WATERWEB SPORT Nieuwland gelooft nog niet in wijkcentrum D'66-kiessysteem is vooral goed voor D'66 ACHTIRGROND Excelsior is niet kneuterig I SPORTAGENDA Tien jaar strijd om inspraak 'Door zo weinig mensen begrepen' Blij dat ik glij Vlaardingse voorzitter lanceert plan llillllllllllillllllü Dag-meao van Start Bruggen afgesloten Rotterdams Nieuwsblad 1 dinsdag RW 27 augustus 1985 Hoek van Holland De spits heeft in de voethal- wereld een magische klank. Hij moet voor doelpun ten zorgen en openingen forceren. Slaagt hij daarin, dan wordt hij als een held geëerd en schalt zijn naam over het veld. Maar, oh wee als hij faalt, dan zijn de verwensingen niet van de lucht en wordt hij van het ene moment op het andere als mislukkeling bestempeld Het sfeergevoelige type, dat een spits zeker is, kan dan op slag zijn zelfvertrouwen verlie zen. Lukt het wel, dan knalt en kopt hij uit alle stan den of verschalkt hij de doelman met een gestifte bal, om vervolgens doorspelers en publiek te wor den bewierookt Spitsen en vooral ouderwetse middenvoors zijn schaars. Zij zijn ook nooit in één woord te typeren, omdat de uitvoeringen zo verschillen. De goalies- dief het type Gerd Muller. Klein, gedrongen, door ziin postuur in staat snel te draaien en te kappen, de Schiedam Het relaas begint met de kennismaking .met PPR-wethouder Hans van der Wilk in november 1974 en eindigt in november 1984 met het uiteenvallen van een 'bestuurtje' jongeren, een hondenverbod in wijkcentrum Nieuwland en geklaag over.een nieuwe zalenverhuur, waar de beheerscommissie niet in is ge kend. Tussen die twee novembers ligt tien jaar schimmenspel. AI die tijd hebben bewoners van Schiedams eerste flat- wijk Nieuwland geprobeerd zeggenschap te krijgen in de totstandkoming van een nieuw wijkcentrum. Tenslot te, zei wethouder Eef Colié in 1977 niet dat het wijkcen trum moest worden 'terugge- door Kor Kegel geven' aan de bewoners? Nota bene, vorig jaar schre ven B en W dat de opening van het nieuwe wijkcentrum op het Dr Wibautplein Voor de gehele wijk een feestdag" zou zijn. Maar toen was de werkgroep, die de totstand koming had begeleid,' al na genoeg uiteengevallen. „Het lijkt er veel op dat de werkgroep niet eens meer aan het lijntje gehouden wordt, maar domweg ont kend wordt. Inspraak ofwel participeren wordt zo een wassen neus." „Schlarmann is van mening, dat er te weinig bekendheid in de wijk is gegeven aan de mogelijkheid tot inspraak tij dens deze vergadering." „Schlarmann betreurt de wijze waarop de beheerscom missie is betrokken bij de aanvraag: ruimte voor huis artsen. Is te wijten aan het feit dat alleen de coordi na- tor-beheerder is gepolst" „Spijtig dat aan commerciële verhuring niet vooraf advies gevraagd is aan de commis sie. Ten aanzien van bijvoor beeld Wonen Leven wordt de mogelijkheid aanzienlijk verkleind wanneer perma nent de woensdagavond verhuurd wordt." Gifgroen Deze citaten geven een indruk van die tien jaar strijd om mede zeggenschap. De strijdpunten zijn op een rij gezet in een gifgroene notitie waarvan de titel is ont leend aan een uitspraak van Col ié: 'Wijkcentrum Nieuwland te rug naar de bewoners'. Samensteller van de notitie is Jan Schla'rmann, de enige Nieuwlan- der die altijd overal bij is om voor de wijk het woord te doen. Deze keer stelt de vertegenwoordiger van Wonen Leven in Nieuw land zich extra tactisch