WATERWEG SPORT Orpheus maakt 't Smit gemakkelij k Plons' 85 volgens Vlaardings Esther Keemink gaat het maken VZC: vijf kampioenen Leen Boersma nieuwe voorzitter Stijging met zeshonderd toeschouwers Warmte kracht op nog vier plekken Auto's te water in Kolpabad draaiboek sssw SPORTAGENDA Oosterholt gehuldigd Toch geld voor verzetsmuseum CDA legt oor te luisteren Wachten op Happening op Harga Ursus oefent Rotterdams Nieuwsblad dinsdag' RW li ium 1985 Schiedam De heren hielden het rustig. Hon garije zat niet meer zo zwaar in hun benen als vorige week en de mees ten waren wel bekomen van de vermoeienissen van de uitputtende reeks concerten in en rond Boedapest, maar toch hadden zij gisteravond meer zin in een feestje dan in een jaarvergade ring. Het mannenkoor vloog dan ook door de agendapunten heen. Daar was nog een reden voor. Na 26 jaar voorzitter te zijn geweest van het koninklijk Schiedams mannenkoor Orp heus legde Piet Smit de ha mer neer. Hij had vorig jaar bij zijn jubile um ai te kennen gegeven ermee te willen stoppen, benaderde toen de twintig jaar jongere Leen Boersma met het verzoek hem op te volgen (Boersma: „Ik schrok mij rot") en werkte hem in. „Het is een keurig gespreid bedje waar ik in kom. Ik mag wel uitkijken niet in slaap te vallen, want dat zou voor Orpheus fatale gevolgen kunnen hebben," zei Boersma gisteravond, toen hij de hamer overnam. Het eerste dat Orpheus daama deed was Piet Smit be noemen tot erebestuurslid en ai- gemeen adviseur, hetgeen verge zeld ging van een staande' ovatie. Meestal maakt het mannenkoor zo'n applaus alleen na een optre den mee. Smit is dan ook het gezicht van Orpheus geweest. Meer dan doorgaans bij andere verenigin gen het geval is, heeft hier de voorzitter een zwaar stempel ge drukt op het koor.- En hij gaf gis teravond toe: „Soms was dat voor mijzelf wel leuk, maar voor uw vereniging niet altijd juist." Te vaak is Orpheus immers vereen zelvigd met Piet Smit. .,Ja, Piet, je was dan ook een voorzitter met drie g's: goed, gezien en gezag hebbend", met die woorden prees bestuurslid Anton Balvers de na tuurlijke autoriteit van Smit. Maakte Orpheus het zijn schei dende voorzitter gemakkelijk op de laatste jaarvergadering onder zijn leiding, Piet Smit zelf had niettemin een moeilijk moment De nieuwe en de oude voorzitter: Leen Boersma (links) en Piet Smit. Tussen hen in ligt de verzilverde, ebbehouten hamer uit 1878, die Smit van zijn koor cadeau kreeg. Het is geen man die van papier praat, hij is goed van de tongriem gesneden, maar kennelijk had hij wat emoties voorvoeld. Daarom had hij zijn laatste speech maar op papier gezet, dat kan op zulke momenten een ruggesteun zijn. Smit dook in het rijke verleden van het Schiedamse mannen koor, dat volgend jaar het 120-ja- rig jubileum beleeft. Hij herin nerde eraan hoe het koor vroeger een subsidie van 5000 gulden kreeg voor het zingen als hobby en hoe de gemeente nu al ruim acht maal zoveel over heeft voor de hard aan de weg timmerende beweging. Het aardige van Orpheus is dat de zangers niet naast hun schoe nen gaan lopen. Zij zijn al vaak in het buitenland geweest, maar een concert in een Schiedams bejaar dentehuis doen zij net zo lief. Orpheus heeft door die opstelling een grote uitstraling op de rest van cultureel Schiedam {en daar buiten, want vrijdagavond gaan zij bijvoorbeeld zingen met een dameskoor in Hellevoetsluis; vin den ze ook leuk). Boersma hoopt dat Orpheus on der zijn