PvdA-kamerleden leggen SSSW aan Brokx voor Variant-Bulva 'onwerkbaar' EEN SPEELSE ZDMER MET EEN KODAK STRANDBAL. VUURBINGS DAGBIAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Tram rijdt 5 september naar Noord Ruiten sneuvelen achter .trapveld j e Werkervaring via vormingscentrum KADO BIJ 2 K0DAC0L0R FILMS. 1 «ia. i 'Jongens, die jaarrekeningen moet je hebben' Nieuwe serie wandelconeerten Glasbakken in woonwijken Twee weken cel voor caféhouder Celstraf en boete voor inbraken Paarden gered MTERWEG Schiedam PvdA-ka- merleden Rein Hummel en Henk Vos gaan de pro blematiek rond de Stich ting Samenwerkende Schiedamse Woningcorpo raties (SSSW) voorleggen aan staatssecretaris Gerrit Brokx. Zij zullen de staatssecretaris schriftelijk vragen naar de resultaten van het ministerieel on derzoek naar de SSSW. Ook zijn zij benieuwd naar de oplossingen, die Brokx voorstaat in de met de dag toenemende pro blemen. Hummel: ,.De Schiedamse ge meenteraad hoeft zich door ons initiatief niet gepasseerd te voelen, want die houdt ge woon zijn eigen verantwoorde lijkheid. De gemeenteraad zit er niet om vliegen te vangen. Ik kan mij voorstellen, dat raadsleden eens vragen naar de jaarstukken van de vijf Schiedamse woningcorpora ties. Het zijn tenslotte openba re stukken, die een raadslid op grond van jurisprudentie zó kan opvragen. Daar heeft het gemeentebestuur wat aan en ik ben er zelf ook zeer be nieuwd naar. vooral ook naar de accountantsverklaringen van de gemeente, die daarbij horen." Hummel zei dat gisteren na af- VRIJDAG 24 MEI 1985 loop van een werkbezoek aan Schiedam-West niet voor niets Verbaasd had hij kennis fenomen van de opmerking, ie opbouwwerker Armand van Puyvelde namens de ver zamelde bewonersverenigin gen deed, dat drie accountants van de gemeente zitting heb ben in besturen van corpora ties van de SSSW. Het PvdA- kamerlid keek daar zeer van op, maar hij bleek meteen een allrounder op het gebied van de volkshuisvesting. In enkele opzichten wist hij de bewo nersverenigingen een lege te geven in de relatievorming tussen gemeente en bouwvere nigingen en de mdruk be stond na afloop dat het geen' kwaad had gekund als er ook gemeenteraadsleden bij had den gezeten. Die hébben im mers nog met naar jaarreke ningen gevraagd. Die hébben immers nog geen kritiek ge had op de dubbelfuncties van de gemeente-accountants, die volgens Van Puyvelde hun ei gen SSSW-stukken nakijken. Hummel: „Gemeenteliike ho temetoten kunnen niet altijd de schijn vermijden dat zij een dubbele pet op hebben. Het is ook niet goed. Een gemeente kan bij een statutenwijziging van een corporatie, maar ook bij het verstrekken van een geldlening, bevorderen dat die dubbelfuncties verleden tijd worden. Leg dat soort dingen in ieder geval voor aan Brokx, want ik geef hem na dat hij daar goed tegenin gaat." Spoeddebat Op het strafrechterlijk onder zoek naar de SSSW wilde Hummel niet ingaan, want daar zijn andere kanalen voor, zei hij, maar wel wisselde hij met de bewonersverenigingen van gedachten over de toe komst van de SSSW. Hij, en zijn fractiegenoot Henk Vos, die overigens al snel weer weg moest, hadden er eigenlijk gis terochtend al met wethouder Zijdeveld over willen praten, maar een spoeddebat in de Tweede Kamer had hen dat PvdA-par lementariers Hummel (links) en vos (vierde van links) en hun medewerk- Kleinsma (rechts be zoeken enke- gereno- ningen Schiedam West. verhinderd. Daarom gaan zij later deze maand bij de wet houder langs. Van de bewoners kreeg Hum mel te horen, dat een fusie van de vijf bouwverenigingen be moeilijkt is, nu blijkt dat enke le in de min staan. De andere die wel goed draaien (Een dracht en Schiedam Vooruit, die hun voorzitters Krijn Wijnstekers en Cees Schewe als uitkijkpost hadden neerge zet bij Hummel) willen liever niet in zo'n situatie fusioneren. Hummel: „Laten wij nu eerst eens kijken naar die jaarreke ningen. Jongens, daar leer je namelijk wat van." Daarnaast vond hij dat de gemeente Schiedam in deze kwestie een maximum aan openheid' moet betrachten. Paddestoel Voordat Hummel zijn lesje be stuurskunde had gegeven, was hij samen met Vos en PvdA- fractiemedewerkster Jet Kleinsma rondgeleid langs en kele van de 213 Sint Jozef-wo ningen aan de