111 Toneelhappening over eenzaamheid MAANMANNETJES ONDER DE DOUCHE O JC terug naar af GRAAGGEDAAN. Halve dagopvang kan van start L*ÜÏS"SS§S 1 Polder besehermen tegen landbouw VIAARDINGS DAGBIAD SCMIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT u -i Dief in Uitzicht Caravan totaal vernield ■J2S Stier breekt los m Directeur glasfabriek topman bij Bouwcentrum 'SFEER VAN VERDACHTMAKINGEN' o --«=» I Postcode- WATERWEG WOENSDAG 10 JULI 1985 in Noord-Kethel Schiedam Om de natuurlijke en landschappelijke waarden van de polder Noord-Kethel te beschermen tegen landbouw en veeteelt zal bijna 160 hectare grond aangewezen worden als natuurreservaat. De polder strekt zich glo baal uit tussen de kerkbuurt van Kethel en het aan de Schie gelegen gehucht De Kandelaar, noordwaarts lo pend richting Delft. Het is een gebied, dat rijk is aan flora en fauna. Weidevo gels hebben er één van de be langrijkste broedgebieden van Midden-Delfland. Er ko men kikkerpopulaties voor. Ook groeien er tal van krui den, die het beschermen waard geacht worden. Het is de bedoeling, dat de over- heid een natuurbeschermend be heer gaat uitvoeren. Daartoe moet de grond worden aange kocht van het Bureau Beheer Landbouwgronden (BBL). In een later stadium worden boeren in geschakeld, die strikt begrensde gebieden mogen- pachten en in gebruik kunnen nemen voor een gemengd bedrijf. Eerder al heeft de reeonstructie- cpmmissie Midden-Delfland de Aalkeet-Buitenpolder ten westen Van de Vlaardingse Broekpolder aangewezen als reservaat De commissie heeft nu vijf zones aangewezen als beheersgebieden, waar beschermende maatregelen moeten worden getroffen. In to taal gaat het om 49C hectare eul- •tuurgrond. In tie zogenaamde B- en C-zones zal het beheer erop gericht zijn om de belangen van de landbouw af te stemmen op natuur en landschap; soms zal daar een geringe aanpassing van de agrarische bedrijfsvoering voor nodig zijn. Boeren worden gevraagd hier vrijwillig aan mee te werken. Het is dan mogelijk, dat zij beheerso vereenkomsten sluiten met het BBL, dat een aparte dienst is van het ministerie van landbouw en visserij. "Zo'n overeenkomst geldt in principe voor zes jaar. Er staat in wat de boer in zijn bedrijfsvoe ring kan doen om natuur en landschap optimaal in stand te houden. In de praktijk zijn er maaibeperkingen en een begren zing van de weiden. Dat kan geld kosten en daarom geeft het BBL de betrokken boeren een vergoe ding. De overeenkomsten zullen gebaseerd zijn op een beheers plan, dat wordt opgesteld door de gezamenlijke subcommissies landbouw en natuur en land schap, adviesorganen van de re constructiecommissie. De geza menlijke vergaderingen van déze commissie, waarvan binnenkort de eerste plaatsvindt, staat onder leiding van de heer Vrij, lid van de provinciale commissie beheer landbouwgronden (PCBL). De reconstructiecommissie wil ook elders in Midden-Delfland rekening houden met de natuur, met name in de Viietlanden. Van het hele polderlandschap tussen Schiedam, Vlaardlngen, Maas sluis, De Lier, 't Woudt en Delft wordt ruim 900 hectare aangewe zen als specifiek natuurgebied. Reumapatiënten starten infotheek Schiedam De reumapatiënten .vereniging kan dank zij een gift van het comité Zomerzegels een begin maken met een infotheek. Hieronder verstaat men een do cumentatiecentrum, waar onder andere boeken over reuma gele- -zen kunnen worden. De gift maakt de aanschaf hiervan mo gelijk. Ook zijn de reumapatiënten nu in •staat voor het secretariaat een tweede elektrische schrijfmachi ne te kopen. Die was hard nodig. .Volgens voorzitter B. van der Leek-Borst is het voor reumalij ders vaak erg moeilijk om met een gewoon typemachine te wer ken. Dat komt door de vaak ver minderde handfunctie. Het ge bruik van