op. De no titie geeft op geen enkel punt commentaar op de houding van de gemeente gedurende die tien jaar. Het is niet meer dan een fei telijke weergave van gebeurte nissen. Wel njzen bij Schlarmann enkele vragen en daarmee opent hij zijn notitie. En hoewel de ant woorden ontbreken (Schlar mann hoopt dat de gemeente raadsleden daar eens over naden ken) spreekt die eerste bladzijde boekdelen. Is dit nieuwe wijkontmoetings- centrum gerealiseerd op basis van de uitspraak van ex-wethou der Coilé? Welke rol hebben de bewoners van Nieuwland bij de besluitvorming gespeeld? Welke invloed heeft de lange tijd gehad alvorens het wijkcentrum werd gerealiseerd? (Wie de notitie doorleest, stuit op een flink aantal namen. In het begin komen er andere Nieuwlanders in voor dan aan het eind. Er zijn er nogal wat afgevallen tijdens het ellenlange en moeizame inspraakproces. Moegebeukt. De werkgroep con cludeerde toentertijd dat in spraak door de gemeente als een noodzakelijk kwaad wordt ge zien.) Is de investering, vraagt Wonen Leven zich af, rendabel te ma ken? Is het verantwoord 2,4 mil joen te investeren in een nieuw wijkcentrum, naast de reeds be staande voorzieningen in de wijk die node aangepaste accommoda tie behoeven? Kan een wijkcen trum zonder professionele bege leiding, in een wijk waarin een tekort aan kader als gegeven frit genoemd kan worden, voldoende functioneren? Je hoort aan de vragen waar Schlarmann heen wil. Maar er gaat dan ook van alles mis, spreekt uit de notitie van Wonen Leven. Jongeren maken een rommeltje in of rond het wijk centrum. De commerciële zalen- verhuur onderstreept de angst die er vorig jaar bestond, name lijk dat het wijkcentrum weer voor van alles en nog wat ge bruikt zou worden behalve voor de wijk Nieuwland. Sommige in spraakavonden vinden nog in de 4 Molens plaats, leuk a's je een wijkcentrum hebt. Ouderen vin den dat prettig, maar daar had dan bij de totstandkoming van het wijkcentrum aan gedacht moeten worden. Nu dan toch niet alle wijkbewoners mar het Dr Wibautplein komen, vraagt Schlarmann: „Kan het wijkontmoedngscen- trum niet beter de functie buurt centrum gaan krijgen?" Een buurt is kleiner dan een wijk, door Mike Belrnfante bal altijd tussen zichzelf en de tegenstander. Hij schiet in een fractie van een seconde, want veel tijd krijgt hij niet Er zijn ook leidinggevende spitsen, mensen die hun stempel drukken op het gehele elftal. Technisch zeer begaafde voetballers, zoals Johan Cruijffin zijn vroegere periode, die de bal op het middenveld op pikken, om met razendsnelle bewegingen of een ge timede trap de buitenspelers weg te zenden om zichzelf in uitgekiende positie te manoeuvreren. Als één van de meest voorkomende gevallen is de stormram voorradig. De sterke, breedgeschouder de, de schrik van menige doel verdediger, zoals Pe ter Withe, die zonder al te veel omwegen uithaalt en meestal met het hoofd scoort Vakman De spits is, net als de doel verdediger, een aparte vakman, die in het moderne voetbal door de opeen hoping van spelers op één van de moeilijkste plaat sen staat. Immers, je moet de bal controleren, je po sitie bepalen, kijken watje buitenspelers doen, ogen in fe rug hebben voor de opkomende man. de tegen- stander ontwijken en uitspelen en zien wat de doel-l man van plan is. - - Het zijn de specialisten, die afgeschermd door de^ laatste man en voorstopper