VVD snel tevreden Geen huizen op gif Broekpolder Schiedams vuil 2 ¥2 ton duurder Van Tilborg: 'Wij hebben gewaarschuwd' VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEB COURANT GOUDRIAAN BLIJ MET RAPPORT HEIDEMIJ: 'EN NU BEBOSSEN' .Tramlijn 4 vanaf 11 juli naar Schiedam En toen was er haring Alleen Schiedamse winnaars in molenprijsvraag iuarïlVcj Kroonberoep tegen hoger tarief VAM Win één van de vele prijzen in onze VAKANTIE-PRIJSVRAAG Broersveld stemt in met nieuwe opzet Oplossing gifgrond Koningshoek nabij Maatregel tegen vocht Verto wijk uitgesteld DONDESDAG 6 JUNI 198S Schiedam Burgemeester en wethouders van Rotterdam heb ben besloten tramlijn 4 door te trekken naar het Stadserf in Schiedam. De verlenging gaat op 11 juli in. De maatregel is vooral bedoeld om de winkeliers van de Schiedamseweg een steuntje in de rug te geven: zo wordt de be reikbaarheid vergroot Het ande re eindpunt van lijn 4 is aan de Molenlaan in Hillegersberg. Lijn 4 zal echter alleen op win keltijden naar Schiedam doorrij den. 's Avonds na zes uur wordt de lijn ingekort tot aan het Mar- coniplein. Op koopavonden (don derdag in Schiedam en vrijdag in Rotterdam) rijdt de tram tot ne gen uur 's avonds door naar Schiedam. Op zaterdag is dat tot vijf uur 's middags het geval. Zondag is het Marconiplein het eindpunt en komt lijn 4 helemaal niet in Schiedam. üimiüuiiiiKiiiiiiuimiuiiiiimiiiniiiiiiiiiiiiir Vlaardingen Voor de Vlaar- dingse VVD'er Jan Bulva was gisteravond in het debat over het betaald parkeren in de ge meenteraad een malle rol weggelegd. Hij diende een mo tie in, waarvan de oppositie zei dat er niets instond, be weerde zelf dat hij ook niet precies -wist wat zijn motie be tekende en trok hem vervol gens weer in. De voorstellen van burgemeester en wethou ders werden na drieënhalf uur ongewijzigd aangenomen. En toen was er haring. Het tarief bij de parkeermeters moet omlaag, een kwartje per tien minuten is veel te duur voor "Vlaardingen, zeiden CDA en SGP/RPF. „Met zulke maatrege len gaat de binnenstad naar de knoppen", aldus SGP'er Rien Lens velt De WD leek aanvan kelijk ook op die lijn te zitten. Bulva kwam namens de libera len met een motie waarin ge vraagd werd de overgang van gratis naar betaald parkeren wat te verzachten. „Dat is nodig om te voorkomen dat het 'schrikeffeet' de streekfunctie van ons stads- centrum zal aantasten", zei de winkelier. Maar zijn eigen wethouder Jan Madem raadde de motie af. „Be taald parkeren is niets bijzonders, kijk maar naar Rotterdam", be toogde hij. „Wij moeten niet schromen de consequenties daar van onder ogen te zien." Hij be loofde rijn partijgenoot zo nodig „passende maatregelen" te ne men en een grote voorlichtings campagne op touw te zetten om bekendheid te geven aan de in voering van betaald parkeren in Vlaardingen. „Als je dc- tarieven in het voorstel van B en W te hoog vindt, hoe hoog vind je dat ze dan wel moe ten zijn?" wilde Lensvelt van Bulva weten. „Ja, ik moet u eer lijk zeggen", zei de VVD'er, „wij weten het niet" Bulva was 'te vreden met de duidelijke toezeg gingen van de wethouder' en trok zijn motie in. De overige drie moties en vijf amendementen van de oppositie werden door Madem ontraden en door PvdA en WD verworpen. De vergadering werd rond elf uur geschorst om de nieuwe ha ring van reder Hoogendijk te proeven. Joop van Woerkom van de vereniging