugdsentiment voor de oude ren onder het pubhek, die alle bedjes nog mee konden zin gen. In boven huisjes aan de Markt dansten de mensen voor de open ramen. Voor hei overige was Vlaar dingen gisteren vooral een wandelstad. Hei initiatief van het comité nationale gedenk dagen om de traditionele wan deling van het Hof naar het Hoofd voor een keertje in ere te herstellen bleek een goede zet. Langs Hofsingel en Oude Haven hepen honderden men sen met vragenbockjes en blauwe viltstiften de vragen te beantwoorden, die Jan Ander son naar aanleiding van de wandeling had bedacht. Klom pendansers en muziekkorpsen zorgden langs de route voor het nodige vertier. De viering van bevrijdingsdag werd 's avonds besloten met een druk bezochte bijeenkomst m de. Grote Kerk. In Maassluis kende de viering van bevrijdingsdag een sober, plechtig karakter. Hoogtepunt was de kranslegging op het graf van verzetsstrijder Jac Boezeman. Hij was de eerste geus, die door de Duitsers in het Oranjehotel in Scheven in- gon werd vermoord Hij wei gerde de namen van zijn ka meraden te noemen en moest- dit met de dood bekopen Een broer en zus van Boezeman' waren aanwezig tijdens de plechtigeheid op de r -k. be- graaplaats aan het Revius- plein. Wethouder Mees Duimelaar legde daar namens het ge meentebestuur de eerste kians Eerder die dag hadden atleten het bevrijdingsvuur, opgehaald m Wageningen. de" stad binnengebracht Bij het verzetsmonument werd het vuur ontstoken KfUJMSL' Vrolijk getoeter hield er op de Hoogstraat in Schiedam de vaart in; je kon over de mensen lopen op de zondagsmarkt. Schiedam Die ene kraam stond nogal optimistisch. Het was zondagochtend nog vrij stil op straat en alleen rond de Grote Kerk zag men groepjes hervormden op weg gaan naar de preek 'Bevrijding, waartoe?' van do minee Jan Wuister maar toch had een patatbakker alvast zijn kraam in de Lange Kerkstraat neergezet De twee meisjes die er op klanten wachtten konden ge rust nog twee uur koffie drin ken, want het bleef stilletjes. Totdat tegen twaalven hele mensenmassa's op de been kwamen. De zondagsmarkt werd in de Schiedamse bin nenstad weer druk bezocht. Aan het eind van de Hoog straat hing nog het spandoek Franse Week, de winkeliers waren waarschijnlijk vergeten dat weg te halen; het ging echt om bevrijdingsdag. Maar mo gelijk is dat weinig mensen op gevallen, want op de begane grond waren er genoeg activi teiten om de aandacht af te leiden. Spelletjes, braderie, playbacken bij Klein Thaha, dixieland bij eethuis De Pul, het is een greep uit een heel scala van drukdoenerij. Ook in wijk Woudhoek was het druk. hier had men de Geuzen huurt (straten genoemd naar verzets strijden;) uitverkoren om er bevrijdingsdag te vieren. Als je die vrolijke drukte zo zag, stond dat in schril contrast met de woorden van dommee Wuister die gezegd had dat men weer moedeloos dreigt te raken ten gevolge van werk loosheid, neutronenbom, mi lieuvervuiling, zwarte handel, corruptie. Kolossale proble men, vond hij, met een kni poog naar de brief van Paul us aan de Coiossertzen. Mensen alleen komen er volgens hem niet uit. Hij wees op het belang van innerlijke bevrijding. Maassluis De werkgroep volksgezondheid van Rijn mond acht het niet nodig om direct tot beheersmaatre gelen over te gaan op de plaats van de voormalige vuil stort in de Maassluisse gifwjjk Steendijkpolder. ..Uit een intern memo blijkt dat de werkgroep op milieu-hy giënische gronden heeft besloten om niet tot maatregelen "over te gaan. Zeer tot verwondering