handen en vingers kan vaak grote pijn geven. De vereniging krijgt volgens me- vrouw Van der Leek steeds meer leden; de administratie neemt dus toe en ook daarom komt de tweede schrijfmachine goed van pas. „Wij zijn er heel blij mee. De mensen weten nu ook waarom zij de iets duurdere zomerzegels ko pen.' Dit jaar behoren wij tot de gelukkigen," aldus het bestuur. In september starten de reuma- patiënten met maandelijkse voorliehtings- en ontspanningsa vonden in dienstencentrum 4 jVIolens. -Vlaardingen Bij terug komst van vakantie merkte een bewoner van het bejaar dencentrum Uitzicht, dat uit zijn kamer een geldbedrag van 1300 gulden was gesto len. Het is niet bekend hoe de 'dader zich toegang tot de ka mer heeft verschaft Vlaardingen De leidsters van de peuterspeelzalen Bibelebons en Harlekijn hebben ervoor ge zorgd, dat de halve dagopvang voor peuters van twee tot vier jaar in september van start kan gaan. De twee speelzalen aan de Van der Werffstraat in Vlaardin gen passen hun werkwijze zo aan, dat zij aan die wens van de ge meente tegemoet kunnen ko men. Volgens berekeningen van de gemeente is de behoefte aan opvang .voor halve dagen erg groot De gemeenteraad besloot vorig jaar november dat er zo'n voor ziening moest komen, maar de meeste peuterspeelzalen waren er niet zo happig op om mee te werken. „Als wij niets doen komt er niets van de grond", zagen de leidsters van Bibelebons en Har lekijn en zij staken de koppen bij elkaar om onderling toch iets te regelen. Dat heeft geresulteerd in een samenvoeging van de twee speelzalen. Daardoor komt er een ruimte vrij voor de halve dagop vang. Als de verbouwing op tijd klaar is kunnen ouders vanaf september hun peuters var» acht uur tot half één kwijt in Harlekijn. Dat kost 6,75 gulden. De peuters krijgen daar ook een broodmaaltijd. Er zijn twaalf plaatsen beschikbaar in de halve dagopvang en die zijn al bijna allemaal besproken. De speelzalen willen eerst eens aan zien. hoe de behoefte zich ontwik keld, voordat zij hun experiment uitbreiden. Schiedam Een auto met cara- van is gisteravond op rijksweg 20 in Schiedam over de kop gen. De politie vermoedt bestuurder een stuurfout, heeft gemaakt De caravan werd totaal vernield. De Schiedammer, die richting Vlaardingen reed, merkte dat auto er caravan plotseling begon nen te slingeren. De combinatie schaarde, schoot twee rijbanen over en sloeg op de vluchthaven over de kop. De auto en de cara van werden met een takelwagen weggesleept Schiedam Een Schiedam- se agent heeft gistermiddag met een schot uit een kara bijn een losge broken stier doodgeschoten. Het beest was gevlucht uit het slachthuis en genoot van een kortstondige vrijheid op volkstuinen- complex Vijf- sluizen. Perso neel van het slachthuis waarschuwde de politie, die de wilde stier na enig zoeken wist te vinden Het kadaver werd door het personeel te ruggebracht naar de Slacht huislaan. De. restauratie van de Singel kerk is met de toren begonnen. Het Leidse bouwbedrijf Burgy BV heeft de kerktoren in de steigers gezet juister is na tuurlijk óm te zeggen dat de steigers er tegenaan zijn ge bouwd en zal vooral de scheu ren opvullen en dichtvoegen. Ook zal Burgy de stenen en beeldhouwwerken van duiven- drek en aanslag ontdoen. De Singelkerk, die officieel de parochie Sint Liduina en Onze Lieve Vrouwe van de Rozen krans heet, is van 1878 tot 1881 gebouwd naar een neo gotisch ontwerp van EEJ. Mar- gry, die ook de toegangshek ken tot de rooms-katholieke begraafplaats beneden aan de Vlaardingerdijk ontwierp. In 1897 werd de pastorie naast de kerk gebouwd. Enkele jaren geleden werd de kerk op de monumentenlijst geplaatst en werd er besloten tot restaura tie. Het gebouw valt, behalve door zijn bijzondere stijl, ook op door