Ervaring scheurt FNV bij Windmill 1 r Westnederland en RET stemmen buslijnen weer op elkaar af OR-leden gaan met eigen lijst verkiezingen in Hoek van Holland heeft structuurplan VLAARUINGS DAGBLAD SGHIEDAMSGHE COURANT NIEUWE WATERWEG COURANT Halte pompstation blijft in gebruik Jullie zitten te suffen Jo Schriel: 'ORis altijd eensgezind' Nieuwe moot staal voor Norbrit Vries. Inval in videotheek Duo bekent 50 inbraken Aad Hofman exposeert in New York 'Emails en Voorstraat snel in oude staat' □WOTRWEG VRIJDAG 20 SEPTEMBER 1985 Schiedam De beslissing moet op directieniveau nog genomen worden, maar het zit er wel heel dik in dat de tramhalte 'pompstation' op de Schiedamseweg (Rotterdam) bij de RET in gebruik blijft. Volgens een woordvoerder van het hoofdkantoor aan de Klei weg is er op de RET veel aandrang uitgeoefend om de halte bij het pompsta tion (ter hoogte van de Grensflat en de Hogenban- weg) te behouden. Niet alleen boze passagiers en omwonenden onder wie het CDA-raadslid Luud Snel oefenden die druk uit. Ook van de zijde van het Schie- damse gemeentebestuur is erop aangedrongen om cp deze plek geen gat te doen vailen in het tramaanbod. Veel passa giers begrepen niet waarom de RET de halte pompstation wil de opheffen, terwijl de halte bij de Nieuw-Mathenesser- straat veel minder passagiers 'aanlevert'. Voor de gemeente Schiedam was de situatie precair, omdat met de verlenging van tram lijn 1 naar Woudhoek een heel stadsdeel van openbaar rail- vervoer voorzien werd. Het was nogal wrang dat de 'oude' gebruikers, uit Schiedam-Oost en Oud-Mathenesse, tegelij kertijd een halte dreigden kwijt te raken. Bij de halte hebben actievoer ders met een bord aangegeven, dat de halte blijft. Daar begint het nu inderdaad naar uit te zien, aldus gistermiddag de RET-woordvoerder. In de praktijk stoorden de trambe stuurders zich niet aan de op heffing. Als er passagiers bij de halte stonden of hier wil den uitstappen, dan stopten zij gewoon. „En dat blijven wij doen ook, opheffen of niet", kregen enkele passagiers van. bestuurders ts horen. Schiedam/Vlaardingen Een merkwaardige verslechte ring van het openbaar vervoer tussen Schiedam en Vlaardingen wordt met ingang van maandag 30 septem ber weer ongedaan gemaakt. Buslijn 59 van de RET zal dan gaan rijden met diensttijden, die afgestemd worden op de frequentie van de lijnen 125 en 126 van Westneder land. Begin deze maand ontstond een vreemde situatie. Er is tus sen Schiedam en Vlaardingen de laatste tijd sprake geweest van een frequentie, waardoor niemand ooit langer dan acht minuten op de bus hoefde te wachten. RET-lijn 59 ging weliswaar om het kwartier, maar dat werd steeds halver wege door Westnederland af gewisseld met beurtelings lijn 125 naar Maassluis-Steen dij k- polder of lijn 126 naar Den Haag. Deze maand was het ineens anders. Uit de nieuwe folders met de diensttijden bleek dat als er een bus geweest was, de volgende al twee minuten la ter kwam, maar de daarop volgende dertien minuten la ter. En zo duurde dat de hele dag voort, tot op heden. Passa giers begrepen het nut niet. De RST begreep dat zelf ook niet, zei gisteren één der RET- voorlichters. Geconfronteerd met het probleem riep hij m eerste instantie: „Wat gek! Daar kijk ik van op. Wat raar! Is dat werkelijk zo7 Ik kijk het even na. Ja, warempel zeg. Wat vreemd! Daar begrijp ik mets van." Een uur later is er ophelde ring. Elders binnen de RET is men op de hoogte van de vreemde wijziging en daar heeft men Westnederland al benaderd om te vragen hoe het komt en wat eraan te doen valt. Het schijnt dat Westne derland onverwachts kwam met een