Directeur GEWB aan de kant gezet 'Ingrijpen als datTi toekomst nodig is' 'Dood stiefvader is al erge straf 'Meer woningen voor bejaarden' Steendijkpolder pakt flink uit Politieke training voor Haring Bier VLAAR0IN6S DAGBLAD SCHIEDAMSGM COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Directie van gemeentewerken weer compleet Politieagent aangereden Diefstal uit zes auto's OUDERENBONDEN STELLEN EISEN WRTERWEG VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1985 Vlaardingen De direc teur van de gemeentelijke energie- en waterleidingbe drijven (GEWB), ir W.P. Pinkse, is door burgemees ter- en wethouders van Vlaardingen buiten dienst gesteld. Wethouder Jan Madem (perso neelszaken) bracht de directeur gisterochtend zélf op de hoogte van het besluit van het stadsbe stuur. In het kantoor aan de Hof- laan kwam vervolgens de mede zeggenschapscommissie in spoed vergadering bijeen. Pinkse woonde die vergadering niet meer bij. Zijn opvolger wordt de heer Van den Heuvel. Madem wilde niet ingaan op de diepere beweegredenen van het college. De WD-wethoudèr kwam niet verder dan: „Al gerui me tijd is geprobeerd de directeur duidelijk te maken dat de gevol gen van zijn gedrag niet langer kunnen worden geaccepteerd. Er is geen verbetering opgetreden en daarom moesten wij de beslis sing wel nemen." Slechts na lang aandringen verklaarde hij nog: „Uit niets is gebleken dat er frau duleuze handelingen zijn ver richt" De oorzaak moet vooral worden gezocht in de privésfeer. „Maar wij doen daar geen mededelingen over. Iedereen heeft recht op be scherming, dus ook de burger Pinkse," aldusMadem." Al enkele jaren is het functione ren van de directeur van de GEWB discutabel. In 1982 schre ven studenten van de Gemeen- schappelijke Opleiding Perso neelsdienst (GOP) in een inte rim-rapport, dat hij te vaak afwe zig was en niet deskundig genoeg was om het college te adviseren en de wethouders bij te staan tij dens commissievergaderingen. De onregelmatige aanwezigheid van Pinkse wekte wrevel bij de ondergeschikten van de direc teur. Ook het college merkte dat het niet goed ging en besloot uit eindelijk in te ingrijpen. Gedrag Herhaaldelijk werd Pinkse op het matje geroepen. Schriftelijk werd hem zelfs te verstaan gege ven zijn gedrag aan te passen, maar de directeur heeft de ernst hiervan onderschat ,,Toch kwam het voor ons nog als een verrassing", aldus Cor de Zwart, voorzitter van de Abva Kabo in Vlaardingen. „Hetperso neel reageerde ook heel ver baasd. Pinkse is lid van de bond, maar hij heeft nog geen contact met ons gezocht Dat zal later wel komen. Vooraf is ook geen over leg met ons geweest Normaal worden wij er nog wel eens bijge roepen, maar het college staat nu blijkbaar zo sterk dat ze dat niet hebben gedaan." Toen dinsdagavond de commissie personeelszaken in een buitenge wone, besloten spoedvergadering bijeen werd geroepen dacht nie mand aan Pinkse. Veel eerder dachten de leden aan de heer Verburg, de directeur van het in opspraak gekomen bejaarden centrum Drieeën-Huysen. Toen de naam Pinkse viel, moesten de commissieleden hun verbazing wegslikken. Goede weg Eind juni klonk het nog heel an ders: „Wij zijn van oordeel dat wij met het GEWB op de goede weg zijn en dat de leiding ae proble men aan kan. Uiteraard blijft ons college de ontwikkelingen zeer nauwgezet volgen en wij hebben laten blijken niet te zullen schro men in te grijpen, als dat in de toekomst noodzakelijk mocht blijken." Die