ROVER: TRAM VERLIEST ZES MINUTEN RIJTIJD i SJIEKE STEIGER i Bewoners niet op één lijn: verpaupering dreigt john kroes Twee arrestaties bij* S W-Den Haag Duidelijkheid rond plassengebied Raad dagje uit: varen en dia's VLAARDINGS DAGI1AI SCHffOAMSCHE GflBflANI NIEUWE MIEHlEi COURAMT Zwangere ambtenaar mag verlof regelen 'Leer ambtenaren sociale defensie' Geen Europa TV Schiedam koopt grond GEBOUW IN HOLY TE KLEIN M.CM.I.U'TCTrn /SO.- en 100,- INRUIL voor Uw oude dekbed 200x240 ƒ595,- 100,- INRUIL Al 50 jaar voorlichting over wonen en slapen hütsta E I! «WEI WOENSDAG 2 OKTOBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. Schiedam De gemeente Schiedam wil het vrouwe lijke ambtenaren mogelijk maken om in geval van zwangerschap langer door te blijven werken dan tot de 41e dag vóór de ver moedelijke datum van be valling, zoals thans in het algemeen ambtenarenre glement is bepaald. De dagen, dat de zwangere amb tenaar langer doorwerkt, mogen vervolgens worden opgeteld bij het zogenaamde bevallingsverlof. Op die manier kan de jonge moe der ook later aan het werk gaan dan uiterlijk op de 42e dag na de bevalling, zoals het ambtenaren reglement verder aangeeft. De commissie personeelszaken ziet haar wens derhalve ingewil ligd. De gemeenteraad zal er maandag toe besluiten. Positieve adviezen zijn er van GGD-dïrec- teurE.H.E. Wolfs en van de com missie voor georganiseerd over- leg. Er zijn twee voorwaarden. De zwangere ambtenaar moet het verlof met haar chef regelen vijf maanden vóór de bevalling, zo dat op tijd voor vervanging kan worden gezorgd. En voorts moet met werken worden gestopt ten minste twee weken voor de ge boorte wordt verwacht. Maar verder moeten de vrije dagen soepel geregeld kunnen worden. In ambtelijke termen heet dat overigens 'flexibilisering van het graviditeitsverlof. Noordegraaf in De Rode Schie: Schiedam „De gemeente zou ambtenaren de mogelijkheid moeten geven deel te nemen aan cursussen sociale verdediging, zo als die door verschillende vredes organisaties gegeven worden", aldus FSP/PPR-raadslid Her man Noordegraaf in de jongste uitgave van De Rode Schie, een tijdschrift van de plaatselijke PSP-afdeling. Sociale defensie is er-volgens Noordegraaf op gebaseerd, dat de bevolking onder een eventuele bezetter zoveel mogelijk door werkt alsof deze er niet is. Mede werking aan de bezetter kan dan op subtiele manier worden ge weigerd. „Als daarin voor de Tweede Wereldoorlog was geoe fend, had de Duitse bezetter heel wat doelmatiger bestreden kun nen worden", vindt Noordegraaf. Ondanks zijn pleidooi voor een dergelijke voorbereiding op oor log vindt Noordegraaf tegelijker tijd, dat juist vredesopvoeding meer gestimuleerd moet worden door de gemeentelijke overheid. Het openbaar onderwijs kan het vredesdenken integreren. „Het gaat daarbij zowel om directe in termenselijke relaties (hoe gaan we met conflicten om) als om grotere verbanden: hoe behande len we de geschiedenis (plaats van geweld, geschiedenis van Europa, behandeling van com munisme enzovoorts)", aldus Noordegraaf. „De bewapening wordt immers mede in stand ge houden door het denken en voe len van mensen: het bijgeloof in de noodzaak van bewapening. Dat moet doorbroken worden. Een om-denken is vereist." Waterweg De kabelontvan gers in Maassluis, Vlaardingen en Schiedam blijven voorlopig ver stoken van Europa TV. Het initi- tatief van zes staatsomroepen gaat zaterdag van start, maar slechts in een klein deel van Ne derland is bet nieuwe satellietsta tion te ontvangen. In Schiedam moet eerst de gemeenteraad een beslissing nemen over het al dan niet op de kabel zeiten van Euro pa TV. Vlaardingen is weer af hankelijk van Schiedam en in Maassluis wil wethouder Van der Knaap gewoon nog even wach ten. „Een keer per jaar kijken we welke nieuwe zenders we gaan doorgeven," aldus Van der Knaap. „We laten alles rustig op ons afkomen. De meeste mensen hebben toch maar een toestel voor zes of acht kanalen