'Als je Schiedam zegt, denk je aan jenever' Schiedam-West ageert tegen hogere huren Eerbetoon aan branderskneeht I Kinderen vragen wat moeder doet is 'geen beleicP UMMB PASKAS i SCHIEDAMSCHE C1URAHI 1 NIEUWE WATERWEG COURANT Bestuur: 'Storm in een glas water' Werkloosheid blijft dalen Jong geleerd Voetganger aangereden De Schie kan nu toch naar Gouda Hobbytuinen bijna klaar Vervuiling in commissie Kruising afgesloten Dief tuk op portefeuilles Boze broers aangehouden WATERWEG MAANDAG 20 MEI 1985 Onrust onder remonstranten Vlaardingen In de remonstrants-gereformeerde ge meente m Vlaardingen is grote beroering ontstaan over de op handen zijnde benoeming van mevrouw Berve- ling uit Sommelsdijk tot lid van de kerkeraad. De kandidatuur is omstreden omdat mevrouw Berveling vo rig jaar in een televisie-uitzen ding van Koos Posteraa, in het programma Bij Koos, propa ganda maakte voor het vrije huwelijk. Dat Is in het ver keerde keelgat geschoten van een aantal gelovigen. Zij wil len dat mevrouw Berveling zich terugtrekt. „Het is een vreemde zaak", al dus één van de boze gelovigen. „De leden van de kerk weten helemaal van niets. Alles is ïn het geheim besloten en dat is toch een vreemde gang van zaken." De gelovigen denken dat er meer achter de benoeming van mevrouw Berveling zit „Onze huidige dominee, mevrouw Marga Vos, willen ze weg heb ben. De man van mevrouw Berveling is dominee en zit op een andere gemeente te wach ten. Door mevrouw Berveling in de kerkeraad te benoemen wordt de weg vrijgemaakt voor haar man en dat mag niet gebeuren." De gelovigen praten donder dag, tijdens een vergadering, over de kandidatuur van me vrouw Berveling. Dan ook zal blijken of ze al dan niet in de kerkeraad wordt gekozen. Vreemd 'Secretaris H. Jansen van de gemeente r is uitermate ver baasd oyer-de actie van de ge-^, lovigen. „Wij weten als' be stuur echt helemaal van niets. Dit komt mij allemaal zeer vreemd voor. In totaal hebben wij slechts één briefje gehad van een gelovige die het niet eens was met mevrouw Berve ling." In totaal zouden zo'n honderd gelovigen moeite hebben met de mogelijke benoeming van mevrouw Berveling: „Dat ge tal lijkt mij uit de lucht gegre pen", aldus Jansen. „In totaal hebben we in Vlaardingen zo'n driehonderd leden en tochtig vrienden. Als er hon derd mensen het ergens niet mee eens zouden zijn, moet het bestuur toch wel iets hebben opgevangen." Jansen benadrukt nog eens dat de positie van dominee Vos niet in het gedrang is: „Inte gendeel zelfs. Marga Vos is voor vijf jaar aangesteld en die periode loopt nu af. Wij heb ben het verzoek gedaan om haar weer voor vijf jaar te be noemen en op dat verzoek is positief gereageerd. Dat mijn heer Berveling hier dominee zou worden is ondenkbaar, een idiote gedachte die echt nergens op slaat." Op de kritiek die de gelovigen hebben op de denkwijze van mevrouw Berveling gaat Jan sen diep in: „We dragen als gelovigen de beginselen van vrijheid en verdraagzaamheid uit. Om in een uitzending het vrije huwelijk te propagei gaat mij ook wat te ver, m? we hebben er met mevrouw Berveling over gepraat en het is niet de bedoeling om gelovi gen te verketteren." Jansen heeft kritiek op de ge lovigen die nu in het geweer zijn gekomen. „Onbegrijpelijk eigenlijk, die protesten. Als be- .stuuiyzijn we maandenlang op zoek geweest naar een ge schikte kandidaat die in de kerkeraad zitting wilde men. Onder de gelovigen was er niemand die interesse had. En nu is er dan al die kritiek. Het lijkt me niet meer dan een storm in een glas water." Waterweg In de maand april is de werkloosheid in het Waterweggebied met 222 