WATERWEG SPORT Met een natuurgids erbij loopt het pas echt storm Museum in zomer jas met nieuwe aankopen SAGHTERGROND 'Bruin' heeft er een broertje bij Luciënne Sigmond blij ft bescheiden a lal Op de fiets door Midden-Delfland VZC'ers naar NK Collectie uitgebreid dankzij WVC Een opzienbarend kunstwerk... Irene van der Laan in training Noorduin en Van Loon geselecteerd Interessant programma wielerbaan SPORTAGENDA Rotterdams Nieuwsblad vrijdag RW 5 juli 1985 blad je! Vlaardingen Niet dat zo'n veldleeuwerik hoog in de lucht er last van heeft, een merkwaardig tafereeltje is het wel: de Zuidbuurtseweg tegen vallen van- de avond, dertig fietsen in de berm, dertig mensen aan de kant van de weg, die allemaal met verrekijkers probe ren om de vrolijke zangvogel dichterbij te halen. Want met het blote oog lijkt het wel een mug, zoals hij daar vlak önder de witte wolken staat te bidden. Het is een tafereeltje dat hoort bij de fietsexcursie door Midden- Delfland, die de sectie Natuurzaken van de plantsoe nendienst in Vlaardingen één keer verzorgd heeft en van plan is te herhalen. Wegens overweldigende be langstelling. Fietsen wordt sowieso steeds po pulairder. Mevrouw Sonneveld die met haar roeiboot 't Schouw tje fietsers bij Schipluiden over de Vlaardingse Vaart zet kan er over meepraten. Zij krijgt het steeds drukker. Bij lijd en wijle komen hele scholen naar haar toe om dat deel van de fietstocht, het oversteken van de Vaart te bespreken. Jammer, maar daar kan zij niet aan beginnen. Met passen ep meten kunnen er pre cies drie fietsen met berijders in de boot. Voor de excursie van Na tuurzaken moet zij al tien keer heen en weer roeien en al heeft zij eelt op haar handen, dat is toch een heel werk. Als met zo'n fietstocht door Mid den-Delfland ook nog twee ken ners meegaan, die de hazen, de zwanenbloem, de vogelwikke en de reigerkolonie in de Vliet!an- den kunnen aanwijzen en daar iets over kunnen vertellen, dan loopt het helemaal storm. Dat hebben Marieke van der Pol en Theo van der Werf van Natuur zaken ondervonden. Zij moesten al snel mensen op een wachtlijst zetten en anderen adviseren om het voorlopig maar helemaal te vergeten: Er zouden veel meer van die tochten moeten .komen, vindt Marieke. Jammer, maar daar kunnen zij niet aan begin nen. Meer personeel zit er voor de plantsoenendienst niet in en de natuureducatieve medewer kers hebben het al druk genoeg met het onderricht aan de Vlaar- dingse scholen. De deelnemers aan de excursie verzamelen op de fietsbrug over de Vaart Een prachtig vergezicht als je de kant van Schipluiden op kijkt. Het spiegelgladde water loopt kronkelend weg tussen de struiken en bomen, hier en daar staan plukken geel koolzaad in door Aad Rietveld de polder. Achter je het Holyzie- kenhuis, het geluid van de auto's over de A 20. Het zijn in meer derheid vrouwen die met de tocht meegaan. Misschien hou den die er meer van om groeps gewijs de natuur te verkennen. ,Jk had mijn man ook opgege ven, maar die wou onder geen beding mee", vertelt een vrouw vrolijk. „Nou heb ik mijn nichtje maar meegenomen." Ze deelt snoepjes uit. De Zuidbuurt, recreatiegebied Lickebaert, onderdeel van het re constructieplan Midden-Delf land. „Hier gaat de komende ja ren veel veranderen", vertelt Theo van der Werf. Het polder land wordt de komende jaren ge schikt gemaakt voor de recreant. Behalve over de Zuidbuurtseweg kun je dan ook dwars door de polder fietsen en wandelen. Hij wijst de overwoekerde boerderij aan die door de reconstructie commissie is aangekocht om als kantoor te dienen. Een bezoe kerscentrum. zoals de sectie Na tuurzaken in haar laatste rapport