VUB wil info-balie bij GSD Weinig van inzet VVD gemerkt 'Brugmanstraat te snel aangepakt' SÉ Nog geen nieuwe CAO bij Brinkers COMMISSIE BEKIJKT STADSVERNIEUWING VLAARDINGS DAGBLAD SCH1EDAMSCHI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT COMMISSIE CONTRA LIBERALEN Eenmaal, andermaal Lapmiddelen en armenzorg Actievoerders boos op PvdA Celstraf voor fraude met BV Extra geld 'PvdA heeft geen hart voor sport' SG wil los komen van vergrijsde amateurkunst Inbrekers stelen loodzware kluis Dieven slaan slag Ban DONDERDAG 23 MEI 1985 Vlaardingen Er moet een informatiebalie komen bij de Gemeentelijke Sociale Dienst (GSD), waar de klan ten meteen terecht kunnen met eenvoudige vragen over ogb, huursubsidie en uitkeringsrechten. Dat zegt het Vlaardings uitkeringsgerechtigdenberaad in een reactie op de minima-nota van de gemeente. De nota is mager en getuigt niet van politieke moed bij de gemeente, aldus Hanneke Kooiman namens het VUB. Het beraad laat in zijn reactie weinig heel van het plan van het CDA om in navolging van Schiedam een steunfonds voor minima in te stellen. „De eer ste stap terug naar de armen zorg", vindt-Hanneke Kooi man. Zij is blij dat de gemeen te oog heeft voor de noden van de minima» maar een steun fonds verdoezeld slechts de ar moe. „De bïjstandwet wordt met zo'n noodpot nog verder uitgehold en de minima die er een beroep op doen worden onderworpen aan wéér een toetsing." Ook met een kortingspasje voor minima is het VUB niet overdeeld gelukkig, „Dat is het zoveelste lapmiddel en het drukt weer een stempel op de uitkeringsgerechtigden." Het beraad wijst het invoeren van een pasje echter niet van de hand. „Wij kunnen ons niet al tijd de luxe permitteren om principieel te zijn. Binnen het beraad leven grote weerstan den tegen een pasje, maar wij zijn niet in de positie om daar een uitspraak over te doen." Het plan van het VUB om bij de gemeentelijke sociale dienst een informatiebalie te openen is door de politiek warm ont haald. Kooiman: „Wij merken op onze spreekuren steeds dat veel problemen ontstaan door gebrek aan informatie. Betere en uitgebreidere informatie is in onze ogen dan ook een eer ste vereiste voor het voeren van een goed minimabeleid." De balie zou het probleem op lossen, dat klbnten van de b GSD hun vragen moeten op zouten omdat zij pas na een af spraak terecht kunnen bij hun bijstandmaatschappelijk wer ker. Het VUB denkt verder aan meer en beter foldermate riaal en een betere bereikbaar heid van de afdeling huursub sidie. In tegenstelling tot de makers van de nota is het VUB er wèl voorstander van om een proef proces uit te lokken om te ont dekken waar de grenzen van de gemeente liggen als het erom gaat iets extra's voor de minima te doen. llll!lJlJil^[^ll[ll!JI[ll!llll!llEI!lIllfIfIIil1lllllliJllHllllIi[lllll;IUiHllllEllltlli]Illlll]IIllllliliJJ[IlNJIl]|]lllElUllr^lrM!l]Hlll]liIlJ^ƒl[IllilJlllfM!UllnlllJlltJl!lUIlllnliïJilliltlilflrilltIl]JlrIrllllJll|[!ll^1lIlJllilrlllIEl^uiillHliiltlrlllitltfllrlMlIlllllll1]^!lHllm, Maassluis De commissie bo demonderzoek Sieendijkpolder is het met John Scheerstra, fractie leider van de VVD in de Maasslui- se raad, oneens dat er de laatste maanden een vertekend beeld is ontstaan over de rol van de libera len in de gifaffaire. „Onze commissie werd in 1983 betiteld als een nuttige katalysator. De VVD zou alle bestuurskracht inzetten om de problemen op te lossen. In de afgelo pen twintig maanden hebben wij daar weinig van