cryptisch-ambtelijke zin gaf toen aan dat B en W dachten de problemen bij de GEWB opgelost te hebben. In de staf waren wijzi gingen aangebracht en dat zou een afdoende verbetering zijn, te meer daar met Pinkse 'keiharde afspraken' over diens functione ren waren gemaakt De gemeen teraad ging akkoord met de uit leg van het college en beschouw de de zaak als afgedaan. De problemen bij de GEWB wa ren in 1983 door Remi Poppe (SP) naar buiten gebracht, tot grote woede van B en W. „Maar het naar buiten brengen van die fei telijkheden door onze partij is niet van doorslaggevende bete kenis geweest bij het op non-ac- Remi Poppe tief stellen van' Pinkse", aldus SP-raadslid Remi Poppe. „Het betreft hier een privézaak, waar onze onthulling wel een beetje mee te maken heeft natuurlijk, maar niet al te veel. De gemeente zal er alles aan doen om een zo goedkoop mogelijke oplossing te vinden voor het probleem. Het door Kor Kegel en Chris Woerts .heeft lang geduurd, maar je moet wel over de nodige bewijzen be schikken, want de rechter zal misschien ook zijn oordeel moe ten uitspreken en dan moetje wel wat achter de hand hebben." Achteraf erkent Poppe hiermee dat het in "84 ingestelde proefjaar, zinnig is geweest, hoewel hij hal verwege dat jaar sprak van tijd verlies en manipulatie met men sen. Openbaarheid De affaire-Pi nkse is steeds in strenge beslotenheid doorgespro ken. Vooral omdat de persoonlij ke eigenaardigheden van betrok kenen een rol speelden, sprak de gemeenteraad er nooit publieke lijk over, ofschoon Poppe her haaldelijk trachtte de zaak in de openbaarheid te krijgen. Aan vankelijk hadden raadsleden in besloten vergaderingen al gezegd dat Pinkse maar beter ontslagen kon worden. In maart 1984 kregen de raadsle den een vertrouwelijk evaluatie verslag, waarin enerzijds werd gemeld dat de werksfeer duide lijk verbeterd was maar dat an derzijds" in bepaalde opzichten nauwelijks verbeteringen waren opgetreden. In juni echter schre ven B en W dat „de totale situatie zodanig is verbeterd, dat de con clusie gerechtvaardigd was dat er in het bedrijf voldoende draag kracht aanwezig is om met de top, zoals thans aanwezig, door te gaan.—Een volzin, waaruit bleek dat anderen het veld hadden, moeten ruimen en Pinkse was blijven zitten. Er was een nieuwe administra teur benoemd, alsmede nieuwe hoofden van de centrale techni sche afdeling en de afdeling ont vangst en distributie gas en wa ter. Met Pinkse werd afgespro ken dat hij zijn werk binnenshuis en zijn externe 'werk' beter zou verdelen, terwijl ook gesproken werd over „de wijze waarop het bedrijf beter betrokken kan wor den bij nieuwe ontwikkelingen, zodat deze niet door gemis aan aansluiting met het bedrijf teveel een hobby van de directeur wor den." Uit het RN van 26 juni 1984. Pinkse was er bijvoorbeeld voor stander van dat het CAI-bedrijf een eigen schotelantenne zou aanschaffen om minder afhanke lijk te zijn van doorgifte via de Schiedam se antenne. Toenmalig wethouder Floor Quast wilde toch liever een onderzoek van het CAI-bedrijf zelf afwachten alvorens een uitspraak te doen. Ook mocht Pinkse niet meer al leen namens het bedrijf optreden naar de raad en naar commissies; hij moest voortaan vergezeld worden van andere hoofden van de betrokken sectoren. Pinkse werd in 1973 bij de ge meente in dienst genomen als di recteur van het energie- en wa terleidingbedrijf. Hij was afkom stig uit Enschede waar hy bij een zelfde dienst