bepleitte, wordt het niet. De fietsers hebben meer belang- De Zuidbuurtseweg. stelling voor de zwaan die traag en laag over het boerenslootje een stukje meevliegt, voor de zwermen kievieten in de verte, een reiger die aan de. slootkant staat, in het weiland in. de verte. Je ziet alleen zijn kop. De bloe metjes In de berm worden ook bekeken. „Kijk, da's nou een zwanenbloem", wijst Theo. Een beschermde bloem, maar in Mid den-Delfland is dat niet echt no dig. Daar groeit de stengel met de kleine, lichtpaarse bloempjes bij wijze van spreken als onkruid. Het onder water zetten van de Foppenpolder zou weieens goed kunnen uitpakken voor de vliet- landen, bedenkt Theo van der Werf op de terugweg langs de Maassluisse trekvaart „Dan kun nen die surfers daar terecht, gaan ze niet meer in de vlietlanden klojo'en." Hij rijdt voor op het smalle pad en in de achterhoede vertelt Marieke van der Pol pre cies het tegenovergestelde, „D'r komt meer waterrecreatie en dat zal dit prachtige natuurgebied meer belasten." Verwarring bij de deelnemers, die daar eens snel duidelijkheid in proberen te krij gen. De natuurgidsen lachen: „Tja, het zou allebei kunnen na tuurlijk." Nijlgans Over de nijlgans die zich op een meerpaal lui koestert in de avondzon, zijn Van der Werf en Van der Pol het wel eens. Een prachtig beest, maar niet erg op zijn plaats in die mooie vlietlan den. Een paar jaar geleden ont snapten er twee van een particu lier uit Schipluiden en nu komen er steeds meer. „Ze vreten alle or chideeën op en ze zijn nog agres sief tegen andere watervogels ook", zegt Van der Werf. De vrouw van de snoepjes vertelt dat zij en haar man hier ergens een bootje hebben liggen en dat zij een boerderij hebben ontdekt waar ze verse eieren en melk en karnemelk en kaas en groenten kunnen halen. „Heerlijk." Zij ge niet. Andere fietsers mopperen tegen Van der Werf over de aan leg van rijksweg 19 naar Rijswijk, die door Midden-Delfland komt te lopen. Als de fietsers over de Vaart zijn gezet en in chfé Vlietzïcht een kop koffie gaan drinken gaat het nog over die rijksweg en over mi lieu-actiegroepen. „Heeft toch al lemaal geen zin", zegt een man met een pils in de hand. „Denk maar niet dat actiegroepen en zo iets aan die plannen kunnen ver anderen." Hij neemt nogeens een slok en voegt er wijsgerig aan toe: „En denk maar niet dat de beslis sing in de Tweede Kamer wordt genomen. Weet je waar dat ge- Beurt? Hier, in de Broekpolder op het golfterrein. Daar maken de heren hun zaakjes af terwijl ze een balletje slaan." Schiedam Het Stedelijk Museum ziet een probleem vanzelf opgelost. Onttrok wethouder Herman Post hoorn vorig jaar 'nogal wat geld' aan het aankoopbud get, toch kon de museumcollectie worden uitgebreid met niet minder dan twaalf flinke schilderijen en een object. Het zat mee. Het kwam het mu seum uiteraard ongelukkig" uit dat Posthoorn met 'vreemd' geld plaatselijke kunstenaars wilde ondersteunen. Zij dreigden uit de beeldende-kunstregeling (BKR) te worden gestoten en met een fi nanciële reddingsactie kon een aantal hiervoor worden behoed; het aantal ex-BKR-kunstenaars kon tot vijf worden beperkt Het museum werd er niet wfjzer van, totdat het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cul tuur (WVC) een tijdelijke uitke- mee in zijn sas, want de expositie duurt de héle zomer voort, tot 2 september. Het is geen tentoon stelling, waarmee het museum naam en faam wil verwerven*, het Stedelijk heeft echt een ge-* makkelijk zomeijaqe aangetrok ken. Voor bijzondere projecten heeft men momenteel geld noch mankracht. Dat is te zien aan de entreezaal. De opstelling is weinig stijlvol. Een