gemerkt", stelt de commis sie in een reactie op het interview in deze krant met de liberale leider. Voorzitter Harm Woudstra van de commissie bodemonderzoek zet de conflicten die er zijn geweest op een rijtje: „De eerste aanvaring met ons was de cursus toxicologie. Een beschei den bedrag kon er niet af. Juist de VVD stelde dat de gemeente over vol doende deskundigheid beschikte. Daar hebben wij tot nu toe weinig van ge merkt. Het betrekken van burgers bij het gemeentelijk bestuur om gezamen lijk de problemen van de bodemveron treiniging op te lossen, bleek geen haalbare oplossing te zijn. Juist daar hadden wij goed als katalysator kun nen werken. Ongeloofwaardig Woudstra gaat namens de commissie ook in op rol die wethouder Eliy C oe nen (VVD) in het overleg met de com missie heeft gespeeld: „De weigering om het drinkwateronderzoek uit te breiden was niet de reden om het overleg met de gemeente op te schor ten. Scheerstra weet dat drommels goed. Het was de autoritaire houding van één van de wethouders, die tot de breuk leidde. Het is juist deze wethou der die keer op keer vragen onbeant woord laat of de plank misslaat bij het geven van informatie. Een wethouder die zelf geen risico wil dragen bij het nemen van bestuursbeslissingen en zich steeds beroept op adviseurs komt bij ons ongeloofwaardig over." Woudstra, fel van toon: „Waarom wor den de volksgezondheidsrisico's steeds verdoezeld en slechts besproken in de medische disciplines? Juist openheid in die zaken kunnen spanningen voorko men." In het interview ging Scheerstra ook in op de falende voorlichting. Woud stra hierover: „Kritiek op de gemeen telijk voorlichting is goedkoop. De VVD zal zelf moeten inzien dat voor lichting stoelt op visie. Aan dat laatste ontbreekt het op gemeentelijk niveau." Harm Woudstra werp zijn biiki ook vooruit naar een eventuele sanering: „Een gemeente met 28, 29 verontrei nigde locaties kan zich geen halve maatregelen veroorloven. Daarvoor is de situatie te kritiek. Maassluis als eer ste stad aan de Waterweg, heeft nu al de reputatie van 'eersie gifstad van Nederland'. Ontstaan door fouten die in het verleden zijn gemaakt." En over de rol van katalysator: „Mis schien dat de VVD in Maassluis en wellicht ook anderen nu als katalysa tor gaan fungeren. De uitspraak van destijds van de VVD krijgt dan feitelij ke inhoud. Dat is wat wij verwachten, nu de bodemverontreiniging in de Steendijkpolder en in de rest van Maassluis steeds ernstiger vormen gaat aannemen." Schiedam De tachtig actie voerders, die gisteren vanaf het Emmaplein naar het Bin nenhof zijn vertrokken om te demonstreren tegen de voor- deurdelersregeling, zijn kwaad dat geen enkel prominent lid van de PvdA zich had ver waardigd aan de actie mee te doen. Bij het vertrek met twee bus sen en ook later, spraken veel deelnemers hierover hun on genoegen uit. „De PvdA zegt wel solidair te zijn, maar van de fractie of het bestuur laat niemand zich zien. 's Ochtends niet bij het vertrek en ook la ter niet in Den Haag", aldus D'66-lid Coby de la Rie. De op komst op het Binnenhof viel haar toch al tegen. Rotterdam De Rotterdamse rechtbank heeft twee Nieu- werkerkers veroordeeld tot gevangenisstraffen van drie en vijf maanden wegens bedrieg lijke bankbreuk en meineed. De officier van justitie had te gen hen negen maanden on voorwaardelijk geeist. Het tweetal, de 63-jarige vader en diens 33-jarige zoon, werd schuldig bevonden aan het overbrengen van goederen (onder meer