personen gedaald. In to taal vonden 146 mannen een baan en kwamen 75 vrou wen aan het werk. De vraag naar werknemers daalde iets. Van 354 in maart naar 338 in april. Ook de werk loosheid onder de jongeren blijft dalen. Schiedam" De Schiedamse politie werd zaterdagavond ge confronteerd met een wel erg jong inbrekersduo. Twee jon gens van 5 en 8 jaar waren 's avonds om zeven uur kleuter school De Bezige Bijtjes aan de De Wïldestraat binnengedron gen. Eenmaal ter plekke con stateerde de politie dat de jon gens 'een enorme ravage had den aangericht. Zij konden geen verklaring geven voor hun gedrag. Uit een woning aan de Burge meester Van Haarenlaan wer den sieraden, geld en cheques met een gezamenlijke waarde van 14.000 gulden gestolen. Een paar huizen verder ging men met een stereoinstallatie en platen aan de haal. Een inbraak in de Leao-school aan de Van der Leeuwlaan mislukte, omdat de politie jas gealarmeerd. De daders wisten te ontsnappen. Ze moesten echter wel hun buit van com puter-attributen achterlaten. Die was al klaargezet. Schiedam Een 71-jarige Schiedammer is zaterdagmor gen op een voetgangersover steekplaats op de Nieuwe Damlaan aangereden door een 38-jarige automobilist, even eens uit Schiedam. Hij is met hoofdwonden en hersenletsel in het Schieland ziekenhuis opgenomen. De autobestuur der had de voetganger te laat opgemerkt. Een 12-jarig meisje uit Vlaar dingen is zondag op haar fiets op de Prinses Beatrixlaan door een 18-jarige bromfietser aan gereden. Het meisje maakte plotseling een bocht naar links waarna de jongen haar schep te. Zij is met onbekend letsel in het Holy ziekenhuis opge nomen. In de bouwnijverheid daalde de werkloosheid met 35 men sen. Nu nog staan 61G werklo ze bouwvakkers ingeschreven, Een flinke daling was er ook onder het metaalpersoneel. Vorige maand nog 1272 werk lozen, nu 1235. Een kleme da ling was er onder het handels- personeel. Het aantal vacatu res steeg met één tot 13. Het aantal werklozen onder het kantoorpersoneel laat ook een dalende tendens zien. Liefst 56 mensen vonden een baan. In totaal zijn er in deze branche nog 1722 mensen zonder werk. In totaal.vonden 141 jongeren in de maand april een betrek king. Het aantal vacatures bij het arbeidsbureau liep in april fors terug. Volgens de plaats vervangend directeur van het arbeidsbureau, F. Tomesen, is dat een tijdelijke inzinking, omdat in de eerste week van mei alweer 100 vacatures zijn aangemeld. Schiedam André van André van der Louw bij heropening gedistilleerd museum der Louw moest er zelf om lachen: „Het kan ver keren", sprak hij tijdens de heropening van het Nationaal Gedistilleerd Museum in de kelders van het Stedelijk Museum in Schiedam. „Ik, die in mijn jeugd weigerde twee maatjes jenever voor mijn vader te halen omdat ik in de jeugdbeweging had geleerd dat alcohol slecht was, juist ik heropen van daag het Nationaal Gedis tilleerd Museum." Schiedam Watersportvere niging De Schie kan zaterdag toch naar Gouda. Zag het er aanvankelijk naar uit dat het driedaagse pinksteruitstapje van de leden de mist inging, omdat vóór Gouda de Malle- gatsluis dicht zou blijven, na uitputtende gesprekken met instanties is het de bestuursle den toch gelukt een vrije door vaart te krijgen. Zo kunnen de barbecue, net schippersbal en de andere activiteiten in Gou da gewoon doorgaan. Voor de Schiedamse water sporters is er nog een reden tot optimisme: de havendienst heeft zich de kritiek aange trokken dat de Rolbrug te vaak gesloten is. Er ligt een aanbod om voortaan de Rol brug ook op vrijdagavond voor de watersport open te houden. Met een dronk op de