Twee doden in verkeer Verregaand arrogant 'Schoolstrijd* laait weer op LOS steunt Stationsstraat in strijd tegen aftakeling Onderzoek naar wasresultaat. Voor iedereen gratis borrel VLAARDiNGS DAGBLAD SGHIEDAMSCHE GOURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Tweede man WD stopt WêÊIêë Hoofdstraat afgesloten Ook op tramhaan bij station Nieuwland Klug niet terug in gemeenteraad Van Duinhoven in Maardingen SP'er boycot vergadering Leeg huis uitgebrand MEER MUZIEK IN D'OUWE STOEP ONAFHANKELIJK TNO-ONDERZOEK gg TOONT AAN: VEEL VUIL EN VLEKKEN GAAN H ER OP LAGERE TEMPERATUREN BETER UIT ALS U EERST V00RWAST OF INWEEKT ECHT SCHOON WORDT HET PAS NAVOORWASSEN OF INWEKEN MET BÏOTEX. Bommen bij start Brandersfeesten Eerste paal Schuttersveld WOENSDAG 18 SEPTEMBEK 1335 Schiedam Bij verkeersonge vallen in Schiedam zijn gisteren twee mannen om het leven geko men. De 43-jarige Schiedammer P„ Westbroek overleed gistermor gen om ha]f negen toen hij onder station Nieuwland door een bus werd aangereden. Hij overleed ter plaatse aan een schedelbasis- fractuur. De man was uit de bus, komend vanuit Groenoord, ge stapt en wilde achter de bus de trambaan oversteken. Daar werd hij door de langzaam rijdende bus gegrepen en weggeslingerd. De politie gaat op de plaats van het ongeluk een onderzoek in stellen. Ze wil snel uitzoeken of er sprake is van een gevaarlijke verkeerssituatie. Volgens hoofd inspecteur Rob Besseling zal het onderzoek zich toespitsen op de vraag of de doorgang voor bussen daar breed genoeg. Is dat niet het geval dan moeten er volgens snel maatregelen wor den' getroffen. Direct na de inge bruikname van de trambaan op 5 september vond er ook al een on geluk plaats. Toen botsten twee trams op elkaar. De 60-jarige bromfietser G.C. Meïjster, eveneens uit Schiedam, overleed aan zijn verwondingen, die hij opliep bij een botsing op Plein '40-'45. De man werd daar om half vijf aangereden door een 39-jarige automobilist uit Zuid- land, die met hoge snelheid gere den zou hebben. De Schiedam mer overleed op weg naar het Dijkzigt-zïekenhuis aan schedel letsel. De politie heeft sterke vermoe dens dat de automobilist, die kwam vanaf de 's Gravelandse- weg en afsloeg naar de rijksweg, door rood licht is gereden. De man reed na het ongeval door, maar kon dank zij een getuigen verklaring al een half uur later in zijn woonplaats worden aange houden. De man verkeerde ver moedelijk onder invloed van al cohol, aldus de politie vanmor gen. Hoewel hij gisteravond op het Schïedamse politiebureau een volledige bekentenis heeft afge legd, wil de politie toch graag in contact komen met getuigen. Zij kunnen contact opnemen met de afdeling verkeer van de politie, tel. 260760. Schiedam Drs And ré Klug, vier jaar geleden nog de beoogde opvolger van WD-fractieleider Gerard Verhulsdonk, keert na de raadsverkiezingen in maart niet in de Schïedamse gemeenteraad te rug. Hij heeft zich geen kandidaat gesteld. Zo zijn de rollen precies omgekeerd, want in 1983 was er sprake van dat Verhuls donk zou stoppen. Klug stond bij wïj2e van spreken in de startblokken om hem in '86 op te volgen. De situatie is nu, dat Verhulsdonk toch weer lijsttrekker wordt De WD gaat met twintig kandi daten de plaatselijke verkiezingen in, „Alleen de eerste tien houden zich ge reed," aldus Verhulsdonk. „De anderen staan niet zo hard te trappelen. Vroeger was het raadswerk een erebaantje, nu kom je ermee in een andere belasting- groep". Op de vertrekkende wethouder Cor van Tilborg en Klug na zijn de huidige WD- raadsleden opnieuw beschikbaar. Van het afdelingsbestuur staat niemand te trappelen, zegt Verhulsdonk. „Wij zijn de PvdA niet. Bjj ons zeggen de bestuursle den: laat deze kelk aan ons voorbijgaan. Iemand als Ben Jeene bijvoorbeeld ambi eert het helemaal niet, hij krijgt plaatsje 17, of 20, in die buurt" Zie ook pagina 17 André K!ug; geen kandidaat. Vlaardingen Wat doet een oud-Schiedam mer nu in Vlaardingen? „Even een hapje eten," zegt Ton van Duinhoven, „vrijdag gaat ons nieuwe stuk Toneelbloed in première in de Stadsgehoorzaal en wij hadden vanavond nog wat te repeteren. Het is een stuk van Si mon