Spaarvarken moet Anjerfonds spekken EN SPEELSE ZDMER MET EEN KODAK STRANDBAL. Vijftig woningen op laatste stukje Woudhoek-Noord Rotary geeft geld voor uitbreiding Sleepvaartmuseum VMARDINGS DAGBIAD SHRANT NIEUWE WATERWEG COURANT KADO BIJ 2 KODACOLOR FILMS. SG rekent op zang en toneelclubs Met Addie de toren in 'Se'X ontbreekt in het drama 'Cuypers- toren mag niet verdwijnen' Buurtclubs vinden ei van Columbus Been klem in fiets Binnenbrand WATERWEG VRUDAG 5 IULI 1985 Schiedam Met een ouderwets, maar ook r,u nog functioneel spaarvarken hoopt de Schiedamse Gemeenschap iets meer geld binnen te krijgen voor het Anjerfonds. De collecte, die de Schiedamse muziekvereni gingen afgelopen week hielden, bracht niet meer dan 946,65 op. Dat is veel te weinig, wil het Anjerfonds zijn functie blij ven waarmaken om Schiedamse culturele verenigingen financieel te ondersteunen. Directeur Ruud Pillard van de Schiedamse Gemeen- schap (SG) vermijdt het te spreken van een tegenval lend resultaat „De opbrengst van de Anjercollecte is door de jaren heen nooit opvallend: meestal rond de 2000 gulden. 1983 Was nog een piekjaar met 2364 gul den. Een vergelijkbare gemeente als Vlaardingen kwam alleen toen uit boven het Schiedamse resultaat, namelijk met 3626 gulden. Maar in alle andere jaren was de opbrengst in Vlaardingen minder dan bij ons. Moet je dan spreken van een tegenvallend resultaat? Het is overal zo." Pillard heeft er geen verklaring voor. „Ik stel alleen vast, dat het enthousiasme over het algemeen slecht is", zegt hij. De oorzaak weet hij niet, sterker nog, hij vindt het vreemd dat de Schiedamse verenigingen, die van 1974 tot en met 1982 voor 76.000 gulden aan schen kingen aan het Anjerfonds te danken hebben gehad, zelf geen moeite hebben gedaan om geld in te zamelen. Als ware het een traditie, is de Anjercollecte vorige week alleen gehouden door de muziekverenigingen. Drumband Juliana marcheerde in het gebied tussen yiaardingerdijk en Lange Haven, Ambrosius trad op in Schiedam-Oost, tamboer- en trompetterkorps Gusto speelde in de Gorzen en Harpe Davids was actief in de Kastelenbuurt van Woudhoek. Een inzameling door de Rijnmondband op het Bachplein verviel wegens va kantie van een te groot aantal muzikanten van de club. Enkele maanden geleden al piekerde de Schiedamse Gemeenschap erover, of de Anjercollecte wel door gang moest vinden. De zang- en toneelverenigingen uit Schiedam steken nooit een hand uit de mouwen bij het collecteren; de opbrengst is dan ook alleen te dan ken aan de muziekverenigingen. Uiteraard gaan erbij de drumbands en fanfare- en harmoniekorpsen gelui den op, dat die opbrengst daarom alleen aan hun muzi kale belangen ten goede moet komen. In dit circuit is er een tendens dat de zang- en toneelclubs het finan cieel maar moeten bekijken; daar is niets extra's voor, want zij doen er niets voor. 4 De SG wil zich desondanks verzoenend opstellen. Het Anjerfonds heeft nu eenmaal, als onderdeel van het Prins Bemhardfonds, een doelstelling met een brder cultureel bereik. Zouden de muziekverenigingen gese lecteerd worden bij de verdeling van de jaarlijks be schikbare som, dan zou dat haaks staan op de doektel ling van de Anjeractie, Ruud Pillard wil daarom de zang- en toneelverenigin gen zover krijgen, dat zij bij aanvang van het nieuwe seizoen in september bij al hun optredens spaarvar kens neerzetten en het publiek oproepen iets bij