Voorstraat en Emaus afgesloten Sloten park Kethel zien er gezond uit Schiedam Roeit voor vi m Harry van Doom wil D'66 leiden Schiedam wil injectie van voor herstel VtAARDINGS BAB81AD SCHIERAMSCHE GIIIRANT NIEUWE WATERWEB GOURAKT En je kunt je spaargeld toch elke dag opnemen. Schuimbad hoogtepunt brandweerdag Tasjesroof IS Scholieren op excursie Positie Reijnhout wankelt Voor twee ton aan broeken gestolen 6.000gulden verenigde spaarbank Wandelroute langs historische panden Terlet-moord: 15 jaar cel Man mishandeld; WATERWEG minima-nota Vlaardingen Van de Vlaardingse minimanota, die maart van dit jaar op verzoek van de gemeenteraad werd gemaakt, is weinig overgebleven. Burgemeester en wethouders zijn aan de hand van die nota met voor stellen gekomen. Mensen die van een bijstandsuitke ring rond moeten komen hoeven voortaan geen bemid- delingskosten meer te betalen, als zij een lening afslui ten bij de gemeentelijke kredietbank. Dat kost zowel Vlaardingen als Schiedam 10.000 gulden. Verder zijn alle plannen die de gemeente geld kosten uit de nota geschrapt. Het Vlaardings uitkeringsge rechtigden beraad (VUB) was bij het. verschijnen van de nota al niet 20 tevreden. „Een minimale nota", was de eerste reactie. Een fonds so ciale noden, zoals dat in de niets voor zo'n paspoort. „Dat gemeente Schiedam is inge- kidt tot stigmatisering", zeggen steld, wordt door burgemees- 2Ö- ter en wethouders van Voorstellen om de energiekosten Vlaardingen van de hand ge- voor minima te verlagen, de te- wezen. „De financiöle positie ruggavcregeling van gemeente van onze gemeente laat dat "Jke belastingen te verruimen en maar ook niet zonder meer afge wezen, „Mensen moeten zelf maar zeggen of zij daarvóór in aanmerking willen komen", vond het beraad.. Burgemeester en wethouders, voelen echter naar ons oordeel niet toe' schrijven zij de gemeente raad. Als de "echte minima de eindjes niet aan elkaar kun nen knopen dan is dat niet onze verantwoording, maar die van de rijksoverheid, re deneren burgemeester en wethouders. Het plan om uitkeringsgerechtig den een paspoort te geven, waar mee zij minder contributie zou den hoeven betalen voor instel lingen die subsidie krijgen van de gemeente, gaat ook met door. Het VUB had aai plan niet omarmd, om metuitkeringsgerechtigden een isolatieproject tebeginnen vinden geen genade in de ogen van B en -W. Het vervolg óp de minimanota,. een onderzoek door hetintercon- fessioneel centrum voor maat schappelijke. dienstverlening (ICMD) naar minima, die in een -meervoudige achterstandssitua tie' zitten of dreigen te komen, gaat ook niet door. Met.de resul taten van dat onderzoek zou. de gemeente kunnen bepalen welke groeperingen extra hulp' nodig hebben. Daar is toch geen geld voor, dus dat onderzoek heeft ook geen zin, aldus B en.W. Vlaardingen Vanaf vandaag is er geen autoverkeer van en naar de Vlaardingse binnenstaa meer mogelijk via de Voorstraat en', het Emaus. Beide wegen zijn afgesloten. De afsluiting bete kent, dat een begin is gemaakt met één van de eerste grote uit voeringsprojecten die voortvloeien uit het verkeerscirculatie plan. Emaus en Voorstraat blijven vanuit oostelijke richting wel bereikbaar. Dit betekent dat autoverkeer van bijvoorbeeld de Burgemeester Verkadesingel of de Anthony Knottenbeltsingel wél"het Emaus of de Voorstraat kan oprijden, maar niet door kan naar de Schiedamsedijk of Westiandseweg. Tegelijk met de afsluitingen worBt tussen beide straten een verbindingsweg parallel aan de Schiedamsedijk aangelegd. Daar voor is het tevens nodig de oprit vaniie Voorstraat naar de Schte- dartfsedijk gedeeltelijk af te gra vend De verbindingsweg is nodig om de panden aan hel Emaus en de Voorstraat goed bereikbaar te houden.