Benelux Trade geen pretpark 'MENSELIJKE TRAGIEK ERNSTIG' Oriënteren op gas en afval VLAAÜDINGS DAGBLAD SGH1EOAMSCBE COÜDANÏ NIEUWE WATEBWEG COURANT Gemeente huldigt De Vries cm V ONGEMAK -■MM w^mm 'Lap middelen' Nieuw terrein voor kantoren en technologische bedrijven Drietal bekent diverse inbraken Culturele raad achter Putman Politie gaat verlichting controleren Commissie bodemonderzoek contra direeteur Ouderen ontberen informatie Kluis niet gekraakt Overvallen opgelost Mislukte beroving Mallen gestolen WATERWEG DINSDAG 5 NOVEMBER 1985 Regionale redactie: Brede Havenstraat 6. 3130 AC Vlaardingen. Postbus 110,3131 BC Vlaardingen. Telefoon: 010-343229, 352066, 350557 - sportredactie: 345209. De gemeente Schiedam liet gisteravond het afscheid van SW's voorzitter Cor de Vries niet zo maar voorbij gaan. Tij dens een imponerend drukke re ceptie in het Novotel overhan digde wethouder Luub Hafkamp, onder toeziend oog van burge meester Reinier Scheeres, de zil veren legpenning van de ge meente Schiedam aan de man die bijna een halve eeuw zijn ziel en zaligheid in de eerste divisie club slak. De inscriptie op de achterzijde van de penning ('Met dank voor de bewezen diensten voor de sport') geeft overduidelijk aan, dat de plaatselijke overheid bij zonder te spreken is over de wij ze, waarop De Vries altijd de be langen van zijn club heeft behar tigd. Jan Huijbregts, secretaris van de sectie betaald voetbal van de KNVB, speldde De Vries de ver sierselen op die behoren bij het lidmaatschap van verdienste van Neerlands grootste sportbond. Zie verder pagina 13 "Vlaardingen Bewoners van de buurt Lage Weide willen, dat het gemeentelijk' woningbedrijf (GWB) einde lijk echt maatregelen gaat nemen, om hun huizen op te knappen. „Wij zijn de lap middelen van het GWB zat, stelt Els Zeeberg namens de bewoners. Met een enquete in de wijk wil het bewonerscomité in oprichting duidelijk maken, dat er veel onvrede heerst over het onderhoud van de huizen, Zaterdag worden de formulieren opgehaald en. een paar dagen later worden ze aangeboden aan het wo ningbedrijf. „Een lik verf en hier en daar een stukje he.,t of een klod der kneedbaar hout is niet voldoende om ce problemen op te lossen", stelt het comité. „Er moet een plan komen voor groot onderhoud." s ir Talie; 'Een pannekoekkraam, dat kan dus Met de aanhouding van drie Schiedammers in de leeftijd van 21 en 22 jaar denkt de Rotter damse politie enkele grote inbra ken in bedrijfspanden in Rotter dam te hebben opgelost. De drie werden eind vorige week aange houden op verdenking van een inbraak in een bedrijfspand aan de Schuttevaerweg. Daar werd radio-apparatuur ter waarde van 100.000 gulden gestolen. Een deel van de buit'is in de woning van een van de verdachten te ruggevonden. Op het bureau bekende het drie tal meerdere inbraken gepleegd te hebben. De politie heeft daar na in de Voorhaven in Schiedam gedregd en een kluis boven wa ter gehaald die vermoedelijk af komstig is uit een kantoor in Rotterdam-Zuid. Nadat gisteren weer gedregd werd in de Voor haven werd andermaal een kluis gevonden. De herkomst hiervan is nog niet bekend. De drie in brekers zijn inmiddels voorgeleid aan de officier van justitie in Rotterdam. Vlaardingen De Vlaardingse culturele raad wil 25.000 gulden extra vrijmaken voor de pro grammering van Harmonie en Stadsgehoorzaal. Dat geld zou moeten komen uit de pot voor cultuurinitiatieven, waar dit jaar toch nauwelijks een beroep op is gedaan. Dagelijks bestuurslid Cees Ro mers zei te hopen, dat de gemeen teraad nu inziet, dat zij tekort schiet tegenover het Stads hoorzaaJcomplex. ,Daar moet meer geld naartoe", 2ei Jan de Rijke. Directeur Marten Putman heeft al dikwijls geklaagd, dat hij te weinig geld heeftom tot een goed' programma te komen. „Dit is een imposante verbetering van zijn budget", vindt wethouder Ary Maarieveld. Voordat Putman de 25.000 kan uitgeven moet echter eerst de gemeenteraad haar goed keuring aan het plan geven. Schiedam Het is vaak bijzon der slecht gesteld met de verlich ting van fietsen en bromfietsen. De Schiedamse politie gaat daar wat tegen doen. In de tweede helft van november wordt overal in Je stad een grote controle-actie gehouden. De politie zal daarbij niet waarschuwend optreden, - maar