m ZEG'NS VLAAA... 'Dit is minder dan een fooi' Kanshui j sen en Koevoet ridder PTT zich van geen kwaad bewust Chiem van Houweninge acteert in eigen stad COMITÉ HOEFT ZICH NIET TE BEWIJZEN VLAARRMGS DAGBLAD SCHIEOAMSCHE COURANT NIEUWE WATERWEG GRURANT SOCIALE DIENST OPGELICHT Volkspetitionnement Kleren vernield Hersenschudding na botsing Politie met vuurwerk bestookt Teleurstelling over minima-nota Bende dollar vervalsers opgerold Vlees gestolen WMERWEC Sponsors geloven al in Brandersfeesten VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1985 /Schiedam Buiten de stad weten nog maar weinig mensen wat de Schiedamse Brandersfeesten zijn; geen wonder, want de eerste moe ten nog plaatsvinden. Daarom is het bijzonder dat als za terdag 21 september de Branders feesten van start gaan, er al een bij drage is van 30.000 gulden, bijeen gebracht door 34 sponsors die er he- jlemaal in geloven. Ter vergelijking-: voor het Haring- en Bierfeest in Vlaardingen leggen spon sors het dubbele neer, maar dat is vo- ■rig weekend dan ook al voor de der tiende keer gehouden. Hier had het or ganiserend comité sinds 1972 de tijd 'zich te bewijzen. Voor de Furie-ade in Maassluis, begin oktober, kon via sponsoring met moei te 20.000 gulden worden verzameld en daar wordt het al voor de zesde maal gehouden. Het comité Brandersfeesten Schiedam ziet dan ook geen enkele reden tot klagen. ,,Wij hebben voor het bedrijfsleven een "zwaar compliment over", zei gisteren Güs Schram, die als gemeente-ambtenaar be last is met de horecavergunningen en als zodanig één der initiatiefnemers is van de Brandersfeesten. De Schiedamse Brandersfeesten wijken qua opzet af van het Ha ring- en Bierfeest en de Furie-ade, omdat het programma is uit gesmeerd over negen dagen, terwijl minstens twee ervan op zijn minst kunnen wedijveren met het Maassluise binnenstadsfestijn. ;In totaal lijkt het dus, dat 21 tot en met 29 september. In ie- Schiedam veel meer te bieden der geval zijn hiervan Schiedam Vlaardingen Burgemeester Fred van Lier raakte haast niet uitgepraat over alle func ties die Henk Ranshuijsen in het maatschappelijk leven in Vlaardingen heeft vervuld. Het oud-Pvd A-raadslid kreeg gistermiddag in het paviljoen van Lever Sunlight een ko ninklijke onderscheiding op gespeld wegens zijn 40-jarig dienstjuhileum bij dat bedrijf. Ranshuijsen is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau. Toen zoon John hem drie jaar ge leden opvolgde als raadslid voor de PvdA in Vlaardingen bete kende dat bepaald niet, dat Henk Ranshuijsen buiten zijn werk niets meer omhanden bad. Hij is nog steeds voorzitter van de on dernemingsraad en van de perso neelsvereniging van Lever Sun light, van de afdeling Vlaardin gen van de industriebond FNV, vice-voorzitter van de centrale ondememeningsraad van Unile ver, bestuurslid van de PvdA en adviseur van de kampeervereni ging Rotterdam aan Zee in Hoek van Holland. Het was dan ook een hele drukte bij het uitreiken van de ridderorde in het pavil joen aan de Deltaweg. Vanmiddag mocht de burge meester weer een koninklijke onderscheiding uitreiken. Hoofd bode Henoch Koevoet, die een week geleden al afscheid nam van de gemeenteraad, kreeg in de kantine van het stadhuis de Van Lier spelt Henk Ranshuijsen de ridderorde op. eremedaille in zilver, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Koevoet, die op 1 oktober met pensioen gaat, werkte bij de iJiiiiiiniiimiiiiiniiHiinnijii{iimiHimnjitiiimuiminiiniimii»innnrm»jnmmnnmHmimimiinntfmijinniinjiHHfiiHHjiii»inijmtmHinr touwfabriek in Maassluis, diende in Indonesië bij de marine en was taxichauffeur voor hij in 1956 bij de gemeente in dienst kwam. hebben opgelicht. De man"zou de laatste"drie jaar Maassluis De Maassluise politie heeft een 45-jari ge inwoner aangehouden die ervan wordt verdacht de sociale dienst voor oneeveer 41.000 sulden te een uitkering hebben genoten waaron hij maar ge deeltelijk recht had. heeft. Zoals Schram zegt: „De winkeliers gaan vermoeiende dagen tegemoet." Er is immers een extra koopavond op vrij dag 27 september en de zondag daarna is er de zondagsmarkt, waarop de winkels open zijn en honderd