Antenne-coöperatie krijgt bredere doelstelling Kamerleden bij Cincinnati Willibrordus wil School vervangen ggggf! V1AARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Meerderheid GSD kiest kant van cliënten WD eind mei naar gif wijk Uitrusten bij een draaiorgel x\ Scholieren lopen voor Unicef Werkloosheid blijft dalen Ga je 'ns een keer vreemd. Krijg je eert nachtmerrie over je heen! De nieuwe film van John Landis "de maker van Blues Brothers, American Werewolf en Trading Places Zestig jaar getrouwd Van Driel pleit voor verkoop industriegrond WD wil snel aanleg RW 19 Ken jé David Bowie als Kille moordenaar? J ïk wmmrn DINSDAG 7 MEI 1985 pikke n 'rotregeling' niet Schiedam Eén op de drie ambtenaren van de sociale dienst zal de voordeurdelersmaatregel niet uitvoeren. In een bliksemenquête, die met toestemming van di recteur Gérard Smits is gehouden, laat 34 procent we ten zich op een verschoningsrecht te beroepen. Delft Een delegatie van WD-kamerleden brengt tegen het einde van deze maand een bezoek aan de Maassluise gifwijk Steenwijkpolder. Daar zullen ook ambtenaren en een vertegenwoordiging van het ge meentebestuur bij aanwezig zijn. Dat is het resultaat van be sprekingen die een geëmotio neerde bewonersdelegatie en vertegenwoordigers van het gemeentebestuur gisteravond nebben gevoerd met fractielei der Ed Nijpels en kamerlid P.M. Blauw van de WD. De zeer verontruste bewoners woonden een bijeenkomst van de WD bij in de Stads Doelen in Delft. Daar sprak behalve Nijpels ook VVD-mïnister Djt recht bestaat weliswaar niet, aldus bijstandsmaatschap- pelijk werker Ton Brouwer, maar het gaat om de gedachte erachter: de medewerkers van de gemeentelijke sociale dienst (GSD) voelen er niets voor een maatregel uit te voeren die zo indruist tegen de belangen van hun cliënten. Directeur Smits begrijpt deze gedachte, maar zegt dat het nu eenmaal tot de plicht van een GSD-ambtenaar behoort om door de rijksoverheid opgeleg de kortingen toe te passen. „Je weet van tevoren waar je aan begint," aldus Smits. „Als het niet bevalt, moet je een an dere baan zoeken. Maar het is iriderdaad een rotregeling." Wethouder Posthoorn zei gis teravond dat hij niet uit is op éen confrontatie met de amb tenaren, met andere woorden: ambtenaren die de maatregel weigeren uit te voeren hoeven niet bang te zijn dat zij ontsla gen worden. Behalve de 34 procent, die ronduit de kant van de voor deurdelers kiest, is er ook een grote groep ambtenaren en op de administratie nog meer dan in het bijstandsmaatschap- pelijk werkdie de maatregel wel zal uitvoeren, maar dan *fwel op een 'creatieve' manier, 'die de vormen .van sabotage )kan aannemen. Elf procent ;yan de GSD-medewerkers idenkt bijvoorbeeld aan het •traag uitvoeren van mutaties iof "an het uitvoeren van 1800 ihuubezoeken. Deze zogenaam de controle kost dan zoveel tijd, dat het van werkelijk kor ten amper komt. Ook denkt deze groep eraan om bij wo ningdelers al gauw aan te ne men dat er van onderverhuur der sprake is en ook dat scheelt in de korting. Een percentage van 45 wil de cliënten uitgebreid informeren over de manleren, waarop korting kan worden voorko men: bezwaarschriften indie nen, verhuizing op papier. Slechts negen ambtenaren la ten weten de maatregel zonder meer uit te voeren. Dat zijn er zo weinig, dat gisteravond ter men vielen als 'anarchie* en 'revolutie'. De commissie van Posthoorn, die kennis nam van de enquê te, was het met de ambteharen eens, dat staatssecretaris De Graaf een belachelijke rege ling heeft bedacht. Veel socia le diensten (ook de Schiedam- se) en veel gemeenten hebben dat de bewindsman al kenbaar gemaakt. Dat heeft niet gehol pen. Daarom zagen de ambte naren zich gedwongen zelf het heft in handen te nemen. „Het gaat mij erom dat wij niet naar een maatschappij van zwendelaars en leugenaars toewerken, want dat krijg je met al die kortingen automa tisch," aldus actievoerder Ton Brouwer. Een suggestie van CDA-raads- lid Riet van Lambalgen om voor