Bagger ongewenst aan Schenkeldijk Bewoners Schuurhof durven huis niet uit Actie tegen verpaupering groot succes Bewoners van Drieën-Huysen zwaar beledigd BOW laat weer van zich horen VIAARDINGS DAGBLAD SCHILDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COBRANT Jeugdland krijgt wÊÈÈÈÊÊÈÈm Hockeyclubs kunnen lage huur 'kopen' Uitbreiding Frankeland Koperdraad langs trambaan gestolen Man gearresteerd bij antiekzaak Schietpartij onopgehelderd Vrouw beroofd 11 88 SS M Brand op schip Slooppand uitgebrand Gestolen auto in de sloot Plein en auto kapot VRIJDAG 12 1DLI 1985 Vlaardingen Het breed overleg woonlasten be- leeft een wederopstanding. Na twee jaar sukkelen staat het BOW weer in de steigers. Het vijf jaar oude overlegplat form grijpt die gelegenheid aan om in vlaardingen een groot scheeps onderzoek te verrichten naar de woonlasten. ,,'t Is en blijft een van de duurste gemeenten van Nederland", Frank Maarleveld. „Maar willen wij met dat gegeven politiek iets doen, dan moeten wij keiharde gegevens hebben." Discussie en acties hadden de rek er een beetje uitgehaald bij het breed overleg en in 1983 kwam het werk zo goed als stil te liggen. Er werd nog wat ondersteuning gegeven aan mensen die bezwaar wilden maken tegen de hoge aanslagen voor de onroerend- goedbelasting, maar meer deed het BOW niet. Aan die stille tijd is een einde gekomen. De buurt- groepen vinden dat het overleg, met de immer stijgende huren en dalende inkomens, niet langer werkloos aan de kant mocht blij ven staan. Vlaardingen is te duur, er moet iets aan die woonlasten gedaan worden, menen zij. Daar op is het BOW „vrij spontaan weer opgebloeid", vertelt Maarle veld, De enquêteformulieren voor het onderzoek zijn al links en rechts in brievenbussen gedaan. Het BOW ondervraagt niet alle Vlaardingers over hun woonlas ten. Het onderzoek wordt steek- sproefgewijs gehouden. Op de formulieren wordt gevraagd naar de hoogte van huur, ogb, ka beltelevisie en reinigings- en ver ontreinigingsheffingen de kardi nale vraag: Vindt u uw huur in verhouding tot het woongenot te hoog, redelijk of laag? Het BOW verwacht in september de resul taten van het onderzoek te kun nen omzetten in een rapport, dat aan de gemeente zal worden aan geboden. Maassluis De commissie bodem onderzoek Steendijkpolder heeft bij het openbaar lichaam Rijnmond bezwaar gemaakt tegen het voorne men van de gemeente Maassluis om bagger uit de singels en wateren in de stad op te slaan bij de Schenkel- dijk, op de grens van de grootste gif- wijk die Nederland rijk is. De gemeente heeft monsters van de specie genomen. Deskundigen uit de werkgroep chemie van de com missie bodemonderzoek hebben de resultaten geanalyseerd en conclu deerden, dat de concentratie olie de B-waarde (ernstige verontreini ging) wordt overschreden en zelfs de C-waarde (zeer ernstige veront reiniging) nadert. „Het gaat dus duidelijk om veront reinigde bagger", aldus Harm Woudstra van de commissie bo demonderzoek. „Wij hebben een bezwaarschrift ingediend, omdat de psycho-sociale problemen in de wijk groot zijn. Wij vinden het mo reel ook onverantwoordelijk, dat de gemeente juist bij ons in de wijk het bagger gaat opslaan. De emoties lo pen al zo hoog op. Het is gewoon heel dwaas van de gemeente om het spul aan de Schenkeldijk te storten." Aan de Schenkeldijk liggen de sportaccommodaties van voetbal vereniging MSV71 en hockey- en tennisvereniging Evergreen. Ook wonen aan de rand van het gebied nog mensen. Het