leiding zo blijft. Boers ma? Bóersma?" vroeg de 80-jarige Jan Tempelaars, nestor van het mannenkoor, „Boersma heet toch ook die oud-minister die te genwoordig vuil ophaalt in Am sterdam? Nou, ik hoop niet dat Leen bij ons veel te reinigen heeft" Met die grap kwam de feeststemming goed op gang. Schiedam Bejaardentehuis Frankeland, verpleeghuis Drie- maasstede, woningen aan de Ha- vendijk en toekomstige nieuw bouw op het Schuttersveld zullen voorzien worden van warmtek racht De gemeente Schiedam heeft in korte tijd goede ervarin gen opgedaan met deze vorm van energiebesparing (onder meer aan de Westvest) en wil dan ook op de huidige voet voort blijven gaan. De vier nieuwe projecten vergen een investering van 13 miljoen gulden- De Nederlandse Energie Ontwikkelings Maat schappij (NEOM) subsidieert hiervan een kwart. De bewoners van Frankeland en Driemaasstede hoeven niet bi te zijn dat hun woningen kouder worden, want dat wordt niet met energiebesparing bedoeld. Warmtekracht garandeert een aangenaam klimaat, alleen zal blijken dat er minder gestookt hoeft te worden omdat de warm te, die vrijkomt bij elektriciteits opwekking, zelf ook benut wordt. De verwarmingsinstallatie van Frankeland en Driemaasstede moesten toch gerenoveerd wor den en de gemeente Schiedam, redeneert, dat het dan beter met een goed kan. Dat geldt ook voor het complex aan de Havendijk. Gistermiddag heeft PvdA-raads- lid Aad Wiegman in de commis sie economische aangelegenhe den een lans gebroken voor meer milieuvriendelijke experimen ten, bijvoorbeeld met biogas. Wat hem betreft mogen voor deze ex perimenten wel financiële risi co's worden genomen. Warmtek racht begon ook zo en blijkt nu kostendekkend te zijn, redeneer de hij. Maassluis De gemeente Maas sluis stelt toch geld beschikbaar voor het nog op te richten ver zetsmuseum Zuid-Holland, dat in Gouda moet komen. In eerste in stantie wilde het college geen geld geven, maar op aandrang van vooral de PvdA gebeurt het nu wel. De gemeente heeft een aantal voorwaarden verbonden aan het beschikbaar te stellen bedrag. Het is slechts een eenmalige bij drage van tien cent per inwoner en voordat tot uitbetaling wordt ovetgegaan moet de stichting, die het museum wil gaan beheren, aantonen dat het financieel ver antwoord is om de plannen te re aliseren. Alleen Herman- van Hoeven (RP£) stemde tegen het voorstel „Het verzet is geen regionale ge beurtenis geweest Een provinci aal museum versnippert de ge dachte aan het verzet In Amster dam is een landelijk museum en dat is belangrijk omdat het ook een landelijke zaak is geweest." Vlaardingen Het CDA gaat haar oor bij de Vlaardingse be volking te luisteren leggen, om aan bruikbare suggesties voor het nieuwe verkiezingspro gramma te komen. Een poli tieke partij kan niet werken zonder te weten wat er onder de bevolking leeft, verklaren de christen-democraten het initiatief. De CDA-toernee door de wij ken begint op dinsdag 18 juni in het kerkcentrum Holy aan de Reigerlaan. Leden van be stuur en fractie komen daar luisteren wat de bewoners van Holy-Zuid vinden dat er in de politiek moet gebeuren. Een week later is er een bijeen komst voor de bewoners van de wijken Vïaardinger-Am- bacht en Babberspolder. Na de zomervakanties worden de uitkomsten van de 'luisteruur tjes' voorgelegd aan de leden vergadering. _L Vlaardingen Van de 21 zwembaden die in tien da gen een draaiboek in el kaar zetten voor de lande lijke ANWB-manifestatie