gelijk bekeuringen uit schrijven. - Politiewoordvoerder Van Hof meent dat fietsers en bromfiet sers het vaak niet zo nauw ne men met hun verlichting. „Soms krijg je het idee dat men Het al ge noeg vindt- dat andere wegge bruikers wel deugdelijke verlich ting hebben", verklaart Van Hof het waarom van de controles. Maassluis „Het is ron duit' beschamend als een directeur van de GGD zegt dat de bewoners in de Steendijkpolder meer aan de protemonnee den ken dan aan hun gezond heid. Het getuigt van een arrogante mentaliteit dat een medische autoriteit zoiets durft te beweren terwijl hij nimmer open lijk belangstelling heeft getoond voor de proble men in de Steendijkpolder of de Vertowijk in Maas sluis." De commissie bodemonderzoek Steendijkpolder neemt openlijk afstand van de uitspraken van dr. E.H.E. Wolfs, die hij maandag 28 oktober deed in deze krant. De directeur van de geneeskundige- en gezondheidsdienst (GGD) Nieuwe Waterweg-noord rea geerde toen op kritiek van de Vlaardingen- 'Een pretpark zeker'. Dat schijnen nogal wat automobilisten te den ken, wanneer ze de noordelijke ingang van de Éeneluxtunnel inrijden en rechts langs de autosnel weg een groot bord aantreffen met de tekst: Benelux Trade Park. commissie op zijn beleid naar aanleiding van een brief die de medicus had geschreven aan de colleges van burgemeester en wethouders in Maassluis, Vlaar dingen en Schiedam. „Natuurlijk is het zijn goed recht om te vinden dat er in ons land een te grote prioriteit wordt gege ven aan het opruimen van ver ontreinigde stukken grond. Maar het gaat ons te ver als hij aan ge meentebesturen schrijft: 'Sane ring van de Nederlandse bodem zou desgewenst misschien wel over een eeuw of langer uitge spreid kan worden'. Hiermee wordt door een medische autori teit als Wolfs een mening naar. voren gebracht die niet door we tenschappelijke feiten wordt ge dekt. Over de giftige eigenschap pen van vele stoffen is op lange termijn nog nauwelijks iets be kend. Verder is de bruikbaarheid van wel aanwezige informatie ui terst beperkt. Vandaar dat veilig- heidsfaktoren worden gehan teerd. En hieraan gaat Wolfs vol ledig voorbij." Dr. E.H.E. Wolfs stelde in deze krant tevens dat het geld dat nu wordt uilgetrokken om bodem verontreiniging tegen te gaan kan worden besteed aan de be strijding van aids, de opvang van verslaafden en de bejaardenzorg. „Kretologie", stelt de commissie bodemonderzoek. „Alom is we tenschappelijk onderzoek gaande inzake aids. In feite plaatst hij het ene maatschappelijke verschijn sel tegenover het andere maat schappelijke verschijnsel en spreekt dan een misleidend waardeoordeel uit En daarvoor is de menselijke tragiek bij bo demverontreiniging te ernstig." Ongenuanceerd noemt de com missie bodemonderzoek de uit spraak van Wolfs in Nederland nog nooit iemand schade heeft opgelopen als gevolg van bodem verontreiniging. „Die opmerking doet afbreuk aan de medische ge loofwaardigheid. Hiermee is nie mand gebaat" „We hebben iemand gehad die hier een pannekoekkraam wilde beginnen, maar dat is dus niet de bedoeling", zegt ir H. Th. Talie, commercieel projectcoördinator bij Van der Waal-bebeer b.v. Dit bedrijf is pal naast de Benelux- tunnel in Vlaardingen bezig met de ontwikkeling van een indus trieterrein, waar straks 25.000 vierkante meter bedrijfsruimte te huur is. Ongeveer drie jaar geleden ves tigde Van der Waal zijn hoofd kantoor vlak naast dit terrein. Het bedrijf liet 2ijn oog vallen op de lap grond van vier hectare van buurman Cincinnati. Een jaar na vestiging werd de grond gekocht. „Een unieke gebeurtenis in Vlaardingen", meent Talie. „Want in deze gemeente wordt grond bijna alleen in erfpacht uit gegeven. Maar omdat xve hier te maken hadden met een particu lier konden we kopen. Geluk- kig." Het bedrijfsleven heeft over het algemeen een broertje dood aan erfpacht Men voelt zich veel te afhankelijk van de gemeente, die elke vijf jaar de erfpachtscanon kan verhogen. Bovendien ver valt de grond na vijftig jaar in principe weer aan de gemeen schap. Bedrijven die zich op het nieuwe industrieterrein willen vestigen, kunnen de grond kopen of, via een nog door Van der Waal aan te trekken belegger, huren. De koopprijzen zijn nog niet bekend, de huurprijzen bedragen onge veer 160 