werk, dat goed in de collectie thuispast, is een titelloos en gro tesk doek van Theo Kuijpers, maar het hangt nogal slordig en ringsregeling trof. Werd er op de* gekreukt en er is in de smalle BKR bezuinigd, voor kunst met doorgang amper kijkruimte voor vermeende hogere kwaliteit had WVC wel geld over. Het Schie- damse museum maakte dank baar gebruik van de regeling: het ging om koopjes uit de moderne kunst Voor het eerst zijn al deze aanko pen ten toon gesteld, samen met andere schilderijen uit het kunst bezit Het museum is er kennelijk het publiek. Aan de andere zijde van de tussenwand doen de vier - aankopen van-Adine Engelman overdadig aan; niet weldadig, door de schreeuwende drukte. Dan is het verwante werk van Hedwig van der Heiden iets mil der voor het oog. Elders in het museum hangen drie "'schilderijen van de ex- Vlaardinger Age Klink. Eén doek had het museum al in bezit, twee andere zijn er ter complete ring bij gekocht Het is niet Klinks beste werk. Hij maakte de doeken in 1968 en wat hij daarna vervaardigde, is interessanter. Een paar minpuntjes dus op deze toch al makkelijk in elkaar gezet te expositie, maar wie wil blijven volgen hoe de museumcollectie zich ontwikkelt en of de nieuwe aankopen nog sporen met de reeds verzamelde kunstrichtin gen, kan er wel een nuttige tijds- spanne doorbrengen. Er hangt van Itta Smeets werk dat amper nog constructivisme is, er zijn werken van Rob van Ko- ningsbruggen, Jan Comman deur, Jan van der Pol en Jaap van den Ende. Van de nieuwe aanwinsten zijn 'Verschuiving' van Agnus, het porcelein varv Netty van den Heuvel en een 'zonder titel' van Steven van der Kruit (een ruil met ds BKR- Delft) het vermelden waard. Een opvallend werk is 'Rideaux' ('Gordijnen') van Erik Pape. En natuurlijk blijven veel Cobra- werken (zoals 'Habitants du dé- sert' en 'Espace animé' van Cor- neiUe) de moeite waard. KK Doek van Theo Kuijpers... slordig opgehangen. Schiedam - Vooruit, wie biedt er nu eens een knalgeel schil derij te koop aan? Waar blijft het egaal groene doek? Wie houdt de stier een rode lap voor? Immers, het Stedelijk Museum in Schiedam spaart kieuren. Het "Bruin, bruin over bruin' van Johan van den Berg werd op 6 juli 1977 aangeschaft Een gedenkwaardige dag, acht jaar geleden, maar de discussie over de aankoop staat ons bij als de dag van gisteren. „Kunnen wij er niet op tafeltennissen?" met die begripvolle kunstui ting gingstadsarchivarisdrs. G. van der Feijst de geschiedenis door Kor Kegel in. Er is geen werk in de Schie- damse museumcollectie, waar over zoveel gepraat is als over dat bruin. Directeur Hans Paalman legde er in die dagen de nadruk op .dat de kijkers zich niet op de bruine kleur moesten blindsta ren. Hij wees op de tinten, op de structuur die de verfkwast erin had achtergelaten. Toch werden sindsdien de kunstaan kopen van het museum heel wat kritischer bekeken. Er wa ren meer gevolgen. Twee PvdA'ers ontketenden een jaar daarna een rel („verkoop de collectie"), waar Berend Bou- dewijn, Gerrit Komrij en Joap den Uyl zich nog in mengden. De 'Schiedamse Museum rel' was een prikkel in de tamme nadagen van de jaren zeventig. De laatste tijd was het stil rond het Stedelijk Museum van Schiedam. Directeur Hans Paalman tobt geregeld met ziekte. In de kelder is het Na tionaal Gedistilleerd- Museum een tijd gesloten geweest we gens verbouwing. De zondag geopende zomertentoons telling is eenvoudig van opzet. Vroe ger werden er nog wel eens speciale thema's voor de zo merperiode bedacht ("Beest achtig goed', 'Lucht'), maar nu beperkt het museum zich tot de uitstalling van een deel van de collectie. Representatieve