I Hobbytuinen liggen barstensvol met puin SP: Argwaan over rekening ASHYB 1 Bram Stemerdink op de rol voor Wilton Passage: nauwere band culturele instellingen Meer aandacht voor dansgezelschappen 'Wij hebben een goed geheugen VIAAROINGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHE GGUIANT NIEUWE WATERWEG COURANT Draver voor uitgedraafde Leen Warnaar 9Gewoon blijven spitten9 'Eenvoudige' fraudes zijn onderzocht^ Lijn 126 kost strip minder Samen werking met Stedelijk Museum Centrumbewoners: Inbrekers kinderboetiek aangehouden Toeristen belasting omhoog in Westvoorne OP NAAR KEULEN Excursiesin Voornes Duin i DINSDAG 4 JUNI 1985 Schiedam Culturele gebeurtenissen in Schiedam moeten nadrukkelijker dan tot heden het geval is een onderlinge samenhang ademen. De Schiedam- se theaters Passage en De Teerstoof en het Stedelijk Museum hebben de eerste aanzet tot een nauwere samenwerking gegeven door gezamenlijk het nieu we seizoenprogramma te presenteren. De afstemming van activiteiten mag wat Passage-directrice Con nie Eggink betreft heel ver wor den doorgevoerd. Ook de gale ries; bibliotheek en het archief zouden er bij betrokken móeten" worden. „Uiteindelijk zou het zelfs zo ver kunnen worden doorgevoerd dat de verschillende instellingen volgens een pool-sys- teem beroepskrachten aan elkaar uitlenen", filosofeerde zij tijdens de presentatie van het nieuwe programma, Het idee achter de samenwer king met het Stedelijk is dat grof weg dezelfde doelgroep wordt bereikt Praktisch zijn de voorde- len„legio: gebruik maken van el- kaars ledenbestand, een relatief goedkoop programmablad en minder doublures in de program mering. Clara Stroman, waarnemend di rectrice van het Stedelijk, spreekt van een voorzichtige samenwer king. „Wij zullen langzaam aan een andere manier van program meren moeten wennen. Onze concerten zijn nu vaak pas een maand van te voren bekend. Straks moeten we een heel sei zoen vooruit plannen." Het Stedelijk start het seizoen in september met een experiment Tijdens de donderdag- en zccida- gavondconeerten worden de ten toonstellingszalen voor het con certpubliek opengesteld. „Als dat aanslaat willen we die avonden in het seizoen '86~'87 voor ieder een open rijn." Koerswijziging Ook Passage heeft een koerswij ziging voor ogen. Na de verbou wing, die begin oktober moet zijn gerealiseerd, kunnen in de grote zaal grotere produkties worden gebracht. „We kunnen eindelijk Schiedam Het Passage Theater besteedt in het nieuwe seizoen re latief veel aandacht aan dans. De gezelschappen die Schiedam, aan doen zijn; Djazzex, Shusaka, New Yorick en Radius/Ebbelaar. Op vallend in het nieuwe programma is de ronduit slechte communica tie met de Vlaardingse Stadsge hoorzaal. Dat blijkt uit het grote aantal programma's dat in beide steden te zien is: Jerry Arean in 'Gescheiden vrouw op oorlog spad', de solo-voorstelling van Hans Liberg ïn 'Berg-Berg', John Lanting met 'Een trouwring mag niet knellen', Youp van't Hek met 'Verlopen en verlaten', de thea tershow van Martine Bijl, Jules Croisets wrange klucht 'De mar telgang van de dikzak', de moder ne jazz van 'Djazzex', het blijspel 'Stepping out*. Jos Brink in 'Ma- dame Arthur' en Rob van Houten en Feike Boschma. f Over de gehele linie cfraagt het programma van Passage/Teer- stoof een iets minder experimen teel karakter dan dat van de Stadsgehoorzaal. Veel ruimte is or bijvoorbeeld ingeruimd voor caba retgezelschappen: Natascha Eroa- nuels (Dag), Riens