gulden per vierkante meter per jaar voor kantoorruim te, 140 gulden voor bedrijfsruimte voor hoogwaardige technologi sche ondernemingen en minder dan tachtig gulden per vierkante meter voor bedrijfshallen. Maar aan deze prijzen kan nog het één en ander worden gewijzigd. richting Benelux Trade Park en de oprit richting Kethelplein ge reed zijn, waardoor automobilis ten zich niet meer door Schiedam of Vlaardingen hoeven te wur men. Het Benelux Trade Park, waar van de stiehtingskosten 45 mil joen gulden - -bedragen, wordt, door Van der Waal Ontwikke ling tot stand gebracht in samen werking met Inogem b.v., een dochteronderneming van de Grond mij in De Bilt Eerdere plannen om het bedrijfsterrein te ontwikkelen moest Van der Waal in de ijskast zetten, omdat de respons vanuit het bedrijfs leven te gering was. Aan de nieu we plannen is een marktanalyse voorafgegaan, om te onderzoe ken of er voldoende vraag be stond bij de bedrijven. Bejaarden werk inventariseert knelpunten Schiedam Een onder zoek van de Stichting Baad voor Bejaardenwerk naar knelpunten waarmee grote groepen bejaarden in Schiedam worden ge confronteerd, heeft ont hutsende resultaten aan het licht gebracht Aan de hand van een serie ge sprekken is gebleken dat ouderen absoluut onvol doende op de hoogte zijn van de voorzieningen in maatschappelijke dienst verlening en gezondheids* zorg. Werkers en vrijwilligers beschik ken evenmin over voldoende iri£ formatie. Huisartsen weten door/ gaans geen raad met de velé; vaak ondoorzichtige informatfe en kunnen ouderen maar zelden adequaat doorverwijzen. Verder is de samenwerking tussen huis artsen en andere eerste- en twee de lijnsinstellingen lang niet altijd optimaal. De inventarisatie heeft tevens aangetoond dat veel be jaarden vereenzamen en dat zij te weinig macht en medezeggen schap hebben in zaken die hun belangen raken. Allemaal zaken waaraan de stichting denkt het nodige te kunnen verbeteren. Twee spe ciaal daarvoor aangetrokken ar beidskrachten zijn sinds februari bezig alle informatie te bundelen en toegankelijker te maken. In de zomer van volgend jaar moet er een gidsje verschijnen waarin al die informatie is opgenomen. Sa men met de Schiedamse huisart sen wordt gewerkt aan een socia le kaart met een beknopt over zicht van de voorzieningen, in stellingen en vrijwilligersorgani saties waarnaar een arts ouderen kan verwijzen. Om de eenzaamheid te bestrijden denkt de stichting er aan net als -in Vlaardingen themabijeen komsten te beleggen In het beleidsplan over'het pre ventieproject constateert de stich ting ook een aantal zaken waar aan zij niet direct wat kan verhel pen, maar die wel degelijk als problemen worden ervaren^ Meest in hel oogspringende knel punten zijn: tekort aan verpleeg huisbedden, geen algemeen psy chiatrisch ziekenhuis, te weinig goede huisvesting en een steeds slechter wordende financiële po sitie van ouderen. Vlaardingen Werkzaamheden aan de Centrale Anten ne Inrichting (CAI) in Vlaardingen kunnen voor de ont vangers enig ongemak met zich meebrengen. In de week van li tot en met 15 november zullen de werkzaamheden', om de keuzemogelijkheden te vergroten, worden uitge voerd. De ka beisignalen van radio cn televisie worden korte tijd onderbroken, maar de medewerkers van het GEWB proberen de overlast tot een minimum te beper ken. Vooral 's nachts en in de vroege 'ochtend wordt het net aangepast Ook tijdens de zenderpauzes zal worden geweckt j Schiedam Met de arrestatie van een 29-jarige Schiedammer heeft de politie de gewapende roofoverval op een benzine pompstation aan de Laan van Bol Th in december vorig jaar opgelost De overvaller is giste ren voorgeleid voor de officier van justitie in Rotterdam. Een tweede overvaller, die momen teel in de gevangenis zit, moet nog worden geh oord Het duo had de pompbediende vorig jaar, met bivakmuts ge tooid, met een mes bedreigd. Hoewel deze zich verzette door met een stoel wild om zich heen te slaan, slaagden de twee er in duizend gulden uit de kassa te grissen. Hoe de politie de twee op het spoor is gekomen, wil zij niet vertellen. Afgelopen weekend zijn even eens een 15-jarige en een 17-ja- rige Schiedammer aangehou den, die hebben bekend op 26 oktober een snackbar aan de Genes te tslraat te hebben