hulpeloos op een eiland staan en tientallen malen voor niets openingen trekken en sterk afhankelijk zijn van medespelers,- die uitermate nauwkeurig zo'n man moeten aan spelen, want dan pas komt de spits het best tot zijn rechL „Als je scoort ben je een allemans vnénd". zegt Hoek van Hollands Albert Jansen, vorig seizoen met negentien doelpunten Wesüands topscorer, als de verschillende types de revue passeren. Voor hemr i$ die plaats het summum, daar beoefen je een all round voetbalvak, weten watje doet, bijna instinc tmatig, snel kunnen reageren, lef hebben, beweeg lijk de beren van verdedigers ontwijken en over een korte sprint beschikken. ..Kijk", zegt hij, „ik ben als spitsje van 1.73 meter geen indrukwekkend fi guur, maar ik heb ook geen respect voor de grote breedgeschouderde verdedigers, want dan ben je nergens meer en kom je niet tot scoren. Afschuwelijk Albert Jansen, die gek is van het Ajax-voetbal en Johnny van 't Schip als een voorbeeld koestert, vindt elke andere plaats afschuwelijk. „Ik heb eens op het middenveld gestaan, voortdurend achter m/jn tegenstander aangehold, geen keeper gezien, iaat staan een bal tussen de palen geschoten. Dat is niets voor mij." Zondagavond zit hij gespannen voor de televisie. Dan kijkt hij alleen maar naar de spelpatronen en de bewegingen van de spits. „Soms is het jammer, dat hetgeen grootbeeld is en een apart stukje wordt meegenomen wat de spits doet op het moment dat een ander scoort De opening forceren is minstens zo belangrijk ais zelf scoren. Het is alleen jammer dat het door zo weinig mensen wordt begrepen al dus de 2l-jarige Alben Jansen, een spits die op zijn niveau als de beste wordt gewaardeerd. Met tientallen staan ze in de rij: 32 meter naar beneden over een spekgladde glijbaan en dan plonsen in het zwembad is een belevenis, die de afgelopen week het leven van een paar honderd Schiedammers verrijk te. Zwembad Zuid heeft de reu zeglijbaan in gebruik genomen, terwijl de renovatie elders in het complex gewoon doorgaat. Maar nu al blijkt de baan een topattractie te zijn. „Op woensdagmiddag hebben wij meestal vijftig kinderen bin nen. Dat waren er nu zeker tweehonderd. En dat allemaal voor de glijbaan. Ze stonden gewoon te dringen", zegt sportambtenaar J.F.van de Lin de. Het is nieuw en dan komen er altijd nog meer mensen op af, weet hij, maar Van de Linde verwacht dat ook over enkele weken zal blijken dat zwembad Zuid er een goede investering mee heeft gedaan. De glijbaan voert over een af stand van zes meter langs de buitenkant van het overdekte zwembad. Als je dan rechtop zit, zie je de Simon Stevin voorbij vliegen. Uit de glijbaan vallen kan niet, want buiten zit er een overkapping van per spex op. iimmiHtiiiiiiiiimimmimiiiiMmmiiiiiinii Vlaardingen D'66 doet er alles aan om uit het diepe dal" te klauteren, waarin de partij de laatste jaren verzeild is geraakt. Werd in die kringen nog niet zo lang geleden openlijk over opheffing gefi losofeerd, momenteel pro beert de partij zich alweer het elan van weleer aan te meten. Daarvoor is bijvoor beeld Hans van Mierlo, het gezicht dat nog steeds met het frisse imago van de be ginjaren. wordt geassocieerd, opnieuw van stal gehaald. Onder zijn bezielende leiding moet D'66 weer die belang rijke vierde politieke stro ming worden die het was. Op lokaal niveau werd gelijk tijdig een 