Wijnands botst met gemeente Maassluis Werk Beneluxtunnel: nauwelijks overlast Sint Jozef in de min KORTE METTEN Wraak actie ÏUARDINGS DAGBLAD SCHIEDAMSCHE GDURANI WILDWIL WATERWEG COURANT Spelletjes in streek museum DUBIEUZE HOL WETHOUDER VAN DER KNAAP Niet in de rij voor avondwinkels SSSW begint werk vlak voor zitting Cafés mogen tienmaal uur langer open EXPOSITIE VAN BLOEMEN, FRUIT EN GROENTEN WATERWEG WOENSDAG 14 AUGUSTUS 19S5 Maassluis Automobielbedrijf Wijnands is opnieuw aanvaring gekomen met de gemeente Maassluis Nu wil de gemeente verbieden dat een deel van de showroom ais verkoopplaats van tuinmeubelen in gebruik blijft. Gedwongen door de economi sche, recessie en om de werk gelegenheid voor vijftien per soneelsleden te behouden be sloot de directie van het be- •drijf om een deel van de show room onder te verhuren. „En door Chris Woerts dat na een gesprek met wet houder Van der Knaap", aldus Aad Wijnands. De rol van wethouder Izaak van - der Knaap, die onder meer middenstandsaangele genheden in zijn portefeuille heeft, riep gisteravond tijdens de commissie voor de be zwaarschriften de nodige vraagtekens op. Aad Wijnands: „Mijn broer Mart en ik hebben officieel om een gesprek gevraagd. We zijn bij de wethouder op kantoor geweest om over onze proble men te praten. De autobranche is ingezakt en wij willen alert reageren. De wethouder wees de suggestie om een levens middelenbranche te beginnen direct van de hand, maar hit kwam zelf met de mogelijk heid om meubels te verkopen. Wij zijn op zoek gegaan en kwamen met een kandidaat. Stelden de gemeente op de hoogte en tot onze verbazing kregen wij veel later van de gemeente bericht dat het niet mocht. Met geen woord werd gerept over ons gesprek met Van der Knaap." Ambtenaar Stolk, afgevaardig de namens de gemeente Maas sluis, suggereerde dat het om 'borrelpraat' ging. „Ik heb het bij de wethouder nagevraagd en hij weet van geen toezeg ging.'7 Wijnands verbolgen: „Wij vra gen niet voor nie*" -en ge sprek met de wethu c aan. Wij kunnen onder e, „rkla- ren dat hij de toezegging wél heeft gedaan." Gênant De discussie, die zich daarna ont spon in de commissie, was af en toe gênant. De firma Wijnands had een deskundige naar het stadhuis meegenomen en in zijn betoog veegde hij de vloer aan met de argumentatie van de ge meente. Ging in op de gebruiks mogelijkheden. „De teneur", al dus Wijnands' vertegenwoordi ger Mooimans, „van de stukken is duidelijk. Koste wat kost moet de verkoop van tuinmeubelen worden voorkomen. De bestem- Vlaardingen De auto van een bewoner uit de Anthonie Hein- siusstraat in Vlaar dingen is door onbe kenden vernield. Na dat de eigenaar zijn wagen had gepar keerd, ging hij even weg. Bij terugkomst bemerkte hij dat de auto was besmeurd met rode verf, de mo torkap bekrast, ,een band lek gestoken en de remleidingen door geknipt. Vermoede lijk betreft het een wraakactie. ming is industriegebied en er mag geen detailhandel worden gevestigd. Maar er worden ook sigaretten en andere artikelen in de autoshop verkocht en dat is ook detailhandel. Mag dat dan soms wel? De argumentastie van de gemeente is van bouwen op zand en niet op een rots, om een bijbelse term aan te halen." Mooimansging nog in op de juris prudentie op dit gebied, waarna ambtenaar Stolk niets wezenlijks kon aanvoeren tegen de argu mentatie van Wijnands. Hij kwam slechts tot: „Het college wil de verkoop van artikelen centra liseren rond de bestaande win kelcentra en daarom moet de meubelhandel er uit". Waarop Mart Wijnands reageerde met „In iedere andere gemeente zijn de toonzalen van meubels buiten de winkelcentra