IGeld voor psychiatrie moet anders verdeeld' 'Patiënten geen pindanootje Oud-KVP-leider moet woningen toch opknappen UASDINBS DAGBLAD SCHIEDAMSCHi COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT p Politici blijven weg op symposium Ambtenaren schorten overleg gemeente op Haring, muziek en bier Van der Stelt aan Maassluis verknocht CDA wil naar gedeputeerde Speelse herder redt inbrekers RIAGG-directeur Lamé bij opening: Na ongeluk doorgereden Miljoen voor Horvathweg Bomalarm bij Turkse moskee LTOKRWEG MAANDAG 17 JUNI 1S85 Schiedam/Vlaardingen- /Maassluis De gemeente raadsleden hebben vrijdag middag een unieke kans la ten; liggen om eens duidelijk voorgelicht te worden over allerlei ontwikkelingen in de psychiatrie. Van de politici uit - Schiedam, Vlaardingen en Maassluis was slechts een enkeling naar het symposi um- gekomen, dat het Regio- naal Instituut Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG) had georganiseerd in baar nieuwe gebouw aan de Westhavenkade, achter het-station Vlaardingen-Cen trum. Heipubliek was talrijk: er waren belangstellenden uit brede kring, zoals uit het bejaardenwerk, de kruisverenigingen, onderwijs en gezondheidszorg, maar van de honderd stadsbestuurders uit de drip Waterweggemeenten had niet meer dan een handvol de moed opgebracht te komen, zoals de Vlaardingers Chris van Roon (CDA) en Kees van de Windt en Bep Nachtegaal (PvdA). Ook de Schiedamse wethouder Luub Hafkamp en zijn Maassluise col lega voor volksgezondheid ELly Coenen waren present, maar zij hadden samen met Vlaardings burgemeester Fred van Lier de openingsplechtigheid te verrich ten, dus een reden extra. Toch had hel RIAGG het sympo sium speciaal bedoeld voor men sen, die het beleid bepalen en daar invulling en uitvoering aan geven, De beleidsbepalers hoor den derhalve niet hoe verschil-, lende .woprdvqerders in hun re^-. ferateéeehpiëidooi hielden voor veranderingen in de psychiatrie; een 'revolutie'liefst, zoals psychi ater H.R. Kraus, medisch direc teur van het RIAGG in Oegst- geest bepleitte in de prikkelend ste bijdrage van de middag. Conclusies Het was ook de aanwezigen niet mogelijk alle referaten te volgen: in totaal waren er zes. Aannemer Van Straalen, die het kantoorge- RIAGG- voorzïtter Grè van Eck- Grootveld toont de Schiedamse plattegrond, Vlaardings burgemees ter Van Lier houdt een gravure van zijn gemeen te vast en sa men 'bewa ken' zij het Maassluise cadeau: een bloemstukje. bouw Westhavenkade heeft neergezet, had van de nog niet verhuurde ruimte twee zalen be schikbaar gesteld en het RIAGG had deze wat provisorkch inge richt. Terwijl in de ene zaal drie betogen na elkaar werden' afge stoken, waren in de aangrenzen de zaal drie andere gastsprekers aan het woord. RIAGG-dïrecteur drs. J.F. Lamé beloofde het pu bliek alle bijdragen te bundelen in een brochure, die in december uitkomt. Bepaald niet ten over vloede zullen deze ook aan de stadsbestuurders worden toege stuurd. Tenminste drie pleidooien sloten in hun conclusies op elkaar aan. RIAGG's hebben te weinig fi nanciën en medewerkers verge leken met psychiatrische zieken huizen, psychiatrische afdelingen van gewone ziekenhuizen en verpleeghuizen, zei Paul Hup- kens, arts van de sociaal-geriatri sche dienst in Katwijk aan de Rijn. Vervolgens toonde psychiater Kraus aan, dat er een verschui ving rrtoet komen van kennis, medewerkers en patiënten ten gunste^an het RIAGG en ten koste van de algemene psychia trische ziekenhuizen (APZ). Maar Kraus riep zijn collega's op tot discussie: „Pas als wij de weg hebben gebaand, doet de politiek mee ep stroomt het geld het APZ uit." Op de-koop toe verklaarde