Inwonertal hangt rond de 69.000 Kleinste wijk: meeste subsidie Gezamenlijke commandowagen van de baan Meer werklozen; arbeidsbureau toch tevreden I Jeugdland crosst brandweer fietst Harmonie meer in trek dan Stadsgehoorzaal VIAARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE COURANT NIEDWE WATERWEG COURANT '(pSq:;Z SIS,-oï'.S'ff;,:™1;- Havenbrug gesloten Auto in Lange Haven geduwd Meerjarenplan stadsvernieuwing: nog veel sloop Schilderij kantongerecht teruggevonden Zalen duurder Vrouw gewond na aanrijding wmm SS lllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllll! Zes bedrijven moeten wijken IfllllllllllllllllllIIIIIIIIIillllllllllllll Jaap Mak breidt uit Ruzies bij Vlietzieht Gospel in Maranatha Welkom thuis WATERWEG command0- en verbindingswanen aan te schaffen gaan niet P01"1®1;ls veelvuldig over die samenwerking ge- S/lï l, .e korpsen vinden, dat elke 2ich respecte rende stad zelf zo n wagen moet hebben. De Viaardingse brandweer bouwt een oude SRV-wagen om. terwijl SchE dam twee gloednieuwe wagens bestelt. MAANDAG 22 JULI 1985 „Die samenwerking met Schiedam is een beetje scheef gelopen", zegt commandant Piet de Jong van de Vlaar- dingse brandweer. Maar hij is blij met de eigen comman do- en verbindingswagen voor Vlaardingen, een oude SRV-wagen die hij in zijn vakantie voor een 'belache lijk prijsje' op de kop heeft kunnen tikken. Die wagen wordt door de brandweer in eigen beheer verbouwd en ingericht met verbindingsap- paratuur. „Het duurt nog wel een paar maanden voor wij daar mee klaar zijn", zegt De Jong. „Maar dan hoop ik ook, dat wij trots kunnen zijn op,het resultaat." Schiedam zal binnenkort een commandowagen en een ver bindingswagen bestellen. In een tweedehandsje ziet adju dant Van Leeuwen, de plaatsvervanger van com mandant Arie Metaal, niet zo veel. „Voor zo'n ding staat een afschrijvingstermijn van een jaar of twaalf. Met een oude wagen blijft het altijd maar de vraag of hij wel zo lang meegaat." Schiedam heeft sobere, kleine wagens op het oog, die voor meerde re doelen te gebruiken zijn. Een grote commandowagen komt alleen de kazerne uit als zich een ramp voordoet. „Daar worden wij gelukkig zelden mee geconfronteerd", De oude SRV-wagen, die door de Viaardingse bran- weer wordt omgebouwd tot commandowagen. zegt Van Leeuwen. „De wa gens die wij willen kopen kunnen ook bij middenalarm en grote branden worden ge bruikt." Het idee van een commando wagen voor gezamenlijk ge bruik spreekt beide brand weerkorpsen helemaal niet aan. „Als zich in het Botlek- gebied een calamiteit voor doet heb je gewoon allebei zo'n wagen nodig", vinden zowel De Jong als Van Leeu wen. Maassluis De Ha venbrug In Maassluis, de verbinding tussen Havenpleïn en Indus trieweg, is morgen en overmorgen ïn ver band met werkzaam heden voor alle ver keer gesloten. De af sluiting duurt zowel dinsdag als woensdag van half acht tot half vijf. Of het een wraakactie was gericht tegen de eigenaar van de auto, of dat het puur om vandalisme ging, dat is de Schledamse politie nog niet be kend. in ieder geval kreeg zij vrijdagavond, een half uurtje na middernacht, te maken met een nieuw soort vergrijp. Fietsen zijn kennelijk niet spannend ge noeg meer om in het water te gooien, men nam de Rat die aan de Lange Haven voor café Quibus was geparkeerd. De auto was leeg, toen deze de gracht In werd geduwd. Schiedam gaat ruim 2000 huizen bouwen Schiedam Hoewel het aantal werklozen in de regio Nieuwe Waterweg-Noord in de maand juni met 64 omhoog ging, is het gewestelijk arbeidsbureau best in zijn nopjes met de huidige ont wikkelingen. De stijging wijkt' niet af van de landelijke trend, die gecorrigeerd naar seizoenin vloeden een daling te zien geeft Van de stijgende werkloosheid werden uitsluitend vrouwen het slachtoffer. Onder het mannelijk deel van de