Oproep Sint Joris aan psychiaters Schieland Anderhalf jaar geëist tegen jeugdige inbreker Weekmarkt krijgt geen nieuwe plek VUARDINGS flAGBLAD SCHIEOAMSCHE COEKANT I RBI WATERWEG CBMWR Dagkliniek geopend Eerste gift voor 'rasverzamelaar' 'Schotwond niet veel erger dan blauw oog' In Nederland is tuinaanleg nog altijd een luxe" I -V ll Actie tegen huurverhoging gaat door Auto Duitser gedemonteerd Winkeldieven aangehouden 'Dit is vakwerk' Rozenburg bepleit Blankenburgtunnel Cadeaumarkt in Maassluis John Groeneweg: Meisje (13) aangerand in Broekpolder Reeks inbraken opgelost .it "P VRIJDAG 10 MEI 1985 ?Stt Schiedam Voorzitter drs.O.G.H.M. Smit van het Sint Joris Gasthuis in Delft roepthet psychiatrisch perso neel van het Schielandziekenhuis in Schiedam op om in'overleg te treden over de totstandkoming van een multi-functionele eenheid (MFE) in het gebied Nieuwe Waterweg-Noord. In een dergelijke eenheid wer ken diverse disciplines van de geestelijke gezondheidszorg sa men. De psychiatrische afde ling van het algemeen zieken huis Schieland (PAAZ) voelt echter op dit moment niets voor die samenwerking. De PAAZ is voorstander van be- hoüd van psychiatrie in het ziekenhuis, los van de MFE. oplaaiende discussies over goed en kwaad kent. Hebing pleitte voor vernieu wing In organisatiestructuren, al voegde hij er meteen aan toe dat hij niet vooruit wilde lopen op de kamerbehandeling van de nota-Van der Heijden op 22 mei. Hij wilde daarom geen uitspraak doen over sa menwerking tussen het alge- Joris-voorzitter Smit meent" meen psychiatrisch ziekenhuis echter, dat de argumenten van het PAAZ-personeel niet steekhoudend zijn. Gistermid dag trachtte hij deze te ontze nuwen bij de officiële opening van de dagkliniek, die Sint Jo ris begonnen is in het voorma lige tbc-consultatiebureau aan de Stadhouderslaan in Schie dam. De dagopvang (met thans 16 patiënten, de helft van de capaciteit) is een van de func ties van een MFE. Binnenkort wordt in Vlaardingen een psy chiatrische polikliniek geo pend. Volgens Smit is het de FAAZ- medewerkers in feite te doen om behoud van de identiteit. Hij noemde 'hun angst voor de MFE-moIoch' ongegrond. Hij kreeg hierin zekere bijval van topambtenaar drs.E.H. Hebing van het ministerie van WVC, die uitgenodigd was de dagkli niek namens staatssecretaris Van der Reijden te openen. Deze zei namelijk dat geheel overeenkomstig de legendari sche strijd tussen Sint Joris en dp draakook de geestelijke gezondheidszorg vaak hoog Sint Joris, de PAAZ-afdeling van Schieland en het Regio naal Instituut voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG) te Vlaardingen. Joris' woordvoerder Hofnsfeld haalde er zelfs het Aquarius- denken van Marilyn Ferguson en het holistisch paradigma van geest en wetenschap van Fritjof Capra bij om een nieu we organiseertheorie te ont wikkelen, maar zijn betoog was van een dusdanig abstrac tie-niveau, dat even later de sketch van twee patiënten, 'Doreen' en 'Keesje', een vera deming voor het publiek was, '„Ik ben al vijf keer genezen door Sint Joris", zeiden zij spottend. „Was ik mijn ene fo bie af, dan kreeg ik weer een ander. Piep." Opvallend tijdens de opening was de afwezigheid van het psychiatrisch personeel van het Schielandziekenhuis, al gaf directeur Peters wel acte de presence. De PAAZ hekelt onder meer de 'machtsgreep' van Sint Joris in bet Water weggebied. Men keert zich te gen een grootschalige organi satie. Psychiatrische patiënten 'Keesje' en 'Doreen' voerden in de zojuist geopende dagkliniek een prettig gestoorde klucht op, waarin de spot met de geestelijke gezondheidszorg werd gedre ven. Vlaardingen Directeur Me lis van het gemeentelijk wo ningbedrijf krijgt