Gray en wordt heel spannend. Zodoende werd Ton van Duinhoven gister avond in gezelschap van enkelen van de ac teurs (Marielle Fiolet Jerome Reehuïs en Jaap Wieringa) aangetroffen in eetcafé L es- cargot op de hoek van Hoogstraat en Brede Havenstraat Het was een bewijs voor de oude stelling van Stadsgehoorzaal-directeur Mar ten Putman, dat een bloeiend theaterleven uitstraling heeftop de plaatselijke horeca. Vlaardingen -SP'er Arnold van Wezel laat vanavond verstek gaan in het bestuur van de alge mene stichting voor huisvesting en verzorging van bejaarden. Terwijl daar juist wordt gepraat over een affaire die Van Wezel en zijn partij hoog zit de ruzie tussen directeur GJ. Verburg en Bert van Embden van de bewo nerscommissie. Het bestuur moet van de ge meenteraad een rapportage ma ken over die veelbesproken ru zie, waar bejaardencamplex Drieën-Huysen nog dagen van gegonsd heeft. Het dagelijks be stuur heeft een brief opgesteld en wil die vanavond bespreken, maar de leden van het dagelijks bestuur krijgen die brief pas tij dens de vergadering. „En da's te laat", zegt Van Wezel, die al eer der heeft laten weten geen ver trouwen in het bestuur te heb ben. „Zo gaat het nou.altijd bij de ASH VB", weet de SP'er te ver tellen. „Je krijgt bïj voorbeeld tij dens de vergadering de jaarreke ning en dan mag je die in een kwartiertje lezen. Zo wordt daar ■met belangrijke zaken omge sprongen. Nou, dat vind ik geen manier." Goudriaan twijfelt aan waarde handtekeningen Vlaardingen .Ik twijfel er ern stig aan, of de mensen die hun handtekening hebben gezet de strekking van het stuk wel be grepen hebben." Met die woor den veegde wethouder Bas Gou driaan gisteravond een protest van 43 bewonersgroepen tegen de herziening van de inspraak verordening van tafel. „Dat is heel kwalijk, wat u nu zegt", vond Jan van der Ree, één van de ondertekenaars. „U zet toch ook niet zomaar ergens uw Schiedam Een brand gister- morgen om even voor acht uur heeft een woonkamer op de Dam nagenoeg volledig verwoest Hoe de brand is ontstaan, is de brand weer nog een compleet raadsel- Het huis was niet bewoond. De woning was volgens de politie ui terst karig gemeubileerd. handtekening onder? Nou, dat doen wij ook niet" Arnold van Kalken (PSP) noem de de woorden van Goudriaan 'verregaand arrogant' en Rem» Poppe zei, dat hij er 'kotsmisse lijk' van werd. „Ja, gaat u dan naar huis", reageerde de wethou der laconiek. Er rest de burgers na invoering van de nieuwe verordening wei nig anders, dan eens in de vier jaar in het stemhokje het rode potlood te hanteren, denken de 43 organisaties. Zij spreken van 'aantasting van het democratisch bestuur. „De nieuwe verordening biedt de mogelijkheid om de in spraak tot een absoluut minimum af te slanken." Goudriaan hield echter vol, dat er teveel ballast aan de bestaande inspraakveror dening hangt en dat die over boord moet worden gegooid. „De inspraak in Vlaardingen stond model voor een heleboel andere plaatsen in Nederland, maar heel veel bepalingen zijn dubbelop. En", hield de wethou der vol, „ik heb net die lijst gezien van mensen die dit stuk hebben ondertekend; met die mensen ben ik binnen vijf minuten tot overeenstemming, als het erop aankomt." Fay Lovsky en haar 'Keihard Goede Band'. Vlaardingen - Café d'Ouwe Stoep heeft het in het begin van het nieuwe seizoen eens over een heel andere boeg gegooid. De programmering van live-optre dens werd vorig jaar vooral ge kenmerkt door acts, die het moesten hebben van verbale hoogstandjes. Mensen als Jules Deelder, John- ■ny van Doom en drsP bleken duidelijke exponenten van de meer literaire performers. Een aanpak, die aanslaat bij het pu bliek van d'Ouwe Stoep, want alle drie komen dit seizoen weer naar het Vlaartlingse etablisse ment Maar ook muziek komt aan bod. Nadat aan het eind van het vorig seizoen een voorzichtig begin was gemaakt met de Gi- gantjes en De Drie Heren was het gisteren de beurt aan Fay Lovsky met haar begeleidingsband de KGB ('dat staat voor ae Keibard Goede Band') om de stampvolle kroeg op haar hand te krijgen. Lovsky geldt momenteel als één van de meest populaire Neder landse zangeressen in