WATERWEG Zwakzin nigenzorg botst op muur van onverschilligheid 1 i SPORT 15 Marj olein van Unen: 'Seoel of stoppen!' Gees je van Urk ook naar Vlaggetjesdag /'Niet bang voor stemmenverlies' John Scheerstra over houding WD in gifaffaire: Afscheid van Wind Bridgers stuiven in Tweemaal brons Caby van Leenen Erik van Westen kiest VZC'ers 3VO ontvangt De Flamingo's SVV bijeen Oefenreeks DSS'26 SPORTAGENDA '•'Directeur Joop van Dorp van het Vfaardingse Visserijmuseum, reder Luc Ouwehand en visdetailhandelaar Godfried Rijsemus aan boord van de Geesje van Urk in de Oude Haven. _;etjesdag Sche- 'omitévoorzitter Vlaardingen Voor de verandering is Vlaj veningen eens in Vlaardingen ingeluid. Henk van Wijk heeft In het Visserijmuseum aangekondigd, dat op zaterdag 1 juni om drie uur 's middags tientallen sche- pen van de NederTa'ndse vissersvloot van Schevéningen zul- .lên uitvaren op jacht naar de eerste nieuwe haring. Het hos- pitaal kerkschip, met de toepasselijke naam De Hoop, vaart ter ondersteuning de eerste mijlen mee. Voorzitter Luuc Ouwehand van de Redersvereniging ver- c wacht dat .de eerste schepen in de late zondagavond aanko- - inen op een haringrijke plek, dan In de loop van maandag .huiswaarts kunnen keren en dinsdagochtend aankomen. Hij - verwacht dat in de loop van die ochtend de veiling van de 'k^reeis^e Hollandse Nieuwe kan plaatsvinden in Katwijk of Scheveningen. De horeca beschouwt het altijd als een eer de - eerste Hollandse Nieuwe te kunnen kopen en aan de klanten fe presenteren en gooit er daarom graag een duizendje of wat meer tegenaan. I ptigeveer veertig schepen doen aan de race mee, waaronder tien koppels met aanzienlijke diepvriesmogelijkheden. Voor de gelegenheid komt ook de in 1916 gebouwde Vlaardingse /schuit Geesje van Urk naar Scheveningen toe. „Geesje, het is -"geen naam die meteen aan haring doet denken, maar het is de_meest originele kotter die we hebben", zei Ben Daalder, voorzitter van het Nationaal Visbureau. Zelf komt hij uit Texel en ook daar komen enkele haringvissers vandaan, die op vlaggetjesdag meevaren. Volwassen Volgens Nederlands enige haringbioloog drscAd Gorten zal de haring van goede kwaliteit zijn. Dat had hij vorig jaar ook verwacht. Volgens de haringvissers is dat aardig uitgekomen, alleen, voor wie de cijfers ziet op het eerste gezicht niet. Het totaal van vorig jaar is namelijk gelijk aan dat van 1983. Corten; „Dat klopt. Er is evenveel haring gevangen. Maar de verhouding is anders. Er is in '84 meer volwassen haring ge vangen. In 1983 waren het meer jonkies. Dat is een ontwik keling van belang. Als je de jonge vangt, haal je uiteraard de groei eruit. Dus was '84 van betere kwaliteit. Het ging meest om driejarige haring en haring is met drie jaar volwassen. De stand is nu gezond. Het biedt garanties voor de komende jaren. Dan kijk ik vooral naar de paai, dus op termijn het maatjesformaat niet naar oudere. Want haring kan oud worden, wel vijftien jaar: zo oud als een paard maar die wordt toch niet gevangen." ^Mdassluis Het zit John Scheerstra niet lekker, de kri tiek op de VVD. De fractielei der van de liberalen in de j Maassluisse gemeenteraad gaat in "op de ongemeen felle aan- vallen, die zijn partij ten deel -;zijn gevallen. Vooral de bewo- n,ers van de gifwijk Steendijk- polder kunnen het niet nala tten om de fractie ce bekritise- In de nieuwsbrieven van dejmmmïssie bodemonderzoek wordt ook openlijk tegen de standpunten van de VVD- fractie