de gekorte voordeurde lers het steunfonds voor de minima aan te wenden, viel gisteravond volstrekt ver keerd. Daar is het steunfonds niet voor bedoeld, vond men. Neelie Smit-Kroes ruim 350 li beralen uit de streek toe. Nijpels zei tijdens het onder houd met de bewoners, dat het bezoek van de VVD'ers aan Maassluis 'niet de belofte in houdt, dat de VVD voor een oplossing gaat zorgen'. „We komen naar u toe om Ie luiste ren en te kijken. Daarna moe ten we bezien in hoeverre de rijksoverheid Iets aan de situa tie kan doen", aldus Nijpels, De bewoners willen aandacht voor de situatie in de gifwijk en vooral een snelle sanering. Zij maakten gisteravond te genover het VVD-gehoor dui delijk, dat zij zich nu in de tang genomen voelen door de bureaucratie. Vóór het gesprek dat in een apart zaaltje werd gehouden nam woordvoerder Gerard C. de Waal het WD-leider Nij pels bijzonder kwalijk dat hij voorafgaande aan zijn speech probeerde de lachers in de zaal op zijn hand te krijgen door 'kwinkslagen' te maken over de bodemverontreiniging. Op dat moment zaten een dertig tal bewoners In de zaal, die hem de grappen kwalijk na men. „Bodemverontreiniging is een serieuse zaak", zei De Waal verongelijkt. Vlaardingen VVD-kamerlid Wim Keja en zijn par tijgenote de Vlaardingse wethouder Mariëtte Hoogen- dijk zijn door hoo£d verkoop ing.C.van den Berg rond geleid in de hal van machinefabriek Cincinnati Mila- eron. Op uitnodiging van de kamercentrale Dordrecht van de VVD was het kamerlid met zijn collega Th. M. Lauxtermann op bezoek in Vlaardingen. Mr.R.G. Neele, hoofd personeelszaken van Cincinnati, drukte de kamerleden op het hart dat de ontslagregeling moet worden vereenvoudigd. Schiedam Over de toekomst van de Sint Willibrordusschool aap de I Jssel mondesestraat wordt deze maand meer dui delijk, Directeur gemeente werken Harm de Block moet B én W vóór 20 mei een rap port doen toekomen over de bouwkundige staat van het pand, waarna het gemeentebe stuur verder zal onderhande len met de stichting Sint Willi brordus. Deze stichting draagt zorg voor het katholieke onderwijs in Schiedam en beheert ook de gelijknamige school ïn Schie- dam-Zuid. Al enige tijd streeft de.'stichting echter naar ver vangende nieuwbouw. Omdat ook de vereniging voor chris telijk onderwijs te Schiedam wel oren heeft naar nieuwe ruimte in Schiedam-Zuid, is het duidelijk dat de gemeente hier lijn in wil brengen. Kroonberoep Een andere, kwestie in het la ger onderwijs brengt de ge meente Schiedam driemaal bij de Raad van State. Burge meester en wethouders hebben besloten driemaal een kroon beroep aan te spannen tegen staatssecretaris drs. G. van Léijenhorst Deze heeft in maart besloten om nog over hét jaar 1983 het bedrag per leerling te verhogen bij de Ko ningin Wilhelminaschool aan de Leliestraat, de Albertus Magnusschool aan de Parkweg en de Sint .Willibrordusschool. De "Albertus "Magnus bestaat inmiddels niet meer; hier huist nu het sociaal-educatief cen trum van buitenlanders. De gemeente is het met de staatssecretaris niet eens en wendt zich nu tot de koningin in drie gelijksoortige beroeps schriften. Stempelen voor een rondje. Voor elke kilometer betaalden de ouders een kwartje, Vlaardingen Wat is er op de .eerste zonnige lentedag mooier dan straattekenen bij een draaiorgel? ïn school tijd nog wel. Ook de zeven basisscholen van de West- wijk waren gisteren op pad voor Unicef. Vlaardingse schoolkinderen deden een sponsorloop voor thuisloze kinderen in het Mozambikaanse Maputo. Heel Unicef- Nederland zamelt deze week geld in voor de kinderen van de Derde Wereld. Het Vlaardingse comité wilde wat anders. Gekoppeld aan ons bevrijdingsfeest werd een project opgezet waaraan alle basisseholieren meededen. Ie dere basisschool maakte een expositie en gistermiddag lie pen ze allemaal een sponsor loop. De ouders betaalden een kwartje voor elke kilometer - en door de organisatie was het zo geregeld dat elk school drie kilometer liep, drie kwartjes per