is tevens de be doeling dat in de directe omgeving het permanente woonwagencen trum wordt gerealiseerd. „Het storten van de bagger in de wijk wordt door een groot deel van de bewoners als uiterst beklem mend ervaren", aldus Woudstra. „Het gebied geldt als sportgebied waar dagelijks mensen komen. Wij achten het niet verantwoordelijk dat de gemeente daar een stort plaats gaat inrichten." De kruip- en iuchtruimte-onder- zoeken van de Landbouwhoge school in Wageningen en TNO in Delft zijn ook afgerond. Het gaat om twee afzonderlijke onderzoe ken. Ujt het onderzoek van de Landbouwhogeschool blijkt dat er wel verhoogde concentraties zijn ffen, maar dat die vermoe- geen verband houden met het bodemverontreiniging. De on derzoekers bevelen een nader on derzoek aan. Uit het rapport van TNO blijkt dat er in de kruipruimten verhoogde concentraties drins zijn aangetrof fen, vermoedelijke als gevolg van de bodemverontreiniging. Schiedam Koperdieven heb ben langs het traject van de nieu we trambaan van het Schiedam- 'se centrum naar Woudhoek acht tien stukken koperdraad van vijf meter gestolen. De draden zijn waarschijnlijk kapotgeknipt met eén betonschaar. Het koperdraad werd gebruikt om de palen van de bovenleiding goed te zetten. De diefstal op het traject tussen de Burgemeester van Harenlaan en de Scheepvaartweg levert voor de aanleg van de trambaan geen noemenswaardige vertra ging op. Vlaardingen De politie heeft gisteravond een man gearres teerd, die om tien voor twaalf bij de antiekwinkel op de Kortedijk een ruit had ingegooid. De agen ten waren er meteen bij; het poli tiebureau is bij wijze van spreken om de hoek. De recherche zal de man vandaag verhoren. In de Holywijk is vannacht inge broken in drie woningen die niet al te ver van elkaar vandaan staan: tweemaal aan de Elzen - dreef en eenmaal aan de Linde- dreef. Via de brievenbus werden de voordeur geopend. De buit be stond steeds uit cheques, bank- pasjes en geld. De politie advi seert de buurtbewoners hun deu ren op het nachtslot te doen. Schiedam Met een ouderwets pistool mengde een 65-jarige Schiedammer zich gisteravond op de P. J. Troelstralaan in een hoop oplopende ruzie tussen een gezin en zijn visite. Hij loste, een aantal schoten, maar raakte nie mand. De politie weet nog niet hoe de ruzie is ontstaan, maar wel dat rij hevig was. In het huis van de fa milie werd gegooid en gesmeten en die trammelant zette ach op straat voort De 65-jarige schutter kwam pas later ten tonele. De man is door de politie aangehou den en wordt verhoord. Het is de politie nog niet duidelijk bij wel ke partij de schutter hoorde. Het sporenonderzoek is nog niet afge rond, maar duidelijk was vanoch tend al wel, dat de 65-jarige man niet alleen met les kruit gescho ten had. Maassluis De 134 bewo ners van de-Schuurhof in Maassluis durven hun huis bijna niet meer uit. Fietsers en- bromfietsers schromen niet om de voet paden rond het complex servicewoningen te gebrui ken, die voor rolstoelge bruikers van. ruime op- en afritten zijn voorzien. „Zo komen straks alle bewoners van de Schuurhof in een rolstoel te zitten", zeggen de bewoners. En dat kan niet de bedoeling zijn van die aangepaste voetpaden. De manoeuvres van de vooral jeugdige tietsera zijn levensge vaarlijk Voor de ouderen, die vaak slecht ter been zijn en niet altijd even snel reageren. Het rijn echter niet alleen jonge ren, maar ook gezinshulpen en bezoekers, die met de fiets de trottoirs rond het complex