ROTTERDAM Wilton rekent nog steeds op Chinese opdracht ALSTUBLIEFT.. GRAAG GEDAAN! E DE WAS OPHANGEN AAN DE NULLIJN? STAAT IN DE KAANT. is over veerpont is onterecht gebleken' De Nieuwe Maas wil derde boot iiiismiisiii i wmamm Centrum voor Industriële Archeologie in Rotterdam li"*-»»,..- Feestje op De Kaag: 100.000e passagier Felle brand - verwoest - Dordts oud-papier bedrijf Oad- st rijders Maasbruggen bijeen Beatrixschool wint prijs 'Ruimte voor de toekomst vrijhouden' Nachtportier neergestoken Ernstig gewond door schoten Stankoverlost f ■-*— -ft/ Vlaardingen Voorzitter Henk Steinmann van veerdienst De Nieuwe Maas heeft zijn wed denschap met secretaris Hob Wark gewonnen: binrien de tijd van één jaar heeft het voetveer DeKaag zijn honderdduizendste passagier overgezet tussen Vlaardingen en Pernis. Dat getuigt van een belangstelling, die groter is dan War;k had durven hopen. Er was zaterdagoch tend dan ook alle reden voor een feestje. Schitterde het Vlaardingse ge meentebestuur door afwezig heid, de Rotterdamse wethou der Jan Laan en Rijnmondge committeerde Jan-Cees van Duin waren wel naar De Kaag fekomen, en niet met lege anden. Zij namen meer mee dan een fiets en een fotoboek van .Rotterdam, dat cadeau werd .gedaan aan mevrouw Van;Egmond, de zus van de honderdduizendste passagier B.Smallegange, die zelf we gens werk in het buitenland verhinderd was. Wethouder Laan, bracht voorzitter Stein mann ook het nieuws, dat Rot terdam via een herschikking van de financiële middelen zal proberen de stichting een re serveschip te doen toekomen, terwijl het drie-verenplan zeer serieuze aandacht zal krijgen. Als blijk van goede wil heeft de Rotterdamse dienst voor ruimtelijke ordening en stads vernieuwing (DROS) samen met het Schiedamse bedrijf Nlcoverken een reddingsboot met hijsïnstallatïe geschonken, waarvan Laan overigens 2ei te hopen, dat De Nieuwe Maas deze nooit nodig zal hebben. De stichting had de reddings boot 'Laan' willen dopen, maar die persoonsverheerlij king wees de wethouder van de hand: „Stel je voor dat-ie kapseist", zei hij. „Noem 'm maar Dros". Rijnmondgecommitteerde Van Duin herinnerde nog eens aan de fietspaden op IJsselmonde en Voorne-Putten, die volgens hem bewijzen hoe Rijnmond zich sterk maakt voor recrea tie. Hij kocht als eerste een lot a één gulden uit de loterij, waarmee veerdienst De Nieu we Maas aan extra middelen wil komen. Laan was de twee de. Allebei legden zij er de na druk op, hoe een jaar geleiden zowel in Rotterdam als bii Rijnmond veel scepsis bestond tegen het veerplan Vlaardin- gen-Pernis. „Dit particulier initiatief is meer aangeslagen dan wij dachten en dat geeft de burger moed. Boze tongen beweerden; dat lukt ze nooit, over een paar maanden droogt de be langstelling voor die pont op. Het tegendeel is gebleken. De scepsis is duidelijk onterecht geweest", zei Laan. Van Duin vond het een aardi ge bijkomstigheid, dat het feestje op het voet- en fiets- veer juist gevierd werd op de nationale fietsdag. Rotterdams Nieuwsblad RZ/RV/EY/EW 13 SÏÏsffi Gecommit teerde Van Duin overhandigt mevrouw Van Egmond een herenfiets: het rijwiel is voor haar broer. Wethouder Laan toont op de achterplecht van De Kaag de reddings boot, die de DROS en Nicoverken aan veerdienst De Nieuwe Maas geschonken hebben. Plan voor pont Katendrecht-Veerhaven wordt serieus onderzocht Vlaardingen Vier vrijwilli gers op het veer Vlaardingen- Pernis kunnen een vaste baan krijgen, als het drie-verenplan van