Bisschoppen steunen promotie Singelkerk Stichting kindercentra in impasse Overval op spaarbank Volkstuintjes in schaduw van bomen VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Paus beslist over Liduina-basiliek 'Hiiisuitzetting dreigt wel meer' Zwerfkatten storend voor fauna Thurlede Molens in de Steendijkpolder Laatste mast Bejaarde man mishandeld Inbreker gevlucht Bromfietser breekt bot Aangehouden 'Onze bloemen kwijnen weg' □WATERWEG MAANDAG 15 JULI 1985 met haar dus anders gegaan dan met de heiligverklaring van bij voorbeeld Titus Brandsma. Dat is een heel proces." Vervolg van de voorpagina Schiedam Als paus Johannes Paulus II eind dit jaar zijn goedkeuring geeft, spreekt Schiedam niet meer van de Singelkerk maar dan heeft de stad een echte basiliek in huis: de basiliek Sinte Liduina en Onze Lie ve Vrouwe van de Rozenkrans. Het kerkgebouw aan de Singel heeft het in zich om de hogere status van basiliek te verwerven. De Nederlandse bisschoppen hebben het verzoek van de Schiedamse parochie gehono reerd. Mgr Cassidy, de pauselijke nuntius in Nederland, heeft hun advies naar Rome doorgestuurd. Pastoor P.M. Vismans hoopt dat de paus komend najaar al een be sluit neemt Hij is persoonlijk naar Rome gegaan om de promo tie te bepleiten en onlangs, op een audiëntie bij kardinaal Simonis, mocht hij de paus zelf aan de aan vraag herinneren, toen de kerk vorst zijn bezoek aan Nederland bracht. „Ik heb begrepen dat wij wel een kansje maken," zegt pas toor Vismans. In april is de nunti us de Singelkerk komen inspec teren. Liduina Volgens mr T.J.C. Verduin, voorzitter van "het parochiebe stuur, hebben de Schiedamse rooms-katholieken goede ijzers in het vuur. Een zeer belangrijk pluspunt voor de basiliekaan- vraag is dat Schiedam een eigen heilige heeft, Liduina, het meisje, dat op het ijs ten val kwam, ge wond raakte en daarna 38 jaar zulke zware pijnen verdroeg vol vertrouwen in de Heer, dat zij heilig verklaard werd. Pastoor Vismans: „Wij hebben ook tal van relikwieën in bezit, die met de Liduina-verermg te maken hebben. Zij is onze sterke kant; iifet eens alle tien basilie- .ketrn i "Nederland hebben een ei- gers .1 .«tge afkomstig van hun grondgebied." Liduina werd door paus Leo XIII in 1890 heilig verklaard. De de votie was er al eeuwen voordien. „Je ziet hier dus dat de kerk goedkeurde wat bij de basis leef de," zegt pastoor Vismans. „Het is Rome Een tweede criterium bij de basi liek-status is in de regel, dat de betrokken parochie een bijzonde re band met Rome aangaat Pas toor Vismans: „De liturgievierin gen zullen strikt volgens de aan wijzingen van Rome moeten ver lopen. Dat is in Nederland een gevoelig punt Het gaat dan niet eens zozeer om de teksten als wel om de wijze waarop, het ceremo nieel. Er zullen wat voorwaarden aan het gebed gesteld worden: wat genoemd móet worden. Er zal een duidelijke eenheid met paus en bisschop moeten zijn. Wat'mij betreft, voel ik mij ver bonden aan de bisschop die mij gewijd heeft, Jansen, en zijn op volger, mgr Bar en in hem ver bonden aan de wereldkerk.