Gratema en Gerard Cox (De grijze plaag), Dubbel en dwars (JLevenc ver brand), Boemerang (Niet allemaal tegelijk), Purper IV, Martin van Waardenberg (Martin begin maar vast), Brigitte Kaandorp (Waar gaat zij helemaal alleen heen), Herman Finkers (EHBO is mijn lust en mijn leven), Sieto en Ma rijke Hoving (Ja komt er nog wat van of is het een grap?) en Peter Faber. directrice Connie Eggink (links) met naast haar Clara Stroman, waarnemend directrice van het Stedelijk: blij met samen werking zaken als Jos Brink en een ope rette inroosteren", aldus Connie Eggink. Nieuw in De Teerstoof zijn de literaire avonden op dins dag. Eggink mikt daarbij vooral op leerlingen van het voortgezet onderwijs. „Eeen achtergebleven doelgroep in Schiedam", vindt zij. Theatercafé Tender blijft op don derdagavonden live-optredens verzorgen. De soort muziek zal iets veranderd worden: meer ge- improviseerde muziek en niet langer uitsluitend jazz. Evenals de collega's in de Vlaar dingse Stadsgehoorzaal gaat Pas sage er prat op dat de prijzen on der druk zijn gezet. Bovendien zullen de kortingen voor bezitters van een CJP50+ pas groter zijn. Als stunt is in het programma boekje, dat eind deze week huis- aan-huïs wordt bezorgd, de me dedeling opgenomen dat mensen die hun abonnement voor 1 juli bestellen gratis een voorstelling kunnen bijwonen. In een klein aantal programmaboekjes zit een bon die recht geeft op 2elfs twee vrijkaarten. De aller- maar dan ook allerlaatste wedstrijd van Leen Warnaar in het shirt van SVV zal menigeen nog lang bijblijven. Na twintig jaar betaald voetbal, waar van vijftien bij SVV en vijf bij Eindhoven, viel het doek voor Warnaar op een bijzondere wijze. Vijf minuten voor sluitingstijd van het potje van een kleine dertig, wat buikige veteranen maakte arbiter Cees de Bruin er een einde aan en kon het levensgro te afscheidscadeau van spelers, bestuur en sponsors, de zesjarige draver Va! De Pomme, door sportwet houder Luub Hafkamp officieel aan de tot tranen toe geroerde Warnaar overgedragen worden. Zie ook pagina 13 Vlaardingen Vier Vlaardingse raadsle den, onder wie wethouder Bas Goudriaan, hebben open brieven gekregen van bewo ners van de binnenstad. Zij worden in die brieven herinnerd aan de toezegging die zij in 1982 deden, dat parkeren voor bewo ners altijd gratis zou 2tjn. Met de plannen voor de parkeergarage is de waarde van die toezegging wat twijfelachtig geworden. Het parkeertarief voor de centrumbewo ners is voorlopig vastgesteld op nul gul den, maar over twee jaar wordt bekeken of dat wel gehandhaafd kan worden. „Ik kan je nu al vertellen dat dat bedrag ons best zal bevallen", schrijft een bewoner aan PvdA'er Willem Kwakkelstein. VVD'er Jan Rulva en Nel van der Lin den-van Dorp van het CDA kregen soort gelijke brieven. De bedoeling van de epistels is de raadsle den ertoe te b engen, dat zij woensdag tij dens de raadsvergadering alsnog zuilen besluiten dat het bewonersparkeren gratis is en gratis blijft. „Want wij onthouden toezeggingen langer dan een jaar", aldus een briefschrijver, doelend op de komende verkiezingen voor de gemeenteraad. Vlaardingen Stukken fundering, bakstenen, dakbedekking, leidingen, zelfs verroeste deurknoppen vonden de dertig Vlaardingers in de hobby tuintjes in de Indische Buurt die zij zaterdag toegewezen kregen. De vreugde over de brief, die zij 's morgens in de bus kregen, verkeerde al snel in verdriet. „Die school die hier gestaan heeft, die rit nog half in de