Vakmanschap herken je zo. OUDERENBONDEN SLAAN ILARM Onrustige jaren voor Ambacht - Babberspolder Maarleveld reikt certificaten uit Stoplichten nog buiten werking Straatje vergeten Meer mannen minder vrouwen Reeks plannen voor woningen Wijkbus verdwijnt V1AARDINGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Vijf wijken samen in nieuwe opbouw- werkelub Bingospel mèlSVS Truus de Nijs tegen compromis met Sint Joris mm Jeugd in garage Frans Halsplein Auto in sloot CDA draagt Rosman voor voor Kamer Hagendoorn"Nu al kongsivorming' Schiedam Met wijkvere- niging Nieuwland erbij zullen de bewonersverenx- gingen Schiedam-Centrum, -Oost, -Zuid en -West gaan streven naar de oprichting van een stedelijk instituut voor opbouwwerk Schie dam, afgekort tot Sivos. In overleg met de gemeente zijn statuten ontworpen, waarmee de welzijnscom- missie van wethouder Haf kamp gisteravond in grote lijnen kon instemmen. Toch klonk hier en daar de vrees door dat binnen het Sivos twee spalt zal ontstaan. Volgens Jan Hagendoorn van Schiedam-Cen trum is er nu al 'kongsivorming7 tussen enkele wijken. Doel daar van zou zijn om het toekomstig personeel zoveel mogelijk voor de eigen wijk te behouden. Het liefst heeft elke wijk immers een eigen opbouwwerker, maar daar wü de gemeente geen geld voor uittrekken. Dat was immers ook de reden, waarom de stichting SSWO in moeilijkheden kwam. De gemeente bezuinigde op per soneel. Inmiddels is geen van de opbouwwerkers meer in dienst. Volgens wethouder Hafkamp zijn er genoeg garanties, dat het nieuwe instituut echt stedelijk blijft (dat wil zeggen: met uitzon dering van Schiedam-Noord; hier fungeert de SSSN). Haf kamp denkt dat de wijken niet hun eigen belang kunnen laten prevaleren, zeker niet als het Si- vos-bestuur gebruik maakt van de statutaire mogelijkheid om drie onafhankelijke deskundigen in het bestuur op te nemen. 'De hulptroepen', waar Hagendoorn om vroeg. Het zijn in de nieuwe opzet niet meer de wijken, die bepalen wat de opbouwwerker moet doen. Al leen het bestuur maakt dat uit. Hierin hebben Nieuwland en de vier bewonersverenigingen in principe elk één afgevaardigde. In. Schiedam-Centrum is men bang, dat Oost, Zuid en West één front vormen, zodat de opbouw werker minder aandacht aan Centrum en Nieuwland zal kun nen geven. Hafkamp 20u het betreuren als het Sivos niet meer dan een op telsom van deelbelangen wordt, zei hij gisteravond. Bart de Leede (PSP/PPR) vond dat uit Haf- kamps opstelling .zoveel wan trouwen naar de bewonetsvere- ntgingen doorklinkt De Leede vond dat niet op zijn plaats. Haf kamp: „Waarom niet? Waarom denkt u dat het zolang moest du ren voor de verenigingen uit de statutenkwestie kwamen? Waar om denkt u dat wij er zoveel moeilijkheden mee hebben ge had?" Deze beschuldigende toon viel niet in goede aarde bij Ulferd Bruseker (CPN), die reageerde: „Alle problemen zijn natuurlijk wel gekomen door bezuinigingen van de gemeente. DaSr ligt de oorzaak." Dokter Wil het Sivos goed 'stedelijk' kunnen functioneren, dan zal er een centrale vestiging moeten komen. De meningen lopen nog uiteen of de opbouwwerker en zijn administratieve medewer kers ook nog kantoor moeten houden in de wijken zelf. Hagen doorn: „Hou het centraal. Dan is het net als bij de dokter. Als je pijn hebt, ga je er naartoe. En als je geen pijn hebt, ga je er niet naartoe." Bovendien vindt Ha gendoorn het kantoortje van Schiedam-Centrum te klein om er ook nog opbouwwerk