WATERWEG iin stort zich in Ylaardingen-cultuur SPORT S W SPEELT VOLENDAM IN DE KAART I - ffff 1 m Modelvliegers vieren lustrum in Broekpolder TEGEN DIEFSTAL smwMwms WINNER vanaf 499.- TOPPER vanaf 549.- RUNNER vanaf599? EEN JAAR Lévi Weemoedt: Binnen met de Buitenband beginnen pe3M Wat te doen? Feestweek ouderen Expositie van volkstuinders Op de fiets de Broekpolder in De Boer wil op'-, herhaling Ander schema Excelsior'20 SPORTAGENDA Vergadering Sectie II Speldjes DVO '32 Vlaardingen 'Als die Vlaardingers zo doorgaanmogen de archeologen wel uit kijken. Dan is de Vlaardingen-cultuur straks niet langer een oudh eidkun dig be grip. Dan verstaat ie dereen onder Vlaar dingen -cultuur een getalenteerd wereldje van tekstschrijvers dich ters, m uzikan ten en kunstenaars dat het openbare leven ter stede inspireert zoals ook ooit i'het Leidsepleinde kwa liteit opschroefde van muurteksten in Am sterdamse café-wc's. Niveau denivelleert. Dat werkt door bij het pu bliek. Wanneer komend week einde de landelijke klein kunst zich in de hoofdstad presenteert als warming- up voor het startende the aterseizoen, is daar op de. Uit-markt ook een jong .fenomeen uit die Vlaar dingen-cultuur. Vrijdaga vond in de Brakke Urónd, zaterdag op het Rokin en bondag op de Boeken markt kunnen, 'theatera genten kennis nemen van bezieling uit de provincie. (De provincie, dat is voor Amsterdammers alles wat niet Amsterdams is.) Hemel,1 drie dagen iang naar die kankerstad", foetert Lévi Weemoedt. Twee keer vindt de dichter zat. Jongens, laat het vooral niet te Amsterdams klinken", waarschuwt Hans Dórrestijn tijdens het repeteren van een lied. Voor de schrijver is die Uit-markt alleen aardig, om dat 'je er contracten kunt werven voor de rest van het seizoen. „Tussen aldie idio ten met de Pisuisse-prijs.,." De Buitenband stemt zwij gend in, stemt en musiceert. Adres: Bleekstraat, debo venkooi van Gérard te Wiel eril Jacqueline Muller. Een woensdagmiddag, waarop het zomer dreigt te worden in de -Vlaardingse Oostwijk. Drieëneenhalf uur duurt de repetitie voor Amsterdam, waar Hans Dórrestijn, Lévi Weemoedt en de Buitenband driemaal in twintig minuten tijd een-indruk hopen te ge ven van hun avondvullend programma. Titel: 'Van dansen en zingen en treuriger dingen'. Uren Die Dórrestijn, dat is dus geen Vlaardinger. Hij is ge leend van Ede. Maar hij heeft de Vlaardingen-cultuur; leren- kennén' via les var. Wijk, algemeen bekend als Vlaardïngs 'first poet' Lévi Weemoedt, met wie hij al va-, kér optrad, onder de naam: het Duo Blij. En les, die; kent Fred Piek. En Piek, die maakte Vlaar- door Kor Kegel De laatste repetitie voor Am sterdam: van links naar rechts Leo Vervelde, Jacqueline Muller, Gerard te Wiel, Peter de Koning, Levi Weemoedt, Hans Dórrestijn en Kees Pons. dingen beroemd via Fungus, de Amazing Stroopwafels en nu de 3 Heren. Piek kent ook Kees Pons, ex-journalist. In de jaren zestig zaten zij op het Groen van Prinstereriy- ceum en les maakte indruk,, omdat hij met een lekke voetbal zo'n fraai achter waarts lobje kon geven. Dat hij ging dichten, merkten Pons en Piek pas later. Kees, die legde qua gitaar contact met leden van de Buitenband: naast voornoem de Te Wiel en Muller zijn dat sinds een jaar of twee Leo Vervelde en Peter de Ko ning. „Een smidse van vriendschapsbanden", ver klaart les vaja Wijk hun sa mengaan. „Ja, en als je