I Vlaardingen: punt achter onderzoek in Broekpolder) w CDA' er springt in opgelost conflict Rijnmond gaat Rijker saneren H ii $i; V1AARDIN6S DAGBLAD SGHIfDAMSGHE COUBANT NIEUWE WIEG COURANT Maarten 't Hart m 'Klasgenoten' 'RECEPTIE VAN EEN UUR GEEN KWESTIE VAN RANG OF STAND' Succes voor Remi Poppe: Weer dure reparatie Dauw- zwemmen in Groenoord Geen woningbouw complex Rode Villa': geld terug Wijkverpleging wil dag en nacht bereikbaar zijn Wvf3?E>" Windmolens in Oranj epolder Schiedammers doen mee aan volkspetitie Hiroshima- herdenking Surfers op herhaling VKIJDAG 2 AUGUSTUS 1985 Maassluis De schoolklas van meester Cor dial van de Dr. Kuyperschool kende in het schooljaar 1954-1955 een heel bijzondere leer ling. Wat schuchter, verlegen bijna volgde Maarten de lessen van de strenge, maar recht vaardige onderwijzer. Later* zou Maarten 't Hart uitgroeien tot één van Neer lands meest gelezen schrijvers. Al meer dan een miljoen hoeken van zijn hand gingen reeds over de toonbank. Van 'Een vlucht regenwulpen' is een film gemaakt, die vanavond op de Belgische televisie (BRT 1) te zien is. In de tweede aflevering 'Klasgenoten' van Koos Postema staat morgen de schoolklas van Maarten centraal. De schrijver ontmoet dan weer zijn toenmalige klasgenootjes. Een ont roerend weerzien met bekenden. Niet alleen de carrière van Maarten 't Hart staat centraal, - ook de oud-klasgenootjes komen ruimschoots aan bod. Het programma begint om 21.20 uur en wordt uitgezonden door de VARA. Schiedam Tuinman. J.H. Olst- hoorn verlaat na een dienstver band van ruim 37 jaar de Schie- damse plantsoenendienst. Hij re- cïpi^ert vrijdag 23 augustus var. kwart over vier tot kwart over vijflin de kantine van het stads kantoor. Op die zelfde plaats, een week later, is daar de afscheidsre ceptie van CJ. Vermeulen, chef van de afdeling financiële zaken van de hoofdafdeling administra tieve en economische zaken. Hij was veertig jaar in dienst Zijn re ceptie duurt een half uur langer dan die van Olsthoom, namelijk van vier uur tot half zes. Maakt de gemeente onderscheid en krijgt de ene ambtenaar een kortere receptie aangeboden dan de andere? „Nee hoor", zegt een woordvoerder, „dat is geen kwes tie van rang of stand. Het wordt aan de mensen zelf overgelaten. Dat pakt soms heel verschillend uit. Soms wil iemand op tijd thuis zijn om te eten met zijn familie, in andere gevallen kan zo'n receptie tot half zes uitlopen. Dat hangt er maar van af. Het kan ook zijn dat er andere activiteiten in de kanti ne zijn, waardoor een receptie soms iets later kan beginnen. En watje ook ziet is dat niet iedereen zin heeft in zo'n lange zit Nee, aan klasseverschil doet de ge meente niet meer." VJaardingen Wederom moest de politie bemiddelend optreden toen een reparatie aan een krik, uitgevoerd door een in Vlaardïn- gen verblijvende zigeunerfami lie, volgens de opdrachtgever veel te veel moest kosten. De eigenaar van een bandenser- vicestation moest voor de repara tie 7.250 gulden neertellen. Een nieuwe krik kost ongeveer 2.000 gulden. De man weigerde te beta len en schakelde de politie in. Voor de vierde keer in korte tijd moesten agenten bemiddelen en het lukte om de prijs omlaag te krijgen. Ook een werkneemster van een winkel aan de Rutget- straat in de Westwijk in Vlaar- dingen stond heel raar te kijken toen zij de prijs hoorde voor het slijpen van twee messen en een schaar: 200 gulden. Door de poli tie daalde de prijs van het slijp werk aanzienlijk. De politie geeft het advies om ui terst behoedzaam te zijn en dringt erop aan om eerst goede afspra ken te maken over de prijs en deze zonodig schriftelijk vast te Schiedam Een uitdaging voor gewone zwemmers, een peule- schü voor de berenploeg: zater dag 17 augustus om zes uur in de ochtend een