-" Vismans: „Dat geldt voor de meerderheid van onze parochie. Wij hebben een grote aantrek kingskracht op mensen ook van buiten onze parochie. De geest van dichter bij de Heer willen ko men, en ook dichter bij elkaar." Mr Verduin: „Wij vinden; de misstanden in de wereld aan de kaak stellen, daarmee kom je niet bij elkaar. Ik weet nog van mijn kinderen, dat zij 's zondags thuis kwamen en zeiden: die preek ging wéér over Vietnam." Volgens Verduin stelt zijn paro chie zich anders op: „Gesterkt worden in je geestelijk leven, daar kom je voor. Ik zie mij zelf als een conservator: het behoud van goede waarden. De elemen ten van de geloofsgeheimen houd ik vast" Vismans: „Als men zegt wij zijn conservatief, dan zou ik dat lie ver orthodox willen noemen en o Pastoor Vismans en parochievoorzitter mr Verduin tegen het rijke decor van het Singelkerk interieur. dat zijn wij, ja. Natuurlijk nemen wij wel kennis van het Tweede Vaticaans Concilie, wat overi gens ook niet overal doordringt, dus vernieuwing is ons niet vreemd, mits de paus het sein op groen zet. Je hebt de horizontale en de verticale beleving: een be spiegeling van alles om je heen of de primaire dienstbaarheid aan God." De pastoor vindt het vanzelfspre kend, dat vanuit die laatste men tale instelling de basiliekaan- vraag tot stand gekomen is. „Als je qua liturgie met de wildste vor men zou komen, compleet los van Rome, dan mis je ook de geest om tot een basiliekaan vraag te komen." Pastoor Vismans sprak daarover ook in Rome. „Opvallend trou wens, hoe zelden je daar Neder landse priesters ontmoet" Cuypers Het derde criterium, waaraan de Singelkerk voldoet, is'de bouw stijl, de vormgeving en de gehele inrichting. De neogotiek van E J. Margry, een leerling van. de be roemde P.J.H. Cuypers, liet een rijkdom in Schiedam achter waarvan de beschrijving door Monumentenzorg een hele was lijst oplevert Verduin somt de fraaiste elementen op: pilasters, steunberken, transcepten, mid denschip, traptoren, altaar, preekstoel, stenen statiën, een weelde „waarvan je gaat duize len", aldus pastoor Vismans, De Singelkerk, in 1880 gebouwd en na een. eeuw op de monumen tenlijst geplaatst is 51 meter lang en 30,5 meter hoog; de toren heeft een hoogte van 60 meter. „Een monument is natuurlijk een eretitel, voor ons is basiliek, dat nog meer," zegt pastoor Vismans. „Daarbij gaat het er ook om, hoe alles geplaatst is: het altaar, het doopvont, noem maar op. Ook hoe alles onderhouden is. Je ziet dat het hier stofvrij is. Er is pas nieuwe verlichting. Het orgel is gerestaureerd. Nu de buitenge vels en het dak nog." Daar wordt momenteel aan ge werkt door het Leidse bouwbe drijf Burgy. „Nee, een kathedraal zal de Singelkerk nooit worden," lacht pastoor Vismans. „Of Schie dam zou natuurlijk een apart bis dom moeten worden. Maar dat zit er niet in." Maassluis De straten in de nieuwbouwwijk Steendijkpol- der-Noord in Maassluis krijgen namen van molens. De suggestie om de eerste elf straten molenna men te geven kwam naar voren uit een enquête, die werd gehou den onder de toekomstige bewo ners. Burgemeester en wethouder heb ben besloten die suggestie over te nemen en een voorstel te doen aan de gemeenteraad. Zij vinden de namen die de bewoners voor stelden wel passend. Het nieuwe gedeelte van de Steendijkpolder zal waarschijnlijk de naam Pol- dermolen krijgen en daar hebben veel mensen die aan de enquette deelnamen op ingespeeld. Zo komen er in de "nieuwe wijk straten die Torenmolen, Paltrok- molen, Vijzelmolen en Grondzei- ler heten. Niet alle toekomstige bewoners waren even verrukt van molens. Er waren er ook die de straten liever namen gaven van vruchten, oude ambachten, edelstenen of hemellichamen. Vlaardingen De stichting kindercentra Vlaardingen (SKV) zit in een bestuurlijke impasse. Twee van de bestuurs leden zijn boos opgestapt en de stichting is er tot dusver niet in geslaagd die opengevallen plaatsen weer te bezetten. Als dat voor de aanvang het nieuwe