oprij den. Daar moet een einde aan komen, vinden de bewoners. „Wij willen veilig in ons eigen tuingebied kunnen wandelen. Wij willen graag de jonge aanplant zien groeien." Van bordjes met teksten als 'ver boden voor fietsers' willen de be woners niet weten. Dat geeft maar de indruk dat rij in een ghetto wonen, vindt de commis sie. „Wij verlangen nog lang deel uit te maken van de Maassluisse ge meenschap", schrijft de bewo nerscommissie In een vriendelij ke brief, die naar alle maatschap pelijke en sociale instelling in de gemeente is gestuurd. In die brief vraagt de commissie alle Maassluizers mee te heipen om de veiligheid van de bewo ners van de Schuurhof te waar borgen. Schiedam Een 65-jarige Sehie- damse is op de Loeffstraat ter hoogte van het Rijnmondhotel beroofd. De vrouw liep daar met een por temonnee in de hand te wande len, toen zij klem gereden werd door een ongeveer 20-jarige fiet ser. De jongen drukte haar tegen de muur, griste de portemonnee, die zij nog snel wilde wegstoppen, uit haar hand en verdween. De politie verzoekt getuigen van de diefstal zich te melden. Kinderen op lolo- ballen en kinderen met hockeysticks spelen doodleuk door elkaar heen. "I tf* Moeders kijken toe £001310 lUJlCtie op de grasvlakte de Maas- A'j»V jjstöfc vrMjJ Schiedam Meer en meer bhjkt Jeugdland Schiedam een sociale bete kenis te hebben. Kinde ren, die niet met vakantie gaan, hebben er toch leuke uitjes aan maar elk jaar komt extra naar voren hoe ook ouders erbij betrokken raken. „Ik sta daar echt van te kij ken," zegt jeugdeonsulent Joop van Broekhoven. „Er zijn ontzettend veel ou ders, die een handje willen meehelpen. Ik ben daar enorm blij mee. Ook Turk se vrouwen doen gewoon mee, dat is ook een ver schijnsel dat steeds meer opvalt. Je zou bijna zeggen, dat Jeugdland nu écht vol wassen raakt. Die betrok kenheid van ouders is vol gens mij te danken aan de wijksgewijze opzet van Jeugdland." Een voorbeeld van die be trokkenheid ziet Van Broekhoven aan de Mar conistraat. Een paar keer in de week is er op het na bijgelegen plantsoen van alles voor kinderen te doen en al dagen van te voren letten buurtbewo ners erop dat niemand rijn hond daar uitlaat, zodat het plantsoen schoon blijft. „Daar kan je aan zien dat Jeugdland welkom is," zegt Van Broekhoven. Voor het eerst heeft er een Jeugdland-activiteit plaatsgevonden op het He rn aplein. Woensdag was daar een finger-painting, „waar de kinderen hart en ziel in legden," aldus Van Broekhoven. Die plek is voor herhaling vatbaar, want de belangstelling van winkelende mensen in de Lange Kerkstraat was overweldigend, vindt hij. Het sport en spel op de Maasboulevard was giste ren ook een succes, dankzij (en ondanks) de loloballen. Van Broekhoven: „Je hoort dat die dingen ge vaarlijk zijn, maar het schijnt dat wij een erg be trouwbaar merk hebben, dat minder riskant is. Bo vendien, op het gras vallen kan minder kwaad. De kinderen vonden het leuk. Je kunt het vergelijken met skippyballen: je hebt dure en goeie en je hebt de goedkopere speelgoeddin- gen, maar het verschil merkje goed." Morgen houdt Jeugdland een viswedstrijd in het Prinses Beatrixpark. „Ik hoop dat de Poldervaart vol vissers zit," zegt de Jeugdland-coördinator. pl Schiedam -De Schie- damse brandweer moest gisteravond uitrukken voor een brand op het motorschip IJsseiwerken, dat voor reparatie bij scheepswerf De Hoop aan de Schie lag. Grote rook wolken stegen op uit het voorruim en het kostte de brandweer