kraamhouders van buiten de stad 'mee bouwen' aan een grootscheepse brade rie. Jazznight De naam Brandersfeesten heeft direct te maken met Schiedamse jeneververleden, maar werd ac tueel door de onthulling eerder dit jaar van Frits Henderickx' beeldhouwwerk De Branders knecht, dat voor de Korenbeurs is komen te staan. Vroeger had Schiedam een Feestweek, zo heette dat, en het was nogal magertjes, want het leeuwendeel van de activiteiten bestond uit de kermis op het Em- maplein. Er zijn nu veel meer activiteiten geconcentreerd in de periode van Roeit, het standwerkersconcours, de brandweerdag en de nationale bïbliotheekdag het vermelden waard. Maar zij vallen in het niet bij de andere spektakeitjes, die Schiedam binnen zijn stadsgren zen haalt Telex wedstrij d Een chronologische greep uit de gebeurtenissen leert dat schaker Jan Timman zaterdag 21 septem ber Schiedam komt bijstaan in een telexwedstrijd tegen zuster stad Vienne; dat er voor het stad huis een grote motortrial is; dat die dag de kermis open gaat en Schiedamse cafés touwtrekken, met als speciale gast Henk van Vessem van het failliete café The Pub want hij begon er ooit mee. Het leert dat de molens in flood light staan; dat er zondag 22 sep tember biertapwedstrijden zijn met de finale één dag later in Lion d'Or; dat er de dinsdag daar na tafelvoetballen is in de Pul en Ondersteboven aan de Hoog straat; dat er woensdag allemaal Medewerkers van het comité Brandersfeesten Schiedam po seren voor Arie Casteleijns muurobject Mooie De -Mey- boom tegenover het VVV-kan- toor. Van links naar rechts: Henk de Bruin, Ruud Pillard, Jos Quadt, Gus Schram, Chris Coppens en Mari Drngenouts. Schiedam De PTT in Schiedam heeft verbijsterd gerea geerd op het verwijt van de Schiedamse vredesbeweging, dat meer dan dertig procent van de handtekeningenkaarten tegen de kernwapens niet is bezorgd. Directeur Hamers zegt zich niet te kunnen voorstellen dat zijn mensen hun werk inderdaad zo slecht hebben gedaan. Gistermiddag heeft hij v zijn personeel meteen een steekproef laten doen. Daaruit bleek dat op het Bachplein, een plaats waar volgens de vre desbeweging slecht zou zijn bezorgd, iedereen de kaart heeft ontvangen. „Kijk, er spélen verschillende factoren een rol," legt Hamers uit. Het eerste probleem is dat we als PTT in het hele land te weinig kaarten hebben gekre gen om uit te zetten. Dat heeft te maken met landelijke af spraken waarbij is uitgegaan van een. bepaald percentage industrievestigingen. Voor Schiedam betekent het uitein delijk dat we tien procent te Schiedam Een trio beschon ken jongeren heeft het de politie gisteravond op de Hoogstraat knap lastig gemaakt Een poging twee Schiedammers van 21 en één van 19 jaar te arresteren, om dat zij allerlei kleine vernielingen aanrichtten, stuitte op enorme weerstand. /Tijdens de schermutselingen die volgden werd het overhemd van een politieman vernield, terwijl van een vrouwelijke agent de pan ty sneuvelden. weinig kaarten hadden. Ik voelde me al een hele spekko- per dat we er nog zo'n 4.500 extra konden bestellen. Daar naast speelt een rol dat sommi ge mensen de kaarten in de prullebak hebben gegooid in de veronderstelling dat het een reclamefolder was. Wij hadden de kaarten liever in een envelop in de brievenbus gegooid, maar dat was nu een maal niet de afspraak tussen onze commerciële mensen en de vredesbeweging." De Schiedamse PTT denkt dat de jammerklacht van de plaat selijke vredesbeweging extra gevoed kan zijn door de tot he den wat teleurstellende resul taten in Schiedam. „Men ziet dat het bijvoorbeeld in Vlaar dingen op rolletjes loopt. Dat is moeilijk te verkroppen," schat Hamers in. De klacht van de vredesbewe ging is ook de bestellers in het verkeerde keelgat geschoten. „De problematiek leeft bij onze mensen," meent Hamers. „Dan is het des te pijnlijker om te moeten horen dat je je werk niet goed doet." activiteiten zijn van de bewoners vereniging Schiedam-Centrum, die het tegenwoordig (verras send) uitstekend met de horeca kan vinden. Op het Hemaplein is die dag skischansspringen Paardetram De greep uit het programma leert ook dat er donderdag 26 septem