t 'Onderwijs moet marktgerichter' IS. Bodemvervuiling Middenstand trekt bij ministerie aan de bel Harmonie beter gevuld dan 'vlaggeschip' SGZ Scheer in feesttraditi Steendij kpolder Bassie ziet Abraham: aubade STAATSSECRETARIS GLNJ AAR-MAAS: Woonwagenkamp aast op braak stuk land tMRMES mm SCIiEBftiSCffi COURANT HIEM1E MfflTfBVtffiB COIBUT Halfvolle zaal voor eersteklas toneel Ridder Smits Spreekuur bewoners hervat Twee schapen doodgebeten MAANDAG 23 SEPTEMBER 1985 "v. Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Viaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Maassluis De Ondememersfederatie Maassluis (OFM) heeft hij het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieu een bezwaarschrift inge diend tegen het ontwerp-saneringsprogramma bodem verontreiniging. De OFM is een overkoepelende organisatie van ondernemers in Maassluis. De federatie maakt zich ernstig zorgen over de huidi ge, maar vooral ook de toekomstige situatie van de winkeliers in de Steendijkpolder. Deze wijk wordt beschouwd als de grootste gifwijk van Neder land. De winkeliers van het gelijknamige winkelcentrum, voor 90 procent eigenaars van de winkelpanden, zijn bang dat wan neer de ernstig verontreinigde grond gesaneerd zal worden, zij buiten de boot zullen vallen. De reden van deze ongerustheid is gebaseerd op het feit dat er in de huidige wet bodemsanering niet gesproken wordt over winkeliers, die evenals de bewoners slachtoffer zijn geworden van de bodemvervuiling. Voorzitter N. Rol van de ÖFM: „Als de boel hier gesaneerd zal worden, en we hopen daar eind septem ber begin oktober eindelijk eens definitief iets over te horen, dan vrezen wij als OFM dat dit voor de zeventien winkeliers in het winkelcentrum Steendijkpolder de nekslag wordt. Want er zijn geen beschermende maatregelen voor hen getroffen in de wet bodemsanering." Risico's „Elke ondernemer heeft te maken met risico's, maar dit kun je natuurlijk geen ondernemingsrisico meer noemen. Zoiets over valt ie en niet zo weinig ook. Daar kun je je als zelfstandige na tuurlijk niet tegen indekken. Kijk, in Lekkerkerk waren er toendertijd drie winkeltjes die getroffen werden door bodemver- ontreiniging. Maar in de Steendijkpolder gaat het om een veel groter aantal. Wij als OFM willen er de nadruk op leggen, dat ons bezwaarschrift niet aLleen bedoeld is om betere maatregelen te treffen voor de Steendijkpolder-winkeliers. In feite gaat het om alle ondernemingen in Nederland, want er zijn nu al winke liers die in dezelfde moeilijke en onzekere omstandigheden ver keren als die van het winkelcentrum uit de Steendijkpolder.'1 RoU „En dan hebben we het even niet over nog te ontdekken bodemverontreiniging. Voor sanering is een bepaald bedrag be schikbaar en dat is volgens de wet alleen voor woonwijken be stemd, Wij hebben dan ook protest aangetekend bij het ministe rie van VROM en van deze brief kopieën gestuurd naar alle fracties van de Tweede Kamer, de commissaris van de koningin, naar het openbaar lichaam Rijnmond en het gemeentebestuur van Maassluis. De Kamer van Koophandel (afdeling Beneden- Maas) heeft ons bezwaarschrift ondersteund, want ook de KvK ziet in dat de ondernemers in dit opzicht in een heel kwetsbare positie kunnen komen te verkeren." Misgegaan Het winkelcentrum Steendijkpolder is vanaf de start al niet zo voor de wind gegaan als de toenmalige prognoses de winkeliers voorspiegelden. Rol. „Alles wat mis kon gaan met dit winkel