Broersveld Belangen wijst naar de plek in de binnenstad, waarvan de bestemming nog onduidelijk is. Een eventueel warenhuis op locatie-De Uitkijk betekent volgens hem meer drukte op het Broersveld. Vlaardingen De Broekpolder is te ernstig verontrei nigd om er huizenbouw op te realiseren. Uit een rajh port van de Heidemij Nederland, dat nog niet voor pu blicatie is vrijgegeven, blijkt dat. Indien Rijnmond, al tijd voorstander geweest van woningbouw, de bouw plannen wil realiseren, moeten er eerst beheersmaatre gelen worden genomen. Themadag in Schiedam. Brokx spreekt, het forum luistert. Schiedam Staatssecretaris mr.G.Ph. Brokx pakte Schie dams wethouder Cor van Til borg gistermiddag gelijk bij de kuif. Hij citeerde een lande lijk weekblad: „Een wande ling met de buurtbewoners in gezelschap van wethouder Van Tilborg in Schiedam- West leerde, dat de stadsver nieuwing daar flinke vorde ringen heeft gemaakt en krachtig wordt voortgezet." Daar sta je dan als gemeente die een dure themadag op po ten heeft gezet over de stads vernieuwing die in het slop dreigt te raken. „Het marcheert dus prima", con cludeerde Brokx. En de toehoor ders begrepen: themadag overbo dig, „Maar ach, een discussie kan nooit kwaad", zei de staatssecre taris ruimhartig. De wethouders en ambtenaren van middelgrote gemeenten die het Passagethea ter bevolkten waren het niet met de stelling van Brokx eens en Van Tilborg legde aan het einde van de middag nog eens uit dat het zo niet bedoeld was. „Het gaat nu nog wel goed, maar de vraag is of we dat nog kunnen zeggen als we over pakweg vier jaar weer zo'n wandeling maken." Maar toen was de staatssecretaris, met een fles Schiedamse jenever onder de arm, alweer vertrokken naar een volgende afspraak. Brokx had zijn gehoor voorge houden dat dit kabinet niets te verwijten viel: „Sommige ge meenten hebben minder geld ge kregen, andere meer, maar ai met al is het budget voor stads vernieuwing van 1981 toten met 1987 toch bijna verdubbeld. De decentralisatie van de bevoegd heden, die met de nieuwe wet op de stads- en dorpsvernieuwing in werking is getreden, is geen truc om de lasten af te wenden op de gemeenten," Directeur dr.G.J.van der Top van de vereniging van Neder- SchiedamDe prijsvraag ter ge legenheid van het tweehonderd jarig bestaan van molen De Vrij heid, waaraan zo'n tienduizend inwoners van Zuid-Holland heb ben deelgenomen, heeft uitslui tend Schiedamse prijswinnaars opgeleverd. De hoofdprijs, een geheel verzorgde vakantie ter waarde van 2.000 gulden, werd I gewonnen doorTj.C. de Boer. Voor de kïeurwedstrijd gingen de prijzen naar kinderen uit Noord- wijk, Spijkenisse en Den Haag. Hoewel de Molenmaand-activi- -teilen er op zitten, loopt de ten- toonstelling Twee eeuwen molen De Vrijheid' in het Stedelijk Mu seum door tot 17 juni. De deelnemers aan de landelijke studiedag over stadsvernieuwing grepen gisteren de gelegenheid aan een bezoek te brengen aan de expositie. M S -jv Schiedam De Vuil Af voer Maatschappij (VAM) in Wijster gaat de 'yl tarieven voor het storten van huisvuil op het ter rein in Wijster per 1 jan.ua- 'V? ri met ongeveer vijfen- twintig procent verhogen. Voor Schiedam betekent dat een onverwachte extra uitgave van 2V* ton per jaar, die volgend jaar zou g'Jr moeten ingaan. Schiedam heeft onmiddellijk na het y"s bekend worden van de ta- t./ riefsverhoging een beroep '?