iSlifi SPORT Stedelijk in de ban van molens Vlaardingen grijpt mis „LUXURY GLASS" in auto-comfort GARAGE VAN DALEN KUNSTKRINGLOOP WEGENS SUCCES GEPROLONGEERD Jacques is de tweede miWlllKHHIM SFC oefent Finales in Margriethal TWEE EEUWEN DE VRIJHEID EHBO-cursus nieuwe stijl Politie komt sporten in Vlaardingen Weer minder Schiedammers Kastanje zoekt medewerkers J.I.. deBruyne Van Leeuwen accoord met ontbinding Oefenreeks van Fortuna Tamboer terug als voorzitter Indeling Green Eagles SPORTAGENDA J Rotterdams Nieuwsnlad 29 mei Molens bieden ook een fraai uitzicht over oude stadsdelen. 2o was vanaf De Vrijheid goed de nieuwbouw van 69 huizen aan de Raam te volgen. Op de achtergrond de Noordmolen, de Bols-sïlo en de flats langs de 's-Gravelandseweg. Schiedam Molen De Vrij heid bestaat 200 jaar. Stichting De Schiedamse Molens is voortdurend bezig de Schie damse molenrijkdom onder de aandacht te brengen en het ju bileumjaar van De Vrijheid is daarbij een schitterende aan leiding om de molens weer in het zonnetje te zetten. De mei maand was omgedoopt in> mo- lenmaand; Schiedam heeft in middels de meeste festiviteiten achter de rug en het toerisme vaart er wel bij. De eigenlijke aanleiding voor het Molenfeest, de 200-jarige De Vrijheid, lijkt een beetje over het hoofd gezien te wor- deh. De molenaar is in Schie dam geen folkloristische feno meen. Net als de automonteur oflde kantoorbediende doet hij gewoon zijn werk. Toch zijn verstokte Schiedammers trots op hun vier draaiende molens, die stuk voor stuk het niveau van de folklore zijn ontstegen. Bewaken De turbulente geschiedenis van molen De Vrijheid kan model staan voor de geschie denis van alle Schiedamse mo lens. Uit de tentoonstelling, die he't Stedelijk Museum rond De Vrijheid heeft ingericht, blijkt dat Schiedam wel 29 molens heeft gehad. De vier, die daar nog van over zijn, worden goed 'bewaakt' als monumen- Een archieffoto uit 1973: de restauratie van De Vrijheid is in vol le gang. ten van een levendig indus trieel verleden. De jenever is onverbrekelijk verbonden met Schiedams verleden en dus ook met de vier resterende molens. door Mari Timmermans De Vrijheid werd in 1785 ge bouwd als brandersmolen. Daarvan stonden er al meer in Schiedam, maar de 'jeneverba- ronnen' bleven een steeds groeiende behoefte houden naar meer. De Vrijheid kwam er niet zomaar. Jaren van overleg gingen aan de eerste werkzaamheden vooraf. Uitge breide berekeningen en nota riële akten begeleiden de bouwerij. In 1785 was de naamkeuze niet zo'n probleem: onder invloed van de naderen de Franse Revolutie kreeg het woord 'Vrijheid' een bijna ma gische klank. Opknapbeurt Tot in het begin van deze eeuw bleef De Vrijheid koren malen voor de jeneverindus- trie. Vele malen ging de molen in andere handen over, maar aan 2ijn functie werd nooit ge tornd. In 1937 kocht de Rotter damse koopman Cornells Knock de molen en hij besloot er een veevoedermaalderij van te maken. De gemeente Schie dam wilde in het kader van de wet op de Monumentenzorg ook wei een vinger in de pap, maar moest nog tot 1964 wach ten tot ze stappen kan zetten. Die stappen hadden maar heel weinig effect. In 1966, als De Vrijheid eigendom is gewor den van distilleerderij Meeder Zn, begint men wel met een paar