partijtje dauwtrap- pen in bad Groenoord. Na afloop voor de deelnemers een sportief ontbijt De stichting trakteert ie dereen: een dauwdruppel van kunststof en een balpen. Voor 5,75 per persoon kan men zich opgeven bij J.P. van de Linde, te lefoon 706971. Vlaardingen Rijnmond mag wat de gemeente Vlaardingen be treft een punt zetten achter het nader onderzoek naar de veront reiniging van de grond in de Broekpolder. Uit de eerste voor lopige resultaten, die door ge meentewerken zijn bestudeerd, blijkt volgens wethouder Goudri- aan zonneklaar dat woningbouw niet mogelijk is. Hij zal na de va kantie in een gesprek met Rijn mond aandringen op een onder zoek naar de maatregelen, die moeten worden genomen om de tweehonderd hectaren zwaar ver vuilde grond te bebossen. Er moet snel een einde komen aan de on zekerheid over de bestemming van de Broekpolder, vindt de gemeente. „Die hele affaire speelt nu al acht jaar. Je kunt na tuurlijk blijven onderzoeken tot je ons weegt", zegt Goudrïaan. ..maar gebouwd wordt er tóch niet. Bouwers verlangen van de gemeente een certificaat, dat de grond schoon is Dat kunnen wij nooit geven," Volgens Goudriaan zou het van bestuurlijk fatsoen getuigen, als Rijnmond nog voor haar opheffing de Broekpolder-knoop' doorhakte. Uit een uitvoerig onderzoek dat het Heide- mij Adviesbureau in opdracht van Rijn mond deed. bleek dat er bijzonder hoge kosten verbonden zouden zijn aan sane rende maatregelen in de Broekpolder. Een metershoge afdeklaag van schone grond en regulering van het grondwaterpeil zou den minimumeisen zijn. Het nader onder zoek bevestigt dat volgens Goudriaan al leen maar. Ook om het vervuilde gedeelte van de Broekpolder te bebossen moeten saneren de maatregelen worden genomen, maar die zullen veel goedkoper zijn, veronder stellen burgemeester en wethouders, ..Bo vendien, je kunt van de hele Randstad wel één grote huizenzee maken. Dat is toch ook niks?" Goudriaan ziet ook in de onlangs versche nen nota Randstad Groenstructuur van het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelij ke ordening en milieubeheer een pleidooi voor het bebossen van de Broekpolder. „Minister Winsemius constateert dat er in de Randstad een schreeuwend tekort aan recreatieve gebieden is. Wij hebben een hele lap grond liggen, die wij zo voor dag recreatie geschikt kunnen maken. Liefst zouden wij volgend jaar nog beginnen met bebossen. Want dan duurt het nog eens ze ker vijfjaar, voordat dat bos maar een beet je allure heeft." De Vlaardingse wethouder venvacht binnen twee drie weken een gesprek met vertegenwoordigers van Rijn mond te kunnen hebben. ?lllIIIIIII[]I!il[lIlUlilllllllll[llUtf[IMIIIIIlilll!ll!llllll]||l|]]l!llllllllllllllfllll!lllllllll)lllIlllllII|lllll[|Fllli|]|]|iillllIii]||l|||||lil[!l[[fl[|||||lii[l!lI[l||llII!lll||Ii|[llll!ll!lll]lllII|]illl(tlllItllllMllini!ll(l!IMif^ Ohlsen: rechtszaak tegen Maassluis Verpleegkundig directrice De Frel-Schop: „Ziekenfond sen blij." Schiedam De Kruisver eniging Schiedam streeft naar een werkformule, waardoor zij 24 uur, per et maal bereikbaar zal,zijn. In december rekent men op een formatie-uitbrei ding met twee personen, waardoor de optie gehaald kan worden. De wijkver pleging zal dan ook 's nachts zorg kunnen verle nen. In principe streeft men er naar om komende maand al voorzichtig proef te draaien, maar het zal dan alleen nog gaan om telefonische bereik baarheid. Wijkzorg kan dan nog niet 's nachts worden gerealiseerd. Dat die ontwikkeling gaande is, bleek gistermiddag op een bescheiden feestje in het Sehielandziekenhuis, waar verpleegkundig directrice Cor- ry de Frel-Schop de nieuwe afdeling dagverpleging offi cieel openstelde. Deze afdeling telt zes bedden, bestemd voor mensen die 's nachts niet in het ziekenhuis