Aegon: snel oplossing voor gif Koningshoek Kaarten troef bijGrolsch. PvdA wil nu wel meer winkels in binnenstad 'Schiedamseweg moet open VUUUIDIN6S DA6Bi.AH SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWE6 COURANT Parkeren achter station Schiedam Nijpels laat het afweten w*m GRATIS SPEL KAARTEN BIJ KRAT GROLSCH-PrjPJES. <&toékcd Weg vrij voor warenhuis 'Poppe wil zebra 's Landstraat valt in de prijzen PvdA- kamerleden praten met bewoners over SSSW Chaos rond trambaan Vriend knipt in oor Wethouders achter één regionaal industrieterrein WOENSDAG 22 MEI 1985 WD zet college op spel Vlaardingen De Schiedamseweg moet open. Dat blijft het standpunt van de Vlaar- dingse VVD, ook nadat burgemeester en wet houders ambtenaren hebben laten voorreke nen, dat alleen met eenrichtingsverkeer het lawaai op. die weg met de helft omlaag kan worden gebracht. De liberalen brengen met hun voorstel het PvdA/VVD-college in ge-- vaar. De PvdA, die voor afsluiting van de Schie damseweg was, ziet het bereikte compromis als het uiterst haalbare. Het is oorspronkelijk alle maal begonnen om een sub sidie van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu. Het mi nisterie kent subsidie per huis toe op basis van het om laag brengen van het ver keerslawaai. Dat bedrag loopt bii een hele afsluiting op tot bijna anderhalf mil joen. Het compromis tussen PvdA- en VVD-wethouders kost de gemeente al ruim drie ton aan subsidie. „Ver der kunnen wij niet gaan", zei wethouder Bas Goudri- aan gisteravond in de ver- keerscommïssie. De VVD houdt vol dat af sluiten niet nodig is en dat zorgde voor de nodige op winding. Goudriaan was ont stemd: „Meneer Bulva", zei hij tegen de maker van het alternatieve VVD-voorstel, „ambtenaren zijn anderhalf jaar bezig geweest om tot dit compromisvoorstel te komen en ik heb al het getob gezien waarmee dat gepaard ging. Meer kunnen wij er echt niet uithalen." Het compromis op zich was al voldoende om Nel Kester van D'66 te ver bazen. „De PvdA doet be hoorlijk wat water bij de wijn", vond zij. Maar de VVD wil dat de so cialisten nog meer water bij de wijn doen. „Een schoon heidsfoutje", noemde Bulva het instellen van eenrich tingsverkeer op de Schie damseweg. Met een paar minder ingrijpende maatre gelen zou hetzelfde resultaat bereikt kunnen worden. De PvdA, ooit fervent voorstan der van afsluiting, bleef in verwarring achter. Socialist Gerard Boender zei dat hij het moeilijk vond om tot een oordeel te komen, „De pro blematiek is door dit VVD- voorstel nog complexer ge worden." CDA'er Maarten Vermeer zag het simpel: „Dit is een verkiezingsstunt van de VVD." Hij was niet de enige die dat zei. Vlaardingen Twee goed beveiligde over steekplaatsen op de Schiedamseweg, daar voor pleitte He mi Poppe (SP) gisteravond in de commissie verkeer, Bij al dit geleuter tussen PvdA en VVD over af sluitingen en subsidies zou je haast vergeten dat er veel kinderen in de Oost wijk wonen, die elke dag die drukke weg over moeten ste ken. De SP'er riep de acties in herinnering van eni ge jaren geleden, toen ouders protesteerden te gen de gevaarlijke over steek die hun kinderen elke dag van en naar school maken. Maar daar vind ik in deze voorstellen niets van te rug", zei Poppe. Ver- keersdeskun ai ge Wim van Loosbroek betoog de dat er na de maatre gelen de helft minder verkeer over de Schie damseweg gaat Daar door zou de weg al een stuk veiliger worden. „Technische lariekoek", was dat volgens Poppe. Het blijft een drukke weg met veel bus