Berliner Nacht: volop gala, weinig Berlijn Broodactie afgelopen: geld voor Rode Kruis Weekmarkt niet met 'opsmuk' verknallen VLAARDïNGS DAGBLAD SGHIEOAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Ylaardingen oppoetsen Schoenmaker boos naar burgemeester ANBO heeft nn ook dfdeling Maassluis Compostbedrijf mag eindelijk beginnen Ramerlingh Onnesschool moet dicht Ambulante handel waarschuwt: Jubilaris in 't zonnetje Markt elders Sparrendal loopt uit naar kwekerij Motorrijdster aangereden Jeugdbende Z terroriseert Numanstraat r: WATERWEG MAANDAG 10 JUNI 1985 Schiedam Mensen, die er geweest waren, zeiden dat ze'nog nooit zoiets hadden gezien. Wie er niet geweest whs, begreep niet zo goed wat hij nou eigenlijk had ge mist. Was ook niet duidelijk te maken. Iedereen ver kleed, leuke inrichting, veel werk van gemaakt," zei den de feestneuzen enthousiast. „Oh," reageerde de thuisblijver. De Korenbeurs zag er zater dagavond niet uit als gewoon lijk. Twee statige Buicks ston- dëii met de neuzen naar eikaar gericht op de stoep voor het oude Schiedamse beursgebouw en suggereerden dat er binnen sjifek volk zat. Een rode loper lag, zij het enigszins flodderig, naar huiten gerold en een pic- eqlp, stond' er in een halve eeuw oud apepakje te wachten opv de gasten. Toeschouwers waren er niet zoveel om alle verklede bezoekers te bekij ken: daarvoor was het nog te v^geg op de zaterdagavond. Het duurde wel een tijdje voor het binnen een beetje druk en gezellig werd. Hoewel de orga nisatie van de Berliner Nacht, want daarom ging het, veel werk had gemaakt van decor stukken en ook een flink aan tal. artiesten had uitgenodigd, werd de sfeer gedurende die eerste uren voornamelijk be paald door ieders verbazing om het uiterlijk van een ken nis. „Wat zie jij er snoezig uit," riep een vrouw in een jurkje uit.de jaren twintig tegen een héér in gala, die doorgaans in sobere kledij door Schiedam loppt. En zo had iedereen ex tra aandacht besteed aan zijn uiterlijk. Maar het was voor namelijk netjes allemaal. Er liepen weinig mensen tussen, die in het meer decadente Ber lijn hadden gepast. De sfeer van kroegleven, kunst, sex en verdovende middelerustxjaalde niémand uit en daardoor kwam op de Berliner Nacht maar een fractie van het voor oorlogse Berlijn naar voren. In feite waren de galakostuums overtrokken. Stellig had de or ganisatie iets meer fantasie van de bezoekers verwacht. Wat wel klopte, waren enkele jurken die op de juiste hoogte, volgens de mode van die tijd, afgesneden waren en de su- perlange kettingen zoals die ook nu nog wel eens tuttigheid kunnen onderstrepen. Op die plekken in de Korenbeurs, waar de palmen wuivend de dames begroetten, sprankelde iets van nostalgie. Ook de muziek was m orde. Die bracht er uiteindelijk wat vaart in, na enkele uurtjes waarin de artiesten elkaar be daard afwisselden. Overigens was op dit eerste deel van de avond de Schiedamse opera zangeres Ans Groen een hart verwarmend element: het is lang geleden dat zij opgetreden heeft en alleen al dat gegeven maakte haar tot een diva uit een voorbije tijd, die op de Berliner Nacht inderdaad niet mocht ontbreken. Evenementen, zoals deze nachtelijke ode aan Berlijn, zullen waarschijnlijk nog wel eens herhaald worden, moge lijk in een andere opzet, onge twijfeld dan weer met een an der thema. Er is in ieder geval een goede basis voor: de Ko renbeurs. Dat is een gebouw gebleken waar culturele mani festaties veel vaker dienen plaats te vinden. -Veel bezoe kers zaterdagavond vonden het zonde, dat hier alleen maar getafeltennist wordt. Portier en orkest ontvingen zaterdagavond de in stijl ge klede gasten op de Berliner Nacht; twee Buicks gaven de entree een luxe lintje. Operazangeres' Ans Groen stond voor het eerst sinds ja ren weer op de planken. Vlaardingen De Ka- m'erlingh Onnsesschool en kleuterschool de Boter bloem worden met ingang vaji het volgend school jaar opgeheven. De Baad van State heeft beroepen van de medezeggen schapsraad en de ouder raad tegen het besluit van dè1 gemeenteraad om de scholen te sluiten van de hand gewezen. „Bet is op z'n minst vreemd", vmdt VVD'er Jan van He- mtert, „dat de Raad van State bc&m juni beslist dat de scho len in augustus van