opknapbeurtjes, maar door het gedeeltelijke faillise- ment van de eigenaar bleef de zaak liggen. De Vrijheid werd gebruikt voor opslag van va ten en flessen en de moien verloederde meer en meer. In 1971 werd stichting De Schiedamse Molens opgericht en De Vrijheid werd op het nippertje aan de tand des tijds onttrokken. De molen onder ging een kostbare en intensie ve 'facelift' en kon in oktober 1974 in gebruik worden geno men als bakkersmolen. De Vrijheid maalde weer graan; niet meer voor de jeneversto ker, maar voor de echte war me bakkers. Het boekje, dat de Schiedamse Molenstichting uitgaf voor het 200-jarig bestaan van De Vrij heid, vertelt meer dan de ex positie in het Stedelijk. De tentoonstelling is nog maar een paar dagen te bezichtigen; tot het einde van deze maand. Schiedam EHBO-vereniging St. Liduina in Kethel gaat het in hét nieuwe seizoen met de jaarlijks cursus over een andere boeg gooien. De vereniging wil inhaken op de geconstateerde bredere belangstelling voor de randgebieden in de eerste hulp. De "cursus nieuwe stijl behandelt nu ook sportongevallen en de preventie daarvan, ongevallen in en rond het huis, op vakantie en tijdens het recreëren. De nabehandeling zal sterker worden benadrukt. Dg cursussen gaan eind september van start en worden gehou den in het kruisgebouv; aan het Bachplein en het Scheppbuis in Këthel. Men kan zich nu al opgegeven: tel. 70.62,44, 71.10.80 en 70.63.03. (ADVERTENTIE) L-Serie 1300-1600-ie00 v.a. 1 daddSa111 Buys Ballotlaan 4 - Tel. 010-343700 VLAARDINGEN Vlaardingen De Kunstkringloop is de Vlaardingse cultu rele instellingen vorig jaar zo goed bevallen, dat zij zaterdag opnieuw gezamenlijk het programma voor volgend seizoen presenteren. Zowel het stadsarchief als het muziekinformatie- en docu mentatiecentrum Ton Stolk grijpen die gelegenheid aan om een expositie te openen. Tijd voor kunst, is zaterdag het motto. De historische vere- niging zorgt er met een puzzel- tocht voor, dat het publiek de markante plekjes van de histo rische binnenstad kan ontdek ken. De musea, de stadsgehoorzaal, de muziekschool en het stad sarchief volgden de Vrije Aca demie vorig jaar voor het eerst in de gewoonte om aan het be gin van de zomer te laten zien wat er na de vakantie allemaal staat te gebeuren. Vier mu ziekkorpsen en stadsbeiaardier Ad die de Jong moeten bewij zen dat er muziek zit in het culturele leven in Vlaardin gen. Wethouder Ary Maarleveld geeft zaterdagmorgen om tien uur het startsein voor de open dag, door in het gemeentear chief aan Plein Emaus een ex positie te openen van aquarel len, gouaches en zeefdrukken van Peter Dumas. Locatie Vlaardingen heet de tentoon stelling, die door het Consorti um Rotterdam wordt opgeluis terd met middeleeuwse mu ziek. Daarna start de histori sche puzzeltocht, waarmee een tekening van de hoek Mark- t/Maassluissedijk, gemaakt door Paul Westerdijk, te win nen is. Om drie uur opent Maarleveld in het centrum Ton Stolk een groepsexpositie van Vlaardingse kunstenaars, die hun kijk op muziek in beeld hebben gebracht. Het visserijmuseum draagt bij aan de culturele wandeling door films te vertonen van het Vlaardingen van vlak na de oorlog, van de afbraak van het oude centrum en de opbouw van Indische Buurt en Spoor- wijk. Verder