dat hou toch hebt, kan je beter iets cultureels gaan doen. Anders zit je toch maar in de •kroeg." Dat klopt: De repetitie is af gelopen en de Vlaardinge- n/Ede-cultuur stort zich in De Steeg. „Half uurtje maar", zegt les. „Niet langer dan anderhalf uur", "waar schuwt Hans. Maar uren la- tèr zitten zij nog in Willems etablissement aan de Hoog straat., Teksten uitwisselen, pimpelen met de vingers, tamtamtamtam, zo gaat dat in Vlaardingse kringen van dansen en zingen en treuri ger dingen. Nog nooit tam- tam in Amsterdam gehoord. Dat belooft wat. Er huist ta lent in het zevental. Mochten Dórrestijn en Weemoedt zich nog niet bekend genoeg 'ach ten, met de Buitenband heb ben hun teksten een melo dieuze onderbouwing gekre gen die (compliment!) Mar ten Putman van de Stadsge hoorzaal reeds heeft opge merkt. Op 21 december spe len Hans Dórrestijn, Lévi Weemoedt en de Buitenband op Put mans Vlaardingse Nacht. Ja, Putman, wel. De Culture le Raad van Vlaardingen echter heeft een subsidiever zoek afgewezen. De aan vraag was ingediend, omdat zeven mensen in één pro gramma nogal duur zijn voor een avond in dit genre. „Wij hoopten de prijs te kunnen drukken", zegt les van Wijk, „maar het bezwaar van de Culturele Raad was, dat wij niet alleen in Vlaardingen optreden..." Hij trekt een gezicht als Oli vier Blunder en automatisch denk je erbij: bof. „Altijd", zegt les, „heeft de Culturele Raad de mond vol van Vlaardingen uitdragen, Vlaardingen promoten. Voor ons hebben ze dus geen cent over." Jacqueline Muller: „Zie je ons al avond aan avond al leen en uitsluitend in Vlaar dingen optreden? Nou, ja, de Culturele Raad kennelijk wel." „Beginnen wij met een suc cesnummer,. Tango 1685, of nemen we Katharsis?" vraagt Jacqueline. De club van zeven heeft het er even moeilijk mee, wat voor de Amsterdamse Uit-markt re presentatief genoeg is om in twintig minuten een indruk te géven van het geheel. Het scala is nogal breed. Lévi Weemoedt hoeft .zijn reper toire niet in te studeren, draagt het voor en doet dat gedragen. Ze spreken af dat 't Monster van Vlaardingen gelezen wordt vóór Dorres- tïjns Lelijkheid IV, want dat sluit, zo aardig op elkaar aan. „Hoelang' duurt' het Jagers lied?", vraagt Hans. Kort ge noeg om veel andere liede ren te kunnen spelen in twintig minuten tijd. „Is. die Tango wel geschikt om mee te beginnen?", vraagt Hans. „Hou je daar het langswandelend publiek mee vast?". De juiste volgor de wordt na een uur bepaald. Die is voor de Brakke Grond anders dan voor de open lucht boven het Rokïn. „Wij moeten binnen met de Bui tenband beginnen," oordeelt de dichter over de opening, van vrijdagavond, half elf. Kees Pons hamert erop dat het comprimeetje van twin tig minuten niet te instru mentaal mag uitpakken, om dat het tenslotte om de tek sten gaat en de argeloze pas sant dan een verkeerde in druk krijgt van het totale re pertoire. De schrijver licht dat monde ling toe: „Wij maken een tekstueel programma, met gevoel voor taal. Dat wordt ondersteund door goeie mu ziek, waar hard-rock- en pop-elementen per: se niet in voorkomen. Och, je hoort in Nederland wef vaak goede muziek, maar dan zijn de teksten zo Slap. Bij ons staat de tekst1 voorop en ik-krijg, doppie, steeds meer concur rentie in het schrijven van les en Kees." Nivellering op niveau, „Ach", filosofeert Dórrestijn, „als je teksten zingt van Ger- rit' Achterberg