gesitueerd. In Koningshoek is niet eens ruimte om een showroom van enige al lure te vestigen." Aad Wijnands schetste toen de si- tuastie rond zijn bedrijf: „Op ver zoek van de gemeente zelf heb ben wij genoegen genomen met een locatie aan de Mozartlaan. Veel liever hadden we naast het politiebureau gestaan, maar daar had Verolme Electra bezwaar te gen en de gemeente zei toen: jul lie hebben vijftien man in dienst, Verolme Elektra 350. Ze vertrek ken uit Maassluis als we dat ter rein niet voor hen vrij houden. De gemeente heeft toen zelf een procedure in werking gesteld om ons geplaatst te krijgen aan de Mozartlaan. Daar was ontheffing voor nodig. In interne stukken wordt smalend over ons bedrijf gesproken. Een beschamende zaak, laat de gemeente blij zijn dat we de werkgelegenheid wil len behouden. Toen de gemeente ons benaderde om een stuk van de werkplaats af te staan aan Ge meentewerken waren er geen problemen. Dat was ook niet in overeenstemming met de be- De gebroeders Wijnands voor het garagebedrijf aan de Mo zartlaan. Een deel van de showroom is in gebruik als ver koopplaats van tuinmeubelen. De gemeente wil dat nu verbie den. stemming, maar toen kon het al lemaal wel. Als het de gemeente van pas komt is het geen pro bleem, maar andersom wordt'ge lijk in de pen geklommen." De leden van de commissie kon den slechts bevestigend knikken, terwijl de afgevaardigde van hei college er wijselijk het zwijgen toe deed. De commissie wijst nu advies uit aan het college. Burgemeester en wethouders nemen dan pas een definitief besluit. Winkeliers reageren gereserveerd Schiedam De winkeliers verenigingen in Schiedam staan vooralsnog niet te trap pelen om in te haken op de mogelijkheid, die de gemeente wil bieden om avondwinkels te openen. 4 Van verschillende kanten wordt gereserveerd gerea geerd op het plan, dat naar Rotterdams en Amsterdams voorbeeld is gemodelleerd en volgende week in de raads commissie voor algemene en bestuurlijke zaken wordt be sproken. Enkele woordvoerders nemen het het gemeentebestuur zelfs kwalijk dat zij vooraf niet ge hoord zijn. „Het is voor mij een volslagen verrassing", geeft Sjaak Zeeman, voorzitter van de Broersvest toe. „Wij hebben er in de vereniging nog "nooit over gesproken en ik moet zeggen dat ik het niet zo netjes vind uit de krant over het plan te moeten ver nemen, Ik kan inhoudelijk dan ook moeilijk een positief of negatief geluid laten ho ren." Hoewel het onderwerp in be stuursvergaderingen van het Hof van Spa!and ook nooit aan de órde is geweest, durft secre taris T. Bouma het aan te stel len dat er daar geen avond winkel komt. „Het leeft niet bij onze leden. Ons winkelcen trum ligt te geïsoleerd om er een rendabele avondwinkel te kunnen beginnen. Ik denk dat je het met zo'n winkel toch vooral van passanten moet hebben. Daarvan hebben we er hier gewoon te weinig." In zijn algemeenheid verwacht Bouma dat het een hele klus zal worden de a vond voorzie ningen praktisch te verwezen lijken. „Denk alteen eens aan het personeelsaspect. De werk tijden liggen nu niet bepaald gunstig." De- winkeliers van de Hoog straat bogen zich gisteravond voóri het eerst vluchtig over de materie. ,»Het zou misschien best" wel een aanwinst kunnen betekenen", verwoordt Chris Coppens het gematigd positie ve .geluid van die kant. Voor alsnog verwacht hij dat er weinig leden zijn die van de mogelijkheid gebruik zullen willen maken. „De meesten van ons verkopen duurzame artikelen. Die komen er dus zonder meer niet voor in aan merking. Of de winkeliers uit de -levensmiddelenbranche in teresse hebben, weet ik niet, maar het zal zeker geen storm