Boze bewoners breken weg open VLOS voert actie voor Filippijnen tóMFgag HlMUMi ill iMBiEE naiMi ■■■■■■■HBIPÜ MMIiMBS DAGBLAD I rill SB SGHKDAMSCK BBUMNÏ ClfsLMjlLUlLl Ouderwetse drogist herleeft in museum wÊÊ WH M Wmm H W W ItaiHkpV oktober Ruzie om oude schuld oorzaak Vlaardingse kroegbaas schiet man neer Om autoverkeer over fietspad tegen te gaan Man verzet zich bij arrestatie 'Gezamenlijk plan van ziekenhuizen' Sokkel blijft leeg Sieraden gestolen Vriend schaps band Huren en houden Regionale redactie: Brede Havenstraat 6, 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209, Almelo Een ruzie over een oude schuld van 10.000 gulden is de oor zaak van de schietpartij, die vrijdag het leven kost te van de 34-jarige H. Be khuis uit Wierden. De man werd in Almelo neergeschoten door een 43-jarige Vlaardingse kroegbaas. De twee man nen hadden elkaar don derdagavond ontmoet in een casino in Almelo. De politie onderzoekt mo menteel of het hier om een illegale gokgelegen- heid gaat. De Vlaardinger, die in het cen trum een café bezit, was nog maar kort op vrije voeten. In 1983 werd hij door de Rotterdamse rechtbank veroordeeld tot een gevangenisstraf van VA jaar we gens het opzettelijk doodslaan van de Maassluisse kelner Klaas Bergwerf f. Ook hier ging een ru zie over een oude schuld aan het misdrijf vooraf. De oud-bokser Is geen onbeken de in het kleine u ïtgaanswereldje van Vlaardingen. Hij heeft gerui me tijd zitting gehad in het comi té Haring- en Bierfeest en be stierde korte tijd ook boksschool HK. Getuigen Het fatale schot werd vrijdaga vond gelost in een woonwijk in Almelo. De man vluchtte vervol gens via Enschede naar West- Duitsland, waar hij het pistool in een rivier gooide. In de loop van de dag wilde de man weer naar Nederland terugkeren, maar bij de grenspost Heerlen Nederland werd hij door grenswachten aan gehouden. „Getuigen van de schietpartij hadden de naam van de man al aan ons doorgegeven", aldus een woordvoerder van de Almelose politie. „Direct na het incident hebben wij een telex 'de deur uit gedaan en bij de grenspost was het toen makkelik om de man aan te houden. Een beent dom ei genlijk om via een grenspost weer proberen het land binnen te komen, maar voor ons natuurlijk ideaal" De Vlaardinger was geen onbe kende voor de politie van Alme lo. Hij verbleef geruime tijd in de open strafinrichting van de stad. Over het juiste motief tast de poli tie nog ih het duister. De Vlaar dingse kroegbaas heeft wel een bekentenis afgelegd, maar er zijn voor de politie nog een aantal vraagtekens. „Het ging om een heel oude zaak", aldus een ver klaring van de Almelose politie. Beledigingen „De verdachte meende recht op het één en ander te hebben. Er zijn diverse gesprekken over ge weest, maar tot een oplossing kwam het niet Of aan de fatale gebeurtenis ook een gesprek is vooraf gegaan weten we niet Dat zal uit net onderzoek nog moeten blijken." De moord op Klaas Berwerff schokte enkele jaren geleden het Vlaardingse horeea-vvereidje. In een discotheek aan de Oostha- venkade was de Bergwerff de Vlaardinger en zijn vrouw tegen gekomen. De kelner had hem, vertelde de kroegbaas tijdens de zitting voor de Rotterdamse rechtbank, urenlang lopen bele digen, De caféhouder volgde de man naar diens woning in Maassluis, gaf hem daar een fikse aframme ling, stopte de bewusteloze man in de kofferbak en verdween. Omdat de kroegbaas vergeten was zijn alarmliehten uit te zet ten, wilde de politie de