CPN: 'Plakkers, ga je gang maar' Metingen en foto's op gifgrond Koningshoek Miljoenen weg bij fruitfraude iisjte Westwijk blij met nieuwe kozijnen en dubbel glas VLAARDINGS DAGBLAD SCHiEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Madern geeft bewoners hun zin mSÊmm 'Bedrag met zeven nullen' Korte staking bij Vereenigde Glas PvdA en WD voor Loods in de as Gemeente Schiedam Bekendmaking 'Zelf zorgen voor werk gelegenheid' Gemeenteraad verwijdert Van der Lugt uit Passage Burgemeester Scheeres tegen aw DINSDAG 14 MEI 1985 imi»lll11l]illllllli!IHIIIIHIlilllJIIII(llillllllll||||||||IMI||]|||III|||||]H|||llNlll||l||tlllllUlll[|||]|lllUIIIIIIIIIII1IIIM^ Maassluis In opdracht van het verzekeringsconcern Aegon zullen op^ de verontreinigde grond onder win kelcentrum Koningshoek opnieuw enkele grondborin gen worden verricht. Daarmee wil Aegon, de eigenaar van de -grond, boven water zien te krijgen in hoeverre de verontreiniging zich inmiddels heeft uitgestrekt. Volgens wethouder Van der Knaap (milieuzaken) zal de sa nering van de tweeduizend kubieke meter giftige grond zeker een bedrag van zeven nullen vergen „en het is nog maar de vraag wat het eerste cijfer daarvan zal zijn", aldus Van der Knaap, Afgelopen vrijdag stelde Ae gon het gemeentebestuur van Maassluis en het openbaar li chaam Rijnmond op de hoogte van de bodemverontreiniging onder de Palthe-stomerij in het winkelcentrum. Doordat de riool aansluiting van die winkel niet op het hoofdriool aangesloten zou zijn geweest, of dat een deel van de riole ring verzakt is, ontsnapten in de afgelopen jaren voor het milieu gevaarlijke stoffen in de grond onder Koningshoek. De gemeente heeft direct daarop foto's van de bouwput en dfe daar gelegen rioolleidin gen laten maken, die mede op heldering zouden kunnen ge ven over de ware oorzaak van de verontreiniging, „De vraag is natuurlijk of hel juist is ge weest dat er in de afgelopen weken, terwijl men wist dat de grond besmet was, toch door gegaan is met het werk. Mis schien niet, maar die verant woordelijkheid ligt bij Aegon", aldus Van der Knaap. Voor de bewoners van Ko ningshoek-Noord en de Van Beethovenlaan rijst hoe langer hoe meer de vraag hoe het mogelijk was dat een deel van de verontreinigde grond (40 kubieke meter) een aantal da gen open en bloot in hun woonwijk heeft gelegen. De tot bergjes gevormde grond waren voor veel kinderen een uitnodigend speelterrein. In middels is die grond afgevoerd naar het gemeentelijk opslag terrein tussen Vlaardingen en Maassluis. De voorzitter van de winke liersvereniging van Konings hoek, Bert Hartog, bleek afge lopen zaterdag nog niets te we ten over de bodemverontreini ging onder 'zijn' winkelcen trum. Volgens het PvdA- raadslid Pieter Hoogenraad kan het nog heel lang duren, voordat de schuldvraag beant woord zal zijn. De gemeente en Aegon laten er geen twijfel over bestaan dat zij vinden dat de vervuiler voor de kosten zal moeten opdraaien. Schiedam Bij de Vereenigde Glasfabrieken in Schiedam hebben de werknemers van morgen het werk enige uren neergelegd. De cao-onderhan delingen- bij het bedrijf 2itten muurvast. De werkonderbreking brak uit toen de werknemers vanmor gen het resultaat vembamen van de onderhandelingen die gisteravond waren gevoerd. Tegen tien uur werd de pro- duktie hervat. De vakbonden sluiten nieuwe acties niet uit. Gratis parkeren in het centrum Vlaardingen Bewoners en directe belanghebbenden hoeven de eerste twee jaar niet te betalen voor het par keren in het centrum van de stad. Bedrijven krijgen één gratis parkeerplaats, evenals de bewoners. Na die twee jaar komt er een evaluatie, waarin opnieuw wordt bekeken of het gratis parkeren voor beide