grond. Met dat tuintje is voorlopig niks te beginnen", klaagde een man, die voor zijn dochter de zaak kwam inspecteren. De helft van de tuintjes tussen Surinamesingel en Marathonweg is aangelegd op een terrein waar vroeger een leao-school stond. De sporen van die bebouwing be zorgden de kersverse tuinders de nodige hoofdbrekens. Het voor uitzicht om hartje zomer nog een paar weken te gaan spitten stond niemand zo aan. Toch. is dat het enige advies dat hoofd Davidse van de gemeentelijke plantsoe nendienst de tuinders kan geven: gewoon maar stug door blijven spitten. „Wij kunnen er weinig meer aan doen nu de tuinen op geleverd zijn, maar ik zal er nog eens een kijkje gaan nemen." Ondertussen werd er stevig ge mopperd over alle keien, die nau welijks van de harde, drpge grond te onderscheiden waren. Op de paden kwamen allengs meer hopen puin te liggen. „De gemeente moet er maar voor zor gen dat die opgeruimd worden", vonden de spitters. Zij hadden hun deel gedaan. Op de plattegrond had het er zo rustiek uitgezien; mooie elzen- bosjes hier, een groenstrookje daar en water bij de hand. ,,'t Is toch een schandaal dat ze die grond zo afleveren. Het gaat de gemeente er natuurlijk alleen maar weer om dat ze geld van gen. Voor de rest zal het ze een zorg zijn", foeterde een man. ter wijl hij zich het 2weet van het ge bruinde voorhoofd wiste. Davidse voelt wel mee met de ders. „Tsja, op die manier heb an zo'n tuintje de eenste tijd meer inspanning dan ontspan ning. Maar voor de gemeente Is het natuurlijk gemakkelijker als de mensen het zelf omspitten." Hij lijkt hem echter een goede ge dachte om de hobbytumen de- eerste paar maanden gratis uit te geven, „En dan moeten we maar hopen dat al die mensen er na de eerste ellende toch nog plezierig kunnen tuinen." Spijkenisse De politie van Spij kenisse heeft de daders van de inbraak in een kinderboetiek aan de Voorstraat in die plaats aange houden. Het gaat om een 25-jari- ge inwoner uit Spijkenisse en een 30-jarige inwoner van Gouda. De aanhouding van de beide man nen was het resultaat van een wekenlang uitvoerig onderzoek Aan vankelijk dacht de politie dat de daders zich hadden laten in sluiten, maar uiteindelijk bleken ze toch door verbreking binnen te zijn gekomen. Bij de inbraak werd voor 60.000 gulden aan kin derkleding ontvreemd] De buit is nagenoeg compleet in Spijkenisse teruggevonden. De mannen heb ben bekend de diefstal te hebben gepleegd en zijn inmiddels voor geleid aan de officier van justitie. Westvoorne De Westvoorn- se raadscommissie voor alge mene zaken gaat vanavond praten over een verhoging van de toeristenbelasting. Het col lege van B en W wil deze be lasting per 1 januari met een stuiver verhogen tot dertig cent per overnachting per per soon. Het maximum, dat de toerist per seizoen voor een vaste standplaats moet betalen, wordt vastgesteld op 42 of 63 gulden (afhankelijk van de grootte van het kampeermid del). Tijdens de vergadering komt verder het voorstel aan de orde om garant te staan voor de stichting Promotie Badplaats Roekanje tot een be drag van maximaal 9,500 gul den, De gemeente was verge ten dit bedrag in de begroting opjte nemen. De vergadering begint vanavond om acht uur in net raadhuis van Roekanje. Schiedam De regelmatige fraude-onderzoeken, die de so ciale dienst van Schiedam uit voert, sorteren steeds minder effect. De besparing die dat oplevert beliep in het eerste kwartaal van 1985 slechts iets meer dan vijf ton op jaarbasis. Het