seizoen nog niet gelukt is, kon dat weieens het einde betekenen van de stichting die de kindercentra Harlekijn, Bibelebons, Nogal Wiedus en de Hei bel beheert. De bestuursleden Jan Vons en Gerard Stoutenburg wilden al eerder opstappen, omdat zij von den dat de 'sfeer in de stichting verziekt was. Volgens ex-voorzit ter Vons zouden de meeste leid sters hun opstappen toegejuicht hebben, maar het bestuur wist dat vertrek toen nog te voorko men. Volgens Vons is het er in de tussentijd niet beter op geworden en nu heeft hij er genoeg van: „Ik ben uitgeblust" Besluiten van het bestuur wer den volgens de ex-voorzitter door de leidsters niet geaccepteerd. „Maardat hoorde je nooit rechts- streeks van de leidsters, die speel den hun verwijten door aan de ouders en daar moest het bestuur het dan weer van horen. Op die manier kun je niet werken. Men gunde elkaar het licht in de ogen niet" De stichting is na het vertrek van de twee een tikkeltje ontredderd achtergebleven. Leo Mous en Ton ten Hoeve van het bureau democratische planning van het stadhuis hebben de bestuursfunc ties voorlopig op zich genomen, maar dat kan volgens Vons niet meer dan een tijdelijke oplossing zijn. De stichting heeft zichzelf tot augustus de tijd gegeven om nieuwe bestuursleden te vinden. Lukt dat niet dan moeten er maar drastische maatregelen worden genomen, vinden de overgebleven bestuursleden. Dan moeten alle kindercentra maar weer hun eigen boontjes gaan doppen, mei een eigen bestuur en een eigen administratie. Leo Mous twijfelt er echter aan of dat wel lukt, gezien de geringe animo voor de bestuursfuncties in de stichting. Jan Vons denkt dat er maar één oplossing is: „Voordat er een be sluit wordt genomen wordt altijd iedereen gehoord, Dan moeten een besluit, als het eenmaal geno men is, ook geaccepteerd worden. Gebeurt dat niet dan is bet einde van de stichting snel in zicht." Het heeft inderdaad lang geduurd, de aanleg van de trambaan vanaf de Koemarkt naar Schiedam-Noord. Geen wonder dat de mensen, die ermee bezig zijn geweest, blij zijn dat het er bijna op zit. In Woudhoek, vlakbij het toe komstig eindpunt van de tram, hebben zij een mast op zijn kop de grond in gezet, lintje eraan gehangen en erop gekalkt: „Hè, hè, de laatste." Waarschijnlijk blijft de mast wel zo staan langs de trambaan. Het is een mar kant gedenkteken, volks kunst als het ware. Op 5 sep tember moet de eerste tram gaan rijden. Vlaardingen Een bejaarde be woner van de Frank van Borse- lenstraat is in de nacht van zater dag op zondag met zware ver wondingen aan zijn hoofd over gebracht naar het Holyzieken- huis. De 73-jarige man was zwaar mishandeld door een ongenode bezoeker, die in zijn huis op zoek ging naar geld. Toen de politie aankwam zat het slachtoffer, dat een paar harde klappen op zijn hoofd had gekre gen, in een overhoop gehaalde kamer. De bezoeker had alle la den en kasten doorzocht om de spaarcenten van de oude man te vinden. Voordat het slachtoffer naar het ziekenhuis werd ge bracht kon hij nog wel een ver klaring afleggen, 2odat de politie vermoedens heeft, waar zij de roofzuchtige visite moet zoeken. Vlaardingen De Winkelhoeve in Holy-Noord is van morgen opgeschrikt door een brutale overval op het fi liaal van de Bondsspaarbank. Twee vrouwelijke perso neelsleden werden met handboeien vastgeklonken aan 'de verwarming. De overvallers lieten hen in die benar de situatie achter. Toen agenten ter plaatse kwa men, waren de overvallers al ge ruime tijd vertrokken. Omwo nenden hadden pas laat