geageerd. Daarover wil John Scheerstra wel eens van gedachten wisselen. Want, zegt hij, er is de laatste weken een vtriekend beeld ontstaan- Er wordt een verkeerde voorstelling van zaken gege ven", aldus Scheerstra. „Alles j door Chris Woerts is terug te voeren naar de uil- breiding van het drinkwate- -roijderzoek. Wij hebben ons 'daar inderdaad tegen afgezet. Maar wij niet alleen, want ook het CDA was tegen, maar draaide tijdens een gecombi neerde commissievergadering plotseling 180 graden om. Als deskundigen, uitspreken dat de kwaliteit van het water geen gevaar loopt en dat er* geen geen doorlating van de leiding kan optreden, moeten wij dan -op dat gebied toch leken -gaan zeggen dat het niet zo is? Onzin. Toen de commissie bo demonderzoek dreigde met het "opschorten van het overleg .hebben wij gezegd: dat gaat te ver, je moet samen verder. Om de» samenwerking niet te fru- streren, hebben wij ingestemd ".diet de uitbreiding van het on- iderzoek." i' dat incident kón de libera le geen goed meer doen van de wijkbewoners. natuurlijk ontzet tend emotioneel bij de zaak betrokken. Wethouder Van der Knaap stelde in jullie krant: ik ben van goede wil. Wie niet, schreef Sjef Evers eronder en zo is het natuur lijk ook. Ook wij als VVD zijn begaan met het lot van de be woners in de wijk. Alle pro blemen komen misschien ook voort uit het feit dat aan de voorlichting het een en ander schort. De gemeente heeft al les gedelegeerd naar Rijn mond, maar Maassluis kan zelf ook een hoop doen. Bewoners die ongerust zijn of met vra gen zitten, komen toch bij de gemeente terecht. Die mensen gaan niet met Rijnmond bel len. Nee, ze willen het van de ambtenaren van de eigen stad hebben. Ik vind dat een ge miste katjs van het gemeente bestuur." Constructief John Scheerstra laat er tijdens het gesprek geen twijfel over beslaan dat de VVD het beste voor heeft om' tot een oplos sing te komen: „Er wordt tus sen de commissie bodemonder zoek en de gemeente toch con structief samengewerkt, Neem de beheersmaatregelen op de locatie van de voormalige vuüstort. Iedereen viel over onze wethouder Elly Coenen heen, toen zij niet direct op de eisen van de bewoners inging. Maar zij wilde eerst overleg gen met de deskundigen. Elly spant zich ontzettend in voor de bewoners. In het begin kreeg zij zelfs nog complimen ten van Woudstra en kreeg Van der Knaap alle kritiek. De rollen zijn nu omgekeerd." De aanhang van de liberalen in de wijk is volgens de com- missie bodemonderzoek sterk afgenomen. Enkele weken te rug stelde Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemonderzoek, dat de VVD een grote aanhang heeft ge had. „Ik geloof niets van die verhalen", wil Scheerstra niets weten van een eventueel ver lies. „Er is geen cijfermateriaal voor handen en ik zet er zeer grote vraagtekens bij. VVD'ers zijn mans genoeg om het be leid af te wegen. Ik zou het zeer verwonderlijk vinden als de commissie bodemonderzoek stemadviezen gaat geven. Bang zijn we er 2eker niet voor. Onze kiezers zullen aan de vooravond van de verkie zingen in 1986 alles op een rij tje ze ten- Daar hebben ze de commissie niet voor nodig." Bij de verkiezingen in 1982 be haalde de VVD in de Steen- dijkpolder 563 stemmen. Goed voor één zetel in de raad." Scheerstra: „Neem nu de OGB-zaak, Daarbij kregen we de handen op elkaar van de mensen op de publieke tribu ne. Ik zou het ernstig betreu ren als de commissie adviezen gaat geven, maar ik ben niet bang voor stemmenverlies." Bang