binnen te halen: „Als er twee mensen een sigaret opsteken, ga je als een gerookte haring naar buiten." De gemeente komt voor het Si vos uit op een jaarlijkse begroting van 208.000 gulden. Nieuwland en de vier bewonersverenigingen voorzien problemen, als door de aard van het werk de opbouw werker hoger ingeschaald zou moeten worden. Omdat de ge meente daar geen geld voor wil vrijmaken, zou dat ten koste gaan van het aantal uren dat gemaakt kan worden. Overigens maakte niemand be zwaar tegen de fantasieloze naam Sivos, wat altijd nog beter klinkt dan SSWO. Capelle aan den Ussel Een bingo-avond volgens het ver trouwde recept Dat biedt sport vereniging Schollevaar in Clapel- le motgenavond als feestelijke af sluiting van het seizoen. Iedereen kan meedoen en de toegang is vrij tót deze avond, die wordt ge houden in het buurtcentrum aan het Maria Danneelserf- WATERWEG WOENSDAG 12 JUNI 1985 Waardingen Wethouder Jan Madem hield het maar op een kleine communicatiestoor nis. Het was immers een beetje vreemd, dat ouders van basis school de Vogelhoek aan de Sperwerlaan hadden geklaagd over de onveilige situatie voor hun kinderen en dat de ver- keersambtenaren vervolgens voorstelden maatregelen te ne men op de Spechtlaan. Het pu bliek bij de commissie voor verkeer moest er hartelijk om lachen. Het zal in de loop van twee jaar zijn gebeurd, dat de ambtena ren het spoor een beetje bijster waren geraakt. In 1983 vroeg mevrouw Buitendijk van de ouderraad van de Vogelhoek om verkeersmaatregelen. Zij woont aan de S--chtlaan, de school staat aai. Sperwer- laan. „Wij hebbt Klachten geconstateerd dat er sluipver- keer door de Spechtlaan gaat en wij hebben B en W een ad vies gestuurd om daar iets aan te doen", vertelde verkeersïn- genieur Wim van Loosbroek. „Maar het gaat toch vooral om de Sperwerlaan", zei mevrouw Buitendijk. Van Loosbroek keek even vreemd op. maar toen ging hij overstoorbaar verden „Dus het moest ook in de Sperwerlaan? Die zijn wij vergeten." De wethouder besloot maar van verder discussie af te zien. „Wij komen in september met een uitgewerkt voorstel", be loofde hij. „September '85?", vroeg mevrouw Buitendijk argwanend. „Absoluut", verze kerde Madem. Schiedam Uit de meest recente statistieken van de gemeentelijke afdeling burgerzaken blijkt dat het aantal mannen in Schiedam toeneemt en het aantal vrouwen afneemt, negatieve saldo De maand april bedroeg, had echt een Toch telt Schiedam mannelijk trekje. altijd nog meer Het aantal mannen vrouwen dan in Schiedam nam mannen: 35.345 via geboorten en tegen 33.689. Uit vestiging met 31 het totaal blijkt dat toe, precies Schiedam er in evenveel als in april 22 inwoners maart het rijker op werd. Minder plaats in bei aardenhuizen Vlaardingen Teleurgesteld en een beetje boos verlie ten de bewoners van de Anthony Knottenbeltsingel gis teravond de raadzaal van Vlaardingen. „Wij kunnen niets voor u doen", had de commissie voor verkeer ge zegd. De bewoners drongen er op aan, dat er snel maatre gelen zouden worden genomen. „Het lijkt wel of we aan een racebaan wonen." Volgens wethouder Jan Madem is dat echt niet zo. Hevig verontwaardigd was een mevrouw, die op de gang nog even stond na te praten met een paar van haar buurt genoten. „D'r wordt gewoon getwijfeld aan wat wij zeg gen." Volgens politie-inspec- teur Ruud Meijer valt het met de snelheden op de Knotten beltsingel wel mee. „Bij de eerste metingen dachten wij ook dat het een