een half uur om de brand onder con trole te krijgen. De politie vermoedt dat bij laswerk- zaamheden olieresten m brand zijn geraakt. Vlaardingen Eén van de slooppanden aan de Afrol, die moeten wijken - voor de bouw van de par keergarage. is vannacht in vlammen opgegaan. Om vier uur moest de brandweer uitrukken voor een uitslaande brand in de lege benedenwo ning. De oorzaak van de brand is onbekend. Maasland De politie heeft vanmorgen in een sloot aan het begin van de Maasdijk een personenau to aangetroffen, die eer der in Wateringen was gestolen. Er bevond zich niemand in de wagen. In de loop van de ochtend meldde zich een vlak bij de Maasdijk wonende man bij de politie met de mededeling, dat ook zijn auto was gestolen. De po-- litie sluit niet uit. dat er door de inzittendefrd van de in de sloot belande wa gen is 'overgestapt'. Schiedam Een 20-jari- ge Schiedammer heeft gisternacht om drie uur in beschonken toestand ge probeerd mei zijn auto het pleintje achter de Oranje- brug recht over te steken. Zowel zijn auto als de ver hoogde sierbestrating van het plein raakten zwaar beschadigd. De man liet na het ongeval zyn auto staan en ging te voet ver der. Hij kon later de poli tie worden aangehouden. Tegen de man is proces verbaal opgemaakt. Vlaardingen1Een van de gemeenschap pelijk tuinen tussen de huizen aan Paral lelweg en Chopinstraat ligt er prachtig bij, aan de andere wordt nog hard gewerkt Twee jaar geleden lagen er glas en honde- poep en mensen gooiden er hun vuilnis van hei balkon naar beneden. „Je durfde je kin déren er niet te laten spelen", vertelt Mir iam Zaat van de vereniging van huiseigena ren. Maar de acties tegen de verpaupering hebben succes, ,,'t Is nou geen achterbuurt meer." Acht verenigingen van huiseigenaren zyn er in het complex van 256 Caltexwoningen in de Vettenoordsepolder en die hebben de afgelopen twee jaar stapje voor stapje ge werkt aan de verbetering van de buurt. „De mensen durven weer in de tuin te zitten, als het mooi weer is nemen 2e een stoel moe naar beneden", zegt Fred de Vaal. „21e krij gen plezier in de tuin, ze gaan er op letten dat hij niet meer vervuild wordt De men sen knjgen m de gaten, dat die tuin van ons is." Nieuwe brievenbussen, een fris verfje voor de schuurdeuren en de opknapbeurt voor de tuinen zijn de eerste resultaten van de actie om de sfeer in de buurt te verbeteren. De vereniging is er trots op. Er staat nog veel te gebeuren in de wijk. „Want wat in twaalf jaar verpauperd is, knap je niet in twee jaar op", zegt De Vaal. De gevels, bal kons, goten, afvoer en de drainage moeten allemaal nog aangepakt worden. „Er gaan nog wel vier ïaar overheen voordat wij weer helemaal bij rijn." Maar voordat de pas twee jaar oude vereni ging de volgende kleine stap zet moet zij eerst even op adem komen. Eer» feest in de opgeknapte tuin. tussen de nieuwe zand bakken en trappen en het gesnoeide groen, zet de vreugde om de eerste resulaten luis ter bij. Met het geld dat het feest oplevert worden speelwerktuigen in de tuin betaald. Want het sverk gaat gewoon door en de jon ge verenigingen rijn bepaald niet rijk. „Maar stukje bij beetje komen wij waar we wezen moeten." Schiedam Hoe meer de hoc keyclubs Spirit en Asvion bijdra gen in de investering voor hun kunstgrasvelden, des te lager zal de huur worden, die de gemeente Schiedam de komende twintig jaar berekent Burgemeester en wethouders voelen wel voor zo'n huurverlaging, want een extra betaling van de