kantoorappara tuur en computerprogram ma's) uit het faillissement van het computerbedrijf Datalogica BV in Rotterdam naar de nieuwe firma Datasupport in Nieuwerkerk. Tegen de rech- ter-commissaris hadden de Nieuwerkerkers hierover ge zwegen. Schiedam De ene keer gaat het te het gisteren ruiterlijk toe dat zij iang snel, de andere keer te traag. De be- niet altijd gelukkig is met de manier woners vereniging Schiedam-West gaf waarop in haar wijk bouwprojecten van de grond worden getild. Het kleine project van vijf woningen voor een- en twee persoonshuishoudens (HAT) in de Brugmanstraat ervoer de bewonersvereniging giste ren als zo'n voorbeeld van voortvarendheid waarmee zij moeite had. „Achteraf kan je stellen dat het een goed plan is, maar we hebben wel bar weinig gelegenheid gehad er over mee te praten", hield Hans Coster wethouder Cor van Tilborg (stadsvernieu wing) voor. De ontmoeting vond plaats in het kader van een reeks acti viteiten in West. Behalve ver tegenwoordigers van de bewo nersvereniging en de portefe uillehouder was ook een groot aantal leden van de commissie stadsvernieuwing naar de wijk getogen om daar poolshoogte te nemen. De stoet deed achtereenvol gens de Huijsmansstraat aan, waar woningbouwvereniging Eendracht is begonnen met de opknapbeurt van 27 huizen, de Brugmanstraat waar het start sein werd gegeven voor de bouw van vijf HAT-woningen, de Kortlandstraat waar nu be gonnen met de bouw van nog eens twaalf HAT-woningen en tenslotte het Vriendschaps plein, waar een metershoge muurschildering door Van Til borg werd onthuld. Waarom de Brugmanstraat zo Wethouder Cor van Tilborg ontvangt op het Vrïend- schapsplein een zeefdruk uit handen van kunstenares An~ kie Manders. De zeefdruk is een getrouwe nabootsing van de muurschildering op het plein. snel door de ambtelijke molens is gejaagd, deed de heer De Rijke van het bouwteam uit de doeken. „Het is financieel ver schrikkelijk moeilijk dergelij ke kleine projecten op te zet ten. Daarom is ervoor gekozen een aantal van die projecten aan eikaar te koppelen. Zo kon het gebeuren dat de Kort landstraat al veel langer in be handeling was, maar toch ge- lijktijdig met de Brugman straat zal worden uitgevoerd. We moesten ook een klein bouwplan aan de Singel erbij betrekken om binnen de Bestuurder en bewoners in de Kortlandstraat op de plaats waar twaalf woningen voor 1- en 2-pe soonsnuisboudens zullen worden gebouwd. HAT-regeling van het ministe rie te vallen." Muurschildering Hoogtepunt van het bezoek was het spontane feest dat op het Vriendschapsplein ter ge legenheid van de onthulling van de muurschildering werd gehouden. Het kunstwerk van schilderes Ankie Manders, voorstellend een jkind dat bas ketbal speelt, typeerde Van Tilborg als een goed voorbeeld van cultuur op straat. Hoewel feestelijk, compleet met infor matiestandjes, kinderen met ballonnen en de muzikanten Jan Olaf, hadden sommige omwonenden de kans aange grepen om hun misnoegen over de hoge energierekenin gen met spandoeken kenbaar te maken. 