wagen aanhouden. Dat lukte niet. Op een parkeerterrein in de Landstraat volgde vervolgens een nieuwe aframmeling, waar na de kelner aan zijn verwondin gen overleed. De oud-pugilist verklaarde voor de rechter dat hij Bergwerff niet wilde doden; „Dat is nooit mijn bedoeling ge weest", aldus de verdachte inder tijd. De officier van justitie eiste een straf van vier jaar, maar uiteinde lijk veroordeelde de rechter de man tot anderhalf jaar gevange nisstraf. nalen buurtbewoonsters de straat open. Schiedam Onder bewoners in Woudhoek-Noord in Schiedam is grote onrust ontstaan over het gebruik van een fietspad aan de Ambachtstraat door automobilisten. „Een levensgevaarlijke situ atie", aldus een van de bewoners, mevrouw M. Kichters, die woont aan het Leerlooierpad. Aan het beoin van het fietspad Het fietspad is pas enkele weken officieel in gebruik. Daarvoor maakten automobilisten handig gebruik van de sluipweg om de wijk uit te komen. Nu doen ze dat nog steeds, tot ontsteltenis van de vele bewoners. „Het is gewoon gemakzucht van die mensen, maar ze vergeten wel dat de kin deren gevaar lopen. Wij willen dat er een eind aan komt, want het is voor ons een onhoudbare situatie." aldus een boze me vrouw Richters. Do automobilisten, die gebruik maken van het fietspad, kunnen dat ongehinderd doen. Er staan geen paaltjes in het wegdek. „De gemeente wil er niet aan. Onbe grijpelijk want dan zou het pro- oleem direct zijn opgelost," weet mevrouw Richters. „Iedereen wist twee jaar geleden al dat er een fietspad zou komen en nu het er is moeten de auto's gewoon een andere weg nemen. Dat is toch een logische zaak? De kinderen spelen hier veel langs het fiets- Schiedam De Schiedamse po litie heeft een 32-jarige Rotter dammer aangehouden, die op he terdaad was betrapt bij een dief- sial in de Hema. Toen een perso neelslid van het bedrijf de man wilde aanhouden, begon hij wild om zich heen te slaan. Toch lukte het om de man vast te houden en over te dragen aan de politie. Uit een café aan de Singel werd een cassetterecorder en een geld bedrag van 750 gulden weggeno men. De inbrekers waren het pand binnengekomen door een ruit te vermelen. Twee aanne mers, die aan het werk zijn in de Fokkerstraat, zijn gedupeerd voor een bedrag van 10.00 gul den. Onverlaten namen tal van gereddschappen en verwar mingsapparatuur weg. Een ravage was het na een be zoek van inbrekers in een schooi aan het Bachplein. Twee kleu rentelevisies verdwenen en de dieven veranderden het maga zijn in een puinhoop. Appelsap, met inkt er doorheen, werd over de grond gegooid. De schade be loopt duizenden guldens. Aan de 's Gravenlandseweg for ceerden inbrekers een brandkast Met enkele tienduizenden gulden verdwenen de mannen. Districtscommissie Groot-Rijnmond: Schiedam/Vlaardingen De districtscommissie Groot-Rijn mond vindt dat het hoog tijd wordt dat de Schiedamse en Vlaardingse ziekenhuizen een gezamenlijk beleidsplan opstel len, Zolang een dergelijk plan ontbreekt, is het bijna ondoenlijk een samenhangend beleid in ae regio op poten te zetten. Dat schrijft de commissie in reac tie op de nota 'Intergemeentelijk Beleid Volksgezondheid Nieuwe Waterweg Noord'. De nota wordt samen met de reacties uit de in spraakronde aan de orde gesteld tijdens een vergadering van de raadscommissies voor volksge zondheid van Schiedam, Vlaar dingen en Maassluis. Die bijeen komst wordt 23 oktober om half acht in het Vlaardingse stadhuis gehouden. De districtscommissie