'Jeugdcentrum moet er komen' Schielandziekenhuis: 'Geduldig afwachten' Maasland kiest 'blind' architect voor school 'Unieke uitdaging' Schiedammer (39) in auto verbrand Frontale botsing VLAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Renovatie 26 huizen Eendracht Burgemeester Hans van Es herbenoemd Dief stieht brand Eerste doop in Havenkerk Autokrakers aangehouden Boeddha beelden gestolen Uitdaging overvol - nsn Vrachtwagen-chauffeur zwaar gewond Boze koper komt met pistool terug WATERWEG burgflat merken volgens De Kraaij al iets van de rotzooi die Smid voorzag. Zij zouden zich zelis schamen om gasten uit te nodigen, vanwege de troep en de herrie die de jeugd in de hal van de flat maakt „Wij krijgen daar veel klachten over", aldus De Kraaij. „Die hal wordt gebruikt als disco, en dat kan nooit de be doeling van de architect zijn ge weest" Vlaardingen De wijkvereniging Hoofdstedenbuurt heeft ingehaakt op het pleidooi van officier van justitie mr H.AC Smid voor een jongerencentrum in Vlaar- dmgen-Holy. Volgens voorzitter Ed de Kraaij van de 2m a:m ®;n °nderko- vereniging ondervinden de bewoners van met name de Luxemburgflat veel hinder van jongeren, die de hal als trefpunt gebruiken. Als die een eigen onderkomen zouden hebben was dat leed geleden, denkt De Kraaij. turn ecu i men te helpen en zo het woonge- garande- Mr Smid sprak zich uit voor een jongerencentrum tijdens een yVD-bijeenkomst over kleine criminaliteit „Voor de jeugd die te oud is voor de zandbak is in Holy net niks te doen", zei hij. De officier van justitie, die zelf in de Vlaardïngse wijk woont en is verbonden aan het bureau van de Rotterdamse rechtbank dat alter natieve straffen uitdeelt aan jon ge delinquenten voorspelde „rot zooi door de hele stad", als er niets aan het probleem wordt ge daan. not van de bewoners te garande ren moeten de buurtverenigin gen in Holy-Noord de handen in een slaan, vindt De Kraaij. Een echt clubhuis behoort volgens de voorzitter voorlopig niet tot de mogelijkheden. „Zaal de Deel biedt geen uitkomst en de ge meente heeft geld om het pro bleem op te lossen. Of zij heeft er geen geld voor over", zegt De Kraaij. Maar dat er iets moet ge beuren, daar rijn Smid en De Kraaij het roerend over eens. Schiedam Bouwvereniging Eendracht is rond met de ge meente Schiedam over de reno vatie van 26 woningen aan de Huijsmansstraat in Schïedam- West De gemeenteraad zal na de vakantie, op 2 september, een be drag van 936.000 gulden beschik- haar stellen voor de woningver betering. 'De gemeente op Tiaar I beurt zal dat geld bij het rijk aan vragen (èn aanvaarden, zoals er I in de besluiten altijd extreem vanzelfsprekend bijstaat). De renovatie is dringend nodig; bewoners vragen er al jaren om. De planvorming werd bemoei lijkt, doordat de SSSW-affaire er door heen speelt Eendracht is één der bouwverenigingen, die de stichting Samenwerkende Schïedamse Woningcorporaties vormen. En hoewel deze vereni ging nog van onbesproken ge drag is, worden plannen van de SSSW nu wel extra kritisch be keken. Maassluis Burgemeester Hans van Es van Maassluis is bij ko ninklijk besluit benoemd voor een tweede ambtstermijn. Het besluit, in feite een formaliteit, is in de Staatscourant gepubliceerd. Van Es, geboren op 24 september 1930, kwam op l augustus 1979 naar Maassluis. Daarvoor was hij tot 1963 hoofd van een protes tants-christelijke lagere school in Polsbroek, van '63 tot '68 burge meester en secretaris van het plaatq'e Oud-Alblas en tot 1979 burgemeester van Middelhamis. Vervolg van de voorpagina Schiedam Staatssecretaris drs J.f>. van der Reijden heeft de vernieuwing van het Schielandziekenhuis aan de Burgemeester Knappertlaan in Schiedam nog niet goedgekeurd. Wel zette hij gisteravond het licht op groen voor nieuwe ziekenhuizen in Spijkenisse en Ca- pelle aan de IJssel. Historisch uurwerk gratis gerestaureerd Schieland-directeur Peters ver wacht echter dat dit najaar geld wordt toegewezen, „want verge leken met de andere ziekenhui zen gaat het bij ons maar om een gering bedrag. Daar is altijd wel een gaatje voor. Wij moeten ge duldig