Plons '85 was dat van de medewerkers van het Vlaardingse Kolpabad hef beste. „Dat draaiboek is door alle andere zwemba den overgenomen", zegt een trotse Mieke Brouwer, medewerkster van het Kol pabad en bestuurslid van de Vlaardingse reddings brigade. Bedoeling van Plons' 85 is waterrecrean ten te leren hoe zij noodsi tuaties in het water het hoofd moeten bieden. dend zwemmen zijn, vindt be drijfsleider Arie Troost, zeker geen overbodige luxe. „Met sur fen bijvoorbeeld gebeuren nog steeds veel ongelukken en hoe vaak komt het niet voor dat men sen langs de kant blijven staan als iemand dreigt te verdrinken. De .meeste kinderen kunnen wel zwemmen, maar met kaplaarzen en een jack aan valt het niet mee om veilig de kant te halen. Het is gebleken, dat zelfs bedrijfsleiders van zwembaden, die toch goed kunnen zwemmen, niet weten hoe zij zich moeten redden als zij in een auto te water raken." Mieke Brouwer sluit niet uit dat zich bij Plons '85, waaraan het publiek mondjesmaat kan deel nemen, gevaarlijke situaties voordoen. Het gaat er ten slotte om te demonstreren hoe de re creant zich in zo'n geval kan red den. Maar de Vlaardingse red dingsbrigade is de hele dag met meer dan honderd mensen pa raat. „Want het is natuurlijk niet de bedoeling dat er ongelukken gebeuren", zegt de zweminstruc- trice. Het is nog een heel gedoe geweest om de manifestatie te regelen. „Goed, die leden van de red dingsbrigade zijn natuurlijke hartstikke enthousiast, maar je moet er wel meer dan honderd zien op te trommelen", zegt Mie ke Brouwer. Het hele gebeuren moet bovendien door sponsors worden bekostigd, want extra geld krijgt het Kolpabad er niet voor. „En ons begrotingspotje was al leeg", vertelt Troost Wie er niets voor voelt om aan de: manifestatie mee te doen kam zondag toch gewoon naar het zwembad. Weliswaar wordt het buitenbad twee keer een half uur voor publiek gesloten, maar de rest van de middag kan er ge woon gezwommen worden. Plons '85 duurt van twaalf tot vijf uur. -De ANWB heeft vierhon derd boekjes en evenveel formu lieren voor de prijsvraag opge stuurd. „Ik denk toch dat we daar dik te weinig aan hebben", ver moedt Troost. Het belooft zondag een vreemde happening te worden in het Kol pabad. Een parachutist van The Flying Dutchmen springt uit een vliegtuig in het zwembad, er zijn demonstraties surfen en waters- kieën, een argeloze visser wordt belaagd door een duiker in haaie- pak. Er zijn demonstraties red dend zwemmen en persiuchtdui- ken. Als klap op de vuurpijl raken er, en dat is zelden eerder vertoond in een zwembad, auto's te water. Waaghalzen onder het publiek kunnen in die auto plaatsnemen. Zij worden door duikers, die op de achterbank mee het bad in plonzen, gered. Om het feest compleet te maken zijn er optre dens van de showband Liberté, in het ondiepe bad kunnen kin deren zich vermaken met bots- bootjes en op het grasveld kun nen zij een ritje maken op een ezel. Tips voor veilige recreatie op het water en demonstraties in red- Zonnetempel Een mysterieuze reeks aanslagen met glazen bollen brengt de eeuwig jonge Kuifje bij de laatste Inca's van het Zuidamenkaanse oerwoud. De geva ren loeren achter Iedere boomstam en zelfs de onverschrokken kapitein Haddock, het onvermoeibare speur dersduo Jansen en Janssen en het bijdehandte hondje Bobby kunnen de heldhaftige jonge Belg er niet hele maal van vrijwaren- De spannende jeugdfilm Kuifje en de Zonnetempel wordt woensdagmiddag