Co bra-werken hangen in een bo venzaal, recente aankopen in de twee benedenzalen. In het zaaltje schuin boven de entree gaat vanavond een expositie van start, waar gouaches en li tho's van Herman Sey zijn te zien. Het komt voorwaar niet spraakmakend over... ...Ware er niet dat detail! De ar geloze bezoeker zou eraan voorbijgaan, afgeleid door Ag nus' Verschuiving op ribcarton en Tomas Rajlïchs acrylverf die beide opgehangen zijn op een in het oog springende plek, meteen aandachttrekkers voor wie de museumaula uitkomt Het Detail valt erhlj in het niet Het is een rechthoekig stukje perspex, door Pons Brasser (41) uit Haarlem in 1983 gemaakt Te klein om op te tafeltennis sen, maar let op de associatie met Van den Bergs bruin. Het is zwart. Het heet 'Zwart multiple nr. 1'. Het museum heeft het gekocht Acht jaar lang is er geen spraakmakend doek meer aangeschaft reden voor I" vdA-raadslid Lou van der Stel om te vragen waarom 'de eerste de beste Vlaardlngse galerie meer in de publiciteit komt dan het Schiedamse kunstpaleis. Het bruin was bij wijze van spreken al verscho ten. Dus koopt het museum zwart in. Het spiegelt, is egaal; er kan deze keer niet eens ge wezen worden op cle tinten, op de structuur die de haartjes van de kwast in de verf achterlie ten. Zo bruin bakt het museum het, dat het zwart ziet Het is gewaagd, gedurfd; het getuigt van stoutmoedigheid dat het museum van deze kleurvlak ken een nieuwe verzameling begint. Comeniusschool uit Capelle'. Hadden jullie in 1972 niet een geel schilderij hangen, ook ver krijgbaar in blauw, rood, groen en andere variaties? Is dat be waard? Verkoop het aan Schie dam! Groen van Prinstererlyceum uit Vlaardingen! Keurde te kenleraar Henk van Viegen daar in 1968 niet een wit vel af, getiteld Sneeuw? Het lyceum had het moeten bewaren: on der de titel 'Wit over wit nr. 0' was het grif van de hand ge gaan. Scholen! Bewaart voortaan de produkten van al uwer leerlin gen, want zij zijn kunstenaars en als zij groot zijn, is de k van hun kunst ook groot geworden. Men heeft vanavond weer wat om over te praten. Vlaardingen Irene van der Laan. de Vlaar- dingse specialiste op de (super)lange afstand, bereidt zich momenteel in Maltha voor op de verschillende zwemmarathons. Irene vertrekt woensdag naar de Verenigde Staten, waar rond het eiland bij Atlantic City een race over,38 ki lometer op het programma staat. Deze wordt deels in ae rivier en deels in de Atlantische Oceaan verzwommen. De 25-jarige Vlaardlngse zette vorig jaar een tijd neer van II uur en 58 minuten- De weers omstandigheden waren dusdanig slecht, dat het haast niet te doen was tegen de sterke stroom op te zwemmen. Van de twintig deelnemers haalden toen uiteindelijk zeven de eindstreep, onder wie uiteraard Irene van der Laan. Na de marathon in Amerika reist zij door naar Canada. Daar neemt zij deel aan een wedstrijd over 52 kilometer, die in het Magog Lake twee jaar geleden plaats van handeling voor de alternatieve elfstedentochtwordt gehouden. Irene doet voor de derde maal mee. Vorig jaar werd zij tweede in Canada. Vlaardingen Twee gehandi capte sporters uit deze regio ne men binnenkort deel aan belang rijke internationale evenemen ten. De Vlaardinger Jeffrey van Loon vormt samen met Shirley Abels (Amsterdam), Henk Heij- ners (Hoogeveen) en Wiico Stroet (Wervershoof) de nationale zwemploeg, die van 28 juli tot en met 4 augustus wordt afgevaar digd naar de Stoke Mandeville Games in Engeland. De atleet Willem Noorduin, in 1983 nog onderscheiden met de prestatieprijs van de stad Schie dam, maakt deel uit van de Ne derlandse selectie, die meedoet aan de Europese