opgenomen hoeven te worden. Na een ing reep, die enige nazorg vereist, kan men hier terecht. Op den duur zullen er nog twee bed den bijkomen. „De ziekenfondsen zijn blij met die ontwikkeling, want behalve dat het voor de pa tient fijner is, is het ook goed koper." aldus mevrouw De Frel. De afdeling staat onder leiding van An van Geene en Riet Vermeer, die samenwer ken met een leerlingverpleeg- ster. Gisteren kondigde de di rectrice aan, dat volgende maand weer enkele afdelingen zullen sluiten, als gevolg van de fusie van twee ziekenhui zen tot Schieland. De wijkverpleging staat los van het ziekenhuis, maar de betere bereikbaarheid die beoogd wprdt speelt wel de ontwikkelingen in de kaart. qW!*' Jtf ïgBS? Maassluis Delhof BV en Van Mierlo Beheer BV in Rijswijk hebben een proces aangespannen tegen de gemeente Maassluis. De firma's, met daarin opgenomen Ohlsen Holding BV, willen van de gemeente de koopsom terug van een stuk grond aan de Govert van Wijnkade. Op die loca tie stond de Rode Villa, waarin de gemeentese cretarie onder was gebracht. Ohlsen Holding, inmid dels opgegaan in de twee andere firma's, kocht de grond van de gemeente aan het eind van de ja ren zeventig voor 1.750.000 gulden om wo ningbouw te realiseren. Daar is het tot op heden niet van gekomen. Naast deze loodsen van Smit Tak is weinig bedrijvigheid. Het is maar de vraag of er ooit nog gebouwd zal worden op de plaats waar eens de Rode Villa stand. Schiedam CDA-veteraan Jaap van Katwijk neemt geen genoe gen met het compromis, dat be reikt is in het conflict tussen de ambtenarenbonden en B en W van Schiedam. Hij wil wel eens weten, of het nu juist is dat B en W de 1,7 miljoen gulden die door het rijk voor herbezetting be schikbaar zijn gesteld, nu voor andere doeleinden gebruikt heb ben, namelijk behoud van be staande arbeidsplaatsen. Van Katwijk heeft daarom schriftelij ke vragen gesteld aan. het college. Hij doet dat aan de hand van een artikel uit het RN van 26 juli,* waarin Gerard van Marsbergen, woordvoerder van de ambtena renbonden, uitlegt hoe B en W uit een penibele situatie zijn ge red. Van Katwijk wil hier het fij ne van weten. Volgens Van Marsbergen was het zo, dat op grond van twee bezui nigingsoperaties ambtenaren ontslagen zouden moeten wor den. In tegenstelling tot wat de gemeenteraad wilde, hadden dat gedwongen ontslagen geworden. B en W hebben dat voorkomen door van het geld voor herbezet ting gebruik te maken, aldus de woordvoerder van de ambtena renbonden. Echter, waarom de bonden hieraan hebben meege werkt, is omdat tenminste ontsla gen voorkomen konden worden en het effect voor de werkgele genheid vergelijkbaar was. Midden-Del Gand In het open weidegebied tussen Delft, Schie dam, Vlaardingen en Maassluis moet 'grote zorgvuldigheid' wor den betracht bij de bouw van windmolens. Het Samenwer kingsorgaan Westland vreest dat anders een versnippering van het landschap optre&dt, waarbij de windmolens het beeld van de polder gaan bepalen. Ook in natuurgebieden moet plaatsing van windmolens wor den voorkomen, vindt het Sa menwerkingsorgaan van de Westlandse gemeenten. Klein schalige toepassing vindt men in orde. Het Westland is benieuwd naar de herziening van het streekplan Zuid-Holland-West, waarbij gedacht wordt aan een groot windmolenpark met dertig turbines van elk een megawatt. De Oranjepolder tussen Maas sluis en Hoek van Holland wordt In dit verband als één van de mo gelijke vestigingsplaatsen ge noemd, Onduidelijk is echter nog wat dan de consequenties voor de glastuinbouw zullen zijn. Juist hierdoor heeft het Westland zich voorlopig tegen deze locatie uit gesproken. De Oranjepolder is eerder ook al genoemd als ge schikte locatie voor Sun City, een soort Keukenhof maar dan ge richt op