centrum is misgegaan. We hebben alleen nog geen brand gehad. Do moeilijkheden ontstonden al toen de Steendijkpolder niet zov snel als afgesproken was werd volgebouwd. Daardoor heeft een groot deel van de ondernemers een veel lager inkomen <jan* werd verwacht. Maar zij hadden op de genoemde aantallen wijkbewoners wel hun investering afgestemd." „In dit soort centra moet heel de familie meewerken om het hoofd boven water te houden. Velen redden dit niet en moesten afhaken. Na de aanzienlijke vertraging in de woningbouw kre gen zij te maken met zeer ernstige bodemverontreiniging Deze heeft ertoe geleid dat mensen uit de wijk wegtrokken en dat ge beurt nu nog steeds. En nu is het al sinds lange tijd wachten op het moment dat er gesaneerd zal worden. Hoe dat voor de win keliers zal uitpakken, is nog maar de vraag. Vandaar onze reac tie op het ontwerp-saneringsprogramma bodemverontreiniging."^ Binnenkort verwacht dc OFM een delegatie kamerleden te kun nen ontvangen. Ze hebben massaal van de oproep gebruik gemaakt, de kleintjes van Vlaardingen. Naar schatting vijf- tot zeshonderd jongeren ver drongen zich al voor negen uur zaterdagoch tend voor de Westhavenkade 20 om daar clown Bassie te feliciteren met zijn vijftigste verjaardag. De guitige helft van het duo Bas sie- Adriaan stelde de massaal toege stroomde kindermassa niet teleur. Even na negen uur kwam hij, met de slaapmuts nog op, maar wel in zijn bekende creatie gesc hminkt, naar buiten om een door de kinderen zelf gecomponeerd verjaardagsüed aan te horen. Als tegenprestatie tracteerde hij de kleintjes op zuurstokken. Horeca-ondernemer Fritsy bood de kinderen een gratis glas ranja aan. Dat smaakte best, want Fritsy draaide er maar liefst een slordige 80 liter van dat vocht doorheen. geschreven stuk. Ton van Duin hoven kon zijn vakmanschap in de huid van de Robert O'Neïl uit leven in improvisaties. Stukjes toneel in toneel in toneel. De nog niet voor de helft gevulde Stadsgehoorzaal stak zijn bewon dering dan ook niet onder stoelen of banken, maar een halfgevulde zaal kan nu eenmaal niet de ova tie leveren van een volle bak. Van Duinhoven c.s. 2uilen daar aan, gewend zijn. Voor Ramses Shaffy, die zater dagavond de Stadsgehoorzaal volzong, was meer animo: 500 Vlaardingers vonden hun weg naar het theater. Harmonie Voor de Harmonie is het moeilij- ker.van tevoren prognoses te ma ken. De losse verkoop bepaalt daar veel sterker de opkomst Vrijdagavond traden Genio de Groot en Harry Piekema op als het downsduo Ham en Hoppa. De muzikale vagebonden wer den op het podium opgevolgd door de hartverscheurende zan geres/ comedienne Brigitte Kaandorp. Een theateravond die een volle Harmoniezaal oplever de.- Zaterdagavond trad jazz-musieus Hans Duifer op in de Harmonie en eigenlijk was niemand ver baasd dat ook toen de zaal vol zat. Duifer speelde met zijn formatie Reflud swingende jazz, maar heeft ook veel Latijns-Ameri kaanse invloeden in zijn repertoi re gestopt. Een swingend optre den met jazz, funk, latin-rock en blues. De liefhebbers genoten. De Stadsgehoorzaal zou eigenlijk het 'vlaggeschip' moeten zijn van bet Vlaardingse theater. Het leek er in het afgelopen weekeinde op dat De Harmonie beter in de be langstelling staat. Misschien trekt een improviserend karakter meer mensen aan dan de theater- discipline van het Vlaggeschip'. Vlaardingen Hoe wisselvallig theaterpubliek kan zijn ervoer Stadsgehoorzaal-directeur Mar ten Putman in het