WATERWEG SPORT Schiedam kwaad op Dick van Ham Voorlichting in 'n schemergebied Hotterdams Nieuwsblad Cup Arie Troost: 'Om moedeloos van te worden9 Snufjes uitgeprobeerd op flats in Nieuwland WV, propaganda of schoolkrant? TWEE WITTE WIJNROUTES ELZASSER WIJNEN VAN TOOR'S WIJNDEPOT NAHE WIJNEN VAN TOOR'S WIJNDEPOT SCHIEDAM VANAVOND Excelsior te gast bij Rozenburg Zware motoren op wielerbaan SPORTAGENDA Vandalen leven zich uit in het Kolpabad Vlaardïngen Bedrijfs leider Arie Troost van het Vlaardingse Kolpabad maakt zich ernstig zorgen over de snel toenemende vernielingen na sluitings tijd. Deze week was het weer eens raak. Vlagge nmasten werden vernield, een vuilnisbak werd in het ondiepe bassin ge gooid, zand verdween in het water en de vandalen probeerden ook nog hun behoefte te doen in het bad. „Het is om moedeloos van te worden", aldus Troost. „We proberen ons best te doen om het bad en de velden schoon te houden. Daar hebben al die duizenden bezoekers gewoon recht op. Neem nu pinksteren. Het was eerste pinksterdag heel druk, tot laat zijn we be zig gewest om alles netjes te krijgen en dan kom je de vol gende dag in het bad, blijken vandèlen weer bezig geweest te zijn. Kun je weer helemaal opnieuw beginnen". Het vandalisme is het laatste jaar sterk toegenomen. Vooral op warme dagen is het raak. Troost: „Dan komen sommi gen 'savonds in een bepaalde toestand langs het zwembad en dan begint de ellende weer. Als de jongelui alleen maar baantjes zouden zwemmen, zou het niet erg zijn, maar ze gaan veel verder. Het is echt ongelooflijk wat ze allemaal uitnalen. We hebben vorige week nieuwe boeien moeten kopen, de skippyballen von den we ergens anders terug. We moeten nu onnodig extra kosten gaan maken. Spullen moeten opnieuw worden aan geschaft en ook de extra ma nuren moeten worden be taald." Glijbaan De nieuwe glijbaan heeft het inmiddels ook moeten ontgel den. Een mistroostige Arie Troost: „Ze hebben een slang mee naar boven genomen, een stopkraan open gezet en zijn zo naar beneden gaan glijden. Het gevolg was dat heel het plantsoen blank kwam te staan. Het is eigenlijk een te voorspellen probleem. Bij slecht weer blijven de rad draaiers weg, maar zodra het mooi weer is, kun je er bijna je klok op gelijk zetten dat ze 's nachts langskomen." Inspecteur Gijs Bierling van de Vlaardingse politie: „We proberen iedere vorm van vandalisme zo snel mogelijk de kop in te drukken. Het is al leen jammer dat we niet alle gevallen van vandalisme kun nen oplossen. Het aantal gear- Energiebesparing volgens nieuwe „methode Schiedam De opknapbeurt .van de 448 woningen in de pbrtiekflats ir. Nieuwland wordt door de stichting Pro- jectbeheerbureau Energie-on- derzoek gezien als een uiter mate belangrijk project op het terrein van energiebesparing. De stichting pompt geld in hel project, omdat de ervaringen in Schiedam kunnen worden toegepast in grote aantallen vergelijkbare portiekfiats in Nederland. Schiedam, en^teer specifiek de bewoners, varen wel bij die financiële onder steuning. In een informatiefol der becijfert de gemeente dat "de gemiddelde maandhuur „met 'slechts' 54 gulden omhoog hoeft, terwijl de energiekosten met ongeveer 45 gulden per maand omlaag kunnen. De energiebesparende maatre gelen, die in de bijna 30 jaar oude flats worden toegepast, -behoren tot de meest geavan ceerde. De woningen zullen .worden voorzien van energie zuinige lucht verwarming, ge combineerd met zogenaamde 'mechanisch gebalanceerde VentilatiT. Het systeem voor ziet er in dat ook als de ramen gesloten zijn er voldoende luchtverversing is. "Ook de woningindeling veran dert drastisch. De belangrijk ste wijziging is dat de balkons aan de straatzijde worden ver- -groot en