adjunct-directeur was. In 1980 openbaarden de moeilijkheden in de privésfeer zich voor de eerste keer. Den Haagje— Zes weken cel en twee jaar ontzegging van de rij bevoegdheid was de eis van de officier van justitie mr B. Ver meulen bij de Haagse rechtbank tegen een 25-jarige inwoner van Maassluis. Deze man was in ja nuari, na te hebben gedronken, met een auto van de Maasdijk afgeraakt Zijn 49-jarige Engel se stiefvader en vriend, die naast hem ïn de wagen zat, overleed aan de gevolgen van hetongeval De Maassluizen thans verhuisd naar Zeeland, had na cafébe zoek in Hoek van Holland on derweg over de Maasdijk het stuur van zijn stiefvader over genomen. Hij reed met te hoge snelheid over de hoofdrijbaan. Koplampen van tegenliggers brachten hem in verwarringen hij schoot een afrit op. Daar reed hij aan de verkeerde kant van de weg en raakte een andere auto en een lichtmast. Vervolgens kantelde zijn wagen en belandde op de parallelweg. Zijn stiefvader overleed aan een schedelbasisbreuk en een ern stige hersenvliesbloeding. Het alcoholpromillage in het bloed van de stiefzoon bleek 3,57 te bedragen. Advocate mr C. Lucardie pleitte voor vrij spraak of ontslag van rechtsver volging. „Door de familierelatie die met de overledene bestond, is mijn cliënt al behoorlijk ge straft" Zou niet aan de onvoorwaarde lijke gevangenisstraf kunnen worden ontkomen, dan pleitte zij voor een alternatieve straf. Vice-presidents mr P. Konings- veld-Beets doet op 29 augustus uitspraak. Wethouder treedt af op 1 januari Van Tilborg in directie VNG Cor van Tilborg Op de vraag, of hij overwogen heeft wat hij Schiedam aan doet door de plaatselijke politiek te verlaten, zei hij vanochtend: „Ik geloof niet in onmisbaarheid van personen. De stad blijft bestaan." j MaassluisEén keer per jaar pakken ze het groots aan inde Steendijkpolder. - Morgen is het weerzover. ïn 1 en rondom het gelijknamige winkelcentrum kunnen de wijkbewoners deelnemen Iaan tal van activiteiten die in het kader van de Steendijkpolderdag worden gehouden Publiéktrekkers morgen zijn fonaal s van Drentse ambachten en een braderie. Ook is er een markt speciaal voorkinderen. Sportieve wijkbewoners zullen hun beste heen (je voorzetten tijdens de Steendijkpolderloop. Ze kunnen kiezen uit verschillende afstanden en starten en eindigen in de wijk. Om halfzeven begint de taptoe waaraan show- en drumbands uit de regio Het VJaardings college van B en W in de boot. Vlaardingen Even was alle ri valiteit verdwenen. Jo Schriel (CDA) stapte zonder morren in de roeiboot bij Kees van der Windt (PvdA). Arnold van Kal ken (PSP/CPN) en Ron Mole naar (D'66) wilden ook niet on derdoen en roeiden naar vermo gen mee. Bij de fractieleiders, die het tijdens het haring- en bier feest op moeten nemen tegen het college van burgemeester en wet houders, ontbraken echter Remi Poppe (SP), Rien Lensvelt (SGP) en George Neïjssel (WD), De kopstukken vna de Vlaar- dingse politiek namen gister avond een voorproefje voor de echte krachtmeting, die voor 7 spetember op het programma staat. Het college, onder aanvoe ring van burgemeester Fred van Lier reikte direct al naar een eng hoge graad van perfectie. Man ét- te Hoogendijk (WD), Bas Gou- driaan (PvdA), met pijp en pet), Ary Maarleveld (m korte broek), burgemeester Fred van Lier, IJs brand van der Velden en Jo van der Lugt (loco-secretaris) schroefden het tempo direct hoog op en na enkele verkennende rondjes bij het vlaggeschip van het