de stichting Nieuwe Maas wordt, verwezenlijkt. Voorzitter "Henk Steinmann van de stichting overhandigde dat plan zaterdagmiddag aan de Rotterdamse wethouder Jan Laan. Het voorziet in de instandhouding van de oever verbindingen tussen Vlaardin gen en Pernis en tussen Kra- lingseveer en Bolnes en bo vendien in het in ere herstel len van het voetveer tussen Katendrecht en de Veerhaven. Vooral dat laatste is een plan, dat de steun heeft van de mid denstand op de Kaap. Stein mann ervaart die steun als enorm belangrijk. „Beter dan dat zij een veer zouden laten", grapte hij zaterdag. Wethouder Laan vroeg de stichting het plan te maken, toen Steinmann bij Rotterdam aanklopte voor subsidie. Stein mann zag de voordelen: er zou een reserveboot gekocht kun nen worden voor de drie ve ren, wat de bedrijfszekerheid zou vergroten. Management en administratie zouden samenge voegd. kunnen worden. Vooral de reserveboot is voor de stichting van eminent be lang. „De bedrijven zullen meer vertrouwen in het veer krijgen en sneller bereid zijn contracten met ons af te slui ten over groepsvervoer", legt secretaris Rob Wark uit. Het bedrijf Texaco was de eerste die een contract sloot; het be tekent voor het bedrijf een be zuiniging op het personeels- vervoer, dat nu met bussen verloopt. Met het plan zijn vooral in de eerste drie jaar forse subsidie bedragen gemoeid. Voor de .aanloopperiode zal de stichting een beroep doen op de werk- gelegenheidspot van de gewes telijke arbeidsbureaus in Schiedam en Rotterdam. Op 1 januari 1988 zouden de oever gemeenten de salariskosten moeten overnemen, voor zo ver die niet uit de opbrengsten van het veer kunnen worden betaald. De vakbond is gevraagd het voorstel te steunen. Wethou der Laan is er enthousiast over, maar voorziet dat er nog wel klippen omzeild moeten worden. „Het kost nog heel wat schipperen", voorspelde hij. Schiedam Wilton-Fijenoord houdt nog steeds ernstig rekening met een opdracht voor de bouw van een serie zware vistrawlers voor Chi- Dordrecht Een felle uit slaande brand heeft gister middag het oud-papierbedrijf J.F. Peute en Zn. op het in dustrieterrein De Staart in Dordrecht verwoest. Met al het beschikbare materieel uit Dordrecht, en met bijstand van de Papendrechtse brand weer, werden de brandende stapels papier, die in grote hoeveelheden bij het bedrijf lagen opgeslagen, te lijf ge gaan. Door de sterke wind werd de brand echter aangewakkerd. De brandweer probeerde het papier en karton uit elkaar te halen om het elders op te sfaan en te kunnen blussen. De drie ton papier en karton, die bestemd was voor de handel om verwerkt te wor den tot nieuw papier, is ver loren gegaan. De schade wordt voorlopig geraamd op een half miljoen gulden. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikke ling, die tot ver in de omtrek te zien was en die honderden toeschouwers trok. De politie heeft de toegang tot de wijk tijdelijk afgesloten. Brandweercommandant A. Kamphuis van de Dordtse brandweer besloot gisteren middag het smeulende papier en karton over te brengen naar de 3e Merwedehaven, enkele kilometers buiten de bebouwde kom van Dor-' drecht. Met een kraanwagen werd het papier op een- vrachtwagen geladen. De brandweer hield de pakken- papier daarbij constant nat. Volgens Kamphuis was het veiliger als de smeulende en nog_ steeds enorm rokende papiermassa uit de woonom geving verdwcsn. Bovendien bleek blussen op een open terrein, wat gemakkelijker, dan op het fabrieksterrein. Door