voor een nieuw op te richten partij Stadsbelangen is John Scheerstra evenmin. „In ons democratisch bestel heeft iedere burger het recht om een partij op te richten. Wij zullen die partij, als die er komt, op haar daden beoordelen en met open vizier bestrijden. Mis- John Scheerstra: 'Zoeken naar goede oplossingen'. schien raken we een zetel kwijt, maar dat is op de zaken vooruit lopen. Ik denk wel dat hei een goede zaak als de hui dige coalitie van de drie grote partijen gehandhaafd blijft. Problemen zijn er vrijwel nooit en onderling loopt het lekker. Samen moeten we een oplossing proberen te vinden voor de problemen in de Steendijkpolder en aan de VVD zal het niet liggen. De laatste maanden hebben wij ten onrechte een negatief eti ket opgeplakt gekregen waar we niet blij mee zijn. Laat één ding duidelijk zijn: wij als VVD zoeken naar goede oplos singen, daar staan, wij voor." Schiedam Anita Dirk zwager is teleurgesteld. De informatiemarkt, die het sub-regionaal Over leg Zwakzinnigenzorg Nieuwe Waterweg Noord onlangs ïn de Blauwe Brug belegde, is op een fiasco uitge draaid. „Er zijn zo'n 300 scholen en opleidingen aangeschreven. Nie mand bleek geïnteres seerd in de zorg voor verstandelijk gehand! capten. Er zijn ongeveer tien jongelui geweest' blikt zij terug. Wat had moeten uitgroeien tot een geslaagd evenement naar aanleiding van het vijfjarig bestaan van het regionaal overleg, werd een manifestatie van de sinteresse. „Alle drie de colleges van B en W lieten het afweten, zelfs geen ambtenaar kon eraf. De Schiedamse burgers waren niet over de drempel te slepen Laat staan de Vlaardingse en Maassluisse." Haar woorden laten er geen twijfel over be staan. „Is verstandelijk gehan dicapt zijn zo bedreigend?" Goed beschouwd had Rijn mondvoorzitter André van di Louw vooraf al een signaal doen uitgaan, dat de markt wel eens tot een droevig resul taat zou kunnen leiden. In zijn openingswoord lag die waar schuwing al in zijn eerste zin opgesloten. „Nederlanders worden weinig geconfronteerd met verstandelijk gehandicap ten. In ieder geval heel wat minder dan bijvoorbeeld Ame rikanen. De verstandelijk ge handicapte, met z'n hele heb ben en houwen in plastic boodschappentassen ge stouwd, maakt daar soms deel uit van het straatbeeld, Voor ons is dat een schokkend ge zicht." Even later zou hij zeggen dat 'wij erg veel voorzieningen hebben getroffen, die de ge handicapten weghouden' van andere mensen.' „En maakt onbekend niet onbemind?" liet hij er retorisch op volgen. Teleurgesteld Die wetenschap kan volgens Anita Dirkzwager niet verhul len dat alle hoofden, plaatsver vangend hoofden, groepsleid sters, maatschappelijk werkers en vrijwilligers 'diep en diep teleurgesteld waren'. „En ook de ouders zijn opnieuw tegen een muur van onverschillig heid gelopen," vervolgt zij. Als enige pluspunt van het eerste lustrumfeestnoemt zij de saamhorigheid en eensgezind heid van de standhouders en de \'eldwerkers om te blijven vechten voor een volwaardige plaats van verstandelijk ge handicapten binnen de samen leving. Vooraf had Van der Louw het belang geschetst van de regio nale samenwerking. „De zwakzinnigenzorg in Nieuwe Waterweg-Noord heeft vroeg tijdig erkend dat alleen sa menwerking de overzichtelijk heid, herkenbaarheid en be trokkenheid waarborgen." Hij zei dat tegen de achter- frond van een aantal ontwik- eüngen, die het werk er niet gemakkelijker op maken. Van der Louw noemde in dat ver band de demografische