Gemeente dekt speelplaats af Toekomstige bewoners Landstraat opgelucht NU MET ILYCERiNE )§lf miljoen nodig voor schone grond Kamerleden bezoeken Maassluis Orpheus zingt voor jubilaris Bakker Straatnamen lokken pittige kritiek uit DM6S DAGBLAD SCHILDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT DRIEHOEK VLOEIBARE ZEER LEKKER SCHOON, LEKKER FRIS EN ZACHTER VOOR UW HANDEN. CNV klaagt over inspraak riTrrrrvrr^p:^.;^ vrV,; \kViu UTliy it VROLIJKE DUIK Bezwaren tegen plan De Hoek afgewezen #- Winnaars Dronken vrouw mist loopplank Vrouwen op dievenpad Passage: gat van 5,6 ton Bouwspeelplaats Verzoek dominee Wiiister afgewezen WATERWEE WOENSDAG 8 MEI 1985 Maassluis Om de grond in het nog-vol te bouwen gedeelte van de Vertowijk in Maassluis schoon te krijgen is een bedrag van elf mil joen, gulden nodig. Maassluis zal zelf 1,1 miljoen voor haar rekening moe ten "nemen. „Dat geld is er nog niet, maar de ambtenaren van de afde ling financiën zijn druk bezig om dat geld boven water te krijgen", al dus. verantwoordelijk wethouder Izaak van der Knaap tijdens de raadsvergadering. Het schoonmaken van de grond is nodig, omdat er op korte woningen op het complex moeten worden ge bouwd. Voor het bouwrijp maken van de derde fase van het Vertok- terrein stelde de raad gisteravond al 577.000 gulden beschikbaar. Dat geld is nodig om de onlangs ontdek te vervuiling van de grond aan de Wagenstraat en het gedeelde fa brieksterrein te schonen. Maassluis wil koste wat kost wonin gen op het terrein bouwen. „We wi- len de contingenten niet verspelen", liet wethouder Mees Duïmelaar we ten. De PvdA wilde een totale sane ring van hei complex. „Alleen sane ren op de plaats waar woningen worden gebouwd is voor ons uit den boze", aldus Lydia Knoop van der Meulen. „Je blijft dan zitten we met een gat vvaar verontreiniging is, maar waar wel kinderen spelen. Dat is voor ons een onaanvaardbare situatie." John Scheerstra (VVD): „We moeten niet ten koste van elke prijs daar gaan bouwen." Maassluis Op 21 juni zal een delegatie van leden van de Eerste en Tweede Kamer* en le den van Gedeputeerde Staten een werkbezoek brengen aan Maassluis. Het initiatief is uitge gaan van Gerda van Dijk (CDA), die het be zoek heeft voorbereid. Tijdens het bezoek komen een aantal aspecten aan de orde. De delegatie zal zich ook uitvoerig laten inlichten over de verontreiniging in de gifwijk Steendijkpolder. In de middaguren zal ondermeer een discussie plaatsvinden tussen de politici en bewoners van de Steendijkpolder. „Een echt werkbezoek waar we zeer blij mee zijn", aldus Harm Woudstra. de voorzitter van de commissie bodemonderzoek, „Het is geen bijeenkomst vna het CDA, maar een ontmea- ting waar alle partijen aan mee werken en dat is een goede zaak." Over het bezoek van de fractie van de WD in de Tweede Karn^r, dat vermoedelijk aan het einde van de maand zal plaatsvinden, ontstond in de gemeenteraad nogal wat commotie. John Scheerstra deed het voorkomen alsof het initia tief tot het bezoek van zijn fractie was uitge gaan. „Wij hopen dat de andere partijen in de raad ons voorbeeld zullen volgen en ook de fracties in de Tweede Kamer van de problemen op de hoogte stellen." Dit nu schoot in het verkeerde keelgat van de bewoners van de Steendijkpolder. Zj hebben het inititatief genomen en dat werd de fractie na afloop van de raadsvergadering in felle be woordingen voor de voeten geworpen. „Pron ken met andermans veren", klonk het verwij tend in. de richting van de liberalen. Gerard de Waal, één van de bewoners die ver haal ging halen: „De fractie slaat politiek valse munt uit andermans verdiensten." Maassluis De gemeente Maassluis heeft juist gistermid dag maatregelen genomen op de voormalige vuilstortplaats in de gifwijk Steendijkpolder. De speelplaats is door de dienst gemeentewerken afgedekt met stertegels, Het isoleren van de kruipruimten bleek niet noodzakelijk. Harm Woudstra de voorzitter van de Com missie Bodemonderzoek: „Onder het zand zit een voldoen de laag beton, zodat er geen maatregelen meer nodig zijn." De commissie bodemonderzoek