WATERWEG SPORT Kethel beter met fiets bereikbaar 'Gophers falen op kritieke momenten" Wij werken met de natuur mee' IN HET WIJNSGHANDAAL ELZASSER WIJNEN NAHE WIJNEN Huldiging bij Wilton Vlaardings gebeuren Schuurkerk- theater denkt aan de jeugd In Maassluis cfe toren op SLIJTERIJ/WIJNHANDEL van TOOR Van TOOR'S WIJNDEPOT Jan Bouman assisteert Gerard Weber Blessure Schriek Bijl naar Hermes DVS CKC strikt sponsor SPORTAGENDA Schiedam loot Caribe Honkbalcoach Van der Velden: Rotterdams Nieuwsblad vnjdag KW 26 juli 1935 Imkers bezig als hun bijen Paul Moerman en Dick Hofland bij hun bijenkasten. Maasland Precies op de grens van Maasland en Maassluis ligt imkerij Moer- hof. Waar de 'groene oase' overgaat in de Weverskade, kunnen voorbijgangers plot seling geeonfrontreerd wor den met een zwerm gonzen de bijen. De imkers mogen dat dan onschuldig een 'volk' noemen, de paniek zal er niet minder om zijn. Het volk van twintig- a dertig duizend bijen is dan op de heen- of de terugweg naar imkerij Meerhof, die drie jaar geleden werd opgezet door twee enthou siaste bijenliefhebbers: Dick Hof land en Paul Moerman. De één uit Maasland en de ander uit Maassluis. Angst voor zo'n zwerm bijen is vrij normaal en maar weinig mensen kunnen ztch voorstellen dat mensen als Dick en Paul niet op een steekje meer of minder letten. Schiedam/Vlaardingen - Wie afgaat op het lijstje jubilarissen bij Wilton-Fijenoora in augustus, zal geneigd zijn de dok- en vverf- maatschappij eender Vlaardings dan Schiedams te noemen. On der de elf jubilarissen, die 25 jaar in dienst zijn," bevinden zich slechts twee Schiedammers, na melijk monteur-bankwerker G.F. Risseeuw en sectiebouw- /scheepsaanbouwer M.A. van der Sloot. Er zijn echter vijf Vlaardingers bij: hout- en alumi- niumbewerker H. de Baan, tech nisch medewerker J.W. Mulders, monteur-bankwerker H.M. Slag wijn, pijpfitter J. Rijnaard en te kenaar C. van Bokkum. Bovendien is de enige 40-jarige jubilaris een Vlaardinger: lasser L.H. Corpeleijn. De andere werk nemers, die bij Wilton een kwart eeuw in dienst zijn, komen uit Rotterdam (P. Terreehorst, G.J. Vonk en G.A. Lemmens) en uit Spijkenisse (E. Lubbers). Maassluis Het Schuurkerkthe- ater is van plan de komende vveek de Maassluisse jeugd gezel lig bezig te houden Dinsdag is een voorstelling van poppenthea ter Jacobus Wiegman en woens dag wordt de nederlands gespro ken tekenfilm De avonturen van Hammetje vertoond. Het stuk dat Wiegman speelt heet De Berenveijaardag. Het gaat over Jopie, die op weg is naar een berenfamilie, maar daarbij wordt fedwarsboomd door een heks. laartjes voor de voortelling kos ten vijf gulden. De tekenfilm, die een dag later wórdt gedraaid, gaat over het Sprekende biggetje Hammetje, die goede maaqes is met de spin Charlotte. Een prijs die hij wint op de kermis behoudt Hammetje van de slacht. De babyspinneqes van Charlotte worden zijn vriendjes en zo is hij nooit meer alleen op de boerderij. De toe gangsprijs voor de film is ƒ3,50. Beide voorstellingen in de Sehuurkerk beginnen om twee uur. Kaarges zijn verkrijgbaar bij de Maassluisse VVV, bij de Vere nigde Spaarbank aan de Veer- straat en een half uur voor de voorstelling aan de zaal. Maassluis Net als in Vlaardin gen en Schiedam bestaat ook in Maassluis deze maand de gele genheid om, voorgegaan door de stadsbeiaardier, de toren van de Grote Kerk te beklimmen. Ge rard de Waardt, die behalve van Maassluis ook de beiaardier van Tholen en Sint Maartensdijk is. verzorgt vrijdagavond een con cert op het beiaard van de Grote Kerk. Klimmers moeten rich om Wn