ver keer. Maassluis Het verzeke ringsconcern Aegon, eige naar van de grond in win kelcentrum Koningshoek, verwacht een dezer maanden de resultaten van een onder zoek naar bodemverontreini ging zwart op wit in huis te Vlaardingen Commissaris van de koningin Sehelto Patijn reikt op donderdag 6 juni in het Provinciehuis in Den Haag de stadsvernieuwingsprijs van Zuid-Holland uit. Het plan voor 28 atelierwoningen aan de Landstraat in Vlaardingen is één van de vijf kanshebbers. Het plan voor 28 woon-werk- huizen; dat als motto kreeg 'wonen geen eenheidsworst', werd door de jury uit tachtig inzendingen gekozen als een van de beste. De prijs werd vo rig jaar door de provincie inge steld met het doel creativiteit in de stadsvernieuwing te be vorderen. Wie de hoofdprijs van 15,000 gulden heeft gewon nen, zal Patijn op 6 juni bekend maken. Voor de overige vier plannen zijn aanmoedigings prijzen van elk vijfduizend gul den beschikbaar. Schiedam De FvdA-kamer- leden Hummel en Vos komen morgenmiddag naar Schie dam-West om met de bewo nersvereniging ie overleggen, hóe het verder moet met de stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorpora ties (SSSW) en in het bijzon der de rooms-katholieke bouwvereniging Sint Jozef, die moeilijk doet over de re-reno vatie van 213 huizen in het complex Anthonïe Muysstraat. Niet alleen met Sehiedam- West zullen de PvdA-politici en hun fractiemedewerkers praten: er is 's middags tijd uit getrokken om het stedelijk overleg van de bewonersorga nisaties te horen over de SSSW. Die gesprekken vinden in De Bever plaats na een korte wandeling door de wijk, waar vandaag overigens de nodige festiviteiten plaatsvinden om dat er enkele bouwprojecten van start zijn gegaan. hebben. Direct daarna zal Aegon het rapport over deze jongste gifaffaire in Maas sluis doorspelen aan het Maassluise gemeentebestuur. Deze mededelingen deed mi lieuwethouder I. van der Knaap gisteravond tijdens de vergadering van de commissie milieuzaken. Verder vertelde de wethouder dat de pvc-wa- terleidingen vervangen zijn door koperen leidingen, omdat gebleken is dat de aangetrof fen aromaten (benzeen, met- hylbenzeen en polyeen) de pvc-leidingen konden binnen dringen. Op de plaats waar de ernstige bodemverontreiniging onlangs werd aangetroffen, onder de Palthe-stomerij, zijn de werkzaamheden momen teel stilgelegd in verband met het bodemonderzoek. De uit breidingsactiviteiten van Ko ningshof vinden op vele ande re plaatsen wel doorgang. De leden van de commissie zeiden zeer verbaasd te ziin over de snelheid waarmee dit onderzoek gepaard gaat en vroegen de wethouder hoe het mogelijk is dat in dit geval van bodemverontreiniging zo snel resultaten geboekt kunnen worden. Zij verwezen naar de Steendijkpolder waar de be woners al bijna twee jaar in grote onzekerheid leven over de totale omvang van het gif onder hun huizen en zich af vragen of er ooit nog wel gesa neerd zal worden. Verbazing Van der Knaap zei de verba zing van de commissieleden volledig te kunnen begrijpen: „We konden in het geval van Koningshoek handelend op treden omdat Aegon van harte bereid was mee te werken. In het geval van de Steendijkpol der zitten wij als college aan te hikken tegen de instanties die voor de kosten op zullen moe ten draaien. Maar ik zeg u wel dat ik vind dat ze nu lang ge noeg vergaderd en gepraat hebben. Ik ben van plan nu zelf de initiatieven te gaan ne men, want zo kan het niet lan ger. Er ligt bij het openbaar li chaam Rijnmond acht miljoen