MSI8KS DAG31AB SCHIIDAMSCHE GIINRANT NIEUWE WATERWEG COURANT 'Een onvoorstelbare belediging' wmêmmsmgsMs. Schiedam centraal op bibliotheekdag Onderzoek naar organisatie gemeente geen overbodige luxe 8 Jenever centraal in feestweek HOS Biblotheek- directeur Ewoldt teleurgesteld Gitaar en vibrafoon bij de koffie Wachtlijst speelzaal Gymnasiasten voor de keus Graven tekort in Maassluis Matige animo vrije sector Bankbedienden grijpen dief □WATERWEG DINSDAG 2 JULI 1985 Oud-werknemer HVO: Vlaardingen Toon Scholte smijt het pakketje brieven kwaad op het bureau. Hij loopt, ook ruim een jaar nadat hij door het scheepsreparatiebedrijf HVO op straat is gezet, nog rood aan van woede wanneer de handel en wandel van het Vlaardingse be drijf aan de orde is. „Lees maar. Een brief van 11 april 1984. Geen vuilte aan de lucht." Het korte epistel laat aan duidelijkheid inderdaad niets te wensen over. „Gisteren heeft u uw 25-jarig dienstjubïleum bij onze firma gevierd. Ik wens u van harte geluk met het bereiken van deze mijlpaal. Ik spreek tevens de hoop uit dat u nog vele jaren aan de onderneming uw krachten zult kunnen geven", schrijft directeur J. H. Blok. Twee maanden en een dag later dwarrelt er een brief met een totaal andere strekking bij Scholte op de deur mat ,3ij deze bevestigen wij onze mondelinge mede deling aan u, dat u behoort tot de categorie werkne mers waarvoor wij ontslagvergunning zullen aanvra gen." Ziedend Dat hij nog steeds ziedend kan worden over zijn ont slag en dat van ruim 70 collega's, heeft te maken met de manier waarop één en ander een vervolg heeft ge kregen. Allereerst vocht de 61-jarige Scholte samen met nog zo'n 20 oudere werknemers een vergeefse strijd voor een vut-regeling. „Dat zou voor mij finan cieel heel wat aantrekkelijker geweest dan de ww die ik nu heb. Bovendien vind ik het verschrikkelijk om op mijn leeftijd nog elke vier weken m'n briefje te moeten leveren." Scholte gelooft dat hij zonder al te veel moeite in de vut had gekund. „Als het bedrijf maar het fatsoen had kunnen opbrengen met ons mee te denken. Weet je wat ze nu zeggen? Ja, meneer Scholte, het is te laat Het kan niet meer worden teruggedraaid. Onzin. Ik heb bij het GAK geïnformeerd en daar zeggen ze dat als alle partijen meewerken er nog steeds zo'n regeling uit te slepen valt." De voormalige calculator van HVO zegt het symptomatisch te vinden voor de werkwijze van de top van het bedrijf. Ontslagen De problemen ontstonden vorig jaar, omdat de leiding voorzag dat de orderportefeuille voor een belangrijk deel leeg zou blijven. De ontslagen zouden een volledig defecit moeten afwentelen. „En wat gebeurt er", gaat een nog steeds hoogrode Scholte verder, „een paar maanden later lopen er zo'n honderd onderaannemers in het bedrijf rond- Werk genoeg." Alsof het nog niet genoeg was, werd Scholte een paar weken geleden opgeschrikt door een personeelsadver tentie waarin diverse arbeidskrachten werden ge vraagd. De Industriebond FNV en de werknemers pikten het niet. HVO ging voor een uur plat uit protest tegen deze handelswijze. Districtsbestuurder Piet Jans sen liet de actie vergezeld gaan van de mededeling 'dat het onverteerbaar is dat mensen worden gevraagd voor dezelfde functies waarvoor onlangs mensen zijn ontslagen'. De directie ontkent dat Zij praat over kwa liteitsverbetering. Het ontslagen personeel zou niet in staat zijn aan die hoge kwaliteitseisen te voldoen. Meewarig Scholte schudt er meewarig het hoofd bij. „Mensen die 40 jaar in dienst zijn bij het bedrijf, zouden dat werk met kunnen doen? Onzin. Dat zijn stuk voor stuk vak lieden. Het is zo'n onvoorstelbaar grote belediging voor die mensen. De directie zou eerlijk moeten zijn en toe geven dat ze vorig jaar te impulsief met ontslagbrieven begon te wapperen." Hij verwacht dat het met HVO op deze manier alleen maar van kwaad tot erger zal gaan. „Ik weet dat vier assistent-bedrijfsleiders en een bedrijfsleider HVO de rug hebben