de zachte rock-sector. Ze vond het aanvan kelijk niet zo leuk om niet op een podium te kunnen optreden. Achteraf gaf ze toe 'dat dat ook wel z'n charme heeft'. Vlaardingen Er moet alsnog een ope. nasis- van de gemeenteraad, om de stichting neutraal bij school worden gesticht in de buurt Lage Weide in zonder onderwijs wèt toestemming te geven een Vlaardingen. Dat is de boze reactie van de Vereni- schooi te stichten. „De beer is los", zegt wethouder ging voor openbare onderwijs (VOO) op het besluit Ary Maarleveld (onderwijs). Kleuterschool Boterbloem en de Kamerlingh On- nesschool werden met ingang van dit schooljaar ge sloten. De gemeente ging er van uit. dat vijftien openbare basisscholen in Vlaardingen voldoende waren. De VOO en de ouders van de leerlingen vochten dat aan, maar legden zich op 23 mei van dit jaar morrend neer bij het besluit van de Kroon, waarin hun bezwaar tegen het sluiten van de scho len van de hand werd gewezen. Een slepend con flict leek daarmee ten einde, maar nu de gemeente raad de stichters van een Jenaplanschool wel een kans wil geven laaien de gemoederen weer op. De Stationsstraat Ir» Maassluis, komen. De bewoners roepen opnieuw de gemeente te hulp om verdere verpaupering te voor- MaassluisDe bewoners van de Stationsstraat hebben opnieuw een beroep gedaan op de gemeen te Maassluis om de voortgaande verpaupering van hun huizen een halt toe te roepen. De eigena ren/bewoners van de 52 wonin gen, die verdeeld ziin over 26 TNO -VOORWASRAPPORI NR. 20.2141982/TNO-INWEEKRAPPORT NR. 20.40? 1984. eens zulke statige redershuizen, denken dat als er op korte ter mijn niets wordt gedaan desloper uiteindelijk het laatste woord zal hebben. Volgens het Landelijk Ombuds- team Stadsvernieuwing (LOS), dat door de bewoners is ingescha keld, is het haalbaar om de hui zen met flinke subsidiebedragen en met bijdragen van de bewo ners zelf op te knappen. Verder zou, volgens het LOS, de ge meente een aantal panden moe ten aankopen, verbeteren en deze vervolgens verhuren aan de huidige bewoners. „Met dit advies lukt het mis schien om de gemeente te dwin- gen de handen uit de mouwen te steken zodat de straat niet verder verpaupert", schrijft het LOS in een voorlichiingsboek voor de bewoners over de Stationsstraat. Het LOS draagt oplossingen aan, die alleen uitgevoerd kunnen worden als de gemeente bereid is om met flinke subsidies over de brug te komen. In 1983 drongen de bewoners er bij het gemeente bestuur al op aan de huizen aan te kopen. Maassluis zag echter geen kans het benodigde geld op tafel te krijgen en de huizen bleven zo als ze waren. De meeste bewo ners van de straat zijn buitenlan ders, die volgens de bewoners vereniging niet in staat ziin het onderhoud voor hun rekening te nemen. Zij willen, in tegenstel ling tot dc Nederlandse bewo ners, hun huizen verkopen aan de gemeente. Oppotten De meest haalbare oplossing voor de Stationsstraat is volgens op bouwwerker Gerard Neesen, die nauw betrokken is bii dit project, de zogeheten Enscheuese variant. In deze gemeente werd een aan tal jaren de toegewezen subsidie in een pot gestopt en verdeeld over alle woningen. Hierdoor kon de schil van de woningen vrijwel zonder kosten voor de ei genaar worden aangepakt Wethouder Mees Duim daar wil de nog niet reageren op de sugge sties van het LOS- „We zijn al eerder bezig geweest met de Sta tionsstraat, maar onze plannen ketsten af omdat er geen geld voor was. De nieuwe alternatie ven wil ik eerst bekijken en becij feren voor ik er een uitspraak over doe. De bewoners hebben ons gevraagd de Stationsstraat in gedachten te houden als het gaat om de vaststelling van de subsi dieverordening stadsvernieu wing voor 1986. Ik vrees dat dat nu al niet meer kan, want onze plannen zijn al ingediend." „Eerdere besluiten zijn door u nu op losse schroeven gezet", zeggen VOO en ouders. Waarschuwing "Wethouder Maarleveld is aller minst verbaasd door de bnef. „Ik wist dat de medezeggenschaps raad van die schooi nog bestond. Wat zij nu zeggen is: gelijke mon niken, gelijke kappen. Dat is pre cies waar ik al die tijd voor ge waarschuwd heb: Als wij toe stemmen in de stichting