en kun nen toch niet alles ontvangen. Waarom zou je nu dan moeilijk gaan doen. Over een jaar of drie, als iedereen een nieuw toestel heeft, wordt het voor ons pas echt de moeite waard." Schiedam De vereniging Reizigers Openbaar Vervoer (Rover) vindt dat het over stapstation Nieuwland lan delijk en misschien zelfs in ternationaal model kan staan voor een goede integra tie van verschillende vor men van openbaar vervoer. De manier, waarop overstap pen van tram op trein of an dersom mogelijk is, en ook de inzet, energie en tijdsplan ning tijdens de aanleg van de tramlijn naar Woudhoek verdient een compliment, al dus Hans Casteleijn, secreta ris van Rover-afdeling Rijn mond. Rover meent dat Schiedam en het ministerie van ver keer en waterstaat verreweg de beste keus hebben ge maakt door te kiezen voor een tramverbinding, schrijft Casteleijn in een korte evalu atie aan wethouder Zijde veld persoonlijk. „Helaas moeten wij als be langenvereniging constate ren, dat toch nog niet alles rozegeur en maneschijn is. Onze grief richt zich op de dure verkeerslichtsturing door de tram (groene golf) over het hele Schiedamse tra ject, die nog niet functio neert. Op het Rotterdamse traject functioneert deze schakeling al enkele jaren prima." Rover wijst erop dat de relaiskastjes en detectie- lussen wel al geplaatst rijn. „Erg jammer", vindt Caste leijn deze situatie, „want de tram verliest nu zes minuten rijtijd en bovendien wordt de regelmaat van de dienst verstoord. Rover rekent erop dat de gemenete Schiedam dit euvel zo snel mogelijk weet te verhelpen en wenst Scliiedam verder veel succes met de nieuwe railverbin ding." Aan het eind van zijn brief maakt Casteleijn een foutje, dat veel anderen ook maken. Hij schrijft over de vertra ging: „Dit komt het imago sneltram niet bepaald ten goede." Echter, Schiedam heeft geen sneltram. Daar is in het verleden wel over ge praat en bij de aanleg van de rails is er voor later ook wel rekening mee gehouden, maar voorlopig doet Schie dam het met gewone trams, zij het dat er van redelijk nieuwe modellen sprake is. Gisteravond zei wethouder Zijdeveld tegen de commis sie ruimtelijke ordening, dat er al een antwoord aan Ro ver is gestuurd. Hij onder kende het probleem. „Vorige week, toen ik met de tram naar het stadskantoor ging, had ik een keer dat alle lich ten op groen stonden. De dag erna had ik ze bijna allemaal tegen. Het draait inderdaad nog star, maar er wordt aan gesleuteld." Zijdeveld vreesde dat het nog wel een paar maanden kan duren, voor dc lichten perfect op elkaar en op de na derende tram zijn afgesteld. Het had hem een beetje pijn lijk getroffen, dat Rover Rotterdam noemde als goed voorbeeld. Zijdeveld: „Wij dachten negen jaar geleden al aan zo'n systeem, maar toen had de RET het nog niet beschikbaar. In de tussentijd doe je dan wat anders." Het zijn niet zomaar loopplanken, die eventjes provisorisch door watersportvereniging De Nieuwe Haven worden neergelegd. Nee, het is van sjiek en solide materiaal, alsof Schiedams derde jachtha ven een eeuw mee moet. De Nieuwe Haven ondergaat op die manier zelfs een soort renovatie, zij het dat het vanaf de straat niet overal te zien is. De steigers, voor zover deze vanochtend waren gebouwd (maandag werd begonnen), liggen vlak onder de kade. Er zal straks plaats zijn voor min stens 62 pleziervaartuigen, maar bij voldoende belangstelling is het denkbaar dat er 84 aanlegplaat sen aecreëerd worden. Schiedam Bij een vechtpartij tussen supporters van SVV en FC Den Haag heeft een 18-jarige Schie dammer gisteravond een zware hersen schudding en schaaf wonden opgelopen. De jongen werd met een bebloed hoofd opgeno men in het Schieland- ziekenhuis. Verder bleef het rustig bij de eerste divisiewed strijd, die door Den Haag met 3-1 werd ge wonnen. De politie, die uit voorzorg honderd man op de been bracht, verrichtte bij de ingang van sportpark Harga twee arrestaties. Een 18- jarige Schiedammer en