/A bij de Kroon ingesteld. Zij beroept zich erop dat het //A contract met de VAM tot 1994 loopt en tot op de komma moet worden na- geleefd. Als Schiedam door de knie ën moet, is het goed denk baar dat de reinigingsrech ten fors omhoog gaan. Een alternatief kan zijn om het vufl voortaan bij de Afval verwerking Rijnmond te brengen. Verschillende poli tieke partijen hebben daarop de laatste jaren al aangedron gen. De verhoging van 6,03 gul den per ton is een gevolg van de stringenter voorwaarden, waaraan de VAM in het ka der van de Afvalstoffenver- gunning van de provincie Drenthe moet gaan voldoen. Aan de VAM is onlangs door de provincie Drenthe zo'n vergunning verleend. Vol gens VAM-voorlichter Swinkels is daardoor een miljoeneninvestering nodig, waarmee in 06 een aanvang moet worden gemaakt En omdat de VAM kostendek kend werkt zullen de kosten aan de gebruikers worden doorberekend. De directie en onderne mingsraad van de VAM heb ben, samen met de gemeen ten Schiedam, Kennemer- land en Harlingen, beroep ingesteld bij d_e Raad van State tegen de eis van de pro vincie dat de VAM de con tracten met deze drie ge meenten voortijdigmet in gang van 1 januari 1986 moet beëindigen. De VAM vreest wegens zo'n contractbreuk grote finan ciële schadeclaims aan de desbetreffende gemeenten te zullen moeten betalen. landse gemeenten, die de discus sie voorzat, vond wel dal het ini tiatief van Schiedam als geroepen kwam. „De stadsvernieuwing dreigt te bezwijken onder de eco nomische druk", zei hij „Maar wij moeten niet de toog aan de kapstok hangen, wij moeten ons ertegen te weer stellen Het rijk moei aanvullende middelen ter beschikkingstellen Als geroepen De voorzitter van de vereniging van bouwondernemers, drs.ingC. Bokx van de Schie damse aannemer SSN, was het roerend met hem eens „Decen tralisatie is prachtig, maar dan moeten de gemeenten ook de to tale verantwoordelijkheid krij gen over de stadsvernieuwing. Nu wordt slechts een klein deel van de gelden overgeheveld naar gemeentelijke fondsen." Meer geld voor de gemeenten, daar ging hel de bezoekers om „Themadag7 Dit is gewoon één grote lobby voor de centen", zei men in de wandelgangen Van Tilborg legde dat andere uit: ,.De meeste menen denken dat het met de stadsvernieuwing wel goed komt. Regering en parle ment zullen later niet kunnen zeggen dat wij niet gewaar schuwd hebben." Schiedam, dat met ingang van dit jaar drie miljoen gulden minder krijgt voor stadsvernieuwing, zal weinig tevreden zijn geweest met de antwoorden van de staatsse cretaris. „Ik wil graag meewer ken aan meer geld voor stads- en dorpsvernieuwing", zei de staats secretaris. „Maar kunt u me ver tellen waar dat vandaan moet ko men? Niemand wil een hoger te kort op de begroting. Bij andere ministeries zal het ook niet van daan komen. Moet je dan geld voor verbetering cn renovatie weghalen uit het budget voor wo ningwetwoningen' Dat is strijdig met het belang van de stadsver nieuwing. Dan zijn we echt ver keerd bezig." „Dat is dus te duur", aldus de Vlaardi ngse wethouder Bas Gou driaan, die zeer in zijn nopjes is met het rapport. „Zeker in deze tijd van bezuinigingen. De mate van verontreiniging is dermate ernstig, dat zomaar bouwen uit gesloten is." Goudriaan: „Ik ken de inhoud nog niet precies, omdat het rap port officieel nog niet is vrijgege ven, Maar je begrijpt dat ik er niet ongelukkig mee