over vallen. Onder bedreiging van een mes wisten de twee de eige naar 150 gulden afhandig te ma ken. Schiedam Tevergeefs probeer den inbrekers de kluis te kraken van een bedrijfspand aan de Ruï- tenhavenweg in. Schiedam. De onverlaten brachten wel de nodi ge schade toe aan het pand. Autocentrum Pieterse mist na een bezoek van dieven vier wie len van een BMW met een waar de van 2100 gulden. Om binnen te komen moest ook nog een hek worden vernield. Schade 1000 gulden. Een aannemingsbedrijf uit Gou da, dal momenteel werkzaamhe den uitvoert in de Van Swinden- straat, mist een compressor met een waarde van 14.000 gulden. Het apparaat was met kettingen vastgebonden aan een lantaarn paal, maar de dieven wisten de kettingen door te knippen en er met de compressor vandoor te gaan. Reacties De definitieve huurbedragen worden pas vastgesteld als de exacte verdeling van de 25.000 vierkante meter vloeroppervlak te bekend is. Het is voorlopig de bedoeling 10,000 vierkante meter te reserveren voor kantoorruim te, eenzelfde oppervlakte voor hoogwaardige technologische be drijven en 5000 vierkante meter voor bedrijfshallen. „Maar", zegt de heer- Talie, „in die verdeling kan nog worden geschoven."* Tot nu toe komen bij Van der Waal per dag twee tot drie reac ties binnen van bedrijven, die in teresse hebben voor een plaatsje het terrein. Definitieve toezeg- igen zijn echter nog niet ge- De bedrijven die belangstelling hebben getoond zijn grofweg te verdelen in drie groepen: bedrij ven die in de stad uit hun jasje zijn gegroeid, bedrijven die in de stad hinder veroorzaken voor de omgeving en buitenlandse on dernemingen die een Nederland se vestiging willen starten. Ir Talie is van mening dat 'zijn' industrieterrein bijzonder aan trekkelijk is voor ondernemers, Gelegen nabij het Europoortge- bied, gunstig gesitueerd langs de autosnelweg en de mogelijkheid voor bedrijven om grond te ko pen. De bereikbaarheid van het terrein zal medio volgend jaar nog beter worden als de afrit Schiedam De commissie eco nomische aangelegenheden reist morgen onder aanvoering van wethouder Chris Zijdeveld en in gezelschap van ambtenaren af naar Apeldoorn en Amersfoort om zich te laten voorlichten over een aantal voor het werk van de commissie belangrijke zaken. In Apeldoorn krijgen de tien com missieleden een uiteenzetting over de rol van de Vegin in de openbare gasvoorziening. Het Veg Gasinstituut verzorgt een rondleiding door de laboratoria, waarbij speciale aandacht wordt geschonken aan de statistische steekproeven van gasmeters. In Amersfoort brengt het gezel schap een bezoek aan de gemeen telijke reinigings- cn vervoer dienst. Daar bekijkt men hoe Amersfoort afvalstoffen aan de bron scheidt en op welke manier schadelijke afvalstoffen worden ingezameld. Schiedam is daarin geïnteresseerd, omdat het beleid van de stad erop is gericht afval waar mogelijk te recyclen. De oriëntatiedag komt op een moment dat een aantal raadsle den bezig is aan de afbouw van hun raadslidmaatschap Voor hen komt het uitstapje feitelijk als mosterd na de maaltijd, omdat ze de opgedane kennis niet of nauwelijks nog in nen brengen. in praktijk kun- Vlaardingen Een ongeveer 20-jarige man heeft gisteren een mislukte poging gedaan een slager aan dc Fransen straat te beroven. De man kwam' tegen sluitingstijd de winkel binnen, liep om de toonbank heen en zei, dat hij geld wilde hebben. De eigena resse deed alsof zij geld wilde halen, maar wist de trap op te vluchten. Toen zij met haar fa milieleden weer beneden kwam was de vogel al gevlo gen. Maassluis Een machinefabriek aan de Helderingstraat in Maas sluis is ernstig geaupeerd door de diefstal van oud ijzer. Tussen het gestolen goed zaten ijzeren mal len, die het bedrijf nodig heeft om zandpompen en onderdelen daarvan te maken. De schade voor het bedrijf bedraagt enige duizenden guldens. Uit het woningbedrijf aan de PJ. Troelstraweg werd dit weekein de voor 18.000 gulden aan com puterapparatuur gestolen. De in brekers forceerden het raam. Van een auto op de Burgemeester Wesselingstraal werden alle vier de wielen gestolen. De_ eigenaar zag vanmorgen, toen hij de deur uitstapte, dat zijn auto op klinkers was gezet. i

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1985 | | pagina 1