maandag honderd klachtenformulier van de bewoners van de Klëinwoningen. De bewoners van de Vlaardïngse wijk Bab- berspolder willan daarmee protesteren tegen het feit dat ondanks de slechte staat van de huizen de huurverhogingen gewoon doorgaan. De gemeente is inmiddels be zig met het maken van een onderhoudsplan voor de hui- Schiedam Een Duitse gast van het Novotel zag gistermor gen tot zijn schrik dat van zijn auto, die nij op het parkeerter rein bij het hotel had gezet, de hele voorkant was gesloopt. Een onverlaat was er met de koplampen, de knipperlichten en de grill vandoor gegaan. De schade voor de 36-jarige gedu peerde was ongeveer 1500 gul den. Schiedam De Schiedamse politie heeft op koopavond drie winkeldieven aangehou den, waarvan de jongste er al héél vroeg bij was. Een U-ja rig Schiedammertje werd in de Hema bij zijn kladden gegre pen, nadat hij een portemon nee met dertig gulden had ge rold. De jongen werd door de poljtie vermanend toegespro ken en vervolgens afgeleverd bij .zijn ouders. Op-de Grote Markt werd een 31-jarige Rotterdammer aan gehouden, omdat hij een verf doos uit een speelgoedzaak en twee tinnen kannen uit een snuisterijenwinkel had gesto len. De waarde van zijn buit bedroeg ongeveer tweehon derd gulden. De man wordt op het politiebureau verhoord, In .het filiaal van Bas van der Heijden aan de Borodinlaan hield de bedrijfsleider een jeugddelinquent aan. De 15-ja- rige iongen wilde een fles cho colademelk meenemen zonder te betalen. Hij werd overge dragen aan de politie. zen. Dat houdt alleen maar in, zegt bewoonsters Marga Bron, dat ook het woningbedrijf de slechte kwaliteit van de hui zen onderkent. „Dan kunnen ze toch de huur niet verhogen? De klachten zijn ernstig." De gesprekken met het wo ningbedrijf over de opknap beurt worden volgens me vrouw Bron in goede harmo nie gevoerd. „Maar dat neemt niet weg dat wij bezwaar blij ven houden tegen de huurver hoging. Dat moet je zakelijk zien." Vorig jaar brachten de bewoners ook al een schoe nendoos vol bezwaarschriften naar het woningbedrijf. Vlaardingen Blij verrast toonde Jan Anderson van het gelijknamige streekmuseum zich gisteravond met een gift van duizend gulden van vere niging de Verzamelaar. „Ik hoop dat veel particulieren en bedrijven het renovatiefonds voor het museum zullen steu nen", sprak voorzitter K. Bou- man op de maandelijkse beurs van de vereniging. Een rasverzamelaar, zo noem de de voorzitter Anderson. „Ik weet nog dat-ie jaren geleden alle beurzen afliep. Toen kon de hele verzameling nog in een forse tas." Hij zwaaide de man van het streekmuseum lof toe voor alles wat hij in de loop der jaren voor het verza melen heeft gedaan. De gift komt terecht bij de vereniging Vrienden van het streekmuseum. Die onlangs in gestelde club houdt een inza meling om een opknapbeurt voor de zolder van het mu seum te kunnen bekostigen. Anderson wïi op zolder een permanente expositie inrich ten over de geschiedenis van Vlaardingen vanaf 2500 v. Chr. De Verzamelaar wilde met de schenking van duizend gulden een eerste aanzet ge ven tot die renovatie. Schiedam „Ik ging met dat pistool naar buiten om die Spanjaarden schrik aan te jagen, niet om een bloedbad aan te richten. Het is nooit de bedoeling geweest om iemand te verwonden." Deze woor den sprak gisteren een 36- jarige Schiedamse café houder, die op 1 december vorig jaar bij een uit de hand gelopen ruzie op het Broersveld een klant die hij buiten gezet had in het been schoot. „Ik was aar dig over mijn toeren en toen ik zag dat mijn vrouw een klap kreeg, sloegen de stoppen door." Het begon op de avond van die eerste december allemaal om een glas wijn. „Die wijn deugt niet", zei een van de drie