ben. Wij ijveren al zo'n tien jaar voor bebossing van de Broekpolder. Wij hebben altijd al gezegd dat er geen wo ningbouw moet komen." Bas Goudriaan gaat, als het rap port is uitgekomen, direct maat regelen nemen om zo snel moge- lijk tot bebossing over te kunnen gaan. Goudriaan heeft altijd volgehou den dat er nooit een woning in de Broekpolder gebouwd zou wor den Het rapport stelt hem in het gelijk. De Broekpolder is opge spoten met hetzelfde havenslib dat gebruikt is voor de ophoging van de Steendïjkpolder in Maas sluis en de Merwepolder in Dor drecht. Goudriaan: „Het trieste van deze zaak is dat er in de Broekpolder nog steeds landbouwgewassen worden geteeld. Deskundigen zeggen nu wel dat het geen kwaad kan, maar ik blijf mijn twijfels houden." Het dagelijks bestuur van Rijn mond heeft juist deze week vast gesteld dat woningbouw in de Broekpolder nog steeds niet uit gesloten is. Het dagelijks bestuur stelt: „Gezien de twijfel over de bodemgesteldheid van de Broek polder kan het dagelijks bestuur van Rijnmond ten aanzien van realisering van een deel van de Broekpolder voor woningbouw niet verder gaan dan te stellen: potentieel stads- en dorpsgebied." Relatie Het gemeentebestuur van Maas sluis heeft inmiddels van Rijn mondgecommitteerde Lenïe van Rijn-Vellekoop het rapport ge kregen. „Omdat natuurlijk de re latie gelegd zal worden met de Steendïjkpolder bij ons", aldus wethouder Izaak van der Knaap. „Als je de conclusies van het rap port jaren eerder had geweten, zouden we misschien ook niet in de Steendïjkpolder hebben ge bouwd, Maar dat is natuurlijk met alle locaties zo. Had je het eerder van de Verto geweten, dan had je daar ook nooit huizen gebouwd. Nu onderzoeken we ie der terrein voor er een paal de grond in gaat. In al die jaren leer je steeds meer." Ook Van der Knaap is weinig en thousiast over het feit dat er nog steeds gewassen worden geteeld op het verontreinigde havenslib: „Tientallen hectaren met mais, tarwe en aardappelen. De duur ste mensen hebben direct contact met de bodem, omdat ze op de golfclub een balletjeslaan." Harm Woudstra, de voorzitter van de commissie bodemonder zoek in de gifwijk Steendïjkpol der reageert terughoudend: „Ik ken het rapport van de Heidemij nog niet Maar als de wethouders bevestigen dat er geen woning bouw mag komen, dan worden onze coneiusies bevestigd, Wij hebben altijd gezegd dat de Broekpolder identiek is aan de Steendïjkpolder. Als ik nu hoor dat er beheersmaatregelen geno men moeten worden, dan moe ten er ook bij ons in de wijk maat regelen komen. Officieel weet sk echter nog van niets." Let op de advertenties, welke op 2ó mei, 30 mei, 6 juni, 13 juni en 20 juni 1985 met de vermelding "Deelnemer vakantieprijsvraag" in deze kranten staan. Knip de advertenties van bovenstaande data uit en bewaar deze, want ap 20 juni a.s. verschijnt nl. een grandioze vakantieprijsvraag, waarbij u de advertenties nodig hebt om deze prijsvraag goed op te kunnen lossen. Er zijn diverse aantrekkelijke prij zen te winnen waaronder een hoofd prijs van 500,-, een tweede prijs van 250,- en een derde prijs van 100,- en vele andere prijzen. De verdere voorwaarden vindt u in de krant van 20 juni 1985. Schiedam Ook de marktkoop lui zelf zijn blij met het plan om op het Broersveld de weekmarkt weer te verlengen tot aan de Blauwe Steeg, nabij de Hoog straat Gisteravond vertolkte