argwaan gekregen. Zij hadden de voor deur van het bankfiliaal wel open zien staan, hadden ook ge zien dat de auto's van de twee bankmedewerksters vlakbij ge parkeerd stonden, maar verbaas den zich erover dat het licht uit- bleef. Vlaardingen Een inbreker is In de nacht van zaterdag op zon dag in allerijl een huis aan de Ma- doerastraat in Vlaardingen ont vlucht. De man onderwierp de slaapkamer aan een onderzoek, toen de bewoners om vier uur 's nacht thuis kwamen. Hij rende langs de verbouwereerde men sen de voordeur uit en verdween In de nacht. De politie heeft de in breker niet kunnen vinden. Rozenburg Een 16-jarige bromfietser uit Schiedam zag op de kruising van Grote Stem en Meeuwensingel in Rozenburg een vrachtwagen over het hoofd. Dat resulteer de in een botsing, waarbij de jongen een gebroken sleutel been opli'ep. De verkeerssitua tie op het kruispunt is kortge leden gewijzigd. Na enige tijd werd de politie gea larmeerd. Deze kwam aanvanke lijk niet verder dan de loketin gang. Hier werd de deur inge trapt, waarna snel de meisjes uit hun positie konden worden be vrijd. De buit bedraagt volgens de politie 50 tot 60.000gulden. Kort geleden is ook een filiaal van de Bondsspaarbank overval len. Dat was in Schiedam op het Liduinaplein. Hier werd hon derdduizend gulden buitge maakt. De politie kon aanvankelijk niet achter de balie komen. Er werd later een deur inge trapt om de medewerksters te kunnen bevrijden. Vlaardingen De politie van Roosendaal heeft zondag een Rotterdammer overgedragen aan haar Vlaardingse collega's. De man had vorige week aan de In dustrieweg een Mercedes gesto len. Hij was in Brabant met de ge stolen auto op stap, toen hij door de politie werd aangehouden. Schiedam De honderden zwerfkatten, die alleen al op de volkstuincomplexen Vijfsluizen en Thurlede rondlopen, verstoren het door de tuinders gewenste milieu. Het is een probleem, dat niet eenvoudig kan worden opgelost, omdat veel tuinders het zelf in de hand werken: door de katten te voeren. „Goede voorlichting is het enige dat kan helpen," zei Thurlede- voorzitter Lemson zaterdagoch tend tijdens een werkbezoek van de adviescommissie volkstuinen. „De katten jagen veel vogels schrik aan, en op den duur blij ven veel vogels weg." En als gevolg daarvan hebben de tuinders meer last van ongedier te, zoals luizen, vliegen en mug gen. Dat weer is schadelijk voor de cultuurgewassen en voor de rust, die de gemiddelde tuinder verlangt. P vd A-fra cti el e i der Gé Brouwer, die als zoon van een echte tuinder voorzitter is van de volkstuin commissie, kon zich het pro bleem van de verstoorde fauna goed voorstellen. Hij herinnerde aan een oude wens van zijn frac tiegenoot Joop de Jong, die in de jaren zeventig pleitte voor veel meer volkstuintjes in Schiedam, Schiedam Huisuitzetti Ja gen komen in Schiedam zel den voor, „Met de frequentie van één k twee per jaar dreigt er wel eens een uitzet ting," aldus C.van Tïlborg, woordvoerder van de stich ting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord. „Maar meestal kan op het laatste moment nog wel een oplos sing worden gevonden om daadwerkelijke uitzetting te gen te gaan." Van Tilborg zegt dat naar aanlei ding van de zaak-Karaeabay op het Willemshofje in Schiedam, waar het Rotterdams Nieuwsblad vrijdag over publiceerde. In het geval van dit gezin is nog geen oplossing gevonden en dreigt nog steeds de deurwaarder er op 23 juli aan te pas te komen. De hele inboedel zal dan op straat worden gerei. Oorzaak is een grote, huurachterstand, opgelo