PvdA: meer cafés en kunst in Hoosstraat 4 Maak meer van uw Ex-winkeliers Koningshoek niet verbaasd over gifgrond Overvallers met stenguns gewapend Politie: 'Burgers, dat zijn onze ogen' HAAR8MG8 SAB8IAD SGHIEDAMICHE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT Aanzet tot verkiezingsprogram Vrouwen negatief over commissie kindercentra Feest in Lekstraat Vlaardingen bedankt voor de schoonste... Lood weg Klachten over politie-optreden naar commissaris Groeiende criminaliteit Tunnel open verenigde spaarbank Gehate school tegen de -vlakte DINSDAG 21 MEI 1995 iinuitniiHiiiHiJHMiiiiiinniiiiHiiiiHiniiiiiiniiiinmiHiniiHiiniiiimiiiniiiiiiiinmiiiniiiiiiinnuiniiiiiiiiinmitiiiiniiiiiiiiiiiiiiininiiiiniiiiifiHiiiiiniiiiiiiiiiiHiiiuiiiiiiiiiiiiriiiHiiiiiiifiiiiiiiiiiiHiiiinHHiiiiiniiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiir.niiHiifliaiif Maassluis Aan de west zijde van winkelcentrum Koningshoek, waar on langs 2000 kubieke meter verontreinigde grond werd ontdekt, zijn nieuwe waterleidingen gelegd. Daarnaast is er door de Drinkwaterleiding (DWL) een aantal watermonsters genomen. Twee daarvan zouden niet goed zijn. Deze-mededeling heeft de ge meente gedaan aan de meest bij _lde. bodemverontreiniging betrokken winkeliers van Ko ningshoek, die aan de westzij de hun bedrijf hebben- Van avond zal wethouder Izaak van der Knaap (CDA) de le den van de raadscommissie openbare werken, milieu en cultuur nadere gegevens ver strekken over deze jongste gi faffaire in Maassluis. Ruim een week geleden werd de wethouder door het verze keringsconcern Aegon (eige naar van de grond en tevens opdrachtgever van de uitbrei ding van dit winkelcentrum) op de hoogte gebracht van de aanwezige gifgrond. Het gif (benzeen, xyleen en menthyl- benzeen) zou afkomstig zijn van de Palthe-stomerij. Door een breuk in de riolering, of door het niet aangesloten zijn van de riolering van Palthe op het hoofdriool, konden deze stoffen in de grond komen. Twee voormalige winkeliers van het winkelcentrum zijn niet verbaasd over de ontdek king van de giftige grond. Beddenspecialist Leen van Heusden, die bijna tien jaar een winkel in Koningshoek had, vertelt „Vanaf het begin dat ik daar gewerkt heb, heb ik last gehad van een riool- gaslucht Ik had altijd hoofd pijn en brandende ogen. Na herhaaldelijk klagen bij Kok, de maatschappij die het win kelcentrum beheert, zijn de naden van de betonnen vloe ren dichtgemaakt met siltco- nenkit. Maar ook daarna bleef de stank. Van Kok kwamen ze wel eens kijken en een opzich ter heeft toen verteld dat er iets met de rioleringen niet in orde zou zijn. Br is naast en onder mijn winkel nog grond afgegraven en onderzocht, maar dat leverde niets op. Op 6 juni 1979 heb ik een aangete kende brief naar Kok geschre ven, waarin ik wees op de ri- ool-gaslucht Daar heb ik nooit antwoord op gekregen. En aan bodemverontreiniging dacht je toen nog niet." Ook bij bistro De ia Poste had men jaren achtereen last ge had van een riool-achtige stank. Het echtpaar Van Hoof, dat van 1978 tot 1983 het res taurant runde, heeft ook al die jaren gezocht naar de oorzaak van de stank. Mevrouw M.A. van Hoof: „Het was een vrese lijke stank en erg lastig, vooral omdat wij een eetgelegenheid hadden. We dachten eerst dat het om de vetput ging, waar wij onze vette stoffen in depo neerden. Maar die is speciaal een paar keer nagekeken en die maakten we bovendien één keer per twee maanden helemaal schoon. Daar zat het 'm dus niet in. Ik heb zelfs spuitbussen gebruikt, maar die lucht bleef. We hebben een paar keer met Kok gebeld, maar we kregen steeds te ho ren dat er niets aan de hand was". Vlaardingen De bruta le overval, vanmorgen