Spanjaarden, die een avondje aan het passagieren waren. Er werd een nieuwe fles openge trokken, maar toen ontstond een woordenwisseling over de betaling. De kroegbaas werd dat op den duur zo zat, dat hij de drie gas ten buiten de deur zette. Op straat vielen wat klappen, de Schiedammer liep zijn café in, pakte een geladen pistool uit de keuken en liep weer naar Twee, weken cel geëist tegen kroegbaas V; buiten. „Ze stonden voor mijn zaak, aan de overkant van de straat. Ik voelde mij bedreigd", zei hij, zich het zweet van het voorhoofd wissend. De kroegbaas loste drie scho ten, waarvan de tweede dwars door het been van een van de Spanjaarden ging. „Die moet afgeketst zijn", zei de verdach te. Vervolgens ging hij weer naar binnen en vertelde de klanten dat hij met rotjes had gegooid. Het wapen was een erfstuk van zijn peetoom. „Dat had ik al twaalf jaar. Ik had het in de zaak liggen omdat ik mij bedreigd voelde. Er waren een paar onderwereldfiguren die mij een akkefietje m de schoenen wilden schuiven." Officier van jusititie mr. Hart had alle begrip voor de proble men van de kroegbaas, die zei dat hij het werken in de kroeg misschien een beetje had on derschat. „Er zijn verzachten de omstandigheden: de man liep op de punten van zijn te nen. Het is op zich een ernsti ge zaak, maar het is niet uitge sloten dat de verdachte zich bedreigd voelde. Het is niet uit te sluiten dat de Spanjaarden een vorm van represaille voor ogen stond." De verwonding, vond mr. Hart, viel mee. „Het gene-- zingsproces duurde twee we ken. Dat ligt qua ernst ergens in de buurt van een blauw oog. Daarmee hebben zowel het slachtoffer als de verdach te geluk gehad." De officier achtte het gevaar op herhaling uitermate^ klein. Omdat naar zijn mening de" verdachte in het café node ge-v, mist kon worden, eiste hij twintig weken gevangenis straf, waarvan achttien voor waardelijk en een boete van vijfduizend gulden. „Aan dat plei... eh, requisitoir heb Ik" weinig toe te voegen", zei de raadsman van de caféhouder. Uitspraak over veertien da gen. Maassluis „Dit is geen kinderspel meer, maar dit is vakwerk." Zo oordeelde officier van justitie mr.Hart voor de Rotterdamse rechtbank over de reeks inbra ken. die een 19-jarige jongen uit Maassluis in 1984 en in het voorjaar van 1985 pleegde. Hij eiste een forse ge vangenisstraf: anderhalf jaar met aftrek van voorar rest. Een eveneens 19-jarige medeplichtige kwam er iets milder vanaf: drieduizend gulden boete en vier maanden voorwaardelijk. De twee jongens bekenden voor rechtbankpresident Roe mers grif alle inbraken, waar van er hen gisteren drie ten laste werden gelegd. In de nacht van 3 op 4 maart van dit jaar hakten zij een gat in een muur in winkelcentrum Ko ningshoek. De twee hadden verwacht in een kledingwinkel uit te ko men, maar belandden in een speelgoedzaak. Een week later werden zij op heterdaad be trapt bij een inbraak in een kledingwinkel aan de PC Hooftlaan. Meer dan twintig vuilniszakken met kleren stonden al op straat, toen de politie hen in de kraag vatte. De hoofdverdachte werd meestal vooraf gebeld, „In fei- Jan Anderson neemt de gift van de Verzamelaar in ontvangst Rozenhurg De gemeente Rozenburg hoopt, dat de aan leg van de Blankenburgtunnel onder de Nieuwe Waterweg door naar Maassluis een stap dichterbij is gekomen. Ben W van Rozenburg hebben het da gelijks bestuur van Rijnmond namelijk laten weten voor stander te 2ijn van de door trekking van rijksweg 15 via het noordelijke tracé en wel zo spoedig mogelijk om aan de onveiligheid bij de Welplaat- weg een einde te maken. Minister Smit van Verkeer en Waterstaat heeft recent laten weten dat zij de bereidheid heeft op zo kort mogelijke ter