kind dus en 5.500 kinderen waren op pad. Agnes van Ardenne van Uni- cef-Vlaardingen vertelt dat ie dere Cent in Mozambique te recht komt, want alle bijko mende kosten worden uit an dere fondsen betaald. Na twee uur wandelen krijg je honger en dorst. Je wordt ook een beetje moe. Gelukkig was daarop gerekend: voor ieder kind was er een verrassings pakket met limonade en koek. En uitrusten gaat prima bij zo'n daaïorgel... „Met de huidige regeling wordt het opbouwen van een groter vast personeelsbestand bijna een trauma voor ons", zei Neele. De producent van geavanceerde slijpmachines werkt veel met arbeidscon tracten voor twee jaar en be steed veel werk uit. „Voor zichtigheidshalve, want econo misch en sociaal gezien kun nen wij ons niet opnieuw een collectieve ontslagaanvrage permitteren." Cincinnati, dochteronderne ming van een Amerikaans be drijf, heeft de laatste tien jaar maar liefst vijf keer collectief ontslag aangevraagd. In die tijd daalde het aantal werkne mers van "duizend tot ongeveer tweehonderd. „Maar we zijn op de weg terug, we krabbelen uit een diep dal", zei Van den Berg. De staf van de machinefabriek klaagde tegenover de druk no terende kamerleden zijn nood over de personeelsproblemen. „Vakmensen zijn schaars, er zijn nauwelijks geschoolde me taalarbeiders, op de lts wordt te weinig aandacht besteed aan de praktijk", zei Neele. „Ik vraag mij dan ook af hoe iang het' nog duurt, voordat het Rijnmondgebied weer wordt overstroomd door En gelse metaalarbeiders." Waterweg Het aantal werk lozen in de regio Nieuwe Wa terweg-Noord (Schiedam, Vlaardingen, Maassluis) is flink gedaald. In totaal vonden 359 werklozen een baan. De daling was het sterkst bij de mannen: 249. Bij de vrou wen vonden 110 werklozen een nieuwe functie. Het aantal vakatures blijft ook stijgen. In totaal staan er nu 354 vakatu res geregistreerd. De werkloosheid in de bouw nijverheid daalde met 40 per sonen. Ook in de metaalsector daalde de werkloosheid. Ston den er vorige maand nog 1339 personen ingeschreven, nu zijn dat er 1227. Tweede- Kamerlid Keja laat zich de werking van een ma chine uitleg gen 'n tegekke nacht (Jiige^nchi dooi UiP iNeincmnosi D Maassluis De coöpera tieve gemeenschappelijke antenne-inrichting Steen- dijkpolder in Maassluis krijgt een bredere doel stelling. De coöperatie moet opkomen voor de belangen van de eigena ren van de eengezinswo ningen nu de bodemver ontreiniging zeer ernstig blijkt te zijn. De coöperatie had tot voor kort het beheer van de anten ne-inrichting, maar met de in gebruikname van de cai is dat overbodig geworden. Het be heer is formeel aan de ge meente overgedragen. De coöperatie heeft nog wel het beheer over enkele speelplaat sen, paden en groenstroken. Alle huiseigenaren van de eengezinswoningen in de Steendijkpolder zijn verplicht lid van de coöperatie. Zij beta len per jaar 25 gulden contri butie. De club leidde de laatste, jaren een vrijwel papieren bestaan. Alleen het onderhoud van de paden en groenstroken en de inning van de achterstallige contributie had de aandacht. De leden willen dat de coöpe ratie niemV leven wordt inge blazen- De huiseigenaren, zo'n 450 in getal, hebben geen ei gen vereniging zoals de kopers van de flats, die wel hebben- Harm Woudstra, één van de betrokken bewoners, deed-tij- Belangenbehartiging in Steendijkpolder dens de algemene ledenverga dering het voorstel om de doelstellingen te verbreden mede met het oog op de bo demverontreiniging in de wijk. „Wij zitten in een precaire si tuatie, Straks, bij een sanering, zitten we in keiharde onder handelingen met de overheid. Het is onmogelijk om kosteloos te procederen. De coöperatie door Chris Woerts heeft geld in kas, we bézitten een prachtige vereniging, dus waarom zouden we de doel stellingen niet aanpassen. Dan hebben we als het nodig is de middelen om met de rest van de wijk bikkelhard het ge vecht met öe overheid te voe ren." Vuist De verenigingen van eigena ren in de wijk hebben al uitge sproken