vindt dat gemeenteraadsleden die zitting hebben in één van de ziekenhuis besturen hun invloed moeten aanwenden om die krachtenbun deling tot stand te brengen. De samenstellers van de nota onder schrijven de kritiek. Vlaardingen De VLOS (Vlaardingen voor ont wikkelingssamenwerking) gaat de komende drie tot vier jaar actie voeren voor de Filippijnen. Centraal tijdens de actie staat de stad Bacolod op het eiland Negros. Inmiddels is al een vriendschapsband tot stand gebracht tussen Vlaardingen en Bacolod, maar in de komende jaren moet de relatie nog lïech- ter worden. Na de succesvolle actie voor Ni caragua en Eritrea is, na langdu rig overleg, gekozen'voor de Fi lippijnen. Tom Horm, coördina tor van het project: „De situatie op de Filippijnen is voor de be volking heel slecht. President Marcos heeft nog de macht, maar slechts een heel klein deel van de mensen staat achter hem. In Ba colod hebben de mensen gewoon honger. Onnodig, omdat er vol doende grondstoffen aanwezig zijn om rijk te kunnen leven, De regering heeft echter handels verdragen afgesloten met vooral Amerika en Japan tegen gunsti ge voorwaarden voor die twee landen. Dat moet de bevolking bekopen met honger. Er is geen vrijheid op de Filippijnen en wij willen met onze actie de Vlaar dingse bevolking bewust maken van de situatie in het land." gehouden, zai de VLDS ruim aandacht schenken aan de pro blemen die de bevolking van de Filippijnen momenteel heeft om het hoofd boven water te houden. Tom Horn: „De suikerverwer- kingsïndustrie ligt bijna geheel stil. De eigenaren van de planta ges betaalden altijd zeer lage lo nen en menig werknemer staat bij zijn werkgever in het krijt. In Bacolod zijn 100.000 daklozen zonder werk en door de militai ren versloten van. hun land." i Het duurt nog een tijd voor de stadsomroeper terug komt. Vlaardingen Het duurt nog een tijd voor het beeld van de stadsomroeper terugkeert op zijn oude plaatsje tegenover de Visbank. Het bronzen beeld is ernstiger beschadigd dan het zich aanvankelijk liet aanzien en kunstenares SybïUe Krosch moet erbij komen, om toezicht te houden op de reparatie. De stadsomroeper werd ruim een week geleden uit voorzorg verwijderd, omdat hij na een botsing wat wankel op zijn sokkel was komen te staan. Als er nog één keer iemand aan gaat han gen wordt het vallen, dacht de gemeente. „De jeugd loopt regelmatig aan dat beeld te sjorren", zegt amb tenaar Maarten Bot. „Dat is integratie van beeldende kunst in de samenleving, dat moet kunnen", grapt hij. Het kon echter niet meer en voorlopig moet Vlaardingen het doen met de lege, ronde sokkel. Menig voorbijganger gaat daar even op staan en doet alsof hij een beeld is. Schiedam Bij een inbraak in een woning in de Dieselstraat is voor ongeveer 4.000 gulden aan sieraden gestolen. Uit een in aanbouw zijn de woning in de Kasteelweg werden vier badgeysers met een totale waarde van 7.200 gulden ontvreemd De Willem Gehrelschool aan de Van Aanrooylaan werd eveneens door inbrekers bezocht Daar ging men, na een ruit te hebben verwij derd, met een radio/cassetterecorder en een kleurentelevisie aan de haal. President Marcos wordt gesteund door de Verenigde Staten. De Amerikanen hebben twee enor me militaire bases in het land en onlangs nog verklaarde de Arae- Inspannen nkaanse minister van buiten landse zaken Weinberger, dat zijn land de bases nooit zou opge- De VLOS wil zich inspannen om ven. „Marcos is nu niet de meest meer begrip te