ook buitengewoon hoogleraar in de psychotherapie aan de Erasmus- universiteit prof. dr. J.H. Tbiel, dat er een decentralisatie („géén nivellering!") in de geestelijke ge zondheidszorg moet komen met als uitkomst een wijd openstaan de voordeur en een hoog beman- - de receptie bij het RIAGG. De sprekers, die de vrijheid had den gekregen strikt persoonlijke meningen te verkondigen, gin gen met die conclusies een heel andere kant uit dan Vlaardings eerste burger Van Lier. Hij hield aan het eind van de middag on omwonden een pleidooi voor de komst van een psychiatrisch zie kenhuis, te zijner tijd te vestigen in het voormalige Nolet-complex in Schiedam. Van Lier: „Wij moeten dat APZ binnenhalen." Tot die tnd kun nen volgens hem het RIAGG, het pas geopende dagverblijf in Schiedam en bijvoorbeeld het consultatiebureau voor alcohol en drugs 'kabinetsfuncties' krij gen. De burgemeester hield daar mee vast aan een uitgangspunt, waarover in de Waterwegge meenten nog nauwelijks is gedis cussieerd: de noodzaak van een APZ. Juist omdat hierover in de psychiatrie (ónder andere in het Schielandziekenhuis) zeer afwij kende meningen bestaan, had men op het symposium heel wat meer gemeentebestuurders ver wacht. 'Beleid B en W onverteerbaar' Schiedam De gemeenteraad heeft er binnen enkele dagen on verwachts een heet hangijzer bij gekregen voor de vergadering van vanavond, want er is een ernstig geschil ontstaan tussen B en W enerzijds en de ambtena renbonden anderzijds. De samenwerkende bonden voor overheidspersoneel in de ge meente Schiedam hebben het overleg met B en W voor onbe paalde tijd opgeschort. Er is een groot onbehagen ontstaan over de /manier, waarop de arbeids duurverkorting tot stand moet komen. De 1,7 miljoen gulden, die het rijk beschikbaar stelt voor herbezetting van arbeidsplaatsen, dreigt niet alleen verkeerd be steed te worden (zoals aan ar beidsplaatsen, waarvoor al finan ciering aanwezig was) 'maar dreigt hierdoor zelfs in gevaar te komen, zo vrezen de ambtena renbonden. „U zult begrijpen dat een dergelijk beleid voor de vak bonden onverteerbaar is," schrij ven de bonden in een spoedbrief aan de gemeenteraad. In de laatst gehouden vergade ringen van het Georganiseerd Overleg is het college van B en W niet in staat geweest aan te tonen hoe de herbezetting er concreet uit ziet. Verbazing is er bij de bon den temeer, omdat het PvdA/WD-colIége in zijn pro gramma 1932-1936 heeft geschre ven dat de gemeente als werkge ver een voortrekkersrol kan ver vullen in het werkgelegenheids beleid. Na alarm van ouderenbonden: Schiedam Een delegatie van de CDA-fractie in de Schiedamse gemeenteraad gaat op zo kort mogelijke termijn naar Den Haag voor een spoedoverleg met CD A- gedeputeerde dre. Wil Aal beis. Onderwerp van bespreking is het alarm, dat de Schiedamse oude renbonden vorige week bij mon de van Martha Wagenaar sloegen over een dreigende bezuiniging op het aantal verzorgïngsplaatsen in de bejaardentehuizen. De bon den hadden de hand weten te leggen op 'een fasenplari, dat de gemeente Schiedam pas na 21 juni krijgt en waarin staat dat het aantal verzorgingsplaatsen voor bejaarden in Schiedam in een paar jaar tijd moet feruglopen van 895 naar 812. „Wij zijn hiervan geschrokken", aldus CDA-fractieleider Piet Roosen. „Het bericht is direct be sproken in onze fractievergade ring en daar is besloten met onze gedeputeerde te gaan praten om aandacht te vragen voor dit pro bleem." Volgens Roosen moet deze slap gezien worden tegen het licht van zijn algemene beschouwing in februari, waarin hij ook inging op de zorg die het CDA voelt voor het vergrijzend deel van de Schiedamse