kwartaal daarvoor was dat bijna het dubbele. De dienst schrijft in haar kwartaalverslag „dat de een voudig te bewijzen gevallen nu grotendeels onderzocht zijn, terwijl de instrumenten om de moeilijke gevallen goed uit te zoeken ontbreken". Tijdens de eerste drie maan den van dit jaar zijn 136 poten tiële fraudegevallen onder de loep genomen. In 23 gevallen werd de uitkering beëindigd en in negentien aangepast. Het was een blijde gebeurtenis, gister morgen op de Oostha- venkade in Vlaardin gen. Daar vertrok het Rode Kruisschip de Henri Dunant met bed- tegerigen uit Delft, het Westland en de Water weg voor een vakantie. Via Nijmegen wordt gevaren naar Krefeid en Keulen, om daarna weer in de vissersstad van weieer terug te ke ren. Wethouder EUy Coenen (Maassluis) kwam naar Vlaardin gen om de vakantie gangers uit te zwaaien. Vlaardingen De SP heeft de gemeente Vlaardingen gedreigd met een gerechtelijke procedure, als er geen onderzoek wordt ingesteld naar ver meende fraude bij de algemene stichting tot huisvesting en verzorging van beiaarden (ASHVB). „De jaarrekeningen van de stich- De SP heeft nu dringend ver ting hebben onze argwaan ge- zocht om een onderzoek, wekt, wij hebben daarover vra- „KomL dat er niet, dan zullen wij gen gesteld, maar de gemeente ons genoodzaakt zien ons te wen- weigert open kaart te spelen", al- den tot de bevoegde instanties." d us SP'er Remi Poppe „Wij zijn in deze onverkwikkelij ke affaire steeds van het kastje naar de muur gestuurd", vertelt Poppe. Burgemeester en wethouders stuurden hem naar het algemeen bestuur van de stichting, en die weigerde de SP'er inlichtingen te geven. In het bestuur zijn wethouder Mariétte Hoogendijk en enkele raadsleden vertegenwoordigd. Poppe: „Kastje en muur zijn dus ook nog eens uit hetzelfde hout gesneden." Er zijn vreemde zaken gepas seerd bij de ASHVB, vermoedt Poppe en hij heeft in een brief aan Ben W en gemeenteraad wat opvallende cijfers uit de jaarreke- mngen opeen rijtje gezet. Zo waren de kosten voor tuinon derhoud in 1980 bijna twee keer 20 hoog ais in 1979. De schoon maakkosten voor bejaardencen trum Drieenhuysen steeg tussen 1975 en 1983 met 110 procent „Wij hebben sterk de indruk dat tegenover deze hoge bedragen geen reële prestaties staan", schrijft de SP. De winkels, die door de ASHVB worden geëxploiteerd hebben m de loop der jaren een tekort van meer dan zes ton opgeleverd. „Terwijl de prijzen in die winkels toch met misselijk zijn", vindt Poppe, „Daar kan het dus niet aan liggen, maar waar het dan wel aan ligt..." De SP steekt in de brief ook de hand ïn eigen boezem. De partij is vertegenwoordigd in het alge meen bestuur van de stichting, maar heeft zelf ook nooit vraag tekens gezet bij de gang van za ken. „Wij vertrouwden ten on rechte ook blindelings op de con trole door de accountant." Vlaardingen/Maassluis Het kan voor sommige reizigers vanuit Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen voordeliger zijn om via buslijn 126_ naar Maassluis te gaan dan via lijn 125. Dat komt door de zr-ne- grens, die voor 125 ligt bij het viaduct van rijksweg 20 nabij Maasland en voor 126 pas ligt bij de halte op de Laan 1940- 1945. Wie vanuit Vlaardingen of Schiedam bijvoorbeeld naar dc veerpont Maassluis-Rozen burg wil, kan, ais 350 meter wandelen niet teveel is, beter lijn 126 nemen en dan uitstap pen op de Prinses Juiianaiaan. Via de algemene begraafplaats ben je zo bij station Maassluis en de buslijnen 125 on 132 brengen