groepen ge handhaafd blijft. De gemeenteraad van Vlaar-. dingen neemt tijdens de raads vergadering van juni een defi nitief besluit over het voorstel van het college om het betaald parkeren in het centrum van de stad in te voeren. „ïn september hopen wij dan van start te kunnen gaan met de bouw van de eerste par keergarage aan de Afrol", al dus verantwoordelijk wethou der Jan Madern (VVD). Tegen het totale plan van de gemeente zijn inmiddels zes bezwaarschriften ingediend: „Niet alleen tegen de bouw plannen, maar ook tegen de verkeerstechnische maatrege len", liet Madern tijdens de presentatie van de plannen op het stadhuis weten. „Maar we verwachten geen grote proble men", aldus Koel Blom, hoofd van de afdeling verkeer van de gemeente. Het betaald parkeren zal wor den ingevoerd, zodra met de bouw van de parkeergarage wordt gestart. De binnenstad zal dan worden voorzien van parkeermeters. Voor kort par keren, niet langer dan een half uur, moet drie kwartjes per half uur worden betaald. Bij parkeermeters waar niet langer dan twee uur mag wor den geparkeerd moet 1,50 gul den per uur worden betaald. Automobilisten die hun voer tuig willen/ parkeren bij een parkeermeter, waar niet lan ger geparkeerd mag worden dan vier uur, moeten één gul den per uur betalen. Parkeren op plaatsen waar langer dan vier uur Is toegestaan moet vier gulden per dag worden neergeteld. Bij de hofjes achter de Hoog straat worden twintig parkeer plaatsen afgeschermd met beu gels. De belanghebbenden Maassluis Bij de fruit fraude, die vorig jaar in het Westland door de po litie werd ontdekt, is voor 3,5 miljoen gulden aan be lasting ontdoken. De be drijfsvereniging werd voor 1,3 miljoen bena deeld en het ziekenfonds ging voor 750.000 gulden het schip in. De fruitfraude kwam vorig jaar aan het licht toen de poli tie bij diverse bedrijven in het Westland invallen deed. Een 55-jarige koppelbaas en zijn vrouw uit Maassluis, die een inpakbedrijf runden, waren het brein achter de fraude. De zonen van het echtpaar hiel pen echter dapper mee en zijn ook enige tijd door de politie vastgehouden. Uit de in beslag genomen ad ministratie blijkt dat gemid deld per jaar 100 werknemers niet in de loonadministratie waren opgenomen. Een groot aantal werknemers genoot een uitkering. Met medeweten van de op drachtgevers uit het Westland werd gebruik gemaakt van valse facturen. Deze zijn bij verschillende bedrijven in be slag genomen. De facturen moesten worden gemaakt, om dat de inpakbedrijven geen vergunning hadden om perso neel uit te lenen. Een 61-jarige administrateur en een 4I-jari~ ge directeur van een trans portbedrijf uit Den Hoorn zijn door de politie als verdachten gehoord. In totaal heeft de politie 41 ge tuigen gehoord. Tegen elf ver dachten is proces-verbaal op gemaakt. Wethouder Jan Madern. moeten 200 gulden per jaar be talen voor het gebruik van die plaatsen. Wethouder Madern toonde zich tevreden met de nu ge lanceerde voorstellen, al kun nen de bezwaarschriften van bewoners en enkele organisa ties nog voor oponthoud zor gen: „Dat hopen we niet, maar je weet het maar nooit. Ik kan nog niet in geld uitdrukken, wat dan de schade voor de ge meente zal zijn." Situatie De te bouwen parkeergarage aan de Afrol zal van twee zij den bereikbaar zijn: via de Van der Driftstraat en de Delftseveerweg, De garage zal echter maar via één zijde kun nen worden verlaten. Het col lege verwacht dat het verkeer zich zal verdelen over de in- "valsroute Burgemeester Pruis singel, Van der Driftstraat, Hoüaan en Julianasingel- /Schjedamsedijk. „Niettemin zullen we de situa-" tie steeds blijven evalueren. Vlaardingen De com missie verkeer had gister avond weinig moeite