fulden die bestemdzijn om odemsanering van te bekosti gen, Ik denk dat we daar nu maar eens een beroep op moe ten gaan doen. Het is een ui terst frustrerende zaak dat we zo lang moeten wachten. Dat zelfde geldt voor de Vertowijk II. In deze wijk is gelukkig ook een aantal particulieren actief betrokken bij de gifpro- blematiek, zodat ook daar sneller gewerkt kan worden", aldus Van der Knaap. Kritiek De commissieleden uitten felle kritiek ten aanzien van de voorlichting over de gifaffai res, zowel naar de gemeente raad als naar de betrokken be woners toe. De commissiele den krijgen hun informatie daarover eerder uit de kranten dan van het stadskantoor. De wethouder, die al vele maan den eerder aangevallen is over deze tekortkoming van de zij de van het gemeentebestuur, beloofde opnieuw beterschap. Een duidelijk voorbeeld hier van is het rapport van het DWL (Drinkwaterleiding Bot terdam) over de 40 extra wa termonsters in de Steendijk polder. Dit rapport was al op 7 mei bij het college binnen en de commissie wilde weten waarom zij dit nu nog niet ter inzage hebben gekregen. Van der Knaap: „Dat rapport moet eerst nog langs diverse afde lingen en het is ook door het college nog niet behandeld, maar morgen zal ik het u toe sturen". 0m*. Siilfi i Schiedam De gemeente Schiedam gaat 150 extra par keerplaatsen creeren achter het NS-station Schiedam- /Botterdam-West. Er komt via de voetgangerstunnel, die onder de perrons en de rails doorloopt, een doorbraak in de richting van de Parallel weg. Wanneer een en ander gere aliseerd wordt, is onduidelijk, want eerst moet de gemeente er nog over onderhandelen met de Nederlandse Spoor wegen. Er zijn in de buurt van het station al 150 par keerplaatsen, maar dat is te weinig voor de norm die geldt bij een Park Rïde- systeem. Hierbij komt het erop neer dat men de auto bij het station parkeert en ver der de trein neemt. Twee jaar geleden vroeg de minister van verkeer en wa terstaat al, of de gemeente Schiedam wilde meewerken aan een dergelijk Park Ride. In principe werd toen ja gezegd. Nieuw is nu, dat er een ruwe tekening ligt van hoe het geheel aan de Paral lelweg-zijde eruit komt te zien. Als de NS er ook mee instemt, kan Schiedam de subsidieaanvraag bij de mi nister gaan voorbereiden. In de nabije toekomst vallen er meer veranderingen ie verwachten, maar dan aan de voorzijde van het station. Di recteur gemeentewerken Harm de Block moet van B en W een stedebouwkundig plan maken voor het hele ge bied tussen Stadserf (Emma- plein) en Stationsplein, waar bij uiteraard rekening zal worden gehouden met de uit gevoerde reconstructie van de Singel en de Overschiese- straat. Het plan zal vooral van invloed zijn op het par- keerplein aan de Overschie- sedwarsstraat. Alleen milieu-specialisten bezoeken gif wijk Morgenmiddag mag dan het nieuwe spoorwegviaduct in Schiedam voor verkeer opengesteld worden, iets ver derop op de Nieuwe Damlaan blijft het nog even behelpen. De aanleg van de trambaan gaat daar nog steeds ge paard met enkele chaotische taferelen: hier en daar is de situatie nogal onoverzichte lijk, sommige automobilisten zoeken verdwaasd hoe zij nu eigenlijk bij het benzinesta tion moeten komen en fiet sers en bromfietsers moeten omrijden via Poldervaart of achter sporthal Margriet om. Het is een van de moeilijkste situaties bij de aanleg van de trambaan; onder andere de sporthalbrug moest ervoor verbreed worden. Bij het Hof van Spaland, langs het Bach- plein en langs de Botenbuurt gaat de