Experiment met zonne-energie op Het Startblok Halte van RET en NS krijgt vorm VLOS stelt zich voor aan Bacalod Driemaasstede zeer verbaasd: 'Warmtekracht doen wij zelf PSP: langzaam-aanactie voordeurdelersmaatregel VIAARBINGS DAGBLAD SGHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT CAI-tarief moet tijdelijk omlaag VOP oase van verkeersrust Bromfietsster gewond Win één van de vele pnjzen in onze VAKANTIE-PRIJSVRAAG WATERWEG Schiedam De voortrekkersrol die Schiedam zich landelijk heeft aangemeten op het gebied van ener giebesparing bij bestaande woningen, zal ook naar schoolgebouwen worden doorgetrokken. Het principe van de gemeente is om volgens het systeem van zogenaamde passieve zonne-energie zowel het gebruikscom- -<fort van woningen te verhogen ais het energieverbruik te verminderen Het uitgangspunt daarbij is steeds geweest dat de extra kosten voor de bewoner al m het eerste jaar gecom- penseerd moeten worden door de energiebesparing Met de pretentieuze plannen voor basisschool Het Startblok wordt van dat principe afgestapt DONDERDAG 13 JUNI 1985 Het college verklaart die omme zwaai in denken uit het feit dat anders projecten die pas op lange re termijn voordeel opleveren in de ijskast blijven liggen Boven dien vinden burgemeester en wethouders het belangrijk dat ook met schoolgebouwen erva ring wordt opgedaan 1 Het experiment, want zo moet het worden gezien vindt het col lege zal bij Het Startblok worden uitgeprobeerd vanwege de uit stekende ligging en indeling1 van het pand Het gebouw leent zich bij uitstek voor de toepassing van passieve zonneenergie Gelijktij dig zullen de kozijnen van de school worden vernieuwd Het pakket maatregelen dat het colle ge d.nkt te moeten nemen, moet 'de toeKomstwaarde op indruk wekkende wijze verhogen' De stichting Projectbeheersbu reau Energie-onderzoek hecht veel waarde aan het Sehiedamse initiatief De stichting heeft een subsidie van 143000 gulden toe gezegd en wil desnoods ook bij passen als het project op een fias co uitdraait. Negen scholen De gemeente zal op negen basis scholen nog dit jaar energiebe sparende maatregelen laten tref fen Het was aanvankelijk de be doeling de laatste Sehiedamse scholen die nog niet onder han den v aren genomen pas in '86 en '87 te voorzien van spouwmuun- solaue en opümalisermgsappara- tuur De versnelde afhandeling heeft te maken met het nieuwe bekostigingsstelsel waarvoor het ministerie van onderwijs en we tenschappen onlangs heeft geko zen De staatssecretaris stelt geld beschikbaar voor de maatrege len, maar verlaagt komend sei zoen tevens de njksvergoeding voor energiekosten Met de ope ratie op de negen scholen is een kwart miljoen gulden gemoeid rli&r. Vlaardingen Tussen twee buien door deed bur gemeester Fred van Lier gisteren namens Vlaardin- gen voor Ontwikh elingssa- menwerking (Vlos) een brief op de post aan het stadje Bacalod in de Filli- pijnen. De Vlos wil met die plaats op het eiland Negros tot samenwerking komen. Voor de Vlaarding- se organisatie een nieuwe vorm van actie voeren. Burgemeester Van Lier post de brief aan Bacalod op de Fillipijnen. Bacalod is een havenstadje, dat leeft van de visserij en waar wat industrie is Een soort Vlaardingen op de Fil lipijnen dus Daarom vond de Vlos hef ook zo leuk om juist met die plaats m contact te komen In de brief die Van Lier op de bus deed wordt iets verteld over Vlaardingen De Vlos wil via Parud, een orgamsat"» op de Fillipijnen die steun geeft aan de armen van het land, ook hulp bie den „Vertel ons maar een paar projecten waar jullie graag mee zouden beginnen, misschien kunnen we hel pen", staat er in de brief Wu willen wel duidelijk stellen dat wij geen ervaring hebben met deze vorm van samenwerking en wij hebben begrepen dat u die ook niet hebt Onder het toeziend oog van Agnes van Ardenne en Dirk van Kampenhout van de Vlos deed Van Lier de brief op de bus Het album met fo to's van Vlaardingen, een an der deel van het kenmsma- kmgspakket, hield hij veilig bij zich Dat album gaat per koerier naar Bacalod „Het wil daar nog weieens gebeu ren dat