zijn er filmbeel den te zien van het koninklijk bezoek in 1950 en natuurlijk van de visserij. Van elf tot half vijf is er een doorlopende voorstelling, waarin vele pro minente Vlaardingers figure ren. Bert van der Kruk laat in de expositieruimte van het museum zien hoe hij flesjes in schepen bouwt. In de stadsgehoorzaal zijn de hele dag optredens te zien van muziekvereniging Voorwaarts, het orkest Har.y v<±«, Wezel, poppentheater Jodokus en straattheatergroep Foreign Bo dies. De smal filmgroep *"68 vertoont haar produkten on het publiek wordt in staat ge steld om een blik achter de schermen te werpen. In de streekmuzieksehool geven leerlingen en docenten de monstraties en wie dat wil kan zelf een instrument ter hand nemen. Er zijn gratis exposi ties te zien in de galeries De Duig en Kunst+, in streekmu seum Jan Anderson en in het Zonnehuis. Drum Bugle- korps Avalance houdt open dag in het Weeshuis aan het Weeshuisplein. Schiedam Beet de Amster damse Bach-kenner dr. Ewald Kooiman het spits af van een serie orgelbespelingen in de Grote Kerk van Schiedam, op dinsdag 4 juni komt Jacques van Oortmessen voor een tweede concert. Hij is organist van de Waalse Kerk, eveneens in Amsterdam. De 34-jarige organist studeerde aan het Rotterdams conservatorium orgel bij André Verwoerd, die de vaste organist van de Grote Kerk in Schiedam is, en hij deed er piano bij onder Elly Salomé. Hij kreeg de prijs van uitnemendheid, studeerde met Marie-Clair Alain uit Parijs, Anton Heiller uit Wenen en L.F. Tagliavini en maakte plaatopnamen, onder andere in Schiedam. Ook Kooiman staat bekend als een orgelvirtuoos, de orgel commissie van de Grote Kerk maakt dus ernst van haat' taak. Kooimans komst kwam goed uit in het Bach-jaar. Hij zette het hele oeuvre van Bach op de plaat en geeft ook cur sussen. Van Oortmessen speelt 4 juni ook composities van Bach: ko raalbewerkingen, de pastorale en het preludium en fuga in G. Voorts brengt hij Spaanse orgelwerken, het vijfde con cert van Handel en werk van Georg Böhm. Later dit jaar spelen ook Jos van der Kooy (25 juni), dr. Cbrïstoph Albrecht (27 augus tus), Rob Soeteman en Mare. Schaap (17 september) en An dré Verwoerd (8 oktober) op het kerkorgel. De laatste krijgt begeleiding van het koor Ma gister Cantat onder leiding van Arie Eikelboom. Vlaardingen De leden van de Nederlandse Politie Sport Bond, district west, komen donderdag 30 mei naar Vlaar- dingen om hun zestigjarig be staan te vieren. De Vlaardingse Politie Sport en. Ontspanningsvereniging heeft voor die gelegenheid een uitgebreid sportprogramma sa mengesteld. Zij treffen elkaar in veertien disciplines. Op het Shell sportpark 'De Vijfslui- zen' binden de agenten met el kaar de strijd aan op het ge bied van atletiek, judo, kaar ten, schermen, sterrenslag, tennis en voetbal. Daar is te vens de start en finish van een toertocht over ongeveer 100 kilometer. Het schieten gebeurt bij Schietvereniging 'Wilhelmina'; tafeltennis in éen van de lijn baanhallen; badminton en vol leybal in de sporthal aan de Floris de Vijfdelaan; een schaaksimultaan met groot meester Hans Bouwmeester in het clubgebouw van voetbal vereniging 'De Hollandiaan* en hengelen in één van de vij vers van het Nieuwlantpark. Schiedam Het aantal Schie