rond kwart voor elf, op Juwelier Van Hoon aan de Hoogstraat in Vlaar dingen, veroorzaakte gro te paniek onder het win kelende publiek. Uit een rode Volkswagen, die aan de Brede Havenstraat stond geparkeerd kwam een overvaller, gewapend met een stengun en rende in de richting van de ju welier. „Ik zie die gozer nog een bivakmuts over zijn hoofd trekken, maar ik dacht, die maakt een geintje. Je denkt toch niet aan een overval. Onge looflijk dat zoiets op klaarlichte dag kan ge beuren." De overvallers, getuigen spre- ken over dne gewapende mannen, drongen ae winkel binnen en riepen: „Dit is een overval". Gelukkig brak er in de winkel geen paniek uit, waarna de dieven sieraden in een doos stopten en er vandoor gingen. Bij het verlaten van de winkel liepen de overvallers nog een net passerende vxouw omver. De mannen verdwenen ver volgens in de wagen. Voorbij gangers hadden echter het kenteken van de wagen geno teerd. „Ik dacht dat ik dood bleef', reageerde een winke lende mevrouw geschokt. De politie was binnen enkele mi nuten ter plaatse, maar de mannen waren toen ai spoor loos. Juwelier Van Roon is de laat ste maanden herhaaldelijk doelwit van overvallers. „Die dieven hebben wel enorm veel risico genomen", sprak een juist passerende fietser, die het geheel van een afstandje had zien gebeuren. „Het is zo'n beetje het drukste punt van Vlaardingen. Iedereen heeft het zien gebeuren, erg slim zijn die jongens niet geweest." De politie van Vlaardingen zette'direct de vluchtwegen af, maar al na een kwartier werd de vluchtwagen teruggevon den. De overvallers zijn te voet verder gegaan. Schiedam Het is tijd verlies om opnieuw een adviescommissie Kinder centra op te richten. De stichting Schiedamse Vrouwenemancipatie Or ganisatie (SVO) neemt het de PvdA/VVD-coalitie om die reden hoogst kwa lijk, dat deze door een weifelmoedige houding de peuterspeelzalen en kin derdagverblijven in Schie dam nodeloos onder druk zet. Er liggen grondige adviezen, schrijft de SVO aan de ge meenteraad, en dan geeft het geen pas om een commissie op te richten, die alles nog eens dunnetjes over moet doen. Te- Schiedam Als eerste politieke partij heeft de PvdA in Schiedam een aanzet gegeven tot het verkiezings- program voor de periode 1986-1990. Het is een grof concept, dat door het afdelingsbestuur, nog aangevuld zal worden en waarin de achterban nog allerlei wijzi gingen kan aanbrengen. Dat gebeurt op een nieuwe manier: eerst via hoorzittingen voor de leden. Als hun ideeën verwerkt zijn, komt de vast stelling van het program in september. De PvdA hoopt door; deze open behandeling het'voorheen kolossale-aantal amendementen te beperken. Een in het oog springend punt is onj te beginnen het voorne men* om gebruik van versla vende middelen met alle ten dienste staande middelen te gen Je gaan en illegale distri butie ervan te bestrijden. On der Ihet hoofdstuk gezond heidszorg staat ook dat er in Schiedam een psychiatrische 'voorziening' moet komen er wordt niet gesproken van psychiatrisch 'ziekenhuis' en dat huisartsen, vroedvrou wen, kruisverenigingen, tan dartsen enzovoorts intensief dienen samen te werken in ge zondheidscentra. Eenlander opmerkelijke passa ge betreft de toekomstvisie op de Schiedamse binnenstad. De PvdA wil de horecafunctie van-lie Hoogstraat tussen mu- seum en stadhuis stimuleren: meer cafés en meer kunsthan del -nijverheid. Hoewel de as Koemarkt-Em- maplein centraal moet staan bij de verdere ontwikkeling in 'de binnenstad (zoals op het Stadserf, dat binnen vier jaar bebouwd moet worden met bi bliotheek, nieuwe raadszaal, PTT-kantoor, hulp- en infor matiecentrum), vindt de PvdA in het concept ook dat