glastuinbouw. In 1980 werd de Rode Villa gekraakt. Jongeren wilden het monumentale pand behouden voor Maassluis. Zij slaagden er niet in en het pand werd toch afgebroken. Rijnmond weigert een verkla ring van geen bezwaar af te ge ven voor woningbouw en ook de daarop volgende Arob-proeedure baalde niets uit „Er is met die grond dus niets te beginnen", al dus de heer Ohlsen, namens de eisende firma's. „Wij kregen, toen we het terrein kochten, de toezegging van de gemeente dat we woningen konden bouwen. Die toezegging heeft Maassluis niet hard kunnen maken en daarom willen wij ons geld terug. Inclusief rente uiteraard." In to taal gaat het om bijna drie mil joen gulden. Ohlsen voelt zich zeker „Wij hebben van alles geprobeerd, maar Rijnmond geeft geen ver klaring. Wij willen wel, maar we mogen niet Kantoren raak je in Maassluis niet kwijt, dus daar hoeven we al helemaal niet aan te beginnen. Ik denk dat we vrij sterk staan, maar laat de rechter dat maar beoordelen." Verzet Toen het huidige stadskantoor nabij winkelcentrum Konings hoek gereed kwam, verhuisde het personeel, dat werkzaam was in de Rode Villa, mee. Het pand kwarn leeg te staan en de ge meente verkocht de grond aan Ohlsen Holding BV. Toen kwa men Maassluise jongeren in ver zet Zij wilden het monumentale pand, waar velen aan gehecht waren, voor Maassluis behouden. Vijftien jongens kraakten het pand, maar op bevel van de rech ter moesten zy de villa veria ten. Binnen een dag werd het pand gesloopt, omdat de gemeente dacht dat er op korte termijn wo ningbouw gerealiseerd zou wor den. Dat bleek niet het geval. De verschillende ontwerpen van Ohlsen Holding konden niet de goedkeuring wegdragen van het gemeentebestuur. „De meest onmogelijke plannen hebben we moeten beoordelen", aldus Arjan Korthout van de af- door Chris Woerts Schiedam Het openbaar lichaam Rijnmond heeft bevestigd, wat Remi Poppe al jarenlang beweert: dat het terrein van de galvani- seerfabriek Bijker aan de Bettoweg in Schiedam zwaar verontreinigd is met chemicalién. Rijnmond wil nu in overleg met de ge meente Schiedam onder zoeken, hoe de sanering het best kan plaatsvinden. Tot op een diepte van tweeëneenhalve meter is de bodem vervuild met cy- anïden, olie en zware me talen. Ook het grondwater is hierdoor besmet. Toename is echter te vre zen, aldus Rijnmond, om dat er op het terrein van Bijker nog chemicaliën zijn opgeslagen. Nog deze maand wil men deze bo vengrondse opslag verwij deren. Rijnmond trekt hiervoor 85.000 gulden uit, welk geld gehaald wordt uit het milieu-actiefonds. Omdat het om boven grondse opslag gaat, kan geen beroep worden ge daan op de interimwet bo demsanering. Als de bovengrondse op slag weg is, blijft direct en frequent contact met het gif in de bodem mogelijk, al direct bij betreding van het terrein, aldus Rijn mond na een oriënterend ondeizoek. Met de sane ring mag daarom niet lang worden gewacht. De Vlaardingse milieu-ac tivist Poppe zei dat in 1977 al. Hij eiste onlangs het af treden van de verantwoor delijke gecommitteerde van Rijnmond, Leni van Rijn - Vellekoop. deling kabinet en juridische za ken. „Woontorens van 26 hoog. dat gaat natuurlijk niet Toen hebben wij als gemeente gezegd: tegen een woontoren van acht verdiepingen hebben wij geen bezwaar en aan zo'n plan werken wij mee." Dat plan kwam er uiteindelijk, maar toen gooide Rijnmond roet in het eten. Korthout: „Als Ohl sen in 1979 of 1980 met een goed plan was gekomen, was er ver moedelijk niets aan de hand ge weest, Toen hadden we nog met de provincie le maken, nu met Rijnmond. De eisen die worden gesteld zijn in de loop van de ja ren ook veel zwaarder geworden. Rijnmond acht de locatie nu niet geschikt voor woningbouw en daar kunnen wij ook niets aan doen. In het bestemmingsplan