racebaan was, maar dat beeld zakte langzaam weg. Er wordt voor een woon straat behoorlijk pittig gere den, maar niet zo hard dat wij daar bekeuringen voor kun nen uitdelen." De bewoners hielden echter vol dat er op Knottenbeltsin gel en Verkadesingel veel te hard gereden wordt. Eurotax- topman B.F.van Dorp vond bet nogal logisch, dat de politie van hardrijden weinig merkte. „Maar zo gauw u uw hielen licht vliegt de snelheid weer Schiedam Namens de ouderenbonden in Schie dam heeft Martha Wage naar gisteravond alarm geslagen bij de welzijns- commissie van wethou der Hafkamp. De bonden hebben de hand gelegd op. een fasenplan van de provincie, waarin staat dat het aantal verzorgings plaatsen in de Schiedamse bejaardentehuizen in enkele jaren tijd moet dalen van 895 tot 812. De bonden zijn hier zeer verontrust over. Pas op 21 juni zal het fasenplan naar de gemeente worden ge stuurd, waarna er tot 15 juli tijd is voor inspraak. „Veel te kort", oordelen Martha Wagenaar en directeur Paul van Man sum van de Raad voor het Bejaaidenwerk. „Als de gemeente al zo snel een reactie moet leveren, hoe kan er dan nog tijd zijn voor overleg met de bonden?" Volgens mevrouw Wagenaar is een opgelegde bezuiniging in de bejaardentehuizen volstrekt mis plaatst, gezien de voortdurende vergrijzing van Schiedam- Er zijn ontzettend lange wachttijden voor iemand kan gaan wonen in een tehuis. De Raad voor het Be- jaardenwerk heeft becijferd, dat van alle Schiedammers boven de 65 jaar er 23 procent ouder is dan 80 jaar. „Dat waren per 1 januari 1985 om precies te 2ijn 2482 perso nen", aldus mevrouw Wagenaar. Zij vergelijkt dat aantal met de thans aanwezige opnameplaatsen in de tehuizen- De provincie mag al die mensen toch niet buiten la ten staan, zo is in kringen van de ouderenbonden vertwijfeld gere ageerd. Wethouder Hafkamp zei gister avond het fasenplan van de pro vincie nog niet te kennen, wist zelfs niet dat het eraan, zit te ko men, maar beloofde er de nodige aandacht aan te geven in overleg met de Raad voor het Bejaarden- werk. Schiedam PvdA-raadslid Truus de Nijs vindt de nieuwe statuten van het Sint Joris Gasthuis in Delft volstrekt on aanvaardbaar. „De drie Wa terweggemeenten wilden toch een vmger in de pap? Wat wij nu krijgen, komt neer op een vinger met een afgehakt koot je. Ik heb er grote problemen mee," aldus mevrouw De Nijs. Haar kritiek wordt door de welzijnscommissie wel ge deeld, maar gezien het feit dat het gaat om een zwaar bevoch ten compromis tussen Water weg en Sint Joris doen de an dere leden er verder niet moeilijk over. Wethouder Haf kamp redeneert dat Schiedam, Vlaardingen en Maassluis nog blij mogen zijn. GGD-direc- teur Wolfs: „Wij hebben dit compromis voor^ de poorten van de hel weggesleept. Voor al de gemeente Delft vond ons maar drammers. Ze vonden Waterweg erg lastig." In de nieuwe statuten van de psychiatrische inrichting staat dat de Waterweggemeenten drie van de zeven bestuursle den krijgen. Maar de Delftse gemeenteraad benoemt deze en slechts één voordracht van Waterweg is bindend. „Ik vind dat halfslachtig naar ons toe", aldus Truus de Nijs. CDA-raadslid Els Hellwig zei met te begrijpen waarom in de statuten wordt gezegd dat be stuursleden weg moeten als zij 67 jaar geworden zijn. „Waar komt dat getal nu weer van daan? Vorige keer stond er 64, dat was ook al zo uit de lucht gegrepen." Daarop moest Haf kamp het antwoord schuldig blijven: „Ik weet het ook niet." Jt-i 