het contrast met de betonnen 'ambtenarenbunker' zoals het vlakbij staande stads kantoor vaak wordt genoemd, .en ook door het beeld van Je zus Christus dat bij de ingang staat. Van het beeld hebben vandalen één hand afgebroken en van de andere hand enkele vingers. Dit zal niet in de res tauratie betrokken worden, uit angst dat het vandalisme op nieuw de kop opsteekt en erger aanricht. Schiedam Zoals de ac tieve Vlaardingse toneel gezelschappen dat al jaren doen, gaan nu ook de Schiedamse verenigingen op het gebied van ama teurtoneel samenwerken om minstens eenmaal per jaar een toneelhappening van de grond te tillen. De happening, die voor het eerst zal worden gehouden in het voorjaar, van 1986, zal qua opzet afwijken van de eenak terfestivals die vroeger wel eens gehouden werden. Het motto 'Samen' willen de to neelgroepen zoveel mogelijk inhoud geven, zelfs in die mate dat ook een samenlevingspro bleem als eenzaamheid aan bod komt Wellicht zullen hier de sketsches over gaan, De toneel avond een datum is nog niet geprikt zal worden opge vuld met cabaret, liedjes, ge dichten, smartlappen en mu ziek, zo meldt het bulletin (Last?)Post van de Schiedamse Gemeenschap (SG). De organisatiegroep bestaat uit An Heblij en Mreke van Keste- ren van de stichting Apollo To neel, Leonard Verburg van Utile Dulci, Cor de Groot van Othello en Tom Kayser, voor zitter van de afdeling toneel van de SG. Dit.team 2al zich laten bijstaan door enkele subgroepen, die zich met specifieke punten be zighouden: spelers, cabaret, de cor en regie. Zang De SG-afdeling zang is van plan de communicatie met de Schiedamse zangkoren te ver beteren. Een discussieavond met de aangesloten verenigin gen is daartoe een eerste aan zet. Het idee is niet in de laatste plaats ingegeven door het weg vallen van Piet Smit, de afge treden voorzitter van het ko ninklijk Schiedams mannen koor Orpheus, die een kwart eeuw de belangen van de zang koren in de SG verdedigd heeft. Belangrijker reden voor een discussieavond over de toe- j komst is echter het plan van'de gemeente Schiedam om de SG op te heffen. Het kan dan nut tig zijn om een autonoom over legplatform voor de zang op te richten, of eventueel voor de amateuristische kunstbeoefe ning in het algemeen. Daar over zal de discussie meer dui delijkheid moeten geven. Ook het SG-bulIetin (Last- ?)Post kan gezien worden als een verbetering,van de com municatie in cultureel Schie dam. Schiedam Directeur ir. M.J. Spanraft van de Verenigde Glas fabrieken in Schiedam is be noemd tot hoofddirecteur van het Bouwcentrum in Rotterdam. De 47-jarige Spanraft treedt op 1 september in dienst Hij volgt ir. H-P. Meijer op, die in het voorjaar van 1986 aftreedt Het vertrek van ir. Meijer hangt nauw samen met de voltooiing van de herstructurering, welke gedurende de afgelopen jaren on der zijn leiding is uitgevoerd. Hij zal nog enkele jaren als adviseur verbonden blijven aan het Bouw centrum. Ir. Spanraft vervulde zowel tech nische wetenschappelijke als lei dinggevende functies bij Hoogo- vens. Verder was hij een aantal jaren lid van de raad van bestuur oij TNO en daarna bij Rijn-Schel- de-Verolme, Momenteel is hij di rectielid van de Verenigde Glas fabrieken te Schiedam. Vlaardingen In het laboratorium van Saybolt van Duyn viel gistermiddag een klein potje broom ka pot Reden genoeg om er twee brandweerlie den in beschermende kledij aan te pas te la ten komen, want broom is één van de gevaarlijkste stoffen uit de chemie. Schei kundigen weten dat broom met kalk kan worden geneutrali seerd en daarom stap ten de twee maan- mannetjes met een emmer kalk op de on- heilsplekaf. Kalk of geen kalk, broom blijft een ge vaarlijk goedje dat zwaar giftige dampen produceert De. Rïjn- mon d-milieudienst