dammers blijft afnemen- De verwachting van wethouder Zijdeveld van enkele maanden geleden, dat de daling van het inwoneraantal een halt zou worden toegeroepen, komt nog steeds niet uit. In maart liep het aantal Schie dammers terug met 69 naar 69.012. In februari en januari was dat aantal respectievelijk 54 en 35. De hoop dat Sehïe- dam zich rond de 70.000 zou weten te stabiliseren, is daar mee vooralsnog ïjdel gebleken. Vlaardingen De vereniging De Kastanje, die ekologische levensmiddelen verkoopt, zoekt nieuwe medewerkers om de zaak draaiende te hou den, Het bestuur vindt het aantal vrijwilligers te klein en overweegt ernstig om met het werk te stoppen als daar geen verandering in komt. Vlaardingen loopt niet erg warm voor biologische geteel de voeding, merkte De Kas tanje al snel na de oprichting. Het bestuur wil de moed ech ter niet al te snel opgeven. Zij is een actie begonnen om me dewerkers te werven om op vrijdagavond te helpen in de winkel en bij het maken en bezorgen van het Kastanje blad. Belangstellenden kunnen terecht bij Mariët Doelman, tel. 35.92.48. De plantsoenendienst in Schie dam heeft deze week een fees tje. Donderdag is er in het stadskantoor een receptie voor J.L. de Bruyne, die 25 jaar in dienst is als medewerker van de afdeling aanleg en onder houd. Hij is één van de belang rijkste uitvoerders geweest in de vormgeving van 'Groen Schiedam Schiedam Henri van Leeu wen is accoord gegaan met de ontbinding van zijn contract met de derdeklasser Martinit, waar Ceesjan Snoeek bekend heeft gemaakt evenals John van der Spek na een jaartje te rug te keren naar Neptunus. Deze soepele regeling, waar door het bestuur van Martinit niet extra in de buidel behoeft te tasten, heeft tot gevolg, dat men op Thurlede zo spoedig mogelijk in de trainersvacatu- re wil voorzien. Voorzitter Ltic Franken: „Als het even kan voor 31 mei." Hoewel na de publicaties over het vertrek van Van Leeu wen, wiens overeenkomst doorliep tot en met juni 19?6, in deze krant ai drie sollicitaö- ten hun geloofsbrieven aiga^T ven, werpt het bestuur van j* Martinit eerst nog een blik het VVON-over2icht vany werkloze trainers. -•> „Er was er eentje bij uit Zwijn^j£ drecht", aldus Franken, „maai*** wij moeten echt op de kleintje^» letten en kunnen ons geerr^ dure trainer veroorloven, ndch* - het salaris noch de reiskosten:*!; Delft Voor Vlaardin gen draaide een korfbal seizoen andermaal op een domper van jewelste uit. Na het echec in de zaal, waarin het vooraf luid keels verkondigde opti misme van trainer-coach Rob van Nijnatten geen gelijke tred kon houden met de werkelijkheid, gooide Olympiaan gister avond op het veld de deur naar de eerste klas se met een forse klap in het slot. Met 14-4, nadat Vlaardingen tot 3-3 zelfs het betere van het spel leek te hebben, spatte de zeepbel als een niemen dalletje uiteen. Het waren bijzonder zure druiven voor geel en blauw, dat zich nu een jaargang lang voor niets had ingespannen. Dat zelfs de titel in de tweede klasse C zag ver vormen tot een monster van nul en generlei waarde, omdat bij recht door Donald Bax streekse promotie van alle kampioenen de eer ste klasse te veel ploe gen uit het district Zuid- West zou bevatten. Het spelen van een beslis singswedstrijd was der halve al