bevolking. Schiedam Een speelse Duitse herder heeft gisteravond twee in brekers uit de handen van de Schiedamse politie gehouden. De agenten achtervolgden, met poli tiehond Berry voorop, de boos doeners over de Mgr. Nolenslaan toen uit een zijweg de herder aan kwam stormen om roet in. het eten te gooien. Om zeven uur kreeg de politie de melding dat er werd ingebroken in een kleuterschool aan de No lenslaan. Toen de agenten aan kwamen zagen zij nog juist twee mannen uit het raam springen en het op een lopen zetten. De politie had de inbrekers bijna in de klad den toen de duitse herder als een pijl uit de boog op Berry afschoot De politiehond was afgeleid en de inbrekers konden ontsnappen. Wat zij gestolen hebben is nog niet bekend. Vlaardingen „De geestelijke gezondheidszorg is te veel een produktgericht bedrijf geworden. U kent het beeld wel uit de reclame: laboranten beoordelen de grootte van een pindanootje, het gewicht, de kleur en de glans en op het eind proeft er iemand en: hé, dan smaakt het nog ook. Verbazing alom als de consument dan toch het pindanootje niet koopt maar bijvoorbeeld een wokkei." Drs. J.F. Lamé, directeur van het Regionaal Instituut Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG) Waterweg-Noord, sprak dat laatste woord, 'wokkel', met een vies gezicht uit Zijn beeldspraak was vrijdagmiddag het begin van een symposium ter gelegenheid van de opening van het nieuwe RIAGG-kantoor aan de Vlaardingse Westhavenkade. In knapperige en krokante be woordingen legde Lamé uit wat de geestelijke gezondheidszorg met een pïndafabriek gemeen heeft. Hij redeneerde dat de specialisten enorme vakkennis vergaren, ge weldige theorieën over behan delwijzen opstellen, tot uiteinde lijk de vraag zich opwerpt: hé, nu hebben wij nog een cliënt nodig. Het 'pindanootje' als therapie is klaar, maar dan blijken de pa tiënten er te ver vandaan te staan. Lamé: „Men zegt dan; de cliënt is niet geschikt voor deze behandeling. Hij moet daarom eerst gemotiveerd worden." De RIAGG-directeur zei echter een flinkse scepsis te hebben over die produkt-, markt- en motiva- tiegerichte aanpak van de ge zondheidzorg. In zijn toespraak hield hij een pleidooi voor een meer adequaat inspelen op de meest uiteenlopende hulpvragen van de patiënten, die tenslotte geen pindanootje zijn. Ook later op het symposium zou gepleit worden voor een meer op de cliënt afgestemde hulpverlening. Polikliniek Tegelijk met de opening van net RIAGG-kantoor werd alvast de opening gevierd van de polikli niek, die het Sint Joris Gasthuis uit Delft in hetzelfde gebouw wil vestigen. Een bij het ministerie vertraagde goedkeuring leidt er toe dat hiermee pas op 1 juli kan worden begonnen, niettemin hield Joris-voorzitter drs. O.G.H.ÏVL Smit alvast een ope ningstoespraakje. Smit betoogde dat samenwerking in de geestelijke gezondheidszorg doorgaans maar moeizaam tot stand komt (pas deed hij in Schie dam een oproep tot overleg aan de psychiaters van het Schieland ziekenhuis), maar hij zag als gun stige ontwikkeling hoe hei RI AGG en Sint Joris langzaam aan komen tot een sluitend opvang systeem, waarbij overlappende functies steeds meer worden be perkt. ledereen vermaakte zich opperoest, met de pseuao-Lee rowers, in café Centrum West. iff Schiedam Feest in de Gorzen in het het café Centrum West. Hoewel de zomer maar niet echt wil beginnen, vierden de de Gorzenaren vrijdagmid dag al een beetje feest. Met een haring, een jonge klare en een pils, werd het een uiterst gezellige (aangelegenheid. Uitbater Wim Molenaar, die al weer enkele maanden geleden de zaak overnam van zijn zwager Rinus van der Most, had voor de vaste klanten zelfs nog een veras sing in petto. 