Vlaardingse zeekadetten- korps de Assam werd brutaal on der de brug doorgevaren richting buitenhaven. Mariette Hoogendijk teerde op haar routine „In mijn jeugd heb ik ontzettend veel geroeid. Ik hoop dat het net zo is als met fiet sen, dat verleer je ook nooit meer." En Ary Maarleveld: „Het hoeft nu niet direct goed te gaan. We hebben nog alle tijd om te oe fenen en we moeten zeker niet het achterste van onze tong laten zien." Jo Schriel hield zich ook op de vlakte, al liet hij zich wel ontlok ken dat het voor zijn ploeg geen enkel probleem moet zijn om te Jan Brouwer van het organisatie comité haring- en bierfeest glun derde van trots aan dek van de Assam: „Iedereen was wild en thousiast toen we voorstelden de wedstijd te houden. De ontmoe ting tussen de raadsleden en het college is de opening van het feest Het moet een waar spekta kel worden." De politici zijn er klaar voor. Ze ker met het oog op de komen ver kiezingen in maart 1986 is ieder (pubhciteits)stuntje meegeno- Schiedam Cor van Tilborg- (38) treedt af als wethouder voor financiën en stadsvernieuwing van de gemeente Schiedam. Hij is gisteren be noemd tot directielid van de Vereniging Neder landse Gemeenten (VNG) in Den Haag, maar op zijn verzoek begint hij pas 1 januari 1986 met zijn nieuwe baan. Hij kan dan namelijk lopen de zaken, zoals de gemeen tebegroting 1986 en het meerjarenplan stadsvernieu wing, zelf afhandelen. De PvdA/VVD-coalitie is er thans nog niet uit, of Van Tilborg opgevolgd moet worden voor de korte perio de tot de raadsverkiezingen in maart '86. Ook als raadslid vertrekt Van Tilborg. „Met pijn in mijn hart", zei hij vanoch tend, ondanks het fraaie vooruitzicht op een hoge be- stuursbaan. In de gemeenteraad zal de vrijko- mende zetel ingenomen worden door Rijnmondgecommitteerde Theo Bakkers. Bij Rijnmond raakt Bakkers zijn baan kwijt wegens de opheffing van het openbaar lichaam; de VVD heeft er dus meteen een geschikte wet houderskandidaat bij, als de coa litie met de PvdA na de verkie zingen wordt voortgezet. Met het vertrek van Van Tilborg verliest de WD in Schiedam haar meest kundige raadslid. „Ik ben blij met het moment waarop mijn benoeming komt, want stel je voor dat er al afspraken waren gemaakt over mijn plaats op de kandidatenlijst voor de nieuwe raadsperiode", zegt hij. Ook komt het goed uit dat de huidige perio de bijna verstreken is. Dat Van Tilborg hoog aange schreven staat, blijkt wel uit het feit dat VN G-hoof d direct en r Berg hem gevraagd heeft te solli citeren; het was niet eens Van Tilborgs eigen ambitie om in de top van dit machtig apparaat te komen. Hij volgt bij de VNG drs R. Tuch op, die per 1 mei 1985 directeur is geworden van het gemeentezie kenhuis in Arnhem. Van Tilborg krijgt de leiding over de sector bestuursmiddelen (financien, economische zaken, informatie- en automatiseringsbeleid), een problematiek waarmee hij in Schiedam ervaring heeft opge daan. Cor van Tilborg is in Schiedam geboren en zit volgens zijn zeg- ;en genoeg aan de stad 'gebak- ten' om op het Hargplein te blij ven wonen. Hij kwam in 1974 in de gemeenteraad en ontwikkelde ich tot één der meest bekwame politici. In september 1982 werd hij wethouder voor financiën en stadsvernieuwing. Hij kon deze baan combineren met een rech tenstudie, die hij met verbluffen de snelheid aan het afleggen is: in de helft van de normale tijd lijkt de meesterstitel in zicht te ko- Schiedam Directeur gemeen tewerken ir Harm de