uur 's avonds melden bij de toreningang. Van half acht tot half negen speelt De Waardt werken van Van Eyck, Van Beethoven, Bach, Handel en Scarlatti. Dezelfde angst maakt dat er maar weinig begrip is voor het unieke van de gonzende diertjes. Ondanks alle wetenschappelijk onderzoek weet men nog altijd niet het fijne van het gedrag van de bijen. Een vooralsnog raadsel achtig instinct maakt dat bijen in perfecte harmonie met de natuur leven. Een vanzelfsprekende hië rarchie van voedsters, werksters en koninginnen beheerst het sys teem. Dick Hofland en Paul Moerman hebben een uitstervend beroep. Er zijn nog zo'n 12.000 imkers aan het werk en dertig jaar geleden waren dat er nog 20.000. Dick: „Vroeger was imker een gewoon door Annpmieke van der Houwen beroep. Je kon er nog maar netje brood mee verdienen, maar toch. Een imker is overigens iets an ders dan een bijenhouder. De im ker houdt bijen voor de honing en de bijenhouder zorgt dat de flora gezond blijft door ze bloe men te laten bestuiven. In de af gelopen jaren heeft de bijenstand veel te lijden gehad van chemi sche troep, maar gelukkig gaat men tegenwoordig inzien dat een bij erg belangrijk is voor de flora. Met spuiten houden ze er nu ge lukkig een beetje rekening mee." Rijtjeshuis Moerman en Hofland leerden el kaar bij allerlei bijencursussen kennen. Het plan voor een geza menlijke imkerij werd geboren en het huis van Paul werd geko zen als meest geschikte vesti gingsplaats. Dick Moerman woont namelijk in een gewoon rijgeshuis. Hij houdt daar wel bij en en zijn buren hebben daar vrede mee. „Ik ben trouwens met de enige die bijen in een dichtbe volkte woonwijk houd," Voor Paul ligt het anders: „Mijn vader had acht jaar geleden me loenen in zijn tuin en gebruikte bijen voor de bestuiving. Ik ben daar mee doorgegaan, maar dat levert je natuurlijk nog geen ho ning op. Ik ging cursussen volgen en nu produceren Diek en ik niet alleen honing, maar ook allerlei wasprodukten. Boenwas, kaar sen en zo." De bijen van Dick en Paul wonen in twaalf zogenaamde kasten en een aantal zelfgemaakte korven. „Ik heb een grote schuur en daar kunnen we prima werken. Met de opbrengst van de honing en de andere produkten kunnen we deze hobby betalen." Observeren Paul vertelt dat het imkeren op de Moerhof op een heel natuurlij ke manier gebeurt. „Aan bijen hoeE je eigenlijk niet zoveel te doen. Observeren, dat is het be langrijkste en ze verder hun gang laten gaan. Op die manier krijg je prima honing, die nog verkoopt ook. Terwijl wij de honing nog aan het slingeren zijn, staan de klanten al op de stoep." „Er zijn mensen die de een of an dere ziekte hebben of allergisch zijn. Die beweren dat onze ho ning helpt, maar ik ben nuchter genoeg om daar wat vraagtekens bij te zetten", erkent Dick Hof land. Zijn compagnon gelooft meer in dat soort dingen en is er bijvoorbeeld van overtuigd dat de stand van planeten invloed heeft op de bijen. „We vinden het ge woon leuk om met bijen bezig te zyn en als je het met z'n tweeën doet is nog leuker. Als de één op vakantie is kan de ander het overnemen." Er komen steeds meer bezoekers Op de imkerij. Schoolklassen krij gen tekst en uitleg van de beide imkers. Over de opbouw van cel len, de splitsing van bijenvolken, het maken van korven en de be reiding van honing. „Voor kinde ren is het erg belangrijk om iets over bijen te weten. De bij vormt tenslotte een belangrijke schakel in de ecologische kringloop. Door de bij leren ze verbanden te leg gen en weten ze hoe een gezond en smakelijk produkt als honing tot stand kamt. Schiedam In enkele weken tijd heeft het 'fiets- klimaat' rond Kethel opvallende verbeteringen on dergaan. Kwam vlak voor de zomer al een fraai verhoogd fietspad gereed dat de Harreweg met de Groeneweg verbindt, thans is ook een pad in het verlengde van de Broekkade opengesteld. 