toonde zich verheugd over het genomen besluit. Woudsira maakte echter ook enkele kanttekeningen* „Ed Nijpels van de VVD heefi grapjes gemaakt over de bodemver ontreiniging in onze wijk. Een bekend televlsiefiguur, Mr. Ed, gaat door voor zeer verstandig. Het is goed voor Nij'pels om eens naar die serie op te levisie te kijken. Misschien steekt hij er iets van op. Het past niet om er laconiek over te doen. In de wijk zijn mensen met zeer ernstige ziekteverschijnselen. Men sen die zeer bezorgd zijn en die mensen moeten serieus worden genomen, ook door de VVD." Woudstra ging tijdens het spreekrecht vóór de vergadering van de gemeente raad ook in op de problemen rond het drinkwater in de wijk. Vorig jaar achtte het college het niet nodig om de drink waterleidingen te vervangen, omdat per mease niet mogelijk zou zijn. Deskundi gen hadden dit de gemeente verzekerd. Uit een pubhkatie in het vakblad H20 blijkt nu dat permeatie door de kunststof- leidingen wel degelijk mogelijk is. „En dje uitspraak wordt gedaan door de zelfde deskundige, die ook Maassluis heeft geadviseerd", aldus Woudstra. „Het verdient toch aanbeveling om de kunst stofleidingen te vervangen door koperen. Misschien dat de commissies milieu en volksgezondheid in een gezamenlijke vergadering daarover zouden kunnen praten." Aan het slot van zijn betoog ging Woud stra nog in op de problemen rond de on- roerend-goedbelasting. „Wij bieden de bezwaarschriften aan van de mensen, die een beroep doen op de hardheidsclausule. Het gaat ons niet om het geld, maar om het principe. De gemeente kan een men selijk gebaar maken, want de gevoelens van angst en onzekerheid overheersen in de wijk." Schiedam Het mannenkoor Orpheus heeft gisteravond zijn sociale karakter weer 'eens onderstreept met een serenade, die de oude zanger Gerrit .Bakker werd ge- -jbracht. Bakker is ^veertig jaar lid van Orpheus en dat was een goede reden om de vaste repetitiea- 'vond, dinsdag, te be ginnen met enkele liederen om de hoek. '.Maison Tivoli, waar .Orpheus altijd repe teert, staat immers om de boek van be jaardenhuis Franke- land. Daar woont Bakker en al zijn me debewoners konden >an het speciale op treden van Orpheus „mee genieten. De zaal •zat vol. lOrpheus doet dit soort dingen wel meer en heeft dan ook de re putatie gevestigd van een vereniging, die hard aan de weg tim mert en op cultureel gebied misschien wel de meest actieve van Schiedam is. De vere niging vertrekt deze maand naar Boeda pest voor enkele gast optredens. De serenade in Fran- keland onderstreepte overigens ook wat Ruud Pillard, direc teur van de Sehïe- damse Gemeenschap, enige tijd geleden op merkte in een verga dering. De cultuur vergrijst volgens hem. Er is weinig iong bloed in dergelijke verenigingen. Het spreekt in deze tijd Gerrit Bakker luistert in een druk bezette zaal naar de liederen, die Orpheus speciaal voor de jubilaris zingt. minder aan en dat moet leiden tot een herbezinning op de subsidieverdeling. Hoek van Holland Alle 33 bezwaren tegen het ontwerp- bestemmingsplan Hoek van Holland zijn door Rotterdam afgewezen. De meeste bezwa ren richtten zich tegen de aan wijzing van het duingebied lussen de Badweg en 's-Gra- venzande voor verblijfsrecrea- 'tie en van het duingebiedje aan de Scheipweg tot mogelij ke bouwplaats. De dienst voor stadsontwikke ling wijst erop, dat Rotterdam probeert om de functie van Hoek van Holland als bad plaats te versterken. Daarin dient aandacht te worden be steed aan verblijfsrecreatie, die tot nu toe in Hoek van Holland praktisch ontbreekt. Omdat het duingebied ten noorden van de Badweg door strandbezoekers weinig wordt j Vlaardingén „Steeds weer wordt er in VJaardingen een be~ 'leid gevoerd, waarbij een idee wordt doorgedramd zonder reke- ining te houden met de belangen van anderen." Die kritiek uit fde Vlaardingse afdeling van het Christelijk Nationaal Vakver- ^bond in een brief aan de gemeente. _\»Wij horen zoveel klachten van leden over het beleid van de -•gemeente, dat wij het tijd vinden om ons ongenoegen te laten 'blijken", vertelt secretaris