Overheid oorzaak van veel klachten Actie streekmuseum loopt als 'n trein Dubbel trio wegens ziekte Galerie bij kerk niet van Bhagwan VIRARRINGS DAGBLAD SGHIEDAMSEHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT m t m AVOKfME UIT? KIJK Oude grappen doen niet Jongen terecht na spannend dagje Breeuwwerk ziet chef vertrekken Westwijk staat te springen om vrijwilligers Inbrekerstrio bekent 15 zaken De Essentie in november open Schiedammer mishandeld Kantongerecht mist schilderij WOENSDAG 17 JULI 1985 Over gebrek aan belang stelling mocht het eenmans- theater Korvera gistermiddag niet klagen, toen hij voor Jeugdland optrad op tiet He- maplein In Schiedam. Zo middenin het centrum kwa men er allicht veel moeders met kinderen langs, die dan eert tijdje bleven kijken. En- sorrjs werd er inderdaad ge lachen. Maar echt leuk was het! niet. Korvera probeerde met een zenuwachtige ge haastheid de aandacht van iJe Tdnderen vast te houden. •Doe maar druk, dan kijken ze wel. Met oude grappen had ;Korvera meer succes bij moeders dan bij kinderen. Tegen een jongen, die op de Bühne een schortje moest ombinden, zei hij: „Ik zal het je maar meteen zeggen, dan., ■weet je het alvast: jij wordt tater nooit een goede huis vrouw." Van die dingen'. Ge zapige oudemannenmopjes. Vlaardingen Het 4-jarige jongetje Ali -El Abboudi uit de Haydnstraat in Vlaardin gen is terecht Het knulletje, dat gisteren als vermist werd .opgegeven, heeft een span nend dagje in de Rotterdam se wijk Spangen achter de rug. Ali en zijn fietsje waren al lang gevonden toen de fami lie maandagavond de politie waarschuwden. Hij was door 'eën vrouw in Rotterdam- West van straat opgepikt. Zij had hem te eten gegeven en omdat hij niet meer dan zijn naam zei had zij hem uitein delijk maar naar het politie bureau aan het Marconiplein gebracht. De agenten konden echter ook niet ontdekken waar het jongesje thuis hoorde. Zij re den hem in een politie-auto de héle wijk door. „Wijs maar aan'waar je woont", zeiden ze tegen het jochie, 'maar dat ritje had ook geen resultaat, Ali bleef een nach tje slapen. De volgende och tend hoorde de Rotterdamse politie van het vermiste jon getje uit Vlaardingen en kon de puzzel worden opgelost. "Hoe Ali helemaal in Spangen terecht is gekomen is de poli tie nog een raadsel Schiedam Na er meer dan veertig jaar te hebben gewerkt heeft J. Meerburg afscheid geno men van de Fabriek van Machi naal Breeuwwerk BV, voorheen Joh. Smit. Hij maakte gebruik van de regeling voor vervroegd uittreden. Op de bijeenkomst ter gelegen- neid van het afscheid werd hij door de directie toegesproken. Hij kreeg de gouden legpenning met het daarbij behorend vererend getuigschrift van de Nederlandse Maatschappij voor Nijverheid en Handel. Voorts werd hem een ge schenk onder couvert overhan digd. Ook van het personeel kreeg de scheidende chef ca deaus. - VlaardingenHet ontmoetings centrum in de Westwijk komt vrijwilligers tekort Het bestuur is danig geschrokken van de mage re opkomst op de dag, dat met de voorbereiding voor het nieuwe seizoen zou worden begonnen. Er kwamen slechts drie mensen en dat is te weinig om nieuwe activi teiten op poten te zetten. Hannie van Ingen begrijpt het niet zo goed. Alle cursisten en alle vrijwilligers van het afgelopen seizoen waren toch uitgenodigd? Waarom kwamen zij dan niet? „Als wij in het nieuwe seizoen het buurthuis willen openhouden, dan zullen meer vrijwilligers zich beschikbaar moeten stellen", weet zij. Er is immers zoveel te doen in het ontmoetingscentrum: er moet getimmerd en geschil derd worden, er moeten mensen bij de telefoon zitten, de admini stratie moet bijgehouden worden en er moet ook iemand zijn die even de boodschappen doet. „Lieve mensen, waar blijven jul lie", vraagt Hannie van Ingen in de buurtkrant. En och, zij begrijpt het wel een beetje. Steeds meer instellingen doen een beroep op vrijwilligers en dat vergt veel van het kleine groepje mensen, dat bereid is om zich onbetaald