een leeftijdgenoot uit Den Haag wilden met een groot mes en slagwa pens de tribune op. Zij werden naar het politie bureau gebracht en met een voorgeleid aan de of ficier van justitie. De iwee moesten de wed strijd missen. De aanstichters van de schermutselingen op de tribune werden niet op gepakt, maar de politie heeft inlichtingen die naar zij verwacht wel tot aanhoudingen zullen leiden. Een 21-jarige Ha genaar liep een ge scheurde bovenlip op, naar hij zei door een bot» sing met een racefiets. Met een pleister op de lip kon hij weer de tri bune op. Schiedam Nu de rijksoverheid van het plan is afgestapt om de bocht van de Nieuwe Waterweg naar de Wilhelminahaven af te snijden, is de gemeente Schiedam in de gelegenheid de betreffende grond aan te kopen. Het wordt dan mogelijk dat nieu we of bestaande bedrijven hier nieuwbouw plegen. Voorheen kon dat niet: bij de bochtafsnij ding zou de grond immers verlo ren gaan. Het gaat om twee per celen, aan het eind van de Ha venstraat en op de 'hoek' van Wilhelminahaven en Nieuwe Waterweg. B en W verwachten van aankoop een positief effect op de werkge legenheid. In de nabijheid ging Hoek Loos al tot uitbreiding over en op de plek van het failliete Tankercleaning vestigt zich Ver- olme Werkspoor Diesel. Jenaplan- school in het centrum® Vlaardingen De schoolstrijd wakkert steeds feller aan in Vlaardingen. Nog maar net heeft de gemeente raad het licht op groen gezet voor de start van een jenaplan-school van het neutraal bijzonder onderwijs, of niet alleen de Vereniging voor Openbaar Onderwijs (VOO), maar ook de teams van scholen in de verschillende wijken ko men in actie. De leden van de gemeenteraad mochten geruime tijd terug al een brief ontvangen van de scholen uit de Holy en deze week plofte het zoveelste epistel bij de politici in de bus. Nu zijn de scholen in het centrum en de VOP in actie gekomen. Willy Hekkenberg van de stich ting ter bevordering van het neu traal bijzonder onderwijs schrikt al niet eens meer van zoveel af keer tegen de nieuwe Jenaplan school, die in 1986 van start gaat „De scholen voelen zich in hun voortbestaan bedreigd. Logisch, maar ze moeten wel met eerlijke argumenten komen. We heben momenteel 103 aanmeldingen en 84 procent van de leerlingen is af komstig uit de VOP en het cen trum. Dan moeten de scholen na tuurlijk niet zeggen dat slechts een zeer kleine minderheid in de twee wijken onze school wenst Dat is gewoon niet waar." Vooral de locatie van de school blijft de gemoederen danig bezig houden. Wethouder Ary Maarle- veld bood het gebouw van de Pax Christischool aan de Reiger laan in de Holy aan. Dat wil de stich ting juist niet: „Er is al zo'n con centratie van scholen in de Holy en dan komen wij daar nog eens bij. Een slechte zaak. Het gebouw is ook te klein voor ons. Binnen een jaar zijn we er uitgegroeid en dan moeten we weer op zoek naar een nieuwe ruimte. Dat is dubbel geld opmaken. Gemeen schapsgeld en dat zou een slechte zaak zijn." Toen viel het oog op de leegstaan de Colijnschool in de Vondel straat Willy Hekkenberg: „Die ligt in het centrum en zou ideaal zijn. Toen Maarleveld ons een school in Holy aanbood kwamen wij met de Colijnschool op de proppen. Maar toen ontdekten we dat de Verburgschool aan de Billitonlaan leeg staat. Dat is nu echt een ideale locatie. Die staat nummer één op ons lijstje." De behoefte aan een Jenaplan school is volgens Willy Hekken- borg erg groot. „Dat blijkt wel uit de aanmeldingen. En de ouders weten nog bijna niets. Als alles definitief rond is, denken wjj door te stromen naar ruim 200 leerlingen. Er is xvel degelijk be hoefte aan een Jenaplan-school van het neutraal bijzonder onder wijs. De scholen zeggen wel van niet, maar ze weten wel beter. Als we in het centrum komen, dan zal er best een school verdwijnen. Dat is logisch. Het aantal leerlin gen blijft immers gelijk, terwijl er een school bij komt." De Kornelis Speelmanstraat.' straks een