'milieu-offensief' ontketend. De plaatselijke ver tegenwoordigers in de ge meenteraden moesten zich sterker gaan profileren als be wakers van een gezond milieu. Tegen die achtergrond be weerden sceptici, zelfs dat de plotselinge aandacht voor de zure-regenproblematiek D'66 electoraal als geroepen kwam. Eindelijk zou de partij weer een 'hot issue' kunnen omar men. Zodra milieuzaken door grote groepen in de bevolking als belangrijk worden ervaren, is D'66 er als de kippen bij om er een slaatje uit te slaan. T.van der Steen, voorzitter van de Vlaardingse afdeling, heeft zich nu ook opgeworpen als partijlid die zich het kwij nend bestaan van de 'groenen' aantrekt. De Vlaardingse prea- ses heeft een intern discussie stuk geschreven over een al ternatief kiesstelsel: het ordi nale split-votesysteem. Een kiessysteem, dat er op neer komt dat de kiezer voortaan twee stemmen kan uitbrengen, één op een A en één op een B- biljeL De waarde van beide stemmen moet zich volgens Van der Steen, verhouden als 2:1. Van der Steen meent dat de kiezer op die manier alle kanten op kan en dus een grote mate van vrijheid wordt gegund. Zo kan hij of zij op beide biljetten een zelfde stem uitbrengen, stem men op twee verschillende mensen van één partij, maar ook kiezen voor twee partijen. Gepassioneerd De keuze voor een 'next-best'- partij sluit volgens Van der Steen nauw aan bij de behoef ten van kiezers. „Met name 'hot issuer.' als kernwapens, abortus en kernenergie kun nen de kiezers via het split-vo tesysteem de kans bieden, als hun eerste-keuzepartïj hun standpunt niet deelt, uit te wij ken naar partijen, waar zij zich mei betrekking tot dit ene onderwerp beter thuis voelen. Het systeem kan zo meewer ken aan het verduidelijken van de wensen van grote groe pen in de samenleving zonder de bestaande politieke verhou dingen erg te schaden. Gepassioneerde groepen met één specifiek item krijgen nu meer kansen," verdedigt de D'66'er zijn plan. Ook denkt hij dat uit het stemgedrag een duidelijker voorkeur voor een bepaalde coalitie valt te distil leren, De kiezer j:ou wellicht zelfs expliciet naar de meest wenselijke regeringscombina tie moeten worden gevraagd, filosofeert hij verder. Als bij komende voordelen noemt hij zijn systeem 'gebruikersvrien delijk' en 'niet 'onnodig inge wikkeld'. Geschonden Directe aanleiding tot zijn voorstel is de 'gebrekkig func tionerende parlementaire de mocratie' en een 'geschonden vertrouwen in de politiek'. Hoe het systeem de bestaande politieke machtsverhoudingen zou kunnen beïnvloeden doet Van der Steen aan de hand van een voorbeeld uit de doe ken. Hij gaat er in zijn bereke ning vanuit dat 60 procent van de kiezers slechts één stem u:t- brengt. De helft van de reste rende 40 procent gebruikt de tweede stem om een nauw aan de eerste stem verwante partij te kiezen en de andere helft kleurt het vakje van de meest wenselijke coalitiepartner in. In zijn voorbeeld wordt uitge gaan van de Tweede-Kamer verkiezingen van 1977, De meest frappante uitkomst daarvan is dat inderdaad D'66 van 8 naar 12 zetels stijgt, waar de verschillen tussen de werkelijke en de fictieve ver kiezingen voor andere partijen marginaal zijn. Daaruit valt slechts te concluderen dat Van der Steen D'66 ziet als een ui terst populaire 'next best'-par- üj. Misschien heeft ook die over weging wel een rol gespeeld bij het uitdokteren