verandering in de zo- merdienstregehng, waardoor één en ander niet meer syn chroon liep met de RET-plan- ning. „En dan kloppen de in tervallen niet meer", aldus de RET-voorlichter, „Voordat dat bijgesteld is, heb je even nodig, maar op 30 september wordt alles weer bij het oude." Vervolg van de voorpagina Vlaardingen „Ik geef toe: wij zijn best wel eens mis leid. Dan was de NCHP eerder geïnformeerd door de di rectie dan wij. Maar toch, geleidelijk groeide het weder zijdse vertrouwen. Op die voet willen wij verder. Ja, je kunt dat vertrouwen ook neersabelen." Jo Schriel: veel macht.., De problemen in een notedop. Henk van Rijswijk kenschetste gistermiddag, hoe de tijdbom onder de FNV-fractie in de ondernemingsraad van Wind mill dan toch nog is ontploft. De secretaris van de OR wil er best voor uitkomen dat de di rectie van de Vlaardingse kunstmestfabrïek niet altijd alle benodigde informatie doorspeelde naar de OR-leden Vlaardingen De acht 'dissidente' ondernemings raadsleden van de FNV bij Windmill gaan met een eigen, onafhankelijke lijst de verkiezingen in. Zij willen zich volgens OR-secretaris Henk van Rijswijk hard maken voor voortzetting van het gevoerde be leid. Daarom doen zij een beroep op de FNV-leden bij de Vlaardingse kunstmestfabriek om deze keer niet op kandidaten van de FNV-lijst te stemmen. Het is uniek in Nederland, dat zo'n grote vakbondsdele gatie losscheurt van de vak centrale. „Het worden hier bijna Engelse toestanden", aldus een werknemer. Windmill Holland BV heeft daarmee een bedenkelijke primeur. De acht ondernemingsraads leden, die de FNV verlaten, worden aangevoerd door OR-voorzitter Bart Maintz en OR-secretaris Henk van Rijswijk. De anderen zijn Leo van 't Oor, Ben Schenk, Jan van der Schilt, Henk Gordijn, Guus de Haay qn Mar Giethoorn. Misschien voegt zich nog een negende OR-lid aan hun zij de. Dat is Tom Renus; hij heeft eergisteren bedenktijd gevraagd. De enige 'dissi dent' binnen de 'club van dissidenten' is Hans _Mel- laart. Hij is het als tiende FNV'er in de ondernemings raad eens met het bestuur van de bedrijfsledengroep, dat de OR de laatste jaren te weinig in de melk te brok kelen heeft gehad. Verkiezingen De OR-verkiezingen bij Wind mill starten op maandag 25 no vember en duren dan mede in verband met de vijfploegen dienst de hele week. De slui tingstermijn voor vakbonds kandidaten is 7 oktober. Zoge naamde vrije kandidaten heb ben zes weken langer de tijd zich verkiesbaar te stellen. De nieuwe ondernemingsraad bij Windmill wordt gekozen voor een termijn van driejaar. De huidige OR bestaat uit der tien leden. De Industrfebond- FNV vormt een fractie van tien leden. Verder zitten er in de OR van Windmill twee le den van de Nederlandse Cen trale Hoger Personeel (NCHP), met als belangrijkste woord voerder Jo Schriel, beter be kend als fractieleider van het CDA in de Vlaardingse ge meenteraad. En tot slot is er een onafhankelijk OR-lid, J.G. van der Steen. (ADVERTENTIE) van de FNV. Vaak voerde Jo Schriel van de Nederlandse Centrale Hoger Personeel (NCHP) het hoogste woord. Daardoor ging het bestuur van de FNV-bedrijfsledengroep denken dat de FNV'ers in de OR aan de leiband van Schriel liepen, iets wat pijn deed, om dat Schriel in de Vlaardingse gemeenteraad het CDA leidt en de bedrijfsledengroep van Windmill juist bestaat uit mensen, die zich links van de PvdA traceren. Een voorbeeld is Petry van Kempen van de Socialistiese Arbeiders Partij (SAP), niet te verwarren met de SP van Rémi Poppe. Van Kempen kijkt tegen de FNV-scheuring heel anders aan dan Van Rijswijk, blijkt uit een door hem geschreven notitie met als