of Goethe, heb jé toch ook niet de ga rantie dat het publiek in de houding blijft staan." Dus zingen ze: Van koeien en van eendjes zie ik nog niet de helft maar ik zie elk dood vogeltje van Vlaardingen tot Delft. Vlaardingen Vijf jaar. bestaat de Radio Modelvlieg Vereniging Vlaardingen. Dat jubileum wordt zaterdag gevierd op het terrein in de Broekpolder, waar om tien uur 's ochtends een wedstrijd be gint, die voldoet aan internatio nale normen voor het model - vliegverkeer. Dé drie taken van hét programma bestaan uit een duurvlucht, een afstand vlucht en een snelhfeidsvlucht. Als de tijd jhet toelaat, worden sommige on- iderdelen tweemaal gevlogen. '■Bij de duurvlucht gaat het erom idat de deelnemers exact drie mi- inuten hun zweefvliegtuig in de [lucht houden, gerekend vanaf het loskomen van de startlijn tot jhet stilstaan na de landing. Een I langere of kortere tijd dan 180 se- eonden geeft strafpunten. ■Bij de afstand vluchten moeten de I modellen na dé start zoveel mo-. gelijk tussen twee bakens heen :éh weer vliegen. Bij de snelheid gaat het niet om dit aantal passa ges,, maar om de snelste tijd tus sen twee bakens. Vijfjaar geleden was het doel van de Radio Modelvlieg Vereniging Vlaardingen om een eigen vlieg veld te krijgen, waar met geluids arme modellen gevlogen kon worden. Op dit moment vliegen de meeste leden met radiografi sche zwevers, waarvan de gemid delde spanwijdte circa drie meter is: Deze modellen worden door een streng elastiek en een lange lijn gestart. Geluid is hierbij in derdaad onhoorbaar. Maar bok zijn er modellen met een elektro- motortje. Volgens de vereniging is de geluidsproduküe echter ook hierbij minimaal. Secretaris N.P. Steenbergen geeft meer Informatie over de wed strijd,, telefoon 743112. Modellen met verbrandingsmotoren wor den niet toegestaan. De Broek polder is al vervuild genoeg. Met het Fiets Garant Plan Koop zo'n veilige*" en voor u verzekerde fiets bij: TWEEWIELERPALEIS van RIETSCHOTEN Prof. K.O. laan 82 - Schiedam Tel. D10-153995 Houdt u open huis? Heeft uw vereniging een nieuw bestuur? Komt er een be langrijke vergadering of organiseert u een concert? Is er verder nog wat te doen? In het vervolg wil het RN de culturele nieuwtjes uit de regio zoveel mogelijk concentreren op één plek: steeds op donderdag, op deze pagina. Uw mededelingen zijn welkom op onze redactie aan de Brede Havenstraat 6 in Vlaardingen, maar sturen naar postbus 110 in Vlaardingen kan ook. Bij voorkeur hebben wij uw berichten op papier, al staat de telefoon er niet voor niets: 010-350557. Ui terlijk dinsdagmiddag hebben wij uw berichten het liefst binnen, ook als het gaat om activiteiten die pas een week later op woensdag of op donder dag plaatsvinden. Schiedam Diensten centrum Woudhoek en verpleeghuis De Drie Maassteden willen het begin van een nieuw sei zoen niet ongemerkt voorbij gaan. ïn samen werking met de Stichting Samenlevingsopbouw Schiedam Noord, de stichting aktiviteiten- commissie De Blauwe Brug en wijkveréniging Bijdorp is een feestweek in elkaar gezet. Er wordt dinsdag sportief begonnen met een vts- concours in de vijvers rond de Heijermansflat. De hengels kunnen van af tien uur worden uitge gooid. Het dienstencen trum Woudhoek is woensdag de plaats waar een fancy-fair com pleet met rommelmarkt, kermisattracties en le vende muziek wordt gehouden. Die dag 