was daarom ook ter plekke om metingen te verrichten. Het ris kante broom-kalk- mengsel werd heel voorzichtig afgevoerd naar de AVR en pas twee uur daarna kon het laboratoriumper- soneel zijn plaats weer innemen. Om van de beide maanmannetjes weer gewone mensen te maken moest de brandweerspuit er eerst nog aan te pas komen. Met een forse straal water werden alle risico's uitgescha keld en konden de Schoonspuiten na afloop was verplicht. twee brandweerman nen naar de kazerne terugkeren. Vlaardingen Het open jonge rencentrum in Vlaardingen kan na zeven jaar weer helemaal van voren af aan beginnen. De deu ren zijn voor onbepaalde tijd ge sloten en het bestuur is boos opge stapt De beroepskrachten heb ben het bestuur daarbij nog een duwtje in de rug gegeven, meent een door de gemeente ingestelde ond erzoekscomm issie. Het meest waarschijnlijke ver volg lijkt, dat het dure gebouw aan de Zomerstraat als cultureel jongerencentrum weer open gaat, onder beheer van de Vlaardingse kunststichting. Die oplossing heeft de voorkeur van de com missie. De onderzoekscommissie heeft met haar werk de ruzie-achtige sfeer tussen beroepskrachten en bestuur naar een hoogtepunt ge dreven. Binnen de gemeenteraad bestonden al jaren twijfels over de vraag of het geld, dat de ge meente in het jongerencentrum stopte wel goed besteed werd. De onderzoekers troffen weinig sti mulerende beroepskrachten, een onervaren bestuur, een beperkt en soms agressief publiek en een schuld van tachtigduizend gul den. Ingrediënten „Grofweg de ingrediënten om de in de praktijk slechts formeel aanwezige doelstelling nimmer te bereiken", aldus de commissie cynisch. De werkers in het OJC moesten niets hebben van het on derzoek en toen dat probleem was opgelost begonnen over en weer de verdachtmakingen. Het bestuur vroeg ontslag aan voor een beroepskracht, de commissie maakte dat weer ongedaan en vervolgens stapte het bestuur op. De vergevorderde plannen van de onderzoekscommissie om het OJC in overleg met bestuur, be roepskrachten en gemeente op nieuw op poten te zetten vielen met het vertrek van het bestuur in het water. Volgens de commis sie is het ook maar de vraag of er in Vlaardingen wel behoefte is aan een centrum voor wat de ge meente noemt 'sociaal-cultureel daklozen' of 'lastige jongeren'. „Wij willen het belang van voor zieningen voor deze groep niet ontkennen. Een OJC dat zich op deze groepen richt komt echter altijd snel in een organisatorische en bestuurlijke chaos terecht, ter wijl het risico van excessen groot blijft", aldus de commissie. De problemen in het OJC zouden mede te wijten zijn aan de steeds wisselende samenstelling van het bestuur. Opzet De onderzoekers zijn dus meer gecharmeerd van een geheel nieuwe opzet voor het OJC. Maak er maar een cultureel cen trum van, vinden zij. Dat sluit, mooi aan bij de oorspronkelijk bedoeling van OJC\ zoals die in de eind jaren zestig, begin jaren 'zeventig werden opgericht. Als het tot een fusie zou komen met de Vlaardingse Kunststichting dan zorgt die wel voor creatieve en enthousiaste bezoekers, vrij willigers en bestuursleden, denkt de commissie. Wethouder Ary Maarieveld beeft inmiddels laten blijken ook wel voor dat idee te voelen. De commissie draagt nog drie moge lijkheden aan om het OJC uit de problemen te halen: het OJC een nieuwe impuls geven en met een schone lei beginnen, een advies: raad instellen of het OJC sluiten. Er zijn mensen die onze krant nog f niet lezen. Uw beste vriend of Waarn vriendin misschien. Breng daar even verandering in.f öres: P°S>COc{Q leer m.j De (kleine) moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee wordt graag beloond met een mini-lettertang. °onpla Telefoon

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1