te dra gen. „Misschien dat dan de opbrengst van de straatcol lecte iets valt aan te vullen," hoopt de SG-dïreeteur. De toekomstige bewoners kijken loe, hoe wethouder Zijdeveld en het echtpaar Van der Meer een heipaal het ingeklonken havenslib in manoeu vreren. r Schiedam De huizen staan er nog niet, maar de bu- - ren kennen elkaar al. Sommigen vonden het leuk om zich, met de heistelling van de Rosmalense bouwmaat schappij Heijmans in de rug, door kennissen te laten fotograferen. Leuk voor het familie-album: al een foto van je nieuwe buurt, nog voordat er een steen ligt. Het was in Woudhoek-Noord, dat déze burgerzin gisteren werd geëtaleerd. Op het laatste stukje kaalslag van de noordschiedamse nieuwbouwwijk sloeg wethouder Chris Zijdeveld de eerste paal voor dit project van vijftig wo ningen, die door Heijmans in ei gen beheer worden gebouwd. Zij. -develd werd bij het heien geassis- teerd door'de heer en mevrouw .Van der Meer; dit echtpaar durf de het aan zich als eerste koper .van een huis te melden. - Het is één van de laatste bouwac- tiviteiten in de stadsuitbreiding ten westen van de Harreweg, waar Woudhoek ligt De bewo ners krijgen uitzicht op de land weg naar Delft, ten oosten waar van Spaland ligt Hier zal, als Woudhoek vol is, de stadsuitbrei ding verder gaan. En ook dan blijft, zoals Zijdeveld gisteren na afloop van de plechtigheid zei in de Blauwe Brug, de energiebe sparing en het milieubesef voor opstaan. De wethouder roemde architect Frank van Waes uit Eindhoven als pionier op het gebied van mi lieuverantwoord bouwen. Ken merkend voor de huizen, waar van de aanbouw nu begonnen is, zijn de oriëntatie van elke tuin en huiskamer op het zuiden en de Indeling, die garandeert dat de stookkosten beperkt kunnen worden- „Maar dat hebt u wel zelf in de hand", zei Zijdeveld te gen de bewoners. Het was de van hem bekende visie, dat als je bin nenshuis deuren tegenover, el kaar open laat staan, de tocht snel korte metten maakt met de ver wachting dat de gasrekening wel meevalt. Deuren achter je dicht doen geldt in het bijzonder voor de Schiedamse energiezuinige huizen, Heijmans laat de bouw over aan het rayon Vlaardingen van deze firma, dat is opgericht nu in deze contreien steeds meer te bouwen valt De vijftig woningen, die nu in Woudhoek komen, maken deel uit van een totaalplan van 64 huizen. 'Vlaardingen Onder lei- „ding van beiaardier Addie de Jong kunnen belangstellen den morgen de toren van de Grote Kerk op de Markt in Vlaardingen beklimmen. Na die bezichtiging bespeelt De Jong het beiaard. Op hét pro gramma staan werken van Bach, Handel en Scarlatti. Mensen die de toren willen beklimmen moeten uiterlijk om twee uur aanwezig zijn bij de hoofdingang van de kerk. Het beiaardconcert be- jjjint om half drie en aanslui tend is er in de Grote Kerk een wandelconcert, dat wordt verzorgd door leerlin gen van het Maastrichts con- Lservatonum. Zij spelen de Orgelmis van Nicolas de Grigny. SSSW eist excuses I van Adri Reijnhout Schiedam De ondernemingsraad van de stichting Samenwer kende Schiedamse Woningcorporaties (SSSW) eist in een brief aan D'66-raadslid Adri Reijnhout, dat deze publiekelijk excuses aanbiedt voor zijn uitspraak dat de SSSW-affaire veel weg heeft van een „drama met sex, spanning en sensatie". Reijnhout sprak daarover in de vorige vergadering van de Schiedamse gemeente raad. De drie S'en uit de afkorting SSSW hadden