van de commissie bo demonderzoek. Harm Woudstra, de voorzitter van de com missie, werd tijdens het weekeinde telefonisch op de hoogte j gebracht van het negatieve besluit. De werkgroep erkent wel „.dat er onrust onder de bewoners is en geeft de gemeente -Maassluis het dringende advies daarmee rekening te houden. speelplaats wordt gesaneerd en dat de kruipruimten van de flats, die in direct contact door Chris Woerts staan met de grond, worden geïsoleerd. k„Een verkapt advies aan de -gemeente om dus wel actie te ^ondernemen," aldus Harm Woudstra. „Ze kaatsen het bal letje gewoon terug naar de ge meente Maassluis. Een puur 'politiek spelletje. Nu is Rijn- imond van het probleem af en '.moet Maassluis het maar zien ■op te lossen." (Op de plaats van de voormali ge vuilstort aan de Albert Afwijkingen -Schweitzerdreef is de grond (ernstig verontreinigd. Het ge halte benzeen (kankerverwek kend) kent op sommige plek ken een overschrijding van 10 'tót'100 maal de normale waar de. D£ bewoners willen dat de In de vandaag verschenen nieuwsbrief worden de bewo ners nog eens met de neus op de feiten gedrukt „Met name de invloed van benzeen op de bloedcellen kan aanleiding ge ven tot het ontstaan van afwij kingen m het bloed. In sommi ge gavallen kan leukemie ont staan. Het verraderlijke is, dat deze effecten zich soms vele jaren later openbaren. Iedere blootstelling kan aanleiding zijn tot een treffer. Bij benzeen kan men niet spreken van een veilige dosis", aldus de com missie bodemonderzoek m de nieuwsbrief. „Uiterste waak zaamheid is geboden. Graven ter plaatse van de voormalige vuilstort en in het bijzonder de zandbak/speelplaats wordt Ten zeerste ontraaen," geeft de commissie de bewoners tot ad vies. Het is nu aan het gmeentebe- stuur van Maassluis om actie te ondernemen. Morgenoch tend praat hel college van bur gemeester en wethouders over eventuele maatregelen. Mocht het gemeentebestuur besluiten om niet tot het nemen van maatregelen over te gaan, dan spant de commissie bodemon derzoek een kort geding aan tegen Rijnmond en de gmeen- te Maassluis. „Eind deze week zal de zitting dan plaats heb ben", aldus Woudstra. Maassluis In ongemeen felle bewoordingen heeft de commissie bodemonderzoek vanmiddag tijdens een werkbezoek van VVD-kamerleden in Delft een aanval gedaan op het overheidsbeleid inzake bo denverontreiniging. Ed Nijpels en zijn fractie genoten kregen het tijdens het vragenhalfuurtje zwaar te verduren. Bo2e bewo ners van de Maassluisse gif wijk waren naar de bij eenkomst gegaan om de ernst van de situatie nog eens te benadrukken. Eén van de bewoners las een verklaring voor, waarin nog eens werd ingegaan op de rol van de WD inzake de verontreiniging in de grootste gifwijk die ons land kent. „Ed Nijpels en consorten, wordt eindelijk eens alert en bedenk voor ons probleem gebied eens creatieve oplos sing. Minister Winsemius be hoort toch ook tot uw par tij." En: „Luister naar ons als bewoners. Plak ze geen psyeho-socïaal etiket op, zo als bepaalde bestuurders in Maassluis doen. Tref de maatregelen die nodig zijn. Of moeien er eerst (nog meer) slachtoffers vallen. Van volksvertegenwoordi gers verwachten wij, dat ze inderdaad het volk verte genwoordigen en klaar staan waar dit nodig is." De commissie bodemoner- zoek heeft geen goed woord over voor de gemeente Maassluis en vraagt de ka merleden in te grijpen: „Op grootscheepse wijze vindt kapitaalvernietiging plaats. Niemand roept dit college ter verantwoording. Burge meester Van Es (CDa). lint- jeskmpper nr. 1, kijkt zwij gend toe Wanneer grijpt de overheid in en verheffen kamerleden hun stem. Zeker 100 miljoen is nodig voor een minimale sanering van het vervuilde havenslibge- bied. En daar overheen komt nog de voormalige vuilstortplaats Niet voor niets heeft de Kroon inder tijd gezegd, dat er niet ge bouwd had mogen worden m de Steendijkpolder. En dat weet de VVD ook drom mels goed, maar het kwaad was al geschied. Dit nu te bedoezelen moet als onwaar dig worden betiteld. Van de VVD verwachten wij hierin duidelijk uitspraken," Schiedam Onbekenden hebben het afgelopen week einde de moskee aan bet Raam in Schiedam beklad met racistische leuzen. De gemeente heeft de teksten inmiddels verwijderd. Vlaardingen Inbrekers hebben het afgelopen -week eind huisgehouden in het ha ventje van watersportvereni ging De Kleiput aan de Vlaardingse Vaart. Van bijna alle boten werd de toegangs deur opengebroken. Kleu rentelevisie^, visgerei en brandblusapparaten verdwe nen, De schade aan de boten was in de meeste gevallen groter dan de buit. Schiedam Watersportver eniging De Nieuwe Haven handhaaft haar plannen om een jachthaven aan te leggen tussen de Schoolstraat en de Willemsbrug. Vrijdagavond stemden de leden in met het bestuursvoorstel, dat er niet helemaal uitziet zoals het be stuur zelf had gewild, maar dat toch het meest haalbare leek. De vereniging is onte vreden dat de gemeente haar de baggerplichl oplegt. Van de 43 aanwezige leden waren er slechts twee, die te gen stemden; er was één ont houding. Ook Goof Hendriks van watersportclub De Vrije Liggers gaf acte de présence om bezwaar te maken tegen de aanleg van volgens hem dure jachthavens. Twee sym pathisanten van hem, die bij volmacht (tegen) wilden stemmen, werden hiervan door het bestuur weerhou den. Volgens bestuurSli'd Evert van den Brink was het vooropzétje al te duidelijk. In september hoopt De Nieu we Haven met de aanleg van de steigers te beginnen. Van den Brink hoopt dat het werk daarna binnen, zes we ken geklaard kan zijn. Schiedam De organisato ren van de Schiedamse mo- lenmaand 2ijn op zoek naar vijftien flinke zakkendra gers. De ongetwijfeld sterke mannen moeten een van de activiteiten van de molen- maand met hun aanwezig heid opluisteren. Op 25 mei herleeft voor één keer bij het Zakkendragershuisje aan de Vlaardingen Vanaf van daag Is het westelij'k gedeelte van het Verploegh Chassé pleïn en het gedeelte van de Schiedamseweg tot aan de Wilhelminastraat voor het verkeer afgesloten. In verband met de aanleg van een nieuw riool is de weg tijdelijk niet bruikbaar. De autobussen van de RET, ZWN en WSM zullen een an dere route gaan rijden. Ze rij den vanaf maandag vanai de Oude Havenburg via de Hof- laan, Schiedamsedijk, Juliana- singel, Binnensingel naar het Verploegh Chassépleïn. De omleiding wordt via verkeers borden aangegeven. Schie het Zakkendragersgil- de. De dragers smakken (dobbe len) om de verdeling van hej werk om vervolgens een fraai, traditioneel vracht schip te lossen en het graa'ii te laden, op een met paarden bespannen molenwagen. De zakken worden dan gebracht naar molen De Vrijheid. E)è happening zal zich tussen-9 uur en 10 afspelen. Mannen die mee willen doen moeten 'recht van lijf en lé den' zijn want het 'is zeker geen gemakkelijke opgave om een zak van vijftig kilo op de rug te nemen. De man nen - worden inhistorisch^ kledij gestoken. Aanmelden kan bij molenaar Jos Gunner" weg, telefoon 261291. 'L

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1