ont wikkelingen de groep van ongeveer 125.0GÜ verstandelijk gehandicapten in Nederland zal vergrijzen die een aan passing van bestaande voorzie ningen vereisen. Verder noemde hij het rijksbeleid dat op grote schaal bezuinigingen op de sociale werkplaatsen voorstaat „De komende jaren worden daar 5.000 arbeids plaatsen wegbezuinigd." Van der Louw daarover: „Het idee om aan alle medewerkers van de sociale werkplaatsen de eis te stellen dat zij ten minste een prestatie moeten kunnen leveren ter grootte van een derde van wat een niet gehan dicapte presteert, zou zeer in het nadeel zijn van de verstan delijk gehandicapte." Schiedam De drie brtdgeve- renigingen Schiedam-West, Gusto en Schiedam '59 begin nen donderdag 6 juni met de achttiende zomerinstuif, waar aan elk bridgepaar kan mee doen. Er zijn twaalf speelavon den, de eerste zes op achter eenvolgende donderdagen en vanaf 15 juli op maandagen. De plaats van handeling is de bovenzaal van sporthal Mar griet Een prijzenpakket is be schikbaar voor wie minstens zes avonden komt spelen. Men kan zich uitsluitend als paar inschrijven tegen betaling van drie gulden per avond. Vlaardingen De gemeen te Vlaardingen neemt vrij dag officieel afscheid van C. Wind als oudheidkundig adviseur van de gemeente. De heer Wind heeft deze functie ruim 20 jaar belan- feloos vervuld. j geruime tijd geleden had hij aangekondigd zijn func tie neer te willen leggen zo dra een geschikte opvolger zou zijn gevonden. De ge meente is er na lang zoeken in geslaagd die te vinden: J.M. Moree zal zijn werk nu overnemen. In de personeelskantïne wordt vrijdag onder het ge not van een hapje en een drankje afscheid van Wind genomen. Rotterdams Nieuwsblad dinsdag 21 mei 1985 RW Alkmaar De VZC-zwem- ster Caby van Leenen vero verde tijdens de Speedo-fina- le in Alkmaar twee bronzen medailles. De eerste plak liet zij na de 200 meter wisselslag (2.48.5, nieuw persoonlijk re cord) omhangen door Ada Kok. Vervolgens legde zij, in *de categorie meisjes 1974, de 100 meter vlinderslag af in 1.17.4. Ook die tijd was goed voor een derde plaats en een nieuwe persoonlijke besttijd. Op de 100 meter vrijeslag fi nishte Caby in 1.10,1 als zes de. De prestaties van de overige VZC-leden in deze eindstrijd waren: Marion van' Irsen (1975) 100 meter vlinderslag m 1.33.9; Gertine van den Berg (1973) 100 meter rugsiaz in 1.16.9; Danny van Hees O»*) 100 meter vlinderslag ml^7;Allaerd Mensonïdes (1976) 100 meter schoolslag in 1.43.4 en Allaerd Mensonï des (1976) 100 meter rugslag in 1.33.9. 6 :wv. Marjolein van llnen Zwartewaal Waarin een klein dorpje groot kan zijn. Al meer dan een jaar is Zwartewaal het domici lie van Nederlands sterk ste vrouwelijke judoka, Marjolein van Unen. Niet geheel toevallig is de keu ze van deze internationale judotopper gevallen op het plaatsje aan het Briel- se Meer. Al sinds jaar en dag bracht Marjolein van Unen in Zwartewaal met haar familie de vrije uur tjes door. Sinds eén jaar of zeven is zij ook de trainster van de Zwar- tewaalse judoclub. Met het be sluit om daar de lessen te verzorgen, zette de toen 16-ja- ju daar de lessen te gaan 16-ja- rige Van Unen haar eerste weloverwogen stap op haar met successen geplaveide judo- weg. Marjolein was al op die leeftijd nationaal judokampi oene geworden in het zwaar gewicht (+72 kg) en had zo veel plezier in haar sport dat •r geen moment getwijfeld yerd aan de toekomst van het judo. Lerares worden dus, en dan ook maar meteen het