in te zetten voor van alles en nog wat. Spijkenisse De twee jonge mannen (19 en 20) en het meisje (16) uit Spijkenisse. die eerder deze week werden aangehouden in verband met diverse diefstal len uit een woning aan de Ker- sengaard in Spijkenisse, hebben nog eens 15 zaken bekend. Het gaat om zes inbraken in kel derboxen aan de Zuidakker, waar vooral gereedschap werdL weggehaald en vier inbraken in™ auto's in dezelfde omgeving, - waar het trio het vooral had* voorzien op radiocasseuerecor--» ders en brandjes. Verder ont-j" vreemdde het drietal ook nog- eens een bromfiets aan het Pa ga-, ninihof en pleegde nog wat klei- - nere diefstalletjes. Het grootste gedeelte van de buit is teruggevonden eii werd door de drie zelf verbruikt. Alleen een aantal sieraden werd niet terug gevonden. De twee mannen en het meisje worden morgen aan de officier van justitie voorgeleid. Vlaardingen De geldin zamelingsactie voor een permanente expositie over vierduizend jaar Vlaardin gen, op de zolder van het Streekmuseum Jan Ander son, loopt als een trein. In anderhalve maand kwam er al twintigduizend gul den binnen. Anderson is te-, vreden. Hij ziet de kans, om in het museum eens een 'iets moeilijker' ten toonstelling in te richten dan een nostalgische win keltje, dichterbij komen. Anderson heeft, zegt hij. ook geen seconde getwijfeld of de be nodigde vijftigduizend gulden zou binnenkomen. Hij denkt dat er genoeg mensen nieuwsgierig zijn naar het Biesbosch-achtige landschap in de huidige West wijk, waar ruim vierduizend jaar geleden al groepjes mensen leef den van de jacht en de visvangst. Echt grote overblijfsels zijn van die Vlaardingen-cultuur niet ge vonden. Niet zo vreemd, vindt Anderson. „Het enige doel van die mensen was ervoor te zorgen dat zij er overmorgen ook nog zouden zijn. Dan bouw je niks." Maar minstens zo belangrijk als dat verre verleden vindt Ander son de recente geschiedenis. De enorme groei van Vlaardingen in de jaren vijftig, het opspuiten van de wijk Holy in de jaren zestig; van de Broekpolder, tot twintig Het huls Holy, op de plaats waar nu het ziekenhuis staat. Een stukje van het verhaal van Vlaardingen, dat Anderson wil laten zien. jaar geleden het agrarische ge bied met de rijkste opbrengst per vierkante meter in Nederland. „Dat heeft zoveel betekend voor de stad, raaar hoeveel Vlaardin- gers weten daar nog iets van? Het is van belang dat je de bewoners kunt laten zien hoe de gemeen schap is opgebouwd." Dat is van extra belang, denkt de amateur-historicus, voor nieuwe dominees, pastoors, onderwijzers, buurtwerkers en agenten in Vlaardingen. „Mensen die net een nieuw huis hebben aan de Aalscholverlaan kunnen het leuk vinden, maar die zal het verder een worst zijn hoe Vlaar dingen ontstaan is. Voor sommi ge mensen is dat belangrijk." Archivaris Theo Poelstra schrijft een dik boek over vierduizend jaar Vlaardingen en een uittrek sel daarvan wil Anderson te koop aanbieden. Belangrijk, want „aan geschiedschrijving over Vlaar dingen is de laatste dertig jaar he lemaal niets meer gedaan." De nieuwe inrichting geeft de museumman ook ruimte om meer actuele exposities in te rich ten. Dat vindt hij het belangrijk ste. „Een museum heefteen func tie in de meningsvorming van de mensen, hoort die althans te heb ben. Waarom zijn er nog zo wei nigmonumenten in deze stad, dat is een vraag die je in een expositie zou kunnen proberen te beant woorden. Een museum moet voortdurend in beweging zijn. De permanente expositie over Vlaardingen moet ook regelma tig worden aangepast" De eerste drie onderdelen van de actie zijn achter de rug. De Vrien den van het Streekmuseum, het bedrijfsleven en allerlei instellin gen, die cultuur subsidiëren zijn benaderd. Tijdens het haring- en bierfeest wil Anderson de laatste stap zetten. Dan gaat hij de Vlaar- dingers benaderen om ook iets te geven voor het opgeknapte Streekmuseum, „Als het goed gaat staat die expositie er eind volgend jaar." Aangekondigd was een