ber (koopavond) al een aanloopje wordt genomen op de weekend- drukte: sportdemonstraties, een levensgroot schaakspel en onder andere een paardetram. Vrijdag aansluitend geeft hierop een ver volg te zien, maar ook een elf kroegentocht op de schaats met Nederlands beste kluner Harm van de Pal. Zelfs het museum blijft die dag langer open. Zaterdag 28 september heeft als hoogtepunten een Vrijmarkt op het Broersveld en in 'de Lange Kerkstraat, een braderie in de hele binnenstad en de jazztram met een jazznight tot vier uur 's nachts in vijftien etablissemen ten. Er is die dag een wedstrijd tussen acht teams, die een 7500 kilo zware truck zullen proberen te trekken vanaf 't Koetsiertje over de Hoogstraat In Musis Sa crum kan er vanaf twee uur 's nachts tot zondagochtend twaalf uur gebowld worden. Zondagsmarkt Ten slotte is er de zondagsmarkt op de 29e, waarvoor extra par keerruimte is gereserveerd in in dustriegebied 's-Graveland. En kele bussen zullen pendelen, waaruit maar weer blijkt hoe Vlaardingen in dit soort dingen een voorbeeld kan geven. Er zijn die zondag flïpperkampioen- schappen in het Groenendal, de Anthony Parker Quizshow, een lopend orkest, een podium op de Koemarkt met onder anderen Danny Christian en waterskis tunts in de Lange Haven met landskampioen Eric van de Maas. Vuurwerk vanaf het stadskan toor sluit 's avonds om negen uur de Schiedamse Brandersfeesten af. Chiem van Houweninge geflankeerd door, zeg 'ns. Dick Hofman en Jan den Breejen. Vlaardingen Het was niet de kortste toespraak van de laatste tijd, maar wel één van de vlugste. Chiem van Hou weninge had zich echt ingeleefd in de snelle wereld van de reclame. De Vlaardingse acteur en auteur verrichtte gister middag aan de Rijkestraat de officiële opening van het op zienbarende reclamebureau van Dick Hofman en Jan den Breejen, een associatie die de laatste tijd al huis aan huis ging met geruchtmakende publicaties. Houweninge een jong grapje Van Houweninge („onze goede van Pola om aan te tonen hoe vriend") greep de gelegenheid niet aan ten eigen bate: met geen woord repte hij over de tv-serie 'Zeg 'ns AAA', die hij samen met Alexander Pola schreef. En dat waar enkele genodigden al met een 'Zeg *ns Vlaaé... rdingen' in de stem ming waren gekomen. Wel lanceerde Chiem van Schiedam Een 34-jarige Rotterdammer is met een hersen schudding naar het ziekenhuis overgebracht nadat bij op de kruièïng 's Gravelandseweg/de Brauwweg met zijn auto in bot sing was gekomen met een wagen, die werd bestuurd door een 21-jarige vrouw uit Maasdijk. De vrouw had verzuimd voorrang te verlenen. Bij een ongeluk op de kruising Burg. Honnerïage Gretelaan/Jan van Zutphenstraat liep een 27-jarige bestuurder van een motor fiets diverse schaafwonden op. Hij botste op de wagen van een 53-jarige Schiedammer. Het slachtoffer kon na behandeling in het ziekenhuis weer naar huis. zijn metgezel de zaken altijd omdraait. „Woensdrecht is de plaats d!e de Russen hebben uitgekozen om hun eerste atoombommen te gooien," sneerde hij. 't Was een under statement waarvan Chiem van Houweninge van tevoren al wist dat ie niet leuk gevonden zou worden, getuige zijn op merking: „Politiek hoort in de reclame niet thuis." Hij stapte dan ook, nuchter en tertainend, over op uitspraken die reclamemakers zoeter in de oren klinken. Ogilvy cite rend, „de godfather van de re clame", zei hij dat de tragiek van reclame altijd is dat de verkeerde mensen ergens di recteur worden. Ogilvy heeft namelijk gezegd dat hij nutti ger was toen hij advertenties schreef dan toen hij een hote metoot in de scene was gewor den. Van Kouweninges raad aan Hofman en Den Breejen (ofwel Hofman Reklame Ï5V en Procamp) was dan ook een kreet uit het vak: 'Keep cool'. Hij bewonderde in dat ver band het stijlvol wit van het interieur, een decor waartegen het q'ieke koud buffet kleurig uitkwam. Vlaardingen De Vlaardingse politie heeft het gisteravond tij dens vechtpartijen bij de busbaan in Holy-Noord zwaar te verduren gehad. De agenten werden be stookt met vuurwerk en beko geld met stenen en hout Een 16- jarige Schiedammer werd inge sloten, omdat, hij zich zwaaiend met een