toegekeerd. Dat doe je natuurlijk niet om- datje het er zo prettig werken vindt" Schiedam Het Nederlands Bibliotheek- en Lectuur Comité (NBLC) in Den Haag wil Schiedam centraal zetten op de lande lijke bibliotheekdag, zaterdag 28 september Deze gemeente is uitverkoren ter gelegenheid van het 65-jarig bestaan van de Schiedamse gemeentebibliotheek. Bovendien is de fusie van deze openbare bibliotheek met de katholieke bibliotheek nu drie lustra oud. De jubilerende bibliotheek wil daar iets extra's aan doen. Direc teur Henk Ewoldt heeft Ben W 5000 gulden gevraagd om het mogelijk te maken, dat die dag alle 65-jarige Schiedammers die nog geen abonnee zijn een gratis abonnement te geven. Verder zou iedereen, die er nog nooit is geweest, een kennismakingsa bonnement van driegulden voor drie maanden kunnen krijgen. Dat geldt alleen op de bibliotheekdag. De vrijdagavond eraan voorafgaand is er in wijkcentrum Nieuwiand een literatuuravondje met de veelgelezen schrijfster Jos Vermanen-Pieters. „Wij hebben opzettelijk niet gekozen vooreen a vondje literatuur met een grote L om meermensen te bereiken", zegt Ewoldt Voorts zijn er allerlei tentoonstellingen, een boeken-top-3 en een stripruilbeurs. De NBLC zal zijn activiteiten ontwikkelen vanuit de Blauwe Brug. omdat het bibliotheekfiliaal hier meer representatiever is dan de een trale aan de Lange Haven. Er wordt die dag een spre ker van niveau verwacht, die ingaat op het bibliotheekbestel en er is een prijsuitreiking voorde bibliotheek die in Nederland het meest doet aan samenwerking met onderwijs en buitenlanders. Schiedam valt daar beslist niet onder. Daar zijn wij nog lang niet aan toe", erkent Ewoldt Plannen nieuwbouw vorderen te traag Vlaardingen „Het is misschien maar beter dat er een ander, jonger schoolhoofd komt", zei J. C. Kröber van de Erica- school in Vlaardingen gis termiddag. Na achttien jaar nam de baas, zoals de leerlingen hem in een liedje noemden, van de school voor zeer moeilijk lerende kinderen af- Véel dubbel werk Vlaardingen Wethouder Jan Madem.krijgt op één dag wei eens drie ambtelijke adviezen op tafel over dezelfde zaak en wat hij erger vindt met dezelfde inhoud. Hij vindt het geen over bodige luxe dat de organisatie op het stadhuis eens wordt doorge licht Tot voorjaar 1986 zijn er geen gedwongen ontslagen te verwachten, daarna is die zaak volgens Madem helemaal open. „Ik sluit inkrimping van het ambtelijke apparaat als gevolg van deze heroriëntatie op de lan ge termijn niet uit" Het onderzoek naar de organisa tie op het stadhuis is al sinds eind vorig jaar aan de gang, maar de gemeente brengt de resultaten met de grootst mogelijke omzich tigheid naar buiten. Het voorlo pig rapport ligt voor de ambtena ren ter inzage, maar daar staat met grote letters op: dienstge- heim. „Wij hebben geen behoefte aan onrust in het ambtelijk appa raat", legt Madem uit De werk nemers van de gemeente krijgen eerst nog de gelegenheid hun zegje te doen. Pas in oktober zijn definitieve besluiten te verwach ten. Wel duidelijk is dat de gemeente aanstuurt op opheffing van het bureau democratische planning, een afzonderlijke afdeling bin nen het stadhuis die de planning van het welzijnswerk verzorgt De buurthuizen in Vlaardingen dringen al jaren op die opheffing aan. „Geef het geld maar aan ons, wij doen er iets nuttigers mee", beweren zij. Ook het besluit over de samenvoeging van de ge meentelijke inspectie onderwijs en de afdeling onderwijs ligt al zo goed als vast en het ziet ernaar uit, dat buurthuis Oost het beheer van haar gebouw zelf ter hand moet nemen. De conciërge die nu nog van gemeentewege toezicht houdt gaat waarschijnlijk ver dwijnen. Oud-raadslid Leo Zeef (PSP) vroeg al in november 1981 om het onderzoek. Madem onder kent de noodzaak. „Er is al jaren lang niets veranderd in de orga nisatie. Er wordt nogal wat werk dubbel gedaan," Sinds 1981, toen de terugloop van het inwonertal van Vlaardingen goed begon, is ook het