doel „als bond zoveel mogelijk zelfstandig te zijn en niet altijd achter de di rectie aan te hobbelen." Petry van Kempen pleit voor een strijdbare en hardere opstel ling: „De directie heeft meest al een tegengesteld belang aan het onze." „Wij zijn toch niet achterlijk", reageert Henk van Rijswijk. „Wij hebben toch onze eigen visie," wij toetsen toch?" Hij ziet als verklaring: „Er is ge woon een andere situatie ont staan dan vroeger. Zes jaar ge leden was er bij de meeste FNV'ers bij Windmill zo'n 'sfeertje van: die directie moet je wantrouwen, de top denkt alleen maar aan zichzelf. Nou, daar hebben wij verandering in gekregen. Er is redelijk overleg mogelijk. Daarbij geef je wel eens wat toe in het be lang van alle werknemers, ook de niet-FNV'ers. Je doet water in de wijn, de NCHP doet dat ook, de directie doet dat maar voor sommigen in de be drijfsledengroep was het altijd verkeerd, wat wij deden. Dan zeiden ze: wat hebben jullie nóu helemaal toegegeven?" Sussen Gisteren is de klap gevallen. Het personeel, de directie en de com missarissen van Windmill wer den geconfronteerd met een ver klaring, die op het bedrijf werd verspreid, waarin staat dat acht ondernemingsraadsleden er niet langer voor de FNV zitten. De acht hebben hun biezen gepakt, ondanks herhaalde pogingen van het hoofdbestuur van de Indus triebond-FNV om de rel te sus sen. Van de ondernemingsraadsleden zitten de meesten al zes jaar in het 'bedrijfsparlement'. Te lang, oor deelde het bestuur van de bedrijf sledengroep (BLG), die vindt dat de opgedane ervaring niet ge bruikt wordt, maar dat in plaats daarvan de OR-leden zitten te suffen. Het oordeel was dan ook hard: toen een voorlopige kandidaten lijst voor de verkiezingen werd gepresenteerd, met daarop het leeuwendeel v,*n de 'oude' OR- leden en slechts enkele nieuwe, toen reageerde het bestuur van de BLG dat eenvoudig de boven ste zes plaatsen geschrapt moes ten worden. De beer brak los. „Dat ervoeren wij als een motie van wantrou wen", aldus Van Rijswijk. De meeste OR-leden vroegen dis- trictsbesiuurder Piet Jansen om een aantal BLG'ers te royeren, onder wie een aantal leden van de SAP. Daarom kwam ook het hoofdbestuur van de Industrie- bond-FNV eraan te pas. Van ver schillende kanten werden lijm pogingen ondernomen. „De OR is géén duiventil", memoreerde J.W. de Vendt als lid van een ad viescommissie ad hoe. De SA- P'ers pleitten daarentegen voor vers bloed. Damocles Districtshoofd Henk Krul: „Ik ben erbij betrokken geweest, maar ik Iaat het commentaar over aan Piet Janssen, want die is er als districtsbestuurder meer bij betrokken geweest." Piet Janssen: „Het komt voor ons niet als een donderslag bij helde re hemel. Eind augustus begon het te spelen, toen hebben wij in tern uitvoerig overleg gehad. Het gaat minder om zakelijke dan om persoonlijke verschillen. De per soonlijke verhoudingen zijn in het PNV bij Windmill slecht. Daarom hebben wij ook niet van bovenaf het zwaard van Damo cles gebruikt, maar wilden wij als oplossing alles overlaten aan onze bedrijfsleden. Wij willen gewoon een vergadering." En die gaat ook plaatsvinden, op 3 oktober, zij het buiten het be drijf. Piet Janssen hoopt dat daar nog mensen nader tot elkaar ko men. Tot dusver weigerde hij in te gaan op extreme voorstellen van de OH-leden. „Zij wilden wel meedoen aan de vergadering met alle leden, op voorwaarde vooraf dat een aantal bestuurders van de bedrijfsledengroep geroyeerd zouden worden.