staat ook dat het gebeid voor in dustriële doeleinden gebruikt moet worden." Rijnmond geeft de voorkeur aan een industriële vestiging. „De mi lieu-eisen zyn verscherpt en dat is ook één van de beweegreden van Rijnmond geweest. Er moet nog een oriënterend onderzoek komen naar de bodemgesteld heid. De luchtverontreiniging, stankoverlast en het woonmilieu spelen ook mee", aldus Aijan Korthout, Gelijk De krakers van 1980 hebben nu toch gelijk gekregen. Zij waren tegen een snelle afbraak van het pand, verloren de strijd, maar ko men nu toch als morele winnaars uit de bus. De gemeente Maassluis gaat in verweer tegen de eis van Ohlsen. Korthout „Wij hebben alles ge daan wat in ons vermogen ligt om woningbouw gerealiseerd te krijgen. Hebben ons altijd positief opgesteld, maar aan het onmoge lijke kunnen wij ook niet vol doen, Wij achten ons niet verant woordelijk voor het niet door gaan van de plannen. Nee, de ge meente heeft nooit overwogen om de grond uil eigen beweging terug te kopen. Zal ook niet ge beuren." Half oktober ontmoeten de beide partijen elkaar voor het eerst voorde Rotterdamse rechtbank. Schiedam Op de welzijns- markt. zaterdag 3i augustus, haakt het comité Schiedam Te- gen Kernbewapening in op de landelijke handtekeningenactie die moet uitmonden in een volk spetitionnement aan de regering en Tweede Kamer. Die zelfde dag vindt in Woensdrecht de lan delijke start plaats van de actie te gen de komst van kruisraketten. Enkele dagen eerder, dinsdag 27 augustus, venvacht het Sehie- damse comité zoveel mogelijk or ganisaties in basisschool Hei Startblok aan de Burgemeester Van Haarenlaan 871. Hier houdt men een informatieve avond, waarop plannen voor acties be- - sproken worden. Het is de bedoe- ling om rond 26 oktober het kabi net de handtekeningen aan te bieden, een kleine week voor de spannende datum: op 1 novem ber gaat de regering beslissen over de raketten. Onder het mot to 'Help de kernwapens de we reld uil, om te beginnen in Schie dam' bemant het comité tot die tijd elke zaterdag en donderdag avond een informatiekraan) op - de Hoogstraat, nabij de Wereld winkel. In september gaat men elke avond op pad. Hiertoe wordt een compleet stratenplan uitgewerkt. Ook wordt er gewerkL aan een plaatselijk aanheveiingscomité en komen er extra stembussen in de wijken, waar men de door het Komitee Kruisraketten Nee (KKNj toegezonden kaarten in kan stoppen. Vlaardingen Centraal tijdens de derde Hiroshima-herdenking dit jaar staat de hoop. De Vlaar dingse Vredesbeweging, IKV, Vlaardingen tegen kernbewape ning en 50+ tegen kerngeweld. heeft ook dit jaar de organisatie in handen. Op 6 augustus zal de herdenking plaatsvinden met een stille tocht, die om twaalf uur start bij molen Aeolus aan de Korte Dijk en voert naar het rosarium bij het Holyziekenhuis Daar zal een Ja pans boompje worden geplant. Witte of zwarte kleding is ge wenst Het is dit jaar 40 jaar geleden dat de atoombommen vielen op res- pectievelijk Hiroshima en Naga saki. Vlaardingen Het succes van de eerste windsurfvakantieweek eerder dit jaar was dermate groot, dat er nu een tweede op het pro gramma staat. In de week van 12 tot en met 16 augustus kan een ie der, die het surfen onder de knie wil krijgen, terecht op het Plas sen gebied aan de Schenkeldijk in Maassluis. Dagelijks wordt dan van 10.00 uur tot 16.00 uur lesgegeven door deskundigen. Surfmateriaal \s beschikbaar voor de deelnemers. De kosten verbonden aan de cur sus bedragen 100 gulden per per soon. Van te voren aanmelden is wel noodzakelijk, omdat er maar 16 deelnemers geplaatst kunnen worden. Opgeven kan bij het bu reau sportieve recreatie van de gemeente Vlaardingen, tel. 01.0- 35.58.88, toestel 169 of 249,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1