Eikelenboom vraagt GS om onderzoek in Drieëen-Huysen ontvangt I Jan in 't Hout: bijna Brabants STORM KAN DE RIGEL NIET STOPPEN 1B1 VLAARDINGS DAGBLAD SCHIECAMSGHI COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT i De Dijk lééft op bij Anneke RET komt buurten met oog op lijn 1 Scholen genoeg Ruiten kapot 5'Regentenmentaliteit Politie staat voor raadsel Surfer breekt arm 'De Bever mooie plek voor bouw verenigingen' Petaio vertrekt uit Vlaardingen >nde kge- kele dion □WATERWEG MAANDAG 5 AUGUSTUS 1985 Anneke Saruoco beleeft haar première als zangeres. Ademloos luistert De Dijk toe. Schiedam Het kwam allemaal wat traag op gang, de regen was tenslotte een ongenodegast, maar latèr in de avond werd het toch nóg gezellig. Onder de zoete to nen van Anneke Saruceo's ge durfde zang vergat clubhuis De Dijk" prompt dat het een beetje sfeerloze zaterdag was geweest Er waren veel te weinig bezoe kers naar de Westfrankelandse- dijk gekomen om het kwallebal- len tot een aanschouwelijke ver toning te maken; het ging dan ook niet door. De tegenstanders, van een jongerencentrum aan de andere kant van de Nieuwe Wa terweg, hadden het eveneens la ten afweten. Dus werd het bron- stigstemgeluid van de jonge Gor- zense zangeres Anneke Sarucco Het klapstuk van dé avond. Jon gerenwerker Kees te Gussinklo probeerde er tot die tijd nog best wat van te maken: hij wist de jon geren na veel getier toch nog zo ver te krijgen dat zij spelletjes gingen doen en trad als beloning op- als .Meat Loaf, waarmee hij ondubbelzinnig aantoonde dat hij. daar een bijzonder geschikt pos tuur voor heeft „Alleen je hoofd heb je niet mee, Kees," zeiden de plaaggeesten van De Dijk- De hele dag zat het clubhuis met lekkage, maar steeds wist men dat provisorisch te verhelpen. Wie zeildoek over het clubhuis ziet hangen, weet waar het toe dient Schiedam Met het oog op de verlenging van tramlijn 1 van de Broersvest naar Woudhoek- Noord, die donderdag 5 septem ber een feit is, komt de RETT en kele malen buurten in Schiedam. De infobus van- de RET, houdt een expositie over het nieuwe traject geeft informatie over de faciliteiten van de tram/treinhal- te bij station Nieuwland en heeft nieuwe folders: waarin feoten staan over allerlei andere wijzi gingen in het openbaar vervoer. In Rotterdam is immers ook veel veranderd door de komst van de métro naar het Marconiplein in april 1986. Die wijzigingen heb ben betrekking op de buslijnen 52 (naar Vlaardingen), 53 (naar Ke- thel) en 58 (naar Woudhoek) en op tramlijnen 1, 4,6 en 8. Vanaf 13-augustus zijn de nieuwe fol ders verkrijgbaar. De infobus staat dinsdagochtend 13 augustus bij het Hof van Spa- land, de donderdag daarna op de Grote Markt, donderdag 22 au gustus in RotterdanvWest op het Grote Visserijplein, een dag later weer op de Grote Markt, dinsdag 27-augustus weer in Groenoord én' donderdag 29 augustus op nieuw in Rotterdam-West. Schiedam In ieder geval tot 1989 komen er in Schiedam geen scholen bij. Het bijzonder onder wijs heeft afgezien van extra aan- i vragen voor financiering en ook' de gemeente zelf beeft geen be hoefte aan niéuwe instituten vcor het openbaar basisonderwijs. Burgemeester en wethouders zien er' dan ook geen heil in om een nieuw scholenplan vast te stellen. Vlaardingen Baldadige jonge lui vernielden vrijdagavond in de Talingstraat twee ruiten van een woning. Toevallig passerende agenten gingen de jongen achter- na en konden een 18-jarige man inrekenen. De relschopper had I Stemverklaring voor zijn daad. Zijn maatjes zijn nog voortviuch- tig. maar de politie denkt op kor- te termijn meer arrestaties te ver richten. Vlaardingen S. Eïkelen- boom uit Sint Willebrord, zoon van een bewoonster van het bejaardencomplex Drieëen-Huysen in Vlaar- dingen, heeft gedeputeerde staten gevraagd stappen te ondernemen tegen de alge mene stichting tot huisves ting en verzorging van be jaarden (ashvb). Hij verdenkt die stichting van ge sjoemel bij het berekenen van servicekosten. Directie en be stuur van de ashvb beschuldigd hij van een 'regentenmentaliteit, zoals in weeshuizen uit lang ver vlogen tijden'. Het accountantskantoor van de Vereniging van Nederlandse ge meenten heeft zich bereid ver klaard om met Eikelenboom over