Huijsmansstraat en Anthonie Muysstraat. De huizen, die in 1981 gereno veerd zijn, vertoonden al snel daarna veel (nieuwe) proble men en bij sommige bewo ners is een hele paddestoelcul tuur ontstaan op en achter het behang. In de Anthonie Muysstraat 32 stond bewoner Mari van den Burgh erop de Pvd A-kamerle den met zijn klachten te con fronteren. Hummel en Vos ke ken ernaar en allengs begon bij Hummel een lichtje te branden: „Wacht eens", zei hij tegen Van den Burgh, „beduelt u soms dat deze woning gere- novéérd is?" Later in de mid dag zei hij tegen de bewoners verenigingen: „Het is goed dat die man dat zei, anders..." Me dewerkster Jet Kleinsma: „Wij zien natuurlijk wel eens meer slechte huizen maar dan zijn ze niet gerenoveerd..." De bewonersdeskundige van Schiedam-West, Bert van Kan, en advocaat Peter Vlaswinkel legden de kamerleden uit dat het woord 'renovatie' inder daad van cruciale betekenis is. Zowel de hoofdingenieur-di recteur van de provinciale volkshuisvesting als de huur- commïssie in Rotterdam heb ben verklaard dat de renovatie niet naar behoren is uitge voerd, dat er dus van feitelijke renovatie geen sprake is en dat daarom geen huurverho- ging hoeft te worden betaald. Kantonrechter Piket heeft er anders over gedacht en alleen bepaald dat de huurverhoging niet 70 maar 40 gulden móest bedragen. „Een uitspraak, kennelijk in de hoop dat beide partijen het erbij zouden laten zitten", aldus bewonersdes kundige Van Kan. Blokkade bij eerste b isri t onder viaduct Schiedam Flatbewoners aan de Nieuwe Damlaan hebben gisteren het. nieuwe spoorwegvïaduct al ge blokkeerd, nog voordat er verkeer doorheen kon. Zij protesteerden tegen de rommel die nog voor hun deur ligt, terwijl het gemeentebestuur al viert dat de tunnel nu voor auto's begaanbaar is geworden. De RET-bus die, met wet houder Zijdeveld-achter het stuur, als eerste door de tun nel heen zou rijden, mocht van de bewoners niet verder, vóórdat Zijdeveld uit de bus was gestapt om te beloven dat de zanderige woestenij nu snel wordt opgeruimd. Het ging de flatbewoners met name om een ontbre kend stuk stoep van drie me ter lengte; voor invaliden ween lastig obstakel. Zijdeveld speelde enthousiast in op die actieoereidheid: hij nodigde de bewoners uit om na het officiële busritje een kop koffie te komen drinken in hotel Rijnmond. Ook nadat de blokkade door de omwonenden werd opge ruimd, ging de busrit met horten en stoten. Zijdeveld deed als buschauffeur zijn best (hei was weer eens wat anders dan een eerste paal slaan) maar een tweede ob stakel vormde een lint schuin onder de spoorbaan, dat de weg versperde. Er stond een bord naast met een doek ervoor en de wethou der nodigde de aanwezige raadsleden, dertien in getal, uit om het bord te onthullen. Hierdoor kwam de tekst vrij: „Tunnel officieel opengesteld voor het snelverkeer door de voltallige gemeenteraad, 23 mei 1985." Voltallig was het niet helemaal... er zijn 35 raadsleden. Aanwezig waren alleen acht PvdA'ers, vier CDA'ers en D'66~raadslid Adri Reijnhout. „Als dat vol tallig heet, kan je zien hoe serieus ze de rest nemen", zei een omstander uit het pu bliek. Na de onthulling wilde het lint niet breken. Zijdeveld stuurde de RET-bus ertege naan, maar het knapte niet; wel viel een paaltje om. En bij de draai op de hoek van de Sehiedamseweg moest een motoragent uit het escorte maken dat hij wegkwam, an ders was hij onder de bus ge komen. „HóóóJ", riepen de raadsleden en Zijdeveld trap te de rem bijna doormidden. En zo verliep het bijzondere tochtje heel vrolijk. Luid toe terend reageerde de wethou der af. In hotel Rijnmond kondigde Zijdeveld aan, dat de Echte Nederlandse Fietsersbond Vlaardingen Het voor stel om de Sehiedamseweg open te houden en toch het verkeerslawaai te be strijden, waarmee VVD'er Jan Bulva dinsdagavond de commissie verkeer op stelten zette, is vorig jaar al door de verkeerspolitie als onwerkbaar van de hand gewezen. Dat vertelt Nel Kester (D'66), die vo rig jaar drie varianten om afsluiting van de weg te voorkomen besprak met ambtenaren en politie. Volgens wat nu de 'variant- Bulva' wordt genoemd zou verkeer vanaf de mr.L.A. Kes- perweg niet meer linkaf de Sehiedamseweg op mogen. „Dan kunnen we wel een. per manente