'Feest' staat er op een groot spandoek aan het eind van de Broekkade. Het fietspad, dat langs de Pol dervaart leidt naar de Delftsche Schie, is aangelegd door het hoogheemraadschap Delfland. Het ïs hierdoor mogelijk geworden om via Polder weg, Schiekade, Ketelsche Kade en Broekkade de hele Rotterdamse Oostabtspolder rond te fietsen: Het echtpaar De Lange rust uit aan de Schie, vlakbij de Kandelaar, aan het eind van de Poldervaart. een aantrekkelijke fietsroute langs de Schie met uit zicht op Overschie aan de andere kant van het wa ter. Bovendien zijn er drie aantrekkelijke uitlopers voor het fietsverkeer: via Kerklaan of Joppelaan naar Kethel; via de Ketelsche Kade naar de Kandelaar en voorbij dit gehucht naar Delft of Kethel; en via bruggen aan weerszijden van het Schiedamse woonwagenkamp naar Overschie of Rotterdam. „Wij hoorden dat er hier een nieuw fietspad was en zijn meteen gaan kijken, want wij houden van deze omgeving," zegt de Rotterdammer C. de Lange, Met zijn vrouw behoorde hij tot de eerste gebruikers van het fietspad aan de Broekkade. „Het zand is nog wat rul, je moet uitkijken datje niet in de berm in slipt. Misschien kan dat beter aangestampt," was zijn des kundig oordeel. De Lange fietst veel sinds hij ge pensioneerd is. „Dit pad is een oplossing. Wij gaan zo de polder rond en via Zestienhoven en Hillegers- berg zijn wijsnel weer thuis in Ommoord." Een kwartiertje later streken de heer en mevrouw De Lange even uit aan de Schie, langs een haag van groot hoefblad, voor een korte picknick. „Dit is ons keerpunt. Het is een uitkomst, dat je nu niet meer helemaal via de Kandelaar en Delft om moet." Het fietspad tussen de Harreweg en de Groeneweg is aangelegd door de gemeente Schiedam. Het ligt op een verhoging, waarlangs veel jonge beplanting is aangebracht. Een voetpad loopt er slingerend langs. H et is de noordelijke begrenzing van de groe ne uitloper langs de Harreweg, die, lopend richting Delft, bij het wijkpark Kethel begint Dit fietspad maakt de kerkbuurt van Kethel beter bereikbaar voor fietsers uit Delft, Schipluiden en de Schiedamse nieuwbouwwijk Woudhoek-Noord. Omdat het uitkomt op de tot dusver doodlopende Groeneweg, zien veel fietsers nu ook van deze fraaie landweg een groot deel Voor fletsere uit Delft is het nu mogelijk naar het zuiden af te zak ken voor een ommege zonder door de bebouwde kom van Kethel te moeten rijden. Voor voetgangers betekent het een nieuw wandel circuit in de polder, omdat een parallel lopend pad meer naar het noorden naar de Harreweg of Groe neweg terugvoert Frauderen met wijn is al zo oud als het maken van wijn zelf. Werd er vroeger water bij de wijn gedaan, later zijn meer geraffineerde technieken toegepast. Het meest bekend is het toevoegen van suiker aan de wijn. Soms is het gebruik van suiker van overheidswege toegestaan. In slechte jaren mag suiker aan de most toegevoegd worden om op deze wijze een hoger alcoholgehalte te krijgen. Suiker toevoegen aan wijn is altijd verboden. Het wijnschandaal in 1973 in Bordeaux had weer een heel andere achtergrond. Daarbij was meer sprake van valsheid in geschrifte. Er werd met documenten geknoeid en goedkope, goede wijn uit de Languedoc werd als eenvoudige Bordeaux verkocht. Zelfs ervaren proevers merkten soms het verschil niet. Wat nu