lopen", schat hij in. Kantonrechter verbaasd over laksheid gemeente Schiedam Bouw- en woningtoezicht treedt tegen particulieren veel strenger op dan tegen een bouwver eniging als Sint Jozef, Dat staat voor kantonrechter mr F.H. Piket als een paal boven water. Schiedam Tienmaal per jaar mogen de Schiedamse cafés 's avonds een uur langer open blij ven. Als het tegen sluitingstijd onverwachts druk wordt, zal een telefoontje naar de politie vol staan om in plaats van om één uur om twee uur 's nachts te mo gen sluiten. Eik café mag daar zijn eigen avonden voor bepalen. Deze regeling bestaat ook in Vlaardingen, met dat verschil dat daar de gebruikelijke sluitingstijd twaalf uur is en tienmaal per jaar verlenging tot een uur na mid dernacht kan worden aange vraagd. De Horeca Ondernemers Schiedam (HOS) melden dat in hun maandelijkse periodiek, het enige blad in Schiedam dat de VV V-leus Schiedam schenkt meer dan u denkt' hanteert. Een nieuwe bepaling voor nachtza ken is dat de sluitingstijd beperkt is tot twaalf uur 's middags. Vol gens de HOS begint men duide lijk te merken dat de belangenbe hartiging van de horeca vruchten afwerpt. Alleen ten aanzien van fruitauto maten blijft de gemeente Schie dam streng. Hel maximum blijft één fruitautomaat per café, „ter beteugeling van de latente gok lust van vooral jeugdige gebrui kers van deze eenarmige bandie ten." De gemeente Schiedam wil voorlopig de nieuwe wet op de kansspelen afwachten. De HOS meldt voorts dat disco theek Rams aan de Baterstraat een nachtvergunning heeft ge kregen, iets wat onder de naam Cartouche niet lukte. Bovendien lijkt er in Schiedam een tweede discotheek bij te komen onder de naam The Deep. Voorts werkt de horeca aan een opleving van het Groenendal. Er zijn onderhande lingen gaande met een brouwerij om dit straatje, waar reeds 't Kuiltje is gevestigd, te renoveren. Gistermiddag liet hij er geen misverstand over bestaan 2eer verbaasd te zijn over de mild heid. die de 'gemeente Schie dam tegenover de bouwvere niging betracht. „Bij particu- Alsof het zandkasteeltjes waren die met een kinderschepje wer den verwoest, zo licht maakte de grijper gistermiddag korte met ten met de verpauperde woninkjes aan de Kornelis Speelman straat in Vlaardingen. Op deze plek is de parkeergarage aan de Afrol geprojecteerd. De sloop ging gepaard met ontzettend veel stof. Het is de bedoeling dat het hele complex aan de Achter straat en de Kornelis Speelmanstraat tegen de vlakte gaat. Een fraaie gevelsteen was eerder op de dag al uit de muur gelicht en wordt bewaard voor de nieuwbouw. Vlaardingen/Schiedam De Beneluxtunnel is waarschijn lijk begin 1987 volledig geschikt gemaakt voor vervoer van gevaarlijke stoffen door de tunnelbuizen. Momenteel mogen er alleen vrachtwagens door de tunnel die stoffen vervoeren van categorie 1, de minst gevaarlijke van de lange reeks stof fen die over de weg vervoerd mogen worden. Na een aantal aanpassingen mogen ook stoffen van de ge vaarlijker categorie 2 door de Beneluxtunnel worden ge transporteerd. De renovatie van de tunnel is weliswaar al geruime tijd aan de gang, veel hinder heeft het wegverkeer er nog niet van ondervonden. De heer Van der Wal van Rijkswaterstaat venvacht dat ook de werk zaamheden die nog moeten worden uitgevoerd maar zel den tot ongerief zullen leiden. De meest ingrijpende klus be treft het aanbrengen van hit- tewerende bekleding op de plafonds. Die extra laag moet er voor zorgen dat de gevolgen van een eventuele calamiteit beperkt zullen blijven. „Dat werk is in feite het laat ste dat moet worden gedaan. Ik verwacht dat het in de zo mermaanden van