'You never walk alone'. Monk het plotseling door Schiedams meeste bekende kroeg en even leek het erop dat Lee Touwers zelf rtaar Schiedam was gekomen om een paar van zijn 'krakers' te zingen. Dat bleek niet het geval te zijn. Het was een imitator van Lee To wers, die overigens een perfect optreden verzorgde. Zozeer zelfs dat de bezoekers van het café even al die heerlijkheden verga ten en wegmijmerden en zich op de klanken van 'New York, New York' zelfs even waanden in de Amerikaanse metropool Maassluis Wim van der Stelt sprak de laatste woorden van de door hem onder het pseudoniem M.A. Sluizer geschreven gedicht met respect uit. „Maar het meeste blijf ik houden van vlieten, Wip en Markt. Ik bewaar dit op een plekje in het cen trum van mijn hart." Van der Stelt drukte daarmee zijn gevoelens uit die hij koestert ten opzichte van zijn geboorte- In het Gemeentemuseum stond Van der Stelt vrijdagavond cen traal. Hij opende daar de tentoon stelling, 'Maassluis, pas gisteren'. Een expositie van een honderdtal foto's die Van der Stelt sinds 1956 in Maassluis heeft gemaakt Een hobby die uitgroeide tot zijn tweede liefde. „Want wie kent Van der Stelt nu niet in Maas sluis. Iedereen heeft hem wel eens zien lopen met zijn fototoe stel", benadrukte consevatriee Marian Groen voor de officiële opening die onder meer werd bijgewoond door wethouder Tzaak van der Knaap. In het bijzijn van verder oudere vrienden en familie werden na de opening talrijke herinnerin gen opgehaald bij het zien van de vele foto's. Kiekjes van de inmid dels afgebroken watertoren, het oude zwembad en het nood win kelcentrum langs de Westlandse- weg. Het riep herinneringen op Wim van der Stelt: wie kent hem niet in Maassluis. Iedereen heeft hem wel eens zien lopen met zijn fototoestel. aan tijden van weleer. Zo ook een foto van het oude station, Het moest plaats maken voor een mo derner, aan deze tijd aangepast gebouw, maar-menigeen pinkte vrijdagavond een traantje weg bij het zien van een foto van het oude station. Een monumentaal pand van ongekende schoonheid, dat eigenlijk nooit uit het stads beeld van Maassluis had mogen verdwijnen. Nobelprijswinnaar in Vlaardingen V.' f? 5: Vlaardingen De Vlaardingse kankerbestrijder Cornelis Moer man krijgt morgen bezoek van zijn oude kennis Linus Carl Pau ling (84), de enige wetenschapper ter wereld die tweemaal de No belprijs won: in 1954 voor zijn on derzoek naar chemische bindin gen en het DNA-molecuul en in 1963 voor zijn op vrede gerichte pleidooien tegen kernproeven. Linus Pauling is al vaker op visi te geweest op Moermans land goed Hoogstad, tegenover het Kolpabad In Vlaardingen. Ook de Nobelprijswinnaar heeft zich jarenlang gericht op kankerbe strijding en concludeerde, dat vi tamine C hierbij van groot belang is. Ook in het Moennan-dieet komt vitamine C veel voor. Beide kankerbestrijders worden echter op hun theorieën aangevallen door wetenschappers, die de re guliere artsenij vertegenwoordi gen. Zaterdagmiddag wordt bij Moer man een groot feest gegeven door patiënten, die het 55-jarig jubile um van hun arts willen vieren. Op initiatief van de Helvoetse mevrouw Aad Mellegers-Ver- meule is een inzamelingsactie ge start, waaruit men een borstbeeld voor de beroemde Vlaardinger wil financieren. Hiertoe is bij de Amrobank een rekening geo pend onder nummer 46.98.31.480 ten name van 'jubileumgeschenk dokter Cornelis Moerman'. Het bezoek van Linus Pauling staat in het teken van dit naderend ju bileum. Vlaardingen- De politie van Vlaardingen heeft een 38-jarige man aangehouden, die een onge luk had veroorzaakt in de Een- drachtstraaren daarna was door gereden. De man stopte na het incident nog wel, maar zonder zijn naam te noemen stapte hij weer in zijn auto, waarna hij ervandoor ging. De politie wist de man echter te achterhalen en in te rekenen. Op de Floris de Vijfdelaan ver oorzaakte een 26-jarige Vlaardin ger een ongeluk. De gewaar schuwde politie constateerde dat de man te diep in het glaasje had gekeken en maakte proces-ver- baal op. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Schiedam Mr. Rinus van Kinderen uit Noord- wijk, jaren geleden be kend als KVP-fractielei- der in de gemeente Schie dam, voelt er niets voor zijn woningbezit aan de Nieuwe Maasstraat op te knappen. Het gaat om de twee huizen naast en bo ven het leegstaande strip winkeltje Netwa Mekare. De woningen vertonen volgens bouw- en woning toezicht tal van gebreken, die verholpen moeten worden. Tegen een aanschrijving echter van B en W is Van Kinderen echter via zijn .raadsman mr. A. de Vries in beroep gegaan. Van avond zal de gemeenteraad de twee ingediende bezwaarschrif ten ongegrond verklaren. Dat ge beurt op basis van een advies van de beroepscommissie onder voor zitterschap van PvdA'er Joop de Jong, die Van Kinderen nog wel heeft meegemaakt voor deze in 1974 vertrok. Het kwam destijds wel meer voor dat vooraanstaande stadsbestuur ders veel huizen in eigendom hadden of verwierven; voorbeel den daarvan zijn Van Kinderens generatiegenoten Riet Taverne, ex-CDA-wethouder en eveneens ex-KVP-fractievoorzitter, en Joop van Woerkom, voormalig fractieleider van de VVD. De ge meente Schiedam heeft het soms maar lastig met deze huisbazen. Van Woerkom weigerde jaren lang zijn panden aan de Baan te verkopen, waarmee hij de stede- bouwkundige ontwikkelingen in de binnenstad stagneerde; en Van Kinderen nu weigert zijn woningen Nieuwe Maasstraat 9lb en 93a op te knappen. Zij be hoeven niet noodzakelijk verbe tering, heeft zijn advocaat De Vries aan de hand van een taxa tierapport proberen duidelijk te maken. Zo zou het 'normaal' zijn dat een voordeur van een oude woning 'speling" geeft De gemeenteraad zal vanavond echter besluiten, dat Van Kinde ren nog zes maanden de tijd krijgt voor een opknapbeurt. Verbetert er aan de woningen (in de keukens, aan het dak en aan de kozijnen) niets; dan gaat de ge meente zelf over tot opknappen. De kosten komen dan uiteraard wel voor rekening van de huis baas. Schiedam Er moet door Schie dam diep in de buidel worden ge tast om de noordelijke rijbaan van de Horvathweg weer in orde te krijgen. De vele scheuren in het wegdek kunnen niet langer met lapmiddelen worden wegge werkt. omdat de betonfundering er onder grotendeels stuk is. Het gedeelte tussen de grens met Rotterdam en de op- en afrit van het Stationsplein is er het slechtst aan toe. Tussen het Stationsplein en de Brandersbrug kan worden volstaan met het aanbrengen van een nieuwe asfaltdeldaag. De fundering is daar nog in tact. De hele operatie gaat Schiedam iets meer dan een miljoen gulden kosten. Om te voorkomen, dat de ge meente zich binnen-korte tijd weer voor grote uitgaven gesteld ziet, zal eerst een grondmeeha- nisch onderzoek worden uitge voerd. De resultaten daarvan zul len bepalend zijn voor de keuze van de n ieuwe wegconstructie. De forse uitgave komt overigens niet onverwacht. In de meerja renbegroting was er al rekening mee gehouden. Schiedam De politie heeft zon dagavond na een bommelding dé Turkse moskee aan de Raam ont ruimd. Het pand werd grondig doorzocht, maar na een uur had - men niets kunnen vinden. De po litie heeft geen idee van wie het vals alarm afkomstig is.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1