de stapels elders uiteen te halen en na te blussen werd ook de stankoverlast te-;: gengegaan. In grote delen van Dordrecht was aanvan- kelijk een smerige brandgeur te ruiken. Berkel en Rodenrijs -De Prinses Beatrixschool uit Ber kel'en Rodenrijs heeft de eer ste prijs gekregen in een wed strijd ter gelegenheid van het 60-jarig bestaan van Sïmavi, de vereniging voor directe me dische steun in de Derde We reld. De school kreeg de prijs voor een" maquette van een kliniek in Thailand. Minister Schoo voor Ontwik-, kelingssamenwerking reikte zaterdag de prijzen uit aan de winnaars van de wedstrijd voor de hoogste drie klassen van het lager onderwijs. De leerlingen moesten een maquette bouwen van een plattelandskliniek met de om geving ergens in een ontwik kelingsland.' Ruim vierhonderd scholen hebben 2ich voor deze wed strijd aangemeld. De verhalen kwamen allemaal weer boven water, za terdag bij de reünie van de oud-strijders die ooit bij de Maasbruggen vochten. Tientallen oud-infanteristen, voormalige manschappen van de genie en natuurlijk oud-mariniers waren uitge nodigd door de uitbater van de horecagelegenheid De Oude Haven, die met veel moeite de adressen van de strijdmakkers bijeen had weten te krijgen. in het etablissement, dat is gevestigd in het Witte Huis haalden ze onder het genot van een drankje en een hapje nog eens de herinneringen aan die droeve mei dagen op. Op de plek waar ze vijfenveertig jaar geleden felle ge vechten leverden vanuit het Witte Huis werd toen menig schot gelostheerste nu een vrediger en meer ontspannen stemming. Ook minister-president Lubbers bezocht de reünie en onderhield zich met de oud-strijders. Uit het jaarverslag van de werf blijkt dat daar voor drie miljoen gulden is gereserveerd. De order hangt geheel af van goedkeuring door Peking. Eind deze maand wordt een sterke Chinese delegatie in Nederland verwacht, ■.waarna spoedig een defintieve beslissing zou kunnen vallen. De gereserveerde drie miljoen gulden is be doeld om eventuele verliezen bij de houw van de vistrawlers te compenseren. Ook bij Wilton- Feijenoord houdt men geen rekening meer met winstgevende nieuwbouwopdrachten. Toch zul len nieuwe opdrachten voor de nïeuwbouwaf- deling van de werf noodzakelijk zijn als eind 1986 en midden 1987 de veelbesproken Taiwa nese onderzeeërs worden afgeleverd. Door de verwikkelingen tijdens de surséance van beta ling heeft men weliswaar enige achterstand bij die bouw, maar door het inzetten van extra personeel denkt men dat in te lopen. Aan die Taiwanese order is het voornamelijk te danken dat sinds de surséance de winst van Wilton-Fijenoord 7,1 miljoen gulden bedraagt. Een totale verbetering van veertien miljoen gulden. „Gezien de financiële ontwikkelingen zijn wij van mening, dat niet meer gesproken kan worden van een situatie van onzekerheid over het voortbestaan van de onderneming", aldus de directie in het jaarverslag. In tegenstelling tot de nieuwbouw- zit de repa ratiesector van Wilton goed in het werk. Ondanks het feit dat besprekingen over mark- tafbakening met concurrenten RDM en De Schelde voor de bouw van marineschepen op niets zijn uitgelopen, stelt Wilton-Fijenoord zich voor actief te blijven op de exportmarkt voor marineschepen. Er was voor de brandweer, die met al het beschikbare" materiaal het vuur te lijf ging; geen redden aan. Rotterdam Begin volgend jaar zal in het nieuwe Maritieme Museum Prins Hendrik het nationale documentatiecentrum voor