afgelopen weekeinde. Aan de hand van de voorverkoop kan de iheaterbe- manning zich meestal van tevo ren een beeld vormen van de toe loop op een bepaalde voorstelling. De losse verkoop aan de kassa brengt daar doorgaans weinig verandering meer in aan. Zo wist Putman bijvoorbeeld al dat het toneelstuk 'Toneelbloed' met Ton van Duinhoven vrijdag avond maar op een matige be langstelling kon rekenen. To neelvoorstellingen horen meestal niet bij de theater-top-tien en de abonnementhouders boeken er' vaak alleen voor om hun 'lijstje' vol te maken. Jammer, want 'Toneelbloed' was in alle opzichten de moeite waard. Qua acteerprestaties, qua decorbouw en niet in het minst vanwege de sublieme spannings opbouw in het door Simon Gray Schiedam „Het beleid van opleidingen en ondernemingen moet steeds meer wor den geïntegreerd. Het onderwijs zal een marktgerichter houding moeten ontwikke len." Dit heeft staatssecretaris van onder wijs en wetenschappen, drs. N.J. Ginjaar- Maas, gezegd in Schiedam. Daar installeer de zij in de Margriethal de Nederlandse Raad Beroepenmanifestaties. "Voor die lo catie was gekozen, omdat daar op dit mo ment de beroepenmanifestatie Wegwijzer wordt gehouden. giiniiiiiiiiiinniimiiiiiiiMiiiiimining Schiedam Reijer s Sm lis, directeur van hel gelijknamige schilders be- drijf aan de TumJaan in s Schiedam, is vrijdagmtd- s dag m het Land van Be- lofte tot ridder in de orde s van O ranje-Nassa u be- =E noemd. De bijbehorende versierselen werden hem g tijdens een receptie door s H burgemeester Reinier 5 Scheeres opgespeld. De S heer Smits js geridderd 5 omdat zijn bedrijf veertig S jaar hesraat, =mi!iimiiimiiiuiiiiiiiiHiiiiuiiiiiiiuiniin'ü De bewindsvrouw vindt dat het beroepsonderwijs in de toekomst aan minder regels gebonden moet zijn. Zij zei daarbij -2 denken aan hel aantrekken van buitenge woon leraren, deskundige:, uil het bedrijfsleven die rechtstreeks hun kennis op school kunnen overdragen. Een vergelijkbare situatie bestaat in het wetenschappe lijk onderwijs al veel langer. Verder wil zij onderzoeken of scholen 'para-commereie- le'-activiteiten kunnen gaan ontplooien. Ze gaf toe dat het gevaar van concurrentiever valsing daarbij op de loer ligt. Ook stages en bijscho ling van docenten, alsmede co-sponsoring van het onder wijs door het bedrijfsleven behoren tot de veranderin gen die zij voor ogen heeft. In het nader tot elkaar bren gen van onderwijs en bedrijf sleven dicht het ministerie de nieuw gevormde raad een be langrijke rol toe. Namens het ministerie van so ciale zaken en werkgelegen heid voerde dr. A.B. Vaandra ger, directeur Instrumenten Arbeidsvoorziening, het woord. Hij sprak de rede uit die staatssecretaris A. Kappey- ne van de Coppello had opge steld. Zij was echter verhin derd naar Schiedam te komen. „Beroepenmanifestaties mogen niet langer bestaan als een verschijnsel op zich", hield hij zijn gehoor, onder wie Schie dams burgemeester Remier Scheeres, voor. Vaandrager vermoedt dat ook het lesmate riaal voor de keuzebegeleiding zal moeten worden aangepast. Hij vertelde tevens dat op zijn departement koortsachtig wordt gewerkt om meer in zicht te krijgen in de arbeids marktperspectieven in ver schillende beroepssectoren. Spandoek bij opening sloopterreinen Schiedam „Een braak stuk terrein, zou voor ons de oplossing zijn. Dan zijn wij tijdelijk uit de brand, het is toch een nutteloos stuk land." Dit rijmpje stond op een span doek bij de entree naar het woon