de 'gro te omloop' versterkt moet warden. Dat is het strijdpunt van 1974: de omloop via Hoog straat, Lange Kerkstraat en Broersvest moet onder andere gestimuleerd warden door een sterker winkelfunctie van het Broersveld. In het concept-program van de PvdA ontbreken tot dusver de hoofdstukken over finan ciën, economische zaken, bur ger en bestuur en enkele alge meenheden. Daaraan wordt in juni een hoorzitting gewijd. Donderdag aanstaande kun nen de leden zich op de boor- zitting-achtïge vergadering in wijkcentrum Nieuwland bui gen over de tot dusver ontwik kelde ideeën in het Schiedam se partij-orgaan Voorwaarts. De PvaA-achterban zal ook een commissie instellen, die de kandidatenlijst voor de ge meenteraadsverkiezingen in 1986 moet gaan voorbereiden. Daar moeten de ouderencvggn volwaardige plaats op krijgen; vindt raadslid Arie van Loe- nen. Schiedam Uit het bedrijfs pand van Unigro aan de 's- Grayelandseweg namen die ven'voor 70.000 gulden aan koffie weg. Hoe de onverla ten het pand binnen konden komen is nog een raadsel. De politie ken geen sporen van inbraak vinden. Uit een kelderbox aan de Vlaardïngerdïjk namen in brekers voor 4.000 gulden weg aan wijn, sterke drank en geluidsapperatuur. De dieven kwamen binnen door het forceren van een deur. Over een lengte van ruim dertig meter namen onbe kenden lood weg uit de dak goot van scholengemeen schap Liedewyde aan de Parkweg. Vlaardingen Meer duide lijkheid voor de klager, dat is het uitgangspunt van een nieuwe klachtenregeling waar de Vlaardingse politie 'aan werkt. Alle klachten over politie-optreden komen voortaan eerst bij de com missaris terecht. Als de kla ger niet tevreden is met de afhandeling, kan hij in be roep gaan bij burgemeester en wethouders. „Het wordt een doorzichtige, open procedure", vertelt hoofdinspecteur Gijs Bier- ling. Hij kan nog niet in de tails treden, want de nieuwe regeling is nog niet af en moet nog door de gemeente worden goedgekeurd. „Maar het is wel op een oor na ge vild: een professioneel stukje werk", vindt Bierling. In 1984 werden er vijftien schriftelijke klachten inge diend over het politie-optre den: twaalf bij de commissa ris, een bij de burgemeester, een bij burgemeester en wet houders en een bij de offi cier van justitie. Geen van die klachten was aanleiding tot disciplinaire of strafrech telijke maatregelen tegen politiepersoneel. Vlaardingen „Ja, wat doen we d'r an." Commis saris Anton Spel zakt on deruit in zijn stoel met het jaarverslag van de politie over vorig jaar in de hand. De cijfers spreken duide lijke taal. Het aantal aan giften'van misdrijven nam met bijna 400 toe, het op lossingspercentage daalde van 28 naar 23 proeent. Spel wijdt dat aan wat hij noemt de 'uitwaaierings- criminaliteit'. Van ver uit de omtrek komen dieven naar Vlaardingen om hun slag te slaan. „En daarmee wordt de pakkans klei ner." Vigjlat ut quiescant, wij waken terwijl u slaapt, luidt nog steeds de lijfspreuk van de Vlaardingse politie. „Maar wij hebben de burgers nodig", weet commissaris SpeL „Dat zijn onze ogen, die zien -vaak veel meer dan wij. Wij zouden het op prijs stellen als er eens wat meer tips werden gege ven. Bij buurtonderzoeken merk je altijd dat mensen heel veel verdachte dingen zien ge beuren, maar de politie niet waarschuwen. Er ligt eer be paalde schroom." De lange reeks inbraken die vorig jaar werd gepleegd in Holy-Noord staat hoofdinspec teur Gijs Bierling nog helder voor de geest. „Daar hebben wij heel lang op zitten posten. Het duurde tien weken voor we die man te pakken hadden. Bleek het een keurige man uit Capelle te zijn, die met de me tro en de bus naar Vlaardin gen kwam om 'boodschappen te