post niet aankomt op de plaats van bestemming, en nou zeg ik het voorzich tig", zei Van Kampenhout Met het project wil de Vlos met alleen hulp bieden aan de havenstad, maar ook de Vlaardingse bevolking iets duidelijk maken over het le ven daar „Misschien kunt u ons een abonnement op een plaatselijke krant bezorgen", stelt Van Kampenhout voor in de brief Protesten Schiedam. Vlaardingen en Maassluis vrezen dat de komst van een regionale drinkwatermoloch op den duur leidt tot nog ernstiger nadelen „Straks krijgen wij naast zo'n drinkwatermoloch ook nog een. apart provinciaal gasbe drijf, een apart provinciaal elektriciteitsbedrijf, een apar te provinciale vuilophaal En gezien de scenario's die er bij de rijksoverheid voor de energievoorziening worden geschreven zou dat een slech te zaak zijn," aldus de Sehie damse wethouder Chris Zij develd Hij bedoelt daarmee, dat ook bij dergelijke concentraties de inspraak en medezeggen schap voor gemeenten verlo ren gaan Temeer waar een gemeente te hoop wil lopen tegen kernenergie en in plaats daarvan milieuvrien delijke energie wil aanwen den, zoals Schiedam doet, worden die mogelijkheden ontnomen Dat vindt Zijde veld een huiveringwekkend vooruitzicht Wij verhezen dan onze greep op het ener giebeleid Het benauwt hem nog meer dan een stapsgewij ze uitholling van de Openba re Nutsbedrijven Schiedam tegen drinkwater-OGEM Schiedam De gemeente Schiedam mag de tariefsver hoging voor kabel-tv pas aan de abonnees doorberekenen ais de uitbreiding van het net gerealiseerd is Het ministe rie van economische zaken vindt het onjuist, dat de abonnees al sinds 1 januari 1935 betalen voor iets dat er nog met is TV 5 en Music Box kun non immers in Schiedam nog steeds met ontvangen worden De afdeling centrale anten ne-inrichting (CAI) van de Openbare Nutsbedrijven Schiedam (ONS) moet het te veel betaalde bedrag in min dering brengen in de volgen de maandelijkse rekeningen Die aanbeveling doet mr drs ID Segers. plaatsver vangend directeur pnjzen van het ministerie CDA-raadshd Jaap van Kat wijk, die een half jaar gele den liever België Frans be houden zag dan dat nieuwe commerciële zenders toege laten werden, vindt het be sluit van het ministerie te recht „Ik vind het wel een teken aan de wand, dat de ambtenaren van het ministe rie meer rekening houden met de Sehiedamse burgenj dan onze eigen ambtenaren bij de ONS,' aldus Van Kat wijk Schiedam/Vlaardingen/Maassluis De drie gemeenten ten noorden van de Nieuwe Waterweg zijn fel gekant tegen een fusie van alle wa terleidingbedrijven in de regio-Rot terdam. Zij zulten de provincie Zuid-Holland laten weten geen enkel voordeel te zien in een samenbundeling „Het drinkwater wordt er niet lekkerder en beslist met goedko per van," vindt in Schiedam de raadscom missie voor economische aangelegenhe den En B en W van deze gemeente spre ken in hun bezwaarschrift van „een po tentieel geldverslmde reorganisatie Onderling contact tussen Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis heeft uitgewezen dat geen van de drie gemeenten wil meewerken aan een dnnkwater-OGEM, zoals het provinciale plan ironisch wordt omschreven „Het zou een gigan tische misser zijn, als de concentratie er komt. Er zou iut blijken dat de overheid nog niets geleerd heeft van het RSV-debacle en de ineenstorting van de OGEM," aldus de Sehiedamse wethou der Chris Zijdeveld Liever houden de Waterweggemeenten de drinkwatervoorziening in eigen hand Het wa ter wordt gekocht van Rotterdam, waar het Dnnkwaterleidmgbednjf (DWL) de kwaliteit controleert. „Wyzien met m hoe een reorgamsa- tie de kwaliteit van het drinkwater verbetert," aldus wethouder Zijdeveld De watervoorziening is in Vlaardingen en Maassluis geïntegreerd m een Gemeentelijk Energie- en Waterleidingbedrijf (GEWB), in Schiedam m de Openbare Ni^stiednjven Schiep dam (ONS) Zijdeveld „Wij hebben nu een prachtig geïntegreerd instituut Daar halen wij dan de dnnkwaterpoot uit' Dat lijkt mij zeer on gewenst Wij gaan dan ook dwars liggen tot des noods de rechter ons dwingt, want wij weten hoe het gaat met