met de door wethouder Jan Madern (VVD) gelanceer de plannen ten aanzien van het betaald parkeren in de binnenstad van Vlaardingen. De PvdA en de WD, een meerderheid vormend in de raad, gaven zonder meer hun fiat aan het voorstel. Het CDA, D'66 en- SGP. onthielden - zich van stemming'. Veel inhoudelijke kritiek op de plannen was er niet, zodat het voorstel in de juni-raad moeiteloos zal worden aangenomen. Indien nodig nemen we ook maatregelen," aldus Madern, die de eerste fase van het be taald parkeren duidelijk ziet als een proefperiode. De krui sing Afrol/Gedempte Biers- loot/Groen van Prinsterer- straat zal worden gerecon strueerd. Op welke wijze weet de gmeente echter nog niet. De veiligheid van de school kinderen staat echter voorop. Het aantal parkeerplaatsen voor invaliden blijft voorlopig gelijk. De gehandicapten hoe ven voor hun parkeerplaats niet te betalen. Tijdens de bouw van de par keergarage worden 100 tijdelij ke parkeerplaatsen voor ae di rect betrokken bewoners ge creëerd. Tijdens de eerste fase van de bouw zal de controle worden uitgevoerd door twee parkeerwachters. Is de bouw voltooid, dan wordt het aantal parkeerwachters verdubbeld. De kosten van de controle ko men ten laste van de gemeen tebegroting en niet, zoals de insprekers wilden, ten laste van de exploitatie van de par keergarage. Schiedam Een uitslaande brand heeft vannacht een loods van de firma Brown en Rooth in de as gelegd. De Schiedamse brandweer was met groot materieel uitgerukt. Zes wagens en 30 brandweer lieden waren in touw om het vuur onder controle te krijgen. Ook de Vlaardingse brand weer kwam nog met twee bluswagens assisteren. Om tien minuten voor twee kon het seta brand meester worden ge geven. De Joods, waarin twee porta- cabins waren opgeslagen, brandde geheel uit. Over de schade" is nog niets bekend. Schiedam Het werkgele genheidsplan van de gemeente Schiedam begint vruchten af te werpen. Een groot aantal bedrijven, Rosemount, Stork Werkspoor Diesel, Orga, MAI, Spring Grove, NAM en Con- trolec, hebben reeds nieuw bouw in Schiedam gereali seerd ep gisteren opende In- terpharm, een farmaceutische groothandel, een nieuwe vesti ging in de jeneverstad. Tot voor enekele jaren was het bedrijf in Rotterdam geves tigd, maar een een brand ver snelde de verhuizing naar Schiedam. De 95 werknemers zijn meegegaan. Burgemeester Reinier Scheer- es toonde zich gisteren bij de, (ADVERTENTIE) Gemeentelijk Woningbeheer vrijdag 17 mei gesloten. Het Gemeentelijk Woningbeheer, Noordvest 18.. zal vrijdag 17 mei (de dag na Hemelvaartsdag) de gehele dag voor het publiek gesloten zijn. Voor dringende woningklachten die dag kan tele- foonnr. 26.85.78 worden gebeld. Schiedam, 14 mei 1985 Directie Woningbeheer opening van het complex op recht trots. „De belangrijkste functie van het gemeentelijk beleid is de zorg voor werkge legenheid: het zorgen voor een toereikend aanbod van ar beidsplaatsen." Scheeres stelde dat de ge meenten dan wei niet miljoe nen guldens ter beschiking hebben, maar dat de lokale overheden wel actie kunnen ondernemen: „De gemeenten kunnen wel iniecH*» welke als katalysator kunnen werken voor de toegediende medicijnen die moeten leiden tot het herstel. Aan de bevor dering van de werkgelegend- heid kan de gemeente op twee manieren werken. Door het zelf scheppen van arbeids plaatsen en door het bevorde ren van het tot standkomen van werkgelegenheid bij parti culiere organisaties." Scheeres realiseerde zich dat de verplaatsing van werkgele genheid uit Rotterdam geen, directe consequenties heeft voor de Schiedamse arbeids markt. „Maar", zo hield hij zijn vele toehoorders voor, „bij vervanging van personeel door pensionering