vanal 14 00 uur in het Schuurkerkje vertoond. Zipper In wijkcentrum De Blauwt- Brug aan bet Bachpleln treedt vrijdagavond de Nederlandse formatie Zipper op. Btj Zipper wordt niet 'gescratsed', maar spontane en frisse popmuziek van ei gen bodem ten gehore gebracht De vier musici speten funk, rock en swing. Dc entree bedraagt ƒ2,50. Ter Schie Op scholengemeenschap Ter Schie aan de Schiedamse Mgr. Nolenslaan krijgt de jaarlijkse dtploma-uitreikmg op 20 juni een extra feestelijk tmtje door de opvoering van het toneelstuk 'Niet te laat thuis Na dit schouwspel, dal om 19 30 uur begint, krijgen de gelukkigen hun diploma uitgereikt Cabaret In rijksscholengemeenschap Schra- velant wordt donderdag 20 juni een cabaretvoorstelling geven onder de titel 'Made in RSG numero iwee'. De voorstelling begint om 20.00 uur en wordt gevolgd aoor het optreden van de Big Band. De avond erna wordt het programma nog een keer her haald. maar begint dan om 20 30 uur. Schraveiant is gevestigd aan de Hugo de Grootstraat tn Schiedam. Klaverjassen ln dienstencentrum Woudhoek aan het Heyermansplein in Schiedam worden op 8, ii, 15 en 18 juh klaver- jaskamptoenschappen gehouden Wie daaraan wil meedoen, moet contact opnemen met mevrouw Langeveld, telefoon 715017 of met de Woudhoek zelf, telefoon 709555. De kosten van deelname bedragen ƒ5.—. Schiedam Burgemeester en wethouders zijn er niet in ge slaagd tijdig antwoord te geven op de schriftelijke vragen, die Adri Reijnhout (D'66), Ulferd Bruseker (CPN) en Herman Noordegraaf (PSP/PPR) hadden gesteld over de stichting Samen werkende Schiedamse Woning corporaties (SSSW). Klein links had willen vernemen hoe het staat met het dreigende bankroet van de vereniging Volkshuisves ting, hoe het komt dat er zulke te korten zijn ontstaan en wat de ge meente er tenslotte aan wil doen. Aangezien het onderzoek nog voortduurt, laten B en W weten, kan de in het reglement van orde gestelde termijn voor beantwoor ding niet in acht worden geno men. Schiedam SW kan zich als één van de weinige betaald voetbal organisaties verheu gen in een stijging van het aantal toeschou wers. De Schiedamse eerste divisieclub zag in de zeventien thuiswedstrijden 27.500 tribu neklanten de kassa's passeren, goed voor een gemiddelde van 1.618 per wedstrijd. Vorig seizoen bedroeg dat gemiddelde 1.520. ofwel een stijging van zeshonderd per negentig mi nuten. Per wedstrijd zagen de bezoekersaantallen er als volgt uit: Veendam 2.400, NEC 1.100, Vi tesse 1.200, FC VVV 2.200, DS'79 1.500, FC Wageningen 1.500. Telstar 700, Helmond Sport 300, SC Cambuur 1.200, De Graafschap 1.000, RKC 1.500. RBC 2.100, SC Heracles 1.400, SC Heerenveen 1.200, FC Den Haag 3.800. Eindhoven 1.400 en Willem II 3.000. Peter van Velzen, de naar RKC vertrekken de komngsschutter, diende zich met 28 doel punten op een SVV-totaal van 50aan als topscorer van het betaald voetbal. De overige 22 doelpunten van SVV werden gemaakt door René van Delft 8, Hans Neeskens, Jan Konemann, Harry van Kapel (allen 3), Paul Giles, Chris Treling, Jeffrey Oost, Henk Sala- ri en Jan Mulder (allen 3). In het seizoen 1981-1982 won SVV met het eerste en tweede elftal de Fair Play-cup. Dit seizoen grossierden de Schiedamse semi-profs in gele kaarten en werden Rob Koevermans, Henk Salari en Jan Mulder (na twee gele kaarten) zelfs uit het veld gezonden. In totaal werden de SVV'ers dertig keer op de bon ge slingerd. Die dertig bekeuringen werden als volgt ver