afwachten." Schieland had verwacht dat Van der Reijden zich zou houden aan de provinciale prioriteitenlijst, waarop Schiedam niet zo hoog staat Bovendien zei Van der Reijden gisteravond: ,Jk moet ook naar prioriteiten in andere provincies kijken." Ook voor nieuwbouw van het Dordtse rooms-katholiek zieken huis op een locatie in Zwijn- drecht is het licht op rood blijven staan, kreeg de Zuidhollandse ge deputeerde dr J.W. Hekkelman gisteravond te horen. Hekkelman hoopt in het najaar qen aanvullend bedrag te krijgen" om alsnog nieuwbouw in Zwijn-- drecht te realiseren. Deze staat, nu nummer 1 op het provinciale' prioriteitenlijst met Gouda op de tweede plaats en Schiedam op de derde. r Het Schielandziekenhuis had een beroep gedaan op de zogenaamde Lansink-pot, genoemd naar het CD A-kamerlid dat vorig jaar via een motie een extra bouwvolume voor de gezondheidszorg regelde. Hoewel Schieland voldoet aan dé eis dat de vernieuwing een zuini ger exploitatie oplevert, hono reerde Van der Reijden de Schie-- d amse wensen nog niet Het ziekenhuis in Spijkenisse zaT het Rotterdamse Van Dam-Be-H thesdaziekenhuis vervangen. Het- ziekenhuis in Capdle komt in deL plaats van het Bergwegzieken- huis en het Eudokiaziekenhuis in Rotterdam, maar zal vermoede- lijk pas in 1987 worden gebouwd. Vlaardingen Een auto die ge parkeerd stond aan de 'Van Hoorn beekstraat in Vlaardingen is in de nacht van woensdag op donderdag grotendeels uitge brand. De politie vermoedt dat de brand is gesticht door een auto kraker, die vergeefs geprobeerd had de autoradio te stelen. Boos over die vergeefse poging zou de dief kleding, die in de auto lag, in brand hebben gestoken. Vlaardingen Personeel van het stempel- en graveer- bedrijf van wethouder Jan Madera gaat gratis het ze ventiende eeuwse uurwerk van de Vlaardingse Grote Kerk herstellen. De onderdelen van dat historische uurwerk hebben jaren bij de inmiddels opgeheven be drijf sschool van Wilion-Fijenoord gelegen, maar daar zag men door alle problemen geen gelegenheid om het in elkaar te zetten. Voor een duurdere revisie had de gemeente geen geld. Madem hoorde van de proble men met het uurwerk in een ge- f sprek met rijn collega-wethouder Maarleveld. Veel mensen had den de mogelijkheden van res tauratie al onderzocht en de ge meente was langzamerhand tot de slotsom gekomen, dat het ge woon niet kon. kom nou", riep Madem, wiens eerste leermeester een Duitse Meisteruhrwerkmacher was en hij gooide eens een balle tje op bij zijn personeel. „Nou, er waren maar weinig woorden voor nodig om ze enthousiast te maken", vertelt Madem. „Zo'n klok restaureren, dat is een unie ke uitdaging voor instrumenten- makers." De gemeente is maar wat verguld met het 'genereuze' aanbod van Madem. Bij ambtenaar Maarten Bot van de afdeling cultuur leef de allang de wens om het histori sche stukje handwerk in zijn oude staat te laten terugbrengen en aan de bevolking te tonen. De onderdelen van het uurwerk lig gen in een stoffig kamertje van het depot van gemeentewerken. Bot wil het uurwerk, als het in zijn oude glorie hersteld is, een plaatsje geven in het stadhuis. Hij heeft dat afgekeken van de ge meente Maassluis, waar het oude uurwerk van de vijftien jaar gele den gesloopte Kleine Kerk na veel omzwervingen ook in de hal van het nieuwe stadskantoor in de Koningshoek is terechtgeko- Koninklijke vinger Maassluis heeft daarmee het op twee na oudste torenuurwerk van Nederland in huis en dat heeft de gemeente heel wat geld gekost Het in 1621 door Tomas van den Brandt gemaakte uur werk werd door de sloper meege nomen en in een vakblad te koop aangeboden. Zo moest Maassluis zijn eigen eeuwenoude klok weer terugkopen. Prinses Margriet stelde de klok bij de opening van het stadhuis in gebruik. „Door een tikje tegen de slinger, met haar koninklijke vinger", dichtte voorlichtster Gerrie de Jonge in dertijd. Waar Maassluis zo veel voor be taalde, krijgt Vlaardingen dus zo goed als gratis. De gemeente hoeft alleen het vervoer van de onderdelen naar het nieuwe be drijfspand van Madem te bekos tigen, Daar neemt instrumenten- maker E.Krenkel