-Maar dat von den wij nu niet zo fris, niet zo zut- verrom dat te doen en daarna pas de mening van de leden te vra gen. Het is dus gebotst op het veto van de meeste OR-leden dat vooraf al vast moest staan dat een aantal anderen niet op de kandi datenlijst voor de verkiezingen mocht komen. Deze betrokkenen vluchten nu voor de mening van de leden en dat vind ik eigenlijk jammer Vlaardingen - De onder nemingsraad van Wind mill is een homogene club, vindt Jo Schriel van de Nederlandse Centrale Ho ger Personeel (NCHP). Grote meningsverschillen zijn er nooit. „Wij zijn al tijd vrij eensgezind." Dat dat nu juist de reden is waarom het bestuur van de FNV-bedriifsleden- groep enkele OR-leden op een zijspoor wil rangeren, is Schriel niet bekend. „Ik heb er nooit iets van ge merkt, dat zij bij mij aan de leiband lopen", zei hij vanochtend. „Ik kan mij dat ook niet voorstellen. Ik zou ook niet weten waar het op steunt." Schriel heeft wel gemerkt dat de FNV grote interne problemen heeft, „maar daar hou ik mij altijd ver re van. Dat zoekt de FNV zelf maar uit. Ja, privé vind ik het niet leuk dat de vakbeweging zo'n slag wordt toegebracht. Zelf ben ik tenslotte ook een vakbonder, dan voel je mee." fjk't jjïèjr- Het nieuwe gedeelte wordt met een drijvende bok naar het schip gedirigeerd. Het passen en meten kan beginnen. De nieuwe sectie wordt langzaam tussen voor- en ach terschip naar beneden gelaten. i"; l"'•'f../.'t' V jf-i'r ijF. .-%•£>, 'J! Vlaardingen Het koelschip Norbrit Vries is gisteren bij HVO van een nieuw mid denrif voorzien. Een spectaculaire operatie, die dankzij gedegen voorbereiding slechts enkele uren in beslag hoefde te nemen. Het doormidden gezaagde schip is van ruim 73 meter 'uitgegroeid' tot een meer volwassen ogend vaartuig van 90,77 meter-. De North British Maritime Group, de moederorganisatie waartoe het schip behoort, vond de ingreep noodzakelijk, omdat zij met de beschikbare koelruimte nauwelijks renda bel kon varen. „Deze afmeting loopt op dit moment niet", weet de heer Philipsen van HVO. „Het vrachtaanbod is vaak net iets groter en dan mist men de boot. Bovendien zijn de personeelskosten vrij wel even hoog als bij een gro tere schuit." De koelruimte is ruim 42% vergroot. De nieuwe sectie kon gisteren pas worden gehecht en afge last nadat het meest spectacu laire gedeelte van de klus was uitgevoerd. Eerst moest het schip doorgesneden worden, waarna het voorschip met een her en trekstelhng een slordi ge 18 meier naar vor^n werd gesleurd. Het inbrengen van de 'grote moot staal' blijft volgens Phi lipsen een zenuwachtig kar wei. ,Je hebt alles van alle kanten gemeten en bekeken, we zijn er zelfs voor naar Zuid-Amerika geweest, maar toch kan je een fout hebben gemaakt. In dat geval is al het voorbereidend werk voor niets geweest." Het middengedeelte bleek echter naadloos aan te sluiten op voor- en achter schip. zodat vandaag de min der in het oogspringende werkzaamheden konden wor den uitgevoerd. Maassluis In samenwerking met de opsporingsdienst van Bur ma/Stemra heeft de Maassluise politie gisteren bij een inval ïn een videotheek in de Boogerd- straat 362 illegale videobanden en 40 muziek-eassettes in beslag genomen. Tegen de 3B-jarige ei genaar uit Rozenburg is proces verbaal opgemaakt Maassluis Met de arrestatie van een 27-jarige Rotterdammer en en een 28-jarige inwoner uit Spijkenisse heeft de Maassluise politie ongeveer 50 woninginbra ken weten op te lossen. Het duo opereerde de laatste twee maan den in een wijde straal rond Rot terdam. Zij hadden het vooral voorzien op geld, sieraden en bankbescheiden. De politie heeft nog geen inzicht in de totale buit, maar het zou om 'een zeer aanzienlijk bedrag gaan'. De twee zijn inmiddels voorgeleid aan de officer van jus-,» due. Vlaardingen