en of veran dering van baan moet een be roep worden gedaan op de Schiedamse arbeidsmarkt" a 'Paus' Goudriaan geeft het startsein voor het groot onderhoud van 333 woningen in de Westwijk. Vlaardingen Gehuld in de pauselijke kleuren, geel en wit, gaf wethou der Bas Goudriaan giste ren het startsein voor het groot onderhoud van het complex van de zoge naamde 333 Both-wonin- gen in de Westwijk. Vak kundig takelde de wet houder een raamkozijn naar boven, waarmee di rect ook het officiële ge deelte werd afgesloten. Het groot onderhoud omvat tal van werkzaamheden. Zo wor den de kozijnen en de balkon - hekken vernieuwd en de ko lenhokken op de balkons ver- wvjderd. Ook worden er tocht- puien aangebracht in de por tieken van de bejaardenwo- ningen en worden de wonin gen beter geïsoleerd. De mees te bewoners krijgen ook dub belglas. Daar moeten de mensen wel voor betalen, maar door minder te stoken verdienen de bewoners die in vestering weer ruimschoots te rug. „De mensen gaan er altijd op vooruit", aldus de heer Melis van het gemeentelijk woning bedrijf. „Een enkeling wilde geen dubbel glas. Daar heb je met dit soort werkzaamheden altijd mee te maken We heb ben in overleg met de bewo ners een kostenplaatje ge maakt en dat zag er zeker niet ongunstig uit. De grote meer derheid heeft dan ook voor ons voorstel gekozen." Voor het vernieuwen van de kozijnen en het verwijderen van de kolenhokken hoeven de bewoners niet te betalen. Die kosten komen voor reke ning van de gemeente. Het werk wordt uitgevoerd door de Bouwcombinatie Vlaardingen, een collectief waarin zeven Vlaardingse aannemers samenwerken. Het werk zal zeker tot het einde van het jaar duren. Jos van der Lugt.. stuur Passage. uit be- Schiedam Het onafhan kelijke gemeenteraadslid Jos van der Lugt is gister avond zijn bestuurszetel in het Passagetheater kwijt geraakt. De gemeenteraad kende geen pardon met hem. Unaniem trok men zijn mandaat in. De ex-PvdA'er komt nooit naar raadsvergaderingen en daarom hoefde hij van de PvdA ook niet namens de raad in Passage te zitten. Fractielei der Gé Brouwer en diens par tijgenoten Yvonne Siljee en Joop de Jong dienden hiertoe een initiatiefvoorstel in, waar de gemeenteraad van harte mee akkoord ging. Wel wilde CPN-fractieleider lllferd Bru- seker even van Brouwer we ten, of Van der Lugt nu weg moet omdat hij als penning meester van Passage soms slecht functioneert of omdat hij nooit in de raad komt. Brouwer wees op het laatste: „Het mag duidelijk zijn, dat als iemand geen daadwerkelijke binding met de raad heeft, hij niet namens die raad in een stichting hoeft te zitten." Verdere discussie bleef uit en na de schriftelijke stemming bleek, dat de voltallige raad (inclusief wethouder Post hoorn. die voorzitter is van Passage) gekozen had voor de PvdA'er Aad Wiegman als op volger van Van der Lugt. De stichting Passagetheater Schie dam zal zelf moeten beslissen, of Wiegman eveneens pen ningmeester wordt. Curieus is in dit verband, dat Wiegman enkele jaren geleden behoorde tot de groep PvdA'ers die kri tisch de geldverslindende cul tuurtempel volgde. Het scheel de toen niet veel, of er waren voorstellen ingediend Passage te sluiten. Volgens Brouwer is die hou ding verleden tijd. „Laat er geen misverstand over be staan: wij hebben voor Wieg man gekozen om zijn bestuur lijke kwaliteiten. Als je als be stuurder ergens in gaat zitten, doe je dat om mee te besturen en. niet om af te breken." De PvdA-leider ontkende na af loop van de raadsvergadering dan ook dat de benoeming van Wiegman verband houdt met het beleid van Passage, waar de exploitatie er tenslotte nu beter uitziet dan enketé'jaren geleden. Het is opmerkelijk dat de PvdA