Haring- en Bierfeest: over de hoofden lopen Zware delegatie begraaft oud zeer Cuyperstoreix voorlopig gered Van der Kooij breidt uit 1AARUNGS DABBIAD SCHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEE COURANT :|S Vlaardings drukste zaterdag aller tijden Lange rijen voor de tram naar Woudhoek Brand in flat Dronken bestuurder meldt zich Ruiten gesneuveld 1V Historische Vereniging: geen kritiek Spork mag zelfstandig ondernemen i □WATERWEG MAANDAG 9 SEPTEMBER 1985 Sint Jozef: Geen huurverhoging Schiedam „Er is al acht miljoen gnldèn uitgegeven aan flutzooi, nu wordt er ook nog eens vier miljoen gespendeerd aan rot zooi!" De bewonersvereniging Schiedam- West heeft de laatste dagen een aantal van zulke reacties gekregen op de plannen van de rooms-katholieke bouwvereniging Sint Jozef met 213 reeds in 1981 gerenoveerde woningen. Schiedam Gratis was het, en dat heeft de RET twee dagen lang goed kun nen merken. Een recor daantal passagiers werd ge noteerd, Vooral zaterdag middag stapten zoveel .mensen op de tram, om de nieuwe lijn naar Woud- hoek te 'ervaren', dat een enkeling op de treeplank moest blijven staan. Er stonden lange rijen voor de Passage-halte. Bij de halte op de Koe markt lag een rose loper uitgerold, die naar de Hoog straat leidde. Dat was een aandachttrekkertje van de Hoogstraat-winkeliers, die op deze manier de trampas sagiers uit Woudhoek fees telijk wilde inhalen. De tramfeesten waren in elk geval een leuk opwarmer tje voor de eind deze maand te houden Brandersfeesten. En uiteindelijk heeft het Vlaardingse Haring- en Bierfeest toch weinig con currentie van de tram kun nen merken, want ook bus lijnen 53, 59 en 125 en 126 zaten steeds stamvol. Schiedam De'brandweer 'is ..vrijdagavond geruime tijd 'bezig geweest met het be strijden van een brandje in "de Panoramaflat. De spuit gasten, werden in hun werk- t zaamheden bemoeilijkt door een enorme rookontwikke ling. De brand ontstond door Iaswerkzaamheden in^ de luchtkoker van de zesde eta ge. Enkele vonken vielen in de cv-ruimte waar isolatie materiaal direct vlam- vatte. IVlaardingen Een 21-jarige [Vlaardinger meldde zich in ae pacht van zaterdag op zondag op jhet 'politiebureau. Hij was aan hankelijk doorgereden/nadat hij rin.de Prins Hendrikstraat een gey /•parkeerde auto had aangereden. .'De man was dronken achter het ['stuur gestapt. .Er werd proces verbaal tegen hem opgemaak en bij kreeg een rijverbod opgelegd. Ook een 60-jarige Vlaardiriger die dronken achter het stuur -stapte veroorzaakte zondagavond een aanrijding. Hij reed op de [•Madridweg tegen een gepar- 'keerd staande auto. De boosdoe ner meldde zich niet, maar werd -later op de avond door de politie >in de kraag gevat Hij werd ge verbaliseerd. Schiedam Ruziemakende be zoekers van-café Kent Pak as aan tie Broersveld hebben zaterdag- jiacht hun woede bekoeld met "stenen op drie ruiten van het eta blissement Ook in het café werd [schade aangericht De eigenaar 'werd voor in totaal 3.700 gulden gedupeerd. Over de aanleiding tot'de ruzie tast de politie in het duister. •Uit een woning aan de Philips -yan Bourgon diestraat werd vi~ Reo-apparatuur ter, waarde van •7.000 gulden ontvreemd. Men is iwaarschijnlijk met een valse sleu- ;tel binnengekomen Die renovatie was toen aller minst geslaagd en binnen kort zullen er verdere verbe teringen moeten plaatsvin den. Op de eind vorige week gehouden inspraakavond re ageerde een bewoner: „Wij willen een huis om in te le ven, geen aquarium." Hij doelde daarmee op het op trekkende vocht in de mu ren en het regenwater, dat door de aluminium kozijnen heen komt zetten. Vorige week hebben de bewo nerscommissie Sint Jozef, de stichting Samenwerkende Schiedamse Woningcorpora ties en de projectleiding rond de renovatie van de 213 wo- njng?n een brief geschreven aan het ministerie van volks huisvesting, ruimtelijke orde ning en milieu (VRQM). Vol gens Hans Coster van de be wonersvereniging wilde men eerst een telegram sturen, maar er bleek zoveel uiteen te zetten dat een telegramstijl