hem aan die ver gelijking met sex, spanning en sensatie doen denken. Reijnhout is niet van plan ver ontschuldigingen aan te bieden, want hij herinnert zich erbij ge zegd te hebben dat hij de toevoe ging maakte: „De sex ontbreekt bij de SSSW weliswaar, maar spanning en sensatie zijn er wel degelijk. Reijnhout nu: „En dat houd ik staande. Wat mij wel spijt, is dat de werknemers van de SSSW het hebben opgevat alsof ik over hen sprak. Maar je moet dat zien in relatie tot het hele SSSW-drama. Al vanaf februari vorig jaar wordt het personeel geplaagd 'Demissionair' Rotary- voorzitter Lucardie overhandigt de cheque aan penning meester Van Hasselt van de stichting Uitbreiding. Maassluis Het eerste geld is binnen voor de uit breiding van het Natio naal Sleepvaartmuseum in Maassluis. Gistermiddag, rond theetijd, overhandig de 'demissionair' voorzit ter L. Lucardie van de. Rotary-club Maassluis- /Maasland een cheque van tienduizend gulden aan J.L.G. van. Hasselt,1 penningmeester van de stichting Uitbreiding Na tionaal Sleepvaartmu seum. Die stichting staat formeel los van het nu al beroemde MaassJui- se museum. In september opge richt houdt zij zich, zoals de naam al zegt, alleen bezig met de als noodzakelijk gevoelde expansie van de museumruimte. De ver trekken in het voormalige stad huis aan de Hoogstraat kunnen alle scheepsmodellen en zeekaar ten niet herbergen en daarom wil men het belendende perceel erbij getrokken zien. Maar dat kost geld. In de toepasselijke ruimte van het Nationaal Sleepvaartmuseum kwam Rotary gisteren met de eerste financiële injectie. „Welke denkbeelden er ook over Rotary mogen bestaan, voor sommige landelijke afdelingen gaan die misschien op, maar niet voor de Nederlandse en zeker niet voor de afdeling Maassluis/Maasland. Wij willen nadrukkelijk doelein den, die in het belang yan de sa menleving kunnen zijn, zoeken en ondersteunen", zei Lucardie. Omdat dit vroeger nogal hap snap ging en de ene club meer kreeg dan de andere, ofschoon dat soms andersom had moeten zijn, leidde dat een tijd geleden tot de komst van de stichting Tussen Wal en Schip en die 'egaliseert' nu min of meer de schenkingen van Rotary, legde Lucardie uit Hij is dinsdag afgetreden als voorzitter (dat is bij Rotary na een jaar gebruikelijk), maar hij mocht nu nog 'demissionair* het woord voeren. Komend najaar wil de stichting Uitbreiding, zoals de 'fanclub' van het Sleepvaartmuseum kort weg genoemd wordt, naar buiten treden om ook de Maassluizers te bewegen tot fondsvorming. Over het nut van het Nationaal Sleep vaartmuseum zei Lucardie „Van nationalisme krijg je alleen maar brokken. Het ene volk is niet be ter dan het andere. Nationale ge voelens zijn echter wat anders, die hoef je niet weg te moffelen. Elk volk heeft zekere kenmer ken. Typisch Nederlands is de zeevaart en wat wij op dat terrein kunnen en door de eeuwen heen gepresteerd hebben." Als voor beeld had hij: „Twee oorlogen heeft Nederland op eigen kracht gewonnen, één met Spanje en één met de Engelsen. En beide keren was dat dankzij de zee vaart" Hij zei de invloed daarvan op het dagelijks leven wel te merken: „Bij heel veel mensen hangen thuis schilderijen met schepen erop. En vooral in Maassluis, dat samen met LJmuiden, Terschel ling en Breskens belangrijk was voor de sleep vaart. Het is juist, dat dit museum .in Maassluis staat Maar laten wij het wel de ruimte geven, die het