geen voorstel indiende om Jos van der Lugt ook zijn bestuurszetel in de Schiedamse Gemeenschap te ontnemen. Navraag in progressieve kring leerde dat men hiervan had afgezien, omdat als het aan de gemeente ligt de SG toch op het punt staat opgeheven te worden. Er was bij de politici weinig behoefte hier nog de handen aan vuil te maken. Schiedam Tegen het standpunt van burgemeester Scheeres in vindt de CPN-fractie in de Schiedamse ge meenteraad, dat illegale plakkers in feite niet illegaal meer zijn en dus vrij spel hebben. De CPN vindt dat plakkers nu hun affiches mogen plakken waar zij wil len, zolang de gemeente niet duidelijk aangeeft op wel ke plaatsen het écht mag. Burgemeester Scheeres is het daar beslist niet mee eens. Gisteravond ontspon zich in de Schiedamse gemeenteraad een discussie naar aanleiding van een brief van Erik van der Veer, zoon van de PvdA- afdelingsvoorzitter Ruurd van der Veer. Hij wijst erop dat vrijheid van meningsuiting een grondwettelijk recht is en dat de rechter in Delft heeft aangegeven, dat het opplak ken van affiches een vorm van vrije meningsuiting is. De algemene politieverordening (APV) is hie: in strijd met grondwet verklaard, omdat de gemeente geen mogelijkheden schiep om ergens posters te kunnen plakken, ïn Schiedam zei gisteravond CPN-raadslid Ulferd Bruse- ker, dat dus de APV hier ook niet deugt, want deze is in Schiedam zelfs nog strenger dan in Delft wat dit punt be treft. Bruseker vindt aat plak kers, die nu door de politie ge pakt worden, een grote kans op succes hebben als zïi een beroep doen op de rechtbank. „En dat kost weer een hele boel centen, bespaar ze dat toch", zei Bruseker. „Geef meteen aan dat plakken mag, geef op zijn minst aan waar." Ook CD A-fractie voorzitter Piet Roosen drong aan op het aanwijzen van 'plakplaatsen', waarmee hij een nieuw woord introduceerde. Scheeres voelde er niet veel voor om het plakken vrij te geven. Als een rechter ergens anders een oordeel geeft over de APV, hoeft dat met meteen' voor Schiedam ook op te gaan, meende hij. Hij wees Bruseker erop dat in de commissie alge mene en bestuurlijke zaken onlangs niet is afgesproken dat er borden worden geplaatst, maar dat naar mogelijkheden gekeken worden. En dat is heel wat anders, legde de bur gemeester uit. Hij hoopt bin nen een half jaar met concrete voorstellen te komen. Slachthuis Het andere hoofdthema in de raadsvergadering was de slu- ting van het openbaar slacht huis per i april 1986. Ook hier kwam de CPN met een afwij kende mening, nu verwoord door Eef Collé die vroeger als wethouder met het slachthuis te maken heeft gehad. Collé berekende dat de ge meente Schiedam een nu winstgevend bedrijf opdoekt en dat diverse apparatuur voordeliger van de hand wordt gedaan dan voor een bezuinigende gemeente ver antwoord is. Hij noemde het een onzakelijk besluit, wat hem tegenviel van WD-wet- houder Cor van Tilborg. De communist drong aan op een maand uitstel om onder meer nog eens over een alternatief voorstel van de gebruikers van het slachthuis te praten. Collé vond dat een fatsoenskwestie. Van Tilborg daarentegen noemde het verzoek om uitstel juist onzakelijk. „Het slacht huis maakt nu dan inderdaad wel winst, maar je weet nooit of het zo blijft en zie het dan maar eens kwijt te raken", zei Van Tilborg. Nu is het tenmin ste gelukt. De wethouder zei blij te zijn, als hij straks van de sores af is. PvdA-raadslid Arie van Loe- nen ging alleen in op de ge schiedenis van het slachtwe- zen in Nederland. „Oude koei en uit de sloot halen", zei ie mand. Het CDA liet weten achter het voorstel te Staan. Uiteindelijk was alleen de CPN tegen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1