F.MH. Zappey van de vereni ging van ambulante handel de gevoelens van zijn achterban, toen hij op de inspraakavond in zaal Beatrix instemde met de zo genoemde variant-A, Kort tevoren had Joop van Woerkom namens de vereniging Broersveld Belangen ook zijn ja woord gegeven aan dit alterna tief. Winkeliers en bewoners zien liever een 'uitgerekte' markt aan twee kanten dan een rij kramen aan één kant van de rijbaan. De meeste vragen en kritiek gin gen over de verkeerscireulatie. De bedoeling is dat het Broers veld eenrichtingverkeer krijgt, maar dan zal wel aan de Blauwe Steeg en aan de Baan gesloopt moeten worden om ruim baan te maken voor het verkeer dat het Broersveld verlaat De ongeveer 35 aanwezigen wilden gister avond garanties van inspraaklei der Hans van der Vlist. dat die sloop ook zal plaatsvinden. „Ja hoor," zei Van der Vlist, „die huizen aan de Baan zijn nu van de gemeente. Nu kan het." Die uitlating was bedoeld als een kni poog naar Van Woerkom, die ja renlang weigerde zijn verouder de wonïngbezit te verkopen. Maassluis Het verzeke- nngsconeern Aegon hoopt nog deze maand een defini tieve oplossing gevonden te hebben voor de bodemver ontreiniging onder het winkelcentrum Konings hoek. Aegon, eigenaar van het winkelcentrum, wil binnen twee weken mot het ge meentebestuur van Maas sluis en de Dienst Centraal Milieubeheer Rijnmond (DCMR) van het openbaar lichaam Rijnmond rond de tafel gaan zitten om de mo gelijkheden voor sanering" van de ongeveer 2000 ku bieke meter verontreinigde grond te bespreken. Begin mei werd de verontreini ging in Koningshoek ge constateerd. Direct na de' ontdekking van het gif in de grond aan de westzijde van het winkelcentrum heeft Aegon het bedrijf Fu- gro odracht gegeven een nader onderzoek in te stel len, waarbij monsters van grond en grondwater zijn genomen. Inmiddels is gebleken dat een aanvullend onderzoek' nodig is. Hiermee wil Ae gon er achter zien te komen in hoeverre de verontreini ging zich heeft verspreid. Volgens wethouder Izaak van der Knaap (milieu) staat het nu al vast dat de uitbreiding van het winkel centrum aan de westzijde vertraging oploopt. Een deel van de besmette grond is inmiddels verwijderd naar het gemeentelijk op slagterrein aan de Vlaar- dmgsedyk Het resterende deel onder het winkelcen trum is afgedekt met een laag schoon zand. Op die plaats wordt tot de uitsla gen van het onderzoek be kend zijn niet gewerkt Maassluis Ongeveer twin tig afgevaardigden van de Vertowijk kwamen gister avond tevergeefs naar de Raad voor de Volkshuisves ting. Volgens de agenda zou den de leden van deze raad de vocht- en stankproblemen in de kruipruimten van de wo ningen in deze wijk bespre ken. Het dagelijks bestuur van de Raad voor de Volkshuisves ting had de leden een aantal maatregelen willen voorleg gen, dat een einde zou kunnen maken aan de klachten. Er zou een schuimbetonnen bodemafsluiting in de krui pruimten worden aange bracht en water zou er worden verwijderd. Deze maatregel zou voorlopig alleen gelden voor negen woningen aan de Glanzerij. De kosten van dit plan bedragen 31.905 gulden. Nog voordat één van de bewo ners van de Vertowijk. me vrouw M. H. Kouwenhoven van de Glanzerij, gebruik kon maken van het spreekrecht over dit agendapunt, deelde Lidy Knoop mee dat het on derwerp van de agenda wak afgevoerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1