volgend jaar zal worden uitgevoerd. Hoe wel het dan onvermijdelijk is dat er telkens één van de tun nelbuizen is afgesloten voor verkeer, denk ik niet dat het tot veel files zal leiden." Van der Wal baseert zich op de er varingen die onlangs met de Coen tunnel zijn opgedaan. Daar heeft de gedeeltelijke af sluiting maar sporadisch tot opstoppingen geleid. Ook voor de andere, tot nu toe uitgevoerde werkzaamheden, is Rijkswaterstaat uiterst zorg vuldig met de tijdsplanning omgesprongen. Het gebeurt zelden dat er tijdens kantooru ren aan de tunnel word* opge knapt. „Normaal gesproken gebeurt dat 's avonds of in het weekend," aldus Van der Wal. De face-lifts van de Coen- en Beneluxtunnel staan niet op zichzelf. Het is de bedoeling dat de komende jaren alle rijkstunnels geschikt worden gemaakt voor gevaarlijke stof fen van de tweede categorie. Inmiddels zijn de hulpposten, waarin ondergebracht een te lefoon en brandblusappara tuur. al onder handen geno men. Het oude betonnen weg dek is vervangen door duurza mer asfaltbeton. Het karwei omvat verder het aanbrengen van een goede bewegwijzering voor de vluchtroutes bij een eventuele calamiteit. De con trolekamer in de tunnel ver huist naar boven. Sinds ongeveer een halfjaar is ook de antenneinrichting_ ver beterd. Daardoor Is ook in de tunnelbuis mobilofoonverkeer mogelijk geworden. Automobi listen kunnen bovendien ge woon naar Hilversum I, 2 of 3 blijven luisteren. Die ingreep heeft als extra voordeel dat met de mobilofoon op de Hil- versumse zenders kan worden 'ingebroken', zodat mensen in voorkomende gevallen via de radio kunnen worden geïn strueerd hoe te handelen. lieren staat bouw- en woning toezicht altijd klaar. Waarom nu niet?", zei Piket in opperste verwondering. Hij onderstreepte de tijdsduur van drie jaar, voordat bouw en woningtoezicht eens kwam met een notitie over gesigna leerde gebreken in het com plex van 213 Sint Jozef-wo ningen in Schiedam-West. Mr Piket vond drie jaar wel erg lang. De kantonrechter zei dat giste ren tijdens een comparitie, die hij had gelast toen in juni Sint Jozef en twee huursters tegen over elkaar stonden en er veel onduidelijkheid bleef bestaan. De dames A.M. Bouwman en A. van der Velden-Lansber- gen waren naar de kanton rechter gestapt omdat zij van Sint Jozef verlangen, dat de problemen met vocht en schimmel in hun huis nu eens verholpen worden. Er wordt al jarenlang gepraat over noodzakelijke re-renovatie voor het hele complex van 213 woningen, maar de twee huur sters zijn het praten en nog eens praten beu. Op 9 septem ber vindt in Den Haag een vergadering plaats, waar de re-renovatie ook weer aan de orde zal komen. De SSSW, het werkapparaat van vijf corpo raties waaronder Sint Jozef, krijgt daarna te horen of er geld voor vrijkomt. „Dat over leg duurt natuurlijk weer een jaar en zo blijf je aan de gang," oordeelde mr Piket. De term re-renovatie is overi gens omstreden. De bewoners- vereniging Schiedam-West, die de zitting bij het kantonge recht met gespitste oortjes volgde, vindt eenvoudig dat de eerste renovatie nog niet af is en de huurverhoging dus on geldig is. Eerder al deed mr Piket hier uitspraak over, waartegen zowel de SSSW als een huurster uit West in be roep zijn gegaan. Ook Sint Jozef zelf vindt dat er wat aan 'de 213' gedaan moet worden, erkende advoca te mr I.M. van Kïnschot- Kleinschmidt. En nadat Piket alle comparanten had gehoord, verleidde hij SSSW-dïrecteur Cees Kamminga om diens handtekening te zetten onder een verklaring waarin de noodzaak van herstel onder kend wordt. „Het ruikt zelfs hier nog muf," zei Piket over een foto-album dat