met de Oostenrijkse wïjn is gebeurd, speelt zich af op het criminele vlak. Immers de gebruikte stof, diethyleenglycol, is giftig. Het is een stof, die als oplosmiddel en als weenmaker in de plasticindustrie gebruikt wordt. goedkope sector terecht komen en veelal via supermarkten verkocht. Een goede wijnhandelaar zat zich niet met deze handel bezighouden. Immers hij weel, dat dergelijke flessen niet voor zo'n lage prijs gemaakt kunnen worden, laat De bedoeling van de toevoeging was de wij'n meer body en stroperigheid te geven en dan een eenvoudige witte wijn te verkopen als een spatlese of- auslese. Een ieder, die enigszins op de hoogte Is van de classificatie van deze wijnen, zal inzien, dat spatlese- en auslesewijnen nooit voor lage prijzen kunnen worden verkocht. Zo zijn deze wijnen dan ook voornamelijk in de staan verkocht. Dit geldt eveneens voor de "3 voor een tientje" wijnen.. Een fles wijn met een verkoopwaarde van 3,33 lUost exclusief BTW 2,80. Voor accijns en transport kurm?n we 1,00 rekenen. De posten van fle,\, etiket, kurk en beitelen zijn ongeveer 0,80. Vcc de wijn blijft dan 1,00 over. Daarvan willen de importeur, de grossier en de slijter nog een deel hebben, terwijf ook de wijnboer nog wat geld voor zijn produkt wil zien. Kortom iets fatsoenlijks mag U voor dat geld met verwachten. Al met al werpt de hele affaire met de Oostenrijkse wijn een smet op de hele wijnhandel. Anderzijds is er voor de traditionele wljnkoperlj een goede kans veel consumenten, die eerst in de risicosector voor zeer lage prijzen hun "wijnen" kochten, terug te winnen. Immers voor eerlijke wijn moet u bij de vakman zijn. Gave Coopérative Ribeauvïllé Pïnot Blanc AC Sylvaner AC Gewürztraminer AC p.fl./ 6,95 p. 6 fl. 39,00 p.fl./ 6,7b p. 6 fl. 38,00 p.fl./ 8,95 p. 6 fl. ƒ50,00 Weingut Guldenbachhof Windesherm Windesheimer Schloszfcapelle trocken QbA p. Itr. 7,25 p. 6 fl. 42,00 Windesheimer Rosenberg nalbtrocken Scheurebe QbA 7,75 p. 6 fl. ƒ45,00 Windesheimer Sonnenmorgen Kern er Kabinett p. fl. 7,85 p. 6 fl. 46,00 de LOPER 22 - VLAARDINGEN KELDERS: DIJKSTEEG ONGENUMMERD - Vlaardingen Vlaardingen Jan Bouman. blijft dit seizoen toch bij Fortu- na Vlaardingen werkzaam. De oud-Spartaan, die door het ontbreken van de vereiste li centies vorig jaar als coach van de tweedeklasser regelma tig in het nieuws was, is in de technische staf van Fortuna opgenomen als assistent van hoofdtrainer Gerard Weber. Bouman ontving onlangs een aanbieding van het Dortdtse Emma om daar te voorzien in de door het plotselinge vertrek van Rob Theuns (koos voor Quick Boys, hoewel hij ak koord was met Emma) ontsta ne vacature. Mede gezien de afstand, zijn drukke werk kring en om nieuwe proble men te voorkomen, besloot Bouman hiervan af te zien. Het is de bedoeling, dat Bou man bij Fortuna Weber uit sluitend tijdens de trainingen zal assisteren. Voor de coa ching van het tweede elftal moet Fortuna nog iemand aan trekken. Bouman: „Ik wil met weer die ellende aan m'n hoofd. Daarom neem ik nu be wust afstand van de coa ching." Vlaardingen Cees Schriek is er zondag tegen Compri Aluminium/Zwijndrecht niet bij. De achtervanger van Vlaardingen Holy liep dins dagavond in de oefenwedstrijd tegen hoofdklasser Sparta een ernstige armblt- i'ii op. waar door hij" gerui-7 i r1 is uitge schakeld. Schriek, die dit seizoen tot driemaal een doorgeschoten bal op de tere plekken kreeg en tegen DOS'32 door Ben Kerst tegen de vlakte werd 'gegleden', kreeg nu een fout- tip tegen het uiterste puntje van de elleboog. Er werd in het ziekenhuis geen breuk ge