beroepsbevolking daalde het aantal werklozen met 56. Het aantal openstaande vaca tures vertoonde een lichte stij ging. In zowel de bouwnijverheid als de metaal kwamen werkloze mannen aan de slag. Onder han dels- en kantoorpersoneel steeg de werkloosheid en daalde het aantal vacatures. Schiedam De telling moet nog verricht worden, maar het. is niet uitgesloten dat Schiedam het eer ste half jaar van 1985 afrondde met een aantal inwoners van minder dan 69.000. Eind mei zat Schiedam Het schilderij dat ruim een maand geleden werd gestolen uit het gebouw van het kantongerecht aan de Lange Ha ven in Schiedam is terecht Een 27-jarige Rotterdammer, die vorige week op heterdaad werd betrapt bij een auto-inbraak op de Horvathweg, bekende tijdens zijn verhoor, dat hij het doek van Willem Zwart had gestolen en verkocht aan een Rotterdamse heler. De politie heeft het duin landschap van Zwart daar weg gehaald en teruggebracht naar het kantongerecht Schiedam De zaalhuur in wijkcentrum Nieuwland, de Blauwe Brug en het M.C.M. de Groothuis gaat omhoog. Burge meester en wethouders van Schiedam hebben gekozen voor een trendmatige verhoging van drie procent voor incidentele ge bruikers. Ook de ouderbijdrage voor het schoolhuitenhuis in Oos terhout wordt een fractie hoger en komt daardoor te staan op ƒ81,50 per leerling. Oostvoorne Met een arm- breuk, een gebroken sleutelbeen en jschaaf- en kneus won den is een Viaardingse vrouw zondag ochtend in het Dijkzigtzieken- huis opgenomen. Zij zat in één van de twee wagens, die op de kruising van de Tichejanjweg en de provinciale weg in Oostvoome tegen elkaar botsten. Eén auto raakte total-loss. het inwonertal er nog zeven bo ven. De statistiek van juni moet nog bijgewerkt worden. „Ik heb veel vestigingen gehad", zegt een woordvoerder van de af deling burgerzaken over het aan tal mensen van buiten de stad dat naar Schiedam kwam, „maar daar staat tegenover dat ik veel overlijdensgevalien moest regis treren. Ik durf niet te zeggen of het nu meer of minder dan 69.000 is. Het zal erom hangen." Uit de statistiek komt naar voren, dat mei kennelijk een gewaar deerde trouwmaand is. De ttjd,- waarin vogels hun nestje bou wen, gaf veel meer huwelijken te. zien dan in alle vorige maanden van het jaar 51. Daar stonden in mei 28 scheidingen tegenover. Over de eerste vijf maanden van '85 houden de huwelijken en echtscheidingen elkaar in even wicht met aantallen van respec tievelijk 124 en 113. «s Schiedam In de komende vijf jaar zal de gemeente Schiedam stadsvernieuwing plegen op een kleinere schaal dan de laatste jaren het geval is geweest. De aandacht was tot dusver gericht op grote gebieden (Ma~ riastraat, GTB-terrein, Stationsstraat en Sehienoko), maar de gemeente gaat zich nu veel meer richten op kleinere projecten. In het mee-.-jarenplan stads vernieuwing, voor het eerst verschenen maar vanaf nu jaarlijks te actualiseren, heeft de gemeente een onderver deling gemaakt van 21 ge biedjes waar gesloopt, ge bouwd of verbeterd gaat worden. Door sloop zal ruim te ontstaan voor 2000 a 2100 nieuwbouwwoningen. Hier van zullen, zoals het zich nu laat aanzien, 300 huizen in de vrije sector worden gebouwd; de rest wordt sociale woning bouw (woningwet of premie- huur en -koop). Waar huizen verouderd zijn, maar nog niet genoeg om sip- Het leek wel een fiets- en molendag, zaterdag in Schiedam. Twee activiteiten doorkruisten elkaar een beetje. Jeugdland organiseerde een dagje fietscrossen beneden aan de Vlaar- dingerdijk, tegenover de Jacob Israëlsstraat. De brandweer had te maken met een jubileum van de 75-jarjge Brandweer- Hedenvereniging en vierde dat met een fietspuzzeltocht langs de mooie plekjes van de stad, inclusief de molens. Toch had den de organisaties niet de indruk, dat hun activiteiten elkaar echt overlapten. De fietstocht van