mijn tot een oplossing te ko men van het verkeersknel punt. Nader overleg heeft in middels opgeleverd dat de ge meenten op Voorne-Putten, Rozenburg en Rotterdam overeenstemming hebben be reikt over de oplossing. Geko zen is voor het zogenaamde Europaweg-tracé. Het noordelijke tracé-alterna tief houdt in, dat de aanslui ting van rijksweg 57 op de A 15 zal plaatsvinden via de Brielsebrug en de Harmsen- brug. De A 15 wordt dan in de westelijke richting voortgezet over het reeds aanwezige via duct over de Welpiaatweg, richting Theemsweg en Euro- paweg. Maassluis -..In de binnenstad van Maassluis wordt zaterdag de jaarlijkse cadeaumarkt ge houden, Zo'n markt heeft een braderie-achtig karakter en biedt de bezoekers de gelegen heid om bij ruim honderd kraampjes te kijken en te ko pen. Het programma voor deze eer ste braderie in dit jaar omvat daarnaast diverse demonstra ties en verder kan men er al lerlei lekkere hapjes en drank jes proeven. Voor de kinderen is er een draaimolen, model- bootvaren, sjoelen, kegelen en een kinderboerderij. De muzi kale omlijsting wordt verzorgd door de pas sinds kort opge richte dixielandformatie The Dixy Snails. Deze formatie, die gevormd wordt door inwoners uit Maassluis en Maasland, brengt tussen half elf en half één onvervalste jazzmuziek in New Orleans-stijl. (ADVERTENTIE) hildegersberg Groeneweg Tuinaanleg uit de Louise de Coligny- laan 30 in Vlaardingen is al zo'n twaalf jaar werk zaam in de tuinaanleg en heeft het bedrijf sinds kort uitgebreid met een nieuwe afdeling tuinvoor- llehting. „In Nederland is tuinaan leg nog altijd een luxe"» aldus John Groeneweg. „Kijk je naar landen zoals Amerika en Engeland dan zie je dat een goed aangelegde tuin een „must" is. Onze huidige klanten komen uit de middengroep met uit schieters naar boven. Via een tuineonsulent probe ren we nu een wat breder publiek te benaderen en een ruimere voorlichting te geven. Het is inderdaad treurig om te zien dat zoveel mensen tobben met hun tuin, elk jaar stoppen ze voor tientallen guldens in de grond aan zomerplan- ten en ieder najaar zitten ze weer met een kale tuin. Door ervaring weten wij dat de ideale tuin bestaat uit minimaal onderhoud, privacy en een snijbloe men- en kruidenhoek en voor de winterdag de kleur van groen blijvende beplanting. Wat vaak ver geten wordt is dat iedere tuin zijn eigen micro-kli maat heeft zoals de hoe- Veelheid licht, de grond soort, de aanwezigheid van bomen.bepalen ook in belangrijke mate de be planting. Uiteraard is de situatie van je eigen tuin niet In een boek terug te vinden en deskundige hulp van een tuincentrum komt niet verder dan wat algemene informatie. Het is dus belangrijk dat een adviseur thuis de si tuatie komt bekijken, een werktekening maakt en adviezen geeft. Aan de hand van foto's kan gesproken worden over de artistieke vorm geving en bovendien komt er een kostenbegro- ting op tafel. Groeneweg Tuinaanleg is voor een belangrijk deel werkzaam in de noorde lijke stadswijken van Rotterdam omdat ïn die wijken de huizen vaak ook een tuin bezitten. Groeneweg Tuinaanleg is telefonisch te bereiken onder nummer 75 06 54. Schiedam Een 13-jarig meisje, dat gisteren over de Broekpolderweg naar huis fietste, is door een man en een vrouw aangerand. Bij de een denkooi werd zij ingehaald door een roodkleurige perso nenauto, vermoedelijk een Opel Ascona. De auto bleef eerst even ach ter haar rijden, maar aangeko men bij het volkstuincomplex De Broekpolder werd het Vlaardingse meisje klemgere den. Zij werd door de inzitten den de bosjes ingetrokken. De vrouw hield haar vast, terwijl de man haar begon uit te kle den. Eerst toen er verkeer langs kwam, ging het paar er met de auto