- De werkzaamheden gaan naar schatting twee maan- denjïiuren. De afsluiting moet er toe leiden dat het doorgaand autoverkeer voor Vlaardinger-Ambacht/Bab- berspolder meer dan tot heden gebruik gaat maken van de Westiandseweg en de Burge- meegter' Heusdenslaan. Om dic- vei^keersafwikkeling soepel te la ten verlopen is enige tijd geleden al een vrije rechtsafstrook op de kruising Westlandseweg/Burge- meester Heusdenslaan aange legd. .Binnenkort worden in dat verband ook de verkeerslichten op. "de kruising Schiedamsedij- k/Westlandseweg/Kortedijk en de kruising Burgemeester Heus denslaan /Burgemester Vérkade- singel/Holysingel aangepast De bedoeling daarvan is het verkeer van en naar Holy vlot af te wik- kelen. Vlaardingen Het maken van een ^schuimbad voor de kazerne aan de Hoflaan belooft zaterdag het spectaculairste onderdeel te worden in het programma van 'de nationale brandweerdag in Vlaardingen. Gezien de overwel digende belangstelling van vorig jaarjs het programma aanzienlijk uitgebreid. De Vlaardingse brandweer heeft hoge verwachtingen van de ko mende. brandweerdag. Om tien uur gaan de kazemedeuren open én zijn er tót vier uur doorlopend activiteiten- Er worden blusmid delen gedemonstreerd, er zijn in formatiestands en in de kazerne, is een expositie van brandweer- mate naien. Om twee uur laten de duikers van de brandweer zien, hoé zij handelen als er een auto te 'water: raakt' in het Buizengat. Vóór dé jeugd van 8 tot 12 jaar - wordt er een prijsvraag gehou- Het ligt. in de bedoeling de uit te raken voor de demon - - •^^uimblussén.;/ den. B Schiedam Een 23-jarige Sehie- damse is gistermiddag op dé Mgr Nolenslaan beroofd van haar portemonnee. Een fietser 'griste in het voorbijgaan de boodschap pentas uit het mandje aan haar .stuuiv-;.':":^',;vv.: De vrouw zette nog de achtervol ging in, maar de dief was haar te snél af. Hij gooide de tas weg, na dat hij de portemonnee eruit had gehaald.' In de portemonnee za ten enkele tientallen guldens. Kinderen scheppen sloot water, maar niet alleen dat: er blijkt veel activiteit iri het water te zitten, .Op de.achter- grond de"'toren"'van de Dorpskerk van Kethel, links daarvoor onderwijsconsulent Theo van Giezen. Geheel links kijkt wethouder Post hoorn toe. Schiedam Het schepnet leeft Er zit slootwater in, redelijk hel der water, waarin duidelijk vis jes, watervlooien, luizen en aller lei andere waterdiertjes te onder scheiden zijn. De kinderen kie pen hun schepnetje leeg in glazen potjes, zodat zij nog beter kunnen observeren wat er allemaalin voorkomt Daarna schrijven zij hun bevindingen óp. De afdeling onderwijs van de gemeente Schiedam heeft er speciaal papier voor laten drukken: determina tiebladen, noemt onderwijscon sulent Theo van Giezen ze. Als eenmaal genoteerd is wat er allemaal in het slootwaterzit, worden de glazen potjes geleegd in dezelfde sloot waar het schep net beroering bracht. De vlooien, visjes, luizen komen dan weer thuis, terug in hun natuurlijk mi lieu, en zijn dus niet gedoemd in de glazen potjes té verstikken. Ookopgedregde waterplanten worden teruggezet om hun weg door de evolutie verder te be wandelen. Schiedam „Indien de afdeling mij ais lijsttrekker kiest, zal ik dat gaarne op me nemen." Met die woorden kondigt Harry, van Doorn (43) aan dat hij een serieuze opponent is van D'66-raads- lid Adri Reijnhout (3B) voor de eerste plaats op de kandidaten lijst van de Schiedamse democraten. Van Doom, van beroep militair, is de enige van de tien kandida ten voor de gemeenteraad die zich voor het Iijsttrekkersfchap in de strijd werpt tot voor kort leek Reijnhouts koppositie'niet in ge vaar. Onder de tien kandidaten bevin den zich oud-D'6G-raadsKd Vin cent Broeke en afdelingsvoorzit ter Marcel Houtkamp. Voor de derde maal is ook Trudy van den Akker-de Jager kandidaat en zij zet zich in een toelichting scherp af tégen de PvdA: „Mijn ervarin gen van vooral het afgelopen jaar hebben duidelijk gemaakt dat op tal van gebieden het particulier initiatief opzij wordt geschoven - i én dat inspraak óf niet mogelijk is óf genegeerd wordt En 'krijgt de PvdA ae komende-vier jaar de meerderheid, dan zal het alleen nog maar erger worden." Drie van de tien kandidaten wil len geen verkiesbare plaats. Dat zijn Jonetta Bos, Edith van de Water en Gerry Huis in 'l Veld. Opvallend bij het tiental kandi daten is de betrokkenheid bij ambtelijk of - verpleegkundig en medisch werk. De andere, nog niét genoemde kandidaten zijn Goby de la Rie en Ronald van der Hoff, medewerker van'het lan delijk secretariaat van D'66. Kortom, het project 'De Polders loot', houdt rekening met flora en fauna. In het onderwijs is veel veranderd, want twintig jaar ge- - leden kwam het nog wel voor dat scholieren kikkerdril en kikker- visjes móesten vangen om'thuis te kijken hoe de diertjes zich zou denontwikkelen. Vaak ontwik-: keiden ze niet, maar gingen ze dood. Net als met paddestoelen, die je toentertijd mee naarsehool moest nemen om in de klas te be spreken. Dat gebeurt tegenwoor dig met meer. Kinderen^ krijgen de raad alles rietjes te laten staan en om alleen op te schrijven hoe.die dingen er uit zien en wat zij ervan vinden. Later kunnen zij- het dan naver tellen zonder 'de paddestoel erbij als voorbeeld te hebben. Dat is goed voor het abstract leren den ken. Bij het project 'De Poldersloot' gaat het niet om paddestoelen, maar om de sloten yan park Ke thel, gelegen tussen het Prinses Beatrixpark en het eindpunt van tramlijn 1. Gisteren is het onder wijsproject van start stadskinderen om iets te leren over vormen van leven op het platteland. Daarom ook had de gemeentelij ke afdeling onderwijs zaterdag ai, voorafgaande aan de start van het project DePoldersloot, een open dag. gehóuden in, het wijk- park rónd de boerderij wan Cees Lansbergen. Er wasspeciaalvoor- deze zaterdag gekozen, omdat de trams gratis naar Woud hóek re den en er veel publiek arriveerde bij de eindhalte; tientallen men- ren een opdrachtencircuit langs sen maakten "even éen ommetje en aan het eind wisten zij veel 'in park Kethel,voordat zij weer meer van wat er allemaal in de, op de tram stapten; In het park poldersloten gebeurt Eli wat het woonden wethouder Herman meest opviel: de sloten zagen er Posthoorn en consulent Van Gie- zo schoon uit helemaal niet troe-zen de activiteiten met het schep-'' bel, en er zat zoveel dynamiek in net en de glazen pot bij: „De kin- zo'n simpel schepnetje. Park Ke- deren waren heel enthousiast", thei blijkt een goede plek voor was de ervaring van Van Giezen. Leerlingen van De Wegwijzer beten het spits af. Het