concert van een dubbelmannenkwartet, maar twee zangers waren ziek, dus werd het een dubbel trio. Het verschil is echter niet te horen, werd gister avond het publiek in de Dorpskerk van Kethel verzekerd. De zangers, die naar Schiedam gekomen waren, behoren tot de meest be gaafde uit het kerkkoor van de beroemde ka thedraal in het Engelse Ely. Dat wilden de toeschouwers direct aannemen. Stemmige liederen werden door de zes heren in hun ha bijten ten gehore gebracht. Het moet voor de Elyers wel even wennen geweest zijn om In de sober opgezette Dorpskerk te zingen, ge wend als zij zijn aan de pracht en praal van hun eigen kathedraal. Schiedam De meeste cliënten van het Insti tuut Sociaal Raadslie den hebben vragen of klachten over de ge meente Schiedam of de belastingdienst. Ruim tweederde van het aantal gevallen, dat binnen komt bij het instituut op het Broersveld, is veroorzaakt door onduidelijkheid of stroeve contacten van de overheid. De werkzaamhe den van raadsvrouwen Joke Dekkers en Martine Kwak- kelstein-Doornbos in de maand mei geven daar een weerspiegeling van. Van de 107 gesprekken hadden er 31 te maken met sociale zeker heid, 24 met huisvesting, 15 met belastingen en 5 met de directe relatie tussen overheid en burge rij. In slechts 16 gevallen speel den consumentenzaken een rol, 14 maal ging het om arbeids- kwestiesen voorts om onderlinge problemen tussen burgers, met maatschappelijke voorzieningen en onderwijs. Bij de meeste klachten (73) kon den de twee raadsvrouwen vol staan met informatie en advies, maar in 38 gevallen was een meer uitgebreide dienstverlening nodig. Driemaal leidde dat tot be zwaarschriften, De meeste cliën ten (68) waren van het mannelij ke geslacht. De meesten verkeer den in de leeftijdscategorie tussen 35 en 64 jaar. en van hen in min dere mate de 50-plussers. Neder landers klaagden in 82 geëafien. In 10 gevallen ging het om Tur ken, in 8 om Marokkanen en in 2 om Surinamers. Ruim de helft van alle klachten leefde binnen een gezinssituatie. Schiedam/Vlaardingen Het feit, dat twee volgelin gen van de Indiase goeroe Bhagwan Shree Rajneesh tussentijds geholpen heb ben met de inrichting, heeft geleid tot een merk waardige geruchtenstroom over galerie De Essentie. Het is de bedoeling dat deze galerie op zondag 3 november opengaat in een verbouwd pand aan de voet van de toren van de Grote Kerk. In de buurt neemt men aan dat Bhagwans sanyassins (volgelin gen) aan de Korte Kerkstraat 9 een cujtuurtempel openen, die qua opzet met de Amsterdamse discotheek Zorba de Buddha te vergelijken zou zijn. „Maar", schatert de 35-jarige Yvonne Davenschot, „hoe komt men aan die onzin? Ja, ik heb ooit wel eens een boek van Bhagwan gelezen. En twee sympathisanten van hem hebben mij een tijdje ge holpen met de verbouwing van de galerie. Maar herem'ntijdje, ik ben veel te eigenwijs om zelf aan die denkwijze mee te doen. Komt misschien nog wel eens, je weet nooit, maar oh nee, zeker niet nu." De Essentie: de naam heeft een geladenheid die al gauw in filoso fische richting doet denken, maar van Bhagwan staat het he lemaal los, aldus de uit Rotter dam afkomstige Yvonne Daven schot Voor een galerie is het een Schiedam Een 33-jarige Schie dammer, aan één oog blind, is door vier jongens mishandeld en is daarbij zijn heel bijzondere en dure bril kwijtgeraakt De man zat rond het midder nachtelijk uur op een bankje op de hoek van de Westerkade en de Stadhouderslaan met een blikje bier te genieten van de zachte zo meravond. Plotseling kwamen vier knapen op hem af, die rijn bier wilden hebben. De Schiedammer wilde daar niet van weten: hij slingerde het bijna lege blikje weg. De vier jongens werden zo kwaad, dat zij hem begonnen te slaan. Zijn dure brü raakte in de strijd verloren. Daardoor kon het slachtoffer geen signalement geven van de daders. De man hield aan de mis handeling ook een bult op zijn hoofd en een kapotte bovenlip over. Schiedam Uit het gebouw van het kantongerecht aan