22 HflIERDAM Schiedam dicht nu toch lek in gifbelt ALSTUBLIEFT MAAG GEDAAN! MET SN ADVERTENTIE !N DE KRANT Wmm U MEER MENSEM, Tiofine ver met 'afval- fabriek' 'Rijnmond spreekt met zijn moordenaar en nabestaanden...' ^Inwoners j: Dreelitsteden krijgen 'Moerdijkkrant' Invallen na overlast Aanmelding in Amsterdam overtreft verwachting Onderzoek naar haalbaarheid lokale radio Voor twee ton leer gestolen IN BOTSING MET TRILWAGEN DAMMEN IN DE ETALAGE Haven betaalt premie voor extra lading Na dreigement Rijnmond met dwangsom: AQUASPORT '85 UITGESTELD F raude-officier tijdelijk naar Studiecentrum Rechtspleging Rotterdams Nieuwsblad dinsdag I oktober 1985 RZ/RW/RY/RV Dordrecht Het Brabants Platform tegen Kernenergie - verspreidt de komende -weken 20.000 'Moerdijkkranten' in West-Brahant en de Drechtste- den. In deze krant, die door plaatselijke comités wordt ge distribueerd, wordt kritiek ge leverd op de omstreden plan nen van de PNEM om twee kerncentrales te bouwen Moerdijk en op de informatie campagne van Economische Zaken. „De blunders rond Moerdijk gaan zich herhalen", schrijft het platform, „In ge woon Brabants, de mensen worden belazerd." Het Brabants Platform noemt vier redenen waarom in Moer dijk geen kerncentrales mogen komen: - het te grote inwoneraantal van Dordrecht, Breda en de tussenliggende gemeenten, - het ontbreken van koeiwa- vi ter> I» - - de nabijheid van het explo- ■f siegevaarlijke Shell Chemïebe- drijf en i-N.de besmetting van drinkwa- - terbekkens in de Biesbosch als - zich een ongeluk met een kerncentrale voordoet, f „Gedeputeerde staten van Zuid-Holland vinden Moerdijk ongeschikt, maar Brabantse bestuurders wuiven die be- 'zwaren weg. De redenen '4 waarom kernenergie in de Brede Maatschappelijke Dis cussie werd afgewezen gelden nog steeds. Kerncentrales bou wen over tien jaar helpt niet tegen zure regen, kernafval - blijft levensgevaarlijk, de risi co's van kernenergie worden door de regering onderschat en er zijn goede alternatieven die bovendien meer werkgele genheid opleveren", aldus de Moerdiikkrant. Rotterdam Het chemische be drijf Tiofine is in een vergevor derd stadium met de ontwikke ling van een fabriek, die de bij de produktïe van titaandioxide vrij komende afvalstoffen omzet in bruikbare produkten. Dit heeft algemeen directeur ir. J.M.Scho- neveld meegedeeld. De installatie kan vóór 1991 maar waar schijnlijk al eerdergereed zijn, aldus de algemeen directeur. De overheid eist dat Tiofine de lering van de afvalstoffen in de Nieuwe Waterweg voor 1989 beëindigt Dat is onder meer overeengekomen in EEG-ver- band. In West-Duitsland en Bel gië treffen de meeste titaandioxi de producerende bedrijven in middels maatregelen. Rijkswaterstaat, de vergunning verlenende instantie in ons land, heeft nog niet gereageerd op het nieuwste plan van Tiofine. „Wij willen het plan eerst op zijn meri tes beoordelen", aldus een woord voerder. Het nieuwe procédé, dat Tiofine wil toepassen, is bij de rijksuni- - versiteit in Utrecht ontwikkeld. Over de exacte werking van de nieuwe methode worden geen verdere mededelingen gedaan- De nieuwe fabriek zal een inves tering van ettelijke tientallen miljoenen guldens vergen. Maar Tiofine denkt afnemers te kun nen vinden voor de herwonnen stoffen. Ir. Schoneveld weerspreekt ver der suggesties van vakbonden en de milieu-organisatie Greenpea ce, dat Tiofine sluiting van het bedrijf overweegt. „Zolang Tiofi ne winst maakt en de milieu-in vesteringen te dragen zijn, gaan de aandeelhouders met dit bedrijf door', verklaart ir. Schoneveld. Tiofine is eigendom van het Amerikaanse Cyanamid en Billi- tonreen voile dochter van Shell. Rotterdam Na klachten van omwonenden is de politie afgelo pen nacht drie panden in de Ael- wijn Floriszstraat in Rotterdam noord binnengevallen. De wo ningen zouden trefpunten