krijgen voor de ïFn/i** TÏirt rtn. T?11TvT.V., Unt vriendelijke man voor zijn on derdanen. Alleen door hulp van Amerika kan hij aan de macht blijven", aldus Tom Hom. De situatie op Negros is momen teel nijpend. Tijdens een actiedag, die zaterdag 19 oktober m het centrum van Vlaardingen wordt Vlaardingen De ac tiedag van de VLOS over de situatie op de Fi lippijnen start zaterdag met de onthulling van een bord door burge meester Fred van Lier. Het bord moet de vriendschapsband tus sen Vlaardingen en Ba colod onderstrepen. Wethouder Jan Madem zal hot eerste ritje op de bega voor zijn rekening nemen. Op net Liesveld zal de Filippijnse zang en dansgroep ALAB een aantal optredens verzor gen. De leden van de groep zijn in Nederland wonende Filipino's, die de strijd van hun volk op deze manier steunen. Het VLOS poppenthea ter zal eveneens een aantal voorstellingen verzorgen. Door een beroemde, Ne derlandse dichter, zullen enkele Filippijnse ge dichten worden voorge dragen en in het winkel centrum zal een enquete worden gehouden onder de Vlaardingse bevol king. Om de honger te stillen zijn er ook origi nele Filippijnse hapjes te koop. Van 10.30 uur tot 16 uur zal de VLOS zich aan de bevolking presenteren. Filippijnen. Niet door het inza melen van geld, „Dat doen we be wust niet", weet Tom Hom. „Na tuurlijk, tijdens de actiedag van zaterdag zijn cr hapjes te koop, kunnen de mensen deeltjes van een schilderij inkleuren en ritje maken met een betja voor één gulden, maar al dat geld gaat di rect naar Bacolod. De vakbond van suikerwerkers heeft geld no dig om stukjes land te kunnen kopen voor de arbeiders. Dan kunnen de mensen zelf hun rijst gaan verbouwen. Maar geldacties komen niet op de eerste plaats, het gaat om een stukje bewust wording van de mensen." Inmiddels zijn er al contacten ge legd mei Bacolod. Tom Hom: „Niet via de officiële instanties, want dan krijg je alleen maar contact met regeringsgezinde mensen en dat heeft geen enkele zinOpvallend is ook dat het NCO de actie van de VLOS fi nancieel zal ondersteunen. Voor 1985 is een subsidie toegekend van 10.000 gulden. „En we hopen voor 1986 ook een bedrag te kun nen krijgen", aldus Bim Oppen- heim van de VLOS. De Vlaar dingse organisatie moet dan wel voldoen aan een aantal strenge criteria. „Maar daar komen wel uit", denkt Oppenheim alvast op timistisch vooruit. pad. Ze glydon van het dijkje af en als er dan een auto aankomt kunnen de meest erge dingen ge beuren. Dat willen wij nu juist voorkomen." Tegels De bewoneis hebben inmiddels zelf hel heft in handen genomen. Tegels werden uit de weg ge haald, om de hardleerse automo bilisten op de ernst van de situatie te wijzen. Het hielp echter niet., Mevrouw Richters; „Niet te gelo ven wat er gebeurde. De bestuur ders stapten gewoon uit de auto om het zand en de tegeis weer goed te leggen en reden vervol gens gewoon door. Zelfs het plaatsen van een hek haalde niets uit. Dat werd gewoon opzij ge schoven. De politie doet er ook niets aan We klagen steen en been, maar er is nog nooit inge grepen Ik begrijp wel, je kunt niet de hele dag een politieagent bij het fietspad neerzetten om te controleren of er ur u auto's rij den. Maar een beetje extra con trole kan toch geen kwaad." Volgens de Schiedamse pohue valt de situatie nogal mee. Hoofd inspecteur Jan van Hof: „Naar onze maatstaven tenminste. We welen van de S'tuatic af. Het is een beetje een onoverzichtelijke plaats. De weg gaat zomaar over in een