vandoor richting Vlaar dingen. De politie vraagt men sen, die inlichtingen kunnen verstrekken, contact op te ne men met de afdeling jeugdza ken, telefoon 342355, toestel 149. te was het inbraak op bestel ling", gaf hij toe. Hij zette 3e gestolen goederen in een kel'»~ derbox, waar ze later door een, onbekende werden opgehaald. Beide jongens werden drie jaar geleden ook al door de kinder rechter vermanend toegespro-- ken. -- De elf inbraken in de afgelo pen twee jaar leverden een buit van tienduizenden gul dens op. Beiden voerden zij problemen en geldgebrek aan als motief voor hun daden." „Uw strafblad is voor uw leef tijd al redelijk omvangrijk'! vond mr. Roemers. „Deze jongens waren puur cri mineel bezig", zei de officier van justitie. „Dit is wel even iets anders dan een appeltje' gappen bij de groenteboer." De^ raadsman van de tweè, mr.Van der Spoel, vond de ei sen van de officier buitenge-' woon hoog. Hij pleitte ervoor" om ook de hoofdverdachte een gedeeltelijk voorwaardelijke straf op te leggen. „Er moet een behoorlijke stok achter de deur staan." Over twee weken doet de rechtbank uitspraak. Maassluis De weekmarkt van Maassluis wordt niet verplaatst naar het terrein achter de Nieuwstraat. Uit een enquête onder de winkeliers en de marktkooplie den blijkt, dat alle winkeliers uit het centrum en 7.1 procent van de marktkooplieden niet de vertrouwde stek op de Markt willen verlaten. De fractie van de PvdA stelde vorig jaar juli schriftelijke vra gen aan het college. Nu pas hebben B en W de antwoorden op papier staan. De socialisten kregen vanuit de bevolking de opmerking toegespeeld dat de .plaats achter de Nieuwstraat een veel betere zou zijn dan de huidige. De markt werd vorig jaar en kele weken gehouden op de alternatieve plaats in verband met werkzaamheden op de Markt. De socialisten meenden toen ook, dat het ontlasten van de Markt aanbeveling ver diende om de toegankelijkheid van de winkels te verbeteren. Het college van burgmeester en wethouders gaat niet op de suggestie van de PvdA in. De gemeente stelt in de beant woording van de vragen dat aan de bereikbaarheid van de winkelpanden steeds aandacht wordt geschonken en dat zo veel mogelijk ruimte wordt gecreëerd door vermindering van kramen door het natuur lijk verloop. De weekmarkt wordt dus n(et verplaatst De Markt is niet de meest ideale, maar wel - de meest geeigende plaats, zodat" wij in de huidige situatie geen verandering willen brengen, aldus het college. De commandant van de brandweer stelde het college vorig jaar op de hoogte van de verre van veilige situatie op de Markt. Wethouder Haak van der Knaap: „De commandant" had vorig jaar inderdaad wat vraagtekens, maar er zijn al maatregelen genomen. We zyn) aan het bekijken of we de- brandkranen niet kunnen ver-„ plaatsen zodat we een veiliger situatie kijgen. Overigens stóat; de brandweercommandant nu- wél in voor de veiligheid, W,e~ doen er als gemeente alles aan' om de veiligheid voor het win-' kelend publiek te waarbor gen." Maassluis Met de aanhou ding van drie Maassluizers en een Vlaardinger heeft de Maassluisse politie in samen werking met de koninklijke marechaussee een reeks inbra ken opgehelderd. De vier vie len door de mand toen een van hen, een 19-jarige dienst plichtig militair, in de kazerne rookwaren ver beneden de prijs te koop aanbood. De vier pleegden het afgelo pen half jaar vijf inbraken, waarbij zij het vooral voorzien.' hadden op tabakjwaren ent parfums. Een deel van de bait"-' waarvan de waarde 17.000 giil?; den bedroeg, is teruggevon*-' den. De twee hoofdverdachten-' worden voorgeleid aan de öfffi? cier van justitie. 1 r;~c"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1