mevrouw Van der Velden-Lansbergen van huis had meegenomen. Merkwaarn ,d de kanton rechter h' dat uitgere kend gis htend, enkele uren voor de zitting, de SSSW was begonnen met enkele her stelwerkzaamheden in de wo ning van één van beide huur sters. Waarnemend directeur Kamminga zei dat de SSSW liefst eerder al had willen be ginnen. De klagende huursters uit Schiedam-West arriveren bij het kantongerecht aan de Lange Haven. Links advocaat mr Peter Vlaswinkel en achter de dames Bouwman en Van der Velden- Lansbergen Hans Coster, bestuurslid van de bewonersvereniging. Schiedam De rooms-katholieke bouwvereniging Sint Jozef is in de rode cijfers gekomen. Cees Kam minga, waarnemend directeur van de samenwerkende bouwverenigingen (SSSW), zei gistermiddag tegen de kantonrechter dat de reserves van de vereniging nega tief zijn. Ook Sint Jozef-advocate mr I.M. van Kïn- schot-KIeinschmidt betoogde omstandig dat de corpo ratie geen geld in kas heeft om in haar 213 belabberd gerenoveerde woningen in Schiedam-West noodzake lijk onderhoud te plegen. Bij de bewonersvereniging Schiedam-West heeft men ontdekt dat de jaarcijfers van Sint Jozef over 1983 ne gatief zijn; die voor '84 zijn in de maak. Als oorzaak wordt gezien dat de renovatie van '81 financieel nog niet door het rijk is afgehandeld en dat komt weer om dat de jaarrekening over '81 nog niet bekend zijn. „ïs er zoveel smeergeld betaald?" vraagt men zich binnen de vereniging af. Dubieuze transacties zorgden twee jaar geleden voor het SSSW-schandaal, waarnaar nog steeds een ministerieel en justitieel onderzoek lopen. Mr Peter Vlaswinkel, advocaat van de bewonersvere niging, zegt dat corporaties van het ministerie jaar lijks een bedrag van meer dan 600 gulden per woning krijgen voor onderhoud. Daarmee zou Sint Jozef vol gens hem een deel van de klachten in Schiedam-West kunnen verhelpen. Eerder werd al bekend dat ook de Schiedamse bouw verenigingen Volkshuisvesting en Onze Woning door hun reserves heen zijn. De kantonrechter leek begrip te hebben voor de moeilijke fi nanciële positie van de bouw vereniging. Op zijn vragen kreeg hij te horen dat een goedkope renovatie Sint Jozef op 4,5 miljoen gulden komt te staan en aat de duurste vari ant op 7 miljoen uitkomt. Vonnis op 3 september. Schiedam De Schiedamse volkstuindersvereniging Thur- lede houdt zaterdag 24 en zondag 25 augustus een bloemen-, groenten- en fruitten toonstelling. De tentoonstelling gaat za terdag om elf uur open. De'heer J.G.J. Willems, voorzitter van het Algemeen Verbond van Volkstuinders Verenigingen in Nederland, tekent voor de officiële openingshandeling. Vlaardingen In het streekmuseum Jan Anderson is een nieuwe tentoonstelling ingericht. Tot en met 31 ja nuari 1986 is in het knusse museum aan de Kethelweg 'Speel uw spel' te bewonde ren. Een expositie van drie eeuwen bordspel. Emvenlang zijn de winter maanden gevuld geweest met het doen van spelletjes 2oals ganzenbord en het be kende uilenspel. In het steekmuseum is een groot aantal voorbeelden te zien van tijdverdrijf. In houtgra vures, etsen, litho's en druk werk. Zo zijn er zes \ferschii- lende ganzenborden. De oud ste is uit 1780 en gedrukt bij J. Bouwer, terwijl de jongste een gekleurde litho is uit de 19e eeuw van I. de Haan uit Haarlem. Ook zijn er een aantal voor beelden van het spel 'De Uil'. De oudste uit de 17e en de jongste uit de 19e eeuw._ Op een spotprent over de wind handel uit 1720, waarop een koffiehuis te zien is in de Kalverstraat, is een Uilen- speigel te zien. Ook zijn er spellen uit de bezettingstijd te bewonderen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1