toekomst van het museum opende de voorzitter van het Openbaar Lichaam Rijnmond het mu seum. Van der Louw: „Als je Schie dam zegt denk je aan jenever, hoewel sommige mensen so wieso aan jenever denken. Waar anders in Nederland zou je zo'n museum moeten situe ren. Schiedam is drank en het gedistilleerd museum hoort ïn deze stad thuis." De socialist dook tijdens zijn humorvolle toespraak nog even in de geschiedenis. „De jenever heeft welvaart voor Schiedam gebracht Maar er was ook overlast van stank en afval, daar moet je niet je ogen voor sluiten. Niet voor niets wilde Rotterdam de branderij en niet binnen de eigen stads grenzen hebben. Het was toen maar goed dat er geen dienst centraal milieubeheer Rijn mond was (DCMR), anders zou het regenen van de klachten." Ironisch En ironisch voegde André van der Louw daar~aan toe: „U merkt het, ik zie bij iedere bij eenkomst toch weer de kans om een pleidooi voor Rijn mond' te houden", wat hem naast veel gelach een dave rend applaus opleverde. Het ging er stijlvol aan toe in een propvolle aula van het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. Ondanks het voor treffelijke weer was de ruimte in het museum te klein om alle belangstellenden te ber gen. Aanvankelijk ontbrak een afvaardiging van het ge meentebestuur.. Toen de ad junct-directrice van het mu seum, Clara Stroman zij verving een zieke Hans Paal man al iedereen had wel kom geheten, stapten de wet houders Herman Posthoorn en .Luub Hafkamp de zaal bin nen. Zij vonden geen plaatsje meer en ook burgemeester Reinier Scheeres, die het pres teerde om nog iets later bin nen te komen, moest met een staanplaats net naast de deur, vol in het gedrang, genoegen nemen. Clara Stroman benadrukte in haar openingswoord de inzet van de medewerkers: „Er is door fantastische mensen van het museum een fantastische prestatie geleverd. Om het al lemaal zo goedkoop mogelijk te houden hebben we de ver- André van der Louw, die het mu seum open de, met in zijn handen een typisch Schiedams produkt. bouwing in eigen beheer uit gevoerd. Naast de normale werkzaamheden als het onder houd en het inrichten van ten toonstellingen is de ruimte waarin het gedistilleerd mu seum nu is ondergebracht op geknapt. Een gigantische klus. Er zijn sleuven gehakt, een oude distilleerketel is opge bouwd en ga zo maar door." De ruimte waarin het museum is ondergebracht is echter be perkt. Ook dat beseft Stroman: „We hebben een keuze moeten maken. Niet alle miniatuur flesjes hebben een plaatsje ge vonden in het museum. Daar voor ontbrak gewoonweg de ruimte. Er zijn echter al plan nen voor uitbreiding." Eén nadeel heeft het onder brengen van het gedistilleerd museum in het stedelijk wei: Clara Stroman: „De archeolo gische collectie is verhuisd naar het depot. Daar is voorlo pig geen ruimte meer voor.",.! De 10.000 miniatuur flesjes dfe in het museum te bezichtigen zijn, zijn in permanente brui Kr leen afgestaan door de B.J de Jongh Stichting. Bruna -de Jongh, textielhandelaar, begon met het verzamelen van mini atuurflesjes in 1911 en voor het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog had hij al 2500 flesjes. In de Tweede Wereld oorlog werd de verzameling voor de Duitsers verstopt en na een contact met L.L.J.M. Melchers, bracht deze ze onder in zijn distilleerderij. De col lectie is de meest unieke en grootste ter wereld. ^i»iiiiHini[iiiiiiMiiiMniimiiiiini»!iiiiHiiuiiiHMiiuiiiuiiiiiiuiii!iHiM!iiimiiiiiiiiiiniiiiiuiiiiiiHiiuiniiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiifiii!niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiiiiiiiriiii!iiiiiii!iiiiiniiiiiiiiiiiiiuiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiuiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii£ wnull IIBI üiuiizcii UBBIU. i aniiiiaii ii iiiiiiii i iii iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif til iiiiiiiiiiniiiiiiiii ifiiiiiiuiii Mitiiiiin iiniiiif 11vi iiiiiiiiiiiiniiiif iiiiiiiiiiiiniiiiiiiii in iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif iiiiinii i iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii iiiii nil iiviiiii niiiiiiiiimiifiiiii iniriiiiiif iviiiiif ii iiiiiihiiii mil in ii ii in iiiiiiiiiiiiiii Schiedam Hij was al ver in de 80, maar niets kon hem ervan weerhouden om het beeld de Branders- 2 knecht te onthullen. Jan van Heiningen, Schiedam- jg mer van geboorte, werkte jaren als brandersknecht in de jeneverindustrie. S Als eerbetoon aan het brandersvak werd zaterdag in het 2 oude centrum van de stad, bij de Korenbeurs aan de Lan- 2 ge Haven het door de Schiedamse kunstenaar Frits Hen- 2 derickx gemaakte beeld onthuld. g „Ik heb geen opdracht gehad om het beeld te maken", '2 sprak de kunstenaar bij de onthulling. „Maar ik voelde dat 2 er iets moest gebeuren. Van de geschiedenis van de jene- '2 verindustrie is toch al zo weinig over. De Brandersbuurt is g afgebroken. In die jaren zestig was er geen liefde voor en als de liefde ontbreekt is het bijna onmógelijk om dingen '3 tegen te houden." Henderickx' idee kreeg al snel steun en het comité Schie- 2 damse Brandersknecht spande zich in om het beeld gerea- 2 liseerd te krijgen. Dat lukte en het 1,80 meter hoge beeld -2 heeft nu een vaste plaats gekregen bij de Korenbeurs. Jan van Heiningen, een voormalige brandersknecht, ont- hult het bronzen beeld. Vlaardingen Binnen afzien bare tijd, in ieder geval voor het einde van de maand, zal een complex van 30 hobbytui nen worden opgeleverd in de Indische Buurt in Vlaardin gen. Hobbytuinen zijn kleine tuintjes, waarop geen tuinhuis jes gebouwd mogen worden. De huur per tuin zal rond de de 244 gulden per jaar komen te liggen. Om voor een tuin in aanmerking te komen moet wel aan een aantal voorwaar den worden voldaan. Mensen die niet over een eigen stukje grond de beschikking hebben krijgen voorrang bij de toewij zing. Ook moeten de toekom stige pachters woonachtig zijn ten westen van de grens Ha ven /Vlaardingse Vaart. Bewo ners van het Centrum, VOP, Indische Buurt of Westwijk kunnen dus aanspraak maken op een tuintje. Mensen die belangstelling heb ben voor een tuintje kunnen contact opnemen met het se cretariaat van de VRSR op het stadhuis. Telefoon: 010-355888, toestel 199. Schiedam Bewoners vereniging Sehiedam- West verwacht een extra toeloop op de spreekuren, die elke maandagavond over huurverhogingen worden gehouden in het noodwïjkcentrum De Be ver. Die verwachting is gebaseerd op de plannen van de SSSW-corporatie Sint Jozef om via de rechtbank huurverhogin gen te gaan vorderen voor de 213 huizen,_die in 1981 gerenoveerd zijn. De renovatie is slecht gebeurd, alle betrokkenen zijn het dan ook eens over de noodzaak van 'een re-renovatie. De huurcommissie gaf enkele maanden geleden de bewo ners, die huurverhoging van wege de renovatie hadden ge weigerd, gelijk. Maar Sint Jo zef laat het er niet bij zitten. In het verleden heeft de rooms-katholïeke bouwvereni ging zelfs met de deurwaarder gedreigd. Schiedam-West vindt nu dat de bouwvereni ging maar weinig geleerd heeft. De bewonersvereniging roept dan ook iedereen in de wijk op om bij het minste spoor van twijfel over de aanvaardbaar heid van een huurverhoging op maandagavonden naar het spreekuur te komen. Het me