met glas kunnen wor den afgesloten, waardoor een soort serre ontstaat. Het bal kon aan de achterzijde wordt bij de keuken getrokken. Volgend jaar wordt met de op knapbeurt begonnen. resteerde jongelui staat in geen verhouding tot de vele daden. We zijn wel van plan om har der tegen vandalisme op te gaan treden. De officier van justitie is die mening ook toe gedaan en wil de baldadige jongelui zo snel mogelijk heb ben. We gaan nu niet meer surveilleren bij het Kolpabad. In de hele stad houden we meer toezicht." De vernielingen in het Kolpa bad ten spijt, ontwikkelen de bezoekersaantallen van het zwembad zich stormachtig. Vorig jaar bezochten in de maand mei 40.000 bezoekers het zwembad en dit jaar ruim 64.000. Een spectaculaire stij ging. Arie Troost: „Vorig jaar kun je met goed met dit jaar vergelijken, omdat het weer toen veel minder was. Maar als je kijkt naar 1983, toen het wel een goede zomer was, dan hebben we altijd nog 12.000 bezoekers meer. Dat is voor ons een uiterst verheugende ontwikkeling." Rotterdams Nieuwsblad donderdag RW 6 jum 1935 Arie Troost, bedrijfsleider van het Kolpabad: „Vooral op warme dagen hebben we problemen." Schiedam. Het derde num mer van 't Stadserf bevatte al komkommeronderwerpen. De redactie klom met stadsbeiaar- dier Addie de Jong de trappen op van de Grote Kerk en mark tmeester P. Hendriks mocht vertellen, dat de twee week markten in Schiedam ook in de zomer best goed lopen. Dat laatste wist iedereen al en over het carillon hebben wijlen Cor Don en Jan Pieters nog eens een mooi boekje gemaakt, waar veel meer in staat. Toen de vroegere Schiedamse gemeentevoorlichter Dolf Bus- chkens nog leefde en aandrong op uitbreiding van zijn eenman- safdeling, dacht hij nimmer aan dit soort verhaaltjes. Buschkens was een voorlichter in hart en nieren: hij wilde de mensen vertellen wat de gemeente deed en wat belangrijk voor hen. was Dat hij wel eens kritiek oogstte omdat dat onvoldoende lukte, kwam omdat de verantwoorde lijke politici niet beseften hoe hij ondergesneeuwd raakte in de hoeveelheid werk, Buschkens' opvolger Theo Key- man is van ander kaliber. Hij kan uit de voeten met molentjes en jenever, vertelde hij enige tijd geleden tegen Het Vrije Volk, zich opwerpend als een alternatieve VV V-directeur, Hij komt doorgaans wat smalend over als het om de media gaat, vond tenminste in deze kwestie een gewillig oor bij verantwoor delijk wethouder Posthoorn. En zo kwam met overheidssubsidie 't Stadserf tot stand. De vijf voorlichters,die er inmiddels bij de gemeente zijn. mochten hun eigen maandelijkse krantje gaan maken. Het beoogde nut bleef onduide- door Kor Kegel lijk. Tijdens de presentatie van nummer één stak niemand een feestelijk of inhoudelijk betoog je af en de samenstelling van de redactie (alle voorlichters of een paar) was ook niet al te soepel verlopen. Posthoorn voer er nog eens behoorlijk over uit te gen Reyman, waar de pers bij stond. Dolman De gemeenteraad van Schie dam bemoeit zich nooit zo met vooriichtingskwestïes. In deze kring zal het vreemd overko men, als bijvoorbeeld kamer voorzitter Dolman 2egt dat jour- Schemerig nalisten belangrijker zijn voor de democratie dan politici, want de laatsten hebben de neiging bij elkaar in een fractie te krui pen en journalisten zeggen ge woon hun mening. -lo niet als volwaardig medium te zien. Persvrijheid, hetzij ge schreven, hetzij via radio of tv, is iets dat niet te combineren is met reclame van de overheid voor de overheid zelf, want daarmee komt men op het glad de ijs van de propaganda: een beladen woord. Wie het ver schil niet een-twee-drie ziet tus sen voorlichtingen propaganda, moet er maar eens een wille keurig bijvoeglijk naamwoord voordenken: iedereen voelt aan dat seksuele voorlichting iets anders is dan seksuele propa ganda. Hoe weinig de raad zich in het mediabeleid verdiept, bleek en kele maanden geleden uit de discussie over de lokale omroep Schiedam. Daarvan vindt men de oprichting wel een leuk plan en er kan nog subsidie komen ook, als de gemeente maar wel zendtijd krijgt Men gaf daarmee aan lokale ra- De afdeling voorlichting van de gemeente Schiedam werpt de schijn op, geruggesteund door wethouder Posthoorn, zich in een schemergebied te begeven. Het is hier moeilijk te onder scheiden wie eigenlijk voorge licht moet worden: ambtenarij of burgers; en burgers recht streeks of via de pers? Hoe schemerig dit gebied is, wordt aangetoond door een re cent voorbeeld, van jongstleden vrijdag. Voorlichting nodigde de pers uit voor een persconfe rentie van wethouder Van Til- borg. Die handelde over de dis cussiedag stadsvernieuwing, gisteren gehouden in Passage. Dezelfde dag kwam 't Stadserf uit, op de voorpagina waarvan de afdeling voorlichting het nieuws van Van TOborg had ge zet. Dat kwam op sommige journa listen onfatsoenlijk over. Zij vonden dat voorlichters er niet zijn om zelf met primeurtjes te pronken. Er was ook een ande re visie: kennelijk had voorlich ting zo weinig vertrouwen in ei gen kunnen dat de pers ge vraagd was alles ook even aan te horen, waarop het misschien in de nieuwsbladen beter zou kunnen overkomen dan in 'die gemeentelijke schoolkrant', zo als een journalist 't Stadserf noemde. De onvrede van sommige ge meentebestuurders over de pers is bekend, maar zoals overal blijkt bij vrijheid van menings uiting onvermijdelijk. Het lijkt m Schiedam echter een vrijbrief om voorlichters dit werk te doen overnemen. Hoe lang zal dat naar hun zin zijn? Wat zullen deze gemeentebe stuurders doen als voorlichters zich in die surrogaat-journalis tiek gaan inleven en ook eigen meningen gaan vormen? Trekt de gemeente dan het bedrag voor 't Stadserf in? Hoe zal dat zijn met lokale radio, als die bij voorbeeld te kritisch wordt? Trekt de gemeente dan subsidie in? Schiedam lijkt hard toe aan een herbezinning op wat zij met voorlichting wil. Buschkens' portret naast het bureau van Reymans 'second hand' Bas van Bochove lijkt dat wel elke dag te willen zeggen. De wijnroute van de Elzas is een grillige 120 km lange weg, die zich als een lint uitstrekt aan de oostzijde van de Vogezen, tegen de hel lingen of heel ver in de diepten van de val leien. Diep wegge scholen in de kleine dalen aan de voet van de bergen liggen schilderachtige dorpjes. Huizen staan samengedrongen bin nen de ommuringen, met hun klokketorens en hun warme her bergen met histori sche uithangborden. Sombere kastelen be heersen de vlakte, voetpaden lopen dwars door de wijn gaarden. In de dorpjes vindt men ge zellige Weinstuben en proeflokalen. De drui- vesoorten van de Elzas groeien op deze zonovergoten hellin gen. Grote Franse wij nen met een be schermde herkomst- benaming, de Ap pellation d'Origine Cave Cooperative Rxheauvïllé Pmot Blanc AC p. fl. 6,95 p. 6 fl. 39.00 Sylvaner AC p. fl. 6.75 p. 6 fl. 38,00 Gewürztraminer AC p. fl./ 8,95 p. 6 fl. 50,00 DEELNEMER VAKANTIE-PRIJSVRAAG AMBACHT: slijterij D« Wijnoogst Rcxenlaan la HOLY: Slijrenj De Wijnoogst, de Loper 22 Controlée, die zich zo goed laten combine ren met de gastrono mische gerechten van de streek. De Sylva ner, een frisse lichte wijn en de Riesling, de trots van de Elzas, krachtig met toch een fijne fruitigheid en een delicaat bouquet. De Gewürztraminer, goed stevig met een kruidig bouquet en de Pinot Blanc, even wichtig en soepel. Deze wijnen van de Cave Cooperative in Ribeauvillé, in het hartje van de Elzas, zijn uw aandacht meer dan waard van wege hun