kampioenschap pen. Deze titelstrijd heeft van 14 tot 18 augustus plaats in de Belgi sche hoofdstad Brussel. Vlaardingen Caby van Leenen, Dan ny van Hees, Gertine van den Berg, Astrid van Irsen en Wilma van Hofwe gen vormen de afvaardiging van de Vlaardingse Zwem Club (VZC), die vanaf zaterdag In Amersfoort deelneemt aan de Nederlandse kampioenschappen. Naast hun gebruikelijke trainingsarbeid, heeft trainer Theo Romeïjn niets aan het toeval willen overlaten. In het Rot terdamse zwembad West is extra ruimte en tijd gecreëerd om het Vlaardingse vijftal zo goed mogelijk voor de dag te laten komen. Astrid van Irsen, Danny van Hees en Caby van Leenen duiken morgen al in het water. De overige twee VZC-leden komen op 7t 12, 13 en 14 juli aan bod. Deze titelstrijd betekent tevens de af sluiting van het zwemseï2oen. Luciënne Sigmond..,'lk speel nu vaster op het achterveld'... Schiedam De organisatoren hebben voor zondag op de Zuid hollandse Wielerbaan Schiedam een programma in elkaar ge draaid, dat klinkt als een klok. Het geheel, dat om 12.30 uur be gint, bevat drie hoofdmoten, die bestaan uit het Nederlands kam pioenschap sprint en aehtervol- gingvoor dames-nieuwelingen, wedstrijden voor profstayers en een interbanen-toemooi. Bij de dames-nieuwelingen geldt regerend kampioene Nathasha Faas als kanshebster op het on derdeel sprint. Hetzelfde geldt voor Renate de Haas op de ach tervolging. Andere sterke re ri ste rs zijn EUa Sebreehts, Monique Brokking en Karin Stolzenbach. Aan het interbanen-toemooi wordt deelgenomen door teams uit Sloten, Schiedam Alkmaar, Hilverum, Oudenbosch en Apel doorn. De profstayers hopen, dat de weersomstandigheden het hen ditmaal toe laten wêl van start te gaan. Eerder werd hun programma op 9 juni verregend. Een omlijstend onderdeel is voorts een omnium voor nieuwe lingen. Volwassenen betalen 3,50 gulden toegang, jongeren onder veertien jaar en 65-plussers de helft. VRIJDAG 5 JULI Tennia: Groot Rijnmond-toernooi bij Spieringshoek en Overschle (A, B2, Cl, C2. D-25, D+25, Jeugd 1f, huisvrouwen dubbels). ZATERDAG 8 JULI Tennia: Groot Rijnmond-toernooi bij Spieringshoek en Overschle (A, B1, B2, Cl, C2. 0-25, D+25. jeugd t/m 17. huisvrouwen dubbels); Honkbal: 14.30 DOS'32—Holy; Damescricket: 11.00 Excelslor'20—Hilversum; Da- mesaoftbal: 15.00' CanadaSchie dam (terrein Twins, Oosterhout), 17.00 Euro Stars—Holy. ZONDAG 7 JULI Tennis: Groot Rijnmond-toernooi bi} Spieringshoek en Overschle (A, 81, B2, C1, C2, D-25, D+25. jeugd t/m 17, huisvrouwen dubbels); Honkbal: 14.30 CA Zwijndrecht—-Schiedam; Cricket: 11,00 HCC—ExcelSior'SO, 11.00 Hermes DVS—HCC 2, 11.00 Asvion—Excelsior'20/3; Wielrennen: 12.30 Zuidhollandse wielerbaan Schiedam: finale Nederlands kampi oenschap nieuwelingen-dames ach tervolging en sprint, wedstrijden profstayers, inierbanen-toernool en omnium voor nieuwelingen. Schiedam „Waarom ik", vraagt Luciënne Sigmond ver baasd, als zij wordt benaderd voor een vraaggesprek. Het is kenmerkend voor de blonde tennisspeelster. Ondanks het •feit, dat een ieder, die enigszins thuis is in het tenniswereld- jc, er van is overtuigd, dat zij samen met de Schiedamse Joke Ritman en de jeugdige Caroline Vis tot de top van de regio behoort, gelooft Luciënne nog maar weinig in eigen kunnen. „Ja", geeft zij naderhand toe, „ik heb weinig zelfvertrou wen. Ik denk altijd, dat ande ren beter zijn. In toernooien speel ik dan ook het liefst te gen speelsters, die hoger zijn geplaatst. Dan heb ik niets te verliezen; valt het mee als ik win". De kans, dat de speelster van KSVV niet hoog wordt ge plaatst, is echter gering. De vooruitgang, die Luciënne de