'ADVERTENTIE Al meer dan 300 jaar brouwt Grolsch haar bie: Op natuurlijke en ambachtelijke wijze. En dat proefje. Vakmanschap is Meesterschap Uit handen van wethouder Arij Maarleveld ontvangen de cursisten hun certificaat Vlaardingen Het was een feestelijke bijeenkomst, gisteravond in wijkcentrum De Heipaal in Vlaardingen. Daar kregen 25 cur sisten de deel-certificaten van de Open School. Zij hadden een cursus Engels of Nederlands gevolgd. Wethouder Arij Maarleveld (onderwijs) had voor iedere cursist een persoonlijk woord en dat werd door een ieder zeer op prijs gestéld. Negen cursisten kregen de emdverkiaring. zijn na twee jaar klaar met de cursus. Voor hen was het gisteravond ook een beetje een moeilijke bij eenkomst, want zij keren volgend jaar niet meer terug. Maar toch, van de stralende gezichten was af te zien dat een ieder zich voldaan voelde met het behalen van de certificaten. Vlaardingen Het duurt nog zeker tot begin volgende week voordat de stoplichten op de kruising van de Mara- thonweg/Westlandseweg de finitief in gebruik worden genomen. Vorige week vrij dag werd al proef gedraaid, maar de dienst gemeente werken van Vlaardingen is nu druk doende om de stop lichten op elkaar af te stem men. „We moeten nog heel wat werk verzetten", aldus Wim van Loosbroek. „Ook de groene golf van de Billiton- laan naar de Westlandseweg is nog niet geregeld. We ho pen morgen met de regeling vna de stoplichten op het kruispunt zelf klaar te zijn. De stoplichten zijn nog met aangesloten op de verkeer- sproeessor van de gemeente. Als er iets fout gaat kunnen we het nog niet waarnemen en dat is natuurlijk lastig." Het werk is de laatste maan den vertraagd. Van Loos broek: „Het zat met het weer natuurlijk niet mee. Een strenge winter en een nat vnoriaar. 1 rfW ,v- v,f Schiedam De pleincommis sie van het Frans Halsplein staat positief tegenover het idee om in de oude brand weergarage een jeugdhonk in te richten. Het wordt een een voudig onderkomen, waar de rumoerige jeugd uit de buurt zich kan %rerpozen. De plein commissie heeft toegezegd een oogje in het zeil te houden. Dat verklaarde wethouder Haf kamp gisteravond in de wel zijnscommissie. Het initiatief is genomen pp aandringen van CPN-fractie- leider Bruseker, die zelf aan het Frans Halsplein woont. Hij is erover te spreken dat Haf kamp een akkoord met de pleincommissie heeft bereikt. Hij pleit er overigens voor om de garage toch nog, ondanks de soberheid, zo creatief moge lijk in te richten. Bruseker wees erop dat de oude brandweerauto nDg op ei gen kracht heeft kunnen weg rijden. De garage staat nu leeg- Maar om de haverklap komen er brandweerwagens langs, want dan is er het alarm afge gaan. Tot groot amusement van de jongeren uit de omge ving. Een bestuurder van een personenauto had gister avond niet in de gaten dat hij een bocht naderde. Hij reed recht door en kwam in een sloot terecht. Toen brand weer en politie aan de Water sportweg in Vlaardingen arri veerden, bleek de auto leeg. De bestuurder was er al uit gekropen en gaan telefone ren. Met een takelwagen werd de auto weer op het droge getrokken. Persoonlij ke ongelukken deden zich niet voor. Schiedam Het college van B en W van Schiedam heeft in verband met een reeks bouwplannen met diverse woningbouwvereni gingen grondtransacties afgesloten. Schiedam- Vooruit heeft grond nodig voor de bouw van 85 woningen in de Mariastraat. Woningbouwver eniging Eendracht heeft