geleerde op de cursus in Zwartewaal in praktijk brengen. Inmiddels, zeven jaar later, is Marjolein van Unen uitgegroeid tot de Anton Geesink in% het vrou- wenjudo. Zeven nationale ti tels, drie Europese titels en drie bronzen medailles op de wereldkampioenschappen, hebben samen met de ontelba re overwinningen in minder belangrijke internationale toernooien haar naam onver brekelijk aan het nationale vrouwenjudo verbonden. Kwaliteiten De bloeiende Zwartewaalse ju doclub en de sinds enkele ja ren ook van haar diensten ge bruik makende verenigingen in Vierpolders, bewijzen daar naast Van Unens kwaliteiten buiten het wedstrijdjudo. En dan getuigt sinds een jaar een gezellige woning in een rustige straat van het huwelijk van de judokampïoene. Trouwen. Voor vele vrouwelijke top sporters vaak de doodsteek voor hun sportieve loopbaan. De gretigheid, waarmee Mar jolein van Unen echter de ju- dosport blijft beoefenen, lijkt na haar huwelijk alleen maar toegenomen. Een overwinning op een toernooi van wereldni veau in het thuisland van het judo, Japan, en de onlangs voor de derde maal binnenge sleepte Europese judotïtel zijn in het nog korte jaar 1985 hier van de onomstotelijke bewij zen. „Ik heb er inderdaad nog steeds even veel plezier in als toen ik begon", vertelt Maijo- lein van Unen, „Natuurlijk is er sinds mijn eerste succes flink wat veranderd, maar mijn instelling ten aanzien van de wedstrijdsport js hetzelfde gebleven. Dat moet ook, an ders kun je je onmogelijk handhaven aan de top. Ellce wedstrijd is een aanval op je positie. Niet alleen internatio naal, maar ook de op het oog minder belangrijke toernooien in Nederland". „Juist een Nederlands kampi oenschap prolongeren legt de allergrootste druk op je. Ieder een wacht op het moment, dat je onderuit gaat. Zo is nu een maal de mentaliteit van de massa. Iedere tegenstander vecht zich tegen de kampioen ook half dood". Van verzadiging in het wed strïjdjudo is bij de Zwartewaal' se judolerares dus nog steeds geen sprake. Twee factoren ziin daarvoor verantwoorde lijk. De grote stimulans die uitgaat van Van Unens echtge noot Bert Zandvliet en het ontbreken van een wereldtitel op haar erelijst. „Bert is zelf sportman in hart en nieren en dus de laatste die moeilijk doet over de tijd die ik in het judo stop", aldus Marjolein van Unen. „Integen deel, hij moedigt me zelfs aan om nog harder te trainen. Dat moet ik ook wel, wil ik ODit de wereldtitel veroveren. In Maastricht hoop ik volgend jaar m'n slag te slaan. Dat zou een absoluut hoogtepunt in mijn loopbaan 2ijn'" Tot nu toe hebben de bezoe ken aan Japan de grootste in druk gemaakt op het judota lent. „Judo is in Japan wat het voetbal hier is", betoogt de Zwartewaalse. „Een topper wordt daar onthaald als een koning. In januari, toen ik daar was op uitnodiging van de Japanse judobond, begon het al op het vliegveld. Een of ficieel onthaal, compleet met radio en televisie. De organisa tie is daar zo perfect en de waardering voor je prestaties zo groot, dat je niet anders kan dan onder de indruk raken". Promotie De dagelijks met haar sport in de weer zijnde kampioene ver wacht erg veel van het in ei gen land te organiseren we reldkampioenschap. Niet -al leen sportief gezien ligt er in Maastricht een grote uitda ging, ook qua promotie is dat WK van ongekend belang. Be halve de verzamelplaats van wedstrijdjudoka's wordt Maas tricht namelijk ook het ont moetingspunt van de bestuur- j Iijke top van de