deeld: Jan Muider 5, Harry van Kapel, Hans Neeskens, Henk Salari (allen 4), Jan Kone- mnnn, Chris Treling (beiden 3). Henk Dirven 2, Rob Koevermans, Jeffrey Oost. John Dela- mare, Leen Warnaar en René van Delft (al len 1). Doelman Henk Dirven en Peter van Velzen waren de enige twee spelers, die in alle 34 competitiewedstrijden in de basisopstelling van oefen meester Dick Buitelaar voorkwa men. De overige uitverkiezingen: Hans Nees kens 32, Harry van Kapel 31, Chris Treling, Jan Mulder (beiden 29), René van Delft 28, Rob Koevermans 26, Leen Warnaar 25, Henk Salari 22, Jeffrey Oust, Jan Konemann, Peter de Haan (allen 16), Mark Wotte 15, Michael van Alphen 11, Marcel van Hattem 4, Paul Giles 3 en John Delamare 2. Schiedam Esther Kee mink keert Spirit de rug toe. De 18-jarige doelvrou- we heeft het na vijf sei zoenen wel gezien bij de Schiedamse hockey vere niging en vertrekt naar Victoria in Rotterdam. De ambitieuze studente fysio therapie twijfelde niet lang toen haar uit Kralin gen het verzoek bereikte naar de overgangsklasser over te stappen. „De kansen om bij Spirit hoge rop te komen, zijn erg laag", meent Esther, die vindt dat zij nu de juiste leeftijd heeft om die overstap te wagen. Eigen lijk is Esther Keemink al van af september bezig met haar nieuwe club, wat in april re sulteerde in een concrete aan bieding van Victoria's coach Hanneke Boogaard- De loopbaan van de donker gelokte sluitpost draagt een merkwaardig karakter. Bij ge brek aan beter werd Esther bij Spirit als doel vrouwe 'geboren' in Meisjes BI. Een natuurta lent op di_» positie, zo bleek, omdat rij al vrij snel een uit nodiging ^rtving voor het Zuidhoilands team, waarna zij vervolgens een uitverkiezing voor Jong Oranje net niet haalde. Spirit's coach Frank Litjens, voor wie het bestuur trouwens op zoek moei naar een opvol ger, raakte zo van Esther's kwaliteiten overtuigd, dat hij haar al op zeventienjarige leef tijd goed genoeg bevond voor een plaatsje in het eerste team. Al met ai ontwikkelingen, die er toe hebben geleid, dat Es ther zich bij Victoria nog beter wil manifesteren. Prestaties ,,Er wordt veel van me ver wacht, grote in2et en goede prestaties", blijft Esther voor alsnog nuchter onder de grote verandering. „Met zo'n jong team mag dat geen enkel pro bleem zijn." Bij Victoria zal Esther Keemink overigens Esther Keemink...'Je moet; ook geluk hebben'... voor het eerst met een specie fieke keeperstraining worden - geconironteerd. „Bij de Zuidhollandse selectie' kreeg je wel aparte oefening gen. Die schreef ik dan op en gaf ik door aan mijn trainer of- gaf zelf keeperstraining. Ach'V vervolgt de specialiste in net stoppen van strafballen, moet ook een beetje geluk hebben. De huidige doel vrou we van Victoria is in verwacht ting en nu wordt mij de kans. geboden. Ik weet dat ik hoger* kan. Het blijft een uitdaging...""! Rotterdam De Vlaardingse Zwem Club is vijf kampioenen rijker. De eerste twee ontmoe tingen om het kampioenschap van de zwemkring Rotterdam en Omstreken (ZRO) in het Rotterdamse Zwembad West leverden VZC zelfs eenen twintig medailles op. Esther Brouwer sleepte twee titels in de wacht. De 15-jarige Vlaardingse deed dat op de 100 meter rugslag (1.14.0) en de 200 meter rugslag (2.38.3). Ger- tine van den Berg pakte het goud op de 100 meter rugslag meisjes 1973 in 1.18.5. Annemick van Driel uit Maas sluis streefde bij de meisjes 1971 haar rivale Esther van Aalst voorbij. Op de 200 meter