van dit vol ledig nieuwe kiessysteem. Of zal het toch uitsluitend be doeld zijn om het geschonden imago van De Politiek weer enigszins op te poetsen? Schiedam Avond scholengemeenschap Mercurius begint 2 sep tember met de dag- meao voor volwassenen. De middelbare oplei ding voor economisch en administratief on derwijs wordt evenals de dag-mavo gegeven in het pand aan de Edu- ard van Beinumlaan 61 in Groenoord. Om de" start van de nieuwe cursus een extra feestelijk tintje te geven wordt het geheel ver nieuwde gebouw die dag om 9 uur geopend door wethouder van on derwijs Posthoorn. Het is nog steeds moge lijk in te schrijven voor één van beide opleidin gen. Dat kan maandag ochtend 2 september di rect na de feestelijke opening en dinsdag 3 september in de Blauwe Brug tussen 19 en 20.30 uur. Schiedam In ver band met schilderwerk is de Oranjebrug in de nacht van 2 op 3 sep tember tussen half één en half zes afgesloten voor alle verkeer. Ook de Hoofdbrug wordt van een lik verf voor zien. De brug is maan dagavond 2 september van 8 tot 10 uur afgeslo ten. Het werk aan de Hoofdbrug wordt op twee of drie opeenvol gende avonden, uitge voerd. Eric Gudde (rechts) en Wim Pul proberen hun geluk aan de flipperkast. Zaterdag staan er thuis tegen Barendrecht andere belanqen op het spel. Maassluis Excelsior Maassluis is de. kneuterig heid, nog steeds de ver persoonlijking van het va derlandse zaterdagvoet bal, al lang en breed ont groeid. Laat die term trouwens nooit vallen in de splinternieuwe be stuurskamer, want de toorn zal immens zijn. Ex celsior, zo vindt men in de Lavendelstraat, hoort niet thuis in het rijtje AVW'66, Scherpenzeel, Altena, Deto, OWIOS en meer van dergelijke besloten gemeenschappen, waar mede door de religieuze achtergronden een zater dagclub kan gedijen. Een vergelijking met voornoem de clubs zal waarschijnlijk totaal niet opgaan, omdat de Maassluise eersteklasser zich steeds meer ontwikkelt tot een bedrijfsmatig gerunde vereniging. De officiële ingebruikneming, gisteravond, van de geheel nieuw gebouwde bestuurskamer maakt de accom modatie compleet. Vijf velden, een overdekte zittribune, een half verharde trainingsstrook, dertien kleedkamers, een grote kantine, een speciaal onderko men voor de jeugdcommissie en nu dus een aparte bestuursruimte geven aan, dat de verlangens zijn gestild. Toch wil het bestuur de zaken nog beter aanpakken. Met de in trede van nieuwe hoofdsponsor Drop (schoonmaakservice) staat de toeschouwer min of meer cen traal Behoudens het gebodene binnen de kalklijnen, waarvoor Eric Gudde (over hem later) de verantwoording draagt, denkt men minimaal de service aan het publiek te kunnen verbeteren. Er is door Gerard Wiegmann, in het bestuur belast met de portefeuille publiciteit, een enquêteformulier opgesteld, waarin vragen worden gesteld over de kwaliteit van de geluidsinstallatie, de tribune, de toegangspij zen, de kantine en de mogelijke oprichting van een supportersveren iging. Verreweg het belangrijkste as pect moet evenwel op de groe ne mat gestalte krijgen. Twee seizoenen vechten tegen de gradatie komt bestuur en sup porters onder wie de stilaan gevreesde 'vijfde colonne' aardig de keel uit. Fer Groe ne weg, ten onrechte door ve len verguisd en zonder meer verantwoordelijk voor de te rugkeer van Excelsior op het door Donald Bax platiorm. heeft de basis gelegd. Aan