'kan men oök een rondrit ma ken met een paarden tram. De feestweek wordt don derdag met een klaver jas- en sjoeltoernooi in De Drie Maassteden af gesloten. De spelletjes be ginnen om half twee. Schiedam Volkstuindersvere- niging. Thurlede in Schiedam houdt zaterdag en zondag in het verenigingsgebouw aan de Par kwegweer naar jaarlijkse exposi tie. In het gebouw worden die da gen alle produkten uitgestald, die op het volkstuincomplex zijn ge kweekt Men kan er ook terecht voor allerlei staaltjes bloemsier- kunst. De tentoonstelling is zaterdag van elf tot acht en zondag van elf tot zeven uu r te bezichtigen Vlaardingen De leden van de Historische Vereniging Vlaardin gen en andere belangstellenden stappen op de fiets om de Broek polder te verkennen en een be zoek te brengen aan de eenden kooi. De sportieve fietsers vertrekken zpterdag bij de bushalte aan de Westtandseweg, hoek Marathon- weg, Onderweg krijgen de fiet sers uitleg over hoe er in het landschap is ingegrepen en wat er van de polder is overgebleven. A.P. van Vliet zal een rondlei ding verzorgen door de onlangs gerestaureerde eendenkooi. Het is de laatste kans om de eenden kooi te bezoeken. Deelname aan de excursie is grat:" Rotierd-ims Nieuwsblad donderdag WS 22 augustus 1385 Maassluis René de Boer moet vanavond in Maassluis de hoog gespannen verwach tingen zien in te lossen. De Vlaardingse wielrenner, die vorig jaar 'Maassluis' op z'n naam schreef, krijgt op het nieuwe parcours aan de P.J. Troelstraweg te maken met een groot aantal erkende crite rium-specialisten. De amateurs worden in de Eerste Stad aan de Waterweg door P. de Groot, vjce-voor2Ï- ter van de Maassluise Sport en Recreatieraad, om 19.15 uur op de vertrouwde 'stek' rnnd weggeschoten voor een koers over 85 kilometer. De liefheb bers vertrekken om 17.45 uur. Zij hebhen vijftig kilometer voor de wielen. In verband met bouwactivitei ten op de Hoogstraat kunnen de organisatoren niet terecht de haven. Voor een keertje zijn de organisatoren uitgewe ken naar het parcours P.J. Troelstraweg, Mozartlaan, In dustrieweg en Mackaypleïn. Naast de Vlaardinger De Boer, lid van het organiseren de De Coureur, komen ook Ba rend Huveneers (eerste op de Rotterdamse Lange Hille- weg), Henk Weers (winnaar in VTaardingen), Peter en Jan Hoogervorst (dit jaaral zes overwinningen)/ Pim Bosch (winst in Gorinehem), Wim Lugtenburg en Gerrit Katter- man aan de start. Volendam Het spelletje is cr, naast een liefst zo groot mogelijke hoeveelheid tref fers, nog steeds op gericht het publiek te laten genieten. Aan Volendam is dat door de jaren heen wis en waarachtig wel toevertrouwd. De degradant (nieuwe trainer Barry Hug hes met een wegwerpgebaar: 'Wat ik hier heb aangetrof fen...') is na het vorige ramp- seizoen, waaraan Leo Been hakker niettemin een functie als bondscoach overhield, ei genlijk opnieuw begonnen. Met een sterk verjongde selec tie, die, gelijk de Braziliaan- tjes op de Copacabana, het voetbal op hun 'Dijk' kreeg in gegoten. Volendam doet dat, omdat de tra ditie dat nu eenmaal wil, op basis van techniek. Hél trof gister avond voor eigen publiek een SVV, dal met alle gevotgen van- dien best aan die show wenste mee te werken. Eén helft ging dat goed (1-1). waarna een spran kelend Volendam gedecideerd de laatste strohalm aan flarden ke gelde (4-1). „In de eerste twintig minuten na rust stortte