J. D. Roodnat van de CNV. -Vooral het insoraakbeleïd wordt in de brief gehekeld. De ge- meente zou proneren de Inspraak te omzeilen of slechts de schijn -op te houden dat er inspraak" wordt -gegeven. En al zijn in spraakprocedures niet altijd "even gemakkelijk, dat mag toch feen reden zijn om er op die manier mee om te springen, vindt et CNV. Het vakverbond is van plan om bet beleid van de ge meente kritischer te gaan volgen. „Deze brief", zegt Roodnat, „is slechts een eerste aanzet en zal zeker een vervolg krijgen." gebruikt, is daar ruimte voor campings, zomerhuisjes en bungalows. De gemeente wil het duinge bied wel zoveel mogelijk be schermen. De natuurlijke en landschappelijke waarde van het gebied is onderkend, maar is volgens het college niet zo groot dat er sprake is van een 'natuurgebied'. Wel zullen- de moerassige gebieden in het binnenduin bij het realiseren van verblijfsrecreatie worden ontzien. Bovendien wil de ge meente probéren het Vineta- duinterrein voor natuurlief hebbers open te stellen. De bestemming als reseiv.?- bouwplaats van het duin aan de Scheipweg is volgens de dienst logisch. Het gebied ligt ingeklemd tussen twee' woon wijken en kan goed dienst doen voor de wat duurdere woningbouw. Erkend wordt, dat het gebied een zekere waarde heeft als open ruimte. Vandaar dat de bouwlokatie alleen in reserve wordt gehou den voor geval de wel gekozen plaatsen voor bouw door op duikende problemen niet snel genoeg kunnen worden be bouwd. T., Wat onwennig nog spron gen ze in het verwarmde wa ter van Zwembad Dol-Fijn in Maassluis. Het zwemseizoen werd aan de Sportlaan geo pend met het dauwzwem- men. Al om half zeven van morgen gingen de eerste zwemmers te water. William, Anthony, Jan Mar- tien, Arnold, Thea, Eric, Mar- tijn en Suzanne, laten zich niet afschrikken door het het vroege tijdstip en namen een eerste duik. In totaal maakten 140 men sen van de mogelijkheid ge bruik am voor dag en dauw te zwemmen. Een happening die nu voor de derde maai plaats had in het zwembad. Eenmaal uit het water wer den de zwemmers verrast met een kopje koffie en een broodje kaas. ADVERTENTIE KRACHTIG FRIS ZACHTER VOOR HANDEN Vlaardingén De toekomstige be woners van 28 woningen met ate liers aan de Landsstraat kunnen opgelucht adem halen: de officiële eerste paal gaat op 7 juni de grond in. Met die mededeling heeft woning bouwvereniging Patrimonium een einde gemaakt aan de al maanden durende onzekerheid. Twee weken geleden trokken de bewoners aan de bel, omdat de start van het werk steeds werd opge schoven. Zij waren bang dat uitstel uiteindelijk tot afstel zou leiden. De fatale datum was immers 1 maart. Als de bouw op die dag niet was gestart zou het contingent vervallen. Patrimonium vroeg en kreeg uitstel van het ministerie. De ongeduldig ge worden bewoners, die steeds zeer nauw bij de ont wikkeling van de plannen betrokken zijn geweest, werden echter in het ongewisse gelaten. Zij belden de woningbouwvereniging bijna dagelijks, „om de druk op de ketel te houder»." Ook de gemeente werd knorrig over de vertragingen en maande Patrimoni um om toch eens haast te maken. De vereniging heeft nu bekend gemaakt dat de grondwerkzaamheden voor de bouw van de experi mentele woningen nog deze maand beginnen. De vertraging ontstond doordat bouw- en woningtoe zicht de berekeningen voor de heiwerkzaamheden afkeurde. Er zijn nieuwe sonderingen gedaan en be rekeningen gemaakt en die konden wel de goedkeu ring van bouw- en woningtoezicht wegdragen. Uniek aan het experiment is dat niet Patrimonium, maar de bewoners het beheer over het complex krij gen. Zij zullen verantwoordetijk zijn voor toewijzing van de woningen en voor het onderhoud. Schiedam Een alternatief van de straatnamen- commissie heeft gisteravond opmerkingen van ge meenteraadsleden uitgelokt, maar uiteindelijk is het wel aanvaard. Rond de nieuwbouw op het GBT-ter- rein zullen de straten gaan heten: Grevelïngen- straat, Volkerakstraat, Haringvlietstraat, Professor Durrerstraat en Professor Minckelersstraat. Deze namen verwijzen naar de Deltawerken. In