pen Joor een lagere uitkering, een hogere huur en verminderde huursubsidie. Wel zijn er in het weekend con tacten geweest om te proberen voor mevrouw Karacahay en haar gezin elders een woning te vinden, maar of dat lukt is op dit moment nog de vraag. Schiedam De grond van de volkstuintjes op het com plex Thurlede is zo vrucht- baar, dat de bomen in twin tig jaar tijd huizenhoog ge groeid zijn. Nu zou dat overal als een goede ontwikkeling gezien worden, behalve op volkstuintjes: want door de hoge bomen komen hele lap pen grond in de schaduw te liggen. „Onze bloemen kwij nen weg en zelf kunnen wij nooit eens lekker in de zon liggen", zegt tuinder C.J. van Leeuwen, bij wie de advies commissie volkstuinen zater dag ging kijken. Het gaat vooral om elzen en po pulieren, die ten oosten van de Parkweg hun schaduw afwer pen. "Door sommige tuinders wordt dit stukje bijna ervaren als een naargeestige plek, zo donker kan het er zijn. De adviescom missie vindt het juist mooi, maar kan 'zich voorstellen dat niet ie dereen even blij is met die weel derigheid. De plantsoenendienst zal onderzoeken of een aantal bo men niet 'opgekroond' kan wor den. Dat is een vakterm voor uit dunnen en van onderaf snoeien. „Om vier uur 's middags ben ik de zon al kwijt", vertelde Van Leeuwen, één van de vele tuin ders die gevraagd hebben om in grijpen. Zijn buurman heeft ach ter zijn tuin nog hogere bomen staan. „Die heeft om drie uur al geen zon meer." Het probleem heeft even geleid tot de vraag, of Thurlede voortaan bij de uitgifte geen onderverdeling moet ma ken in ochtendtuintjes en avond- tuin tjes, maar dat is als onwerk baar van de hand gewezen. Volgens commissievoorzitter Gé Brouwer geven de bomen dit deel van Thurlede een apart ka rakter, geheel anders dan bij voorbeeld ten westen van de Par kweg en op Vijfsluizen, waar een meer open structuur bestaat. omdat die door hun verscheiden heid een veel geschikter klimaat voor vogels vormen dan eenzijdig- aangelegde parken. Brouwer wil komen tot een af weging of niet veel meer open baar groen vrij moet worden ge maakt voor volkstuintjes. Hij 2ou wel eens het recreatief rende ment in cijfers uitgedrukt willen zien: „Als je naar de intensiteit kijkt, de mate van het gebruik per oppervlakte, zou het best eens kunnen dat' volkstuinen meer waarde hebben dan parken," denkt Brouwer. Wat de zwerfkatten betreft, al-- leen Vijfsluizen heeft er al 900. „In het verleden is geprobeerd katten te vangen met gebakken bokking. Maar dat lukte niet De katten aten het eenvoudig niet, zo volgevreten waren ze door het voederen van de volkstuinders zelf," aldus Thurlede-secretaris J,; 2evenbergen. Toch heeft de plantsoenendienst hier veel moeite gedaan om de tuinders tot een groenere aankle ding van hun complex te bewe gen. Dat vereist onderhoud. Waar enerzijds de bomen te hoog zijn opgeschoten, signaleerde an derzijds ing. C. Hoogeweij, chef van de plantsoenendienst, zater dag tijdens de rondleiding op Thurlede dat veel struiken nodig eens gesnoeid moeten worden. Thurlede klaagt ook over de grasstrook langs de Parkweg, waarover het afgelopen jaar de gaspijpleiding naar Kethel is aan gelegd. Die strook is wel opnieuw ingezaaid, maar ligt er nog rom melig bij. JNu kunnen wij niét meedoen aan de landelijke com plexverkiezingen", volgens Thurlede-voorzitter Lemson, „want dan kijken ze niet alleen naar de tuintjes maar naar het hele complex, dus inclusief dit deel van de Parkweg."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1