gemeenschappelijke regelin gen en overheidsvennootschappen De door de provincie beoogde centrale zou een NV moeten worden Rotterdam blijft m dit plan de distribu tie verzorgen Klant De provincie Zuid-Holland ziet m een samen voeging van alle waterleidingbedrijven een goed middel om de soms zeer uiteenlopende ta rieven voor drinkwater te harmoniseren De provincie gaat ervan uit, dat gelijkschakeling het best bereikt kan worden via een verticale structuur, dat wil zeggen, een strikt hiërarchisch opgezette NV waarin automatisch de gemeente besturen minder in de melk te brokkelen heb ben Alleen die afdelingen, die met de klant con tact hebben, zouden gedecentraliseerd kunnen blijven Schiedam, Vlaardingen en Maassluis redeneren dat gelijkschakeling van de taneven ook in de huidige situatie bereikt kan worden Dat scheelt in ieder geval een heleboel rekenen, want het uitlichten van de waterleiding uit de GEWB en ONS heeft financiële en organisatorische gevol gen De provincie noemt dat met een groot woord 'desmtegratieschade' De gemeenten zui len schadeloos gesteld worden Voor de drie Waterweggemeenten echter hoeft die 'poespas' helemaal niet Galg Ook de PSP/CPN/PPR-fractie m de provincia le staten vindt de dnnkwater-OGEM een mon strum Deze statenfractie vindt dat gedeputeer de staten van Zuid-Holland een strikt eenzijdige uitleg geven van de waterleidingwet De oven- ge partijen in het piovmeiaai bestuur geven er de voorkeur aan, dat het huidige plan wordt uit gewerkt Volgens de Sehiedamse PvdA-gemeenteraads- leden Aad Wiegman en Yvonne Siljee betekent dat evenwel met, dat de PvdA-statenfractie ook uiteindelijk instemt met de watergigant Zij wil len daarover intern partijoverleg voeren Wet houder Zijdeveld is daar voorstander van mede gelet op de onduidelijkheid rond de juridische beroepsmogelijkheden „Meer dan ooit kunnen wij iets bereiken door via ome eigen politieke kanalen druk uit te oefenen," zegt Zijdeveld, ook in de richting van CDA en VVD Schiedam, Vlaardingen en Maassluis hebben de mogelijkheid besproken om samen een drink- water-NV op te nchten Dat gaf echter dezelfde nadelen „Dat zou evenmin logisch zijn Zoals je ook geen galg opricht wanneer de beul zegt je tc gaan ophangen, zo moetje ook het touw niet le veren." aldus Zijdeveld Schiedam Verpleeghuis Driemaasstede is hoogst verbaasd over het voorstel van B en W, dat maandag avond in de gemeenteraad wordt behandeld en waar in 1,3 miljoen wordt gere serveerd voor vier nieuwe warmtekrachtinstallaties in Schiedam. De gemeente wil deze energiezui nige methode toepassen m hui2e Frankeland, de nieuwbouw op het Schuttersveld, woningen aan de Havendijk en Driemaasstede „Allemaal leuk en aardig," zegt het hoofd van de technische dienst van het verpleeghuis, de heer Borgerdijn, „maar wij weten van niets De gemeente lijkt ons een beetje voorhang Borgerdijn herinnert zich wel ge sprekken met de gemeente over warmtekracht maar dat heeft nog met tot akkoordtgeleid Wel is Dnemaasstede* voor warmtekracht geïnteresseerd ge raakt zelfs in die mate dat het verpleeghuis nu overweegt zelf dit systeem te gaan exploiteren „Dan hoeft de gemeente er niet aan te pas te komen Wij doen het zelf wel De gemeente heeft veel te vroeg subsidie gevraagd aan de Nederlandse Energie Qntwikke- hngs Maatschappij," zegt Borger dijn De reactie van wethouder Zijde veld „Die man verdient een compliment hij is heel slim Hij versterkt zijn onderhandelings positie Inderdaad speelt nog de discussie of de ONS het gaat ex ploiteren of dat Driemaasstede het zelf doetmaar dat staat ook in het voorstel aan de gemeente raad Het is een heel bijzonder raadsvoorstel, waarin wij meteen beschouwing komen over goed keuringstermijnen De gemeente moet nu eenmaal bij de piovmcie kredieten aanvragen en voor je die toestemming krijgt, ben je een half jaar verder Nu hebben wij concrete projecten op het oog Als wij nu eerst de onderhandelingen afronden en dan pas de aanvraag doen, is dat tydsverhes Voordat er tot concrete realisatie overgegaan wordt, wil Zijdeveld de commissie economische aan