Block kan na ruim een jaar weer opgelucht ademhalen. Het heeft zolang ge duurd voordat de directiestrue- tuur, na het vertrek per 1 juli 1984 van adjunct-directeur ir R. van Bogarïjen, weer volledig is ingevuld. In die functie is ir Hans van der Vlist benoemd. Hij blijft tevens belast met de leiding van de hoofdafdeling civiele werken. Als chef van de hoofdafdeling treedt drs Frans Griffioen per 1 oktober in dienst. Ook hij blijft daarbij belast met de leiding van de hoofdafdeling stadsontwikke ling. Schiedam Eén 30-jarige poli- tie-agent uit Spijkenisse is gister middag op de kruising School- straat/Nassaulaan m Schiedam op zijn dienstmotor aangereden door een een 87-jarige automobi list uit Schiedam. De automobilist had verzuimd voorrang te verle nen. De agent liep slechts schaaf wonden op. Schiedam Dankzij een tele foontje naar het bureau van een attente burger heeft de Schie- damse politie afgelopen nacht een 26-jarige Schiedammer kun nen arresteren. De man bleek in de M.C.M, de Grootstraat samen met eeri ander m zes auto's te hebben ingebroken. De andere dader wist te ontkomen. Schiedam De gezamenlijke ouderenbonden in Schiedam hebben bij de plaatselijke politie ke partijen een dik wensen- en eisenpakket gedeponeerd. De voorzitters van de drie bonden PCOB, ANBO en KBO schrijven in een brief dat er in Schiedam nog veel schort aan het ouderen beleid. Zij hopen dat er van hun nadrukkelijke verlangens een hoop doorsijpelt in de verschil lende verkiezingsprogramma's waarmee de partijen in mei '86 de boer op gaan. De bonden vinden dat de achter stand in specifieke bejaardenwo ningen zo snel mogelijk moet worden ingehaald. Ze becijferen dat nu slechts voor 9 procent van de ouderen een bejaarden woning beschikbaar is. Dat percentage moet versneld tot 25 procent wor den uitgebreid. „Zolang hieraan niet in hoge mate is voldaan, mo gen de provinciale plannen tot vermindering van plaatsen in verzorgingshuizen niet worden uitgevoerd," is de nadrukkelijke eis die daaraan gekoppeld wordt Die provinciale plannen behel zen dat er jaarlijks telkens 17 plaatsen worden opgeheven- Verzorgingshuizen, gezinsver zorging en wijkposten moeten worden gedemocratiseerd. De bonden ervaren die instellingen als 'te autoritair' en constateren de drang om 'alles even voor de bejaarden te regelen'. Als een rode draad door de wen senlijst loopt de behoefte om in overlegsituaties een krachtige mening te kunnen geven. Zo vin den de bonden dat zij als 'dé spreekbuis van de Schiedamse bejaarden' moeten worden er kend, vooral omdat hun proble men 'steeds onoverzichtelijker en onbegrijpelijker worden'. De Raad voor het Bejaardenwerk zou als overleg- en coardinatïeor- gaan van de zorg voor de ouderen tussen de bonden en verzorgers ^moeten worden erkend. 'Bij de besteding van overheids gelden moet de gezamenlijke commissie ouderenbelangen nau wer worden betrokken. Dat mag, menen de bonden, niet alleen op gaan voor zaken die alleen hun leeftijdsgroep aangaat. Ook over zaken als veiligheid op straat, openbaar vervoer en gezond- heidszorg willen zij voortaan worden geraadpleegd. De ouderensocieteiten moeten sterker ondersteund worden. „Hun subsidiering staat nog op een historisch oud peil," aldus de briefschrijvers. Meer aandacht zou er moeten komen voor cur sussen voor ouderen. Tot slot wordt gepleit voor een vrijheid in .keuze van voorzieningen en hulpverleners.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1