de jaarrekeningen te praten. Dë man uit Sint Willebrord be weert, dat dat kantoor 'achteloos en ten onrechte' de jaarrekenin gen van dé stichting heeft goed gekeurd. De bewoners zouden zo voor een kapitaal bedrag zijn be- stuur van de ashvb de geheim- nadeeld. Zij zouden in de afgelo- houdingsplicht van de directieie pen tien jaar tonnen teveei aan den van het accountantskantoor servicekosten hebben betaald- opgeheven. Dat gebeurde echter Om het verhelderende gesprek al twee maanden geleden en Ei- mogelijk te maken heeft het be- kelenboom is verbaasd dat hij er sedertdien niets meer van heeft gehoord..Blijkbaar is de kwestie voor het kantoor een heet hangij zer", concludeert Ei kelen boom. Hij vindt dat de goedkeurende verklaringen over de jaarreke ningen moeten worden ingetrok ken. Eikelenboom neemt het in zijn brief aan GS ook op voor de be woners, die onlangs een handte keningenactie hielden om de ge meente te bewegen tot een on derzoek naar bet gedrag van di recteur G.J. Verburg van de stichting. Hij vraagt GS hetzelf de, „want het gemeentebestuur van Vlaardingen meent alle ver antwoordelijkheid te kunnen af wijzen." „Ik kan mij niet voorstellen datu slechts interesse hebt voor de ex ploitatieresultaten van de stich ting en voorbij gaat aan de men selijke aspecten", schrijft Eike lenboom. „Bejaarden hebben recht op een menswaardige be handeling. Directeur en bestuur van de stichting huldigen deze opvatting blijkbaar niet" Eike lenboom beschuldigt wethouder mr. Mariette Hoogendijk, de voorzitter van het bestuur, ervan dat zij de bejaarden niet serieus neemt. Maassluis De eerste te genslag werd verwerkt zo als het een echte zeékadefc betaamt: manmoedig. Door het .- slechte weer op de Noordzee kon de Rigel, het vlaggeschip van het trotse Maasluisse zeekadetten- korps, zaterdagmiddag niet uitvaren. „Het is veel te gevaarlijk. Op zee zijn golven van meer dan vier meter hoogte. Dat is geen doen. Je moet niet vergeten dat het voor de meeste zeekadetten pas de eerste reis is", aldus commandant A. van Bedaf. De zeekadetten zette nu pas in de avonduren koers naar Portland, waar het korps de gast is van be door Chris Woerts vriende Engelse zeekadetten. „In alle opzichten een historische reis", aldus een enthousiaste com mandant „In Engeland is don derdag een royal review. Engelse zeekadetten ontvangen dan on dermeer prins Philip, de man van koningin Elizabeth. Hij brengt een bezoek aan een En gels schip en aan ons. Absoluut uniek, omdat het pas voor de eer ste keer is dat er in Engeland een ioyai review wordt gehouden en wij zijn als enig buitenlands korps daarvoor uitgenodigd. Deze reis is echt een hoogtepunt in ons be staan." De Maassluisse zeekadetten heb ben zich uitstekend op de reis voorbereid. In de wintermaan den werden diverse cursussen gevolgd om niets aan hét toeval over te latenl Ook de Rigel ver-: keert in èèn meer dan uitsteken de conditie. „Het schip is vorig jaar in dok geweest en is hele maal door de jongens en meisjes van het korps onder handen ge nomen. Een hele klus, maar ie dereen heeft zich voor 100 pro cent ingezet Het was geen ge makkelijk werk. Het doet je ech ter goed als je jongens met de rug De kadetten krijgen voor het vertrek naar Portland een sweater. in het water ziet liggen om de romp af te bikken", kijkt de com mandant tevreden terug op die periode. Iii trek Het kadettenkorps Maassluis Is in trek. In september worden weer 'nieuwe kadetten geplaatst, maar de commandant heeft inmiddels een waehtlijstje. De zee trekt en blijft trekken, ook onder" de he dendaagse jeugd. „Bij ons krijgen de kadetten een gedegen oplei ding. Zeker geen gemakkelijke, want de cursussen zijn best pittig. In de wintermaanden, als de ka detten aan boord zijn, dan zitten ze zeker twee uur in de klas om lessen te volgen. Op alle gebied. Het yaarregelement moeten ze weten, ze krijgen les in navigatie en noem maar op. Ook praktijk- dingen -leren ze. Knopen, split sen, dat hoort er immers ook bij. Wij willen de jongens en meisjes een goede opleiding geven, ze zee-minded maken. Want daar Is het toch allemaal op gericht. Je ziet ook veel kadetten later terug op de vaart", aldus A. van Bedaf. De discipline aan boord is streng. Rangen