op voorhand een moeilijk te verteren zaak, vooral omdat dan slechts de vorm van de dag, danwel een avond, doorslaggevend is. Nu dient te worden gezegd, dat Vlaardingen terecht de tweede 'niet' uit de grabbelton opdook. Vanaf het beginac- coord van de solide leidende arbiter Van der Kooij werd het gedwongen achter de fei ten aan te hollen, kon het in het middenvak de patronen niet uitzetten en koos het voor priegel werk, waar Olympiaan met lange passes een bedui dend groter rendement scoor de. Bovendien vermorste Vlaardingen op de kritieke momenten via Ellen van der Hoeven (0-0) en aanvoerder René Zwets (2-3) een straf- worp. Iets meer dan vijfenveertig minuten bleef Vlaardingen niettemin in het spoor van de Hagenaars, die bij rust een 3-2 voorsprong (Vlaardingse tref fers van Arno Brouwer en René Zwets) koesterden. Nau welijks na de onderbreking mikte René Zwets van afstand 3-3 binnen, maar vanaf die ge lijkmaker moest muisstille aanhang tandenknarsend toe zien hoe de teloorgang zich in zette. Vier loepzuivere af- standchoten tilden Olympiaan naar 7-3 en bezorgden Vlaar dingen een steeds groter wor dende kater. Aanvallend klopte er bij de club van voorzitter Cher Wil- lemsen werkelijk niets meer van. Vlaardingen probeerde het veelal van afstand, maar John Kuit, Arno Brouwer, IJs brand den Breems en René Zwets produceerden slechts af zwaaiers, terwijl in het tweede aanvalsvak van Jaap Kranen burg (de enige die tot het laatst toe keihard bleef werken) en Rik Brouwer helemaal geen dreiging uitging. Olympiaan liep dus moeiteloos weg naar 13-3 (1). Zo wat iedere Haagse doelpo ging was succesvol, maar dat kwam ook deels door de moe deloosheid van Vlaardingen, dat na de beslissende 7-3 de handdoek gooide. Dat deed ook Van Nijnatten. Spoorde de coach zijn ploeg tot aan de der de gelijkmaker nog verbaal duidelijk verstaanbaar aan, nadat Olympiaan had toegesla gen, stierven zijn ruggesteun- tjes op het fraaie complex van het Delftse Fortuna een roem loze dood. René Zwets verzil verde in de slotfase nog wel een strafworp, maar het laatste woord was aan Olympiaan. Arno Brouwer zoekt steun bij een dame van Olympiaan, El len van der Hoeven kijkt vol verbazing toe. Schiedam Jan Rotgers, de succesvolle oefenmeester van het in de KNVB teruggekeer de SFC, roept zïjn selectie maandag 22 juli voor de eerste training in het nieuwe seizoen op. De vrijdagavond daarvoor staat in het teken van een ge zellig avondje voor spelers en aanhang. Het oefenprogramma van de Schiedamse vierdeklasser4 luidt: 26 tot en 28 juli tra!--' ningskamp in Zeist, dinsdag 30 juli 19.00 VierpoldersSFC,- zondag 4 augustus 14.30 Pa raatSFC, dinsdag 6 augustus" 19.00 OVV—SFC, zondag 114 augustus 14.30 SOA—SFCM dinsdag 13 augustus 19.00 Ro- zenburg—SFC, zondag 18 au-~*~- gustus 14.30 Wit Rood Wit SFC, woensdag 21 augustus 19.00 RockanjeSFC, donder dag 22 augustus 19.00 Qutn-~' tusSFC. zaterdag 24 augus- - - tus 14.30 Kapeile Zeeland SFC en dinsdag 27 augustus 19.00 NBSVV—SFC. Vlaardingen In de aanloop naar de nieuwe voetbalcompetitie. werkt Fortuna Vlaardingen, dat dan onder de technische leiding staat van Gerard Weber, een mager (zes wedstrijden) oefenpro- gramma af. Die reeks ziet er als volgt uit: zondag 4 augustus^ 14,00 Den