de verant woordelijkheid van de revisie op zich. De klokken makerij is een hobby van Kreukel, die door Bot „zeker een deskundige op dat ge bied", wordt genoemd. Hij zal ook de vergulde wijzers en de wijzer plaat weer in de originele staat proberen te brengen. „Ik heb die man een paar jaar te rug op het spoor gezet", aldus Ma dem, „en sindsdien maakt hij de ene klok na de andere." De klok zal ook na het herstel niet meer lopen. Daar zouden meterslange slingers voor nodig zijn. „Die illusie moeten wij dus niet hebben", zegt Bot „Dat is ook nooit de bedoeling geweest" Wethouder Madern bewon dert de onderdelen van het oude uurwerk: „Eeuwenoud, en zo precies." Schiedam Voor liet eerst sinds de Johan Maasbach Wereldzending acht jaar geleden de Ha- venkerk in gebruik nam, wordt er aan de Lange Haven 70 een doopdienst gehouden. Evangelist Johan Maasbach komt zelf de dienst leiden, want zijn organisatie beschouwt het als een bijzondere gebeurtenis. Een doop bij Maasbach verloopt dan ook minder sober en plechtstatig dan in de meeste kerken. Er komt muziek bij, zang van stu denten van de Orel Robert Uni versity in Tulsa Oklahoma, en er worden voor televisie video-op namen gemaakt van de onder dompeling. In de pauze zijn sand- wiches, koffie en frisdranken verkrijgbaar. Hoeveel kinderen er gedoopt zul- len worden, valt volgens een woordvoerster van de Maasbach-" Wereldzending in Den Haag nog - niet te zeggen, „Eén? Oh nee, veel meer. In Den Haag hebben wij er soms wel zes tig tegelijk. Op het laatste mo ment melden zich soms nog men sen aan." Het doopspektakel wordt zondag 28 juli gehouden om drie uur 's middags, maar al om half elf 's ochtends is men voor een samen komst welkom. Rijswijk De 39-jarige C.H. Schoenmaker uit Schiedam is van morgen bij een aanrijding in Rijswijk om het leven gekomen. Het slachtoffer zat in een personenauto die, rijdend in de richting Den Haag, op een kruising in botsing kwam meteen vrachtwagen, die naar het Westland reed. Volgens de Rijswijkse politie is de Schiedammer bij de verkeers lichten op de kruising door rood gereden. De personenauto vloog onmiddellijk in brand. De man was volgens de brandweer op slag dood. Het blussen van de lading van de vrachtwagen, plastic krat ten met bloemen van de veiling, kostte de brandweer veel moeite. Beide wagens brandden geheel uit. De bestuurder van de vracht wagen, een 37-jarige Amsterdammer, is met een shock door de - ^gevoerd. GG&GDa Schiedam De Schïe damse politie heeft in de nacht van woensdag op donderdag drie autokra kers aangehouden. De Maasland Vier onbekend gebleven architecten we ten dinsdag waar ze aan toe zijn in de prijsvraag, die door de gemeente Maasland is uitgeschreven voor de nieuwbouw van de openbare basisschool De Schutse. Dinsdag spreekt de raad, die niet zal weten welke ar chitect het kiest, zich in een extra vergadering hierover uit. Schiedam Inbrekers hebben in een woning aan de Smetanalaan in de Schïedamse wijk Groenoord een grote ver zameling antieke Boedd habeelden buitgemaakt. De waarde van de verza meling bedraagt zo'n veertigduizend gulden. De inbrekers forceerden de voordeur van het 'huis. Inmiddels is in zeer kleine kring wel bekend wie nummer één tot en met nummer vier is gewor den. De jury, bestaande uit leden van de bouwbegeleidingscom- missie van de nieuwbouw en de welstandsdeskundige van de ge meente, heeft de rangorde al vastgesteld en de uitspraak in een geheim rapport gemotiveerd. Burgemeester en wethouders kunnen zich hiermee verenigen. De architecten of -bureaus heb ben hun ontwerpen onder een motto ingediend. Deze zijn 1001, 8 in 1, Schoolslag en De Schutse Maasland 720. Dat laatste zou kunnen slaan op het aantal vier kante meters, ai dus een woord voerdervan de gemeente. De 8 in 1 kan betrekking hebben op het aantal lokalen, of op het aantal leeijaren van de nieuwe basis school. Maar de twee andere mot to's zijn ook de woordvoerder volstrekt onduidelijk. De nieuwbouw moet komen aan de Kluisweer/Postlaan. Het dient ter vervanging van het 'noodge- bouwtje'aan hetDoelpad, waarin de school ruim vijftien jaar