Schie- dam-2uid zijn veel straten genoemd naar gebieden ten zuiden van de Nieuwe Waterweg en juist nu de Deltadijk bij de Buitensluis in Schiedam gereedge komen is, zag de straatnamencommissie aanleiding tot haar alternatief voorstel. De Deltadijk gaat ove rigens ook Havendijk heten, omdat het tracé ligt in het verlengde van de Havendijk. De twee professoren waren gisteravond het mik punt van de kritiek. Moet dat nou, twee van die hoge omes in de Gorzen, vroeg men zich af. De eer dere voorstellen voor het GTB-terrein vond men echter niet beter: deze waren te somber en hadden een sfeer in zich van naargeestige tijden, waarin ar beiders van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat moesten werken. Een vrolijker alternatief werd ge vraagd. Hier heeft de straatnamencommissie echter geen raad mee geweten. Er waren ook nog andere voorstellen. De naam Maasboulevard zal nu ook van toepassing zijn voor de nieuwe aansluiting op de Havendijk. Wat vroeger de Hoofdstraat-Zuid was, gaat nu voorhavenkade heten. Door de nieuwe aijk bestaat volgens de straatnamencommissie geen relatie meer met het- andere stuk Hoofdstraat. Het weggetje tussen het Jacques Urlusplein en de Mozartlaan zal voortaan ChurchiüvVeg worden ge noemd, omdat het hieraan parallel loopt. Ook de Al- ph'ons Ariönsstraat wordt een beetje langer, ter. hoogte van de trambaan en het Plein 1940-1945. Vlaardingén J. van Gijn, de familie Quak en me vrouw A. Voswinkel zijn de winnaars geworden van de puzzel wandeling van het Hof naar het Hoofd, die op bevrijdingsdag in Vlaardingén werd gehouden. Meer dan zeshonderd deelnemers aan de tocht leverden de historische puzzel in. De winnaars krijgen een fraai ingelijste prent van oud-Vlaardin- gen. Vlaardingén Druipend e$ blubberig is een 38-jange Maassluisse vannacht uit het ijskoude water van de Buiten naven getrokken. De dronken vrouw wilde aan .boord gaan van een binnen- vaarttanker, maar stapte naast de loopplank. De schipper, die ook al onder invloed verkeer de, wist samen met een aantal omstanders de vrouw weer op het droge te krijgen. De vrouw werd meegenomen naar het politiebureau en m de cel ge zet ter ontnuchtering. Vlaardingén -De Vlaarding- se politie heeft gistermiddag twee vrouwen aangehouden, die op het dievenpad waren. De twee, een 39-jarige vrouw uit Spijkenisse en een 23-jarige Capeise, hadden bij verschil lende grootwinkelbedrijven in de binnenstad make-up. kle ren en schoenen gestolen. De waarde van de buit bedroeg ongeveer negenhonderd gul den. De vrouwen zijn tn het politiebureau in verzekering gesteld. Schiedam Het mag dan be ter gaan met het Passagethea- ter in Schiedam, het begrote tekort over dit jaar zal altijd nog op meer dan een half mil joen gulden uitkomen, om pre cies te zijn: 559.869 gulden. Passage krijgt het tekort uit gemeentekas aangevuld. In 1982 was het nadelig exploi tatiesaldo nog 7,2 ton. Schiedam De bouwspeel plaats in Schiedam-Noord is de laatste jaren uitgegroeid tot een begrip. Om in de drukke zomerperiode alle kinderen deskundig te begeleiden, is dringend hulp nodig. De vrijwilligers wordt ge vraagd om tweemaal per week op de bouwplaats aanwezig te zijn. Gedurende vier weken kunnen de kinderen naar har telust hutten en winkeltjes bouwen. Een beroepskracht van de SSSN zal de activitei ten begeleiden. Wie belangstelling heeft, kan terecht bij de werkgroep jeugdwerk van de SSSN. Tele foon: 010-701267. Schiedam Op verzoek van de her vormde predikant Jan Wuister heeft stadsarchivaris drs.G.van der Feijst een onderzoek verricht naar het lot van de Sehiedamse joden in de Tweede Wereld oorlog. Hoewel sprake is van gruwelijk heden zoals die ook elders gedurende de oorlog te signaleren waren, wijst het on derzoek niet op de wenselijkheid van een speciaal herdenkingsmonument voor de joodse slachtoffers uit Schiedam. Dominee Wuister had om een dergelijk monument verzocht. De gemeente rede neert echter dat het monument in de Plantage een algemene waarde heeft, dus ook voor joden een symbool is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1