ijzeren staaf verzette te gen zijn aanhouding. De politie verrichtte nog twee aanhoudingen bij de rellen op de grens tussen Schiedam en Vlaar dingen. Een 18-jarige Vlaardm- ger die vuurwerk naar de politie auto bad gegooid werd na een korte achtervolging ingerekend. Later op de avond werd de 15-ja- rige jongen aangehouden, die met stenen en hout had gesmeten. Vlaardingen „Wij zijn ook teleurgesteld dat de oogst van de minimanota zo mager is", zei wethouder Mariët- ,te Hoogendijk (VVD) gisteravond. Maar alle mogelijk heden om iets voor uitkeringsgerechtigden te doen zijn van A tot Z uitgespit, vertelde zij. CDA, D'66 en RPF hadden daar zo hun twijfels over. PSP'er Arnold van Kalken liep zelfs boos weg toen het. in de commissie voor maatschappelijke dienstverlening op stemmen aankwam. „Dit is geen beleid, dit is niet eens een po ging". beweerde hii Van Kalken was zo mogelijk nog teleurgestelder dan de wethouder. Hij vroeg een jaar geleden om een minimanota, maar het resultaat is hem bit ter tegengevallen. T „Wij zijn bezorgd, wij signaleren proble men, spanningen", citeerde hij de nota. „En verder gebeurt er niets." Volgens de PSP'er zoekt de gemeente alleen maar argumenten om niets te hoe ven doen voor de minima. „Als je niets wilt doen of denkt dat je mets kunt doen, zég dat dan gewoon. Dan hoe ven we ook deze ellenlange discussie niet te voeren", vond Van Kalken. Hij kreeg steun uit onver wachte hoek. Oor de Jonge van het RPF noemde de maat regelen die benw willen ne men 'minder dan een fooi'. „Die tienduizend gulden extra voor de gemeentelijke krediet bank, daar wil ik niet eens over praten. Wij moeten de moed hebben om echt iets te doen." Steunfonds Het CDA deed nog eens een ver geefse poging om PvdA en VVD te porren voor het instellen van een steunfonds voor minima, zo als dat in Schiedam is gedaan. „Dat is toch wel het minste en ik wil de andere partijen oproepen om daarover mee te denken", zei Nel van der Linden. Het kwam haar op bijtende kritiek te staan van PvdA'er Leo ten Have. Die noemde het CDA-voorstel een goedkope verkiezingsstunt. „Als u nou zo begaan bent met het lot van de minima", sneerde Ten Have, „dan moet u maar naar uw partijgenoot staatssecre taris De Graaf gaan om te zeggen, dat het zo niet langer kan. Dat is beter dan hier een fondsje in te stellen, waaruitmensen alleen op basis van willekeur kunnen wor den geholpen. Dat middel is erger dan de kwaal." Van het voorstel van burgemees ter en wethouders om 'het stand punt van Vlaardingen onder de aandacht te brengen rijksover heid', verwacht de PvdA'er hele maal niets- „Maak uzelf niets wijs, iedereen stuurt brieven naar Dên Haag en dat heeft geen enkel ef fect. Moet Vlaardingen daar nou ook nog eens met een briefje ach teraan komen?" Maassluis Een 23-jarige inwo ner uit Maassluis, zijn 54-jarige vader en een 44-jarige vriend uit Amsterdam zijn aangehouden op verdenking van het in omloop brengen van valse dollarbiljetten in Maassluis. De politie heeft in een woning in Maassluis een par tij van circa 80 valse biljetten van honderd dollar in beslag geno men. Met de arrestaties is een eind ge komen aan een onderzoek waar aan de politiekorpsen van Maas sluis, Schiedam, Vlaardingen en de districtsrecherche van de rijkspolitie Leiderdorp geruime tijd hebben gewerkt. Ongeveer twee maanden geleden werden al enkele biljetten in Maassluis gesignaleerd. Het spoor voerde vervolgens naar Belgie. Daar werden de biljetten aange maakt Ook op andere plaatsen in Nederland en West-Duitsland zijn grote partijen valse dollars in omloop gebracht. De politie ver moedt dat met de Maassluisse vangst de valsemuntersbende volledig is opgerold. De drukkerij in België werd geruime tijd gele den al ontdekt De drie zijn voor geleid aan de officier van justitie. Schiedam Uit een conserven- fabriek aan de Van Hoekstraat hebben inbrekers een grote partij vlees uit de koelcel gestolen. Zij gingen na zowel het slot van de toegangsdeur als de koelcel te hebben geforceerd met ongeveer 3.50(3 kilo vlees aan de haal De eigenaar werd voor zo'n 60.000 gulden gedupeerd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1