aantal ambtenaren ge staag minder geworden. De hoe veelheid werk is in die jaren, mede door de stroom van circu laires van de rijksoverheid, al leen maar groter geworden. De gemeente wil alle ambtenaren zo produktïef mogelijk aan het werk hebben. „Er komt nogal wat werk op ons af", vertelt Ma dem. „De automatisering zal veel inspanning vergen. Het is niet ondenkbaar dal uiteindelijk zal blijken, dat wij het personeelsbe stand moeten uitbreiden, in plaats van Inkrimpen." ;ï>5r* SM- Schiedam Een jaar na zijn indiensttre ding- bij de Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek in Schiedam is directeur Henk Ewoldt danig teleurgesteld in de traagheid, waarmee in het stadskantoor de plannen voor nieuwbouw worden ontwikkeld. „Er kèmt nieuwbouw", blijft hij hopen, „maar het tempo vind ik zo langzaam." Henk Ewoldt in de veel te kleine boekenzaak „Nieuwbouw is hard scheid. Op een keerpunt, want vanaf augustus heet de Ericaschool een school voor speciaal onderwijs en voor voortgezet speciaal onderwijs. „Een jonger, energieker hoofd kan be ter met die veranderingen omgaan dan eh, laten we zeggen een ouwe baas", vond Kröber. Het scheidende schoolhoofd toonde zich tijdens de receptie al lerminst een oude baas. Hij stapte zonder bedenkingen op het kin derfietsje met zijwieltjes dat hem namens ouders en leerlingen door de clowns Jojoën Kiki werd aangeboden en reed onder aan zwellend gejoel van de kinderen een stukje door de aula, tot hij door het zadel zakte. Met een van pijn vertrokken ge zicht nam Kiki het fietsje over. De clown reed de zaal uit en kwam door een andere deur bin nen op een gloednieuwe racefiets en met een mooie stereoradio in zijn hand. „Da's nog mooier", vond Kröber. „Misschien kom ik nog weieens langs fietsen om te kijken hoe alles hier reilt en zeilt", beloofde hij. Daar hadden de kinderen in hun afscheidslied om gevraagd. Wethouder Ary Maarleveld kwam ook langs om Kröber- te bedanken voor achttien jaar torou we dienst Hij had een koffiezet apparaat bij zich. „Da's maan- een klein cadeau", vond hij. „Dte- ge meente is ook heel erg a mm", hield Maarleveld de kinderen voor. „Maar dat is helemaal niét erg hoor, want het komt hier vandaan", zei de wethouder en hij wees op de Linkerkant van zijn borst. „En hier zit je....?" „Hart!", brulden de kinderen. Al in september, vrij kort nadat hij begonnen was, leverde Ewoldt namens de bibliotheek een programma van eisen in. Nu, tien maanden later, heeft hij daar nog geen enkele officiële reactie op gehad. „De volgende zet op het bord moet nu nog komen. Dat stelt mij teleur", zei hij gisteren bij een evaluatie van het afgelopen seizoen. Eerste paal Bij de begrotingsbehandeling in februari zei verantwoordelijk wethouder Herman Posthoorn (PvdA) dat de eerste paal voor de nieuwe bibliotheekcentrale nog dit jaar zou kunnen worden ge slagen. Daar ziet het inmiddels niet meer naar uit. Ewoldt zou, gezien die situatie, al blij zijn als de gemeenteraad in 1985 het principebesluit neemt dat de nieuwbouw doorgaat. „Dat is dan tenminste nog wat. Ik zou dat als een stimulans ervaren." Posthoorn had het in februari ook over een plek op nog geen honderd meter afstand van de trambaan. Aanvankelijk werd voor de nieuwe bibliotheekcen trale gedacht aan het Emma- plein, maar later werd gespecu leerd op locaties elders: op de hui dige plaats van Lentefeest en de Trechter, of de plek van het leeg- Stftëndë internaat De Uitkijk. In middels ook de vrijkomende bebouwing! van bedrijtsgemeen- sehap Sc-hieïïaond genoemd, maar dat is u. geem nieuwbouw en b. verder dan honderd meter van de trambaan een weinig cen traal geleg plek. Difftussiestuk Ewoldt durft zich niet aan veron derstellingen over de meest aan gewezen locatie te wagen. Hij Schoolhoofd Kröber op het kinderfietsje. Schiedam Koffieconcerten hoeven niet altijd met een lood zwaar klassiek sausje te zijn overgoten. In het Stedelijk Museum in Schiedam treden morgenmiddag twee bijzonder