speciaal voortgezet onderwijs aan de Bur gemeester Honnerlage Gretelaaii was de eerste die op excursie ging naar park Kethel. In groepje van vijf tot zes gingen de kinde Schiedam De vijfde keer, dat het zeekadettenkorps Jacob van Heemskerek de manifestatie Schiedam Roeit organiseert, zul-* len er dertig ploegen aan mee doen. De gemeente Schiedam neemt op zaterdag 21 september rriet vijf.sloepen deel aan de wed strijden. Twee worden er be mand door het college van B en W met gemeentesecretaris Arno Gorissen en twee -secretaressen en-de hoofden van dienst. Ook gemeentewerken is met twee ploegen roeiers present en de Openbare Nutsbedrijven Schie dam krijgen één sloep bemand. Verder zijn het plaatselijke be drijven én instellingen, aie aan Schiedam Roeit zullen, meedoen. Gisteravond vond een eerste oe fening al plaats in de Voorhaven. B en W roeiden er met dé riemen die zij haddèn. Vanavond zullen de hoofden van dienst van de ge meente een eerste poging wagen. Als zij de sloep niet bemand krij gen, zullen waarschijnlijk enkele raadsleden bijspringen. Voorzitter Fred Bergvelt van de Schiedamse zeekadetten is in zijn nopjes met het feit, dat Schiedam Roeit zo'n jaarlijks terugkerend Burgemeester en wethouders met aanhang in volle training en uiterste concentratie aan de slag. thema is geworden dat het nu al aan een lustrum toe is. Voorheen werd de wissel beker tweemaal gewonnen door de Schiedamse zeilers, mogelijk winnen zij zater dag 21 september de beker voor goed. De winnaar van die dag (om kwart over twaalf is de lo ting aan boord van de'Spica, om half één wordt begonnen) komt 's middags rond. vier uur uit.tegen een scherpe selectie van het izeek- adettenkorpszelf, een ervaren ploeg die zaterdag op het Haring en Bierfeest Ln Vlaardingen een vierde plaats haalde in de strijd tegen dertien andere korpsen uit heiland.- i' Schiedam Uit het magazijn van kledinggroothandel Lion Fashion aan de Jan van Riebeee- kweg in Schiedam zijn zesdui zend spijkerbroeken gestolen 'met een waarde van tweehonderd duizend gulden. De inbrekers sloegen dit week einde hun slag. Zij kwamen in het klcdingsroagaziin via het dak. Vorige week werd ook al inge broken vbij Lion Fashion, maar toén blééf de schade beperkt, tot vijf spijkerpakken. Schiedam De landelijke discussiedag over stadsvernieuwing, die begin juni in Schiedam is gehouden, heeft volgens het colle ge van B en W voldoende materiaal opgeleverd om er de Twee de Kamerfracties mee te confronteren. f n een brief aan de fracties breekt het college een lans voor het toe kennen van'een hoge politieke prioriteit' aan stadsvernieuwing. Zij zegt bang te zijn dat het be lang, dat daaraan gehecht wordt, is afgenomen met de totstandko ming van de wet op de Stads- en Dorpsvernieuwing. Eén van de belangrijkste conclu sies van de discussiedag is vol gens de briefschrijvers dat de achterstandssituatie,waarin de stadsvernieuwing verkeert, niet voor het jaar 2000 zal zijn wegge werkt. Als er tenminste niet meer geld voor wordt-uitgetrok ken dan nu het gevaJ is. Schiedam vindt dan ook dat zij, vanwege de zorgelijke staat van de woningvoorraad, een extra fi nanciële injectie goed kan gebrui ken. Het mes snijdt met zo'n be leid aan twee kanten, vindt Schiedam, want ook de werkge legenheid in de bouw en dus de landelijke economie varen wel bij zo'n beleidsombuiging. Als een duidelijk nadeel van de decentralisatie, die uit de nieuwe wet voortvloeit, noemt