DE TRAM! Delft ziet alternatief voor RW19 Gemeenteraad eist rapport van ASH VB D'66 in tweeën KOEVOET VOOR HET LAATST VUMRDINGS DAGBLAD SCHIEDAM» COURANT "I NIEUWE WATERWEG COURANT SCHIEDAMSEWEG OVER TWEE MAANDEN DICHT Eén jaar proef met klachten behandeling Aanrijding op kruising MINDER FRAUDES Inbrekers slaan slag PvdA steunt natuurclub Oranjepiassen DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1985 S Directeur Smits: 'Schiedam loopt voorop' Schiedam X)e sociale dienst van Schiedam is er veel aan gelegen de rela tie met de cliënt zo goed mogelijk te laten zijn. De dienst heeft op allerlei fronten maatregelen ge troffen om dat te berei ken. De meest unieke daarvan is de externe toetsing van de klachte nafhandeling bij de dienst. Sinds kort is er een club van vijf mensen, die achteraf bekijkt of er met klachten van uitkeringsge rechtigden fatsoenlijk is omge sprongen. Dat vijftal bestaat uit een sociaal raadsvrouw, twee mensen van de dienst en twee cliënten, die wor den gerecruteerd uit het 'cliën- tenplatform'. Directeur drs. Gé- rard Smits wil een jaar lang met deze 'extra sluis' experimenteren. Volgens Smits loopt de Schie- damse sociale dienst op een groot aantal gebieden voorop waar bet de houding tot de diënt betreft. Hij zei dat bij de presentatie van de kwartaalcijfers. Ook tamelijk ongewoon is bijvoorbeeld het re gelmatig overleg dat nutsbedrij ven, de woningdienst, de afdeling financiën en de sociale dienst hebben over mensen met beta lingsproblemen. „Het is de bedoeling dat al die clubs, die vorderingen hebben lo pen, met elkaar bekijken hoe de problematiek voor de cliënt het best kan worden opgelost. We vertrekken vanuit het idee hoe we saneringsvoorstellen kunnen doen. Het is dus niet de bedoeling gezamenlijk die mensen aan te pakken. Integendeel" In Schiedam is een tamnlijk grote groep in dergelijke financiële problemen verzeild geraakt Er is nog slechts een klein deel van de stad geïnventariseerd en toch gaat het al om 139 gevallen. „Alle betrokken partijen hebben tot heden positief op dit experiment gereageerd", aldus Smits. Een derde poot van het beleid," dat op een betere onderlinge ver standhouding mikt, is de snellere afdoening van vragen. Bij wijze van proef is in de vakantieperio de het. telefoonverkeer beperkt Het was alleen 's morgens moge lijk de dienst telefonisch te berei ken. „Dat leidde er wel toe dat we meestal nog diezelfde middag ge legenheid hadden om terug te bellen en antwoord te geven. De mensen hebben dit als positief er varen. We gaan dan ook door met het experiment" Tot slot studeert Smits op moge lijkheden om de papierwinkel te verminderen. „De mensen erva ren het terecht als storend, dat zij zoveel formulieren moeten in vullen. We gaan bekijken of het aantal papieren minder kan en ook of allerlei informatie niet vooraf kan worden ingetikt zo- dat de mensen alleen maar hoe ven te bevestigen dat die infor- - matie klopt" Schiedam In de stromende regen stonden vanoch tend mensen in Woudhoek op de bus te wachten. Ver geefs Sommigen gingen maar een eindje lopen, op zoek naar lijn 52, in de veronderstelling dat die een nieuwe route had. De mensen die bij de halte bleven hadden meer geluk, want daar kwam, voor het eerst: de tram. Deze week zijn er al proehitten geweest, vanochtend zijn de trams voor het eerst naar Woud' hoek gaan rijden, dus de officiële opening van van middag is niet de eerste tramrit naar het noordelijk stadsdeel geweest Maasland Bij een botsing tussen twee auto's in Maasland zijn gisteravond beide bestuur ders gewond geraakt. Eén van de automobilisten reed op rijksweg 20 en kreeg op de kruising met de Van Coldehovenlaan geen voor rang van de Maasdijkse be stuurder. Beide bestuurders moesten met lichte verwon dingen overgebracht worden naar het Holyziekenhuis. De auto's werden met een takel wagen afgevoerd. Weg vrij voor J enaplanschool Vlaardingen De Vlaardingse hoofdbode H. Koevoet ging er eens echt voorstaantoen de burgemeester hem ter gelegenheid van zijn laatste raadsvergadering de bodebus op speldde. Nog even stram in de houding, voor hij op 13 september met pensioen gaat Van Lier sprak van 'ome heer Koevoet'. Na die officiële gebeurtenis was het, toen hij met het mandje rondging om de