hetzelfde jaar dicht moet." Vorig jaar besloot het hoogste rechts or gaan, dat de scholen niet in augustus 1984 konden worden gesloten, omdat de gemeente het besluit daartoe pas in maart had genomen. Dat was te kort dag, vond de Raad. De beslissing is een domper voor de medezeggenschaps raad, die had verwacht dat de beide schoien in augustus van dit jaar officieel van start zou den kunnen gaan als basis school De Lage Weide. „Wij gaan er van uit dat deze school in ieder geval een jaar open blijft. Tegen die tijd zal onze school ook wel de norm ha Jen", schreven de' ouders nog maar twee weken geleden aan de gemeente. Onze school groeit nog steeds, aldus de hoopvolle ouders. De Lage Weide krijgt echter niet de tijd om te bewijzen dat zij levensvatbaar is. De ouders zullen hun kinderen naar een van de twee andere openbare basisscholen in de Westwijk moeten brengen: De Zuidwes ter of De Wetering. Vlaardingen -SGP en RPP begrijpen er niets van, dat Vlaardingen heeft be sloten niet mee te doen aan de verkiezing van de schoonste stad van Neder land. Zij hebben aan burge meester en wethouders schriftelijke vragen gesteld over dat besluit. De twee fracties hebben er nooit een geheim van gemaakt, dat naar hun mening de Stad een grote schoonmaakbeurt verdient. De verkiezing, die door de Tilburgse werkgroep Ne derland Schoon wordt geor ganiseerd, lijkt SGP en RPF een goede gelegenheid om het imago van Vlaar dingen wat op te poetsen. Zij hebben zich verzet te gen verlaging van het bud get van cie gemeentereini- ging. SGP en RPF willen weten wat er gedaan zou moeten worden om bij de verkiezing een redelijke kans te maken en wat dat zou kosten. Burgemeester en wethouders hebben juist van deelname afgezien, om dat Vlaardingen er geen geld voor zou hebben. Schiedam Bij de terugkeer van de weekmarkt op het gehele Broersveld moet de gemeente Schiedam er voor uitkijken, dat standwerkers de gewone handel niet gaan verstoren. Namens de centrale vereniging voor de ambulante handel heeft F.M.H. Zappey ervoor gewaarschuwd, dat het 'oprekken' van de markt door hier en daar tussendoor een standwerker een plaats te geven volstrekt averechts kan werken. Standwerkers beogen altijd extra publiek te trekken, maar volgens Zappey kan de door stroming belemmerd worden, als die standwerkers hun plek krijgen tussen de gewone marktkooplui in. De ambulan te handel is weliswaar van mening, dat standwerkers in derdaad publiek kunnen lok ken, maar voorwaarde is dat zij een aparte plaats krijgen, zoals dat bij de standwerkers concoursen het geval is. Zappey: „Als het namelijk goe de standwerkers zijn en daar hoop je toch op ont staan er hele oploopjes bij hun kraam. Ziet u dat op de smalle trottoirs van het Broersveld al gebeuren? Dan kan er nie mand meer door." En niet al leen zouden de kooplui bena deeld kunnen worden doordat het publiek dan gaat omlopen, ook leiden standwerkers de aandacht af van de koopwaar van hun directe buren. Vol gens Zappey mag de gemeente ir Schiedam dat de markikoop-*! lieden niet aandoen, rnmiddels^r heeft inspraakleider Hans van der VI 1st, verkeersambtenaa'r~i van de gemeente Schiedam,^ deze waarschuwing in het stadskamoor aan de direct be-"*" trokkenen doorgegeven. De door winkeliers en bewo ners aangenomen variant voor het 'nieuwe' Broersveld gaat uit van een markt, die weer opfl zijn oude plek terugkeert, dat-V wil zeggen: tot aan de Blauwe - Steeg, onderaan de afrol van;, de Hoogstraat. Om die lengte van de markt te bereiken dacht de gemeente eraan de™ kramen Iets verder van elkaar af te zetten en eventuele gaten" met enige 'opsmuk' op te vul- len. Standwerkers werden met name genoemd. De markt-' kooplui zijn daar mordicus te- gen. Schiedam Schoenma kerij 't Stappertje wil haar oude voorgevel aan de Lange Kerkstraat ver nieuwen, maar stuit op vage informatie van de gemeente Schiedam over de toekomst van het pand. Het zou kunnen dat dit pand gesloopt moet wor den om ruim baan te ma ken voor het verkeer, dat volgend jaar via de Blau we Steeg, Grofbaan en Baan van het Broersveld af geleid zal worden, 't Stappertje staat precies in de weg. Schoenmaker Tettero wil de kwestie opnemen met burge meester Scheeres, want hij voelt zich nu ernstig bena deeld. „Worden we nu bedon derd of worden we aan het lijntje gehouden?" vroeg hij op de inspraakavond over het Broersveld aan Hans van der Vlist, verkeersambtenaar van de gemeente Schiedam. „Wat wil de gemeente nu eigenlijk met mijn pandje?" Volgens Van der Vlist staat het helemaal nog niet vast, dat het pand gesloopt moet wor- ,*- den. Misschien zal de route naar de Lange Kerkstraat wel:*" via een andere 'doorbraak'..