rug liet Annemiek de klokken stilstaan op 2.40.6, wat tevens een nieuw persoonlijk record betekende. De Schiedamse Astrid van Irsen was ook al op de 200 meter rug (meisjes 3972) succesvol in 2.41.8. Zilveren medailles waren er voor Caby van Leenen (twee maal), de estafetteploeg (Es ther Brouwer, Karin Stein, Anita Koetsenruyter en WiJ- ma van Hofwegen), Anja van Hofwegen, Astrid van Irsen, Léon van IJzerloo, Wilma van Hofwegen en Martijn van de Maagdenberg. Martijn van de Maagdenberg. Sonja Stein, Karin Stem, Léon van IJzerloo, Pauline War merdam en de estafetteploeg dames (Esther Brouwer, Karin Stein, Anita Koetsenruyter en Wilma van Hofwegen)) ver overden een bronzen plak. DINSDAG 11 JUNI Tennis: Toernooi TSF Schiedam (B1. C, D-18); Honkbal: 19.00 Holy—The Hawks (nederlaagserle); Tafeltennis: 20.00 Algemene ledenvergadering NOAD rn de Beurs te Schiedam; Di versen: 20.00 65-j'arig bestaan Excel- sior'20 (bridge-ga!a). WOENSDAG 12 JUNI Tennis: Toernooi TSF Schiedam (B1, C, D-18): Softbal: 19.00 Kader Schie damNewspaper All Stars (sportpark Harga, Schiedam); Diversen: 14.00 65-jarig bestaan Excelsior'20 (kinder matinee), 19.00 65-Jarig bestaan Ex- ceislor'20 (heilige mis in Johannes de Doperkerk); 20.00 Vergadering Schie damse Raad voor Sport en Recreatie in trouwzaal stadhuis. Grote Markt, Schiedam. DONDERDAG 13 JUNI Tennis: Toernooi TSF Schiedam (BI, C, D-18); Damessoftbah 19.30 Schie dam—Twins; Voetbal: 20.45 Algeme ne ledenvergadering RKWIK ln club gebouw op sportpark 't Nieuwelant te Vlaardingen; Diversen: 20.00 65-Jarlg bestaan Exnalsior'20 (klaverjas-gala). Schiedam In sportpark Harga wordt morgenavond een begin gemaakt met een jaarlijks op de agenda terugkerende happening. Een uit regionale sportverslagge vers samengesteld softbaiteam komt die avond vanaf zeven uur in aktie tegen het kader van de honk- en softbalvereniging Schiedam. Gastspelers bij het persnegental zijn Spam-doei- man Bas van Noortwijk en de voormalige SVV'ers Richard Dercks en Rob Kiebert. De wed strijd staat onder leiding van de internationale arbiter Fred de Kramer. Schiedam Koos Oosterholt?' werd even onverwacht als uit-- gebreid m het zonnetje gezet. De cricket veteraan van Ex-" celsior'20 zag na het toernooi om de Jan Kloos-bokaal, op nieuw gewonnen door dé Schiedammers, alle schijnwer pers in zijn richting wijzen. Excelsior'20 maakte tijdens de prijsuitreiking van de gelegen heid gebruik om het zestigjarig beslaan van de ericketafdelïng wat meer glans te geven. En hoe kon dat beter via het hul'-* digen van "Sir Jack', die af vanaf de oprichting lid is van deze afdeling. Tal van prominenten waren naar het clubgebouw De Toe^ komst gekomen om Oosterholt de eer te bezorgen die hem in derdaad terecht toekwam. Tot de aanwezigen behoorden Ka- rel Prior, Frans Henrichs. Wally van Weelde. Voorts uit te ook Excelsior-voorzitter Jan Smolders de nodige superlatie- Schiedam Het oefenprogram ma van vierdeklasser Ursus ziet er als volgt uifc zondag 4 augustus 34.30 MSV'7IUrsus; woensdag 7 augustus 19.00 HVO—Ursus; zondag 11 augustus 14.30 VFC Ursus; dinsdag 13 augustus 19.00 UrsusCION; woensdag 14 au gustus 19.00 SVDPW—Ursus: zondag 18 augustus 14.30 DRC'79—Ursus; dinsdag 20 au gustus 19.00 UrsusProgress; vrijdag 23, zaterdag 24 en zondag 25 augustus trainingsweekeinde; zondag 25 augustus 14.30 Ursus-4- Overmaas en dinsdag 3 septem ber 19.00 UrsusDVC.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2