aanleg gestaag ver der. Het ziet ernaar uit, dat de beoogde termijn gehaald wordt en dat de tram komen de herfst inderdaad naar Schiedam-Noord kan rijden. Maassluis Ed Nijpels, de fractieleider van de VVD in de Tweede Kamer, komt niet naar Maassluis om een bezoek te brengen aan de gif wijk Steendijkpolder, In een eerder stadium, tijdens een partij bijeenkomst begin deze maand in Delft, had de liberale leider aan boze bewoners toegezegd zelf naar Maassluis te komen. Vlaardingen Met een bloe dend oor verliet een Vlaardin- fer gisteravond een café in de innen stad. Een vriend met wie hij een pilsje zat te drin ken had gevraagd of hij het oor eraf mocht knippen en in een overmoedige bui zei het slachtoffer 'ja'. De vriend pakte een schaar en zette .die onvervaard in het taaie vlees. Maar voor het oor los was gaf het slachtoffer er de brui aan. Dat het zoveel pijn zou doen had hij toch niet verwacht. Mei een bloedend oor liep hij naar huis. De poli tie werd gewaarschuwd en die bracht de man met het in ge knipte oor naar het Holyzie- k en huis. Het slachtoffer wen ste geen aangifte te doen van mishandeling. Hij had er per slot van rekening zelf om ge vraagd. Nu komen de drie milieuspeci alisten van de VVD-fractie naar de Eerste stad aan de Waterweg. De heren Braam en Veldhuis en mevrouw Jorritsma bren gen op 30 mei een bezoek aan Maassluis. Zij zullen spreken met een delegatie van de com missie bodemonderzoek. Het bezoek draagt een besloten ka rakter. Het door de VVD met veel tam-tam aangekondige bezoek van Niipels is dus defi nitief van ae baan. John Scheerstra, de fractie-voorzit ter van de VVD in de Maas sluise raad: „Er is in de fractie van de Tweede Kamer over gepraat en het leek iedereen het beste om de specialisten naar Maassluis te sturen. Zij moeten toch met de problema tiek omgaan en de fractie in formeren als er besluiten ge nomen moeten gaan worden. Het is denk ik geen slechte zaak dat deze drie mensen naar onze stad komen." Het bezoek van de parle mentsleden neemt in totaal anderhalfuur in beslag. Eerst zal een uur met de commissie bodemonderzoek worden ge sproken, waarna nog een half uurtje over is voor een bezoek aan de wijk. „Het is wel wat anders dan we ons ervan had den voorgesteld", stelt Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemonderzoek. „Er komt geen gesprek met een bewonersdelegatie en van een zware delegatie is ook geen sprake meer nu Nijpels niet komt." HÉ :£-:- Vakmanschap is Mecsieischap De plaats van het toekom stige regionale bedrijfsterrein in Maasiand-Noord, inge klemd tussen rijksweg 20 en de Maasdijk. Maasland Alle betrokken wethouders van de zeven Westlandse gemeenten staan achter de aanleg van een re gionaal industrieterrein in Maasland-Noord. Zij onder schrijven daarmee het advies in het economisch deeiplan. Ook het dagelijks bestuur van het Samenwerkingsor gaan Westland, de commissie econmische aangelegenhe den, de Tuinbouwadvieseom- missïe en vertegenwoordi gers van het 'overige' be drijfsleven vinden dat een gezamenlijk industrieterrein zo snel mogelijk moet wor den aangelegd. De gemeente Maasland is hiermee even eens akkoord gegaan en is bereid tot de noodzakelijk herziening van het bestem mingsplan. Voorwaarde is wel dat de Wesüandraad in stemt met een verhoging van de garantie voor de (voorbe- reidings)kosten. Schiedam Anders dan in het verleden spreekt het bestuur van de Pvd A-af deling Schiedam zich in het concept-verkie- zingsprogram 19B6-1990 uit vóór versterking van