*» gaan, theoretiseerde hij. In dat**1' geval zou 't Stappertje kunnen blijven staan. '_Y Tettero wil dat dan liever snel weten. De Lange Kerkstraat zou er mooier op worden als V hij de gevel van zijn winkel - opknapt, maar hij wil niet in- vesteren als sloop onvermijde-j;;' lijk is. Maassluis Sinds vorige week heeft Maassluis een ei gen afdeling van de Algemene Nederlandse Bond voor Oude ren (ANBO). Tijdens de op richtingsbijeenkomst in dien stencentrum De Vloot kozen de leden voor de eerste keer een bestuur. Voorzitter werd de, heer H. Vosselman, me vrouw H.J. Hexspoor-de Graaf zaL de secretariaatswerkzaam heden op zich nemen, terwijl de"" heer H. Terlouw tot pen ningmeester werd gekozen. De kérsverse afdeling telt inmid dels 78 leden. De Maassluise ANBO streeft er naar om één keer in de twee maanden, om te'beginnen in september, bij- eeükomsien te organiseren. Tijdens die bijeenkomsten wil men aandacht schenken aan zaken zoals huursubsidie, de indicatie-commissie, de taken van de Stichting Ouderenwerk Maassluis en tal van andere onderwerpen waarmee oude ren geconfronteerd worden. Daarnaast wil de Anbo een maandelijk spreekuur houden waar ouderen met vragen of problemen terecht kunnen. Ouderen vanaf 50 jaar kunnen lid worden. Het lidmaatschap bedraagt 21 gulden voor een echtpaar; alleenstaanden moe ten hiervoor ƒ14,70 betalen. De ANBO is één van de drie bon den van ouderen in ons land en is met haar 200.000 leden de grootste organisatie. Maassluis Al veertig jaar is G.„ Stiger uit de Arthur van Schendeistraat in Maassluis werkzaam bij Key Kramer. Vrijdag werd de jubilaris in de kantine van het Maassluise be drijf in het zonnetje gezet door del directie en de naaste mede werkers van Stigter. Ook burgemeester Hans van Es"was aanwezig. Hij had voor G, Stigter een extra verrassing in petto. Hij kreeg de ere-me- dailie in de orde van Oranje nassau, in zilver, door de door burgemeester opgespeld. G. Stigter is geboren en geto gen in Maassluis. Op 1 juni 1945 trad hij in dienst van het bedrijf en van fabrieksmede- werker werkte hij zich op tot baas van de productielijn van de afdeling pijpasfaltage. Van 1954 tot 1973 is hij ook nog ac tief geweest in de onderne mingsraad. Vier bakkers overhandigen Van Toledo het broodgeld. Vlaardingen Oud-commissaris van politie Ben van Toledo heeft in zijn tegenwoordige functie van voorzit ter van de Vlaardingse afdeling van het Rode Kruis za terdag 1500 gulden in ontvangst genomen van vier plaatselijke bakkers. Dit geld was de_ opbrengst van een broodactie, die op bevrijdingsdag 5 mei van start ging onder auspiciën van de stichting Nationale Feest en Gedenkdagen. Het had een stijve plechtigheid kunnen zijn met een formele overhandiging, maar de vier aanwezige bakkers maakten er een vrolijke, ongedwongen gebeurtenis van. „Het gaf een goed ge voel om aan zoiets mee te werken." was hun mening. Voor 5 mei was duizend kilo Zweeds bloem naar Vlaardingen gehaald, dat door de bakkers 'om niet* omgezet was in brood Op bevrijdingsdag zelf werden al 500 broden' verkocht legen "een prijs van een rijksdaalder per stuk. In een half uur was die dag het gebakken brood op. Zo'n grote belangstelling hadden de ini tiatiefnemers niet verwacht en daarom had men 500 kilo bloem achter de hand gehouden voor de dagen daarna, In de winkels werden de andere Zweedse wittebroden verkocht. De bijeen komst in het kruisgebouw aan de Emmastraat was zaterdag de afsluiting van de actie. Maassluis In verband met de werkzaamheden die ver band houden met de uitbrei ding en vernieuwing van win kelcentrum Koningshoek wordt de dinsdagmarkt in Maassluis tijdelijk verplaatst. Vanaf morgen is de markt op het parkeerterrein bij super markt Torro. Tot maart 1986 zal de markt de nieuwe plaats houden. Maassluis