'Wij balen, de stook kosten moeten dalen', luidde de veelzeggende tekst op één van de spandoeken. Hans Coster, secretaris van de be woners veren igi ng, greep uiteindelijk de gelegenheid aan om namens de vereniging een aantal hartekreten te sla ken. „Ik ben bang dat Schie dam, en ook deze wijk, m het meerjarenplan, stadsvernieu wing erg geïsoleerd komt te liggen. Er zullen hier nog maar weinig stadsvernieu- wingstreinen stoppen, vrezen wij." Verder pleitte hij voor 'voldoende beroepsmatige on dersteuning' voor de bewo nersvereniging. „Alleen zo zullen we in staat zijn als eer- stelijnsopvang paraat te zijn en in democratische besluitvor ming te participeren, mèt onze en vóór onze bewoners." Maassluis Maassluis krijgt een bedrag van 358.400 gulden uit het fonds stads- en dorps vernieuwing van Rijnmond. De overheid heeft 3,2 miljoen gulden aan Rijnmond beschik baar gesteld. In totaal hadden de Rijnmond-gemeente 17 mil joen gulden voor tal van pro jecten gevraagd. Een bedrag van 700.000 gulden wordt gebruikt om gemeenten te helpen bij de uitvoering van projecten die echt in de knel komen. Vlaardingen en Schiedam krij gen geen geld van Rijnmond. Zij ontvangen de bijdragen rechtstreeks van het rijk. Maassluis Een nieuwe CAO voor de werknemers van Brïnkers/Cargill laat nog op zich wachten. Mo menteel hebben werkge vers en de vakbonden twee gespreksrondes achter de rug, maar daarin zijn ze niet tot volledige overeen stemming gekomen. De punten waarop geen over eenstemming bestaat zijn de arbeidstijdverkorting (ATV) en loonsverhoging voor handhaving van de koopkracht. De FNV wil graag naar een 36-urige werkweek en twee keer drie procent verhoging om de koopkracht te handha- ven, bij een tweejarig contract. Tineke de Beer namens de FNV: „Eenmaal drie procent structureel en de andere drie procent is eenmalig." Brinkers/Cargill wil voorals nog niet naar een 36-urige werkweek en daarnaast slechts twee keer één procent salarisverhoging voor de koop kracht bieden. Brmkers/Cargill heeft drie vestigingen. Buiten Zoeter- meer zit het bedrijf ook in Wijchen en Maassluis (Indus trieweg) met totaal circa 300 werknemers, die overigens niet allemaal onder dezelfde CAO vallen. Tineke de Beer: „Ze profiteren wel van wat wij bereiken." Op 5 juni praten beide partijen over het eindbod waaraan Brinkers momenteel werkt. Bert Kandel: Vlaardingen De PvdA heeft geen hart voor de sport. Die conclusie trekt Bert Kandel, eerste reser ve voor de PvdA-raads fractie in Vlaardingen, uit de manier waarop de soci alisten tegen de aanleg van een nieuwe baan voor de atletiekvereniging For- tuna aankijken. De PvdA heeft laten blijken dat zij de prijs voor die baan, een miljoen gulden, eigenlijk te hoog vindt. Vroeger liep de PvdA nog wel warm voor de sport, weet Kandel. Maar toen zaten er met Wout Groe- neveld, Cor van Iperen en Maarten Hoogerwaard ook mensen in de partij die hun sporen in de sport hadden verdiend. Die tijd is voorbij en dat is jammer vindt Kandel, zelf lid van Fortuna. „Sport is heel be langrijk en er zijn veel mensen bij betrokken- Vooral ook gewone men sen die de PvdA immers zo graag als achterban be schouwt." De PvdA heeft de atle tiekvereniging gevraagd zelf een forse bijdrage in de aanleg van de baan te leveren. Kandel is daar over teleurgesteld; hij had verwacht dat zijn partij zonder 'mitsen en maren steun zou geven aan de wens van Fortuna, die door de raad voor sport en recreatie ten volle wordt ondersteund, „Kom op PvdA!", roept Kandel op in het Vlaardingse afde lingsblad Achterban. „Ik mag toch niet aannemer dat CDA'ers en VVD'ers echt sportiever zijn dan wij?". Maassluis Het college van B en W wil een olie verfschilderij met daarop de Havenkom en de Mar- nixkade van de schilder Van Bakels aankopen voor een bedrag van 3250 gul den. Met deze wens overviel wet houder Izaak van der Knaap (cultuur) de leden van de raadscommissie culturele