Internationale Judofederatie. Een top, wiens invloed in met i geringe mate van belang is voor het promoveren van het vrouwenjudo tot een olympi sche sport. „De Olympische Spelen van Seoel lijken me de mooist denkbare afsluiting van mijn wedstrijdloopbaan", zo mijmert Marjolein van Unen, „mocht het 20 zijn dat in 1988 het vrouwenjudo nog steeds niet is geaccepteerd als olym pische discipline, dan denk ik er hard over om te stoppen!" Amsterdam Léon van IJ- zerloo, Wilma van Hofwegen en Annemiek van Driel (allen VZC) maakten deel uit van een door zwemtrainer Erik van Westen samengestelde Rotterdamse selectie, die deel nam aan de nationale kringe nontmoeting. In het Amsterdamse Sloter- parkbad waren vriiwel alle vaderlandse toppers aanwezig, zodat de prestaties van het Vlaardingse trio een beetje in de schaduw werden geplaatst. Léon van IJzerloo kwam bij de jongens 1970 uit op de 200 meter wisselslag en liet de klokken stilstaan op 2.34.7. In de» dames estafette ploeg sprintte Wilma van Hofwegen op de 100 meter vrijeslag naar een tijd van 1.03.0. Annemiek van Driel (meisjes 1971) raffel de op de 100 meter vlinderslag af in 1.15.2. Vlaardingen Nu de competities zo'n beetje op alle fronten zijn afgelopen, spitst de aandacht zich toe op de strijd om de KNVB- beker. Donderdagavond (aanvang 19 uur) worden gespeeld HVODe Flamingo's en NoordwijkFortuna VI. HBSS gaat zaterdag (14.30 uur) op bezoek bij het Oudbeijerlandse SHO, terwijl voor de ontmoeting Sparta 2—Hermes DVS nog geen datum is vast gesteld. Voor de beker van de KNVB afdeling Rotterdam speelt het Maassluise MSV'71 morgenavond thuis tegen DESV (19.00 uur). Excelsior'20 sluit de competitie niet maandag, maar donderdag avond (19.00 uur) af met'een uitwedstrijd tegen Dubbeldam. X Schiedam De vooijaarsver gadering van SVV, die don derdag 30 mei (aanvang 20 uur) in het clubgebouw op sportpark Harga wordt gehou den, bevat geen schokkende punten. Behandeld worden onder meer heL financieel ver slag van het lopende boekjaar, de begroting 1985-1986 en de vaststelling van de contribu ties. Vlaardingen In de aanloop naar de nieuwe competitie werkt de Vlaardinse vierdek lasser DSS'26 het volgende oe fenprogramma af: zaterdag 3 augustus 14.00 Camping't HaasjeDSS'26, dinsdag 6'ou* gustus 19.00 DSS'26PPSC, zaterdag 10 augustus 14.30 DSS'26—Maasdijk, dinsdag 13 augustus 19.00 DSS'26NRC Ommoord, zaterdag 17 augus tus U4.30 DSS'26—VOB, dins dag 20 augustus 19.00 's-Gra- venzandeDSS'26 en zaterdag 24 augustus 14.30 Rockanje— DSS'26. DINSDAG 21 MEI n Voetbal: 19.00 Ursus—SVV (Jufr- leumwedstri]d Ursus): KwarlliMlH Rotterdams Nieuwsblad Cup: 19.® VDL—Capelle; Halve Finale Vlaar- dings kampioenschap: 19.00 VFC— Fortuna VI. WOENSDAG 22 MEI Voetbal: RVB-beker: 19.00 MSV71- DESV; Herensoftbal: 19.00 Gop hers—Blue Hitters; Dames scftOBi: 19.00 BRN Catering/Feyenoord-- Holy; Zaalvoetbal: Schuttersveld R0>- terdam: 19.00 DOS'32—Demos m Energiehal Rotterdam veld 2: 19.® UrsusVan den Berg (d); Westwijknö Vlaardingen: 21.00 BKB— Excelsior B (d). 21.50 VZ'81FCN'66. DONDERDAG 23 MEI Voetbal: Halve finale Rotterdam* Nieuwablad Cup: 19.00 Schiedam-- FCN'66; Competitie: 19-00 DubMP damExcetslor'20: KNVB-beWjj 19.00 HVO—De Ramingo's, 19-<~ NoordwijkFortuna VI; Zaalvorm»w Energiehal Rotterdam veld i: DRZ 2SVDPW (dk Wielewaal rW terdam: 19.45 DOTO—DRZ (d); vlfet Rotterdam: 19-00 Schiedarrv- SPSV, 19.45 OACN Boys—SVDPW- 20.30 DHS8KBI

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2