doen'. Ja, wie verwacht dat nou?" De politie heeft het maar moeilijk met die inbre kers uit den vreemde. Spel: „Het patroon missen wij op'dit moment een beetje. Er zit min der logica in." Extra personeel 1984 bracht voor de Vlaar dingse politie niet alleen maar narigheid. Er werd een nieuw bijgebouw geplaatst en het hoofdbureau werd opgeknapt. Bovendien kwam een einde aan het voortdurend dalen van de personeelssterkte. De politie mag dit jaar zelfs extra mensen aannemen, al zal dat volgens de commissaris nog een hele toer worden. „Je kunt nieuwe agenten niet ge lijk inzetten. Die moeten eerst twee jaar naar de opleidings school en daar is het, door alle uitbreidingen van corpsen in den lande, ook dringen gebla zen." Door de personeelsuitbreiding is het opgeknapte en uitgebrei de politiebureau, dat pas op 6 Commissaris Spel juni officieel wordt geopend, alweer te klein geworden. Spel: „Dat wij een nieuw bijge bouw hebben is dan ook geen reden om onze claim voor vol ledige nieuwbouw maar te vergeten. Het blijft een bureau uit 1957 waar wij in zitten." Op 8 juni houdt de politie open dag, om de burgerij kennis te laten maken met het grotere en moderner Ingerichte bu reau. De Lekstraat is de laatste maanden een rommeltje geweest, zoals op deze foto van twee weken geleden nog we! te zien is. Inmiddels ligt het wegdek dicht en op 1 juni is dat reden voor een feestje in het café van Corry Dick, op de foto te zien rechts vooraan. Schiedam - Wat hebben Jac ques Herb en de Gorzen met eikaar te maken? In het Gor- zense café Corry Dick vin den ze Herb een dijk van een zanger en de Zuidschiedamse wijk heeft er een dijk van een dijk bijgekregen. Alle reden om dat te vieren, vinden Cor ry &l Dick. Daarom wordt za terdag 1 juni, als de Lekstraat, de Rijnstraat en de Havendijk er na lange tijd weer fatsoen lijk bii liggen, een wijkfeest gehouden, met braderie, roet playbackshows van kinderen en volwassenen en met een gastconcert van Jacques Herb. Het buurtcafé van Corry Dick zit op een plek, vanwaar men maandenlang uitzicht heeft gehad op de aanleg van de Deltadijk, die door de ge meente overigens is omge doopt in Havendijk. De laatste weken zaten ze met zand en een opgebroken straat voor de deur, terwijl het café vanuit de Gr oenelaan een tijd niet be reikbaar was, ornaat de trap naar de hoger gelegen Lek straat eerst aangelegd moest worden en daarna nog lange tijd versperd bleef. Ir» het café zijn de stamgasten blij dat dat allemaal voorbij is. meer omdat er in het verleden ook al zo'n adviescommissie bestond, die zichzelf ophief omdat B en W toch niet luis terden. In alle argumenten blijkt de SVO het volledig eens te ziin met de WKS, dat is de werk groep die de Schiedamse kin dercentra zelf hebben gefor meerd. Voor de vrouwenbe weging komt er echter nog een knelpunt bij. B en W heb ben het gepresteerd om over de nieuwe emancipatiewerk- ster Vera Wijnker te zeggen, dat zij Ln de nieuwe advies commissie moet gaan zitten als coördinatrice van de gezamen lijke vrouwenorganisaties. Fijntjes wijst de SVO de ge meente erop, dat Vera Wijn ker bij de stichting Ln dienst is en dat die zelf wel bepaalt wat haar taken zijn. B en W heb ben dat niet te doen. Uitbreiding Instelling van de adviescom missie heeft volgens de SVO en de WKS geen zin, als de ge meente niet van tevoren de noodzakelijkheid aangeeft dat de lange wachtlijst van kinde ren moet worden weggewerkt. De vrouwenbeweging is bang, dat er dan alleen maar veel gepraat zal worden met als uit- eindelijk resultaat dat er toch geen geld is om het aantal kin dercentra uit te breiden. De SVO en de WKS zijn het er eenvoudig over eens dat die uitbreiding wel