wachtpost bij dat kruispunt neerzetten", was de vernietigende kritiek van de 'Buschauffeur' Zijdeveld praat met flatbewoners, die het nieuwe spoorwegviaduct versper ren uit protest tegen de rommel in hun buurt. (KNFK) van hem verlangt dat er nog een feestje wordt gehouden als ook de rest van de tunnel wordt opengesteld, voor het langzaam verkeer. Dat beloofde hij. En hij greep de gelegenheid aan om nog een feestje aan te kondigen: op 5 september zal de tram uit Rotterdam voor het eerst naar Schiedam-Noord kun nen rijden. Op die donderdag wordt de tramlijn in gebruik genomen. Hoek van Holland Regel matig vliegen .de ballen vanaf het trapveldje aan de De Ruy- terstraal door de ruiten van de woning van F. Zuidema. Zijn huis staat op nog geen tien me ter afstand van het trapveldje, pal achter de doelpalen. De woning staat al jaren leeg (Zuidema woont zelf in Schie dam) en is ook regelmatig doelwit van vandalen, die het huis openbreken en er vemie- Vlaardingen In de Grote Kerk op de Markt begint za terdag een nieuwe serie wan delconcerten. Hoboïst Alex Boessenkool en organist Aad Zoutendijk bijten, het spits af. Zij verzorgen een twee uur durend programma. In het vervolg is er elke zater dagmiddag van drie tot vijf een concert. In juli en augus tus kan een uur voor het wan delconcert de toren beklom men worden. Beiaardier Addie de Jong bespeelt dan het caril lon. De concerten worden ge organiseerd door een werk groep van de Grote Kerk in samenwerking met de culture le raad Vlaardingen. lïngen aanrichten. Eens is er zelfs een brandje aangestoken. Zuidema heeft er nu genoeg van dat de ramen van zijn wo ning regelmatig aan diggelen gaan. Hij wil zijn huis verko- pen. „Maar", zo stelt hij, „mei al die kapotte ramen, zal geen koper er instappen." Samen met enige omwonen den heeft hij zijn beklag ge daan bij de Hoekse politie en de raad van de deelgemeente. „Tot nu toe tevergeefs", weet Zuidema. die zegt ook een lijst met 'daders' afgegeven te heb ben bij de Hoekse politie. Vol gens de gegevens van de deel gemeente is er alleen maar een telefonische klacht binnenge komen. Een woordvoerder van de deelgemeente is niet zo onder de indruk van Zuidema's klachten: „Hij heeft het pand tien jaar lang stil laten staan. Dan werk je moeilijkheden in de hand. Vernielingen zijn eerder het gevolg van binnen brekende vandalen, dan van overenthousiaste voetballers. En zover onze informatie strekt, stammen zijn verkoop plannen al van vijf jaar gele- den." Niettemin erkent de deelge meente de ernst van de situa tie rond het trapveldje. De Hoekse bestuurders overwe gen zelfs om de doelpalen te verplaatsen of helemaal weg te halen „Maar dat heeft mets te maken met Zuidema's klachten. Het gaai er meer om dat er vaak wordt gevoetbald door oudere jeugd, dan wij voor ogen hadden bij de instal latie van de doelpalen", licht de woordvoerder toe. Vlaardingen Na de winkel centra worden nu ook in de Vlaardingse woonwijken glas bakken geplaatst. De reini- gings- en ontsmettingsdienst onderzoekt waar de twaalf ex tra bakken moeten worden ge plaatst. Mensen ciie een glasbak in de buurt krijgen hoeven niet bang te zijn dat zij dag en nacht zullen worden opge schrikt door rinkelend glas. Burgemeester en weth iuder hebben besloten dat er gelui darme bakken worden, aange schaft. In het verleden werd er door omwonenden herhaal delijk geklaagd over de herrie en er is sindsdien van alles aan gedaan om te voorkomen dat Vlaardingers hun wegwerp- glas in vde avonduren in de glasbak gooiden. politie. Nel Kester: „Ik heb het plan zelf nooit ter tafel ge bracht, omdat mij al snel dui delijk werd dat het niet deug de. Het effect van het plan is uiterst dubieus." VVD-wethouder Madern, die in tegenstelling tot zijn PvdA- collega Goudriaan niet afwij zend staat tegenover het plan van Bulva, heeft zijn partijge noot beloofd, dat hij de variant door de verkeersambtenaren zal laten bestuderen. Nel Kes ter is vooral benieuwd naar het prijskaartje dat eraan komt te hangen. Afsluiting van de Sehiedamseweg zou bijna an derhalf miljoen gulden aan subsidie van het ministerie van volkshuisvesting, ruimte lijke ordening en milieu ople veren. Dat is de beloning voor het terugdringen van de ge luidshinder van