niet de meest geeigende vorm was. Kernpunt is', dat de-ver beteringen niet mogen leiden tot nieuwe huurverhogingen. •Het ministerie wil daar op dit moment niet aan, maar zelfs de SSSW zou zich thans naar de bewoners milder opstellen, aldus Coster. Hij noteerde van SSSW-directeur Cees Kam- minga de uitspraak, dat het feitelnk gaat om onderhoud- sproblemen en dat zijn geen kwesties die tot huurverho ging kunnen leiden. Er zijn drie modellen uitge dacht aan de hand waarvan de problemen verholpen kunnen worden. Hierover loopt de dis cussie nog. Men is het voorlo pig eens geworden over het feit, dat het de verhuurder is, de SSSW, die de' problemen moet verhelpen. In het Holyzfekenhuis werd op haring getrakteerd. De dame van het Vlaardings Vissersvrouwenkoor zet haar tanden demonstratief in een haring. Maar het is een grapje; de haring is van hout. Vlaardingen De organisatie had zich er stipt aan gehouden. Om vijf uur ging alles dicht. „Het Haring- en Bierfeest is tenslotte een familiefeest en wij willen niemand een vrije avond ontnemen," had comitélid Ton Bravenboer al verklaard, toen hij 's mid dags met een walkie-talkie over de Westha- venkade probeerde te surveilleren. Die po ging ging hem niet vlot af, want door de enorme mensenmassa deed hij meer dan een uur over zijn rondje naar de centrale post van het comité bij de Visbank. „Kijk, dat mensen na afloop van bet feest toch nog een biertje pakken en een café in gaan, dat is natuurlijk uitste kend, maar dat gaat dan niet van ons comité uit," had Bra venboer gezegd. Vlaardings drukste zaterdag aller tijden stopte dan ook officieel om klokke vijf. Daarna viel het voor niemand meer mee om een drankje te bestellen, want buiten gingen alle terrassen dicht en binnen zaten de cafés stamp- en stampvol. Voor café De Steeg, waar salsa-muzikan ten de sfeer hadden opgepept, Op de terrasjes ging het nog wel; ze zaten vol, maar je kon er de benen tenminste even strekken. Langs de ter rassen was het één lange rij voorbijgangers. Vlaardingen Het gaat autobe drijf P.A.van der Kooij voor de wind. Vrijdagmiddag werd de nieuwe showroom aan de Ke thelweg, feestelijk geopend en werd de voormalige Dr. J.Th. de Visserschool als administratie ruimte in gebruik genomen. In de oude Midbal kwamen meer dan 150 genodigden bijeen en on der de aanwezigen bevond zich wel een extra zware afvaardiging van het college van B en W: bur gemeester met echtgenote en de drie PvdA-wethouders. Het ïs weer koek en ei tussen Het garagebedrijf en de gemeente. Dat dat niet steeds zo geweest is, werd zowel door burgemeester Van Lier als door 'de heer Van der Kooy gememoreerd. Het zon der vergunning ingebruik ne-' men van de oude middenstands hal als showroom heeft in de af gelopen jaren voor de nodige wrijving gezorgd. cOm de eerste Holy-bewoners aan 7 hun boodschappen te helpen had -de Vlaardingse middenstand in een hal een soort nood centrum •ingericht Toen de wijk af was, zat men met die hal 'in de maag', maar toevallig zat garage van der Kooij net om een nieuwe show room verlegen, Zonder de beno digde vergunningen liet 'Piet Kooij' de hal aan de Kethelweg plaatsen en zette er zijn auto's in. De gemeente had bezwaar, maar de hal bleef staan. De impasse werd pas doorbroken door een 'ruil'. Garage Van der Kooij mocht een nieuwe show room bouwen en het ernaast staande schoolgebouw als kan toor ingebruik nemende. De ge meente kreeg in ruil daarvoor wat grond en met het gerestau reerde schoolgebouw werd het oude aanzicht van Vlaardinger- Ambacht behouden „Waar er twee ruilen, moet er één huilen," zei Van der Kooij vrijdagmiddag. „We hebben eerst wel wat gehuild, maar nu kun nen we weer lachen." Niet zon der reden: het bedrijf domineert nu de kop van de Kethelweg en het Burgemeester De Bordes- plein. Het heeft voldoende mo derne showroom, ruime opslag mogelijkheid en een riante admi nistratie. Ook mag het bedrijf zich verheugen in een grote be langstelling van het gemeentebe stuur; een belangstelling die pre cedenten kan