gunstige prijs/kwaliteit ver houding. Aan de Noordkant van de wijngaarden van de Elzas bevindt zich nog een andere, veel min der bekende wijn- route: De Nahweïnstra/3e. De wijnbergen bevin- den'zich langs de ri vier de Nahe, rond de stad Bad Kreuznach. Langs de Nahe wor den bijna uitsluitend geurige witte wijnen gemaakt van soms in teressante druivesoor- ten. De meest bekende druiven zijn hier de Ries ling en de MüIIer- Thurgau, De Riesling druif brengt aan de Nahe evenals in de Elzas zeer elegante wijnen voort met een prachtig bouquet. De Müller-Thurgau is ge liefd door zijn geu rige, "bloemige" wij nen. Naast deze drui ven worden steeds meer varianten aan geplant, die zeer bij zondere wijnen ge ven. Als voorbeeld noemen we de Scheu- rebe en de Kerner. In Windesheim vinden we het Weingut Gul- denbachhof waar Karl- Hans Poss met liefde voor het vak wijnen maakt van onberispe lijke kwaliteit, getuige de vele prijzen, die die Weingut al in de wacht heeft gesleept. Het Weingut ver bouwt voorname] ijke Scheurebe en Müller- Thurgau. De beste ma nier om met al deze wijnen kennis te ma ken is een bezoek aan onze kelders, waar U de wijnen kunt proe ven en waar U des kundig advies kunt krijgen. Weingut Guldenbachhof Windesheim Windesheimer Schloszkapelle trocken QbA Windesheimer Rosenberg halbtrocken Scheurebe QbA Windesheimer Sonnenmorgen Kerner Kahinett p. lir. 7,25 p. 6 fl. 42,00 7,75 p. 6 fl. 45,00 p. fl./ 7,85 p.6fl. 46,00 AMBACHT: Slijterij De WijBöogrt. K HOLY: Slijterij De Wijnoogit. At leper 22 Schiedam-aanvoerder SJaak van Hue! ontvangt uit handen van Hans Coolegem, chaf-soort van het Rotterdams Nieuwsblad, de bij de tweede prijs behorende zeven wedstrijdballen. door Donald Bax Schiedam De zeven wedstrijdballen die Sjaak van Huet, de aanvoerder van Schiedam, ver na af loop in ontvangst mocht nemen, wogen toen pas een klein beetje op tegen de tot dan zure druiven. Ofschoon de 5-1 overwin ning van Capelle in de finale van de Rotterdams Nieuws- Schiedammer Ed Slavenburg stuit op Hans van den Dries. Schiedam De softbalsters van Schiedam spelen van avond voor de vierde maal in dit seizoen tegen Storks. Om dat Nicole Posno, de vorig jaar van Schiedam naar Storks overgestapte werpster, defini tief in Jong Oranje is opgeno men en dit team in juli een trip naar Canada en de Vere nigde Staten maakt, hebben 'Bol's girls' en Storks in onder ling overleg besloten de voor begin juli vastgestelde ontmoe ting vanavond al te spelen. Op sportpark Harga wordt om half acht begonnen. Rozenburg Excelsior Maas sluis doet zaterdag mee aan het tweede Petrochem-toer- nooi van tweedeklasser Rozen burg, de nieuwe werkgever van Fer Groene weg. De eer steklasser is samen met Helle- voetsluis, Slied recht en Zwart Wit'28 in poule A onderge bracht. Poule B wordt ge vormd door Nieuwenhoorn, Rozenburg, Quick Boys en Unitas. Het toernooi begint om 10 uur en de toegang is gratis. blad Cup, waar op het Schie damse sportpark Harga HBSS zich een even inne mend als voortreffelijk gast heer betoonde, niets aan dui delijkheid te wensen over liet, wezen in de Schiedamse kleedruimte de vingers una niem ïn de richting van Dick van Ham. De Vlaardingse ar biter maakte inderdaad geen brandschone indruk, maar kon en mocht doodgewoon niet verantwoordelijk wor den gesteld voor het deficiet. Capelle, zo werd al vanaf de eerste de beste minuut duide lijk, had veel en veel te in houd in huis om zich door* Schiedam te laten verontrus ten, laat staan te verrassen. Heel even slechts, toen Schie dam tot 2-1 naderde, leek de steeds vlakker wordende eind strijd aan glans te herwinnen, maar de eerste treffer van John van Diggele uit een puntgave serie van drie, maakte aan die opleving een