gelegenheden nog informeren „Het kan dus zijn dat wij nog niet rond zijn en toch al een aanvraag doen voor financiële bijdragen, zegt hij Punt van onderhande ling met Dnemaasstede is ondei meer, of eventuele overcapaciteit van elektriciteit via de warmtek rachtinstallatie aan het net van de ONS teruggeleverd mag wor den De overstaphaite voor tram- en treinpassagiers is al bijna klaar. Schiedam - Amper dne maanden resteren er nog voor de voltooiing van het spoorwegviaduct by Station Nieuwland, want op 5 september moet de tram naar Sehiedam-Noord kunnen njden Met de bouwvak vakantie in het vooruitzicht lijkt dat een krap bemeten tijd Maar wie echter vanaf station Nieuwland naar het nieuwe perron over de Nieu we Damlaan heen kijkt, ziet dat de overstaphaite al flink vorm krijgt Bovendien zijn de njbanen voor snelverkeer al geopend en de onder doorgangen voor langzaam verkeer worden momenteel afgewerkt Bij de gemeente maakt men zich met ongerust over de voortgang, al wordt erop gewezen aar m een wijdere omgeving van het viaduct ook na 5 september nog verfraaiing kan plaatsvinden, bijvoorbeeld op de hoek van Nieuwe Damlaan en Schiedamseweg De overstaphaite is grotendeels overdekt De halte is door de gemeen te ontworpen in nauw overleg met de Nederlandse Spoorwegen (NS) en de Rotterdamse Elektrische Tram (RET) en geeft vanaf 5 septem ber een uitstekende verbinding tussen tram en trein Momenteel moe ten reizigers van het openbaar vervoer een flink eind lopen tussen het NS-staüon en de dichtsbiizijnde bushalte Vlaardingen De voordeurde lersmaatregel moet met een lang zaam aan-acbe worden gefrus treerd vindt PSP-raadsliri Ar nold van Kalken. Hij heeft die mening neergelegd m schriftelij ke vragen aan burgemeester en wethouders van Vlaardingen De maatregel leidt tot een aantasting van de pnvacy en tot een nieuwe verlaging van het inkomen van uitkeringsgerechtigden, aldus Van Kalken. De PSP'er wil van B en W we ten, wat zij van de maatregel vin den m mei 1984 schreef wethou der Manette Hoogendijk met elf wethouders van andere middel grote gemeenten een bnef aan de staatssecretaris van sociale zaken, waann zij liet blijken grote be zwaren te hebben tegen de voor deurdelersmaatregel. Van Kal ken deelt die bezwaren en is be- meuwd naar het antwoord van de staatssecretaris. De gemeente moet zowel de voordeurdelers als de ambtena ren van de sociale dienst, die be zwaar hebben tegen de maatregel steunen, meent Van Kalken Hij vindt dat de gemeente een stipt heidsactie van de GSD moet overwegen. „Het opsporen van woningdelers kan zeer stipt ge beuren, en dat kost heel veel tijd", betoogt het raadslid Vlaardingen De briefschrij vers uit de Vettenoordsepolder die bij de gemeente geklaagd hebben over razendsnelle au to's in de wijk kunnen ver keersmaatregelen wel verge ten De politie heeft de klach ten gecontroleerd en is tot de conclusie gekomen, dat er niets van waar is „Wij zijn bij de metingen één automobilist tegengekomen die het lef had om 43 kilome ter per uur te rijden", vertelt inspecteur Ruud Meijer „De rest rijdt tussen de dertig en de veertig kilometerDe ge meente beschouwt de klachten daarmee als afgedaan Hellevoetsluis Een 16-jange bromfietsster uit Spykenisse liep gistermorgen een hersenschud ding op, toen ze op de Ravense Brug m Hellevoetsluis werd aan gereden Dat gebeurde doordat zij een auto, bestuurd door een 46-ja- nge inwoner van Oudenhoorn, te laat zag Let op de advertenties/ welke op 23 mei, 30 mei, 6 juni, 13 juni en 20 juni 1985 met de vermelding "Deelnemer vakantieprijsvraag" in deze kranten staan. Knip de advertenties van bovenstaande data uit en bewaar deze, want op 20 juni a.s. verschijnt nl. een grandioze vakantieprijsvraag, waarbij u de advertenties nodig hebt om deze prijsvxaag goed op te kunnen lossen. Er zijn diverse aantrekkelijke prij zen te winnen waaronder een hoofd prijs van 500,-, een tweede prijs van 250,- en een derde prijs van 100,- en vele andere prijzen. De verdere voorwaarden vindt u in de krant van 20 juni 1985.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1