industrië le archeologie worden geopend. De stichting Federatie Industrieel Erfgoed Ne derland (FIEN) heeft dit zaterdag bekendge maakt tijdens een congres aan de Erasmus Uni versiteit Rotterdam. In FIEN zijn zestien particuliere organisaties aangesloten met enkele duizenden leden. Voor zitters drs. P. Nijhof zei dat de keuze voor een dergelijke centrum op Rotterdam -vóór Am sterdam- is gevallen 'door de dynamische ambi ance op het gebied van industriële archeologie'. In Rotterdam is het centrum voor bedrijfsge schiedenis al gevestigd en hebben de particulie re organisaties zich het sterkst ontwikkeld. Wethouder Jan Laan bleek zaterdag enthou siast te zijn over de beslissing, maar meende wel dat het bedrijfsleven aangespoord moet worden om nieuwe functies voor industrieel erfgoed te vinden. City Rotterdam over Binnenstadsplan Rotterdam De stichting City Rotterdam heeft op twee pun ten forse kritiek op het door de gemeente gepresenteerde Binnenstadsplan. De stichting verwijt de gemeente de bin nenstad nu te snel vol te wil len bouwen na veertig jaar lang grond in reserve te neb ben gehouden. Ook heeft City Rotterdam kritiek op de bouw van grote hoeveelheden kleine en goedkope woningen. De stichting wil ruimte vrij hou den voor toekomstige ontwik kelingen. Op een groot aantal punten juicht City Rotterdam de nieu we beleidslijnen van het Bin nenstadsplan toe. De grotere aandacht voor kantoorbouw gaat de stichting nog niet ver genoeg. De nadruk in het plan op betere voetgangersgebieden en aantrekkelijker pleinen on derschrijft City, evenals de tendens tot meer groen in de stad te komen. Bij het laatste ziet de stichting echter tegen strijdigheden, omdat in het Bïnnensjadsplan ook groen- plekjes worden aangetast, zoals het parkje op de hoek van de Blaak en de Coolsingel, waar een nieuwe kantoorflat moet komen. Rotterdam Een 50-jarige nachtportier van een 'hotel aan de Beukelsdijk is zondagochtend met steekwonden in het Dijkzigt- ziekenhuis opgenomen. De man kreeg onenigheid met een be zoeker, waarna hij in zijn buik werd gestoken. De dader wist te ontkomen.. Rotterdam Een ruzie tussen vier mannen in een bar aan de Lijnbaan is zondagochtend vroeg bijna fataal geworden voor een 23-jarige man uit Rotterdam. Het slachtoffer kreeg in de bar ruzie met drie andere klanten, waarna het drietal de zaak verliet. Toen echter korte tijd later de Rotterdammer de har uit kwam, werd hij onder vuur genomen. Met verscheidene" schotwonden is de man ernstig gewond opgenomen in het Dijkzigtziekenhuis. In de loop van de dag heeft de - politie een 18-jarige Rotter- dammer aangehouden. Hem wordt doodslag c.q. zware mis- handeling ten laste gelegd. 's-Gravendeel In de omge- 1 ving van. Dordrecht is gister- avond na negen uur enige tijd"' stankoverlast geweest. Met v name uit 's-Gravendeel kwa men veel klachten binnen over een zware benzinelucht. Onderzoek van de politie wees uit dat bij het GEB in Dor- drecht bij het verladen van 1 stookolie een hoeveelheid brandstof in het water was te--- recht gekomen. U heeft best nog wel een vriend(in), een goede kennis of een familielid, die onze krant nog niet leest. Laat ons even weten bij wie we deze krant kunnen laten bezorgen. Voor de moeite wacht u een beloning: i I '""md,- I TOo,a tooien O o "'ache «ion. een schitterend, zilverkleurig broodmandje een sieraad voor uw tafel. (diam. 29 cm., hoog 5 cm.) i °je- i - I 'Vlood,,. Krd^n I

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2