fietspad en dan denken de automobilisten: Laten we maar doorrijden Dat mag niet, maar ze doen hel toch. Ik begrijp best dal de mensen daar een beetje boos over zijn. Als ze de situatie willen veranderen dan moeten ze wel bij de gemeente zijn, niet bij ons. Du gemeente waakt tenslotte over de verkeersveiligheid van de inwoners, maar het probleem heeft onze aandacht Overal behaaglijke warmte thuis, overal warm waterDat is de Vaillant Thermocompact; verwarming en warm watervoor ziening m één apparaat. Let wel, zonder waakvlam, Z'n betrouwbare techniek garandeert jarenlang komfort en een lagere gasrekemng. Onze vakbanden jfJT" j plaatsen 'm graag. Komt u eens langs en maak kennis met ons Vaillant vakmanschap. HC1WISCH INSmiAÏIflfDMJf Energieweg 11-12, Vlaardingen. Telefoon 342400. Geopend: elke dag van 9 t/m 17.30 uur. Zaterdag gesloten. Vlaardingen Al bijna twee jaar is in het Streek museum een drogisterij uit de oude doos ingericht. Naast de andere winkel tjes uit grootmoeders tijd heeft de drogisterij het steeds goed gedaan, maar waar de andere lokaties werden geopend met een kleine tentoonstelling, heeft de drogisterij het zonder presentatie moeten stellen. „Er kwam eigenlijk steeds weer wat tussen," vertelt Jan Anders on.,, terwijl we toch kisten vol materiaal hebben dat we graag eens willen laten zien. Trouwcns- ...niet alleen drogislerijspulletjes maar we krijgen steeds meer spul uit de oude doos. Het staat hier al lemaal maar in kisten en dozen en ik weet er eigenlijk geen raad meer mee." De drogistenspulletjes komen nu eens uit de moltenbaljen. Tot fe bruari liggen de antieke zalfpo tjes en vooroorlogse cosmetica en geneesmiddelen ten toon gesteld. Wie lang tussen de dooqes, blikjes en flesjes rondneust ziet Pietje Bells kwelgeest Jozef Geelman weer opdoemen. Een dropje om te snoepen en een piüeqe om te... Huismiddeltje De drogist is van oudsher de dok ter van de arme mensen geweest Voor de oorlog waren dokter en apotheker eigenlijk alleen voor de weigestelden. De minder ge- fortuneorden praatten eerst eens met de drogist-op-de-hoek over hun kwaaltjes. Negen van de tien keer had hij wel een of ander huismiddeltje. Van Haarlemmer olie tot tijger balsem. Niet alleen voor geneesmiddelen kon men bij de drogist terecht. Ook cosme tica, haarwaters, scheergerei en parfums hoorden erbij en ook voor allerhande schoonmaakarti kelen kon je hij de drogist terecht. Uil de meest onverwachte hoe ken en gaten schraapte Jan An derson het tentoonstellingsmate riaal bij elkaar. Vooral de overna me van de inboedel van drogiste rij De Vrij gaf de grote doorstoot. Verder verleende de Nederland se Cosmetische Vereniging in Utrecht zijn medewerking. Na de oorlog werden veel spulle tjes uit het assortiment van 'de drogist naar dat van de apotheker gehaald. Do huidige bezuinings- mentaliteit zorgt weer voor een omgekeerde gang van zaken, 'Gewone' dingetjes moeten we weer bij de drogist gaan kopen en alleen de speciale geneesmidde- len liggen nog bij de apotheek. De Geelmannen verdwijnen-nooit. Tentoonstelling Tn de oude Ga per' is elke zaterdag en eerste zondag van de maand van 14 tot 16 uur geopend. Maassluis Een 46-jarige man, die geen vaste woon- of verblijf plaats heeft, heeft gisteren aan*de Maassluise politie bekend dat'hij verschillende malen videofilms heeft gehuurd zonder die weer terug te brengen. De man was ac tief in Spijkenisse en Maassluis.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1