scheppen. Vlaardingen - Het ge vaar van sloop voor de negentiende eeuwse Cuy- perstoren aan de Hoog straat is even afgewend. Burgemeester en wethou ders laten een onderzoek instellen naar de kosten van renovatie van de neogotische toren, die de gemeente zestien jaar ge leden voor het symboli sche bedrag van een gul den kocht van de rooms- katholieke kerk. De pro vincie is gevraagd om de renovatie te bekostigen. Onder druk van de historl- slopen. Tegen dat plan kwa-' men de historici in het ge weer. „Daar valt weer een J karakteristiek object onder de slopershamer", klaagde.,, de historische vereniging. De gemeente nam in 1969 de sche vereniging en het Cuy- pers-genootschap is het ge meentebestuur met de reno vatieplannen gekomen. Bur gemeester en wethouders wilden de toren, die in 1970 al een keer gerenoveerd is, verplichting op zich om de toren, die een eeuw eerder werd ontworpen door bouw meester Cuypers, te renove ren. Na de opknapbeurt van 1970 is de toren echter weer in verval geraakt en een nieuwe renovatie is nodig. Geldgebrek bracht burge meester en wethouders ertoe om tot sloop te besluiten. Het Cuypers-genootschap wees op de mogelijkheid, om bij'.de provincie subsidie te vragen in het kader van de 'terugploegregeling 1986'. B en W hebben die kans met beide handen aangegrepen. Inmiddels is aan een Brielse architect een prijsopgave voor de renovatie gevraagd. blééf het op straat zo "druk dat je moest olijven wringen en dringen. Ook het Haring- en Biercomi té zelf had na vijven nog één en ander te stellen. Niet alleen was er de controle, of inder daad elke middenstander op de afgesproken tijd stopte. Ook was er de prijsuitreiking bij de zeekadetten in de Oude Haven (het Vlissingse korps won, Vlaardingen werd tweede, Schiedam vierde). En er was de verkiezing van de beste standwerker, hetgeen in aan wezigheid van burgemeester Van Lier geschiedde bij Jum bo op het Liesveldviaduct. Van Lier vertegenwoordigde een college van B en W, dat zaterdagochtend bij de start van het Haring- en Bierfeest was geklopt door de fractielei ders uit de gemeenteraad: die wonnen de roeiwedstrijd met enorm verschil, maar zij had den dan ook stiekem extra ge oefend. Om vijf uur kon de RET de naar huis terugkerende me nigte amper verwerken, het duurde meer dan een uur, en ondertussen trachtte de politie de balans op te maken: er moesten minstens zoveel men sen naar de Vlaardingse bin nenstad zijn gekomen als vori ge keer, rond de 115.000. Maar vermoedelijk waren er meer geweest. „Zeer geslaagd," dat waren de comitéleden met el kaar eens over het dertiende Haring- cn Bierfeest. Eind van de avond zakte voorzitter Jan Brouwer uitgeteld neer. „Hèhè, nu eindelijk tijd voor een pilsje," verzuchtte hij. Dat zullen meer mensen gezegd hebben, met name die tiental len die de hele avond hadden opgeruimd in de rommelig ge worden straten en pleinen. Busstation Bij binnenkomst van Viaardm- gen was het zaterdagochtend rond elf uur al te merken: auto's stonden in lange rijen gepar keerd, in de smalle straatjes van de Oostwijk, in de Parkweg en in de Vettenoordsepolder. Lang niet iedereen had gebruik gemaakt van de parkeermogelijkheden bij Van der Waal, Unilever en Cin- cinnatti. De RET-bussen maak ten flinke omwegen, omdat zij het Liesveld viaduct niet over konden. In de Van der Drift straat leek het wel, alsof het bus station van Rotterdam-Centraal was verplaatst, zoveel reden er af en aan. Verkeer speelde op het Veerplein de hele dag een belangrijke rol. Er waren skelterraces voor kin deren; langs het parcours stonden hele stapels autobanden om eventuele klappen op te vangen, maar die bleven uit. Vervaarlij- ker nog leken de slipdemonstra ties met auto's: over een afstand van honderd meter kon men een lift krijgen en dan.duizelingwek- kende rondjes draaien. Een rups- baan-achtig spektakel, waarbij het merkwaardig was dat pu bliek er zo dicht langs bleef staan. Eén klapband tenslotte en er wa ren ongetwijfeld slachtoffers ge vallen, Maar het dertiende Ha ring- en Bierfeest