za ken. De wethouder gaat daar mee in tegen de wens van de commissie van deskundigen van het gemeentemuseum dié een adviserende taak heeft ten aanzien van kunstaankopen voor het museum. Zij advi seerde negatief. De commissieleden konden bijna niet anders dan ja zeggen tegen dit voorstel van het col lege, omdat de eigenaar van daag een beslissend antwoord wil hebben. Zegt Maassluis nee, dan zal het schilderij wor den aangekocht door het Rijksmuseum in Amsterdam. Lydie Knoop (PvdA), die ook lid is van de culturele raad, vroeg de wethouder waarom deze zaak niet de avond daar voor in de vergadering van de culturele raad aan de orde is geweest. „Dat zou inderdaad beter zijn geweest, maar het coitege moest hier eerst nojg een uitspraak over doen, van daar", aldus Van der Knaap. Jaap van der Griend (PPR): „Ik wens niet mee te doen aan dit soort zaken, zoiets moet je beter voorbereiden. In feite kan ik nu niet echt beslissen dus zeg ik nee". De wethouder kreeg ondanks de kritiek op het al te voortvarende beleid van het college toestemming om het schilderij aan te kopen, maar moest wel beloven eer$t de leden van de culturele raad op te bellen om naar hun me ning te vragen. Het CDA- raadslid Joke van de Rest heeft blijkbaar nogal een kale wand in haar woonkamer want zij zei: „Ais het college hei niet koopt, wil ik het zelf wel kopen". Waarmee het zo goed als zeker is dat dit stuk historisch Maassluis binnen d' eigen grenzen blijft. Schiedam De gemeente its dan wel uit op opheffing van de Scniedamse Gemeenschap, maar zolang de stichting nog bestaat, houdt zij zich nog ba zig met de culturele ontwikke lingen in de stad. En die baren de SG zorgen. Eerder al sprak SG-directeur Ruud Pillard van een sterke vergrijzing in de verenigingen, die aan amateuristische kunst beoefening doen (zang, toneel, muziek) en dat levert het ga- vaar op dat een subsidiëring alleen in deze sector voorbij gaat aan de wensen van jonge re Schiedammers. De SG wil daarom komen mei een toekomstperspectief, waarin behoud van de ama teurkunst voorop staat, maar waarbij het ook beter mogelijk wordt om culturele uitingen te subsidiëren die buiten het ver enigingsverband om plaatsvin: den. Nu gaat dat soms via inci dentele subsidies, maar die verhouden zich slecht tot de veel grotere bedragen aan de vergrijzende verenigingen. De stichungsraad van de SG wi) er een open discussie over voorbereiden. r" -j Vlaardingen Een vierhon^ derd kilo zware kluis was dè! buit die inbrekers in de nacht van dinsdag op woensdag uit een bedrijfspand aan de Mar-i eonistraat in Vlaardingen wis^ ten weg te slepen. In de kluis; zat driehonderdvijftig gulden.] De politie vermoedt dat de da-! ders voor het vervoer een aan-i hanger hebben gebruikt, die in| de Fultonstraat werd gestolen] Uit een huis aan de Van Ho- gendorplaan werden vijfhon-Ü derd gulden en een spaart bankboekje ontvreemd. DeTn-j brekers zijn waarschijnlijk op^ de luifel van een winkel ge-] klommen en via een bal kon 4 deur het huis ingekomen. Maasluis Autodieven sloe^ gen vannacht hun slag im het Wipperspark in Maassluis^! De onverlaten forceerden van'êen groot aantal auto's de deufert en namen de geluidsappara tuur weg. „De meldingen van diefstal stromen momenteel binnen", aldus inspecteur De1, Jong van het korps. Ook aan de Albert Schweitzer- dreef sloeg een autodief zijn ?agi'j ^5. een Personenauto naaide hy een radio-casettere- corder weg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1