van die Jenaplanschool komen er meer verzoeken. Dit is de eerete brief van deze strekking en het zal vast niet de laatste zijn." Maarleveld neemt het de ouders niet kwalijk, dat zij nu weer voor hun rechten opkomen, zégt hij. „Zoals ik ook de mensen van de stichting ter bevordering van neutraal bijzonder onderwijs niets kwalijk heb genomen. Maar als deze ontwikkeling doorzet komt de hele kaart van het on derwijs in Vlaardingen er anders uit te zien. De structuur van het onderwijs in Nederland deugt niet. ik heb dat al vaker f Het is niet duidelijk wie wat be slist in het onderwijs, en zo krijg je zeer ongewenste toestanden." Procedure VOO en ouders willen dat de brief in de raadsvergadering van oktober behandeld wordt. Maar dat gaat Maarleveld toch iets te ver. „Deze brief volgt gewoon, de gebruikelijke procedure. Dat be tekent, dat hij eerst m de commis sie onderwijs behandeld moet worden." Volgens de briefschrij vers kan de gemeente er op grond van artikel 54 van de wet op het basisonderwijs niet onder- Uit om de stichting van de school in Lage Weide toe te staan. "De gemeenteraad neemt een open bare school in elk geval in het plan op, indien de oprichting noodzakelijk is om te voorzien in voldoende gelegenheid tot het volgen van openbaar onderwijs', luidt dat artikel. „Wat hier staat kan naar mijn opvatting met", zegt Maarleveld. „Maar ik heb de brief nog niet grondig bestu deerd. Dit is heel nadrukkelijk maar een eerste reaetie." Schiedam Met een klein vuur werk op de Koemarkt en een gratis borrel voor iedereen, die erbij staat, gaan zaterdagochtend om kwart voor elf de Schïedamse Brandersfeesten van start. Eerst zal een klem gezelschap genodig den ontvangen worden in het stadskantoor, waarna een wan deling wordt gemaakt over de Broers vest naar de Koemarkt, en daar staat volgens ambtenaar Gus Schram "een lekker koud borreltje" klaar. Het jeugdkorps van de Rijrunondband speelt de belangstellenden toe, nadat de bommen zijn afgestoken. Bommen? .Ja," zegt Schram, „dat is het soort dagvuurwerk waarover wii beschikken en het heeft niets tc maken mei het volkspetitionnement." De eerste dag van de Branders feesten is er t;«n telexverbinding zijn met Schiedams zusterstad Vienne, waartegen onder leiding van Jan Tim man geschaakt wordt. Dal vindt plaats in het Stedelijk Museum, waar twee tentoonstellingen worden gehou den: De Brandersknecht en Sportbeeld. Om kwart over twaalf is er een motortriai op de Grote Markt, om half een begint op dc Broersvest een prestatieloop en om een uur gaat dc kermis open. In de Voor haven houden de zeekadetïen het evenement Schiedam Roeit Om twee uur is er touwtrekken bij de Goudsbloem, 's Avonds staan de molens in floodlight. Schiedam De Nieuwe Haven, de Willemskade en de Groenelaan worden volgende week veel drukker, want m verband met riolering wordt de Hoofdstraat voor het verkeer afgesloten en het verkeer door Schiedam-Zuïd omgeleid. Vanuit de andere richting, dus Haven dijk en Lekstraat, wordt het verkeer naar hot centrum omgeleid via een stukje Maasdijk en de Buiten havenweg. Oranje borden geven de alternatieve routes aan. In principe duurt het werk twee weken, afhankelijk van het weer. Maandag gaat het kar wei beginnen op het gedeelte tussen de Willem Brouwerstraat en de Hoofdbrug bij de Plantage: Schiedam Een wijkbewoner mt Nieuwland en een woonwa genbewoner i/an het kamp aan de Sehïekade slaan morgenmid dag om twaalf uur de eerste paal voor een project van 92 woning wetwoningen op het Schutters veld. Beiden hebben, zich inge schreven voor de nieuwe huizen; de gemeente nodigde hen uit de start to komen verrichten. Het heeft lang geduurd, voordat het reeds jaren geleden ontwik kelde project van de grond kwam. En nog zijn sommige be wonersverenigingen in de oude* wijken niet zo gelukkig met het feit. dat aan het Schuttersvel^, voorrang wordt gegeven boven het opvullen van gaten in hurt>; gebieden. Maar daar staat tegen-" over dat het plan-Schuttersvelcf 1 om andere redenen urgent is. Dë' woningen zullen voor een deef- bewoners van het woonwagen kamp huisvesten. A

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1