de Lange Haven in Schiedam is een schilderij gestolen. Het duin- landschapje van De Zwart had een waarde van tienduizend gulden. Het doek werd niet onmiddellijk gemist en het perso neel van het kantongerecht kon dan ook niet precies vertellen wanneer de diefstal heeft plaatsgevonden. Tussen 1 en 15 juli moet het gebeurd zijn. ongebruikelijke naam. De pro grammering zal inderdaad ook afwijken van andere galeries, zegt Yvonne Davenschot. Waar in De Essentie essentieel ver schot, zal echter pas eind augus tus duidelijk worden. Dan komt de nieuwe galeriehoudster met uitgebreide informatie. Er rijn op dit moment nog te veel voorbe reidingen te treffen. Aan de galerie worden, afgezien van een woning, een studio, een atelier en een donkere kamer ge koppeld. Dit laatste, de doka, ver raadt iets over haar beroepsmati ge interesse in fotografie en vi deo. Zij heeft zich ontwikkeld tot technisch fotografe voor een aan tal vaktijdschriften. Toch oriënt eert zij zich ook in beeldende kunst Zij studeerde aan de aca demie van beeldende kunsten en de fotovakschool, maakte voorts glas-in-lcod-ramen en speelt dwarsfluit De galerie noemt Yvonne haar kinderdroom, „Vanaf mijn vijf tiende wil ik al zoiets beginnen. Toen ik aan dit pand kwam, dacht ik meteen: dit is het De hele verdere verbouwing is daar op gericht geweest", zegt zij. De galerie is, denkt rij, iets te klein voor het houden van performan ces. Juichen Wat de Bhagwan-mythe voeding gaf, was de anonieme werving van kunstenaars. De Essentie mikte op een gratis 'schapje' in het CJP-orgaan Magazijn, waar in exposanten worden gezocht voor de te openen galerie niet alleen voor ten toonsteU ingen, maar ook voor de stock: een voorraad etsen en zeefdrukken bijvoorbeeld. Er hebben al men sen gereageerd, „ook kennissen van wie ik nooit gedacht had dat rij zouden willen exposeren" maar niet altijd ontstond het con tact even gemakkelijk. De tele foon beantwoorder meidt niet meer,dan dat de naam De Essen tie wórdt.' Omdat het bandje de fect is, is inspreken onmogelijk en wordt de geïnteresseerde ge vraagd een-andere keer nog eens te proberen. An van den Brand, galeriehoud ster van Koetshuys aan de Lan ge Haven in Schiedam, vindt het toe te juichen dat er een tweede échte galerie in Schiedam bij komt „Ik 'zie geen enkel be zwaar. Ik zeg altijd maar hoe meer hoe beter." Toch registreert An van deri Brand in haar krin gen enige .bedenkingen. „Men zegt* als je nu op deze manier, via een schapje, aan je kunstenaars moet komen, kan je je afvragen of je de weg wel weet. Daar zit iets in. Het lijkt mij, dat je zeker een jaar van tevoren je op de kunstmarkt oriënteert om te zien wat er voor handen is. Het beste is een galerie te beginnen vanuit •de positie, waarin je al met kuns tenaars uitvoerig contact achter de rug hebt." Yvonne Davenschot begrijpt die gedachte, zegt er meteen bij dat rij de nodige contacten hééft, maar dat rij rich niet wil beper ken tot haar groepje kennissen. Vandaar hetschapje in Magazijn. Donderdag vergadert de begelei dingscommissie van het Instituut Sociaal Raadslieden hierover om acht uur 's avonds aan het Broersveld 140. Telefoon De gemeentelijke sociale dienst (GSD) in Schiedam heeft rijn te lefonische bereikbaarheid terug gebracht tot de ochtenden. Daar heeft de vakantietijd mee te ma ken, maar ook daarna zal de be perking blijven gelden. Als mo-' tief draagt de GSD aan, dat op deze manier cliënten met vragen juist beter kunnen worden gehol pen. Een telefonische plek in de ochtend maakt het s middags' mogelijk de vragen ongestoord en effectief af le handelen. Zo no dig zullen cliënten worden terug gebeld met de gevraagde infor matie, die njeestal handelt over veranderingen in wetten en re gelingen op uitkeringsniveau. De GSD hoopt met de nieuwe te lefoon regeling een betere oplos sing gevonden te hebben dan de sociale dienst in Arnhem, die ge woon één dag in de week dicht gaat

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1