en standen, iedereen weet zijn of haar plaats. De com mandant „Discipline op een schip is onontbeerlijk. Een schip zonder discipline bestaat niet, dan wordt het een rotzooide. Ook in ons korps hebben we rangen en standen, net als in de burger maatschappij. De kadetten weten dat Zo leren ze alvast hoe het er in de praktijk aan toe gaat en dat is een voordeel. Komen ze niet meer voor verrassingen te staan. Ja, ik weet dat een hoop mensen raar tegen het uniform op kijken, maar door de uniformen zie je juist het verschil. Het heeft niet met militarisme of zoiets te ma ken. Ben je gek, dat denken de mensen maar al te snel." Meisjes Vijf meisjes maken de oversteek naar Portland mee. „We zijn ui termate geëmancipeerd", aldus Van Bedaf- „Toen we in 1979 de beschikking kregen over de Ri gel konden we ook met meisjes de zee op. Daarvoor was het echt schipperen. Op de Lamaire, ons vorige schip, hadden we geen aparte accommodatie voor de meiges en dat gaf natuurlijk pro blemen. Op de Rigel hebben we die mogelijkheden wel." Het zomerkamp, zoals de kadet ten het uitstapje betitelen, is een jaarlijks terugkerende happening die zich echter meestal in Neder land afspeelt Mede door. het ge brek aan geld binnen het korps. „Het is ieder jaar weer aanmod deren", weet Van Bedaf als geen ander. „Vorigjaar waren we tien duizend gulden kwijt aan stook kosten. Dat is het totale bedrag dat er jaarlijks aan contributie binnenkomt Je kunt dan geen kwast of een pot verf meer ko pen. We moeten steeds acties voeren en bij bedrijven aanklop pen om geld los te krijgen, An ders redden we het gewoon niet. Gelukkig hebben we voor deze reis steun gehad van enkele ano nieme gevers, anders hadden we de trip misschien nooit kunnen maken." De zeekadetten hopen in de toe komst op meer financiële injec tie^ van het bedrijfsleven. „We verrichten tenslotte nuttig werk", aldus de commandant van het schip. De rederijen heb ben ook voordeel van ons oplei- dingswerk." Jaloers kijken de Nederlandse kadetten dan wel eens in de rich ting van de Engelsen, Van Bedaf: „Daar is het een semi-marine-in- stelling. Als een nieuwe kadet ge plaatst wordt is een briefje naar de marine voldoende voor het krijgen van een uniform en een complete uitrusting. Dat is met ons dus niet zo. De Engelsen be schikken over veel meer geld dan wij." Voor het vertrek uit Maassluis kregen de kadetten van de Stich ting de vrienden van de Rigel, een ondersteunend comité, een sweater met het embleem van het sterrenbeeld Rigel. Schiedam Jan in 't Hout heeft familie wonen in de Som- melsdijksestraat. Hij was dus uitgenodigd voor het straat feest, afgelopen zaterdag. En terwijl het feest in volle gang was, mompelde hij onder zijn rossige snor vandaan dat het „toeh een verdomd uniek straatje is, met een bijna Bra bants sfeertje." Hij vond het gezellig. „En ik weet wat ik zeg: ik ken Schiedam goed, ben In heel wat buurten ge weest, maar zo'n sfeertje als hier zie je nergens. Brabant, precies Brabant. Ik ga daar vaak naar een boerderij, ken daar ook de mensen. Je kunt daar van alles buiten laten staan, ze pikken niets van je. Nou, dat zie je hier ook. Maar moet je eens een paar straten verderop gaan kijken. Kijk dan maar uit voor je spul len." Jan in 't Hout was de enige niet, die voor zo'n betoog de feeststem ming even aan de kant zette. Want een feestje mocht het zijn, maar het belangrijkste was aan te tonen dal de Sommelsdijksestraat niet verloren mag gaan. Alle feestgangers vonden dat, ook al voordat de aanwezigheid van een tap van café Plantage zijn In vloed deed gelden. Een barbecue mid denin de straat, feestverlichting en slingers, ritmische gitaarmu ziek van John aan de Wiel en swingende akkoorden van piano- Paultje gaven ook 's middags al veel wandelaars in de Groene- laan de indruk, dat er in de Som- melsdijkse weer een koninginne dag aan de gang was. De regen zorgde er echter voor, dat veel mensen thuisbleven. Zo had het CDA gebeld met de mededeling, dat enkele raadsleden 's avonds zouden komen, maar het klimaat van deze zomer weerhield hen er waarschijnlijk van- Muziek en barbecue ln een straat plaatsvindt. de Sommelsdijksestraat: een feestje zoals dat niet vaak midden- Vlaardingen Vlaardingse agenten