lang was gehuisvest „De zwammen staan in de ramen, het hout rot weg, maar van binnen is de school best gezellig," zo heeft di recteur Muijsers enige tijd gele den het gebouw gekarakteri seerd. Hij en daarin stond hij niet al leenwilde graag nieuwbouw, maar in eerste instantie wel aan het Doel pad. Dit had te maken met het feit dat rondom het oude gebouwtje als het ware een na tuurlijke biologieles werd 'gege ven'. Muijsers erkende destijds evenwel dat de lokatie aan de Kluisweer centraler lag, wat voor de vele Maassluise leerlingen voordeliger is. De Schutse kan het huidige ge bouw na het komende schooljaar pas verlaten. Het is de bedoeling dat met ingang van augustus 1986 de nieuwe behuizing wordt be trokken. Vlaardingen De Uitdaging, het trainingcentrum, voor zelf standig wonen aan het Ver- ploegh Chasséplein, heeft te kampen met overbezetting. Eind 1984 woonden er 14 tongeren in het centrum van de stichting Teen Challenge, terwijl er maar plaats is voor 12. De christelijke stichting, die zich ten doel stelt jongeren te leren zelfstandig te wonen, heeft een aanvraag ingediend voor vier ex tra plaatsen in de regio Nieuwe Waterweg-Noord. Of het minis terie van WVC die aanvraag zal honoreren betwijfelt de stichting. De kosten voor de persoonlijke verzorging van de bewoners ko- menjiietmeer voor subsidie in aanmerking en dat levert de Uit daging veel problemen op. De so ciale dienst geeft alleen bijstand als de ouders van de jeugdige be woners schriftelijk verklaren, dat zij die kosten niet voor hun reke ning willen nemen. „In een aan tal gevallen schaadt dat de hulp verlening", aldus Teen Challen- v" Lvf,v..Ll..J Ravage onder het viaduct van rijksweg 19 Schiedam Een 40-jarige vrachtwagenchauffeur uit Putten is gistermiddag zwaar gewond door een onge val op de Hargalaan in Schiedam. Door nog onbekende oorzaak ramde de vrachtwagencombinatie in volle vaart de wand van het viaduct onder rijksweg 19. De chauffeur werd door de voorruit uit de cabine geslin gerd. De Puttenaar, die met een schedelbasisfractuur in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis werd opgenomen, verkeert niet meer in levensgevaar. De oorzaak van het ongeval is de politie vooralsnog een raadsel Een voorlopig technisch onderzoek aan de trekker heeft geen mankementen aan het licht gebracht De vracht wagencombinatie werd weggesleept en de brandweer spoot het wegdek schoon. Vlaardingen Door een verkeerde inhaalmanoeuvre kwamen gisteravond op de Zwanensingel in Vlaardin gen twee auto's frontaal met elkaar in botsing. Een van de inzittenden raakte gewond en werd ter observatie opge nomen in het Holyzieken- huis. De ïwaar beschadigde voertuigen werden met ta kelwagens weggesleept drie hadden het gemunt' op geluidsapparatuur. Op het parkeerterrein aan de Horvathweg zagen agenten twee* mannen tussen de auto's drente len met een grote plastic tas bij 2teh. Toen de twee de agenten za-, gen zetten zij het op een lopen. De man met de zak werd als eerste in de kraag gevat, rijn maat een tijd- je daarna. Zij hadden onderdelen.^ i van een autoradio gestolen. De*. twee, een 27-jarige Schiedammer i en een Rotterdamse leeftijdge- noot, worden door de politie ver-. hoord. Even weinig succes met zijn in- u braken in auto's had een 22-jarige Schiedammer, die donderdag morgen vroeg werd aangehou den op de Rotterdamsedijk. Hij bleek drie auto's te hebben open gebroken. Ook hij is naar het bu reau gebracht voor verhoor. SchiedamEen boze Schie dammer heeft gistermiddag in de showroom van een au tomobielbedrijf in de Spaan- sepclder een deuk in een wieldop geschoten. De man was niet tevreden met de tweedehands auto die hij bij de dealer had gekocht De schutter, die de auto een paar dagen geleden had ge kocht, kwam terug om te klagen over een lekkende pakking. Hij kon echter niet tot overeenstemming komen met de verkoper. De Schie dammer ging boos weg en kwam even later tenig met een vuurwapen. Hij heeft niet op het personeel van het bedrijf gericht. De man is aangehouden en wordt door de politie verhoord.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1