het in el- door Donald Bax kaar", moest verliezende trainer Dick Buitelaar toegeven. „Tegen Volendam moei je op het mid denveld gewoon niet gaan mee voetballen. Dat heeft ons opge broken." Uilblinker De hoop van de Brabantse ijzer vreter bleek- een ijdele te zijn. Buitelaar, vorig weekeinde Vo lendam tegen De Graafschap be glurend, dacht dat slechts drie middenvelders (Mark Wotte. Hans Neskens. Chris Treling) voldoende zou zijn om het Volen- damse kwartet (Johan Steur, Johnny Holshuysen, Ab Plug- boer. Jack Tol) af te troeven. In de praktijk k wam dat Schiedam - se trio geen moment in het stuk voor, omdat SVV zich van de meest simplistische opzet bedien de. Lange halen richting Jan Kö- nemann, Glenn Sonneville en Ook deze acrobatische actie van Glenn Sonneville, die in de. eersle helft één goede kans onbenut liet, zal SVV niet baten. Schiedam Voor de zoveelste keer in deze crieketcompetitiu is het wedstrijdschema van de hoofdklasse gewijzigd. Excel sior'20. dat aanvankelijk legen Rood en Wit en Kampong thuis op Thurlede zou spelen, treedt za terdag wèl tegen Rood en .Wit aan, maar zondag moet de forma tie van captain Koos Gouka naar HBS. Met deze omzetting van hel pro gramma heeft de bond duidelijk gekozen voor in eerste instantie het aanwijzen van een degradant. VOC, dat door de winst van zon dag tegen concurrent HCC weer kanshebber is op de landstitel, zou eigenlijk zondag tegen HBS spelen en Excelsior een week la ter. Omdat HBS dan met liefst negen invallers kampt (wegens vakan ties en voetbalverplichtingen), vond competitieleider Joris Francke dit niet eerlijk ten op zichte van ACC en Bloemendaal. de twee andere degradatiekandi daten in de hoofdklasse. De stand in de onderste regionen is tiis volgt: Bloemendaal 16-8, Excelsior. 15-6. ACC17-6. DONDERDAG 22 AUGUSTUS Voetbal: 19.00 flK DEO—SVV-jeugd. 19.00 Quintus—SFC. 19,03.RKWiK Activitas, 19.00 CtONWK, 19.00 Hoekse BoysDHC, 19.00 Hoek van Holland—Sparla (am), 19.00 Lyra pon)MSV'71. 19.00 Comoinatie Hoekse Boys—VDL (231). 19.00 Roga—Demos. 19.00 SVS—DH2, 19.00 Metro—SVDPW po); Hockey: 15.30. PolluxRijswijk (h); Korfbal: 1S.OO Spirit—Unicum (vr), 19.30 DKCCKC Maassluis (vi); Honkbal: 19.00 Schiedam—Rotterdamse leugdselectie (sportpark Harga. Schiedam); Wielrennen: Ronde van Maassluis (P.J. Troelstraweg): 17.4S Liefhebbers/Veteranen. 19.15 Ama teurs over 80 kilometer. VRIJDAG 23 AUGUSTUS Voetbnl: 20.00 Algemene ledenverga dering SVDPW in clubgebouw op sportpark Harga te Schiedam. Schie dam neemt deel aan toernooi Meeu wenplaat, 21.00 Vogel—Schledamse Boys, Vlaardingen op trainingskamp in Drunen. Marcel van Buurcn waren hel parool. Het middenveld van SVV was er alleen maar om de dadendrang van Volendam in te dammen. Zo was Chris Treling aan uitblinker Johan Steur gekoppeld (Buite laan'Techniek op techniek') om hem alleen maar voor de vrjeten te lopen en speelde Hans Nees- kens centraal op het middenveld om de zwakke rechterflank (Mark Wotte, René Coufreur) zo veel mogelijk hand- en spandien sten te verlenen. Buitelaar: „In de praktijk kwam het er dus op neer, dat Jan Könemann zich uit de voorhoede liet zakken om een aanspeelpunt te zijn. In die rol heeft hij ontzettend veel werk verzet." Die spelopvatting kon evenwel niet verhinderen, dat een werke lijk sublieme aanval Volendam op 1-0 zette. 