twee ijzers in het vuur. Eendracht gaat 282 woningwetwoningen bou wen in Woudhoek-Noord en 16 premiehuurwo ningen in de Hoofdstraat. St, Jozef heeft plan nen voor de realisering van 100 woningwetwo ningen in de binnenstad. Tot slot is de grond- overdracht aan Volkshuisvesting geregeld ten behoeve van 347 woningwetwoningen in Woudhoek-Zuid. omhoog," De Knottenbeltsin gel werd een paar maanden geleden een voorrangsweg en volgens de bewoners levert dat een onhoudbare situatie op. Verkeersingenieur Wim van Loosbroek kon de bewoners alleen maar beloven, dat er door een reeks reconstructies van wegen na de zomervakan tie van alles gaat veranderen. „Dat worden onrustige jaren voor de wijk Ambaeht/Bab- berspolder. Het verkeer zal steeds zijn routes moeten ver leggen. Wij kunnen er alleen maar voor zorgen dat het hoofdwegennet om de wijk er dan piekfijn bijligt." In de tussentijd kan er aan de klachten van de bewoners niets worden gedaan, zei de commissie unaniem. Mooi is dat, vond Van Dorp: „De ge meente veroorzaakt proble men en wij mogen jaren wach ten tot die opgelost zijn." 'Doodlopende weg Vlaardingen De Vlaar- dingse politie heeft de knoop doorgehakt: de wijkbus gaat verdwijnen. Het duurt nog even, want het aantal, surveillerende agenten in de wijken moet eerst oog worden uitge breid, maar dan is het echt afgelopen met het experi ment dat drie jaar geleden van start ging. Burgemees ter Van Lier heeft die aan beveling van commissaris Spel van harte onderschre ven. De politie zit met de bus, die elke dag in een andere wijk staat, op een doodlopende weg. Commissaris Spel: „Dat blijkt zonneklaar uit het rapport van het onderzoeksbureau Associa tie Bastiaenen, Geerts en Vrie- sema." Dat bureau hield aan het begin van dit jaar een en quête onder het personeel van de bus en onder de Vlaarding- se bevolking. De wijkagent kwam er bij dat onderzoek veel beter af dan de wijkbus. Van de goede bedoelingen mei het experiment is weinig te recht gekomen. De relatie tus sen politie en publiek is door de wijkbus niet beter gewor den, de bus is niet ingeburgerd in Vlaardingen, de aanloop is uiterst gering en de motivatie van de agenten om de bus te bemannen is minimaal, zo luidden de vernietigende con clusies van de onderzoekers. De politie wil de bus nog hou den om in te zetten bij bijzon dere gelegenheden, maar in het'wijktoezicht is de rijdende politiepost niet uit de verf ge komen. Het toezicht in de wij ken door wandelende en fiet sende agenten moet met het verdwijnen van de wijkbus wel uitgebreid worden, vindt Spel. Het korps heeft nog met de gedachte gespeeld om te komen tot posten in de West- wijk en in Holy. Dat idee is echter als onhaalbaar terzijde geschoven. De politie heeft er het geld en de middelen niet voor. Of de politie een mobiel steun punt in de een of andere vorm wil behouden moet in een la- ter stadium maar worden be slist, vindt Spel. De gemeente lijke commissie voor algemene zaken praat maandag over de aanbevelingen van Spel. Schiedam Oud-fractieleider Siem Rosman, tegenwoordig Rijnmondraadslid voor het CDA, wordt door de Schie damse afdeling van zijn partij voorgedragen voor een zetel in de Tweede Kamer. Rosmans naam komt op de groslijst. Of hij uiteindelijk inderdaad op de verkiezingslijst komt, is de vraag, maar het CDA-Schie- dam wijst op zijn lange staat van dienst in de politiek en op zijn kundige aanpak.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1