vor men voor gebruikers van hard drugs. De politie arresteerde tien perso nen in de leeftijd van 21 toi 34 jaar. Acht van hen werden al weer snel vrij gelaten. Twee mannen worden nog vast gehou den, omdat zij drugs verkocht zouden hebben. Er werd een kleine hoeveelheid verdovende middelen in beslag genomen, als mede een bedrag van 1800 gul- den en een GGD start onderzoek naar aids Rotterdam - Bij de Rot terdamse GGD bestaat met ingang van vandaag de mogelijkheid om bloed te laten onderzoe ken op antistoffen tegen het aids-virus. Voor dit onderzoek heeft de GGD een speciale aids- hulpverlener aangesteld om de aanvragers te wijzen op de consequenties van de tests en hen te begeleiden. Rotterdam loopt met dit onder zoek een maand achter bij Am sterdam. Daar blijkt de belang stelling voor dit onderzoek erg groot te zijn. Dagelijks melden zich tussen de vijf en de tien men sen voor een bloedtest „Dat is veel meer dan we verwacht had den", zegt het hoofd van de afde ling volksgezondheid dr. Coutin- ho. Hoeveel mensen zich de afgelo pen maand exact hebben laten testen, is nog niet bekend. Vol gende week zal de Amsterdamse GGD de eerste resultaten evalue ren. Een bloedtest kost vijfentwintig gulden. Na drie weken is de uit slag bekend. Wanneer er inder daad antistoffen tegen aids wor den aangetroffen is er een beves tigingstest nodig om definitief te kunnen vaststellen of iemand be smet is. De bevestigingstest kost ruim tweehonderd gulden en wordt (nog) niet vergoed door de zie kenfondsen en de ziektekosten verzekeraars. De GGD's van Amsterdam en Rotterdam bren gen de onderzoekskosten niet in rekening bij de onderzochte per soon. Zij gaan er vooralsnog van uit dat het rijk zal betalen. De de finitieve regeling, die vandaag had moeten ingaan, is echter nog niet rond. Naar verwachting zul len de kosten gedragen worden door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhy giëne. Rotterdam De stichting Regio nale Omroep Rotterdam-Rijn mond (SRORR), die ook verant woordelijk is voor de uitzendin gen van Radio Rijnmond, gaat de mogelijkheid onderzoeken van lokale radio in Rotterdam. De wet biedt lokale groeperingen de mogelijkheid lokale radiopro gramma's te maken. Deze pro gramma's, die over de kabel wor den uitgezonden, moeten onder verantwoordelijkheid vallen van een regionale omroepinsteling, in dit geval de SRORR. Instellingen, die voor zendtijd op de lokale radio in aanmerking kunnen komen, zijn onder meer jongeren- en bejaardenorganisa ties, ziekenomroepen en onder wijsinstellingen. Voor het opzet ten van dit project heeft is een werkgroep opgericht met verte genwoordigers van de gemeente, GEB, SRORR en ziekenomroe pen. In deze groep zijn ook vier plaat sen gereserveerd voor kandidaat programmaleveranciers. Voor waarde is dat deze rechtspersoon lijkheid bezatten, bijvoorbeeld in de vorm van een stichting of ver eniging. Kandidaten kunnen zich schriftelijk aanmelden bij Radio Rijnmond. Rotterdam Vanuit een be drijfspand aan de Westzeedijk is afgelopen weekeinde voor twee honderdduizend gulden aan le deren meubelstoffering gestolen. De deuren van het pand waren geforceerd. Ook een kantoorpand aan de Parkstraat kreeg het afgelopen weekeinde ongewenst bezoek. De kluis werd open gebroken, waarna de inhoud van 12000 gul den werd gestolen. De 41-jarige bestuurder van een zogenaamde trilwagen van de seismografische dienst is gisteren gewond geraakt, na dat hij met zijn vrachtwagen in botsing kwam met tramlijn 9. Het ongeluk gebeurde op de hoek 's-Gravenweg-Essenlaan, waar de trilwagen op zoek was naar olie en gas. Doordat de benzinetank ging lekken moest de brandweer er aan te pas ko men om de brandstof over te hevelen. *.Het winkelende publiek bij V D aan de Hoogstraat in Rotterdam kan sinds gisteren het doen van inkopen onder breken door een blik te