'One touch* voetbal, dat via Johan Steur. Joop Böé- kling en opnieuw Sleur bij de sterk offensieve rechter vleugel- verdediger Nico Zwarthoed be landde. wiens voorzet door Ton Blanker schitterend werd inge kopt. „Voor dat doelpunt", haalde Buitelaar de door. doelman Jan Klouwer gestopte solo van Glenn Sonneville aan, „hadden wij moeten scoren." Ietwat overdre ven, gezien het totaalbeeld, dal SVV allerminst een geoliede in druk lieL maken. Toch was het nog in de eerste rondgang 1-1. omdat Treling uit een in eerste instantie weggebok- ste hoekschop van Neeskeas'de bal op tijd terugkreeg van Wotte en vervolgens een tè verrassende schuiver produceerde. Buitelaar „Voor rust hadden we Volendam onder controle. Ik blijf er bij. dat wc toen de betere mogelijkheden hebben gehad. Onze kansen la gen aan de flanken. Daar heb ik in de rust nog op gehamerd. Ik heb de jongens voorgehouden om vanuil de positie te blijven voel- ballen, In de praktijk mochten we.Onze Lieve Heer danken, dat het niet eerder 2-1 werd." Liefhebber Buitelaar gaf het niet toe. maar als erkend liefhebber moet hij ongetwijfeld van dit technisch vrijwel perfecte. Volendam heb ben genoten. Zoals hij het tweede doelpunt, ingeleid door Jack Tol {vérvanger van de geblesseerde Engelsman Dave Bennett), die"., drie ploegniakkers op rij in staal - stelde ie sen ren, waarna uiteinde- lijk Joop Böckling f van Haarlem gehuurd) z'n naamkaartje op-de, bal plakte. Dc nekslag kwam ze ven minuten later, nadat SVV via wat speldeprikjes van Sonne ville en Neeskens dicht bij tic ge lijkmaker was geweest. Opnieuw was Böckling de maker. Voor Barry Hughes overigens hei sein z'n bekende feest ri eus ju it z'n zak te halen en een dansje voor de tribune te maken. Buuè- laar geïrriteerd: „Kleinzielig; Ik vind, dat dit soort zaken nieriop een voetbalveld thuishoren." Hughes vergoeilijkend: „Ik had dat ding toevallig in rn'n zak." De Welshman over hei xcoruverioop: „SVV had de pech. dat wij in ze ven minuten tweemaal scoorden. ;- We mochten na dc wisselvallige eerste helft niet mopperen, dat SVV zo onbesuisd met de kansen was omgesprongen." Rest te ver melden, dat Ton Blanker het sta-' tistiekjé met een vierde treffer completeerde. Opstellingen: Volendam: Klouwer, Zwarthoed, Klepper, Schokker, Bakker, Steur, Holshuysen (Silven), Plugboer. ToI.' Böckling en Blanker. SVV: Dirven, Coufreur, Loovens, Sa-" lari, Mulder, Wotte (Van Delft),' f Neeskena, Treling, Könemann, Son-: nevilte en Van Buuren. Schiedam De sectie JI (overige buitensporten) van de Schiedamst-S Raad voor Sport en Recreatie (SRSR) komt donderdag 19 september'" 1 bij elkaar. Plaats van handeling is de trouwzaal van het stadhuis. waarïM om 20 uur wordt begonnen. Dc agenda bevat onder meer dc volgende punten: voortang sportac commodaties. leden ver loop in de spon. discussiestuk Stichting Pro- vmcialev Sponrand Zuid-Holland en (plaaLselijke) politiek. Voorts wordt do agenda van de sportraadvergadering op 25 september door genomen. Vlaardingen Tijdens de algemene ledenvergadering vart DVO'32 die gisteravond werd gehouden, is een aantal personen na vijftien jaar lidmaatschap in het zonnetje gezet. De bronzen speld werd door DVO's voorzitter Jo dc Ridder uitgereikt aan John Bel. Peter Brobbe! Nico Don, Fred van Keulen. Ton van der Knaap. Wim de KorVer Emie! Nieuwenhutzc. Martin van der Pol en Joop van Rtj.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2