hoekeyvereni- gingen vermindert het gemeen telijk deel van de investering in het kunstgras. Asvion is bereid om bijna ander halve ton extra bij te dragen. Dat leidt tot een huurvermindering. waarvan Spirit niet meeprofi teert. De gemeente Schiedam laat het onderhoud van de kunstgrasvel den volledig voor rekening van de hockeyers komen. Alleen spe cifiek gr<?nd technisch onder houd, zoals drainage, zal de ge meente blijven doen. Schiedam De Sint Liduinastichting heeft bij het openbaar lichaam Rijnmond een 'hinderwetvergunning aangevraagd voor de uitbrei ding van het bejaardentehuis Frankeland aan de Sint Liduinastraat 10-20 in Schiedam. Het gaat overigens niet om de gewenste grootschalige uitbreiding met tientallen won ingen, wam daarvoor is nog geen toestemming gegeven door Den Haag. Nog altijd verzet de provincie zich tegen de Sehiedam- se wensen om Frankeland zodanig uit te breiden. Vlaardingen De bewoners van bejaardencomplex Drieën-Huy- sen zijn hevig beledigd door de behandeling, die rij gisteravond kregen van een delegatie van het dagelijks bestuur van de algeme ne stichting tot huisvesting en verzorging van bejaarden. Mevrouw Staal en mevrouw Bot wilden het bestuur een lijst aan bieden, met handtekeningen van mensen die een onderzoek ver langen naar het gedrag van di recteur G.J. Verburgh, maar zij werden als kleine kinderen weg gestuurd. „Zij waren razend, door het dolle heen", vertellen me vrouw Staal en voorzitter Bert van Embden van de bewonders- commisste. Wethouder MariéUe Hoogendijk- van Holst Pellekaan en de be stuursleden Schriel en Nijboer kwamen voor een gesprek met Bert van Embden naar Drieën- Huysen, maar eerst wilden de be woners een hjst met handteke ningen overhandigen. Bijna hon derd mensen tekenden die brief, waarin de houding van de direc teur aan de kaak wordt gesteld. Van Embden voelt 2ïch geschof feerd door Verburgh, die hem uitvloekte en het kantoor uit smeet Het verhaal ging als een lopend vuurtje, het ouderencom- plex gonsde ervan en toen de di recteur niet zijn verontschuldi gingen kwam aanbieden werden de bewoners woedend Mevrouw Staal wilde dat zij met een band recorder langs de deuren was ge gaan, in plaats van meteen hand tekeningenlijst Heel wat bevvon- ders zeiden onverbloemd hun mening over Verburgh en het minste was nog wel, dat zij hem maar 'een ongezellig ventje' von- De delegatie van het bestuur rea geerde echter niet op de brief van de bewoners, maar hamerde erop dat het epistel 'anoniem' was. „En er sxaan 98 handtekeningen on der", zegt mevrouw Staal veront waardigd. „Waar slaat dat nou op? Zij wilden alleen maar weten wie er achter die actie zat Wij hadden ons in de luren laten leg gen en voor iemand z'n karretje laten spannen, zei mevrouw Hoogendijk." Het gesprek van de bestuursdele- gatie met Bert van Embden loste ook weinig op, „De wethouder was razenciover die brief en over die ruzie met meneer Verburgh wilden ze maar niet praten- Dat hij mij beetgepakt en uit zijn kan toor gezet heeft schijnt ze niet te interesseren." Bij Van Embden blijft de indruk bestaan, dat het dagelijks bestuur de zaak wil sussen en de direc- teur de hand boven het hoofd wil houden. De affaire gaat de 74-ja- rige man ondertussen niet in de kouwe kleren zitten: „Ik heb vannacht bijna niet geslapen." Er komt nog een vergadering in de commissie voor maatschappe lijke dienstverlening over de rel, maar Van Embden heeft er ge noeg van.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1