werpen op de strijd om het wereldkam pioenschap dammen. Anatoli Gantwarg en Rob Clerc deden gisteren ruim vier uur over hun eerste Rotterdamse partij, die in remise eindigde. In de strijd leidt de Russische grootmeester nu na zes partij en totaal met 7-5. Een ver moeiende partij gisteren, waar het warenhuis rekening mee schijnt te hebben gehouden: de wedstrijden vinden plaats op de beddenafdeling... Rotterdam Klanten van de Rotterdamse haven kunnen vol gend jaar een premie krijgen voor extra lading die zij via Rot terdam verschepen of ontvan gen. Die klanten —expediteurs, rederijen e.d.moeten in dat ge val vooraf in overleg met het ge meentelijk havenbedrijf bepalen welke hoeveelheid lading zij in een betreffend jaar op een reële basis denken te zullen doen. Rotterdam verwacht met de in troductie van deze, aan het eind van het jaar te betalen premie la ding te kunnen weghalen uit on der meer Antwerpen en Amster dam. Het college van B en W zal vóór het eind van dit jaar een beslis sing nemen over de invoering van dit plan. Het is de bedoeling dat de premie omhoog gaat met de toeneming van de boe veelheid lading. De premies zullen worden betaald uit een speciaal te vormen fonds, dat ten dele gevoed zal worden uit extra zeehavengeld-opbreng sten. Rotterdam Rijnmond-voor zitter Andrë van der Louw geeft een beeldende omschrij ving van het gevoel, waarmee hij zitting heeft in de voorbe reidingscommissie Herweijer, die de opheffing van Rijn mond begeleidt „Je spreekt zowel met je moordenaar als met de nabestaanden, terwijl je nog niet overleden bent". Hij zei dit gisteren bij de aan vang van dc vergadering van de Rijnmondraad. Met 'rede lijke objectiviteit' stelde hij vast, dat het de vraag is 'of mi nister Rietkerk de race met de tijd zal winnen'. Hij noemde een reeks factoren op, die het waarschijnlijk maken dat op heffing van het openbaar li chaam per 1 januari onmoge lijk is: het advies van de Raad van State is er nog niet; moge lijk is nog een nadere discus sie in het kabinet noodzake lijk; in de laatste maanden van het jaar zijn de agenda's voor Tweede en Eerste Kamer door de behandeling van de rijksbegroting al overvol. Van der Louw gaf toe dat de overlevingskans in de Tweede Kamer klein is. De Eerste Ka mer acht hij een stuk opener voor Rijnmonds argumenten. „Maar als Kamerleden bereid zijn met ons te communiceren is er een kans dat we de strijd winnen", aldus de Rijnmond voorzitter. In de commissie Herweijer, die de knelpunten bij de op heffing van Rijnmond moet oplossen, concentreert de dis cussie zich op het bestuurlijk vacuüm, dat na het verdwij nen van Rijnmond ontstaat en de gelijkwaardigheid van het personeel van Rijnmond aan hun collega's bij de provincie. Zuid-Holland heeft over de ge lijkwaardige behandeling een andere opvatting dan Rijn mond. Dat Rijnmond deelneemt aan het werk in de commissie Her weijer laat onverlet, dat de strijd tegen opheffing met alle mogelijke, wettelijke manie ren wordt voortgezet, aldus Rijnmondvoorzitter Van der Louw. Schiedam De dienst Centraal Milieu beheer Rijnmond (DCMR) heeft er lang op moeten hame ren, maar nu maakt de gemeente Schiedam toch aanstalten om een lek te gaan dichten in een opslag plaats van verontreinigde grond langs de Nieuwe Waterweg, De Schiedamse gemeenteraad krijgt maandagavond een voorstel van B en W op tafel om 315.000 gul den uit te trekken voor het her stel. Het rijk is verzocht hiervan negentig procent voor rekening te nemen. Aan de Nieuwe Waterwegstraat in Schiedam ligt de afgegraven grond van het voormalige GTB- terrein; GTB staat voor gemeen telijke technische bedrijven en vroeger viel de gasfabriek daar onder. Hier wordt thans woning bouw gepleegd, op schone grond. De gifgrond werd vorig jaar ge stort in het depot langs de Nieu we Waterweg met de bedoeling dat het later