het verkeer. Met het compromis dat de PvdA- en VVD-wethouders deze week bereikten, ook al een plan van het D'66-raads- lid, wordt daarvan al ruim drie ton op het spel gezet. „Die prijs is mij in ieder ~geval te hoog", zegt Nel Kester. De al gemene verwachting is dat de variant-Bulva, waar de hele VVD-fractie achter staat, de gemeente nog. meer subsidie kmt Maassluis In augustus start op het vormingscentrum De Maaskant in Maassluis een werkervaringsproject. Schoolverla ters van lbo, mavo, havo en jeugdige werklozen kunnen aan het project deelnemen. Het arbeidsbureau en de Kamer van Koop handel verlenen medewerking. Het is de bedoeling dat de cur sisten gedurende twee dagen per week op het vormingscen trum een beroepsgerichte of oriënterende opleiding volgen en de rest van de week stage lopen bij een bedrijf. Een sta geperiode duurt maximaal drie maanden en aan het einde van elke periode ontvangt de cur sist een getuigschrift. Het is dus mogelijk om tijdens het schooljaar meerdere stages te volgen. In mei en juni is het Schiedam De 36-jarige café houder uit Schiedam, die vorig jaar december bij een ruzie op het Broersveld een bezoeker een kogel door het been schoot is door de Rotterdamse recht bank veroordeeld tot twintig maanden gevangenisstraf, waarvan achttien voorwaarde lijk en vijfduizend gulden boe te. Het vonnis is gelijk aan de eis die de officier van justitie twee weken geleden stelde. Het pis tool waarmee het schot werd afgevuurd naar de Schie dammer vertelde een erfstuk van zijn peetoomis ver beurd verklaard. De officier liet bij zijn, naar hij zelf zei milde, eis meetellen, dat de cafébaas door maanden zwaar werk een tikje over spannen was geraakt en zich wellicht bedreigd voelde door de drie Spanjaarden, die hij buiten zette na een ruzie over een fles wijn. De ernst van de verwonding, die na twee we ken was genezen, vergeleek hij met een blauw oog. Hij zag geen gevaar voor herhaling. Voor de voorwaardelijke straf geldt een proeftijd van twee jaar. Sne! naar je fotohandelaar voor Kodacoior film. Want bij 2 Kodacolorfilms krijg je nu een speelse strandbal kado. Opblaasbaar, dus gemakkelijk mee te nemen naar alle plaatsen waar de zon schijnt. Deze aanbieding geldt zolang de voorraad strekt vooralle Kodacoior 100, 200 en 400 films (2x15,2x24 en 2x36 opn.J. afsluitende examen. Leerlin gen kunnen dan voor een ver dere opleiding kiezen o£ gaan solliciteren bij een bedrijf. Re gelmatig komt het voor dal jongeren na een stage bij een bedrijf als vaste kracht terug keren. Uit de volgende richtingen kunnen de cursisten een keuze maken' kantoor, winkel, con sumptieve opleiding, verzor ging, uiterlijke verzorging, techniek, sport en mode en kleding. De opleidingen zijn verdeeld in verschillende ni veaus. Wie meer informatie wil over de mogelijkheden, kan contact opnemen met het vormings centrum. tel. 13510. Maassluis Negen maanden cel, waarvan drie voorwaarde lijk luidde het vonnis dal de president van de Rotterdamse rechtbank gisteren uitsprak te gen een 19-jarige inbreker uit i"i..!_ *7i._ eVeneens 19-;*- Maassluis Zijn t ja rige mededader kwam eraf met vier maanden voorwaar delijke gevangenisstraf en een boete van tweeduizend gulden. De twee jeugdige Maassluizers stonden terecht wegens een reeks inbraken, die zij vorig jaar en in het afgelopen voor jaar pleegden. Al die inbraken in winkels in Maassluis gaven zij twee weken geleden grif toe. De officier van justitie vond de twee 'puur crimineel' en had tegen de hoofddader anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest ge- eist. Het vonnis van vier maanden voorwaardelijk voor de medeplichtige was conform de eis van de officier, alleen, de opgelegde boete viel dui zend gulden lager uit. Maasland Twee paarden zijn gistermiddag ternauwer nood van de verdrinkingsdood gered uit de sloot aan de Mo: lenweg in Maasland, De paar den trokken een Jan Plezier, die eveneens te water raakte. De koetsier en een passagier kwamen er af met een nat pak. De paard-en-wagen was van de weg geraakt, nadat van één van de paarden het bit was ge broken. Het dier werd daar door onhandelbaar. Door het snel lossnijden van het tuig kwamen de dieren vrij

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1