de brandweer was iets be daarder van aard, vergeleken bij het wilde fietscrossen van Jeugdland. De animo voor dat ruige sjezen was ook iets gro ter dan bij de kazerne aan de Breedstraat. Op een gegeven moment stonden wel honderd kinderen in de rij, klaar om een crossfiets over te nemen van andere kinderen. Want dat zal duidelijk zijn: hoe gerieflijk Joop van Broekhoven ook in 2ijn Jeugdland-budget zit, geld om crossfietsen te kopen voor alle kinderen heeft hij niet. En daarvoor was zelfs het terrein aan de Vlaardingerdijk trouwens te klein. Vlaardingen Ondanks een dalend aantal abonnement houders hebben de Stadsge hoorzaal en de Harmonie vo rig jaar samen meer bezoe kers getrokken dan ooit te voren. Die stijging was te danken aan het goedkopere, alternatieve programma in de Harmonie. De Stadsge hoorzaal trok minder men sen. De belangstelling voor de traditionele publiekstrek kers bleef ver achter bij de verwachting: zelfs de revue van André van Duin raakte niet uitverkocht. De verkoop van abonnemen ten had sterk te lijden onder de dalende koopkracht, zo bleek uit een enquête onder mensen die in voorgaande ja ren wel, maar in .1984 geen abonnement aanschaften. Ook in de voorverkoop wer den minder kaarten ver kocht. Desondanks werd het een goed jaar voor het thea tercomplex aan de Schie- damseweg. Zeker in de eer ste helft van_ het seizoen '84/'85 kwamen de voorstel lingen in de Harmonie steeds meer in trek. De Stadsgehoorzaal werd vo rig jaar het eerste theater in Nederland met een alumini um lichtbrug. Pas in het ko mend seizoen, als de totale capaciteit van het licht is uit gebreid, kan die moderne voorziening volledig worden benut. Directeur Marten Put man pleit in zijn jaarverslag voor een groter onderhouds- fonds. De toename van het aantal voorstellingen heeft ook een steeds grotere slijta ge tot gevolg. Het budget is volgens Putman niet toerei kend om meer te doen dan het hoogst noodzakelijke on derhoud. Schiedam In het meerjaren plan voor de stadsvernieuwing noemt de gemeente Schiedam zes bedrijven, die wegens de milieu- overlast die zij in woonwijken veroorzaken zullen moeten ver huizen. Eén van de bekendste daarvan is houthandel Van de Wetering aan het begin van de Nieuwe Maasstraat in de Gorzen. Hierover klaagt de bewoners ver- enigingSchiedam-Zuid al vele ja ren. In het verleden is zelüs ge dacht aan een nieuwe ingang voor het vrachtverkeer vanaf de Westfrankelandsedijk. Op het lijstje van te saneren be- dijven staan verder de voedings industrie Polder/PPF Interna tional aan de Westerkade, de au tosloperij van Cor Pijnen aan de Elzensteeg, transportbedrijf Hoogland aan de Schiedamse- v/eg, de petroleumhandel aan de Emmastraat tegenover het stads kantoor en een chemische indus trie aan deNoordvest Schiedam Aannemer Jaap Mak gaat zijn bedrijf aan de Hoofdstraat uitbrei den. Nu hij klaar is met de uitbreiding van distilleer derij Nolet, zijn overbuur man, wil Mak zijn eigen bedrijf in een nieuw jasje steken. Burgemeester en wethouders hebben zijn bouwplan goedgekeurd. Het sluit aan op de rehabi litatie van de Hoofdstraat, waar eerder al oude pan den werden gesloopt en een leerlingenbouwplaats verrees. Het gaat Mak om verbou wing van opslagruimten en uitbreiding van het kan toor aan de Hoofdstraat 207-209. Omdat er conse quenties zijn voor omwo nenden, S.A. Bijl en J.V. in 't Hout, zullen Ben W hen op de hoogte stellen van het feit dat de aangevraag de bouwvergunning is ver leend. Schiedam De kleinste wijk van Schiedam, Bijdorp, krijgt voor haar buurtgebonden activi teiten meer subsidie dan twee veel grotere wijken bij elkaar. De wijk vereniging Groen oord en de bewonersvereniging Schiedam- Oost moeten het voor dit jaar stel len met respectievelijk 2540 gul den en 2220 gulden, terwijl Bij dorp mag rekenen op 8181 gul den. Met de