eigentijdse musici op. Klaus Flenter is docent gitaar aan het Rotterdams conservatorium. Zijn professionele beheersing van het instru ment manifesteerde hij in verschillende jazz-formaties en in een reeks composities. Ben Gerritsen is docent slagwerk'en heeft een duidelijke voor keur voor de vibrafoon, die hij in zijn eigen kwartet volop uit leeft. Het concert begint om half één. Het Stedelijk Museum is te vin den aan de Hoogstraat. Schiedam Schiedam maakt zich in september weer op voor p|| een heuse feestweek. In de week van 21 tot 29september staat Schiedam in het teken van het jeneversloken. Zeven dagen fff- feest waarin niet alleen de winkeliers en de horeca, maar ook fj MÈ de distilleerderijen en de molens worden betrokken. ■fff „Het moeten gewoon zeven leuke dagen worden aldus Joop 0 van Hees van de Horeca Ondernemers Schiedam (HOS). Vo- rig jaar was het ook een feestweek, maar toen spitsten de actl- 0| v!testen zich voornamelijk toe op het weekeinde. Dat willen -t&f we nu veranderen. In de café's is iedere avond wel iets te ff doen." flip Het Schiedamse publiek kan zich vermaken met steltlopen, i£§ een kelnerrace, biertapwedstrijden, darten en Uipperkampi- oenschappen. Ook de tou ivuek wedstrijd is weer in ere her steld. Joop van Hees: „Vorigjaar konden we geen geschikte plaats vinden. Nu hebben we een terreintje gevonden aan de Ma? Noordmolenstraat waar de verschillende café's het tegen el- fÉt kaar opnemen." W& In de diverse horecagelegenheden treden tijdens de feestweek yM diverse artiesten op. De gemeente heeft zelfs vergunning ver- leend om de kroegen tot vier uur 's nachts open te laten. Ook is 1 er een speciaal jazz-gebeuren in Ie binnenstad van Schiedam. De HOS heeft nog meer activiteiten op het programma staan I in het najaar. Het vorig jaar zo succesvolle Horeca Gala '84 I krijgt een vervolg. Joop van Hees: „Het programma hebben we alweer bijna rond. Vorig jaar vonden wij het een zeer ge- slaagd evenement We pakken het dit jaar iets anders aan, maar dat er iets speciaals van wordt gemankt is zeker. wacht tot hij officieel iets hoort vanuit het stadskantoor. Daar heeft men niet alleen een pro gramma van eisen van hem ge kregen. De bibliotheekdirecteur schreef ook een discussiestuk over het verdere beleid: hoe de collectie er op den duur uit moet gaan zien, en of de bibliotheek meer educatieve ondersteuning via dia's en films moet geven aan Open School, VOS-cursussen of eventueel ook aan het Stedelijk Museum, Dat er wat moet gebeu ren, staat voor Henk Ewoldt vast. „Het is niet zo best met de gemid delde leesdichtheid van de Schie dammer", zegt hij. Er zijn 16.000 abonnees, maar het aantal loopt terug. Hoewel Ewoldt liever streeft naar tariefsverlaging dan - verhoging, gelooft hij toch niet dat het aan ae abonnementsprijs ligt; maar ook niet aan de leeg loop van de stad, de gewijzigde openingstijden of een slecht aan bod van boeken. Een telefonische enquête wees uit, dat mensen die hun abonnement opzeggen 'geen zin* of 'geen tijd' hebben. Volgens Ewoldt verkeert de Schiedamse bibliotheek met haar filialen in een achterstandsitua tie, vergeleken met bibliotheken elders in het land. Het drie jaar durende direCteurloze tijdperk is daar debet aan. Of er al van een achierstandsbibliotheek sprake was, toen Willem van der Blij nog directeur was, vindt Ewoldt geen vraag om zelf te beantwoorden, maar hij stelt zich voor dat een di recteur niet zomaar op non-actief wordt gesteld. Verbeteringen In dat ene jaar, dat hij er zelf werkt, is van het aanvankelijk 'organisatorisch zwakke bedrijf een röntgenfoto gemaakt', zoals Ewoldt 2egt Dal heeft geleid tot een paar structurele verbeterin gen. £r komt automatisering van uitleenadministratie en contribu tie-inning èn van de catalog;:? al leen is een werkgroep aan het be kijken of dat via een compub-r- systeem in eigen beheer moet ge beuren, zoals in Vlaardingen, of dat Schiedam beter kan 'aantak ken' aan het grote