Via Amsterdam- naar New York. De Vlaardingse kunstenaar Aad Hofman heeft er een kleme omweg voor nodig ge had. maar nu is het dan toch zo ver dat zijn werk in New York wordt geexposeerd. Samen met dertien andere Nederlandse kunstenaars is zijn werk in het Walhalla van de moderne kunst verzeild geraakt, omdat de Am sterdamse galerie Mokum dat zo heeft bepaald. De galerie opent in New Green Village in New York op 7 oktober haar dependance Nieuw Mokum. Aad Hofman is gekozen als één van de kunstenaars wiens werk mee mag naar de overkant. Kamer van Koophandel, stuurt telegram Vlaardingen De Kamer van Koophandel heeft het Vlaardingse college van B en W dringend vereocht de werkzaamheden aan Voor straat en Plein Emaus te. staken. Beide wegen moe ten weer zo snel mogelijk voor het verkeer toeganke lijk worden gemaakt. Dat- zegt de Kamer in een ideo gram, dat gisteren is ge-. volgd door een brief waar in uitvoerig op de proble men wordt ingegaan. De Kamer van Koophandel zegt het ongepast té vinden dat het college ondanks herhaalde toezeggingen heeft nagelaten eerst een besluit te nemen. „Nu worden belanghebben den, waaronder veel bedrij ven, ernstig in hun rechtsgang gefrustreerd", meent de heer Geerts van de Kamer. Het feit dat winkeliers ininid-.1 dels een advocaat in de arm-*, hebben moeten nemen, vindt"» hij een veeg teken. „De ge-' meente heeft ons altijd beloofd' dat er eerst een besluit zou, worden genomen, zodat be langhebbenden verhaal kun nen halen. Daarvan is niets uitgekomen. Het lijkt me rede lijk dat wij de gemeente daar op aanspreken." Rotterdam De gemeenteraad van Rotterdam heeft met algemene stemmen het structuurplan Hoek van Hol land goedgekeurd. Een poging van de VVD om geld los te krijgen voor nieuwe maatregelen tegen de kustafslag kreeg geen steun van PvdA, D'66 en Klein Links. Wel steunde de raad het VVD- voorstel om Hoek van Holland te betrekken in de visie op het toerisme van economische za ken en plannen voor het vrij komende deel van de Har- wich-kade te stimuleren. Namens de Hoekse deelge meente zei J.A. Swaab in de raad dat het lang geduurd heeft totdat het plan er was, mede omdat er verschil van mening met Rijnmond was ontstaan over de verdichting van de dorpskern. Swaab benadrukte, dat welis waar de mogelijkheden van de Hoek voor recreatie algemeen worden erkend, maar dat daarvoor nodig is dat de stran- dafslag tot staan wordt ge bracht. de spoorlijn naar het strand wordt doorgetrokken en rijksweg 20 tol de badplaats door komt te lopen. WD-raadslid E. ter Kuile verweet het college mooie din gen over de recreatiemogelijk heden van Hoek van Holland te zeggen, maar er In de prak tijk weinig aan te doen. Een rapportage over hc-t belang voor de badplaats, begin 1984 aan dc raad toegezegd, is er nog steeds niet. Zij wees erop. dat niet zozeer de vaststelling van het structuurplan voor Hoek van Holland van belang is, alswel daden var het ge meentebestuur. „En caar ont breekt het aan", aldus me vrouw Ter Kuile, PvdA'er R, van Middelkoop vond dat juist het structuur plan i nu mogelijkheden biedt om daadwerkelijk van de Hoek een aantrekkelijke bad plaats te maken. Hij benadruk te nogmaals, dat de gemeente Rotterdam zelf geen geld moet steken in de bescherming van de kust en het strand van Hoek van Holland, maar dat", rijkswaterstaat maatregelen'- moet nemen en betalen. 7 Wethouder drs. Jan Ladh,, toonde zich zeer gepikeerd over de opstelling van deJ, VVD. Hij was blij dat Rotter- dam en de deelgemeente het* in het structuurplan na jaren- eens zijn geworden over de' hoofdlijnen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1