rendeel van de zaken, die de bewonersvereniging behan delt, heeft genoeg grond voor bezwaarschriften. Maar men heeft het idee slechts een topje van de ijsberg te zien. Het spreekuur aan de Van. Beve renstraat 40 wordt wekelijks gehouden van acht tot tien uur. Maassluis De leden van de commissie openbare werken in Maassluis krijgen dinsdag avond uitleg van verant woordelijk wethouder Izaak van der Knaap over de ver ontreiniging van de grond onder winkelcentrum Ko ningshoek. De zaak is als een extra agendapunt opgevoerd. Vlaardingen De krui sing Marathonweg/West- landseweg zal in het eer ste weekeinde van juni voor alle verkeer worden afgesloten. Er wordt dan een nieuwe asfaltlaag op het wegdek aangebracht. Dat moet op zaterdag ge beuren, omdat er dan vrij wel geen vrachtverkeer op de weg is. Na het weekeinde treden ook de verkererslichten in wer king, waarmee de reconstruc tie definitief een feit is. Er om- tstani dan een totaal andere si tuatie op de kruising, waar het vooral in de ochtendspits ont zettend druk is. De werkzaamheden hebben ruim een half jaar ïn beslag genomen. Het verkeer had veel hinder van de werkzaam heden. Ook de fietsers klaag den steen en been omdat de toegang naar de Broekpolder door het openbreken van het fietspad vrijwel onmogelijk was geworden. Aan alle onge mak komt nu dus snel een eind, al is doorjakkeren er niet meer bij. Daar zorgen de ver keerslichten wel voor... Schiedam Mocht het inderdaad voorkomen dat er onder de medewerkers van de gemeentelijke soci ale dienst (GSD) in Schie dam enkelen zijn die kin deren telefonisch vragen of hun moeder wel eens met vrienden slaapt, dan is dat een benadering die „absoluut geen beleid" is. In dat geval zullen er maatre gelen moeten worden getrof fen, want de bijstandsmaat- schappelijk werkers kennen hun taakafbakening. En kin deren vragen naar wat moeder doet, staat daarbuiten. Maar de GSD vraagt zich af, of het wel voorkomt. Men heeft het ge luid nooit gehoord in de voort durende cliëntenparticipatïe met vrouwenbeweging, WAO- werkgroep en andere spreek buizen van de uitkeringsge rechtigden. „Het is volstrekt nieuw voor ons", zei vanochtend GSD- voorlichter Henk Bonzet. De sociale dienst is dan ook hoge lijk verbaasd over de beschul diging, die dit weekeinde ver nomen werd via NRC Han delsblad. Schiedam Met het in dè kraag grijpen van een 23-jafi- ge Rotterdammer heeft dé Schiedamse politie zondag morgen vroeg een groot aantal diefstallen van portefeuilles weten op te lossen. De man werd aangehoudép nadat op het bureau een mel ding was binnengekomen daj. op de Broersvest een winkel ruit was ingegooid. De politie trof hem in de omgeving a$n met een flesje parfum op zak. Dat bleek uit de etalage gesto len. De Rotterdammer bekend de in een week tijd een ware jacht op portefeuilles te heb ben gemaakt. In vijf grootwirg belbedrijven in Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen maakte hij in totaal circa 220 portefeuilles buit met een ge> zamelijke waarde van 5500 gulden. Vlaardingen Twee broertjes uit Schiedam zijn dit weekein de aangehouden door de Vlaardingse politie, nadat zij met veel misbaar de binnen stad op stelten hadden gezet De ruit van een broodjeszaak aan de Westhavenplaats werd ingekegeld, een jongen die op de Hoogstraat wandelde kreeg zonder enige aanleiding een pak slaag van de broers en ten slotte vielen de Schiedammers ook nog drie meiges lastig. Zelfs bij hun aanhouding ge; droegen zij zich opstandig. De twee, 20 en 21 jaar oud, wer den op het politiebureau in verzekering gesteld. - 2

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1