constateerd, doch een ernstige kneuzing met een bloeduit storting. Schiedam Addy Bijl heeft op de valreep overschrijving aangevraagd naar Hermes DVS. De 24-jarige verdediger kwam hij de Rotterdamse eredivisionist Excelsior niet meer in aanmerking voor een nieuw contract en liet vervolgens, vlak voor de sluiting van de overschrij- vingstermijn voor oud-profs (15 juli), zijn keuze vallen op de Schiedamse eerste klasser. Nieuw in de selectie van oe~ fenmeester Hans Kostense Is voorts Leen Gubbels van Heinenoord, die in het verle den enkele jaren bij HION speelde. Met de komst van dit tweetal, Peter Burger (Excelsior R) en Jan Vierge ver (DHS) heeft Hermes re delijk kunnen voorzien in het wegvallen van Co Gou- driaan, Eric van der Gaag, Leo van Hagen en Martin de Zwart, die allen zijn gestopt. Maassluis Korfbalvere niging CKC uit Maassluis heeft een sponsor weten aan te trekken. Maandag avond worden m de kanti ne van het CKC-compïex de contracten getekend. CKC gaat een verbintenis aan met Van der Meulen Shipstore in Maassluis voor drie jaar. Behalve trai ningspakken. shirts en tas sen ontvangt de Maassluise vereniging jaarlijks twee keer een geldbedrag. P.R.- functionans Frank Paloda- nus van CKC toonde zich uiterst tevreden met de overeenkomst „Zeker in deze tijd valt het met mee om een sponsor te krijgen. Het is een leuk cadeau voor de vier kampioenen die onze vereniging dit jaar telt," zei hij. De officiële presentatie van de nieuwe outfit is begin september. VRIJDAG 26 JULI Tenni«: Toernooi Los Bigoles Schie dam (C, O): Voelbaf: SFC op trai ningskamp In Zeist: Harensoflbal: 19 00 Eurostars-Schiedam. ZATERDAG 27 JULI Tonnis: Toernooi Los Bigotes Schie dam (C. O), Damessoftbal: 11.00 Rayonieam ZuidWest Nederland Town of Rotierdam/New York (lerrein Schiedam, 3portpark Harga), 16.00 Rayönieam ZuidWest Nederland— Town of Rotierdam/New York; Voet bal: SFC op trainingskamp in Zetsi, 15 00 Lenig en SnelSVV. ZONDAG 28 JULI Tennis: Toernooi Los Bigotes Schie dam (C, D), Honkbal: 14.00 Schie damDucks, 14.30 HolyCA Zwijn- drecht. 14.00 LaakkwartierGophers (terrein ADO): Damessoftbal: 18 00 Rayonteam Zuid-West Nederland Town ol Roiterdam/New York (terrein Gophers, Maassluis); Cricket: 11.00 HBSExcelsior'20, 11.00 Hermes DVS-Sparta: Voetbal: SFC op trai ningskamp In Zeist. Schiedam - De softbalsters van Schiedam hebben ïn'd<j! kwartfinale van de bekercompetitie een 'grote onbekende getroffen. De formatie van trainer-coach Kees Bol mj>eC zondag 1 september (aanvang 14 uur) op reis naar Gronin gen voor een eenmalige confrontatie met Caribe. Deze no'or? delijke opponent komt uit in het rayon Groningen, twee klassen lager dan Schiedam. Cor van der Velden: „Het is vooral een mentale kwestie." Schiedam In het begin van het honkbalseizoen zag het er zo rooskleurig uit voor The Gophers. Wat nieuwe spe lers hadden de Maassluise honkbal vereniging sterker ge maakt in de breedte en tijdens de oefeneampagne wer den verdienstelijke resultaten behaald. Reden voor coach Cor van der Velden om uit te roepen, dat zijn team zich minimaal hij de eerste drie zou klasseren. „Anders heb ik gefaald," voegde de 48-jarige Schiedammer er aan toe. Het is allemaal anders gelo pen, In de competitie wisten The Gophers maar een keer te winnen en moeten zij genoe gen nemen met een plaats on der in de ranglijst. In de over enige tijd af te werken play offs, waaraan de nummers vier tot en met acht deelne men, moet het team van Van der Velden degradatie probe ren te voorkomen. Van der Velden, die aan zijn tweede seizoen bezig is bij The