bruut einde. Capelle bestond het zelfs een handvol moge lijkheden onbenut te laten, zo dat Schiedam er met de uitein delijke 5-1 niet eens bekaaid afkwam. Maar toch moest Cor Haher- mehl, Schiedam's scheidende coach, nog enkele krachtter men wegslikken alvorens ook hij tot de conclusie kwam, dat Capelle terecht de Cup had ge wonnen. „Ik geef", spuwde de normaliter zeer bewust reage rende oefenmeester z'n gal, „niet gauw af op een scheids rechter, maar wat deze man er van maakte..." Waarbij Haber- mehl refereerde aan de niet aan Schiedam gegeven straf schop toen Ton Verweij tegen de hand van René de Leeuw vuurde en de wel op de stip gelegde bal, nadat Jaap van der Noll en Dennis Broeren eendrachtig John van Diggele tegen het gras hadden ge kwakt Maatwerk In de ogen van HabermeHl cruciale beslissingen, maar was het niet eerder zo, dat Ca pelle Schiedam al vanaf de tiende minuut dwong achter de feiten aan te rennen. Capel le leidde toen al met l-Ö, om dat Hans van den Dries maat werk van de penetrerende back Joop Zwager keurig net jes verzilverde. Uit de aange stipt strafschop tilde Zwager Capelle naar 2-0 en vervolgens leek de strijd gestreden. Mét het inbrengen van Eef Krab bendam voor Gerard van Pelt werd Schiedam na rust fysiek wat sterker. De Leeuw schrok daar met name zo van, dat hij zich verslikte in een simpele bal, waardoor Amid Isik 2-1 binnenschoof. Schiedam leek aan te zetten voor een slotoffensief, maar- incasseerde luttele minuten la ter een nieuwe tegentreffer. De bij vlagen ongrijpbare Jan- Huibert Moerman offreerde Van Diggele ee niet te missen kans en ae topscorer deed wat van hem werd verwacht. On middellijk zette Habermehl in de wisselvallige Karei van den Berg (voor Michel Hakker) nog een aanvaller in, liet hij voorstopper Harry Voorwald naar het front doorschuiven, maar pakten die ingrepen an ders uit. Van Diggele kreeg opeens zo veel vrijheid, dat hij heel eenvoudig de eindstand op 5-1 bepaalde. Opstellingen: Schiedam: Jaap van der Noll, Den- niB Broeren, SJaak van Huet, Harry Voorwald, Michel Hakker (Karei van den Berg), Ed Slavenburg. Gerard van Pelt (Eef Krabbendam), Cor de Snaijer, Amid Hik, Ton Verweij en Hans Meijer. Capelle: Joop Mom, Joop Zwager, Alberl-Jan Bouwen, Jacques Koud- staaS, René de lbbun, Hans van den Dries, Rob de Vries, Pim van de Wijngaard, Jan-Huibert Moerman, John van Diggele en Hesley Wijnat- dum. Schiedam Op de Zuidhollandse wielerbaan Schiedam ko men zondagmiddag vanaf half twee prof-stayers in actie. Be kende namen op dit onderdeel, waarbij de coureurs als het ware over het ovaal zullen daveren, zijn Cees Priem, Fred Rompelberg en Hennïe Rovers. Voorts staat een interbanen-toernooi voor junioren op het I programma, waaraan wordt deelgenomen door de ploegen I van Alkmaar, Apeldoorn, Hilversum, Oudenbosch, Sloten en gastheer Schiedam. De nieuwelingen werken een omnium (afvalkoers, klassementswedstrijd, rit in lijn) af. I Het programma op de baan in sportpark Harga begint om 13.30 uur. De toegang voor volwassenen bedraagt 3,50 gul den, de jeugd tot 14 jaar en 65-plussers behoeven slechts de helft te betalen. DONDERDAG 6 JUNI Tennis: Toernooi Yelfow Smash Vlaardïngen (C1, C2, D, vet). Damea- aoltbal: 19.30 Schiedam—Storks. 19.00 Eurochemia/Ths Hawks—Holy. Korfbal: 16.00 24e Schonerentoer- nooi CKC Maassluis op sportcomplex Wipperspark. VRIJDAG 7 JUNI Tennis: Toernooi Yellow Smash VJaardmgen (Cl. C2. D, vet): Heren- •ottbal; 19.00 Hookers—Gophers; Handbal: 20.30 Algemene ledenver gadering WIK m clubgebouw aan de H. de Vriesstraat In Vlaardingen; Hockey: 20.30 Algemene ledenverga dering Asvion In clubgebouw op sportpark Tburlede In Schiedam

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2