opvolger Eric Gudde nu de laak van Excelsior een eer steklasser te maken, die tot in lengte van jaren voor de top behouden blijft. De ambitieuze oefenmeester (30, getrouwd met Marieke en vader van zoon Wouter) heeft zich twee doelen gesteld. Enerzijds streeft hij er naar zo snel mogelijk een veilige posi tie in de middenmoot te ver wezenlijken, anderzijds wil hij de tratmngsopbouw binnen de gehele vereniging, van F-pupil tot selectiespeler, zo zien af te stemmen, dat men bij de door stroming in geen enkele groep voor verrassingen komt te staan. Regelmatige contacten met de verschillende oefen- meesters moeten deze denk beelden nader uitwerken. Lange trap Op voeibaltechniseh vlak zal Excelsior vanaf zaterdag, wan neer Barendrecht z'n opwach ting maakt in Maassluis, een ander gezicht uit de plooi trek ken. Gudde, idolaat ais hij is van het 4-4-2 systeem, denkt voor die speelwijze het ideale materiaal te hebben. Hij zal in tegenstelling tot Groene weg, de subtiele tikker uit vroeger dagen die ook als trainer een fervent aanhanger is van het échte voetbal, wat vaker de lange trap laten hanteren. Eén van de redenen ook, waarom A ad Moerman nu min of meer, als 'target man', zeker is van-een basisplaats. Feit is, dat Gudde met de komst van Glimmerveen nu al weet, dat zijn ideeen op het veld wat gemakkelijker kun nen wirden uitgewerkt. Glim merveen. die gezien zijn kwa liteiten eigenlijk al lang op Harga had moeten schitteren, weet hoe Gudde over het spel letje denkt. Dat besef is vooral na de trainingssessie in Zeist ook tot de anderen doorge- drongen. Voorts wil Gudde de maandagavond gaan benutten voor speciale Jinietrainingen, zodat het dit seizoen bij Excel sior, theoretisch althans, ui terst plezierig toeven belooft te worden. i DINSDAG 27 AUGUSTUS Voetbal; Eerste ronde KNVB-beker: 18.30 Wil Hood Wit—SW 2, 18.30 Goudswaardse BoysMartinft, 18.30 DVO'32Oud-Beljerlanü, 18.30 Cen tre PortuguesVFC, 18.30 HBSS— Sparta, 18.30 TOGRExcelsïor'20, 18,30 Bloemhof—tsb, 18,30 Vlaar- dingenTOGB, 18,30 Vredenburch Hoek van Holland. 18.30 Hoekse Boys—Rijswijk. 18.30 Schipluiden Satelliet, 18.30 TeOIRoZwaluwen VI, 18.30 MW27--Lenig en Snel. 18.30 VVGZ—Hermes DVS, 18-30 SchiedamOvermaas, 18.30 Ursus— Slikkerveer, 18.30 Excelsior M—Sta drecht. 18.30 Hoogvliet—VDL (zo), 18.30 DSS'26Deilia, 18.30 De Hol- landiaanPPSC. 18.30 HVO—BTC. 18.30 SFC— NOC; Eerste ronde RVB- beken 18.30 CtONRSM, 18.30 MASCGTB, 18.30 WK—PKC'85, 18.30 VDLGSS, 13.30 Activitas— MSV'71. 18.30 Olympus Schiedam— Blfjdorp, 18.30 VOBDemos, 18.30 RDM—DRZ, 18.30 RWB—Schiedam- se Boys, 18.30 RKWiK—SCR/Zwart Wit; Eerste ronde dameebeker RVBt 18.30 Rozenburg—Viaardingen. 18.30 MVV'27HBSS, 18.30 Satelliet— MSV'71. 18,30 DemosHer mes DVS, 18.30 VDLSchiedam. 14.30 Fortuna VI—Noorderkwartier; Vriendschap pelijk; 19.00 RFCSW-jeugd; Honk bal: 19.00 Holy—CA Zwljndrecht (ne derlaagserie): Wielrennen: Populalres Zuidhollandse wielerbaan Schiedam: 18.30 jeugd en 19.30 ouderen; Korf bal: 19.00 Spirit—Kwiek (vr). WOENSDAG 28 AUGUSTUS Voetbal: 19.30 EindhovenSVV, 19.00 Floreant0HS (KNVB-beker) 19.00 SVDPW (zat)—Martinit, 19.00 GTB—Schiedams® Boys, 19.00 DRZ—Schulpweg, 20.JX) Algemene le denvergadering Hoek van Holland; Zaal voetbal: Westwijkhal Viaardin gen: 21.00 VSV—HBSS; Hockey: 19.00 Spirit—Aeolus (d).

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 2