de winkel functie van de binnenstad. Het winkelbestand mag nu wel een groter vloeropper vlak krijgen. Daarmee maakt de PvdA in feite de weg vrij voor vestiging van een wa renhuis, zoals dat door CDA en VVD al langer beoogd wordt, evenals door PvdA- wethouder Zijdeveld. Het PvdA-bestuur noemt zelfs locaties: hoogwaardige winkelvoorzieningen zijn ge wenst aan de uiteinden van de as Koemarkt-Emmapleln (maar dat kan evengoed zijn op de plaats van de Trechter en Lentefeest, zoals Zijde veld onlangs suggereerde; dat is per slot van rekening tegenover het Emmaplein). Dat de PvdA de Koemarkt in dit verband noemt, geeft voe ding aan het gerucht dat C A uit het flatgebouw Singel- wijck verdwijnt; naar de Hoogstraat? In de sfeer van de ruimtelijke ordening is er nog een opval lende tendens: de PvdA ver ruimt het begrip 'bouwen voor de buurt'. In principe moeten bewoners van een stadsver nieuwingsgebied wel in de nieuwbouw kunnen terugke ren, maar de PvdA wil er niet langer voor terugdeinzen om in de oude wijken ook wat an ders te bouwen dan woning wetwoningen. Qua financie- ringscategorie moet gediffe rentieerde woningbouw wor den bevorderd, stelt het PvdA-bestuur. Dat wil zeggen dat woningbouw in de vrije sector toegestaan wordt, wat overeenkomt met het beleid van WD-wethouder Cor van Tilborg. Het PvdA-bestuur wil berei ken, dat Schiedam in 1990 weer uitkomt op een aantal in woners van 75.000, Het aantal is nu 69.000. Bij inschrijving van woningzoekenden staat de PvdA een belangrijke koers wijziging voor. Uit oogpunt van emancipatie mag het kost winnerschap niet van belang meer zijn bij toewijzing van huizen. In net concept-pro- gram staat dan ook dat de be paling 'economische binding aan Schiedam' dient te verval len. Hiermee wil de PvdA de achterstelling van werklozen en veel vrouwen ongedaan maken. Bij de woningbouw moeten be jaardenwoningen prioriteit krijgen alsmede nieuwe woon- en leefvormen. In een struc tuurschets met verschillende scenario's moet de gemeente aangeven hoe Schiedam zich verder kan ontwikkelen. Hier bij ïs de geplande wijk Spaland van belang. Omwille van Spa land blijft de PvdA voor slui ting van luchthaven Zestien hoven. Ook blijft het PvdA- bestuur zich verzetten tegen aanleg van riikswee 19 (of r A 4), maar het aawezige dijkli- chaam kan gebruikt worden voor een ontsluitingsweg voor Woudhoek en Midden-Delf land. Zwembaden Meer routes voor bromfietsers, fietsers en voetgangers (roet name tussen Schiedam-Noord en het stadsdeel ten zuiden van de spoorbaan Rotterdam- Hoek van Holland) moeten het leven in Schiedam veraange namen. In elke wijk fietsen stallingen en de mogelijkheid voor fietsers om bij rood licht toch rechtsaf te slaan, zijn van de Enige Nederlandse Fiet sersbond (ENFB) overgeomen punten. Voor het welzijn moet er een stedelijke overlegstructuur ko men. Ook beoogt de PvdA-top een stedelijk opbouwwerkor gaan, zoals VVD-wethouder Hafkamp ook wil. Wat de por tefeuille van Hafkamp aan gaat: het PvdA-bestuur staat ook uitbreiding van het aantal peuterspeelzalen voor. Het ba sisonderwijs moet meer aan dacht krijgen, ook de educatie van volwassenen, In het concept-program staat kort maar krachtig: „Er blij ven twee overdekte zwemba den en een openluehtbad." Er staat alleen niet bij, of bijvoor beeld bad Groenoord van de gemeente blijft of overgeno men wordt door een projec tontwikkelaar (er zijn onder handeling met de restaurant keten Van der Valk).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1