deden zaterdagochtend in het Lickebaertbos een we! heel vreemde ontdekking. Een kin derwagen, een truitje en een col bert werden langs de kant van de weg gevonden. De kleren waren nat door de dauw en konden dus niet lang daarvoor waren achter- De agenten namen geen risico en sloegen direct groot alarm. Een zoekactie leverde echter geen re sultaat op. De politie staat voor een raadsel en ook de Maassluise politie kon geen helderheid in de zaak verschaffen. Oostvoorne Een Schiedam se surfer heeft zaterdagmiddag een paar angstige kwartiertjes mee gemaakt. Tijdens het surfen op het Oostvoom.se Meer viel hij door een windstoot op zijn plank en brak daarbij een arm. Een an dere behulpzame surfer bracht de man naar de wal, waar inmid dels de landrover van de politie was gearriveerd om de gewonde Schiedammer naar een arts te brengen. Schiedam Als rond Sin terklaas het nieuwe wijk centrum Schiedam-West in gebruik wordt genomen, kan verpaupering van het huidige noodcentrum De Be ver worden voorkomen door het in gebruik te geven aan enkele woningbouwvereni gingen en bijvoorbeeld de Patiëntenbelangenvereni ging Schiedam (PBVS). Dit idee leeft binnen de bewo- nersvereniging Schiedam-West, die het zonde zou vinden als De Bever leeg blijft staan. De vereni ging heeft de afgelopen jaren dankbaar gebruik gemaakt van de vroegere kleuterschool Kivé- Va (afkorting van Kinderen van één Vader). Het gebouw is nog in goede staat en heeft alleen eeri kleine opknapbeurt nodig. Probleem is echter dal noch de vereniging noch de gemeente Schiedam er zeggenschap over heeft. Het noodwijkcentxum is ei gendom van de vereniging voor christelijk onderwijs Schiedam. Nadat deze vereniging de nieuwe KivéVa-kleuterschooi bouwde op de hoek van Aieidastraat en Westfrankelandsestraat, werd het middenin een huizenblok staande schoolgebouwtje ver huurd voor wijkwelzijnswerk- Behaive het opbouwwerk en de bewoners vereniging maakte on der meer de Turkse vereniging er gebruik van. Het werd De Be ver genoemd, omdat het te berei ken is via een poort die aan de Van Beverenstraat begint. Het nieuwe wijkcentrum op de driehoek tussen Aieidastraat en Jan van Avennesstraat staat op een steenworp afstand van De Bever. Rond Sinterklaas ver wacht de bewonersvereniging Schiedam-West een officiële ope ning (B en W hebben daar reeds 7500 gulden voor uitgetrokken), maar voor die tijd zal de verhui zing al plaatsvinden. Vorige week nog is er over gesproken, wat er dan met De Bever moet plaatsvinden. „Er zijn nog geen concrete plannen," zegt Hans Coster van de" bewonersvereni ging. Als atelierruimte voor kunstenaars lijkt het ons niet ge schikt, daar zijn al zoveel scholen voor, Oefenruimte voor popgroe pen kan natuurlijk niet, midden in zo'n huizenblok. Sloop 20u doodzonde zijn, want het is een geschikt gebouw voor activitei ten, alleen de omwonenden zou den er grotere tuinen door krij gen. Daarom hebben wij gedacht: het is misschien aardig voor de Sehiedamse woningcorporaties." Coster: „Als de bouwverenigin gen van de SSSW erin stappen, komt daardoor woonruimte vrij. Sint Jozef heeft immers aan de Westfrankelandsestraat een wo ning als kantoor ingericht. Schie dam Vooruit heeft dat ook ge daan, tijdelijk. Bouwvereniging Eendracht zit op de Havendijk in een huisje. Welnu, douw 2e bij el kaar en je hebt De Bever gered. Blijft er een lokaal leeg, dan is dat misschien aardig voor de PBVS want die huist nu ook in een wo ning." Vlaardingen Koko Petaio heeft met zijn familie Vlaardin gen in alle stilte verlaten. Vrij dagavond werd plotseling beslo ten om een punt te zetten achter het verblijf Ln Vlaardingen. De familie Petaio, die ruim een maand geleden neerstreek op het terrein aan de Claudius Civtlis- laan, had nog ruim twee weken in de stad mogen blijven staan. Gedeputeerde Staten konden geen sleep vergunning aan het stadsbestuur verlenen. GS waren op vakantie en daardoor kon er geen beslissing worden genomen. De familie Petaio voelde zich thuis in Vlaardingen. Na eerst ge staan te hebben op de Claudius Civilisiaan, werd vertrokken naar het Erasmusplein in de Westwijk. Waar dé familie zo plotseling heen is getrokken is nog niet bekend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1