dat er, indien nodig, geld zal komen om 'samen de kosten van de commissie bo- demonderzoek te dekken. Al leen de eigenaren van de een gezinswoningen, de grootste groep, maken geen deel uit van een vereniging en staan dus alleen. In de kas van de coöperatie zit evenwel 50.623 gulden. „Het zou van wijs be leid getuigen als het bestuur en de leden zouden instemmen met het voorstel. Iedereen heeft er voordeel van. Als we nu samen geen vuist maken, dan zijn we straks bij een sa nering aan de heidenen over geleverd. We zitten allemaal in hetzelfde schuitje. Zelf als eenling procederen heeft geen zin, dan wordt het een cata strofe, maar samen staan we sterk," benadrukte Harm Woudstra. De voorzitter van de commis sie bodemonderzoek sprak puur op persoonlijke titel. Vooraf was ook geen overleg fevoerd in de commissie bo~ emonderzoek over zijn voor stel. De leden van de coöperatie schaarden zich unaniem ach ter het voorstel van Woudstra en een inmiddels benoemde commissie gaat het plan nu verder uitwerken. Over enke le maanden nemen de leden dan een definitieve beslissing. Niemand twijfelt echter aan een goede afloop. Woudstra: „Ik heb bewondering voor de werkwijze van het bestuur. Als we besluiten tot een brede re doelstelling, moet het be stuur wel worden uitgebreid, maar ik hoop dat de zittende leden ons niet verlaten." 'n te gekke nacht UdgsSficJit coor Ui' (fJethe'Undsl t> v canaf.dondwt&g in de bioscoop Vlaardingen Het echtpaar Nuijt-van Dorp kreeg vandaag de burgemeester op bezoek. In hun huis aan de Delfseveer- weg vierden Jacob Nuijt en Maria van Dorp, twee geboren Vlaardingers, a at zij zestig jaar geleden in het huwelijk tra den. Burgemeester Van Lier kwam met bloemen en bracht de felicitaties van het gemeen tebestuur over. Vlaardingen Geef bedrij ven een vrije keuze tussen het in erfpacht nemen of het kopen van grond. Dat zei voorzitter B.van Driel van de industriële kring Vlaar dingen tegen de VVD-ka- merieden en de wethouders Madern en Hoogendijk, die op werkbezoek waren bij Cincinnati. „De gronduïtgif- tepolitiek moet wervend zijn", aldus Van Driel. „An dere gemeenten doen dat duidelijk beter." De voorzitter van de indus triële kring hekelde het Vlaardingse erfpachtstelsel met de vijfjaarlijkse wijzi ging van dé "canon. Dat zou voor de industrie teveel on zekerheid opleyeren. Sinds kort bestaat de mogelijkheid van een lager aanvangsbe- drag bii erfpacht en het ge meentebestuur overweegt in bepaalde gevallen industrie- grond te verkopen. Het prin cipe, dat grond alleen in erf pacht mag worden uitgege ven, is al losgelaten. „Er zijn enkele lichtpuntjes", aldus Van Driel, „maar die zijn een wolkje als eens mans hand, om eens een bij belse uitdrukking te gebrui ken." De gemeente moet duidelijker naar buitenk brengen wat de alternatie ven zijn voor erfpacht, zei de voorzitter van de Vlaar dingse industriëlen. „Dat is noodzakelijk om werkgele genheid aan te trekken en te behouden." Delft VVD-minister Smit- Kroes van verkeer en water staat wil een spoedprocedure beginnen om de aanleg van rijksweg 19 zo snel mogelijk door de Tweede Kamer te krijgen. Die snelweg moet de verbinding gaan vormen tus sen het verkeerplefn Ypen- burg en Schiedam/Vlaardin gen. Dat heeft de bewinds vrouw gisteravond verklaard na afloop van een spreekbeurt in de Stadsdoelen in Delft Zij weet zich gesteund door haar eigen fractie, die dit be sluit nog vóór de zomer wil nemen. De VVD-politici zetten evenwel nog vraagtekens bij de extra kosten van een snel weg met een autotunnel onder de Gaag door, en de vertra ging die dat tijdens de aanleg met zich meebrengt. Morgen gaat de vaste kamercommissie voor verkeer op bezoek in Midden-Delfland, speciaal voor de aanleg van de rijks weg. De politici in die commis sie praten dan met voor- en te genstanders van de weg. "n te gekte nacht Een film die je blijft achtervolgen acn: daor UF (NetitBifanCs) D V. <yal donderdag mOebióscoOP

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1