gereinigd zou wor den. Bij het storten al was er sprake van een conflict tussen de DCMR en Schiedam. De ambtenaren, van Milieubeheer kregen de tijd niet om te controleren of de isole rende laag folie afdoende dicht gelast was, want Schiedam was al overgegaan tot storten. Achteraf bleek onder andere, dat de be schermingslaag (ook) aan de op pervlakte niet deugdelijk was. Vooral door de weersomstandig heden is de folie gaan scheuren, waardoor de regen in het gifde pot belandde. „De gevolgen hier van kunnen onder meer zijn, dat verontreinigd hemelwater in de bodem of in het grondwater te recht komt," erkennen B en W. „Met het openbaar lichaam Rijn mond zijn wij van mening dat snel maatregelen genomen 'he nen te worden om dit te voorno men", staat in het voorstel aan de gemeenteraad. Zoals het RN eind augustus onthulde, vond men bij Rijnmond dat Schiedam hele maal geen haast maakte. Eigen lijk had het lek ai in de afgelopen maand gedicht moeten zijn. Het ging de DCMR zolang duren, dat een speciaal geformeerde project groep met het idee kwam om Schiedam een dwangsom op te leggen van tienduizend gulden per dag. „Wanneer een proces verbaal wordt opgemaak* zaak aan de officier va.- e wordt voorgeleid, acht d ..R de kans op strafrechterhj.^ er- volginggroot." Alleen overleg tussen DCMR-dl- recteur ir P.A.R. Post van der Burg en directeur ir H.G. de Block van gemeentewerken Schiedam kon voorkomen, dat de zaak inderdaad zo hoog opliep. Maar wel bleef Rijnmond uitgaan van keiharde afspraken, waar van er één was dat eind septem ber hellek verholpen zou zijn. Rotterdam De voor 11 tot en met 15 december in Ahoy' op het pro gramma staande beurs Aquasport '85 (watersportaccessoires, kleding, uitrusting en onderhoud van pleziervaartuigen e.d.) is voorlopig uitge steld tot najaar '86. Marktonderzoek heeft aangetoond dat er behoefte is aan zo'n oeurs, maar gezien de beschikbare budgetten bij het bedrijf sleven kan Ahoy' de beurs pas volgend jaar opzetten. Rotterdam De Rotterdamse officier van justitie mr H.de Doel- der, die baanbrekend werk heeft verricht in de bestrijding van fraude met bv's, werkt de ko mende drie jaar als conrector bij het Studiecentrum voor Rechts pleging (SSR), dat vestigingen heeft in Zutphen en Den Haag. De Doelder is daar tijdelijk belast met het opzetten van cursussen voor rechters, officieren en rech terlijke ambtenaren in opleiding. Zijn functie als hoofd van de fraudeafdeling van het Rotter damse parket is overgenomen door mrD. Hart Het bestaat naast mr Hart verder uit mr R.de Groot, mr OngSien en mrR.A.F. Gerding. De Doelder, al geruime tijd bezig met de vervolging van de topmensen van de voormalige Slavenburgs Bank, zal deze zaak (die volgend voorjaar dient) nog wel zelf doen. De Doelder maakte aan het begin van de jaren tachtig school door in een grote koppelbazenzaak (Pappa Blanca) een veroordeling te verkrijgen met gebruikmaking van het tot op dat moment in het gewone strafrecht weinig ge bruikte artikel 51. Dat stelt men sen strafbaar, die feitelijk leiding geven aan verboden gedragin gen. Op die wijze behoefde een schier onontwarbare kluwen van zogenoemde katvangers (nep-di- recteuren) in de koppelbazen- zaak niet meer geheel ontward te worden, omdat hij kon aantonen dat vier centrale personen op de i achtergrond in feite de touwtjes: in handen hadden. e U heeft best nog wel een vriend(in), een goede kennis of een familielid, die onze krant nog niet leest. Laat f ons even weten bij wie we deze Adres krant kunnen laten bezorgen. f Poj es:'" Voor de moeite wacht u een 1t. °stCode-' beloning: U Randal -"'oinaiKr-^ ejI5et een nostalgisch, echt koperen {orgel-lmansbakje (15 x 8 cm., 2 cm. hoog) 00r>Ph Siuur I f ^dres;,._ fi°Slc0cje. ko. 'Peren -ahl I I I I I I I I i f i i i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 3