Schiedam dat op de verschillende ministe ries vergeten dreigt', te worden 'dat stadsvernieuwing een inte graal proces is', waaraan behalve, het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieu ook andere departementen moeten meédoeni -Tot slot. pleit Schiedam namens de andere deelnemers aan de.dis- cussiedag voor een grotere keuze vrijheid tussen nieuwbouw, ver bouw en vernieuwbouw. „Zeker als de gevolgen voor Het rijk bud gettair neutraal zijn", vindt de ge- meente.' Vlaardingen Uit een kantoor pand aan de Oosthavenkade zijn twee typemachines ter waarde van 6.000 gulden gestolen. De po litie weet nog niet hoe men is bin nengekomen. Ook een fabriek aan de Westhavenkade is door inbrekersbezocht Dankzij een niet afgesloten .bovenlicht lever de hét geen probleem op een ter minal en een toetsenbord te be machtigen. Ook die buit bleek ongeveer 6.000 gulden waard. Veel kleiner was de buit bij in braken in een kantoor aan de Energieweg (radio eri een klein geldbedrag) en de voetbalkantine van VFC aan de Sportlaan (snoepgoed en wegwerpaanste kers). r. De Giroselect-rekeningvsn de Verenigde Spaarbank geeft u maar liefst SVS ren:e. Neemt u geld op aan betaalt u daarover 2% opnamekosten. Maar bijvoorbeeld bij aanschaf van een eigen huis is uw spaartegoed helemaal vrij opneembaar. Wij zijn tenslotte de makkelijke bank in de buurt. INLICHTINGEN REGIO HOOFDKANTOOR ROTTERDAM. 60TEHSL0QT?5.TEL 01037191] Schiedam Hef' Zakkendra- gershuisje, het kantongerecht aan de Lange Haven, het stadhuis. Het is slechts een kleine greep uit de twintig historische panden in Schiedam, die vanaf vrijdag in éen speciale wandelroute door de stad .zijn opgenomen. De route wordt om drie uur officieel in ge bruik genomen met de onthul ling van een bord op de Grote Markt bij het stadhuis door drs, D.J. Engelen, secretaris van de ANWB. Óp de gebouwen, die in de. wan delroute zijn opgenomen, zijn borden aangebracht waarop be knopt informatie wordt verstrekt over bouwjaar, huidige bestem ming ten de. historische achter grond. .-. - Het idee van de wandelroute en de bijbehorende bordjes ging le ven, nadat "hét bureauvoorlich ting van de gemeente het boekje 'Schiedamse Monumenten' had uitgebracht De Historische Vere niging Schiedam zag'daarin aan- lèiding om de ANWB te benade ren, in de wetenschap dat de "bond al eerder in steden met een oude kern een dergelijk initiatief had ontplooid. Besprekingen tussen "dé Histori sche Vereniging, gemeente, VVV. en de ANWB leidden aljsnel tot... het gewenste resultaat Dé ANWB neemt de kosten* van de; borden voor haar rekening. Arnhem Het gerechtshof in Arnhem heeft vanmorgen een 20-jarige Arnhemmer wegens moord veroordeeld tot vijftien op het zweefvliegcentrum T< de 18-jarigeDesiree Westerdyk met drie pistoolschoten heeft ge- éxecuteerd. De vrouw was getui ge geweest van het doodschieten van haar halfbroer en diens vrouw door twee medeplichtigen van de man tijdens een beroving. Er was zestien jaar geëist con form een eerder vonnis van de Vlaardingen. Een 29-jarige; Vléardinger en een 25-jarige Rot- teMammer hebben vannacht een ongeveer evenoude Vlaardinger in diens woning aan de parallel- wég mishandeld. De mannen trapten omstreeks half twee de-^ woning van het slachtoffer in. DeJ daders konden later die nacht in de woning van een van hen wor- den aangehouden. Volgensde po- liüeginghet om een oude vete.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1