stembriefjes pp te halenweer gewoon de goedlachse bode. Zo'n vriendelijk gezicht met veel lij- nen; net Carmiggelt die voordraagt uit eigen werk. Met dat verschil, dat Koevoet een man van weinig woorden is. Mij nam even plaats achter het spreekge stoelte om de aanwezigen te danken voor de prettige contacten. En om met gepaste trots te melden,dat raadsleden komen en gaan maar dat bodes heel wat honkvaster zijn. Koevoet 'overleefde' honderd raadsleden, twintig wethouders, drie burgemeesters en evenzovele gemeentesecretarissen. De bode neemt afscheid op vrijdag de der tiende. Van kwart over vier tot kwart voor zes 's middags bestaat dan de gelegenheid Koevoet in de oude hal van het stadhuis de hand te schudden. gèHoofdbode Koevoet haalde gisteravond voor het laatst stembriefjes op. Den Haag Zonder woordvoerders van de gemeenten Schiedam, Vlaardingen en Maassluis vond gisteren op het Binnenhof de hoorzitting plaats, die de vaste ka mercommissie voor verkeer en vervoer had belegd over de inpassing van rijksweg 19 in Midden-Delfland. De Waterweggemeenten hadden de verdediging van hun belan gen overgelaten aan een verte genwoordiger van het openbaar lichaam Rijnmond, die hel na drukkelijk niet had over het om streden trajectgedeelte op de ge meentegrens van Schiedam en Vlaardingen. Het ging gisteren alleen om het tracé ten noorden déérvan: lopend door het polder gebied, langs Delft en Den Hoorn, naar Rijswijk. Het standpunt van Rijnmond is dat landschappelijke inpassing hier mag, als althans de huidige berekeningen van de geluidshin der kloppen. Ais hogere scher men nodig zijn, gaat Rijnmond niet akkoord. Een alternatief kwam van de Delftse wethouder Jan-Bart Mandos, die evenals de Water weggemeenten tegen rijksweg 19 is. Mandos bepleitte een extra aansluiting op de Kruïthuisweg en een verbetering van het Haag se hoefijzer. „Dat is te verkiezen boven een doorsnijding van het weidegebied van Midden-Delf land", zei hij. „Dit alternatief bie den we aan met pijn in ons hart. Maar we erkennen het West- landse probleem van een gebrek kige aan- en afvoerwegen voor de veilingen." Voor het Delftse standpunt was niet meer dan een kwartiertje in geruimd. Aanvankelijk had Mandes helemaal niet mogen spreken. Een van de andere in sprekers, de vertegenwoordiger van de provincie Zuid-Holland, was Delft op het laatste moment ter wille geweest door de helft van de spreektijd af te staan. Mandos daarover gisteren: „Als alleen de provincie en Rijnmond het woord hadden gevoerd, was het voor ons geen probleem ge weest Maar dat daarnaast wel het Samenwerkings Orgaan Westland als verklaard voorstan der van de weg zijn zegje mocht doen, vonden we onbillijk. Dat is een stukje willekeur geweest" Dat Samenwerkings Orgaan Westland (SOW) trok overigens bij monde van de Wateringse burgemeester F. Langemeijer fel van leer tegen tegenstanders en twijfelaars rond rijksweg 19. Of de Nederlandse handelsbalans negatief dan wel positief, door- slaat, heeft zijns inziens alles te maken''met de Westlandse glas tuinbouw. Een goede aan- en aft voer van het veilingvérkeer zou daarbij de achillespees 2tjn. Van daar dat Langemeijer zich in zijn pleidooi beperkte totditeconomi- sche argument „Stop nu met verdere onderzoe ken naar de gevolgen van de aan leg van rijksweg 19 en begin zo snel mogelijk mèt die aanleg. Volledige zekerheid over de ge volgen van de weg valt toch nóóit te verkrijgen. Als tuinders ook al tijd zouden wachten tot werkelijk alles zeker is, zouden nu de ratten door de gebroken kassen lopen", zei Langemeijer. Haaks op de Westlandse overtui ging, dat rijksweg 19 hij zou dra gen tot een goede ontsluiting van het tuinbouwgebied, staat de op vatting van werkgroep Stop Rijksweg 19. Deze werkgroep mocht gisteren niet het woord voeren op de hoorzitting. Wel stuurde de groep voor deze gele genheid een rapport naar de ka mercommissie, waarin zij hun standpunten nogmaals uiteenzet ten. In dat rapport wordt onder meer gesteld dat het Westland meer gebaat zou zijn bij een verbete ring van het Haagse hoefijzer. Onder verwijzing naar een rap port, dat het adviesbureau RBOI in opdracht van het Samenwer kings Orgaan Westland heeft ge maakt, constateren zij dat een scala aan maatregelen, zoals nieu we