verdient" door het optreden van de werk gever; het bestuur; met alle peri kelen vandien. Dat is voor het personeel niet prettig, dat heeft de ondernemingsraad ook al eer der laten merken. Bij alles wat het bestuur verkeerd doet, slaat dat terug op het personeeL Op eep gegeven moment loopt de emmer over. De laatste druppel is kennelijk mijn uitspraak ge- Brief Voorzitter C. van Tilborg en se cretaris P. Meijer van de onder nemingsraad stellen in hun brief, dat iedereen vrij is vragen te stel len en eigen meningen te spuien. „Dat is een in 1945 weer verwor ven recht" De OR vindt echter dat fatsoen en respect hierbij niet vergeten mogen worden. Het D'66-raadslid heeft dat in hun ogen gedaan, Zij vinden de uit spraak een goed politicus on waardig. Namens de vijftig perso neelsleden tekent de OR protest aan tegen de uitdrukking. Zij voelen zich in hun eer aangetast en worden er door toespelingen uit familie- en kennissenkring nogal mee geplaagd. Daarom vindt de OR het een staaltje van plichtsbesef, als Reijnhout open lijk zijn uitspraak terugneemt Deze wens is ook kenbaar ge maakt in brieven aan de fracties van CPN en PSP/PPR, want ook namens déze partijen sprak het D'66-raadslid. Reijnhout „Ik geef zelf juist hoog op van fatsoen en respect Daar- om heb ik erbij gezegd dat 'sex' niet op de SSSW van toepassing was. Maar ik denk dat dat in de hele discussie op de achtergrond is geraakt En nogmaals, wat ik zei slaat niet op het personeel." Vlaardingen De toren van de Johannes de Doperkerk aan de Hoogstraat in Vlaar dingen mag niet verdwijnen. Dat vindt het Limburgse Cuy- pers Genootschap, dat door de historische vereniging Vlaar dingen is gewaarschuwd over de mogelijke sloop van weer een werk van de bouwmeester Cuypers. Hogelijk verbaasd is het genootschap, dat de ge meente er. niet voor gezorgd heeft dat de toren terecht kwam op de landelijke monu mentenlijst De markante toren is jaren ge leden door de gemeente voor het symbolische bedrag van een gulden overgenomen. In 1972 heeft Vlaardingen'al veel geld gespendeerd aan het op knappen van de kerktoren. Het bouwWerk is echter op nieuw aan een grote opknap beurt toe, die enkele tonnen zou gaan kosten. Dat geld heb ben wij niet zegt de gemeente. Maar het zou pure kapitaals vernietiging zijn om de toren alsnog te slopen, aldus drsJ3.C.M. barones van HöveH tot Westerflier-van Hellen- berg Hubar, de secretaresse van het genootschap. Als de gemeente ervoor zorgt dat de toren op de monumen tenlijst komt zou hij nog be houden kunnen blijven, denkt de vereniging tot behoud van negentiende-eeuws cultuur goed. Dan wordt het mogelijk om van de opknapbeurt van de markante toren een werk gelegenheidsproject te maken. „Vlaardingen is daartoe mo reel verplicht, zij heeft zelf de verantwoordelijkheid voor het behoud van dit object op zich genomen." De Cuypers-toren aan de Hoogstraat slopen? Dat mag niet, vindt het Cuypers-ge- nootschap Volgens het genootschap is de Cuypers-toren aan de Hoog straat zeker niet het minst in teressante werk van de negen - tiende-eeuwse bouwer. „De toren vertoont het gebruikelij ke hoge niveau van kunstig metselwerk, dat het handels merk van deze bouwmeester is. Avant-garde-figuren als Berlage en Oud hadden daar juist zo'n bewonering voor. Die kan in onze tijd toch niet met sloop gehonoreerd wor den!" Architectuur is de minst elitaire van alle kunsten, ie dereen kan er van genieten. De