verliep zonder ongelukken. De uitbreiding naar Schiedamse- weg en Oosthavenkade en de te rugkeer van het Veerplein in het activiteitenpatroon van het Ha ring- en Bierfeest bleek een ge slaagde opzet. Vooral op de West- havenkade ontstond deze keer een drukte, waarbij over de hoof den kon worden gelopen, bij wij ze van spreken. De popgroepen aan het begin van de Dayer wa ren geen barrière voor liefheb bers van rustige muziek, want de stoet toog er tolerant langs. Ook de Hoogstraat was een plek, die de karakteristiek kreeg van een mierenhoop of een wespen nest. Het moet van bovenaf toch een vreemd gezicht zijn geweest, al dat gekrioel van mensen die op Duikdemonstraties in de" Oude Haven trokken honder den toeschouwers. bezienswaardigheden uit waren. Sommigen verkozen de Havenf straat of het Achterom om terug te keren naar de Westhaven: plaats. Galeriehouder Jos Noord huizen had de deur van Kunst-t? deze keer niet uitnodigend open gezet om het publiek massaal bin nen to halen, Hij heeft er mooie beelden staan van Frits Kloppers en schrok zich een hoedje toen er een ploegje luidruchtige jongeren kwam binnenzetten, die weinig om kunst bleken te geven. En om vijf uur dus waren alle acjr-* tivilesten voorbij. Dansen, mü-7 ztek, spelletjes, kraampjes, toem* dat allemaal stopte, bleef alleen* op enkele caféterrasjes een pu£[[ bliek over dal elkaar iets te verL tellen had. De grote massa zak van de drukte te beduusd zijn ge weest om het feest te analyseren.- liiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiihiijiiiiiiiiiiiiifiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiinmüiiiiiiiiiiinniiiNiiiiiii De reden voor de kritiekloze op\ somming van de gesloopte pan den is de wens om beter met de gemeente Schiedam samen te werken op andere actiepunten. Zo is er vrijdagmiddag op de Gro te Markt wat te doen samen met de gemeente en de ANWB: de presentatie van tekstborden voor' twintig historische gebouwen, met een wandelroute daarbij. Seyedam meldt voorts, dat de ij zeren spoelingschuit, die jaren lang was opgeslagen achter het Stedelijk Museum, een nieuwe toekomst tegemoet gegaan is. De bedrijfsschool van Wïlton-Fije- noord zal de schouw restaureren. De schuit komt later aan één van1 de Schiedamse vesten te liggen. In oktober bestaat de Historische Vereniging Schiedam tien jaar. Seyedam is ai in har elfde .jaar.- gang. Dat komt, omdat men des tijds al na het eerste nummer overstapte op de volgende jaar-, gang. v Schiedam Wilde de Histori sche Vereniging Schiedam in het verleden nog wel eens bezwaar maken tegen sloop van oude pan den in Schiedam, deze keer drukt het tijdschrift Seyedam zonder commentaar een lijst van onlangs gesloopte gebouwen af. Achter eenvolgens worden genoemd de restanten van het complex van Rijnber.de, vroeger een distilleer derij aan de Noordvest en het Groenweegje, de twee schoolge bouwen aan de Prins Maurits- straat, drie woninkjes met punt- gevels aan de Arcbimedesstraat, de woning Singel 102 en de reeds lang onbewoonbaar verklaarde panden aan de Baan. iiiiiifiHiiiiuiiifiiifiiiiiiiiutiiitiiiiiiiiiiimiiifiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiHiniiimuiiiiiir Vlaardingen Stallinghouder M. Spork heeft" op-het laatste nippertje een voorlopige vergunning gekregen om commercieel te gaan werken. De Vlaardinger, die de fietsenstalling op het Veerplein tot nu toe met behoud van uitkering draaiende hield dreigde vorige week het bijltje erbij neer te gooien, omdat zijn vergunning zo laat afkwam. ,,De gemeente neemt mij in de maling", meende hij. *7 Maar de wens van Spork, die aan het einde van deze maand 'in de bijstand terecht zou komen, wordt alsnog vervuld;-hij kan beA ginnen als zelfstandig ondernemer. Over de verplaatsbare cabi ne, die de stallinghouder op het'Veerplein wil plaatsen, moeten nog wat ambtelijke adviezen worden uitgebracht: Maar in.af wachting daarvan mag'Spork zijn bedrijf voortzetten zoals h« dat tot nu toe altijd heeft gedaan. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1