wegen, binnen het Westlands gebied genomen moet worden om een adequate aansluiting op rijksweg 19 mogelijk te maken. .Blijkbaar is aanleg van al deze wegen noodzakelijk om de ont sluiting van het Westland te ver beteren. Aanleg van RW 19 al leen lost kennelijk niets op," con cludeert de werkgroep. De Delft se wethouder Mandos: „Het SOW biedt geen enkel alternatief. Westland hanteert de botte bijl." Schiedam De fraude onderzoeken, waarmee de sociale dienst in Schiedam vorig jaar is begonnen, beginnen vruchten af te werpen. Niet alleen hebben de controles een fors aan tal fraudegevallen aan het licht gebracht, er is volgens' wethouder Herman Posthoorn bo- vendién sprake van een/ preventieve werking. „Alleen al het feit dat men weet dat we aan fraudebestrijding doen, is voor veel mensen aanleiding niet of niet r /te 'te frauderen", schat hij in. Uit de kwartaalcijfers is die tendens duidelijk op te maken. Werd ge durende de eerste drie maanden van dit jaar nog een fraude voor in/ totaal 549.000 gulden op jaarbasis aan het licht gebracht, gedurende april tot en met juni stuitte de/dienst op een fraude van 410.000 gul den. Posthoorn verwacht dat met het aanstellen van twee externe con troleurs per 1 oktober de fraude in Schiedam nog verder/kan worden teruggedrongen. Vlaardingen Een zucht van verlichting ontsnapte wethouder Mariétte Hooien dijk. De Vlaar dingse gemeenteraad wees het verzoek van SP'er Remi Poppe om te mogen interpelleren over de affaïre-Drieën-Huysen af. De raad eiste van het bestuur van de algemene stichting tot huisves ting en verzorging van bejaarden (ASHVBl waar Hoogendijk voorzitter van is, wel een rappor tage over de wrijvingen in het in opspraak geraakte bejaarden complex, Burgemeester Fred van Lier moest nogal eens hameren, om Poppe tot de orde te roepen. Interpellatie is een van de be langrijkste democratische rech ten van de raad, zei Van Lier, maar het beleid van de ASHVB leent zich niet voor een inteipel- latie. Hoe de SP'er ook volhield, dat het besluit om een intern on- Remi Poppe: topje van .ijs berg... derzoek te doen naar het gedrag van directeur Verburg door bur gemeester, en wethouders moet zijn goedgekeurd en dat er dus was voor een inter pellatie, het baatte niet, „U bent buiten de orde, straks ontneem ik u het woord", dreigde Van Lier. Dat er iets aan de hand is in Drieën-Huysen, waar zowel het personeel als de bewoners zich al regelmatig beklaagd hebben over het optreden van de directeur, daar waren de meeste raadsleden het wel mee eens. „Die zaak moet opgelost worden", zei Rien Lens- velt. Maar dat Poppe beweerde, dat de ASHVB probeerde de 2aak onder de mat te schuiven nam hij miet „Ik zit zelf in dat bestuur", zei Lensveltboos, De SP'er interrumpeerde nog eens, zei dat wat er nu naar bui ten is gekomen slechts het topje van de ijsberg is, maar hij werd opnieuw door Van Lier onder broken. „Dat is een interruptie die ik niet heb aanvaard. Die wordt ook niet genotuleerd." Vlaardingen De sfeer bin nen de fractie van D'66 in de Vlaardingse gemeenteraad is verziekt Nel Kester ging gis teravond zelfs zo ver dat zij fractievoorzitter Ron Mole naar interrumpeerde. Mole naar zei dat zijn partijgenote er in de zaak van de Jenaplan- - school 'nog niet helemaal uit WES'. „Da's helemaal mooi!" mopperde Nel Kester, Het tweede raadslid van D'66 kreeg het zwaar te verduren van haar voorzitter. Bij de dis cussie over het afschaffen van UUA31C UVt.1 Ut» het openbaar onderwijs wa ren de twee het opnieuw niet met elkaar eens. Molenaar steunde burgemeester en wet houders, Nel Kester stemde met de oppositie mee. „Dat moet u voortaan in het fractie-, overleg brengen", bitsteMole- naar. „En dat had ik toch heus hoorVwertelde Nel ater. Schiedam Inbrekers hebben in een woning aan de Broersveld een flinke slag geslagen. Zij gin gen met geluids- en fotoappara tuur ter waarde van 12.000 gul den aan de haal. Men kwam bin nen dooreen deur te forceren. Uit een drankenhandel' aan de Westerkade is een grote partij drank ontvreemd. De politie ver moedt dat men via het dak is bin nengekomen. De Schiedamseweg: nu open, over twee maanden dicht. Vlaardingen Over twee maanden is de halve afsluiting van de Schiedamseweg bij Vlaardingen-Oost een feit. Gisteren is met het