verpauperend blok in een opgeknapte buurl? j Vlaardingen Er zijn problemen met het laatste blok je oude huizen in de Vlaardingse Oostwijk, waar nog geen beslissing over is gevallen. Woningbouwvereni ging Samenwerking '77 heeft de bewoners van de 59 woningen aan Kornelis Houtmanstraat en Nieuwe Kerkstraat de keuze gesteld tussen groot onderhoud en renovatie. Geen van beide kreeg een meer derheid en dus bestaat het ge vaar, zegt buurtwerkster Hen me Wiersma, dat er niets gebeurt en de huizen verder verpauperen. Groot onderhoud, waar geen huurverhoging aan verbonden is, is volgens de bewoners niet vol doende om de meer dan zestig jaar oude woningen te redden. Met het adviesbureau Bouwhulp uit Eindhoven heeft de bewo- nersgroep mogelijkheden tot re novatie van verschillende ni veaus bekeken. De corporatie heeft echter alleen de duurste aan de buurt voorgelegd en daar is slechts de helft van do bewo ners voor te porren De huurver hogingen bij dat plari varieren tussen de negentig en honderd- twintjg gulden. Sinds tien jaar geleden een proef- renovatie te duur uitviel, hebben vooral veel jonge bewoners zelf hun huis opgeknapt. Met name zij voelen niets voor de dure op knapbeurt. Maar de oudere be woners. waarvan er veel al hun hele leven m de wijk wonen, zit ten nog met lekkende daken en verouderde keukenblokken en ontberen een douche. „Die hui zen zijn er slecht aan toe, die moeten nodig worden opge knapt". zegt Hennie Wiersma „Anders staan ze er straks nog, terwijl alle andere oude huizen in de wyk gesloopt of gerenoveerd zijn. Een verpauperd blok in een mooie buurt, dat kan ook niet." Morgenavond gaat de wijkgrocp tijdens een vergadering m de buurtwinkel proberen de bewo ners alsnog op één lijn te krijgen. „Da's nodig", zegt B. van 'i Hof van de bewonersgroep. „Want zolang er onduidelijkheid beslaat over wat de bewoners willen wordt er mots aan de huizen ge daan." De financiële consequen ties van de verschillende vormen van renovatie worden de aanwe zigen voorgerekend. De bijeen komst aan de Van Lcijdcn Gael- straal 34 begint om acht uur. Maassluis Er moet snel duidelijkheid komen over het plassengebied aan de Schenkeldijk in Maassluis. Na het zoveelste conflict tus sen de Vereniging tot behoud van de Oranjepolder en zeil plankvereniging Delfland wil de Maassluisse gemeente raad niet langer wachten met het oplossen van het probleem. Het college van burgemees ter en wethouders weigert echter op voorhand toezeg gingen te doen aan de na tuurvrienden. Het wil enkele maatregelen in het plassen gebied nemen om schade aan de natuur te voorkomen op kosten van de vereniging en ook uitgevoerd door de natuurliefhebbers. „Wij wil len ons echter niet binden", was het korte commentaar van wethouder Elly Coenen. De PvdA, de PPR en D'66 konden zich maar moeizaam bij het verweer van de wet houder neerleggen. Coenen zegde evenwel toe snel op de problematiek rond het plas sengebied terug te komen. Ook wethouder Izaak van der Knaap mengde zich nog in de discussie. Schiedam Een lange tocht per salonboot door natuurgebied de Bïesbosch en een dia-presentatie over de restauratie-activiteiten in Heusden vormen de hoofdmoot van het bezoek dat de Schiedam se gemeenteraad 18 oktober brengt aan het Brabantse stadje. Het uitje begint om kwart voor acht met een kopje koffie in het stadskantoor. Een kwartier later vertrekt het gezelschap bestuur ders per touringcar naar Dor drecht Vervolgens staat de boot tocht op het programma. Om twee uur wordt de gemeenteraad op het stadhuis van Heusden ont vangen door burgemeester Ter Laak, waarna de dia-presentatie volgt Na een diner keert het ge zelschap weer terug naar Schie dam. bij aankoop van een overheerlijk donzen dekbed van de bekendste fabriek van Nederland! Zolang de voorraad strekt. Singel 51 (achter Broersvest) Schiedam 010-267920 140x200/350.- -/- 50,- INRUIL 200x200 ƒ495.- -/- 100,- INRUIL

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1