subsidiering wordt de laatste jaren steeds strenger gelet op het aantal activiteiten en Bijdorp heeft de naam, dat de wijkvereniging er niet stil zit. De bedragen voor dit jaar zijn ge lijk aan de subsidiebedragen, zo als B en W die voor 1984 hebben vastgesteld. In Schiedam-Oost bleven de activiteiten achter bij de verwachtingen. Daarom moet de bewonersvereniging een te veel ontvangen voorschot terug betalen. Maasland Bij een ruzie tussen discobezoekers en. een taxichauffeur is in de nacht van zaterdag op zondag voor de Maas- landse dicotheek Vliét- zicht de voorruit van een taxi ingegooid. De toe dracht van de ruzie is nog onbekend. Eén van de discobezoekers, een jongen uit Maassluis, is vandaag door de politie verhoord. Ook gisteravond waren er ongeregeldheden voor dis cotheek Vlietzieht. Een autobestuurder uit Ter Heijde reed het parkeer terrein van de disco op. Toen hij geen plaatsje voor zijn auto vond, draaide hij en reed met hoge snelheid achteruit. Daarbij ramde hij de voorzijde van een andere geparkeerde auto. Vervolgens ging de auto mobilist er vandoor. Ge tuigen hadden echter het kenteken, genoteerd. Tot nu toe heeft de, politie de bestuurder niet thuis kunnen treffen. pen verantwoord te maken, zullen particuliere huiseige naren worden gestimuleerd zelf-renovatie toe te passen. De gemeente wil vier stimu leringsgebieden aanwijzen: Dwarsstraat en omgeving, Villastraat en omgeving, Puttershoeksestraat en om geving en Mariastraat en omgeving. De toevoeging 'en omgeving' geldt voor de meeste plekken, waar de ge meente Schiedam tot stads vernieuwing wil overgaan. De woningverbetering door ge meente en SSSW gaat zich rich ten op 21 concentratiegebieden. In Schiedam-West gaat het om de Brugmanstraat (op een aantal goede woningen na), het Fabri- plein, de Anthonie Muysstraat, de Westfrankelandsestraat, de Nicolaas Beetsstraat, de Potgie terstraat en de Van Smalevelt- straat In Schiedam-Oost gaat het om de Laurens Costerstraat, de Singel voor wat betreft het deel het dichtst bij het station, het Boer- haavepleln aan beide zijden, de Oosterstraai en de Tuinsïngels. In Schiedam-Zuid worden ge noemd: de Willem Brouwerstraat en Hoofdstraat, de Rijnstraat, het blok Lekstraat en Ridderkerkse- straat, de Rhoonsestraat, de Oud- dorpsestraat en de Zwartewaalse- straat In de binnenstad wordt alleen de Nïeuwstraat genoemd. Wel wordt verwacht dat de komende vijf jaar bouwplannen worden ontwikkeld achter de Schotse Poort, op het Stadserf en achter het leegstaande internaat De Uit kijk, Hier is plaats voor nog eens 350 woningen. Aan' de Lange Kerkstraat en het Broersveld wil de gemeente voorlopig niets doen, mede gelet op het aantal bedrijven dat hier gevestigd is. Over alle gebieden zal nog het nodige overleg gevoerd worden met projectteams, bewonersvere- nigingen, bewoners zelf en hun adviseurs. Uiteraard komen alle plangebieden nog aan de orde in de raadscommissies voor ruimte lijke ordening en stadsvernieu wing en ook in de gemeenteraad. Vlaardingen Precies een week voordat de Musical Ambassadors onder leiding van prof. Stanley DeRusha naar Schiedam komen, treedt een andere Amerikaanse groep in Vlaardingen op. Dins dagavond om acht uur komt de gospelgroep One Accord naar de Maranathakerk aan de Professor Mekelstraat in de Westwijk. Deze Europees-Noord amerl- kaanse groep koppelt het evange lie aan muziek, drama en pop penspel. One Accord is een tak van het interkerkelijke Jam team. Maasland Bewoners van een vrijstaande woning aan de Oost- gaag in Maasland hadden zich gistermiddag na een vakantie van enkele dagen een andere thuiskomst voorgesteld. Zij ont dekten dat de video-recorder en sieraden van nog onbekende waarde waren gestolen. Men was binnengekomen door de achter deur open te breken.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1