openhakken van het asfalt een aanvang gemaakt met de re constructie. Volgende week wordt begonnen met de zo omstre den afsluiting van Voorstraat en Emaus. Een andere ligging van de vluchtheuvels en een klein stukje busbaan maken het auto mobilisten straks onmogelijk om van de mr L.A. Kesperweg de Schiedamseweg richting Centrum in te rijden- Een politiek com promis, waarover harde noten zijn gekraakt. De PvdA -wilde, net als veel bewoners van Schiedamseweg en omgeving, een volledige afsluiting. De WD voelde daar niets voor. De halve afsluiting moet de geluidsbelasting aan de Van Kinsbergenplaats tot een aanvaardbaar niveau terugbrengen. Vlaardingen Alle overtuigingskracht van wethouder Ary Maarle-, veld was gisteravond niet voldoende om te voorko men, dat de gemeente--- raad de aanvraag van de;'; stichting voor neutraal bijzonder onderwijs, om- in Vlaardingen een basis-- school te mogen begin-' nen, honoreerde. 'Die- aanvraag die met een pa- - perclip is ingediend', zo als Maarleveld smalend zei, was voor de meerder heid van de raad vol-/ doende overtuigend. Een bittere pil voor de wethou7 -i der, die in de Jenaplanschool een i bedreiging ziet voor het openbaar onderwijs. D PvdA-raadsïid Henny Goedk-* necht oogstte uiteindelijk dé meeste waardering van de toege- stroomde ouders en het bestuur'r van de stichting. Zij durfde het,. I aan om, ondanks de druk van" haar eigen fractie, de aanvraag, voor een Jenaplanschool te steu- ."J nen. X Een boze Maarleveld kon zijn, fractiegenote niet in het gareel krijgen. Met vijf VVD'ers steun-,' de zij een amendement van het" CDA, die de school de ruimte wil1 geven. Zo bracht zij de kleine''"; Vlaardingse schoolstrijd tot een"""' voor de stichting gelukkig einde.' In augustus van het volgend jaar - kan de neutraal bijzondere school"*' de deuren openen. Maarleveld en partijgenoot Ge-. rard Boender deden een laatste" - poging om het openbaar onder- wijs, Waarvoor na vijf jaar moei- zaam overleg een spreidingsplan is vastgesteld, te beschermen.1/ „Als er zoveel papier nodig is om iets aan te tonen moet er wel iets"^ mis zijn", redeneerde Boender, - die pontificaal achter het spreek-/-' gestoelte plaats nam. Hij vond heb 1 opvallend, dat er 'zoveel geschut,J in stelling was gebracht om déftt raad door de knieën te krijgen'. Maarleveld beschuldigde mr J.S$fj Steen van de verenigde bijzonde- -re scholen, met wie hij voor de- tweede keer en public een juriv> disch steekspel aanging, van on-- volledigheid. „Ik voel mij ge- -q vleïd, dat men een kanon op mij-"; heeft afgestuurd", zei de wethou-,/ der over mr Steen. Hennyj Goedkneeht, die had verteld dat- zij naar eer en geweten besloten had de aanvraag te ondersteu-, nen, kreeg van een boze Maarle- veld te horen: „Je kunt ook naar eer en geweten een andere keuze/* maken." Toen het op stemmen'"' aankwam deed zij dat echter niet/ Zij werd beloond met applaus. -ftf Maassluis Burgemeester en wethouders van Maassluis ma-; ken zich schuldig aan reehtson- A gelijkheid, als de natuurvrienden j-, bij de Oranjepiassen geen eigen plekje krijgen, terwijl de zeil-»., plank vereniging al die djd haar;,/ gang heeft mogen gaan. Dat stelt' de PvdA-fraetie in schriftelijke;, vragen. PvdA-fractiesecretans Robert^ Punt betreurt de houding van B en W om de natuurvrienden/, geen eigen plekje te gunnen. Het-, was de natuurclub erom te doen een deel van de Oranjepiassen te-L beschermen tegen aantasting van;' flora en fauna. B en W hebben echter tegengewerkt uit angst, dat hierdoor een blokkade wordt; opgeworpen voor andere, moge- lijk meer gewenste ontwikkeling gen. De PvdA-fractie deelt die angst- niet, aldus Punt Een blokkade,-' van nieuwe plannen kan een- - voudig worden voorkomen door met de natuurclub sluitende af-r spraken te maken, 2egt hij. Bo— f vendien gedoogt het college B en" W wel de surfers ten westen var/ de Steendijkpolder. De PvdA"^ vindt het trouwens tijd dat voor - het plassengebied eens een defi--J nitieve bestemming wordt uitge-.^ dokterd, blijkt uit de toelichting^ op de schriftelijke vragen. De PvdA wijst op pogingen, die— een delegatie van de sportraad' heeft gedaan om de surfers en de - natuurvrienden tot elkaar te'; brengen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1