moet. Dat is aangegeven in een nota, die vooral door het hierin voorge stelde achtjarenplan veel tijd heeft gekost. En dan nu weer die commissie: „Vrijwilligers werk is gebaseerd op idealis me, maar er zijn grenzen", al dus de SVO. De SVO keert zich ook tegen tariefaanpassingen, zoals mi nister Brinkman die heeft voorgesteld en die van ouders een extra bijdrage vraagt. Mei overigens een zekere vrijheid voor de gemeenten om de hoogte ervan te bepalen. "Maar hoe zo'n tarief ook uitvalt, verandering betekent meestal verhoging, redeneert de SVO, en zo wordt het onderbrengen van een kind op een dagver blijf of peuterspeelzaal een eli te-kwestie waar zij absoluut op tegen is. Het is in elk geval niet de manier om het tekort op te lossen. Een belangrijk argument voor uitbreiding vindt de SVO de woningbouw in Woudhoek. Steeds als er een paar nieuwe huizen zijn neergezet, worden de SVO en de bewonersvere- niging gebeld om te vragen waar er plaats is voor kinde ren. Die is er dan niet. Gok peuterspeelzaal 2 en 3 moet dan nee verkopen, want er is al een wachtlijst. Vlaardingen Het lijkt ook bijna te gek om los te lopen: Vlaardingen, stad temidden van de industrie, de schoonste stad van Nederland. Desondanks vroeg de werkgroep Ne derland Schoon uit Tilburg het gemeentebestuur mee te doen aan een verkiezing. Niet doen, besloten burgemeester en wethouders. Niet dat Vlaardingen vanwege de luchtverontreiniging geen kans zou maken. Daar gaat het de werkgroep helemaal niet om: die beoordeelt veeleer of de straten goed geveegd en de muren niet bekliederd zijn. Nee, het gemeentebestuur gaat de verkiezing van de schoonste stad uit de weg omdat de portemonnee zo dun is. Er zijn te weinig financiële midde len om de stad eens lekker op te poetsen en een goede kans te maken in de wedstrijd. Dat beweert althans de directeur van de gemeentelijke reinigings- en ontsmettingsdienst en B en W Hebben die raad ter harte genomen. Schiedam De tunnel in de Nieuwe Damlaan onder de spoorbaan wordt donderdag officieel voor het snelverkeer opengesteld. Een autobus, waarin voornamelijk gemeen teraadsleden zullen plaatsne men, zal als eerste voertuig van de nieuwe tunnel gebruik maken. De officiële rit begint om 19.00 uur vanaf hotel Rijn mond. ADVERTENTIE- Zet uw vakantiegeld even opzij totdat u het echt nodig hebt, voor uw vakantie of andere doeleinden. Onze Girospeciaal-rekening is daar bij uitstek geschikt voor, Die biedt u een hoge rente (momenteel 5%% per jaar) en r.e mogelijkheid om f 3.000,- per maand, zonder I osten, op te nemen. Dat is pas echt makkelijk sparen.' Vij zijn tenslotte de mak kelijk de buurt. 1NUO TiNGEN: REGIO HOOFDKANTOOR ROTTERDAM BOTERSTOSnTTEETHrami Schiedam De bewoners van Prins Mauritsstraat en Prins Frederik Hendrik straat hebben verheugd gereageerd op een schrij ven van de gemeente Schiedam, waarin wordt aangekondigd dat op 30 juni eindelijk begonnen wordt met de sloop van de vroegere Rijnmond-mts. Die school staat de bewoners al zolang in de weg. Sinds de leegstand zijn er veel vandalen binnen. Behalve voor brand gevaar zijn de omwonenden echter ook bang, dat zij door de kapotte rarnen van de school door inbrekers beloerd worden. De gemeente is met een pro jectontwikkelaar overeengeko men, dat er 54 huizen worden gebouwd. Dat kwam eind 1984 al in de gemeenteraad. Er ge beurde sindsdien echter niets en de bewoners waren al bang, dat het plan was afgeketst. Aanstaande woensdagavond is er een informatieve bijeen komst in de Sint Jozefschool aan de Nassaulaan. Daar kun nen de buurtbewoners terecht met vragen over de sloop en over het nieuw bouwplan.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1