computerbe stand van de Provinciale Biblio theekcentrale aan de Westfran- kelandsedijk of aan de Rotter damse gemeentebibliotheek. Ook is er een reorganisatie in gang gezet. Er was een vrij hori zontale structuur, waarbij elk fili- aalhoofd aan de directeur moest vragen of er een nieuwe dweil mocht worden aangeschaft Dat was niet efficiënt De opzet is nu iets 'pïramidaler', zoals Ewoldt zegt De bibliotheek is opgesplitst in drie poten: publieksgerichte dienstverlening, indirecte service (collectievorming en materiaal verzorging) en de stafafdeling: fi nanciën, personeelszaken en huishoudelijk werk. Vanwege de carrièreplanning zal de reorgani satie wel twee drie jaar aan de gang blijven. Onder de zestig me dewerkers van de bibliotheek zijn er vijftig vrouwen. Een verbetering wordt ook de verbouwing van het filiaal in de Leliestraat in Schiedam-Zuid, Voor 80.000 gulden mag de col lectie worden aangevuld, boven dien wordt de ruimte verdub beld. In het najaar start de biblio theek met die verbouwing. Schiedam De stichting Peuter speelzaal Pippeloentje heeft van het comité zomerpostzegels een subsidie ontvangen van 5000 gul den. De stichting is al ruim an derhalf jaar bezig om een peuter speelzaal te realiseren in Schie dam-Noord. Het belangrijkste struikelblok blijft de huisvesting. In de school aan hel Faassenplein komt nu echter een lokaal vrij. Pippeloen-1 tje wil zich daar graag vestigen. Daarom is ook begonnen met het opstellen van een wachtlijst. Ou ders die hun kinderen willen op geven kunnen contact opnemen met Yvonne Bastiaanse, telefoon 266854, of Helma van der Staay, telefoon 712340. SchiedamDe onderwijsambte- naren van Schiedam, die zitting hebben in de overleggroep voor het Stedelijk Gymnasium, heb ben opdracht gekregen van B en "W om hier de kwestie van een aantal vakkenpakketten ter dis cussie te stellen. De gemeente stelt zich een wijziging voor in de zogeheten 'stream 5a3\ die erop neerkomt dat gymnasiasten; in het vijfde leerjaar straks moeten kiezen voor twee van de drie I vakken geschiedenis, aardrijks kunde en economie I. MaassluisEen deel van de gra ven op de algemene begraaf plaats in Maassluis zal worden ge ruimd Dat besluit moesten B en W nemen, omdat op de begraaf plaats de komende jaren onvol doende ruimte zal ontstaan. De wet op de lijkbezorging staat het ruimen van graven toe na een periode van tien jaar, Belang hebbenden kunnen de gedenkte kens op de graven weghalen voor 1 oktober 1985. Tot 1 december blijven de niet afgehaalde ge denktekens beschikbaar, daarna zullen ze door de gemeente wor den vernietigd. Schiedam Wethouder Chris Zijdeveld slaat donderdagmiddag de eerste paal voor een project van 50 woningen in Woudhoek- Noord. Hij wordt daarbij geassis teerd door het echtpaar Van de Meer, de eerste kopers van een woning in dit project Het plan omvat 23 premie A, 6 premie B en 21 vrije sectorwonin gen. Met name de animo voor de vrije sectorwoningen is nog niet bijster groot. Er zijn er slechts 6 van verkocht De premie A-wo ningen zijn inmiddels allemaal van de hand gegaan, Architektenbureau Frank van Waes uit Eindhoven heeft geko zen voor traditioneel ogende hui zen. De woningen krijgen wel al lemaal de woonkamer en tuin op de zonzijde. Ook worden er veel energiebesparende maatregelen getroffen. Maassluis Een 25-jarige Maassluizer wist gisteren bij de Algemene Bank Nederland in de Koningshoek onder de ogen van het personeel een stapel papiergeld weg te gris sen. Zijn rijkdom was van korte duur. Hij rende naar buiten, maar een achtervol gende bankbediende had hem al snel ie pakken. De man stapte de bank binnen en vertelde dat hij geld wilde opnemen. Toen de bediende even niet oplette pakte bij de biljetten van de balie. Een paar minuten lang was hij duizend gulden rijker. Het personeel wist hem ech ter nog in het winkelcentrum in zijn vlucht te stuiten en droeg hem over aan de politie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1