HoornFortuna, vrijdag 9 augustus toernooi bij Oud-" Beijerland, zondag II augustus toernooi bij Oud-Beijerland, don-' derdag 15 augustus 19.00 FortunaFeyenoord 2, 16 tot en met 18 augustus trainingskamp in Papendal, woensdag 21 augustus" 19,00 Fortuna—Xerxes (zat) en zaterdag 24 augustus 16.15 SHOFortuna. Vlaardingen Twee jaar ge leden beëindigde Dirk Tam boer het voorzitterschap van de Vlaardingse Dam Vereni ging (VDV). Omdat zijn opvol ger Gerrit van Mastrigt zich niet voor een nieuwe periode verkiesbaar stelde en men aandrong op de terugkeer van Tamboer, zegde hii tijdens de 69e algemene ledenvergade ring toe opnieuw de leiding op 7 zich te nemen. De scheidende penningmees-- ter R.C. van Woerden werd opgevolgd door Dick van den*" Kerkhoff. De vergadering ging voorts, mede gezien het geringe aantal van 37 leden,- accoord met het voorstel het H bestuur van zes naar vijf per-" sonen in te krimpen. Volgend seizoen, zo is de bedoeling! worden enkele instructieve bijeenkomsten uitgeschreven om de damsport in Vlaardin gen naar hoger niveau te stuwen. Schiedam In de Margriethal worden vrijdagavond de fina les van het Schiedams zaal- voetbalkampioenschap gehou den, De zes overgebleven teams zijn hiertoe verdeeld in twee poules van dne. Poule 1 bestaat uit Hermes DVS, Ursus en Schiedam; poule 2 uit WK, GAS en Excelsior'20. Om zeven uur wordt op beide velden een begin gemaakt met het programma, dat de volgen de wedstrijden bevat: 19.00 Hermes DVS-Ursus en WKGAS, 19.30 Schiedam Hermes DVS en Excelsior*20 WK en 20.00 Ursus—Schie dam en GAS—Exce!sior'20. Om kwart voor negen begint^ de strijd om de derde en vier-*"'' de plaats, waarna om 21.15 uur-; - de grote finale een aanvang"* neemt. Onmiddellijk na af-, loop, rond 22 uur, heeft de.7, prijsuitreiking, .^^pet onder - meer de t^N^vi'eitsprijs,---- plaats in do kantine van de~'*s sporthal. - Maassluis De basketbalsters van Elementum/Green Eagles komen ook volgend seizoen in de promotiedivisie van de dames liga uit. De afgeroomde selectie van coach Hans van Hoorn neemt het daarin op tegen AMVJ Amsterdam, BV Lisse, Chee tah (Nijmegen), MSV (NooVdwijk), Olym land (Utrecht) en Sporty (Leeuwarden). De herenformatie van Green Eagles in de regionaal getinte eer ste divisie B van de topsportliga ondergebracht. Hierin zijn de tegenstanders: Rotterdam-Zuid, Blitz (Voorschoten). Stoepie Shooters (Spakenburg), Rowïc (Dordrecht), Hoofddorp, Argus (Den Haag)"en BV Amsterdam. 1 WOENSDAG 28 MEI Korfbal: Promotiecompetitie aide-'. ling Rotterdam: 19.30 Ons Huls— CKC Maassluis: Atletiek; 19.00 en 19.15 Prestal lel o pen en Engelse Tien Mijlen van AV Fortuna In de Broek-., polder (Watersportwog). - DONDERDAG 3O MEI Voetbal: 20.00 Voorjaarsvergadering SVV in clubgebouw op sportparRLj Harga te Schiedam; Handbal: 20.00 -1 Algemene ledenvergadering DWS In*"" clubgebouw op sportpark Thurlede te Schiedam. VRIJDAG 31 MEI Voetbal: 20,00-22.00 Kamploenan^ ceptie HBSS In clubgebouw op sport- 1 parit Harga te Schiedam; Zaalvoat-r bal: 19.00 Finale-avond kampioen-J? schap van Schiedam In MargrlethalrV Heronaoftba); 19.00 Gophers—Schle- -l dam: Korfbal: 20.00 Algemene leden-"- vergadering Oranje Nassau In clubge- bouw De Keijzer, -*>"

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2