wagenkamp aan de Schiekade. Vrijdag kwamen er veel gemeen teraadsleden en die mochten best nog eens onder de neus gewre ven krijgen, hoe zij het woonwa genkamp in de problemen laten zitten. Weliswaar was er wat te vieren, namelijk dat de autoslopers nieu we terreinen hebben gekregen en de Schiekade mooier is gewor den door aanleg van een aarden wal. maar de kampbewoners voelden er niets voor hun kritiek op het verdere beleid thuis te la ten. Opbouwwerka- jaC<ï Gaudelius foeterde tegen verschillende per sonen, hoe het een schande was dat de aarden wal langs de Schie kade twee ton moest kosten. „Dat zie je er toch niet aan af? Een be tonnen muurtje en wat zand er- achten twee ton!" Gaudelius snapte er niets van. Wethouder Luub Hafkamp noemde 2elfs een bedrag van zes ton, maar dat was inclusief de nieuwe sloopterreinen. „Er kan nu op verantwoorde wijze wor den gesloopt", zei hij. Hafkamp erkende: „Achteraf heb ik begre pen dat de terreinen best wat gro ter hadden gekund." Dit wordt opgenomen in het evaluatierap port, dat een landelijke commis sie aan het maken is, want de 2es sïoopterremen zijn een experi ment. De grond is er afgedekt met platen, die bodemvervuiling voorkomen. Ook in Hellevoet- sluis draait zo'n experiment Twee weken Hafkamp deed ook de toezegging dat de kampbewoners en de pro vincie Zuid-Holland binnen tien dagen a twee weken het lang verwachte woonwagen plan zul len krijgen, waarin eventuele nieuwe locaties zijn opgenomen. „Het heeft verdraaid lang ge duurd", gaf de wethouder toe. „Ja, inderdaad", klonk het spon taan uit de zaal van het ontmoe tingscentrum Hof van Cyrene. De bewoners zijn benieuwd of het "nutteloos stuk land' naast de entree bij het kamp mag worden getrokken en of dat in Hafkamps plannen staat. Ondanks hun kri tiek bleken zij humoristisch ge stemd. Hafkamp zou de sloopter reinen officieel openen door van een auto de voorruit in te slaan, maar hij kreeg de hamer niet van de grond; het ding zat vastgelast. Er was veel vrolijkheid toen Haf kamp de steel van de hamer brak. Eén van de zes autoslopers ont brak. Van Schaften lag met een bloedneus in het Schielandzïe- kenhuis; vandaag mag hij naar huis. Alsof net dagelijks werk voor hem was zat Scheeres achterop de motor. Sportief stuntwerk is hem niet vreemd. Schiedam Als Schiedam feestvieren inderdaad tot tra ditie gaat verheffen, zal burgemeester Reinier Scheeres daarin weieens een voortrekkersrol kunnen vervullen. Scheeres sprak zaterdagmorgen, nippend aan een jonge borrel, in ieder geval al voorzichtig over een traditie. Hij deed dat nadat hij op de Koemarkt net een aantal 'bom men' tot ontploffing had gebracht. Dat betekende dat de eerste Brandersfeesten officieel begonnen waren. Leden van het organiserend comité heffen het glas met, hoe kan het ook anders, jenever. De eerste branders feesten zijn be gonnen. „Vorig jaar hadden we welis waar ook een feestweek, maar we hadden er, schuchter als we waren nog geen naam voor bedacht. Dat gaat vanaf dit jaar veranderen". sprak Scheeres gedecideerd en 'in the mood'. Scheeres weet als weinig an dere kettingdragers in den lande hoe een dergelijk feest extra aantrekkelijk kan wor den gemaakt. Op de Markt, voor hel oude stadhuis, toonde hij een paar uur later, dat hij niet wil behoren tot het gilde van de stijve ambtsdragers die publiekelijk zelden iets ge waagdere doen dan linten doorknippen. Het programma voor de openingsdag van de brandersfeesten vermeldde