toren draagt bij aan de sfeer en de leefbaarheid van de stad. „Daar kunnen wij niet zuinig genoeg mee omgaan", waarschuwt het genootschap. (ADVERTENTIE) Snel naar je fotohandelaar voor Kodacolor film. Want bij 2 Kodacolor films krijg je nu een speelse strandbal kado. Opblaasbaar, dus gemakkelijk mee te nemen naar alle plaatsen waar de zon schijnt Deze aanbieding geldt zolang de voorraad strekt voor alle Kodacolor 100.200 en 400 films (2 X15,2 x 24 en 2 x 36 opn.), Vlaardingen De wijk- verenigingen van Hoofd steden- en Hoevenbuurt laten de moed niet zak ken. Op hun vorige plan om zaal de Deel om te bouwen tot een volwaar dig buurtcentrum en dat vinden zij nog steeds een goed plan werd door de gemeente lauw gereageerd. Daar zijn zij nog enorm teleurgesteld over, maar toch hebben de verenigingen alweer een nieuw plan ontwik keld voor de,verbouwing. Nog beter en nog goedko per, beweren zij trots. „Het ei van Columbus." De buurtclubs willen met hun verbouwingsplannen voorko men dat in het centrumgebied in Holy-Noord één groot multi functioneel centrum voor de hele wijk wordt neergezet. Het Is veel beter als elke buurt zijn eigen, kleine centrum heeft, vinden de voorzitters Ed de Kraaïj en Jos Sloot Zij vrezen dat de afstand tot een centrale voorziening voor veel wijkbewoners te groot zal blijken. Het nieuwe plan van de buurt verenigingen is honderdduizen den guldens goedkoper dan het multi-functionele gebouw, dat voor twee miljoen gulden op de begroting van de gemeente staat. Een extra.verdieping op zaai de Deel zou het buurtcentrum moe ten worden. Dat kost minder dan zeven ton, hebben Sloot en De Kraaij laten uitrekenen. De scho len 't Kompas en de Speelwerk hoeve, die in hetzelfde gebouw zitten, zouden er geen last van hebben. In het plan is rekening gehouden met een aparte trap naar de bovenverdieping. „Hetzelfde plan is ook te gebrui ken "voor de scholen de Singel en de Ark, zodat voor de Dreven- buurt en het centrum van Holy ook een uniek wijkgebouw kan ontstaan", schrijven Sloot en De Kraaij in een brief aan de ge meente. Zij vinden dat burge meester en wethouders eindelijk maar eens met hen om de tafel moet gaan zitten om over de ver schillende plannen te praten. „Zo'n gesprek is ons al vaak be loofd." Op hun vorige plan, ge lanceerd in 1983, hebben zij nog geen officiële reactie gehad van de gemeente. „Maar wij blijven positief meedenken." Maassluis De IO-jarige Ralph de Bos is zijn vakantie in Neder land met pech begonnen. Net over uit Spanje, waar hij woont, om bij zijn oma in Maassluis een tijdje te logeren, was hij aan het crossen gegaan op het speelter rein tussen de Kwartellaan en de Jacques Boezem anstraat De jongen viel en kwam daarbij met een been zo vreemd klem te zitten tussen de krenk en het fra me, dat de brandweer eraan te pas moest komen om met een slijpsteen de fiets te halveren. De jongen is ter observatie naar het Holyziekenhuis gebracht Schiedam De Schiedamse brandweer moest vannacht uit rukken voor een aangestoken brand in een huis aan de Lek straat De bewoner van het huis ernaast werd uit zijn slaap ge wekt door een rokerige luehtt en belde de brandweer. Toen agenten de deur van het huis hadden geopend ontdekten zij in- de hal een stapel kranten die in brand waren gestoken. Het kleine brandje was snel geWust en de schade aan het huis bleet beperkt

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1