Nu de gemeente lijke kwekerij twee kilometer dichter bij de bebouwde kom van Maassluis is gekomen, hebben ook veel meer mensen dan voorheen gebruik ge maakt van de open dag. Het was zaterdagochtend druk op het Sparrendat en vooral buurtbewoners waren gaan kijken, welke ontwikkeling de flora hier ondergaat voordat de gewassen in tuinen of plantsoenen worden gezet. De kwekerij is twee kilometer opgeschoven langs de Wevers- kade. De oude plek bij Het Nieuwe Water was te klem ge worden. Aan het Sparrendal, bij het volkstuincomplex De Vluchtheuvel, is meer ruimte gevonden. Schiedam Een 22-jarige Schiedamse is zaterdag met een rechterenkelfractuur, een gebroken teen en schaafwon den in het Sehielandzieken- huis. Zij was op de kruising Burg. van Haarenlaan/Burg. Knappertlaan op haar motor fiets aangereden door een 43- jarige automobilist uit Dor drecht. De Dordtenaar had verzuimd de vrouw voorrang te verlenen. Hoek van Holland De aanleg van het Westlandse compostbedrijf is vandaag van start gegaan. Het Hoofd- dorpse aannemingsbedrijf Vermeer heeft een begin ge- maakt met het grondwerk. Het dagelijks bestuur van de Hoekse deelgemeenteraad ver leende vorige week de beno digde bouw- en aanleg vergun ning. De ambtelijke procedure heeft meer dan een jaar geduurd. Het stichtingsbestuur is daar over 'ernstig teleurgesteld' en heeft de plannen de afgelopen tijd al enkele keren moeten bijstellen. Het was de bedoe ling dat het composteringsbe- drijf dit jaar al operationeel zou zijn. Dit is nu naar ver wachting begin 1986 het geval. Vorig jaar aprii had het be stuur van de stichting Verwer ken Tuinafval Westland al een aanvraag ingediend. Drie maanden later werd het werk aanbesteed in de verwachting dat meteen na de bouw vak va- kan tie de eerste spade de grond zou kunnen ingaan. Na de afhandeling van drie be zwaarschriften van omwonen den kwam Rijnmond op 2 april van dit jaar met de afgif te van geen bezwaar. Het da gelijks bestuur van de deelge meente had daarna nog twee maanden nodig om officieel toestemming voor de bouw en aanleg te geven. De aanleg geschiedt in fasen. Als alles volgens planning ver loopt, dan kan op het bedrijf aan het eind van het Oranje kanaal dit najaar al een deel van het Westlandse tuïnvuil worden verwerkt. Het com plex omvat vier composte- ringsvelden, die los van elkaar kunnen functioneren en elk een capaciteit van 40.000 ku bieke meter hebben. De aanlegkosten bedragen 7,7 miljoen gulden. De stichting heeft de exploitatie uitbesteed aan het Delftse bedrijf Zeg waard BV. De totale kosten, inclusief aan leg en opknappen van wegen, zijn ongeveer veertien miljoen gulden. De Westlandse ge meenten en veilingen staan hiervoor garant. Door twee ministeries en de Westlandse*" gemeenten is voor bijna vijf( miljoen aan subsidies toege zegd. Tevens heeft de stichting;- nog een subsidie-aanvraag bij? de EEG lopen en kan nog de WIR-premie loegemoet wor-Y den gezien. Het resterende be-, drag moet worden terugver-.- diend uit hel stortgeld. *1 Schiedam Een groep varrj* ongeveer 25 jongeren in de" leeftijd van 14 tot 20 jaar heefH de laatste maand een ware ter-~ reur uitgeoefend in de Alexan der Numanstraat. Vooral een - Turks gezin, dat daar sinds* kort woont, moest het ontgel-""" den. De politie heeft voorlopig' vijftien arrestaties verricht, J maar verwacht ook de rest^ van de jeugdbende te zullen*- kunnen inrekenen. De woning van het Turkse ge-'i- zin werd dagelijks, door steeds^ wisselende groepjes, bekogeld^! met eieren. De intimidaties be-~~ stonden verder uit het beklad-^ den van muren en de voor deur met racistische leuzen*"? schelden en belletje trekken!?' Ook verschillende auto's^- moesten het ontgelden. ISE~ werden op grote schaal ban-v den lekgestoken. De agressieve houding van dé'V jongeren, die voor een groot deel zelf in de Slachthuisbuuri wonen, richtte zich ook op an-**! dere bewoners. Zonder enige*^ aanleiding werden mensen opZ straat bekogeld met eieren, i r De jeugdbende was eveneens^' actief in de kort geleden gere-h noveerde woningen in 'déu* Alexander Numanstraat. In dep, huizen voor enkele tiendui zenden guldens vernielingehT aangericht.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1