laatste jaren in haar spel heeft geboekt, blijft niet onopge merkt bij de diverse wedstrijd- commissies van de tennisvere nigingen, die een open toer nooi organiseren. Tijdens het toernooi van TSF, twee weken geleden, maakte de 23-jarige Lucienne in ieder geval duide lijk weinig hinder te onder vinden van haar rol als favo riete. Geheel volgens de verwach tingen schreef zij het dames enkel Bl op haar naam, terwijl door Martin Vermeulen Luciënne in het gemengd dub bel in gezelschap van Just Palm ook de hoofdprijs greep. Vooral in de laatste categorie valt nog veel te verwachten van het koppel Palm/Sig mond. In de vorige jaargang waren ze in acht toernooien superieur en dit jaar lijkt het koningsduo wederom z'n zin nen te hebben gezet op een groot aantal overwinningen. „Het klikt erg goed met Just", verklaart de administratief medewerkster het succes van het tweetal. „Niet alleen in sportief opzicht, maar ook in de persoonlijke sfeer. Dat is misschien wel het belangrijk ste bij dubbelen. Want, als je de beste damesspeelster als partner Iaat fungeren van de beste herenspeler, garandeert dat nog niet meteen succes. Daarnaast staat" Just bekend als een specifieke dubbelaar, We spelen nog acht toernooi en, Misschien halen we wel het zelfde aantal zeges als vo rig seizoen", blikt Luciënne hoopvol vooruit. Als het aantal te verwachten eerste prijzen in de singles ter sprake komt, toont Luciënne zich wat onzekerder. „Bij de toernooien in de omgeving krijg je meestal wel te maken met de zelfde tegenstanders, maar het blijft toch altijd af wachten, wie aan het langste (find trekt. Het is heel moeilijk te zeggen of ik de komende toernooien vaak winnend zal afsluiten". Hoogkleurig De toekomst lijkt er echter rooskleurig uit te zien voor Luciënne, die de tennissport reeds iwaalf jaar beoefent en al sinds acht jaar uitkomt in de B-klasse. De laatste drie jaar gaat haar spel met sprongen vooruit. Hoe is die stijgende lijn in haar prestatiecurve te verklaren? „Dat heeft twee oorzaken", antwoordt zij resoluut. „Op de eerste plaats ben ik er door an deren op gewezen, dat ik meer rust in mijn spel moest bren gen. Vroeger ging ik vaak naar het net, speelde ik veel te aanvallend, waardoor het aan tal fouten zich opstapelde. Nu speel ik vaster op het achter veld. Tennis ik veel geduldi ger." „En ten tweede train ik sinds enkele jaren óók in de winter iedere week een uurtje. Onder leiding van René Koppe. We werken dan heel gericht. Voor die tijd verzorgde ik 's winters zelf de training. Zoals ik dat ook in de zomer doe. Ik spreek dan af met iemand op de club om aan bepaalde specifieke onderdelen te werken. Meestal train ik met jongens., omdat er bij KSVV weinig dames zijn om mee te oefenen". Samenwerking De samenwerking met Koppe heeft dus z'n vruchten afge worpen, want op alle toernooi en heeft men thans terdege re kening ie houden met Lucien ne Sigmond. Heeft ze haar top al bereikt of stoot ze nog ver der door de komende jaren? „In de A-klasse 2al ik nooit belanden. Daar ben ik te oud voor. Je moet, denk ik, als je een jaar of zestien, zeventien bent in die klasse komen,,wil je kans hebben om definitief de top te halen. Maar in de B- klasse kan ik nog-wel beter, hoewel je natuurlijk steeds meer te maken krijgt met jon gere speelsters." Voorlopig echter staat Luciën ne Sigmond, die van zich. zelf zegt, dat haar loopvermogen haar sterkste punt is, onbet wist aan de top van de tennis sters irj de Waterweg-regio, hetgeen de komende maanden ongetwijfeld nog enige malen benadrukt zal worden met en kele klinkende toernooizeges

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2