de passagier toch niet dichterbij Wie met lijn 125 komt, moet voor een nt van dne zones be talen. Wie vlakbij station Maassluis uitstapt uit bus 126, bespaart zich een strip. Volgens het informatiebureau van de RET en Westneder land moet er echt extra ge stempeld worden, als iemand toch tot station Maassluis in bus 126 blijft zitten. Voor die ene halte? „Ja, dal is nu een maal zo," zegt een införmatn- cc. Wie vanuit de Maassluisse binnenstad naar Vlaardingen of verder wil. kan dus het best opstappen bij de molen en niet bij het NS-station. Uiteraard op lijn 126. Ais het al met hel groen is, dat deze nieuwe groe ne route aantrekkelijk maakt, is de zonegrens het wel. Zie ook pagina 13 Spijkenisse Spijkenisse is de eerste plaats op het eiland Voorne-Putten en Rozenburg die de twijfel achtige eer te beurt valt een seksshop onder haar middenstand te hebben. Twijfelachtig, omdat niet iedereen zo gelukkig is met de komst van het eroswinkeltje aan het Noordeinde 20. De dikke laag zwarte verf, die ïn de nacht van zaterdag op zondag op de etalageruit werd aangebracht, vormt .-aarvan het bewijs. Schiedam Oud-minister van defensie Bram Stemerdink en de voormalige directeur van de Rot terdamse Offshore Scheepsbouw (ROS), Van de Want, staan op de nominatie commissaris te wor den van de Schiedamse scheeps werf Wil ton-Fijenoord. Beiden zijn voorgedragen om in de raad van commissarissen het Eerste-Kamerlid Jan Simons en de van Shell afkomstige Van Hees wijk aan te vullen, maar hun benoeming moet nog goed gekeurd worden door minister Van Aardenne. Overigens is Wil ton na 1 juli vrij om zelf commis sarissen te benoemen zonder dat goedkeuring van de minister no dig is. Jan Simons is in dit gezelschap de enige Schiedammer. Hij stond een jaar geleden aan de wieg van de opzienbarende reddingsopera tie van Wilton, die verder uitge werkt werd door burgemeester Schee res en de Wilton-directeu ren Bas Sluis en Tjeerd Jonker. Dc- PvdA-senator, tevens Rijn- mond raadslid, is commissaris voor de factor arbeid en is min of meer vergelijkbaar met een werknemerscomrnissaris. Alle commissarissen hebben au tomatisch zitting in de stichting Holding Wilton-Fijenoord, die opgericht is als onderdeel van het reddingsplan. Deze sucnung bezit alle aandelen van Wilton, die niet op de markt te koop zijn. Het suchtingsbestuur bestaat voorts uit de twee directeuren, burge meester Schee res, en de onderne mingsraadsleden Albert Etman en Dick Benner. Ook Stemer dink en Van de Want komen in dit bestuur. Waarnemer is notaris Okkens. Binnen Wdton-Fijenoord is ver deeldheid ontstaan over de voor dracht van J. van Rijn in het be stuur van deze stichting. De on dernemingsraad was al akkoord gegaan met de entree van deze ex-RSV-topman, maar met name de Industriebond FNV vindt dat op deze manier Wilton „het paard van Troje" binnenhaalt. De kadergroep van de bond gaat de achterban hierover raadplegen. Jan Simons Roekanje Ook dit jaar organiseert Natuurmonumenten in bet natuurgebied van Voornes Duin excursies voor geïnteresseerde leden en niet-leden De rondleidingen zijn in juli en augustus en staan onder leiding van speciaal daarvoor opgeleide natuurgidsen van het Instituut voor Natuvrbeschermingseducatie (IVN) of boswachters van Na tuurmonumenten. Nadere informatie over de data, vertrekpunten enz. ligt klaar bij de VV V-kan toren op Voorne en bij de recepties van de cam pings langs de duinrand.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1