dat hij op het bordes zou kijken hoe leden van motortrialelub The Wheeiie hun acrobatische kunsten toonden. Dat past niet in zijn opvattingen over feest vieren, Hij klom kordaat ach ter op de motor en maakte een aantal schanssprongen mee. Het publiek wachtte echter te vergeefs op het moment dat hun eerste burger ook over een sloopauto zou vliegen. Vraag Zoals gezegd, Scheeres doet z'n best wel om in Schiedam een tra ditie van de grond te krijgen. Of de Brandersfeesten inderdaad zullen uitgroeien tot de beoogde evenknie van het Vlaardingse Haring- en Bierfeest, is ook na het eerste weekend nog de vraag. Op de activiteiten van zaterdag werd m ieder geval nog wat lauwtjes gereageerd. Dat het bij de motortrialdcmonstraties nooit erg druk werd, was wel verklaar baar. De uitlaatgassen van de mo toren en de vette lucht van de hamburgertent tegenover het stadhuis vermengden zich tot oen allerminst lekker luchtje, dat bo vendien nog eens lange tijd op het plein bleef hangen. De andere activiteiten waren van zichzelf kennelijk met aantrek kelijk genoeg om er massaal voor uit te lopen. De jaarlijkse roei* wedstrijden in de Voorhaven worden mede door de ongunstig*, ligging wederom niet geweldig bezocht. Ook de aanwezigheid van een roeiploeg bestaande uit gemeentebestuurders kon daar aan weinig verhelpen De schaaktelex wedstrijd met zuster stad Vienne m het Stedelijk Mu seum was leuk voor een enke ling, maar evenmin een publieks trekker. Voorzichtig Maar misschien heeft Schiedam er wel goed aan gedaan om de feestelijkheden zo voorzichtig in te zetten. Te veei verwennerij aan het begin kan volgende week zaterdag en zondag, als het orga niserend comité onder leiding van Gus Schram met een fors pakket activiteiten de apotheose heeft gedacht, al makkelijk tot apathie leiden. Over een week zaJ moéten blijken of het feestvie ren Schiedam inderdaad in het bloed zit. De vraag is verder niet zozeer of, maar meer wélke stunt Reinier Scheeres dan voor de be volking in petto heeft. Vlaardingen Bewoners van de Vettenoordsepolder en de Oost- wyk kunnen de komende maan den weer gebruik maken van het bewonerespreekuur. Zaken als toekomstige renovatie- of onder houdsplannen. voor woningen, vocht- en schEmrnelproblemen en de toepassing van het ver keerscirculatieplan kunnen tij dens die spreekuren uitvoerig aan de orde worden gesteld. Bo vendien kan men daar worden geholpen met het invullen van formulieren, zoals bijvoorbeeld voor kwijtschelding van onroe- rend-goedbelasting. Hel VOP-spreekuur wordt op dinsdagmorgen tussen 10 en 12 uur in buurthuis De Fijpelaar ge houden. Het spreekuur ïn de Oost wijk is op donderdagmorgen op hetzelfde tijdstip in buurtwin- kel Zeeheldenbuurt. Vlaardingen Een dierenarts heeft in de nacht van zaterdag op zondag in een weiland aan. de Breeweg twee schapen uit hun lijden moeten verlossen. De bees ten waren gebeten door twee los lopende Rottweilers, De honden namen de schapen zo te pakken, dat er niets andere op zat dan ze af tc maken. De politie zal de ei genaar van de honden, een mèn uit Schipluiden, met een bezoekje vereren. .t Forse buit j Vlaardingen Negen bronzen en porseleinen beeldjes met qen waarde van ongeveer 55000 gul den waren de buit, die een inbre ker in de nacht van zaterdag op zondag bemachtigde in een wo ning aan de Aalscholverlaan. De dader kon het huis binnen ko men door een bovenlicht te for ceren. -n

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1