Gophers, denkt dat het vooral een mentale kwestie is dat zijn spelers niet tot de vereiste prestaties komen. „De eerste wedstrijd tegen Botlek won nen we nog, maar daarna heb ben we enkele- keren een on gelukkige nederlaag geleden en zijn we in een neerwaartse spiraal terecht gekomen. Op een gegeven moment wordt de druk van het moeten winnen te groot In de meeste duels gaat het een aantal innings goed, rnaar als we op achter stand komen, zie je de koppies al naar beneden gaan. Ze ver geten dan dat een achterstand van vier of vijf punten bij honkbal mets voorstelt Zeker niet op ons niveau. Daar zitten echt met van die kanjers bij. Dan worden er fouten ge maakt, die normaal niet voor komen. Op kritieke momenten falen we Raadsel „Het vreemde is." vervolgt hij, "dat de problemen per wed strijd verschillen. De ene week komen we aanvallend tekort, de andere week spelen we verdedigend met best Een raadsel, wam eigenlijk hoeven we voor geen tegenstander on der te doen. Maar het gebeurt te vaak dal we veel spelers op de honken achterlaten. Men sen die normaal een honkslag kunnen plaatsen, komen soms niet eens aan een slagbcurt toe. Helaas heb ik ook niet de beschikking over werpers, die constant de baas zijn over de slagman Ze kunnen het kar wei met afmaken. Zelf zal ik ongetwijfeld ook de nodige fouten hebben gemaakt. Toch heb ik geen grote verwijten van mijn spelers gehad, Er is weieens een verschil van me ning, maar altijd wordt dat uitgepraat We zitten met zija allen in de put. Met wat geluk moeten we er toch een keer uitkomen Van de goede wil van zijn jon gens is Van der Velden over tuigd. Over de traint ngsop- komst en -inzet in Maassluis kan hij niet meer dan tevre den zijn. „Ze gooien er beslist niet met de pet naar. Er wordt fanatiek getraind. De wil is duidelijk aanwezig Ik ver wacht van hen dat zij zich de komende tijd extra zullen ge ven. Als we maar weer eens winnen, dan slaat de vonk vanzelf over." zegt Van der Velden. Schouderklopje De Schiedammer begon 2ijn honkbakcarnère als speler bij SVV Daarna verhuisde hij naar Schiedam, waar hij later ook als trainer aan de stag ging. Vervolgens was hij enige lijd actief bij Groenoord. MSV (het huidige Gophers) en bij de jeugd van Neptunus In zijn eerste jaar bij de Maassluise club, waarin hij als vierde ein digde, coachte hij zowel Nep tunus als The Gophers. Dat werd hem toch een beetje te druk. zodat hij de eerste vere niging vaarwel zei Van der Velden- ..Af en toe is het voor een coach op de bank om moe deloos van ie worden Zelf ben ik behoorlijk fanatiek. Fouten die ontstaan als er gewerkt wordt, kan ik billijken. Maar als ik iemand op zijn eif-en- dertigst naar een bal zie gaan, zou ik zo het veld willen in springen om het zelf te doen Vroeger raasde ik er wel eens op los. Tegenwoordig kies ik de weg van de bezinning. Schreeuwen heeft geen zin. Een schouderklopje is vaak meer op zijn plaats leder mens heeft dat op zijn tijd no dig" Vurig hoopt Van der Velden dat The Gophers zich in de play-offs zullen handhaven. „Ik zou het doodzonde vinden voor de vereniging, als die te- rugmoest naar het rayon. Om straks weer tegen tweede en derde teams te gaan spelen is met aantrekkelijk en ook niet bevorderlijk voor de ledenaan- was. Als je ziet wat er allemaal in de kantine gebeurt en hoe veel er voor de jeugd en voor de softbalafdeling wordt ge daan. Het eerste team is toch het vlaggeschip en als dat niet draait werkt dat door in -de hele vereniging. Dan moet je weer onderaan de laddei; be ginnen x

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2